Consortional main: The multiple level of immunregulation in Rheumatoid arthritis: the role of B-cells  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
104846
Type NK
Principal investigator Sármay, Gabriella
Title in Hungarian Konzorcium, fő p.: Az immunszabályozás szintjei Rheumatoid arthritis-ben: a B sejtek szerepe
Title in English Consortional main: The multiple level of immunregulation in Rheumatoid arthritis: the role of B-cells
Keywords in Hungarian B-sejt, autoimmunitás, rheumatoid arthritis, immunszabályozás
Keywords in English B-cells, autoimmunity, rheumatoid arthritis, immunregulation
Discipline
Biological basis of immunity related disorders (e.g. autoimmunity) (Council of Medical and Biological Sciences)70 %
Immunology (Council of Medical and Biological Sciences)20 %
Ortelius classification: Immunology
Haematology, immunology, thrombosis, infectious diseases (Council of Medical and Biological Sciences)10 %
Panel Immunity, Cancer and Microbiology
Department or equivalent Department of Immunology (Eötvös Loránd University)
Participants Bankó, Zsuzsanna
Kecse-Nagy, Csilla
Kövesdi, Dorottya
Magyar, Anna
Nagy, György
Pozsgai, Judit
Prechl, József
Szarka, Eszter
Szili, Dániel
Starting date 2013-01-01
Closing date 2017-12-31
Funding (in million HUF) 123.341
FTE (full time equivalent) 15.78
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A reumatoid artritisz(RA) világszerte előforduló autoimmun betegség, becsült prevalenciája 1-2%. A legújabb kísérletes adatok szerint a B sejtek központi szerepet játszanak az RA patomechanizmusában. A betegeket két csoportra lehet osztani, kb. 80%-uk szérumában kimutathatók, míg 20%-nál nem találhatók anti-citrullinált fehérje antitestek (ACPA), amelyek poszttranszlációsan módosult, citrullint tartalmazó saját fehérjéket ismernek fel. Az ACPA által felismert peptid epitópok azonosítása lehetőséget adhat eltérő prognózissal rendelkező, vagy eltérő terápiát igénylő RA alcsoportok felállítására. Feltételezzük, hogy az epitóp specificitás mellett az ACPA affinitásának mértéke is meghatározó lehet. Citrullin/arginin tartalmú peptidek felhasználásával, amelyeket az MTA-TKI Peptidkémiai Kutatócsoportja állít elő, tervezzük a különböző peptid epitópokat felismerő ACPA affinitásának meghatározását felszíni plasmon rezonancia mérésen alapuló bioszenzor analízis segítségével, 200 RA beteg szérumából. További célunk a nemrég leírt regulátor B sejtek differenciálódásához, illetve a citokin termeléshez vezető jelpályák jellemzése, valamint egészségesek és RA betegek naív, memória és regulátor B sejtjeinek funkcionális összehasonlítása. Szeretnénk nyomonkövetni, hogy a biológiai terápiák során hogy alakul a naív, memória és Breg sejtek száma és működése, illetve, hogy B sejt depléciót kiváltó terápia után után mikor és milyen B sejt szubpopulációk jelennek meg a keringésben. Az RA egér modelljében, a kollagén indukált artritiszben (CIA) vizsgáljuk a Breg sejtek és a T-bet transzkripciós faktor szerepét.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az RA patogenezisében szerepet játszó, a B sejtek által meghatározott tényezők vizsgálatát tervezzük: az autoantitestek (ACPA) szintjén, B sejt szubpopulációk szintjén, ide értve a naív, memória és regulátor sejteket, biológiai terápiákat követően, és végül a CIA egér modellben. Alapkérdéseink:
1) Hozzájárul-e az ACPA affinitásának mértéke a patológiás folyamatok kialakulásához? Célunk HTS szűrés beállítása felszíni plazmon rezonancia mérések alapján, összehasonlítjuk a 200 beteg szérummintájában kimutatható ACPA affinitását citrullin tartalmú peptidekkel szemben. Szűrjük az RA szérumokat ellenanyag/ komplement microarray segítségével is. Kérdés, hogy felállíthatók-e különböző betegcsoportok a mért értékek és a betegek klinikai paramétereinek összehasonlítása alapján?
2) Az effektor B sejtek gyulladási citokineket, míg Breg sejtek IL-10-et termelnek, amely hozzájárulhat a betegség enyhítéséhez. Kérdés, hogy milyen stimulusok vezetnek citokintermeléshez és milyen jelek váltják ki a Breg sejtek differenciálódását? Van - e eltérés egészségesek és RA betegek B sejt alcsoportjai között?
3) A betegek állapotát jelentősen javító biológiai terápiák hatására változnak-e az egyes B sejtek csoportok funkciói, és a naív, memória és Breg sejtek száma? Milyen ütemben jelennek meg újra az egyes B sejtek B sejt depléciós terápiát követően?
4) Végül korábban kimutattuk, hogy a BCR és a TLR9 együttes alkalmazása a szinergikus módon indukálja a T-bet transzkriciós faktor aktiválódását. Kérdés, hogy ez befolyásolja-e, és hogyan a CIA patomechanizmusát?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A citrullint tartalmazó peptidek specifikus felismerését és az ACPA affinitás mértékét együttesen figyelembe vevő összesített adatok alapján nagyobb valószínűséggel különböztethetünk meg beteg csoportokat, akik eltérő prognózissal rendelkeznek, vagy eltérő terápiát igényelnek. A Breg sejtek differenciálódásához és a B sejtek citokintermeléséhez vezető jelpályák felderítése hozzájárulhat új, B sejteket célzó terápiák fejlesztéséhez.
A B sejt szupopulációk újramegjelenését vizsgálva B depléciós terápia után, illetve a B sejtek funkcióinak összehasonlítása biológiai terápia alatt és után segíthet a betegség patomechanizmusának és a biológiai terápiás szerek hatásmechanizmusának megértésében. Végül az egér model tanulmányozása új adatokat szolgáltathat transzkripciós faktorok és a Breg sejtek szerepének tisztázásához gyulladásos autoimmun arthritiszben.
Minden adatot egybevetve, jóllehet a legujabb kísérletes adatok a B sejtek központi szerepére utalnak RA patomechanizmusában, számos kérdés még megválaszolatlan maradt, például, hogy milyen szerepet játszanak az ACPA ellenanyagok a betegség patomechanizmusában, milyen jelek váltják ki az autoantitestek illetve a citokinek szekrécióját B sejtekből, mi indukálja a regulátor B sejtek megjelenését, vagy hogy miért nem hatékonyak a biológiai terápiák egyes betegeknél. Kísérleti tervünkben megkíséreljük felvázolni azokat a kísérleteket, amelyek választ adhatnak legalább néhány kérdésre.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A reumatoid artritisz autoimmun betegség, amely az izületek gyulladásában valósul meg. Az autoimmun betegségek során az immunrendszer saját szövetek ellen támad. Az immunredszer, amely sejtek, B és T sejtek valamint ellenanyagok komplex szerveződéséből áll, feladata a szervezetbe behatoló patogének felismerése és elpusztítása. Autoimmun betegségben szenvedők esetében a vérkeringésben ellenanyagok jelennek meg, amelyek módosított aminosavat, cirullint ismerenek fel bizonyos szövetekben, saját szöveteket támadnak, meg, és gyulladást okozhatnak. A betegek szérummintáibólZ ACPA specificitás és affinitás meghatározása nagyobb lehetőséget ad olyan betegcsoportok felállitására, amelyeknek pl. eltérő terápiás módszerekre van szükségük, vagy betegségük prognózisa más. A B sejtek citokineket is szekretálhatnak, amelyeknek a gyulladásban van szerepük. Szeretnénk felderíteni a B sejtek citokintermelését kiváltó és a regulátor B sejtek differenciálódásához szükséges jeleket. A Breg sejtek szuppresszálják a gyulladást és enyhítik a betegséget. Azt is követni szándékozunk, hogy a jelenleg alkalmazott biológiai terápiák hogyan befolyásolják a B sejt szubpopulációk funkcióit. A RA egér modelljét tanulmányozva uj ismereteket szerzünk az Tbet transkripciós faktor aktiválásásáról, és a regulátor B sejtek szerepéről. Összességében a jelen munkában vázoltak jelentősen hozzájárulhatnak az RA jobb diagnózisához, és új, B sejteket célzó terápiák fejlesztéséhez.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Rheumatoid arthritis (RA) has a worldwide distribution with an estimated prevalence of 1 to 2%. Recent data strongly suggest that B cells are central players in RA. RA patients consists of at least two subsets, according to the presence (~ 80 %) or the absence (~ 20 %) of anti-citrullinated protein antibodies (ACPA) in the serum. Identification of novel citrullinated peptide epitopes provides a better diagnosis of the disease, dissecting the patients into subgroups that may have different prognosis or need different therapy. Besides specificity, the affinity of ACPA might be an important factor that contributes to the pathogenesis of RA. Citrullin and arginine containing peptides will be synthesized by the consortial partner, HAS-ELTE Research Group of Peptide Chemistry. We will measure affinities of ACPAs by surface plasmon resonance analysis, and correlate our data with clinical parameters of patients. Our further aim is to decipher signaling pathways resulting in differentiation of regulatory B cells (Breg) and to compare the function of B cell subsets including naive, memory and Breg of RA patients and healthy individuals. We intend to characterize the conditions leading to cytokine secretion by B cells subsets. We want to investigate how biological therapies affect B cells, we will follow re-emerging naïve, and memory B cells and Breg cells after rituximab treatment and monitor the function of B cell subsets following biological therapies. In a mice model of RA, collagen induced arthritis (CIA) we will investigate how T-bet expressed in B cells contribute to the pathogenesis of the disease.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

We want to investigate B-cell dependent factors in the pathogenesis of rheumatoid arthritis at the level of: autoantibodies (ACPA), B-cell subpopulations including naive, memory and regulatory B-cells, cytokine secretion, biological therapies and a mice model, CIA. 1.) Our aim is to set up a HTS system based on Surface Plasmon Resonance analysis for screening the sera of RA patients and compare the affinity of antibodies specific for previously identified and new citrullinated peptide epitopes. We will also screen RA sera by an antibody-complement microarray. Question: can we devide patients into subgroups having different severity of disease or different response to treatment based on affinity differences of ACPA? 2.) Effector B cells may produce pro-inflammatory cytokines, while regulatory B cells (Breg) secrete IL-10 and contributes to the attenuation of immune response/autoimmunity. Questions: what kind of stimuli induce cytokine secretion in human and mice B-cells? We want to identify signals resulting in differentiation of regulatory B cells. Are B cell subsets different in healthy donors and RA patients? 3.) Biological therapies profoundly improve the conditons of RA patients. Question: how biological therapies (rituximab, TNF blockers or IL-6 receptor antagonist) influence B cell subsets (naïve, memory, Breg)? 4.) The transcription factor, T-bet is synergistically induced by BCR and TLR9 mediated signals in mice. Questions: how T-bet expression is regulated in different B cell subsets, how T-bet could contribute to the pathogenesis of CIA?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The combined data on specific citrullinated peptide recognition and on the affinity of ACPA will provide better chance to dissect RA patients into subgroups, that might need different therapies and/or might have different prognosis of the disease. Exploring the signals leading to differentiation of Breg cells and resulting in cytokine secretion by various B cell subsets would support the development of new B cell targeted therapies. Monitoring the recovery of B cell functions after biological therapies will help to understand the mode of action of the biologicals as well as the pathomechanism of RA. Studying the mice model will provide new data on the role of transcription factors and regulatory B cells in autoimmune arthritis.
Taking together, although recent data indicate that B cells play central role at multiple level of immunoregulation in RA, several open questions remained regarding their function; just mentioning a few: what kind of role of anti-citrullinated petide/protein antibodies play in disease pathogenesis, what type of signals induce auto-antibody synthesis ans cytokine secretion by B-cells, how regulatory B cell are induced and what is exactly their role, or why biological therapies are not efficient for every RA patients. In the present project proposal we attempt to outline the experimental work that might give an answer to some of these questions.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Rheumatoid arthritis (RA) is an autoimmune disease that causes chronic inflammation of the joints. Autoimmune diseases are illnesses that occur when the body's tissues are mistakenly attacked by their own immune system. The immune system contains a complex organization of cells (B cells, T cells etc.) and antibodies designed normally to "seek and destroy" invaders of the body, particularly infections. Patients with autoimmune diseases have antibodies in their blood that target their own body tissues, where they can be associated with inflammation. The autoantibodies present in the sera of RA patients (ACPA) recognize a modified amino acid, citrullin in certain proteins. To characterize the specificity and affinity of these ACPAs will provide better chance to dissect RA patients into subgroups, that might need different therapies and/or might have different prognosis of the disease. B cells also secrete cytokines that play role in triggering inflammation. We want to understand the pathway leading to cytokine secretion by different B cell subsets, and to differentiation of regulatory B cells that may suppress inflammation, thus ameliorate disease. We also want to follow how the currently used biological therapies exert their effect and influence the function of B cell subpopulations. Studying the mice model of RA will provide new data on the role of transcription factors and regulatory B cells in autoimmune arthritis. Taking together, the knowledge acquired upon completing our proposed research project might contribute to better diagnosis of RA and to the development of new, B cell targeted therapies.





 

Final report

 
Results in Hungarian
1. Összehasonlítottuk szérum ACPA és affintás tisztított IgG frakciók specificitását és affinitását. Nagy fokú keresztreakció figyelhető meg az egyes anti-cit-peptid IgG-k között, amelyek KD értékei 10-6 - 10-8 M közöttiek és fordított korrelációt mutatnak a betegség súlyosságával. Megterveztünk és levizsgáltunk egy 2-2 Cit-Gly és Ala-Cit motívumot tartalmazó, új multi-epitóp peptidet. 2. - Tanulmányoztuk a "párbeszédet" BCR-TLR9 és BCR-FcγRIIb-TLR9 között. A TAK1 kulcsfontosságú szabályozója a BCR-TLR9 párbeszédnek, szinergiát eredményezve, amíg az átszerkesztett Fc részű anti-CD19 XmAb5871 szupresszálja a patogén B sejteket, gátolva mind a BCR, mind a TLR9 közvetítette jelátvitelt. - Nanorészecskék felszínéhez cit-peptideket és lítikus peptideket kapcsoltunk, ezeka patogén B sejtek depletálásával csökkentették az ex-vivo ACPA termelést. -CD19+CD27+ B sejtekből TLR9+CD40 stimulussal IL-10 termelő Breg sejteket indukáltunk, amelyek szupresszálták TH1 sejtek IFNg termelését. RA betegekben kevesebb Breg sejtet találtunk, csökkent funkcióval. A CREB és STAT3 kulcsfontosságú transzkripciós faktorok a Breg sejtek kifejlődéséhez. 3. Az anti-TNF terápia előrehaladtával RA betegekben a B sejtek aktiváltsága csökken, míg a Breg sejtek száma nő. 4. A CIA remisszós fázisában mind a T-bet, mind az IL-10 expressziója nő az egerek MZB sejtjeiben. A CXCR3 expressziója T-bet-től függően nő, így a T-bet+ MZB sejtek a CXCR ligandum irányába vándorolnak, és ott IL-10-et szekretálnak.
Results in English
1. We compared the specificity and apparent affinity of serum ACPAs and affinity purified IgGs obtained from RA sera. We detected a high level of cross-reactivity between individual purified IgGs. The KD of anti-cit-peptide IgGs was between 10-6-10-8 M and inversely correlated with disease activity. We designed and tested a unique multi-epitope peptide with repeated cit-gly and ala-cit motifs playing role in recognition. 2. - We studied receptor crosstalk between BCR-TLR9 and BCR-FcγRIIb-TLR9. TAK1 is a key regulator of receptor crosstalk between BCR and TLR9 resulting in synergistic signaling, while the Fc-engineered anti-CD19 XmAb5871 suppresses pathogenic B cells by interrupting both BCR and TLR9 signals. - Bifunctional nanoparticles coupled to both cit-peptides and lytic peptides inhibit ex vivo ACPA production by depleting pathogenic B cells. - IL-10 producing Breg cells induced from CD19+CD27+ cells via TLR9+CD40 signals suppress IFNγ production of TH1 cells. Bregs are present in lower number and have defective function in RA. CREB and STAT3 are key transcription factors for expansion of human Bregs. 3. Monitoring B cells in RA patients upon anti-TNF therapy we detected a reduced activation state of B cells and increasing number of Bregs. 4. In the remission phase of CIA both T-bet and IL-10 expression are increased in MZB cells. CXCR3 expression is upregulated on a T-bet-dependent manner, thus T-bet+ MZ B cells migrate toward CXCR3 ligand and secrete IL-10.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=104846
Decision
Yes





 

List of publications

 
Szarka Eszter, Aradi Petra, Huber Krisztina, Pozsgay Judit, Végh Lili, Magyar Anna, Gyulai Gergő, Nagy György, Rojkovich Bernadette, Kiss Éva, Hudecz Ferenc, Sármay Gabriella: Affinity Purification and Comparative Biosensor Analysis of Citrulline-Peptide-Specific Antibodies in Rheumatoid Arthritis, INT J MOL SCI 19: (1) , 2018
Pozsgay Judit Katalin, Szekanecz Zoltán, Sármay Gabriella: Antigen-specific immunotherapies in rheumatic diseases, NAT REV RHEUMATOL 13: (9) 525-537, 2017
Pozsgay J, Babos F, Uray K, Magyar A, Gyulai G, Kiss E, Nagy G, Rojkovich B, Hudecz F, Sarmay G: In vitro eradication of citrullinated protein specific B-lymphocytes of rheumatoid arthritis patients by targeted bifunctional nanoparticles, ARTHRITIS RES THER 18: , 2016
Ayoglu B, Szarka E, Huber K, Orosz A, Babos F, Magyar A, Hudecz F, Rojkovich B, Gáti T, Nagy G, Schwenk JM, Sármay G, Prechl J, Nilsson P, Papp K: Bead arrays for antibody and complement profiling reveal joint contribution of antibody isotypes to C3 deposition, PLOS ONE 9: (5) , 2014
Szarka E, Babos F, Magyar A, Huber K, Szittner Z, Papp K, Prechl J, Pozsgay J, Nagy G, Rojkovich B, Gati T, Kelemen J, Baka Z, Brozik M, Pazar B, Poor G, Hudecz F, Sarmay G: Recognition of new citrulline containing peptide epitopes by autoantibodies produced in vivo and in vitro by B cells of Rheumatoid arthritis patients., IMMUNOLOGY 141: (2) 181-191, 2014
Szili D, Bankó Z, Tóth EA, Nagy G, Rojkovich B, Gáti T, Simon M, Hérincs Z, Sármay G: TGFβ activated kinase 1 (TAK1) at the crossroad of B cell receptor and toll-like receptor 9 signaling pathways in human B cells, PLOS ONE 9: (5) , 2014
Szili D, Cserhalmi M, Banko Z, Nagy G, Szymkowski DE, Sarmay G: Suppression of innate and adaptive B cell activation pathways by antibody coengagement of FcgammaRIIb and CD19., MABS-AUSTIN 6: (4) 991-999, 2014
Bankó Zsuzsanna, Pozsgay Judit, Gáti Tamás, Rojkovich Bernadette, Újfalussy Ilona, Sármay Gabriella: Regulatory B cells in rheumatoid arthritis: Alterations in patients receiving anti-TNF therapy, CLIN IMMUNOL 184: 63-69, 2017
Banko Z, Pozsgay J, Szili D, Toth M, Gati T, Nagy G, Rojkovich B, Sarmay G: Induction and Differentiation of IL-10-Producing Regulatory B Cells from Healthy Blood Donors and Rheumatoid Arthritis Patients., J IMMUNOL 198: (4) 1512-1520, 2017
Judit Pozsgay, Eszter Szarka, Krisztina Huber, Fruzsina Babos, Anna Magyar, Ferenc Hudecz, Gabriella Sármay: Synthetic Peptide-Based ELISA and ELISpot Assay for Identifying Autoantibody Epitopes, In: Marina Cretich, Marcella Chiari (szerk.) (szerk.) Peptide Microarrays: Methods and Protocols. Berlin; Heidelberg; New York: Springer, 2016. pp. 223-233., 2016
Papp K, Ayoglu B, Szarka E, Huber K, Orosz A, Magyar A, Hudecz F, Nagy G, Schwenk J, Sarmay G, Prechl J, Nilsson P: Multiplex measurement of autoantibody levels and complement activation in rheumatoid arthritis, MOL IMMUNOL 67: (1) 170, 2015
Pozsgay J, Babos F, Uray K, Magyar A, Gyulai G, Kiss É, Nagy G, Rojkovich B, Hudecz F, Sármay G.: In vitro eradication of citrullinated protein specific B-lymphocytes of rheumatoid arthritis patients by targeted bifunctional nanoparticles., Arthritis Res Ther. 18(1):15. doi: 10.1186/s13075-016-0918-0., 2016
Pozsgay J, Szarka E, Huber K, Babos F, Magyar A, Hudecz F, Sarmay G.: Synthetic Peptide-Based ELISA and ELISpot Assay for Identifying Autoantibody Epitopes., Methods Mol Biol. 1352:223-33. doi: 10.1007/978-1-4939-3037-1_17., 2016
Huber K, Sarmay G, Kovesdi D.: Population specific IL-10 production of mouse B cells induced by the BCR, TLR9 or CD40, 35th European Workshop for Rheumatology Research (EWRR) abstracts in: Annals of the Rheumatic Diseases 74: suppl. 1. 10.1136/annrheumdis-2015-207259.6, 2015
Bankó Zs, Pozsgay J, Gáti T, Nagy Gy, Rojkovich B, Sármay G: RHEUMATOID ARTHRITIS PATIENTS POSSESS A REDUCED NUMBER OF IL-10 PRODUCING CD27+ REGULATORY B CELLS, 35th European Workshop for Rheumatology Research (EWRR) abstracts in: Annals of the Rheumatic Diseases 74: suppl. 1.10.1136/annrheumdis-2015-207259.15, 2015
Bankó Zs, Pozsgay J, Gáti T, Nagy Gy, Rojkovich B, Sármay G: Rheumatoid Arthritis patients possess a reduced ratio between regulatory and effector B cells as compared to healthy controls, 4th European Congress of Immunology, 2015, szeptember 6-9., 2015
Huber K, Sarmay G, Kovesdi D: Differences of the BCR and TLR9-induced IL-10 production in mouse splenic B cell populations, 4th European Congress of Immunology, 2015, szeptember 6-9., 2015, 2015
Gálné Babos F.: Citrullin gartalmú peptide és konjugátumaik a rheumatoid arthritis korai kimutatására., Magyar Kémikusok Lapja, 70: 39-40, 2015
Magyar A, Gyulai G, Pozsgay J, Schlosser G, Uray K, Szarka E, Rojkovich B, Nagy Gy, Kiss É, Sármay G., Hudecz, F.: Identification and targeting by citrulline containing B-cell epitope peptides related to rheumatoid arthritis as recognition unit with nanoparticles, Book of Abstract (ISBN 978-83-61479-69-7) 23rd Polish Peptide Symposium, Spala, Poland, Eds.: (Kolesińska, B., Kierus, K., Frączyk, A.) p. 42, 2015
Pozsgay J, Magyar A, Gyulai G, Babos F, Uray K, Rojkovich B, Nagy Gy, Kiss E, Hudecz F, Sármay G.: Selective depletion of citrullinated protein specific B cells in rheumatoid arthritis by an auto-epitope peptide and a killing peptide coupled together to nanobeads, 4th European Congress of Immunology, Vienna, 3-6 September, 2015., 2015
Gyulai G, Magyar A, Schlosser G.: Peptidekkel módosított felületű nanorészecskék szintézise, tömegspektrometriás analízise, MTA Peptidkémiai Munkabizottság tudományos ülése, Balatonszemes, 2015. május 20 – 22., 2015
Kövesdi D, Angyal A, Huber K, Szili D, Sármay G.: T-bet is a new synergistic meeting point for the BCR and TLR9 signaling cascades., Eur J Immunol. 2013 Nov 18. doi: 10.1002/eji.201343841., 2013
Szili D, Bankó Zs, Tóth EA, Nagy Gy, Rojkovich B, Gáti T, Simon M, Hérincs Z, and Sármay G.: TGFβ activated kinase 1 (TAK1) at the crossroad of B cell receptor and Toll-like receptor 9 signaling pathways in human B cells., PLoS One 6;9(5):e96381. doi: 10.1371/journal.pone.0096381. eCollection, 2014
Szili D, Cserhalmi M, Banko Z, Nagy G, Szymkowski DE, Sarmay G.: Suppression of innate and adaptive B cell activation pathways by antibody coengagement of FcgammaRIIb and CD19., MABS (ISSN: 1942-0862) 6: (4) pp. 991-999. (2014), 2014
Ayoglu B, Szarka E, Huber K, Orosz A, Babos F, Magyar A, Hudecz F, Rojkovich B, Gáti T, Nagy G, Schwenk JM, Sármay G, Prechl J, Nilsson P, Papp K.: Bead arrays for antibody and complement profiling reveal joint contribution of antibody isotypes to C3 deposition., PLoS ONE (ISSN: 1932-6203) (eISSN: 1932-6203) 9: (5) Paper e96403. (2014), 2014
Szarka E, Babos F, Magyar A, Huber K, Szittner Z, Papp K, Prechl J, Pozsgay J, Neer Z, Ádori M, Nagy G, Rojkovich B, Gáti T, Kelemen J, Baka Z, Brózik M, Pazár B, Poór G, Hudecz F, Sármay G.: Recognition of new citrulline-containing peptide epitopes by autoantibodies produced in vivo and in vitro by B cells of rheumatoid arthritis patients., Immunology. 2014 Feb;141(2):181-91. doi: 10.1111/imm.12175., 2014
Pozsgay J, Babos F, Uray K, Magyar A, Gyulai G, Kiss É, Nagy G, Rojkovich B, Hudecz F, Sármay G.: In vitro eradication of citrullinated protein specific B-lymphocytes of rheumatoid arthritis patients by targeted bifunctional nanoparticles., Arthritis Res Ther. 18(1):15. doi: 10.1186/s13075-016-0918-0., 2016
Banko Z, Pozsgay J, Szili D, Toth M, Gati T, Nagy G, Rojkovich B, Sarmay G: Induction and Differentiation of IL-10-Producing Regulatory B Cells from Healthy Blood Donors and Rheumatoid Arthritis Patients., J IMMUNOL 198: (3) , 2017
: THE NUMBER OF IL-10 PRODUCING REGULATORY B CELLS INCREASES IN RESPONDER RHEUMATOID ARTHRITIS PATIENTS WITH THE DURATION OF ANTI-TNF THERAPY, (10th International Congress on Autoimmunity), 2016
Huber K, Sarmay G, Kovesdi D: MZ B cells migrate in a T-bet dependent manner and might contribute to the remission of collagen-induced arthritis by the secretion of IL-10., EUR J IMMUNOL 46: (9) 2239-2246, 2016
Papp K, Ayoglu B, Szarka E, Huber K, Orosz A, Magyar A, Hudecz F, Nagy G, Schwenk J, Sarmay G, Prechl J, Nilsson P: Multiplex measurement of autoantibody levels and complement activation in rheumatoid arthritis, MOL IMMUNOL 67: (1) 170, 2015
Szarka E, Babos F, Magyar A, Huber K, Szittner Z, Papp K, Prechl J, Pozsgay J, Neer Z, Ádori M, Nagy G, Rojkovich B, Gáti T, Kelemen J, Baka Z, Brózik M, Pazár B, Poór G, Hudecz F, Sármay G.: Recognition of new citrulline-containing peptide epitopes by autoantibodies produced in vivo and in vitro by B cells of rheumatoid arthritis patients., Immunology. 2014 Feb;141(2):181-91. doi: 10.1111/imm.12175., 2014
Szarka Eszter: Autoantitest profil és B-sejt epitópok vizsgálata citrullinált peptidek segítségével rheumatoid arthritisben és a patomechanizmus vizsgálata a betegség egér modelljében, ELTE Immunológiai Tanszék, 2014
Szili Dániel: "Signaling pathway interactions and their inhibition in healthy and RA B cells", ELTE Immunológiai Tanszék, 2014
Krisztina Huber, Gabriella Sármay, Dorottya Kövesdi: FINDING THE MOST RESPONSIVE B CELL POPULATION WITH INDUCIBLE REGULATORY PHENOTYPE IN MICE, Magyar Immunológiai Társaság 44. Vándorgyűlése, 2014, 2014
Kövesdi D, Angyal A, Huber K, Szili D, Sármay G.: T-bet is a new synergistic meeting point for the BCR and TLR9 signaling cascades., Eur J Immunol. 2013 Nov 18. doi: 10.1002/eji.201343841., 2013
Szili D, Pozsgay J, Bankó Zs, Gáti T, Nagy Gy, Rojkovich B, Sármay G.: Multiparameter phosphoflow analysis of B cells from patients with Rheumatoid arthritis, Annals of the Rheumatic Diseases doi:10.1136/annrheumdis-2013-203219.23, 2013
Szili D, Pozsgay J, Bankó Zs, Gáti T, Nagy Gy, Rojkovich B, Simon M, Hérincs Z, and Sármay G.: TGFbeta activated kinase 1 (TAK1) at the crossroads of B cell receptor, BAFF receptor and TLR9 signaling pathways in human B cells, Semmelweis Symposium, Budapest 7-9 november 2013. Book of abstracts, 2013
Huber K, Sármay G, Kövesdi D.: T-bet expression in regulatory B cells, Magyar Immunológiai Társaság 42. Vándorgyűlése, 2013
Szili D, Bankó Zs, Tóth EA, Nagy Gy, Rojkovich B, Gáti T, Simon M, Hérincs Z, and Sármay G.: TGFβ activated kinase 1 (TAK1) at the crossroads of B cell receptor, BAFF receptor and Toll-like receptor 9 signaling pathways in human B cells, PLOS ONE, submitted, under revision, 2014
Szili D, Bankó Zs, Tóth EA, Nagy Gy, Rojkovich B, Gáti T, Simon M, Hérincs Z, and Sármay G.: TGFβ activated kinase 1 (TAK1) at the crossroad of B cell receptor and Toll-like receptor 9 signaling pathways in human B cells., PLoS One 6;9(5):e96381. doi: 10.1371/journal.pone.0096381. eCollection, 2014
Szili D, Cserhalmi M, Banko Z, Nagy G, Szymkowski DE, Sarmay G.: Suppression of innate and adaptive B cell activation pathways by antibody coengagement of FcgammaRIIb and CD19., MABS (ISSN: 1942-0862) 6: (4) pp. 991-999. (2014), 2014
Ayoglu B, Szarka E, Huber K, Orosz A, Babos F, Magyar A, Hudecz F, Rojkovich B, Gáti T, Nagy G, Schwenk JM, Sármay G, Prechl J, Nilsson P, Papp K.: Bead arrays for antibody and complement profiling reveal joint contribution of antibody isotypes to C3 deposition., PLoS ONE (ISSN: 1932-6203) (eISSN: 1932-6203) 9: (5) Paper e96403. (2014), 2014
Fruzsina Babos, Eszter Szarka, György Nagy, Majer Zsuzsa, Gabriella Sármay, Magyar Anna, Hudecz Ferenc: The role of N- or C-terminal biotinylation in autoantibody recognition of citrullin containing filaggrin epitope peptides in Rheumatoid arthritis., BIOCONJUGATE CHEM 24: (5) 817-827, 2013
Kovesdi D, Angyal A, Huber K, Szili D, Sarmay G: T-bet is a new synergistic meeting point for the BCR and TLR9 signaling cascades., EUR J IMMUNOL 44: (3) 887-893, 2013





 

Events of the project

 
2017-11-30 14:53:50
Résztvevők változása
2016-07-07 13:50:45
Résztvevők változása
2014-12-02 22:39:17
Résztvevők változása
2014-02-12 00:22:34
Résztvevők változása




Back »