The dogmatic foundations of private law on consumer protection and an analysis of its legal institutions  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
112715
Type K
Principal investigator Darázs, Lénárd
Title in Hungarian A fogyasztóvédelmi magánjog dogmatikai megalapozása és jogintézményeinek elemzése
Title in English The dogmatic foundations of private law on consumer protection and an analysis of its legal institutions
Keywords in Hungarian fogyasztóvédelmi magánjog, fogyasztói szerződések, érvénytelenség, tisztességtelen kikötések, B2C kapcsolatok magánjoga, magánjogi jogegységesítés
Keywords in English Private law on consumer protection, Consumer contracts, Invalidity, Unfair terms, Private law of B2C relations, Unification of private law
Discipline
Low and Government Sciences (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Ortelius classification: Private law
Panel Political Science, Law and Govemment Sciences
Department or equivalent Department of Civil Law (Eötvös Loránd University)
Starting date 2014-09-01
Closing date 2017-08-31
Funding (in million HUF) 12.207
FTE (full time equivalent) 2.10
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatás célkitűzései az alábbiakban foglalhatók össze.
1) Tartalmi, tudományos célkitűzések. A kutatás során dogmatikailag meg kell indokolni a fogyasztóvédelmi gondolat magánjogba történő integrálódásának szükségességét és elfogadható kereteit, mélységét. Ki kell dolgozni annak elméletét, hogy létezik-e és milyen törésvonalak mentén alapozható meg a fogyasztóvédelmi magánjog általános, közös szabályrendje. Fel kell tárni továbbá az egyes jogintézmények szintjén (pl. érvénytelenség, elállás, felelősség) a fogyasztóvédelmi magánjog és a hagyományos polgári jogi normarend elméleti és gyakorlati viszonyrendszerét. Tudományosan meg kell alapozni azt az erősödő tendenciát, miszerint az integrálódó fogyasztóvédelmi magánjog visszahat a hagyományos magánjogi dogmarendre, és alaposan átalakítja azt. Tudományos igényességgel fel kell tárni az egyes fogyasztóvédelmi magánjogi intézmények elméletét, tartalmát és alkalmazási kereteit.
2) Bekapcsolódás a nemzetközi tudományos életbe. Mivel a témakör jórészt a nemzetközi jogegységesítési és harmonizációs törekvések által determinált, így a kutatás célja az is, hogy bekapcsolódjunk a fogyasztóvédelmi magánjog nemzetközi alapjainak alakításába és a nemzetközi tudományos műhelyek munkájába.
3) Publikációk és kutatási eredmények széles körű átadása. A tervezett kutatás célja, hogy annak eredményei széles körben hozzáférhetővé és hasznosíthatóvá váljanak. A kutatás megvalósítása lehetőséget biztosít arra, hogy magyar és idegen nyelven széleskörű publikációs tevékenység kerüljön megvalósításra, amely monográfiában, könyvrészekben, folyóiratcikkekben testesül meg, dokumentálva a fogyasztóvédelmi magánjog feltárt elméleti alapjait.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az utóbbi évtizedek legnagyobb kihívását a magánjoggal szemben a fogyasztóvédelmi gondolat megjelenése, és a magánjogi normarendbe történő integrálódása jelenti. Jóllehet ennek nyomán komplex magánjogi normarendszer alakult ki, mégis hiányzik a fogyasztóvédelmi magánjog dogmatikai megalapozása és intézményeinek rendszertani, tudományos alapú vizsgálata. A kutatás segítségével megválaszolandó probléma különösen annak a kölcsönhatásrendszernek a feltárásában áll, amely a hagyományos polgári jogi szabály- és dogmarend, valamint a fogyasztóvédelmi magánjog között keletkezett. A kutatás hipotézise az, hogy a fogyasztóvédelmi magánjog dogmatikai megalapozása mellett arra a jelenségre kell tudományos választ adni, hogy a fogyasztóvédelmi magánjog sajátos szempontrendszere intenzíven, sokszor torzítóan, visszahat a klasszikus magánjog intézményeire. Mindez a hagyományos polgári jogi arzenál részbeni tudományos átértékelését eredményezi. A felvetett általános probléma konkrét kérdéseket indikál, amelyek közül példaként az alábbiak ragadhatók ki. Miként lehet fenntartani a klasszikus magánjogi szabály- és értékrendet, miközben széleskörű fogyasztóvédelmi normarendszer integrálódik belé? Hogyan határozhatók meg a fogyasztóvédelem általános keretei és szabályai a magánjogban? Milyen kölcsönhatásrendszer érvényesül, és ez milyen dogmatikai, szabályozási jogalkalmazási átalakuláshoz vezethet az alábbi kiragadott területeken: érvénytelenség, elállás, távollévők közötti szerződéskötés, értelmezési kérdések, tisztességtelenség polgári jogi fogalma, privátautonómia szűkülése, új szerződéstípusok, új felelősségi alakzatok, valamint magánjogi eszközökkel történő közérdekű jogérvényesítés?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A tervezett kutatás jelentősége és hasznosíthatósága legalább 5 pontban megragadható.
1. Az alapkutatás tudományos haszna. A kutatás eredményeként meghatározhatóvá válnak a fogyasztóvédelmi magánjog dogmatikai alapjai, a klasszikus magánjoggal való komplex kölcsönhatása, jogintézményeinek elméleti tartalma és alkalmazhatóságának keretei. Így a kutatás eredményei felhasználhatók mind a klasszikus magánjog, mind a fogyasztóvédelmi magánjog dogmatikai alapjainak meghatározásában.
2. Újabb alapkutatások indikálása. Mivel a tervezett kutatás a magánjog centrális és fundamentális kérdéseit érinti, eredményei további kutatásokat indikálhatnak mind a fogyasztóvédelmi magánjogban, mind a klasszikus magánjogban legalább az alábbi területeken. A szerződések általános kérdései, a szerződéskötés, beleértve az általános szerződési feltételeket, a szerződések érvénytelensége, a szerződések tartalmi kötöttségei, a szerződési szabadság keretei, elállás, elektronikus kereskedelem, B2C kapcsolatok magánjoga, a jogharmonizáció keretei és lehetőségei a magánjogban, a csoportos és közérdekű jogérvényesítés magánjogi eszközökkel.
3. Szélesebb szakmai jelentőség. A kutatás eredményei nemcsak tudományosan, hanem széles szakmai körben és társadalmilag is hasznosíthatók. A kutatás eredményei hatására szilárdabb és biztonságosabb lehet a joggyakorlat. A bíróságok ítéleteik meghozatala során támaszkodhatnak a tudományos eredményekre, így a jogalkalmazás egységes és kiszámíthatóbb lesz. A szerződési gyakorlatra az ügyvédek, illetve a vállalatok tevékenységén keresztül hatással lehetnek a kutatás eredményei. A fogyasztóvédelmi magánjog pontos dogmatikai és jogértelmezési, jogalkalmazási kereteinek feldolgozása emelheti a szerződéskötési gyakorlat színvonalát. A kutatás eredményei hozzájárulnak a polgári jogunk újraszabályozásával és megújulásával kapcsolatos elmélyültebb szakmai ismeretek megszerzéséhez is.
4. Fogyasztói jogok érvényesülése. A kutatás eredményeinek társadalmi hasznát jelenti az is, hogy azok felhasználásával szélesebb körű és megalapozott lehet a fogyasztói jogok magánjogi érvényesítése.
5. Felsőoktatás. A kutatás eredményei felhasználhatóak továbbá az állam- és jogtudományi felsőoktatásban, valamin a doktori képzésben.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A modern jogrendszerek fontos célkitűzése a fogyasztók széles körű és hatékony védelme. Az utóbbi néhány évtizedben komoly jogterületté nőtte ki magát az ún. fogyasztóvédelmi magánjog. Mögötte az a felismerés áll, hogy a fogyasztót nem csak hatósági eszközökkel lehet védeni, hanem magánjogi eszközökkel is. Vagyis amikor a konkrét fogyasztó szerződést köt egy vállalkozással, akkor célszerű lehet a fogyasztó szerződéses pozícióját megerősíteni és a vállalkozással szemben többletjogokkal felruházni. A fogyasztókat védő szabályok azonban dogmatikailag nem illenek a magánjogba, mivel ez a jogterület minden jogalany egyenjogúságára épít, így a fogyasztókat egyoldalúan védő szabályokat nehezen tudja befogadni. Mindezek miatt a fogyasztók magánjogi védelme komoly elméleti problémákat vet fel, amelyek átfogó tisztázása mindeddig hiányos. A kutatás célja az, hogy ezeket az elméleti akadályokat elhárítsa és a fogyasztóvédelmi magánjog dogmatikai alapjait kidolgozza. Ennek során azt a komplex kérdést kell vizsgálni, hogy milyen keretek között érvényesülhet a fogyasztóvédelem a magánjogban. Ugyancsak fontos kérdés az, hogy a klasszikus magánjogi jogintézmények (pl. érvénytelenség, elállás, általános szerződési feltételek, szavatosság és jótállás) milyen átalakuláson mennek keresztül a fogyasztóvédelmi szabályok megjelenése miatt. A kutatás eredményeként a fogyasztói jogok biztos elméleti alapokon és hatékonyan érvényesülhetnek a magánjogi kapcsolatokban. Az elméleti tisztázás a jogalkalmazókat (pl. a bíróságokat) és magukat a fogyasztókat is arra sarkalhatja, hogy a fogyasztóvédelmi szabályokat a szerződéses kapcsolatokban széleskörűen alkalmazzák.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The goals of planned research
1) Goals of scholarly content. Dogmatic justification is to be provided for the need to integrate the idea of consumer protection into private law and its acceptable framework and depth. A theory is to be developed whether there are general and common rules in consumer protection law and along what divisions. The theoretical and practical relationship between consumer protection law and traditional civil law should be identified at the level of specific legal institutions (e.g. invalidity, withdrawal). A scholarly foundation is to be provided for the increasingly strong tendency whereby the consumer protection law in the process of integration shall have an impact on the dogmas of traditional private law and restructure it thoroughly. The theory, substance and framework of application of certain private law institutions for consumer protection need to be identified with scientific thoroughness.
2) Becoming part of international scientific life. As this issue is determined mostly by international efforts for legal unification and harmonisation, it is also the project’s objective to become involved in formulating the international foundations of consumer protection law and the work of international scientific workshops.
3) Extensive transfer of publications and research findings. The goal of the planned research is to ensure that its findings be broadly accessible and applicable. Carrying out this research will provide an opportunity for producing extensive publications in Hungarian and foreign languages in the form of monographs, chapters of books and articles, documenting the theoretical basics of consumer protection law identified.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

In recent decades, the greatest challenge for private law was the emergence of the idea of consumer protection and its integration into the norms of private law. Although a complex set of private law norms evolved as a result, yet the dogmatic foundations of consumer protection law and a taxonomic and scientific review of its institutions is still missing. The problem to be resolved through this project is the identification of the system of interactions that has evolved between the set of rules and dogmas of traditional private law and consumer protection law. The hypothesis of this research is that – in addition to the dogmatic foundation of consumer protection law – a scientific answer is to be given to the phenomenon that the specific set of criteria of consumer protection law may impact intensively, and often distort, the institutions of classic private law. This leads to a partial scientific revaluation of the arsenal of traditional civil law. The general problem raised begs specific questions, of which the following should be highlighted. How is it possible to maintain the scheme of rules and values of classic private law while a broad set of consumer protection norms is integrated into it? How to define the general framework and rules of consumer protection in private law? What system of interaction prevails and what changes are triggered in dogmas, regulation and the application of law in the following areas: invalidity, withdrawal, distance contracts, interpretation issues, unfairness in civil law, shrinking private autonomy, new types of contracts, new forms of liability and enforcement of law for the public interest using tools of private law?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The significance and use of the planned basic research can be specified in at least 5 points.
1. Scientific benefit of basic research. Through this research, the dogmatic basics of consumer protection law, its complex interaction with classic private law, the theoretical substance of its legal institutions and the framework of its applicability can be specified. Thus, the findings of basic research can be used to stipulate the dogmatic basics of both classic private law and consumer protection law.
2. Indication of novel basic research. As the planned research affects the focal and fundamental issues of private law, its findings may indicate further research both in consumer protection law and in classic private law at least in these areas: general issues of contracts, contracting such as general terms and conditions, invalidity, contractual formalities, the framework of contractual freedom, withdrawal, electronic trade, private law of B2C relations, the framework and possibilities of harmonising private law, enforcement of law by groups and for the public interest using tools of private law.
Broader professional significance. Research findings can be used not only scientifically, but in a broader professional and social sense also. Thanks to the findings of this research, legal practice can become more solid and secure. Judgments by courts can rely also on scientific findings; hence the application of the law shall be more uniform and predictable. Research findings may have an impact on contracting practice via the activities of attorneys-at-law and businesses. Processing the accurate framework of consumer protection law in terms of dogmas and the interpretation and application of law may increase the standards of contracting practice. Research results contribute to the re-regulation of civil law and the build-up of more in-depth knowledge in connection with its renewal.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Comprehensive and effective protection of consumers is an important goal of modern legal systems. Consumer protection law has evolved into a major area of law in recent decades. This is recognized through the fact that consumers can be protected not only by administrative means but by tools of private law. So, when a consumer enters into contract with a business, it is expedient to reinforce the contractual position of the consumer and give him extra rights vis-à-vis the business. However, the rules that protect consumers do not mix well with the dogmas of private law as this area of law relies on the equality of all legal subjects; hence it is difficult to fit into it the rules that protect consumers unilaterally. So, protection of consumers under private law raises serious theoretical problems whose comprehensive clarification is yet incomplete. The objective of this research is to eliminate these theoretical hindrances and develop the dogmatic basics of consumer protection in private law. The complex question to be reviewed is how consumer protection can be implemented in private law. Another important question is how the legal institutions of classic private law (e.g. invalidity, withdrawal, general terms and conditions, warranty and guarantee) will change because of the emergence of consumer protection rules. As a result of this research, consumer rights can be implemented on a secure theoretical basis and in an effective manner in private law relations. This theoretical clarification may urge those that implement the law (e.g. the courts) and the consumers themselves to apply the consumer protection rules on a comprehensive basis in their contractual relations.





 

Final report

 
Results in Hungarian
- A fogyasztóvédelmi magánjog Ptk.-ba történt részleges integrálásának sikeressége ellenére fennmaradt egy jelentős kódexen kívüli szabályrendszer, amelynek gyakorlati és dogmatikai kezelése továbbra is nehézségeket okoz. - A fogyasztó magánjogi védelme csak addig terjedhet, amíg a szerződő felek magánjogi mellérendeltsége helyreáll. A fogyasztó „túlvédése” dogmatikailag nem indokolható és kontraproduktív. Végeredményben a fogyasztó magánjogi védelmének oka egy olyan parciális piaczavar elkerülése, amely a szerződés, mint gazdasági szabályozóba vetett hit megingásával állna összefüggésben. - Az érvénytelenségi okok összességében hatékonyan védik a fogyasztókat. A tisztességtelenség fogyasztóvédelmi magánjogi támpontjait is magánjogi eszközökkel kell interpretálni, és a közérdek csak másodlagos szerepet játszhat. A klaudikáló kógencia, a joglemondás kérdésköre, valamint a transzparencia követelmény megsértése önálló dogmatikai megközelítést igényelnek a magánjogon belül, és a klasszikus szabályrendhez képest lex speciális karakterrel bírnak. - A szerződésszegés szabályrendje fogyasztóvédelmi magánjogi szempontból hatékony, amely alól a termékszavatosság tekinthető kivételnek. Ennek szabályozása jelentős problémákat vet fel mind dogmatikailag, mint az alkalmazás hatékonyságát illetően. - A fogyasztó elállási jogának szabályozása nem illeszkedik a magánjogba. Célszerűbb lenne ezt önálló jogintézményként, a fogyasztónak biztosított egyoldalú visszalépési jogként szabályozni.
Results in English
- Despite partially integrating consumer protection private law into the Civil Code successfully, a major set of rules continue to exist outside the Code whose practical and dogmatic management remains problematic. - Consumer protection under private law may exist until the interdependence of the contracting parties is restored. Dogmatically, consumer over-protection cannot be justified and is counter-productive. After all, the reason for consumer protection under private law is to avoid partial market disruption that could be linked to a shaken faith in contracts as an economic regulator. - All in all, reasons for invalidity provide efficient protection for consumers. Pointers of unfairness in consumer protection private law should be interpreted using instruments of private law and public interest can play a secondary role only. Unilateral cogency, issues of waiver and breach of the transparency requirement call for an independent dogmatic approach in private law and have lex special character relative to classic rules. - Rules concerning breach of contract are efficient from a consumer protection private law aspect, with product warranties being an exemption. Its regulation raises major problems both in terms of dogma and the efficiency of application. - Regulation of the consumer’s right to cancellation does not fit into private law. It would be more expedient to regulate it as an independent legal institution as the consumer’s unilateral right to cancellation.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=112715
Decision
Yes





 

List of publications

 
Darázs Lénárd: Kárveszélyviselés és érvénytelen szerződés, Magyar Jog 2017, 10. szám, 622-631., 2017
Darázs Lénárd: Termékszavatosság az európai jogrendszerek versenyében, Homicskó Á.; Szuchy R.: Studia in honorem P. Miskolczi-Bodnár 60, 2017
Darázs Lénárd: A generálklauzula szubszidiaritása a tisztességtelen verseny elleni jogban, Grad-Gyenge A.; Kabai E.; Menyhárd A.: Ünnepi tanulmányok Faludi Gábor 65. születésnapja tiszteletére, 2018
Darázs Lénárd: Az állami beavatkozás korlátai a tisztességtelen szerződési kikötések tartalomkontrolljába, Csehi Z.; Raffai K. (szerk.): Állam és magánjog. Törekvések és eredmények az EU joga, a nemzetközi magánjog, polgári jog és polgári eljárásjog keresztmetszetében, 2014
Darázs Lénárd: Teilnichtigkeit in der deutschen Privatrechtsgesetzgebung der Neuzeit vor dem BGB, MTA Law Working Papers, 2017
Darázs Lénárd: Pénzkölcsön szerződés: tulajdonátruházó és/vagy használati kötelem?, A tulajdonátruházás összehasonlító kereskedelmi és üzletijogi kérdései. Szerk. E. Stepien/p. Miskolczi Bodnár, Budapest 2015. ISBN: 978-963-9808-64-5., 2015
Darázs Lénárd: A pénzkölcsönszerződés magánjogi természete, Gzadaság és Jog, 2016
Darázs Lénárd: Entstehung der Teilnichtigkeit in den antiken Rechtsordnungen, MTA LAW WORKING PAPERS, 2016
Darázs Lénárd: Kárveszélyátszállás és érvénytelen szerződés, Magyar Jog, 2017
Darázs Lénárd: A fogyasztóvédelem alkotmányos alapjai és jogi komplexitása, Pro Publico Bono - Magyar Közigazgatás, 2017
Darázs Lénárd: A verseny és a fogyasztók védelme az Alaptörvényben, és hatása a szakjogágakra, Előkészítés alatt álló könyv, 2017
Darázs Lénárd: Parciális piaczavarok magánjogi kezelése, Előkészítés alatt álló könyv, 2017
Darázs Lénárd: Fogyasztóvédelmi magánjogi igények kezelése a franchise áruforgalmi rendszerekben, Előkészítés alatt álló könyv, 2017
Darázs Lénárd: Közérdekvédelem a tisztességtelen szerződési feltételek megítélésében, Opuscula Civilia, 2017
Darázs Lénárd: A jogbérleti (franchise) szerződés, Wellmann György (szerk.): Szerződések tára az új Ptk. alapján, 2014
Kúria Joggyakorlat elemző csoport: Az érvénytelenség jogkövetkezményeinek alkalmazhatósága kölcsönszerződéseknél (összefoglaló vélemény), http://www.kuria-birosag.hu/sites/default/files/joggyak/osszefoglalo_velemeny_i.pdf, 2015
Darázs Lénárd: Klaudikáló kógencia a fogyasztóvédelmi magánjogban, Magyar Jog 2020 megjelenés alatt, 2020
Darázs Lénárd: A joglemondó nyilatkozat általános kötelmi jogi és fogyasztóvédelmi magánjogi problémái, Jogtudományi Közlöny 2020 megjelenés alatt, 2020
Darázs Lénárd: Fogyasztóvédelmi magánjog, ELTE Eötvös Kiadó - megjelenés alatt, 2020




Back »