Outward foreign direct investments from Hungary  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
109294
Type K
Principal investigator Tölgyessy, Péterné
Title in Hungarian Külföldre irányuló tőkebefektetések Magyarországról
Title in English Outward foreign direct investments from Hungary
Keywords in Hungarian külföldre irányuló tőkebefektetések, Magyarország, multinacionális vállalatok
Keywords in English outward foreign direct investments, Hungary, multinational companies
Discipline
Economics (Council of Humanities and Social Sciences)60 %
Ortelius classification: Industrial economics
Economics (Council of Humanities and Social Sciences)40 %
Ortelius classification: International economics
Panel Economics
Department or equivalent Institute of World Economics (Centre for Economic and Regional Studies)
Participants Szalavetz, Andrea
Starting date 2014-01-01
Closing date 2018-12-31
Funding (in million HUF) 4.689
FTE (full time equivalent) 3.52
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Míg a feltörekvő multinacionális vállalatokkal, amelyek különböznek a fejlett országok multinacionális vállalataitól, viszonylag gyakran foglalkozik a nemzetközi szakirodalom, a volt átalakuló országokból származó külföldi befektető vállalatok általában kimaradnak ebből az elemzésből. A két szakaszból álló kutatás fő célja, hogy elhelyezze a magyar (és a volt átalakuló országokból származó) multinacionális vállalatokat ebben a kutatási térben, mivel feltételezzük, hogy különböznek mind a fejlett országokbeli, mind a feltörekvő multinacionális vállalatoktól. A kutatás egy nagyon részletes és sokrétű leíró elemzésen alapul, amely a Magyarországról külföldre irányuló tőkebefektetéseket és a külföldön befektető magyarországi vállalatokat vizsgálja, az elérhető adatok, ágazati és vállalati esettanulmányok, illetve egy e-kérdőívből nyert információk alapján. Külön foglalkozunk a külföldre irányuló tőkebefektetésekkel kapcsolatos definíciós és adatproblémákkal. Ezek a kutatási feladatok tartoznak a projekt első szakaszába. A második szakaszban, a magyar és volt átalakuló „multiknak” a nemzetközi elemzési keretbe helyezésén túl megvizsgáljuk a magyar tulajdonban levő külföldi befektető cégek (közvetlen befektetők), a külföldi multinacionális vállalatok magyarországi leányai (közvetett befektetők), és a külföldi tulajdonban, de magyar ellenőrzés alatt működő vállalatok (virtuális közvetett befektetők) csoportját, a köztük levő hasonlóságokat és különbségeket. A kutatás harmadik kérdése: a Magyarországról külföldre irányuló befektetéseken belül mekkora lehet a globális értékláncokhoz kötődő befektetések aránya. Az eredmények alapján gazdaságpolitikai ajánlásokat fogalmazunk meg.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás legfontosabb céljai a következők:
1. A kutatás első részében bemutatjuk, hogy melyek a Magyarországról kifelé irányuló tőkebefektetések és befektető vállalatok legfontosabb jellemzői, és ezek hogyan változtak;
2. Meghatározzuk a legfontosabb adat- és definíciós problémákat ezen a területen, amelyek nehezítik a téma kutatását.
A kutatás második szakaszában, az első, leíró célú kutatási szakaszban elért eredményekre alapozva olyan kutatási hipotéziseket vizsgálunk meg, amelyeket jelenleg a nemzetközi szakirodalom is elemez, de a volt átalakuló országok példája ritkán szerepel az elemzésekben.
1. Beillesztjük a magyar multinacionális vállalatokat abba a nemzetközi elemzési keretbe, amely megkülönbözteti a feltörekvő és a fejlett országokbeli multinacionális vállalatokat, hipotézisünk szerint a volt átalakuló átalakuló országokból származó „multik” nem illeszthetők be maradéktalanul egyik csoportba sem;
2. A magyarországi multinacionális vállalatok csoportjai közötti különbségek meghatározása (közvetlen, közvetett és virtuális közvetett befektetők);
3. a globális értékláncokhoz köthető kifelé irányuló közvetlen tőkebefektetések részesedésének meghatározása;
A fenti vizsgálatok alapján gazdaságpolitikai ajánlások kidolgozása, amelyek egyrészt megmutatják, hogyan a jelenlegi intézményi háttérnek melyek azok a problémái, amelyek kezelése révén hatékonyabban segíthetők a magyar vállalatok külföldi beruházásai, másrészt pedig hogyan erősíthető a küldő gazdaságra gyakorolt pozitív hatása ezeknek a befektetéseknek.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A Magyarországról külföldre irányuló tőkebefektetések elemzése – annak ellenére, hogy Magyarország a közép- és kelet-európai régió egyik vezető tőkeexportőre, - mindeddig néhány komolyabb szakcikkre és tanulmányra korlátozódik. A kutatás egyik célja, hogy az eddigi kutatásokat felhasználva és kiegészítve, minden eddiginél teljesebb képet adjon a magyar tőkeexportról és a külföldön befektető magyar vállalatokról, foglalkozva azokkal a kérdésekkel is, amelyeket az eddigi kutatások nem fedtek le teljesen. Külön foglalkozik az adat- és definíciós problémákkal is, amelyek akadályozzák az ezen a területen folyó kutatásokat. A kutatás gazdaságpolitikai jelentőségét egyrészt a befektetésösztönzés jelenlegi intézményrendszerében jelen levő problémák, hiányosságok meghatározása, másrészt néhány olyan tényező feltárása jelenti, amely a pozitív küldő országbeli hatások érvényesülésének útjában áll.
Ezen felül a projekt – a leíró jellegű első kutatási szakasz eredményei alapján – hozzá akar járulni a néhány, a szakterületen folyó nemzetközi kutatáshoz. Egyrészt bele akarja helyezni az ú.n. volt átalakuló országokból származó multinacionális vállalatokat abba az elemzési keretbe, amely a fejlett országokbeli és a feltörekvő multinacionáls vállalatok különbségeit vizsgálja. Másrészt megpróbálja elkülöníteni a közvetlen, közvetett és virtuális közvetett külföldi befektető vállalatok csoportját, bemutatva hasonló és megkülönböztető jegyeiket. Harmadrészt meghatározza a globális értékláncokhoz kapcsolódó beruházások lehetséges nagyságát a teljes állományban, és a közvetlen és közvetett külföldi befektetők körében. A kutatás egyik erőssége, hogy a Magyarországról külföldre irányuló közvetlen beruházásokat komplex módon elemzi: használja az elérhető makroadatokat, ágazati és vállalati esettanulmányokat, és egy, a kutatás keretében elvégzett e-kérdőíves felmérés eredményeit.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A nem fejlett országokból külföldre irányuló közvetlen külföldi tőkebefektetések gyorsan növekedtek a kilencvenes évektől, és részesedésük a világ összes külföldi tőkebefektetéséből gyorsan nőtt a válság évei alatt. Az ezekből az országokból származó, ú.n. feltörekvő vagy új multinacionális vállalatokról sok elemzés született a nemzetközi szakirodalomban. Ugyanakkor a volt átalakuló országokból származó multinacionális vállalatok általában kimaradnak ezekből az elemzésekből. A kutatás célja, hogy belehelyezze a magyar (és lehetőleg a többi átalakuló országból származó) multinacionális vállalatokat ebbe a nemzetközi kutatás folyamatba. Feltételezzük, hogy ezek különböznek mind a fejlett országokbeli, mind az ú.n. feltörekvő „multiktól”. A kutatás alapja a magyar kifelé irányuló tőkebefektetések és befektető vállalatok nagyon részletes és sokrétű elemzése, amely makroadatok vizsgálatán, ágazati és vállalati esettanulmányokon és egy, a kutatás keretében elvégzett e-kérdőíves felmérésre támaszkodik. Ezen felül külön vizsgáljuk a multinacionális vállalatok külföldi leányvállalatainak, a magyar cégeknek és az ú.n. virtuális közvetett beruházóknak (külföldi tulajdonban, de magyar ellenőrzés alatt levő cégek) szerepét a Magyarországról külföldre irányuló befektetésekben, s megmutatjuk közös és eltérő vonásaikat. A kutatás harmadik területe azt vizsgálja, hogy a globális értékláncokhoz kötődő külföldi befektetések milyen szerepet játszanak a Magyarországról külföldre irányuló beruházásokban.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

While emerging or new multinationals as opposed to “traditional” multinationals from developed countries are widely analysed in the international literature, foreign investor companies from post-transition countries are more or less left out from that analysis. The main aim of the two-stage research is to “insert” Hungarian (and possibly a wider group of post-transition) multinationals into that international research, as it is assumed that they are different from both developed country and emerging country multinationals. This would rely on a very detailed and multifaceted analysis of Hungarian outward direct investments and investors, based on the analysis of macrodata, sector and company case studies and the analysis of a database gained from an e-questionnaire survey. Data and definition problems concerning outward FDI will also be addressed. These tasks form part of the first stage of the research. In the second stage, besides placing Hungarian and post-transition multinationals into the theoretical and empirical framework “housing” developed country and emerging multinationals, the role of Hungarian-owned investors, Hungarian affiliates of foreign multinationals (indirect investors) and foreign-owned but domestically controlled companies (virtual indirect investors) will also be analysed in Hungarian OFDI in order to show the similarities and differences between them. A third area of research will be to show the extent and importance of the role global value chains play in shaping outward direct investments from Hungary.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The main research aims are the following.
In the first, descriptive part of the research project,
- to show what are the main characteristics of Hungarian outward FDI and outward investor companies and how did they develop over time;
- to critically evaluate data and definition problems concerning outward FDI;
On the basis of the above, descriptive analysis, in the second stage of the project, a few current research problems would be addressed on the basis of Hungary’s and the Hungarian investors’ characteristics:
- to place Hungarian multinationals into the framework on multinationals, emerging in the international literature;
- to show differences between the various groups of Hungary-based companies investing abroad (direct investors, indirect investors and virtual indirect investors);
- to evaluate the extent to which GVCs influence outward FDI from Hungary, i.e. the share of GVC-related OFDI, realised either by affiliates of foreign multinational companies operating in Hungary or by Hungarian-owned companies.
On the basis of the results, economic policy recommendations will be elaborated through identifying the gaps and problems in the present system of institutional support for companies investing abroad and to enhance the positive impact of outward FDI on the home economy.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

In spite of the fact that Hungary is among the leading foreign investor country in the Central and Eastern European region, there are only a few deep analyses of Hungarian outward FDI, the research project would try to provide a fuller and deeper than ever descriptive analysis of outward investments and investor from Hungary and to address those hiatuses, which are still relatively underresearched. It deals separately with data and definition problems, which are partly responsible for the relative lack of analysis in this area. It also aims at identifying problems in the existing institutional background supporting outward investments and investors, and to identify those economic policy factors, which hinder the positive home country effect of these investments.
Furthermore, it wants to relate the findings from the descriptive analyses to the results of ongoing international research. First, it wants to place so-called post-transition multinationals into the framework where developed country and emerging multinationals are present as two distinct groups of companies investing abroad. Second, it aims at separating the groups of direct, indirect and virtual indirect investors and show the differences and similarities between them. Third, it tries to assess the extent of the GVC-relatedness of Hungarian outward FDI, both in the case of direct and indirect investors. A strong point of the project would be to approach OFDI in a complex way, through analysing available macrodata, sector and company case studies and a database gained from an e-questionnaire survey.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Foreign direct investments originating from less developed countries have been on the increase since around the nineties, and their share in total world foreign direct investments flows has further increased during the years of the financial crisis. Investing firms from emerging countries, the so-called emerging or new multinationals are widely analysed in the international literature. However, foreign investor companies from post-transition countries are more or less left out from that analysis. The aim of the research is to “insert” Hungarian (and possibly a wider group of post-transition) multinationals into that international research, as it is assumed that they are different from both developed country and emerging country multinationals. This would rely on a very detailed and multifaceted analysis of Hungarian outward direct investments and investors, based on the analysis of macrodata, sector and company case studies and the analysis of a database gained from an e-questionnaire survey. Furthermore, the role of Hungarian-owned investors, Hungarian affiliates of foreign multinationals (indirect investors) and foreign-owned but domestically controlled companies (as we call them: virtual indirect investors) will also be analysed in Hungarian OFDI in order to show the similarities and differences between them. A third area of research will be to show the extent and importance of the role global value chains play in shaping outward direct investments from Hungary.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A kutatás fő célja annak megmutatása volt, hogy a poszt-szocialista multinacionális vállalatok elkülönülnek mind a fejlett orszok multijaitól, mind az ú.n. feltörekvő multiktól. Ezt a célt több megközelítést használva rtük el. Egyrészt bemutattuk, hogy a közvetlentőke-befektetésekre vonatkozó makroadatok jelentős korlátokkal használhatók ehhez az elemzéshez, így vállalati adatokra és esettanulmányokra kell támaszkodnunk. Másrészt, ennek megfelelően, más országokból származó (kelet-közép-európai, orosz és kínai) multinacionális vállalatokat elemztünk részletesen. Harmadrészt, ugyanezt tettük több magyar ellenőrzésű vagy tulajdonú multival, többek között a Richter Gedeonnal, OTP-val, MOL-lal, Videotonnal, magyar született globális és nemzetközi új vállalatokkal. Ezekre a vállalati esetekre alapozva dolgoztuk ki azt az elemzési keretet, amely segít megérteni a poszt-szocialista multik sajátosságait, heterogenitását, és azt, hogy egy részük a "klasszikus", más részük a feltörekvő multikhoz hasonblóan viselkedik. Az elemzési keretben a vállalatok két legfontosabb jellemzője alapításuk éve (átalakulás előtt vagy után) és az állami befolyás nagysága-szintje. A tipológiába egyértelműen besorolhatók voltak az elemzett magyar és kelet-közép-európai multinacionális vállalatok. A tipológia segíthet megérteni a poszt-szocialista multik sajátosságait, a "klasszikus" és feltörekvő multikhoz képest hasonló és eltérő jellemzőiket.
Results in English
The aim of the research was to show whether post-transition multinationals form a group on their own, which is distinct from „classical”, developed country multinationals and emerging multinationals. This aim was reached through various approaches. First of all, data problems were pointed out, which hinder the analysis of post-transition (and other) multinationals. It was underlined that company case studies and analysis of company data should supplement the use of macro data. Second, multinational companies originating in other countries (CEE, Russia and China) were analysed. Third, certain Hungarian multinationals were analysed in more details: Richter Gedeon, where the state has minority ownership, other important Hungarian foreign investor firms (MOL, OTP, Videoton), and Hungarian born global firms and international new ventures. Based on these analyses, a new typology of post-transition multinational companies was elaborated, where post-transition multinationals are grouped according to their year of establishment (pre- or post-transition) and to the level of state influence. This typology may help us to better understand the similarities and differences between post-transition multinationals and multinational firms originating from developed or emerging countries. Furthermore, it may improve understanding of emerging multinationals, both in terms of the capabilities of these firms and the institutional and economic environment that influences internationalisation.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=109294
Decision
Yes





 

List of publications

 
Sass M., Kovács O.: Hungarian Multinationals in 2013 – A Slow Recovery after the, Columbia Center on Sustainable Investment, Columbia University, New York, 2015
Antalóczy Katalin, Sass Magdolna: Tükör által homályosan: a külföldi közvetlentőke-befektetések statisztikai adatainak tartalmáról, KÜLGAZDASÁG 58:(7-8) pp. 30-57. (2014), 2014
Sass Magdolna, Antalóczy Katalin, Éltető Andrea: Outward FDI from Hungary: the emergence of Hungarian multinationals, ENTREPRENEURIAL BUSINESS AND ECONOMICS REVIEW 2:(3) pp. 47-62. (2014), 2014
Antalóczy K, Éltető A, Sass M: Hazai cégek határon túli befektetései: feltörekvő magyar multinacionális vállalatok, KÜLGAZDASÁG 58:(11-12) pp. 5-29. (2014), 2014
Kalotay K, Éltető A, Sass M, Weiner Cs: Russian capital in the Visegrád countries, Budapest: Institute of World Economics, Centre for Economic and Regional Studies, Hungarian Academy of Sciences, 2014. 55 p., 2014
Antalóczy Katalin, Sass Magdolna: Through a glass darkly: the content of statistical data on foreign direct investment, Studies in International Economics - Legal Supplement 1:(1) pp. 34-61. (2015), 2015
Kalotay Kálmán, Éltető Andrea, Sass Magdolna, Weiner Csaba: Orosz befektetések a visegrádi országokban: .Az elméletek temetője?, KÖZGAZDASÁGI SZEMLE 62:(5) pp. 565-586, 2015
Sass Magdolna: Outward FDI in financial services: the case of Hungary, Sundbo J, Fuglsang L, Sorensen F, Balsby N (szerk.)The 25th Annual RESER Conference: "Innovative Services in the 21st Century" : Proceedings. 1447 p., 2015
Sass Magdolna: FDI trends and patterns in electronics, Galgóczi Béla, Jan Drahokoupil, Magdalena Bernaciak (szerk.)Foreign investment in eastern and southern Europe after 2008: Still a lever of growth?. 379 p., 2015
Sass Magdolna: Közvetlentőke-befektetések a kelet-közép- és kelet-európai EU-tagországok között, Statisztikai Szemle, 2016
Sass Magdolna: Törpékből óriások? Kelet-közép-európai elektronikai multik, Vezetéstudomány, 2016
Magdolna Sass: Emerging CEE multinationals in the electronics industry, In: Trąpczyński Piotr, Puślecki Łukasz, Jarosinski Miroslaw (szerk.) Competitiveness of CEE economics and business. Springer 149.-173.o., 2016
Kalotay K., Éltető A., Sass M., Weiner Cs.: Russian Firms in the Visegrad Countries, ULUSLARARASI ILISKILER-INTERNATIONAL RELATIONS, 2016
Andrea Szalavetz: A Dynamic Capabilities Perspective of High Growth Firms, International Journal of Management and Economics, 2015
Weiner Cs, Kalotay K, Éltető A, Sass M: Rosszijszkije invesztyicii v Visegradszkih sztranah: kladbiscse tyeorij?, SOVREMENNAYA EVROPA 16:(6) pp. 60-75., 2015
Sass Magdolna: Latecomers may be admitted: foreign direct investment between the CEE countries, In: Szent-Iványi Balázs (szerk.) Foreign direct investment in Central and Eastern Europe: post-crisis perspectives. 266 p. Basingstoke; London; New York: Palgrave, 2017., 2017
Sass Magdolna: Is a live dog better than a dead lion?: seeking alternative growth engines in the Visegrad countries, In: Bela Galgoczi, Jan Drahokoupil (szerk.)Condemned to be Left Behind? Can Central and Eastern Europe Emerge from its Low-Wage Model?. Brussels:European Trade Union Ins, 2017
Eric Rugraff, Magdolna Sass: A kapitalizmus változatai és technológiai innovációs kapacitás Közép-Európában: Magyarország esete, KÜLGAZDASÁG 61:(11-12) pp. 58-89., 2017
Antalóczy Katalin, Sass Magdolna: Az ördög a részletekben rejlik - egy hibrid típusú vállalt nemzetköziesedése, Külgazdaság, 62, 5-6, 34-61, 2018
Antalóczy Katalin, Sass Magdolna: The internationalisation of Richter Gedeon, the Hungarian pharmaceutical company, and entrepreneurship in Hungary, In: Tõnis, Mets; Arnis, Sauka; Danica, Purg (szerk.) Entrepreneurship in Central and Eastern Europe : Development through Internationalization, 2018
Kalotay, K ; Éltető, A ; Sass, M ; Weiner, Cs ; Tanaka, H: Russian capital in the Visegrad countries (ヴィシェグラード諸国におけるロシア資本), ROSHIA YŪRASHIA NO KEIZAI TO SHAKAI / RUSSIAN EURASIAN ECONOMY AND SOCIETY 2018 : 1028 pp. 16-27. , 12 p., 2018
Kalotay K., Sass M.: Managing in Emerging Markets in Central and Eastern Europe, In: Robert, Grosse; Klaus, E Meyer (szerk.) The Oxford Handbook of Management in Emerging Markets, 2018
Sass M.: Hol volt, hol nem volt... Kínai tőkebefektetések Magyarországon és Kelet-Közép-Európában, KÜLGAZDASÁG 62 : 11-12 pp. 3-31. , 29 p. (2018), 2018
Sass M.: Post-Transition Multinationals, Japanese Journal of Comparative Economics, 2018
Kozma M., Sass M.: Hungarian International New Ventures: Market Selection and the Role of Networks in Early Internationalisation, Society and Economy, 2019
Kozma M., Sass M.: Magyar "nemzetközi új vállalatok" - piacválasztás és a hálózatosodás szerepe a korai nemzetköziesedésben, Vezetéstudomány, 2019
Eric Rugraff, Magdolna Sass: Varieties of capitalism and technological inventive capacity in East Central Europe, Competition and Change, 2019
Sass M.: Catching-up opportunities for East Central Europe in the era of global value chains, GAZDASÁG ÉS TÁRSADALOM 9 : 2 pp. 5-22. , 18 p., 2017





 

Events of the project

 
2024-06-18 09:52:38
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Közgazdaság-tudományi Intézet (HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont), Új kutatóhely: Világgazdasági Intézet (HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont).




Back »