The Local and Regional Activity of the German Organizations in Hungary between 1924 and 1945  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
112448
Type K
Principal investigator Eiler, Ferenc
Title in Hungarian A magyarországi német szervezetek helyi és regionális szintű aktivitása 1924 és 1945 között
Title in English The Local and Regional Activity of the German Organizations in Hungary between 1924 and 1945
Keywords in Hungarian Magyarország, német kisebbség, nemzetiségpolitika, levéltári források, adatbázis, helyi aktivitás
Keywords in English Hungary, German Minority, Minority Policy, Archival Sources, Database, Local Activity
Discipline
History (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Ortelius classification: Political history
Panel History
Department or equivalent Institute for Ethnic and National Minority Studies (Center for Social Sciences)
Starting date 2015-01-01
Closing date 2019-12-31
Funding (in million HUF) 11.074
FTE (full time equivalent) 2.50
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A forrásfeltáráson nyugvó alapkutatás fő célja egy olyan országos vizsgálat megvalósítása, amely a két világháború közötti német szervezetek helyi és regionális szintű aktivitását térképezi fel, s ez alapján többek között elkészíti a két szervezet eddig hiányzó országos „aktivitás- és konfliktus-térképét”. A rendelkezésre álló levéltári források, és német nyelvű periodikák segítségével rekonstruálja az Magyarországi Német Népművelődési Egyesület és a Volksbund vezetésének (funkcionáriusainak) helyi csoportok felé irányuló aktivitását, valamint összegyűjti azokat az információkat is, amelyek fellelhetők a helyi csoportok tevékenységével kapcsolatban. A feltárt források segítségével még jobban összehasonlíthatóvá válik a két szervezet tevékenysége. A kutatás természetesen nemcsak a kisebbség aktivitását vizsgálja, hanem a közigazgatás erre adott reakcióit is.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatásban a következő kérdésekre keresem a választ. Az országos szint aktivitása kapcsán: a szervezetek funkcionáriusai mely régiókat és településeket látogatták meg leggyakrabban? Mik voltak a vidéki látogatások legfontosabb céljai? Mely településeken, járásokban, megyékben jártak a látogatások leginkább konfliktussal a közigazgatás helyi, járási, megyei szerveivel, a lelkészekkel vagy tanítókkal, s mi ennek az oka? Összevetjük az MNNE és a Volksbund vezetőségének aktivitását, és a helyi szintű látogatások céljában, valamint a közigazgatás reakciójában megfigyelhető esetleges eltéréseket is. Az is az elemzés tárgya kell, hogy legyen, hogy a két szervezet rövid párhuzamos működése idején milyen volt az aktivitásukban megfigyelhető különbség?
A helyi csoportok aktivitása kapcsán: Milyen aktivitási formák voltak jellemzők leginkább a helyi csoportokra, s volt-e ebben változás a két szervezet tevékenységének ideje alatt? Melyek voltak azok a települések, amelyek a legtöbb rendezvényt tartották? Megfigyelhetők-e regionális különbségek az aktivitásban, s ha igen, akkor ennek mi lehet az oka? Megtudhatjuk azt is, hogy mely településeken volt regisztrálható a legtöbb konfliktus, és hogy ezeknek mi volt a forrása? De nem csupán a közigazgatás és a helyi német csoportok közötti feszültségről tudhatunk meg sokat, hanem a német és nem német lakosság között esetlegesen kialakult feszültségekről, sőt adott esetben még a német lakosságon belüli ellentétekről is.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A projekt fő célkitűzése egy olyan monografikus igényű elemzés elkészítése, amely mind forrásbázisában, mind pedig alkalmazott módszertanában újdonságot jelent az eddigi tudományos eredményekhez képest, s ezáltal hozzájárul ahhoz, hogy a magyarországi németek két világháború közötti történetének egy szeletét eddig nem vizsgált aspektusból is bemutathassuk. E mellett fontos információkat szolgáltathat a magyarországi nemzetiségi politika gyakorlatáról, a közigazgatás különböző szintjeinek tevékenységéről és a kisebbségi problematikához való hozzáállásáról.
A kutatás módszertanát illetően is újdonságról beszélhetünk: a vizsgált kérdésekre kapott információkat ugyanis adatbázisokba rendezzük, amelyek segítségével nemcsak országos áttekintést nyerhetünk a vizsgált kérdésekről, hanem a település- és főleg regionális szintű különbségeket is vizsgálni tudjuk.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A magyarországi németek két világháború közötti történetéről ma már meglehetősen sokat tudunk. A Magyarországi Német Népművelődési Egyesület és a Volksbund vezetőségének tevékenységét, a magyar és német kormányzatokhoz fűződő viszonyát, a szervezetek programját és belső működését jórészt ismerjük. A kutatás arra tesz kísérletet, hogy egy eddig nem, vagy csak alig kutatott kérdésre választ adjon: milyen volt a két szervezet vezetőségének a helyi csoportokkal való kapcsolattartása, mennyire voltak aktívak ezek a helyi csoportok, és milyen területekre terjedt ki a tevékenységük? A projekt fontos hozadéka lehet annak a problematikának a részletes vizsgálata is, amit a közigazgatás és a nemzetiségek egymáshoz való viszonya jelentett.
A kutatás közvetlen hozadéka egy monográfia kéziratának elkészítése lenne, amelynek eredményei idővel biztosan bekerülhetnének a téma iránt érdeklődő laikus olvasók látókörébe is.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The main aim of the research is to launch an examination of the activity of German organisations in Hungary both on a regional and a national level. The research will focus on the time period between the two world wars. Based on its findings a map of activity and conflicts will be produced which has not been done so far.
With the help of the available archive resources and German periodicals it intends to reconstruct the activity of the German Cultural Society of Hungary (Volksbildungsverein) and Volksbund leadership towards the local groups. What’s more, it will collect and summarize data and information which at hand and assessable with regards to the activity of local groups.
A more precise comparison will be presented in the research by examining and analyzing the existing resource materials connected with the above-described organizations and their activities.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The research seeks answers to the following questions. Firstly, which regions were visited frequently in the country by leading members of the organizations. The database would offer a perfect opportunity to compare and contrast the activity of leaders of Volksbildungsverein and Volksbund and help to understand the reasons or motivation of local visits. On the level of local groups the proposition are the following. What form of actives and programs were characterized these local groups and how did it change or shift in the course of their operations. Further object of analysis should be the differences of activities of these two organizations during the short period of their parallel operation. The database will also reveal the list of settlements where the numbers of hosted and participated activities were the highest. It will depict the differences of activities carried out on the regional level and its fundamental reasons behind such differences. Furthermore, the research provide answers as to which counties, settlements or districts faced conflict due to these visits. According to records friction appeared on both county and local level. Such differences of opinion were recorded between the organizations and the public administration or teachers and pastors. The research attempt to shed light on the reasons of conflicts both between the German minority and the officials of the public administration and the German minority and the Hungarian inhabitants. What is more, it will also give an insight to the dissidence that was observed and recorded in the German community.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The main object of the project is to produce a monographic analysis which presents a new approach (in comparison to the existing academic achievements) in its resource material (database) in its research method and its implementation.
Consequently, the research will contribute to a more thorough understanding of the German minority living in Hungary between the two world wars and it will exhibit data and details from a new and unprecedented academic point of view.
Beside, it will serve vital information in connection to the minority related politics and its practices, the activities of the public administration on various levels and the set of prevailing attitude towards the minority issues.
The method of research is a novelty as the founding and the answers sought to questions posed in the research will be organized into a database which in return will not only provide a review on a national level but will also exam issue broken down into a regional or settlement level.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Knowledge in respect of the history of German minority living in Hungary between the two world wars is widely disseminated. The operation and activity of the German Cultural Society of Hungary (Volksbildungsverein) and the Volksbund leadership and their relations to the Hungarian and German government, their inner structure, and their program is well known. The research will strive seek out new data and information with regards to the leadership of the organizations, their relationship with the local groups, their scale of local group’s activity and the area of operation.
The outcome of the research is the manuscript of a monograph which will definitely became part of the readings of a wider public.





 

Final report

 
Results in Hungarian
„A magyarországi német szervezetek helyi és regionális szintű aktivitása 1924 és 1945 között” c. projekt 2015–2019 között valósult meg. A kutatás során a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában és 12 megyei levéltárában megtörtént a forrásfeltárás és a dokumentumok digitalizálása. A feltárt forrásokról elkészültek az iratkataszterek. Elkészült egy ca. 6300 tételből álló adatbázis, amelynek segítségével településekre lebontva vizsgálható, hogy milyen, dokumentumokkal is igazolható események zajlottak a német egyesületek helyi csoportjaiban. Az adatbázisra építve elkészült egy dinamikus térkép is, melyen településekre, nevekre, eseményekre és időpontokra is lehet keresni. A felhasználó így gyakorlatilag maga készíthet térképeket az alapján, hogy mi iránt érdeklődik. (Az adatbázis és a térkép a Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségkutató Intézetének honlapján található.) A projekt keretében eddig 3 tanulmány jelent meg, kettő (egy német) megjelenés alatt áll, egy tanulmánykötet pedig már túl van a kiadói (Argumentum) szerkesztésen. A monográfia kéziratából eddig fejezetek készültek el, a teljes szöveg év végére várható.
Results in English
The project entitled The Local and Regional Activity of the German Organizations in Hungary between 1924 and 1945 was implemented between 2015 and 2019. In the course of the research, the archive documents that are available in The National Archives of Hungary and its 12 County Archives were scrutinised and digitized. The registries of the available sources have been completed. The database, containing approximately 6,300 items, has been created with which we can examine the documents of the local German associations bearing records to its events. Based on the database, a dynamic map has been created in order to be able to search for settlements, names, events and dates. This allows the users to make maps by themselves based on their interest. (The database and the map can be found on the website of the Institute for Minority Studies, Centre for Social Sciences. In the course of this project, 3 studies have been published, 2 more (1 in German) are being published and 1 volume of essays has already been edited by the publisher (Argumentum). Several chapters of the manuscript of the monograph have been completed, the whole script is expected by the end of the year.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=112448
Decision
Yes





 

List of publications

 
Eiler Ferenc: A kisebbségek kategorizálásának kísérlete, mint politikai fegyver a magyar-német kapcsolatokban (1930–1931), REGIO 25:(1) pp. 41-71., 2017
Eiler Ferenc: Magyarország nemzetiségpolitikája a két világháború között (1918–1938), KISEBBSÉGKUTATÁS 21 : 2 pp. 40-67., 2018
Eiler Ferenc: A magyarországi német szervezetek történelempolitikai törekvései és a német kisebbségi sajtó (1921–1944), In: Filep, Tamás Gusztáv (szerk.) Ünnep és felejtés: Emlékezet, identitás, politika. Budapest, Kalligram Kiadó, 1-23., 2018
Eiler Ferenc: A magyarországi német szervezetek helyi és regionális szintű aktivitása 1924 és 1945 között, MTA TK Kisebbségkutató Intézet honlapja, 2018
Eiler Ferenc: A magyarországi német szervezetek helyi és regionális szintű aktivitása 1924 és 1945 között (adatbázis), TK Kisebbségkutató Intézet honlapja, 2019
Eiler Ferenc: A magyarországi német szervezetek helyi és regionális szintű aktivitása 1924 és 1945 között (Térkép), TK Kisebbségkutató Intézet honlapja, 2019




Back »