The role of forensic economics in industrial organization and law enforcement  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
105435
Type K
Principal investigator Valentiny, Pál
Title in Hungarian Közgazdaságtan a jogalkalmazásban. A jogalkalmazási közgazdaságtan helye a piac- és vállalatelméletben és a jogi, hatósági eljárásokban
Title in English The role of forensic economics in industrial organization and law enforcement
Keywords in Hungarian piacelmélet, vállalatelmélet, alkalmazott közgazdaságtan, jog és közgazdaságtan
Keywords in English forensic economics, indsutrial organization, law enforcement
Discipline
Economics (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Ortelius classification: Applied economics
Panel Economics
Department or equivalent Institute of Economics, (Centre for Economic and Regional Studies)
Participants Antal-Pomázi, Krisztina
Paizs, László
Vince, Péter
Starting date 2012-09-01
Closing date 2015-08-31
Funding (in million HUF) 6.458
FTE (full time equivalent) 2.91
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A verseny- és ágazati szabályozás növekvő mértékben alkalmaz közgazdasági elemzéseket. A hatósági eljárások felülvizsgálatával foglalkozó bíróságok is egyre gyakrabban támaszkodnak közgazdasági elméletekre, közgazdasági bizonyítékokra és közgazdász szakértőkre. Az utóbbi évtizedben új közgazdasági tudományág, a jogalkalmazási közgazdaságtan születése körvonalazódik. A jogalkalmazási közgazdaságtanban alkalmazott ismeretek döntően a piac- és vállalatelmélet területéről származnak. A kapcsolat azonban kétirányú, az alkalmazások során felmerülő problémák megtermékenyítően hatottak az elméletek fejlődésére is. Kutatásunkban a piacszabályozás különböző területein kiválasztott témakörök elméleteinek tipologizálásával egyrészt megvizsgáljuk, hogy valóban beszélhetünk-e ezen alkalmazott közgazdasági diszciplína önállóságáról, másrészt bemutatjuk, hogy milyen szerepet játszik és játszhat a jövőben a közgazdaságtan a verseny-, és az ágazati szabályozásban.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatásban a jogalkalmazási közgazdaságtant három kérdéskör szempontjából szeretnénk megvizsgálni: 1. Mennyiben vált önálló tudományterületté a jogalkalmazási közgazdaságtan, milyen a kapcsolat a jogalkalmazásban használt közgazdasági eszközök és a hagyományos piac- és vállalatelmélet között? 2. Melyik ügycsoportban, milyen közgazdaságtani eszközt használnak a jogalkalmazás során, mi a szerepe ebben a folyamatban a közgazdász szakértőknek? 3. Milyen intézményi feltételek szükségesek a közgazdasági eszközök használatához, mi a jelenlegi gyakorlat ebben a tekintetben?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás több területen is hozzásegíthet a közgazdaságtan modern társadalmakban betöltött szerepének megértéséhez. Az elméleti és empirikus irodalom elemzése alapján a kutatók állást tudnak foglalni a jogalkalmazási közgazdaságtan önállóságáról szóló vitában. Az elméleti modellek vizsgálata emellett rávilágíthat olyan magatartásformák versenykorlátozó hatására is, melyeket korábban nem tekintettek versenyellenesnek. A jogesetek elemzésével a kutatás be tudja mutatni a jogi és közgazdaságtani megfontolások együttes használatának fontosságát és javaslatokat tud megfogalmazni a közgazdasági elemzési eszközök ügytípusok szerinti használhatóságáról, a közgazdasági bizonyítékok, szakértők és szakértelem lehetséges jogalkalmazási szerepéről.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A gazdasági jólét növeléséhez szükség van mind a verseny ösztönzésére, mind annak hatékony szabályozására. Ezt a feladatot a verseny- és ágazati szabályozások együttesen töltik be. A szabályozás kereteinek kialakításához a jog és a közgazdaságtan eszköztárát egyaránt felhasználják. Az elmúlt évtizedekben megnőtt a közgazdasági elemzések szerepe a jogalkalmazásban, a hatóságok és bíróságok döntéseinek kialakításában. Ennek következtében a közgazdaságtanon belül új áramlat, a jogalkalmazási közgazdaságtan jelentkezett, amelynek fontosságát, jövőbeli szerepét kívánja vizsgálni a tervezett kutatás. Az elméleti megközelítésen túl a kutatás javaslatokat fogalmaz meg a különböző közgazdasági elemzési eszközök használhatóságáról, a közgazdasági bizonyítékok, szakértők és szakértelem jogalkalmazásban játszott szerepéről.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Economic analysis plays an ever growing role in competition policy and regulation. Relevant courts’ decisions are also more and more supported by economic theories, empirical economic evidences and economic experts. It is suspected that a new economic discipline – forensic economics - is on the rise. The knowledgebase of forensic economics is originated from industrial organization. But it is a two-way market where the problems of the application of economic theories make a fruitful effect on the development of theories itself. Mapping the different theory used in selected cases in market regulation, the research will focus on the proofs of the independent character of forensic economics. The identification of the recent and the future role of this new discipline in competition policy and regulation will also be a part of the project.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Forensic economics will be discussed in three aspects: 1. Whether it is a new applied economics discipline or not and what is the connection between economic tools used in forensic economics and those in industrial organization? 2. What kind of models, economic analyses, evidences are used in different legal, antitrust and regulatory cases and what is the role of economic experts in the process? 3. Which institutional design is more suitable for an efficient economic analysis and how the practice correlates to it?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The outcome of the research might help the better understanding of the role of economics in modern societies. Based on the assessment and evaluation of the theoretical and empirical literature the researchers will be able to shape their views on the debate of independece of forensic economics. The analysis of theoreticel models might cast light upon that kind of behaviours which were not considered anticompetitive before. Studying in detail the different legal cases it will be possible to prove the importance of the concerted action of law and economics and to make recommendations on the usefulness of different economic analytical tools in different cases moreover on the potential role of economic evidences, experts and skills in forensic economics.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

To increase the economic welfare it is essential both to foster competition and to regulate anticompetitive behaviour. Competition policy and regulation are for this purpose. Law and economics are both used for shaping the regulatory framework. In the last couple of decades the role of economic analysis has increased in the decision making of authorities and courts. As a consequence forensic economics as a new stream has emerged in economics, its importance and future role will be in the focus of the planned research. Besides the theoretical assessment the research makes recommendations on the usefulness of different economic analytical tools in different cases, moreover on the potential role of economic evidences, experts and skills in forensic economics.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A gazdasági jólét növeléséhez szükség van mind a verseny ösztönzésére, mind annak hatékony szabályozására. Ezt a feladatot a verseny- és ágazati szabályozások együttesen töltik be. A szabályozás kereteinek kialakításához a jog és a közgazdaságtan eszköztárát egyaránt felhasználják. Az elmúlt évtizedekben megnőtt a közgazdasági elemzések szerepe a jogalkalmazásban, a hatóságok és bíróságok döntéseinek kialakításában. Ennek következtében a közgazdaságtanon belül új áramlat, a jogalkalmazási közgazdaságtan jelentkezett, amelynek fontosságát, jövőbeli szerepét vizsgálta a kutatás. Az elméleti megközelítésen túl javaslatokat fogalmazott meg a különböző közgazdasági elemzési eszközök használhatóságáról, a közgazdasági bizonyítékok, szakértők és szakértelem jogalkalmazásban játszott szerepéről.
Results in English
To increase the economic welfare it is essential both to foster competition and to regulate anticompetitive behaviour. Competition policy and regulation are for this purpose. Law and economics are both used for shaping the regulatory framework. In the last couple of decades the role of economic analysis has increased in the decision making process of authorities and courts. As a consequence forensic economics as a new stream has emerged in economics, its importance and future role was in the focus of the research. Besides the theoretical assessment the research made recommendations on the usefulness of different economic analytical tools in different cases, nevertheless on the potential role of economic evidences, experts and skills in forensic economics.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=105435
Decision
Yes





 

List of publications

 
Valentiny Pál: Változások a hálózatos közszolgáltatások szabályozási intézményrendszerében, Verseny és szabályozás 2013, Budapest, MTA KRTK, pp. 281-318., 2014
Valentiny Pál: Versenykorlátozó magatartás, egyenlőtlen feltételek a teljes piacnyitás követően, Külgazdaság, LIX. évf. 5-6.szám 30-57.o., 2015
Muraközy Balázs - Valentiny Pál: A versenyhatósági döntések jóléti hatásainak méréséről, Valentiny P, Kiss FL, Nagy CsI (szerk.) Verseny és szabályozás, 2014. Budapest: MTA KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet (közlésre elfogadva), 2015
Antal-Pomázi Krisztina: Közgazdasági szakértők a bírósági eljárásokban, Valentiny P, Kiss FL, Nagy CsI (szerk.) Verseny és szabályozás, 2014. Budapest: MTA KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet (közlésre elfogadva), 2015
Vince Péter: Az energiapiaci verseny alakulásának néhány újabb fejleménye az Európai Unióban, Külgazdaság, LIX. évf. (közlésre elfogadva), 2015
Paizs László: Piaci erő az áramtermelő piacon. Eredmények az egyensúlyi modellezés területéről, Valentiny P, Kiss FL, Nagy CsI (szerk.) Verseny és szabályozás, 2014. Budapest: MTA KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet (közlésre elfogadva), 2015
Valentiny Pál: Létezik-e jogalkalamzási közgazdaságtan?, Valentiny P, Kiss FL, Nagy CsI (szerk.) Verseny és szabályozás, 2014. Budapest: MTA KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet (közlésre elfogadva), 2015




Back »