A vállalati bűnözés jellemzőinek megértése: elméleti megfontolások és empirikus kutatás eredményei alapján  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
124968
típus FK
Vezető kutató Inzelt Éva
magyar cím A vállalati bűnözés jellemzőinek megértése: elméleti megfontolások és empirikus kutatás eredményei alapján
Angol cím Theoretical and Empirical Approaches Concerning the Better Understanding of Corporate Crime
magyar kulcsszavak vállalati bűnözés, gazdasági bűnözés, korrupció, elmélet, empirikus kutatás
angol kulcsszavak corporate crime, economic crime, corruption, theory, empiricism
megadott besorolás
Állam- és Jogtudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)80 %
Ortelius tudományág: Büntetőjog
Szociológia (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)20 %
Ortelius tudományág: Szociológia
zsűri Állam, Jog és Politika
Kutatóhely Kriminológiai Tanszék (Eötvös Loránd Tudományegyetem)
résztvevők Bezsenyi Tamás
Lévay Miklós
projekt kezdete 2017-12-01
projekt vége 2021-03-31
aktuális összeg (MFt) 11.680
FTE (kutatóév egyenérték) 3.20
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatás célja, hogy átfogó képet kapjunk a magyarországi vállalati bűnözés jellemzőiről, továbbá megvizsgálni a gazdasági bűnözés rendszerváltástól napjainkig terjedő trendjeit. A kutatás nem titkolt célja, hogy erősítse a büntető igazságszolgáltatás szereplőinek együttműködését a piaci szereplőkkel annak érdekében, hogy együttes erővel hatékonyabban tudjanak küzdeni a vállalati, gazdasági bűncselekményekkel szemben. Fontosnak tartjuk, hogy megértsük a vállalati és fehérgalléros bűnözés főbb motiváló tényezőit, az egyes cégeknél lévő lehetőségeket, motivációkat az ilyen típusú bűnelkövetésre annak érdekében, hogy megalkothassunk egy hatékony megelőzési és megtorlási mechanizmus ezen a bűnelkövetésék esetén. Szeretnénk hangsúlyozni, hogy a vállalati és fehérgalléros bűnözés kutatások, főleg az elméleti és empirikus eredményeket ötvözők csekély számban fordulnak elő. A létező eredmények inkább az angolszász irodalomban felelhető, mely a jogrendszerek különbsége miatt kevésbé hasznosítható számunkra Közép-Kelet-Európában. Célunk, hogy a hazai és nemzetközi szakirodalom és adatok elemzésével felállítsuk egy a régiónkra jellemző elméleti keretét a vállalati bűnözésnek. Annak érdekében, hogy célunkat elérjük kb. 25-30 interjút fogunk készíteni piaci szereplőkkel (kis-, közép-és nagyvállalatok vezetőivel és attasékkal, nagykövetekkel). Továbbá 15-20 interjút készítünk rendőrökkel, nyomozókkal és ügyvédekkel.
Mindkét csoport számára szervezünk fókuszcsoport ülést is, ahol a véleményük dinamikusabb formában tud megjelenni.
Kutatási eredményeinket külföldi, nemzetközi konferenciákon fogjuk disszeminálni. Végül a kutatás eredményeit egy monográfiában foglaljuk össze.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás egyrészt az elkövetők alapvető paraméterire (szociális-gazdasági státuszára) koncentrál. Másrészt - sokkal hangsúlyosabban a vállalati bűncselekmények létrejöttének körülményeire, az elkövetők motívumaira, a cég közrehatására, valamint a céges kultúra hatására a bűncselekmény létrejöttében. Megvizsgáljuk, hogy ki jelentette az esetet a rendőrségnek, ha volt feljelentés egy-egy ügyben. Ha nem volt feljelentés, akkor szeretnénk megnézni, hogy mi volt az oka annak, hogy a cég nem jelentette a tudomására jutott (bűn)cselekményt. Elemezzük az elkövetők szociális-gazdasági státuszát. Az alábbi kulcskérdéseink vannak: Ki a tipikus elkövetője a vállalati/gazdasági bűncselekményeknek? Mi az elkövetők motivációja? Milyen okaik vannak vállalati/gazdasági bűncselekmények elkövetésére? Milyen szerepe van a cég felépítésének (integritása, elszámoltathatósági mechanizmusok, felelősségi körök telepítése) és a céges kultúra (lojalitás, kollégákkal való szolidaritás) a bűncselekmény elkövetése során? Ki jelenti az esetet a rendőrség vagy éppen a cégvezetésnek? Milyen hatékony a nyomozás a gazdasági bűncselekmények esetében? Milyen együttműködés hozható létre a rendőrség és a piaci szereplők között.
Szeretnénk feltérképezni a nyomozáshoz szükséges eszköztárt, jó gyakorlatokat. Vizsgáljuk, hogy milyen társadalmi, szociális és politikai és szabályozási környezet hogyan hat a gazdasági bűncselekmények elkövetésére.
Bízunk benne, hogy kutatási eredményünk egy hatékonyabb megelőzési mechanizmus kidolgozását teszi lehetővé a cégek számára, mely hozzásegíti a büntető igazságszolgáltatás szereplőit is a munkájuk hatékonyabb végzéséhez.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás jelentősége abban áll, hogy ilyen alapossággal a vállalati bűnözés jellemzőinek feltérképezésére nemcsak Magyarországon, de Európában sem került még sor. A kutatás különlegessége abban is áll, hogy eddig még senki nem folytatott vizsgálatot e területen ilyen empirikus módszerekkel. Célunk, hogy a kapott eredményeket felhasználva egy elméleti keretet alkossunk a vállalati bűnözés elkövetésének körülményeiről, egy közép-kelet-európai megközelítésben.
Fontosnak tartjuk az elkövetők motívumának feltérképezését, mert e tudással tudunk hatékony megelőzési programot kidolgozni a vállalati bűncselekmények ellen. Szintén szükséges tanulmányozni a gazdasági bűncselekményeket elkövetők cégeinek struktúráját (integritását, az elszámoltathatóság és a felelősség folyamatát).
Az adott intézmény szervezeti kultúráját (a lojalitás és a szolidaritás kollégák között). Ezen adatok segítségül szolgálnak ahhoz, hogy megnézzük, hogy az egyénben vagy az intézményi szervezetrendszerben vannak-e olyan hibák, hiányosságok mely a gazdasági bűncselekmények elkövetéséhez vezetnek.
A várt eredményeinktől azt reméljük, hogy segít egy hatékonyabb büntető igazságszolgáltatási végrehajtó mechanizmus kidolgozásában. Kutatási eredményeinket külföldi, nemzetközi konferenciákon fogjuk disszeminálni.
Továbbá a kutatás eredményeit egy monográfiában foglaljuk össze.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A kutatás célja megvizsgálni a vállalati bűnözés magyarországi jellemzőit, tendenciáit a rendszerváltástól napjainkig, azzal a célkitűzéssel, hogy az eredmények alapján a vállalati bűnözés elleni hatékony fellépést növeljük, a büntető igazságszolgáltatás szereplői és a piaci szereplők közötti együttműködést erősítsük.
A kutatás eredményeként a laikusok korrekt és pontos tájékoztatása tud megvalósulni a témában. Fontos annak ismertetése, hogy milyen problémákat okoz a gazdasági bűnözés nem csak közvetlenül, hanem közvetetten is például áremelések, adók és a bürokratikus rendszerek elégtelen működése által. Jelentős annak hangsúlyozása, hogy minden állampolgár felismerje ezen cselekményeknek a kiemelkedő veszélyességét. Célunk, hogy erősítsük az állami intézményben és a piacgazdaságba vetett bizalmat a tényekre alapuló valós kép feltárásával. Hangsúlyt kívánunk fektetni az állampolgárok ösztönzésére a vállalati/gazdasági bűnözés elleni küzdelemben. A közérdekű bejelentés intézményének ismertetése és népszerűsítése kiemelkedően fontos.
Hangsúlyozni szeretnénk, hogy a gazdasági bűncselekmények virágzása az országban nem csak morális probléma, hanem komoly és hosszútávú gazdasági és társadalmi következménnyel járó jelenség.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The aim of the research is to get information about the characteristics of the Hungarian corporate and economic crime. Also to analyse this type of crime trends from the change of regime to nowadays. The objective of the study is to improve the relationship between the representatives of the Criminal Justice System and the representatives of the private sector in order to increase the effectiveness of the combat against corporate crime. It is important to understand the conditions that facilitate corporate and white collar crime; the motives, opportunities, and modus operandi of criminal corporations in order to create and enforce an effective prevention and sanctioning strategy. Nonetheless, current scholarship on corporate and white-collar crime is theoretically underdeveloped and it is primarily Anglo-Saxon, which makes theories less relevant for other European states. Our aim is to collect the relevant data and set up the theoretical background of corporate crime in the Central-Eastern European point of view. In order to achieve our aims we will conduct appr. 25-30 interviews with the representatives of the private sector in order to figure out the most important features of corporate crime. We will conduct appr. 15-20 interviews with police officers and lawyers in furtherance of to see and analyse the understanding of economic crime and corruption cases from the Criminal Justice System perspective. We will organize focus group meetings on the one hand with the representatives of the private sector, on the other hand with police officers and lawyers. We will write the monograph based on the research results.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The research is focus on the one hand the offenders’ basic parameters (socio-economic status) on the other hand – with more emphasis – the creation of the corporate misconduct, the motives of the perpetrators and the role of the corporation or the corporate culture itself. We will analyse who reported the incident to the police if there was report. If the police did not know a certain criminal activities we try to figure out what was the reason that the company did not make any report of it.
During the examination of the offender’s basic parameters it is essential to analyze the perpetrators social and personal circumstances.

The key questions are the followings: Who is the typical perpetrator of corporate crime? What are the motivations of the offenders? What kind of reasons behind to commit a corporate misconduct? What is the organizational structure (integrity policy, accountability and responsibility of the firm) and the organizational culture (loyalty and solidarity of colleagues) of the institution where these misconducts were committed? Who reported the incident to the police? How effective the Criminal Justice System can detect economic crimes? What kind of cooperation could be formed between companies and the police?
We also would like to study that what kind of tools can be used in respect of detection and inquiry by the investigative authorities. We like to evaluate that what kind of effects of the social, political and economic system and the regulatory environments put on the existence of economic and corporate crime. We hope that our research will contribute to the more effective prevention and exploration of corporate crime cases.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

As we already mentioned corporate and white-collar crime studies are underdeveloped not just in Hungary but in Europe as well. Nonetheless this project will be unique one because since now nobody has examined these topic in that type of empirical methodology. Our aim is to collect the relevant data and set up the theoretical background of corporate crime in the Central-Eastern European point of view.
It is important to find out what are the motives of the perpetrators because with this knowledge we could develop an effective prevention program against corporate crime.
It is also essential to see the organizational structure (integrity policy, accountability and responsibility of the firm) and the organizational culture (loyalty and solidarity of colleagues) of the institution where the corporate misconducts were occurred. If we see the weaknesses of an institution we could introduce a relevant program to change the process or the regulations of accountability or responsibility within the firm. The results could help the members of the Criminal Justice System to fight against economic crimes effectively. According to the expected results we could suggest proposal which would establish a more effective law enforcement strategy against corporate crimes.
The results of the research will be published in a monograph. We would like to present the research results in relevant national and international conferences.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The aim of the research is to get information about the characteristics of the Hungarian corporate crime. The objective of the study is to improve the relationship between the representatives of the Criminal Justice System and the representatives of the private sector in order to increase the effectiveness of the combat against corporate crime.
The results of the research could contribute the correct and accurate information on the subject for the public. It is important to emphasis that what kind of direct and indirect effects of corporate crime could cause, for example the price increases, not accurate tax regulations etc.
Significant to stress the outstanding dangerous features of these acts for all citizens. Our goal is to strengthen public trust in public institutions and the corporate world with this evidence-based study. We would like to encourage the citizens to involve the process of combating against economic crime. It is important to present and promote the importance of the whistle-blowing system. We would like to emphasis that if economic crime is vivid in a country it is not only a problem of moral worth but it could cause serious social and economic consequences.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A kutatás eredménye alapján a szervezeti bűnözés főbb jellemzőit sikerült feltérképezni hazánkban. A vállalati bűnözés elméleti megalapozásán túl empirikus adatgyűjtést végeztünk, továbbá másodelemzéssel vizsgáltunk adatokat következtetéseink levonása érdekében. Elemeztük a Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi szervezetek felügyeletéért és fogyasztóvédelemért felelős alelnöke alá tartozó igazgatóságok által lefolytatott eljárásokat továbbá a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által lefolytatott eljárások tendenciáit. Saját empirikus kutatásunk keretein belül a GVH által lefolytatott kartellügyek aktaelemzése alapján kijelenthető, hogy a kartell cselekmények 2 fő csoportra oszthatóak: kartellek közvetlen állami beavatkozás nélkül, valamint a politikai haszonszerzésből fakadó kartellügyek – az állam által kezdeményezett kartellek. Eredményeink alapján megalkottuk az állam által kezdeményezett kartell (state-initiated cartel) fogalmát, amely akkor következik be, amikor a kormány alkalmazásában álló vállalatok szervezeti devianciát folytatnak a kormány irányításával vagy hallgatólagos jóváhagyásával. A koncepció modern formájában a gazdasági bűncselekmények és a politikai bűncselekmények közötti fogalmi fal megszakítására törekszik, hogy új szemléletet hozzon létre, amelyen keresztül megvizsgálhatjuk, hogy a bűncselekmények és a társadalmi sérülések miként jelennek meg gyakran a gazdasági és politikai hatalom kereszteződésében. A projekt eredményeit tartalmazó kötet 2021 03. hó jelent meg.
kutatási eredmények (angolul)
Based on the results of the research, we could elucidate the main characteristics of corporate crime in Hungary. In addition to the theoretical underpinnings of corporate crime, we conducted empirical data collection, as well as we secondary analysis previous results in order to preceded our conclusions. We analyzed the proceedings conducted by the directorates of the Hungarian National Bank responsible for the supervision of financial institutions and consumer protection, as well as the trends of the proceedings conducted by the Hungarian Competition Authority (HCA). Within the framework of our own empirical research, based on the file analysis of cartel cases conducted by the HCA, it can be stated that cartel acts can be divided into 2 main groups: cartels without direct state intervention, and cartel cases arising from political gain - state-initiated cartels. Accordint to our results, we have developed the concept of a state-initiated cartel, which occurs when companies employed by the government engage in organizational deviation with government control or tacit approval. In its modern form, the concept seeks to break the conceptual wall between economic crime and political crime to create a new approach through which we can examine how crime and social injury often manifest themselves at the intersection of economic and political power. The monograph has published in March 2021.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124968
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Inzelt Éva: Trend FM Rádió interjú: Kutatási eredmények a vállalati bűnözés vizsgálatában, https://trendfm.hu/musor?musor=7872&adas=39875, 2021
Inzelt Éva- Bezsenyi Tamás:: A vállalati bűnözés jellemzőinek megértése: elméleti megfontolások és empirikus kutatás eredményei alapján., https://www.eltereader.hu/media/2021/04/Inzelt-Bezsenyi-A-vallalati-bunozes_web.pdf, 2021
Inzelt Éva: Theoretical and empirical approaches towards a better understanding of corporate crime in Hungary, ARCHIWUM KRYMINOLOGII 41. : 1. pp. 31-64., 2019
Inzelt Éva: The challenges to use qualitative research methods in white-collar and corporate crime studies. A Hungarian example., Abstract book Between Edges and Margins, Innovative methods in the study of deviance című konferencián, melyet az Institute for Social Drug Research (ISD), Faculty of Law, 2018
Inzelt Éva: A szervezeti bűnözés elméleti és gyakorlati kérdései Magyarországon, Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete és az Országos Kriminológiai Intézet közösen rendezett A büntetőjog hazai rendszere meg, 2018
Inzelt Éva-Bezsenyi Tamás: Cartel cases from state negligence until the direct political interest, Európai Kriminológiai Társaság Organizational Crime Working groupja tartott workshopot “What is ‘European’ about European white-collar crime?” címmel, 2019
Inzelt Éva: A szervezeti bűnözés története, elméleti és gyakorlati kérdései - megjelenés alatt, Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete és az Országos Kriminológiai Intézet közösen rendezett A büntetőjog hazai rendszere meg, 2019
Inzelt Éva és Bezsenyi Tamás: The notification of a concentration can be handle as „new kind of” pricing cartel cases?, Európai Kriminológiai Társaság éves konferenciája, Gent, Belgium, 2019
Inzelt Éva: Cartel cases from the practice of the Hungarian Competition Authority, Európai Kriminológiai Társaság éves konferenciája, Gent, Belgium, 2019
Inzelt Éva: Corruption in Hungary, University of San Diego, 2019
Inzelt Éva: Theoretical and Empirical Approaches Towards a Better Understanding of Corporate Crime in Hungary, Amerikai Kriminológiai Társaság éves konferenciája, San Francisco, USA, 2019
Inzelt Éva: A szervezeti bűnözés története, elméleti és gyakorlati kérdései, Hollán, Miklós; Mezei, Kitti (szerk.) A büntetőjog hazai rendszere megújításának koncepcionális céljai és hatásai, 2020
Inzelt Éva és Bezsenyi Tamás: Cartel cases from the state negligence until the direct political interest, European White-Collar Crime: Exploring the Nature of European Realities, Bristol University Press, megjelenés alatt, 2021




vissza »