Investigating the role of glucocorticoid (GC) signaling in the differentiation and function of regulatory T cells  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
105962
Type K
Principal investigator Berki, Timea
Title in Hungarian A glucocoticoid hormon (GC) jelátviteli útvonal szerepének vizsgálata regulatórikus T sejtek differenciálódásában és működésében
Title in English Investigating the role of glucocorticoid (GC) signaling in the differentiation and function of regulatory T cells
Keywords in Hungarian regulatórikus T sejt, glucocorticoid hormon, tolerancia, autoimmunitás, apoptózis, jelátvitel
Keywords in English regulatory T cell, glucocorticoid homone, tolerance, autoimmunity, apoptosis, signal transduction
Discipline
Biological basis of immunity related disorders (e.g. autoimmunity) (Council of Medical and Biological Sciences)60 %
Immunology (Council of Medical and Biological Sciences)20 %
Ortelius classification: Immunology
Endocrinology (Council of Medical and Biological Sciences)20 %
Panel Immunity, Cancer and Microbiology
Department or equivalent Institute of Immunology and Biotechnology (University of Pécs)
Participants Boldizsár, Ferenc
Talabér, Gergely
Starting date 2013-02-01
Closing date 2018-01-31
Funding (in million HUF) 27.624
FTE (full time equivalent) 3.50
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az immunválasz szabályozásában és a saját antigénekkel szembeni tolerancia fenntartásában a molekuláris és sejtes kölcsönhatások közül a glucocorticoid homon (GC) és regulatórikus T sejtek (Treg) fontos szerepet játszanak. Annak ellenére, hogy a GCk ma is az egyik legfontosabb eszközei az autoimmun és transzplantált betegek kezelésének, keveset tudunk a különböző Treg sejt alcsoportokra gyakorolt hatásairól. Munkánk célja a GC kezelés szerepének vizsgálata a természetes és indukált Treg sejtek differenciálódásában, túlélésében és működésében. Előzetes eredményeink alapján úgy tűnik, hogy a thymusban differenciálódó nTreg sejtek rezisztensek a GC indukálta apoptózisra. Ezért vizsgálni szeretnénk a Treg sejtek GR expresszióját, annak szubcelluláris lokalizációját és jelátviteli útvonalait, a ligand indukált GR molekuláris interakcióit a Treg sejtek túlélésében fontos TcR és IL-2R jelátviteli út komponenseivel valamint pro-és antiapoptotikus fehérjékkel. Célunk a GC hatásának vizsgálata in vitro indukált antigénspecifikus Treg sejtek differenciálódásában és funkcionális aktivitásában. A GC és Treg sejtek kölcsönhatásának szerepét in vivo is vizsgáljuk egy proteoglikán (rhG1) indukálta egér arthritis modellben (GIA), amely hasonlít a humán RA-hez és ezért alkalmas a betegség pathogenezisének vizsgálatára. Célunk az in vitro felszaporított antigénspecifikus iTreg sejtek, valamint a beteg állatokból ex vivo izolált Treg sejtek átoltásának hatását összehasonlítani a betegség kialakulásában és progressziójában. Ezzel a humán autoimmun betegségek kezelésnek új megközelítéséhez tudunk adatokat gyűjteni.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az autoimmun betegségek multifaktoriális kialakulásában a genetikai háttér és környezeti hatások mellett a legfontosabb tényező az idegen elleni immunválasz és a sajáttal szembeni tolerancia egyensúlyának megbomlása. Ma az autoimmun betegségekben alkalmazott therápiás beavatkozások főleg a támadó immunválasz gátlását célozzák meg pl. GC kezeléssel. Felvetődik, hogy miként lehetséges a tolerancia irányába eltolni az immunválaszt? Az elmúlt időszak kutatási eredményei a tolerancia kialakításában a Treg sejtek szerepére irányították a figyelmet. Nem tisztázott, hogy mi a thymuszban differenciálódó természetes nTreg sejtek és a tolerogén mikrokörnyezetben antigén hatására aktiválódó indukált iTreg sejtek szerepe az autoimmun betegségekben. Nem ismert, hogy miként viselkednek ezek a sejtek a GC hormon therápia hatására? Kísérleteinkkel a természetes és indukált Treg sejtek in vivo és in vitro GC érzékenységére keresünk választ a GR jelátviteli útvonalának és a létrejövő molekuláris interakciók (signaling cross-talk) vizsgálatával. Optimalizálunk egy in vitro Treg expanziós rendszert amelyben vizsgáljuk az egyes citokinek, valamint a GC hormon hatását antigénspecifikus Treg sejtek létrejöttére. A Treg sejtek szerepének in vivo vizsgálatára egy autoimmun arthritises egérmodellt (GIA) alkalmazunk, mely a humán RA elfogadott analógja. Vizsgálnijuk a GC kezelés hatását a betegség progressziójára valamint a Treg sejtek számára és funkcióira. Kísérleteinkkel szeretnénk az in vivo a beteg állatokban keletkezett és az in vitro expandált antigénspecifikus Treg sejtek adoptív transzfere segítségével választ találni a Treg sejtek szerepére a betegség pathogenezisében.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás jelentősége:
Az extracelluláris receptorokon elinduló jelátviteli útvonalakat lényegesen módosítani képesek a lipofil hormonokat kötő intracelluláris receptorok által közvetített hatások. Az immunrendszer sejtjeinek működését ily módon befolyásolják pl. a szexuál szteroidok, a GC és a retinsav jelátviteli útvonalak. Ezek közül a legszélesebb körben az autoimmun betegségekben, allergiában és transzplantáció során alkalmazott GC kezelés okozza a legnyilvánvalóbb biológiai hatást a gyulladásos reakció és a specifikus immunválasz gátlásával. Munkánkkal elsőkként keresünk választ arra, hogy az in vivo leghatékonyabb immunszuppressziót okozó sejttípus, a Treg sejtek hogy reagálnak a GC kezelésre? Milyen jelátviteli útvonalak párbeszéde indul el, ill. milyen pro-vagy antiapoptotikus fehérjék aktiválódnak, kapcsolódnak össze a GR jelátvitellel? A Treg sejtek túlélésében, differenciálódásában és működésében fontos jelátviteli útvonalak vizsgálata fontos ismereteket nyújt a sejtek szerepének és terápiás alkalmazhatóságának megismeréséhez. Ezzel az autoimmun betegségek kezelésének egy teljesen új megközelítéséhez teszünk lépéseket. Reményeink szerint sikerül in vitro Treg sejt expanzióhoz szükséges mikrokörnyezet molekuláris összetevőinek optimalizálása, amely alkalmas betegség (antigén) specifikus Treg sejtek differenciáltatására is. Amennyiben sikerül bizonyítanunk a Treg sejt transzfer hatékonyságát egy autoimmun állatmodellben, kísérleteink segíthetnek egy későbbi humán Treg expanziós rendszer kidolgozásában és különböző betegségekben történő alkalmazásában.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az autoimmun betegségek, allergiás reakciók, szervátültetések során a támadó immunválasz leállítása jelenleg az elfogadott kezelési módszer. Ehhez tartozik a legelterjedtebben alkalmazott glukokortikoid hormon (GC) kezelés is, amely gátolja az immunrendszer aktivációját, a gyulladásos reakciót, valamint az arra érzékeny sejtcsoportokban un. programozott sejthalált (apoptózis) indít el. Számos adat támasztja alá, hogy a GC hormon az immunrendszer különféle sejtcsoportjaira eltérő módon hat. Nem ismert, hogy az immunválasz szabályozásáért felelős un. regulatórikus Tsejtek (Treg) hogy reagálnak a GC hatásra? Milyen mennyiségben van jelen a glukokortikoid receptor (GR) ezekben a sejtekben és hormon-kötés hatására milyen sejtalkotórészbe vándorol? Vajon a Treg sejtek érésében és aktivációjában fontos jelátviteli útvonalak miként kapcsolódnak össze a GC-GR jelátviteli úttal? Ezen eredményeink rávilagíthatnak arra, hogy a GC hormon hogyan szabályozza ezeknek a sejteknek a működését és ezzel hatását autoimmun betegségek kifejlődésében? Az in vitro kísérletek mellett állatkísérletekben is bizonyítani kívánjuk a GC kezelés hatását a Treg sejtekre. Ehhez egy proteoglikán indukálta ízületi gyulladásos (arthritis) állatmodellt (GIA) alkalmazunk, mely hasonlít a humán reumatoid arthritis (RA) kifejlődéséhez. Vizsgálni szeretnénk az in vivo GC kezelés hatását a Treg sejtek működésére a betegség kialakulása során. Ugyancsak vizsgáljuk in vitro körülmények között felszaporított, a proteoglikán antigénre specifikus Treg sejtek hatását a betegség kialakulásában. Ezzel alapokat nyújtunk az autoimmun betegségek, így az RA egy teljesen új kezelési módszeréhez.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Summary: Among the molecular and cellular interactions responsible for the maintenance of self-tolerance, glucocorticoid hormone (GC) and regulatory T cells (Treg) play major role by regulating the balance of the immune response. Despite the fact that even today, one of the most important therapeutic agents in the treatment of autoimmune diseases and transplanted patients are GCs, little is known about its specific effect on different Treg subgroups. The main goal of this project is to investigate the role of GC treatment in differentiation, survival and function of Treg cells. Our preliminary data suggested that natural Treg cells differentiating in the thymus are resistant to GC-induced apoptosis. To elucidate the potential molecular background for this, we will investigate the glucocorticoid receptor (GR) expression, subcellular localization and ligand-induced trafficking in Tregs. The GC-induced signaling pathways and the signaling cross-talk of GR with components of other signaling pathways important in Treg survival like TcR and IL-2R pathways and with mitochondrial pro-and anti-apoptotic proteins will be examined. We will investigate the effect of GC in the in vitro and in vivo differentiation and functional activity of inducible Treg cells. Our final goal is to characterize the in vivo suppressive properties of in vitro or in vivo differentiated Tregs using an arthritis model (GIA), a mouse analogue of human rheumatoid arthritis (RA). We will investigate the effect of Treg transfer on the pathogenesis and progression of the autoimmune inflammation.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Major questions of the research:
In the multifactorial development of autoimmune diseases beside the genetic background and the environmental impacts the most important factor is the disturbed balance between targeting immune response and self-tolerance. Currently used therapies, for example glucocorticoid (GC) treatment in autoimmune diseases target and inhibit the attacking immune response. However, it is a major question if we could redirect the immune response towards active tolerance. Recently, Treg cells got into the focus in the development and maintenance of self-tolerance. However, it is not clarified yet, whether there is any difference between the role of centrally differentiating natural (n)Treg cells or those differentiating in the periphery in a tolerogenic microenvironment: inducible (i)Tregs in the control of autoimmune diseases. It is also unknown how these cells react to GC therapy. Our experiments will provide answer to the potential background of GC sensitivity of natural and induced Treg cells both in vivo and in vitro by investigating their GR expression and signaling pathways and signaling cross-talk responsible for their survival. Using an in vitro Treg expansion system we will optimize the culture conditions and investigate the role of cytokines, and GC hormone in the development of Treg cells. To date, controversial data appeared on the exact role of Tregs in autoimmune diseases. We will address this key issue by using in vivo or in vitro differentiated Tregs in an autoimmune arthritis mouse model (GIA). We hypothesize that the antigen-specific Tregs might be able to suppress autoimmune arthritis in this model system.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Significance of the research work:
Signaling pathways of extracellular receptors can be modified by lipophilic hormone activated intracellular receptors induced signaling pathways. Sexual steroids, glucocorticoids (GC) and retinoic acid induced signals can significantly influence the functions of immunocompetent cells. Among these, the most frequently used GC-therapy in autoimmune diseases, allergies, and transplant patients effectively inhibit the inflammatory reaction and the activation of the specific immune response. This project might be the first where special attention will be payed to the molecular mechanism of Treg cell GC sensitivity and the effect of GC treatment on the in vivo and in vitro differentiation and functional activity of this suppressive cell type. Investigation of the GR signaling cross-talk with other extracellular receptor pathways and the association of ligand-bound GR with pro-or anti-apoptotic proteins is of special importance in both basic and clinical immunology. Our project will provide important insights into the Treg cell survival, differentiation and function and their role in the pathogenesis of autoimmune diseases. We hope that on the longer run, these results might serve as firm basis for new therapeutic approach in autoimmune disease treatment. Optimization of the molecular components and microenvironment for in vitro Treg cell expansion will be suitable for differentiation of antigen-specific Treg cells providing sufficient amounts of cells for adoptive transfers in the autoimmune arthritis mouse model here, and in other experimental systems in the future.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Summary (for lay people):
In the treatment of autoimmune diseases, allergies and organ transplantations the currently applied strategy is the inhibition of the pathological attacking immune response. Glucocorticoid hormone (GC) therapy belongs to these methods, which inhibit the activation of the immune response, inflammatory reaction and cause programmed cell death (apoptosis) in GC sensitive cell types. However, it is still an open question why this hormone influences the different cell types of the immune response with different efficiencies. It is also not known, how regulatory T (Treg) cells - which play a central role in the regulation and suppression of the immune response in healthy individuals - reacted on GC treatment. Our research focuses on the signaling cross-talk between the ligand-bound glucocorticoid receptor (GR) and cell surface receptors (like TcR or IL-2R) in Tregs to find the answer on the GC sensitivity of these cells. These experiments will help us to understand the role of GC in Treg survival, function, and cytokine production and, finally, their role in the development and progression of autoimmune disease. Importantly, besides in vitro tests we will use an animal rheumatoid arthritis model to confirm the potential suppressive effect of Treg cells in vivo. We believe that these experiments will provide basis for a new therapeutic strategy in the treatment of autoimmune diseases.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A glukokortikoidok (GC) fontos terápiás eszközök, mégis keveset tudunk hatásaikról a Treg sejtekre. Ezért egészséges és arthritises egér-modellen és autoimmun betegekben vizsgáltuk a Treg sejteket és funkcióit. GC kezelés hatására a tTreg sejtek túlélnek, míg a perifériás pTreg sejtszám csökken, és növekszik a citokin (IL-10, TGFβ, IL-35) termelés és Foxp3 expresszió. GC hatásra a Treg sejtekben a glukokortikoid receptor (GR) magi transzlokációja figyelhető meg és szoros kolokalizácó (~60%) a Foxp3-al. A GC érzékeny kettős pozitív timocitákban a GR mitokondriális transzlokációja, a Bcl-2 család fehérjéivel asszociáció és az intrinsic apoptózis útvonal aktiválódik, míg a Treg sejtekben mindkettő. Autoimmun betegség (dcSSc) korai fázisában emelkedett Treg számot csökkent citokin termelést (IL-10 and TGFb), emelkedett Foxp3 expressziót és DNS metilációt találtunk. A funkcionális Treg sejtek alkalmazásához in vitro Treg expanziót végeztünk anti-CD3/CD28, IL-2, TGFb és DX jelenlétében. A CD4+ lépsejtekből 50%, a tímusz eredetűből 35% alakult át Treg sejtté. Ezért in vivo Treg transzfer kísérleteket kezdtünk autoimmun arthritises (GIA) egér modellen. DX előkezelés az arthritis indukció hatásfokát rontotta és az egerekből izolált Treg transzfere egészséges egerekbe az artritis indukció előtt, az arthritis kialakulását gátolta. Ezzel új adatokhoz jutottunk a Treg túlélésre, differenciálódásra és funkcióira, és szerepükre az autoimmun betegségek pathogenezisében.
Results in English
Glucocorticoids (GC) are important therapeutic tools in autoimmune diseases, but their effects on Treg cells is not clear. Here we investigated the in vivo GC effect on Treg cells and found that tTreg cells survive while pTregs diminish, with increased cytokine (IL-10, TGFβ, IL-35) production and Foxp3 expression. GC induced nuclear translocation of glucocorticoid receptor (GR) and colocalization (~60%) with Foxp3 in Tregs. In GC resistant tTergs DX induced weak activation of the extrinsic apoptotic pathway. In GC sensitive DP cells DX cause mitochondrial translocation of GR and interaction with Bcl-2 family proteins and induction of mitochondrial apoptotic pathway. Investigating the role of Treg cells in development of diffuse cutaneous systemic sclerosis we found elevated Treg count with diminished cytokine (IL-10 and TGFb) production and elevated Foxp3 expression and DNA methylation. To increase the functional Treg count in autoimmune diseases we expanded Treg cells in vitro with aCD3/CD28, IL-2, TGFb, but only 50% of CD4+ T cells differentiated into functional Tregs. Therefore we used in vivo Treg transfer from DX pre-treated arthritic animals into healthy Balb/c mice prior to arthritis induction. Mice receiving Tregs from donors with less severe arthritis did not develop arthritis. Our results provide new information about Treg cell survival, differentiation and function and role in the pathogenesis of autoimmune diseases.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=105962
Decision
Yes





 

List of publications

 
Ugor E, Prenek L, Pap R, Ernszt D, Najbuer J, Németh P, Boldizsar F, Berki T: Glucocorticoid hormone treatment enhances the cytokine production of regulatory T cells by upregulation of Foxp3 expression, IMMUNOBIOLOGY (ISSN: 0171-2985) (eISSN: 1878-3279) &: Kezdőoldal vagy cikkszám? (2018), 2018
Ugor E. Prenek L., Pap R, Ernszt D, Najbauer J, Németh P, Prelog M, Czirjak L, Berki T: Increased proportions of functionally impaired regulatory T cell subsets in systemic sclerosis, CLINICAL IMMUNOLOGY (ISSN: 1521-6616) (eISSN: 1521-7035) 184: pp. 54-62. (2017), 2018
Berki T., Ugor E., Simon D: Functionally impaired regulatory T cell subsets are elevated in systemic sclerosis, 4th International Congress on Controversies in Rheumatology and Autoimmunity (CORA)” Bologna 2017., 2017
Prenek L., Boldizsár F., Kugyelka R, Olasz K., Berki T: Functional role of Dexamethasone pre-trerated regulatory T cell tarnsfer in the development of murine autoimmune arthritis, 11th International Congress on Autoimmunity (előadás), 2018
Berki T, Prenek L, Kugyelka R, Boldizsár F.: Effect of glucocorticoid hormone on the suppressor activity of regulatory T cells, 2nd Regional Congress of the Physiological Societies 2017, Dubrovnik, 2017
Berki T.: A glukokortikoid hormon indukálta jelátviteli mechanizmusok vizsgálata T sejt alcsoportokon, MTA Doktori Értekezés, 2017
Ugor Emese: Regulatórikus T-sejtekre kifejtett glukokortikoid hatás egérmodellben és eltéréseik szisztémás szklerózisban, PhD Értekezés, PTE, Pécs, 2018
Berki T, Ugor E, Pap R, Prenek L: Differentiation and expansion of regulatory T cell subsets in the presence of GC homone, 3rd Meeting of Middle-European Societies for Immunology and Allergology, 2016
Berki T.: A regulatórikus T sejtek szerepe az immunológiai tolerancia fenntartásában, FAMÉ Pécs, 2017 június 1-6., 2017
Martina Mihalj1, Đorđe Pojatić1, Emese Ugor2, Zoltan Kellermayer2, Sanja Novak1, Marinko Žulj1, Aleksandar Včev3, Timea Berki2, Ines Drenjančević1: Hyperbaric oxygen treatment ameliorates the course of DSS-induced colitis in BALB/c mice and reduces the Foxp3+ regulatory T cell expansion, Annual Meeting of thePhysiological Society, Birmingham, UK, 2013
Berki Timea, UgorEmese, Engelmann Péter, Németh Péter, Boldizsár Ferenc: Investigation of glucocorticoid sensitivity and glucocorticoid receptor expression in regulatory T cells, 10th International Conference on New Trends in Immunosuppression and Immunotherapy, Barcelona, Spain Poszter, 2013
Berki Timea, Ugor Emese, Németh Péter, Boldizsár Ferenc: Glukokortikoid hormon kezelés hatása a regulatórikus T sejtek differenciálódására, Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság 41. Kongresszusa, 2013
Berki Timea, Ugor Emese, Simon Diána, Németh Péter, Boldizsár Ferenc: Glucocorticoid sensitivity of regulatory T cells differ from that of other T cell populations, IMMUNE-RELATED PATHOLOGIES: UNDERSTANDING LEUKOCYTE SIGNALING AND EMERGING THERAPIES, IMPULSE ANN EFES-EJI SYMPOSIUM MÁTRAHÁZA, 2013 SZEPTEMBER 1-3 POSZTER, 2013
Prenek Lilla, Boldizsár Ferenc, Berki Timea: Investigation of glucocorticoid induced mitochondrial apoptotic pathway in mouse thymocytes, Magyar ImmunológiaiTársaság 42.Vándorgyűlése, Pécs, 2013 október 16-18. poszter, 2013
Ferenc Boldizsár1*, Lilla Prenek1, Gergely Talabér1, Emese Ugor1, Reka Kugyelka1, Peter: Glucocorticoid receptor regulates the mitochondrial apoptosis pathway in collaboration, BioMed Research International Ms No. 474985, 2014
Prenek Lilla: A glukokortikoid hormon indukálta mitokondriális apoptotikus útvonalak vizsgálata, Pécsi Tudpmányegyetem, ÁOK, Államvizsga Dolgozat, 2013
Ugor Emese: A regulatórikus T sejtek glukokortikoid érzékenységének vizsgálata egér modellben, Pécsi Tudományegyetem, ÁOK, Államvizsga Dolgozat, 2013
Boldizsar F, Szabo M, Kvell K, Czompoly T, Talaber G, Bjorkan J, Bartis D, Nemeth P, Berki T: ZAP-70 tyrosines 315 and 492 transmit non-genomic glucocorticoid (GC) effects in T cells, MOL IMMUNOL 53: (1-2) 111-117, 2013
Pap Ramóna, Ugor Emese, Boldizsár Ferenc, Németh Péter, Berki Timea: Regulatórikus T sejtek citokin termelése és Foxp3 expressziója glikokortikoszteroid kezelés és PMA/ionomycin aktiváció hatására, 44. Membrán-Transzport Konferencia, 2014
Berki Timea, Pap Ramóna, Ugor Emese, Simon Diána, Boldizsár Ferenc,: GLUKOKORTIKOID KEZELÉS MEGVÁLTOZTATJA A REGULATÓRIKUS T SEJTEK CITOKIN TERMELÉSÉT, Magyar Reumatológusok Egyesülete Vándrogyűlés, 2014
Pap Ramóna, Ugor Emese, Berta Gergely, Ernst Dávid, Berki Tímea: ALTERATION OF CYTOKINE PRODUCTION AND FOXP3 - GR COLOCALIZATION IN DEXAMETHASONE TREATED REGULATORY T CELLS, Immunológiai Szemle VI. évf 3., 2014
PRENEK LILLA, UGOR EMESE, PAPP RAMÓNA, BOLDIZSÁR FERENC, BERKI TÍMEA: A glukokortikoid hormon nem genomikus hatásai a T-sejtek jelátvitelére és apoptózisára, Immunológiai Szemle/Immunology Quarterly • 2014. VI. évfolyam, 3. szám, 2014
UGOR EMESE, SIMON DIÁNA, PAP RAMÓNA, KRALJIK NIKOLA, NÉMETH PÉTER, BOLDIZSÁR FERENC, BERKI TIMEA: Regulatórikus T-sejtek glukokortikoidhormon-érzékenységének vizsgálata, Immunológiai Szemle/Immunology Quarterly • 2014. VI. évfolyam, 1-2. szám, 2014
Joachim Lars Schönfeld: The role of glucocorticoid hormones and of cytokines in differentiation of regulatory T cells, PTE Könyvtár Diplomamunka, 2014
Pap Ramóna, Ugor Emese, Boldozsár Ferenc, Berki Timea: In vitro development of functional thymic and splenic regulatory T cells (poszter), 4th European Congress of Immunology, Vienna, Austria 6-9 September 2015, 2015
Berki Timea, Ugor Emese, Pap Ramóna, Prenek Lilla, Boldizsár ferenc: Effect of Glucocorticoid hormone on thymic and splenic regulatory T cells (előadás), 44. MIT Vándorgyűlés, Velence, 2015. október 17-19., 2015
Prenek Lilla, Kugyelka Réka, Ugor Emese, Boldizsár Ferenc, Berki Timea: Glukokortikoid indukált intrinsic apoptózis útvonalak vizsgálata egér thymocytákon, 45. Membrán-Transzport Konferencia, Sümeg, 2015
Emese Ugor, Diána Simon, Timea berki: Functionally impaired regulatory T cells in systemic sclerosis (poszter):, 4th European Congress of Immunology, Vienna, Austria 6-9 September 2015, 2015
Diána Simon1, Péter Balogh1, András Bognár1, Zoltán Kellermayer1, Péter Engelmann1, Péter Németh1, Nelli Farkas2, Tünde Minier3, Veronika Lóránd3, László Czirják3, Tímea Berki1: Reduced non-switched memory B cell subset cause imbalance in B cell repertoire in systemic sclerosis (in press), Clinical and Experimental Rheumatology, 2015
Lisa Bevaqua: Effects of Dexamethasone Treatment on glucocorticoid hormone receptor distribution of regulatory T cells in a mouse model - Dékáni Pályamunka I. helyezett, PTE Könyvtár, 2015
Prenek L, Boldizsar F, Kugyelka R, Ugor E, Berta G, Nemeth P, Berki T: The regulation of the mitochondrial apoptotic pathway by glucocorticoid receptor in collaboration with Bcl-2 family proteins in developing T cells., APOPTOSIS &: , 2017
Kovacs KT, Kalluri SR, Boza-Serrano A, Deierborg T, Csepany T, Simo M, Rokusz L, Miseta A, Alcaraz N, Czirjak L, Berki T, Molnar T, Hemmer B, Illes Z: Change in autoantibody and cytokine responses during the evolution of neuromyelitis optica in patients with systemic lupus erythematosus: A preliminary study., MULT SCLER J 22: (9) 1192-1201, 2016
Ugor E, Simon D, Pap R, Németh P, Minier T, Czirják L; Berki T: Investigation of Regulatory T Cells in Systemic Sclerosis, ANNALS OF THE RHEUMATIC DISEASES (ISSN: 0003-4967) (eISSN: 1468-2060) 74: (Suppl. 2) p. 1143., 2015
Berki T; Ugor E; Pap R; Prenek L; Boldizsár F; Németh P: Glucocorticoid hormone influence in vivo differentiation and enhance in vitro expansion of functional regulatory T cells, 10th International Congress on Autoimmunity, April 6-10, 2016, Leipzig, Germany, 2016
Prenek Lilla: A glukokortikoid hormon indukálta mitokondriális apoptotikus útvonalak vizsgálata, Pécsi Tudományegyetem, ÁOK, Államvizsga Dolgozat, 2013
Kovacs KT, Kalluri SR, Boza-Serrano A, Deierborg T, Csepany T, Simo M, Rokusz L, Miseta A, Alcaraz N, Czirjak L, Berki T, Molnar T, Hemmer B, Illes Z: Change in autoantibody and cytokine responses during the evolution of neuromyelitis optica in patients with systemic lupus erythematosus: A preliminary study., MULT SCLER J 22: (9) 1192-1201, 2016
Prenek L, Boldizsar F, Kugyelka R, Ugor E, Berta G, Nemeth P, Berki T: The regulation of the mitochondrial apoptotic pathway by glucocorticoid receptor in collaboration with Bcl-2 family proteins in developing T cells., APOPTOSIS 22:(2) pp. 239-253., 2017




Back »