Role of gaseous mediators in the development of adverse pregnancy outcomes  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
113022
Type PD
Principal investigator Horváth, Eszter Mária
Title in Hungarian Gáz természetű mediátorok szerepe a terhességi szövődmények kialakulásában
Title in English Role of gaseous mediators in the development of adverse pregnancy outcomes
Keywords in Hungarian nitrogén monoxid, hidrogén szulfid, oxidatív stress, PARP, GDM, preeclapsia
Keywords in English nitric oxide, hydrogen sulfide, oxidative stress, PARP, GDM, preeclapsia
Discipline
Analysis, modelling and simulation of biological systems (Council of Medical and Biological Sciences)50 %
Public health, health services, environmental and occupational medicine, epidemiology, medical ethics (Council of Medical and Biological Sciences)50 %
Ortelius classification: Obstetrics
Panel Genetics, Genomics, Bioinformatics and Systems Biology
Department or equivalent Dept. of Physiology (Semmelweis University)
Starting date 2014-09-01
Closing date 2018-02-28
Funding (in million HUF) 8.520
FTE (full time equivalent) 2.28
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A terhességi szövődmények, mint preeclampsia, gesztációs diabétesz (GDM) és intrauterin retardáció (IUGR) patogenezise és hajlamosító tényezői még nem teljesen tisztázottak.

Ismert, hogy a méh magas hemodinamikai ellenállása korai terhességben magas komplikációs kockázatot jelez. A nitrogén monoxid (NO) termelés megváltozásának és az oxidatív-nitratív stressznek szerepe már korábban felvetődött a megnövekedett placentális érellenállás és a terhességi szövődmények kialakulásában. Újabb tanulmányok szerint a csökkent hidrogén szulfid (H2S) termelés szerepet játszhat a vaszkularizációs eltérések és a preeclampsia patogenezisében. Egyéb körülmények között a fenti paraméterek számos kölcsönhatását írták le.

Célunk a H2S, a NO és az oxidatív-nitratív stressz, valamint kölcsönhatásaik szerepének vizsgálata a terhességi szövődmények kialakulásában. Szándékunkban áll meghatározni a szisztémás és a föto-placentális H2S termelést, a NO biológiai hozzáférhetőségét és az oxidatív-nitratív stresszt magas komplikációs kockázatú terhesekben és már diagnosztizált GDM-ben. Vizsgálni tervezzük a fenti paraméterek szerepét a magas föto-placentális vaszkuláris ellenállás kialakulásában, illetve azt, hogy ezen felül is van-e jelentőségük a komplikációk kialakulásában. Végül célunk annak tisztázása, hogy a H2S és NO homeosztázis és oxitatív-nitratív stressz korai változásai előrejelezhetik-e a terhességi szövődmények későbbi megjelenését.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Ismert, hogy a méh magas hemodinamikai ellenállása korai terhességben magas komplikációs kockázatra utal. A magas ellenállás jelentős részben a placenta nem megfelelő vaszkularizációját és csökkent endoteliális funkcióját jelzi. A nitrogén monoxid (NO) termelés megváltozásának és az oxidatív-nitratív stressznek szerepe már korábban felvetődött a megnövekedett placentális érellenállás és a terhességi szövődmények kialakulásában. Újabb tanulmányok szerint azalacsony hidrogén szulfid (H2S) termelés csökkent vaszkularizáción és endotél függő relaxáción keresztül szerepet játszhat a megváltozott érellenállás és a preeclampsia patogenezisében. Egyéb körülmények között a fenti paraméterek számos kölcsönhatását írták le.

Hipotézisünk, hogy a csökkent H2S termelés és a NO homeosztázissal valamint az oxidatív-nitratív stresszel való kölcsönhatásai jelen vannak GDM-ben szenvedő betegekben, és ezek a változások fontos szerepet játszanak a betegség kialakulásában. Feltételezzük, hogy a fenti paraméterek korai eltérései tapasztalhatók magas méhartéria rezisztenciájú terhes asszonyokban, melyek részt vesznek a terhességi szövődmények kialakításában. Valószínűsíthető, hogy e tényezők koraterhességben való meghatározása további prognosztikai információval szolgálhat a későbbi komplikációk kialakulásával kapcsolatban.

A jelen pályázat fő kérdése, hogy a fenti paraméterek milyen változásokat mutatnak egészséges és szövődményes terhesség folyamán. Ezek az eltérések, illetve kölcsönhatásaik fontos szerepet játszanak-e a komplikációk kialakulásában. E paraméterek koraterhességben történő meghatározásának segítségével előrejósolható-e a szövődmények későbbi megjelenése.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A szövődményes terhesség előfordulása az átlagos populációban 15-20%. E komplikációk, például preeclampsia, gesztációs diabétesz (GDM) és intrauterin retardáció (IUGR) a mellett, hogy rövidtávon életveszélyes következményekkel is járhatnak az anya és magzata számára, hosszú távú negatív hatásokkal is bírnak. Intenzív kutatások ellenére e betegségek patomechanizmusa még nem teljesen tisztázott. A háttérben álló változások felismerése és a kockázati populáció tünetek megjelenését megelőző azonosítása lehetőséget biztosíthat új prevenciós és terápiás módszerek kidolgozására.

Ismert, hogy a méh magas hemodinamikai ellenállása korai terhességben emelkedett komplikációs kockázatra utal. Annak ellenére, hogy a nitrogén monoxid (NO) termelés megváltozásának és az oxidatív-nitratív stressznek szerepe már korábban felvetődött a megnövekedett placentai érellenállás és a terhességi szövődmények kialakulásában, jelenlétüket korai terhességben a komplikációt megelőzően nem vizsgálták. Újabb tanulmányok szerint az alacsony hidrogén szulfid (H2S) termelés csökkent vaszkularizáción és endotél függő relaxáción keresztül szerepet játszhat a megváltozott érellenállás és a preeclampsia patogenezisében. Azonban korábban nem vizsgálták, hogy közrejátszik-e a GDM kialakulásában. Egyéb körülmények között a fenti paraméterek számos egymásra hatását írták le, mely kölcsönhatások ugyancsak hozzájárulhatnak a terhességi szövődmények kialakulásához.

Eredményeink hozzájárulhatnak a fent említett terhességi szövődmények patomechanizmusának, a H2S, a NO és az oxitatív-nitratív stressz szerepének jobb megértéséhez. Feltárhatják e gáz természetű mediátorok, valamint az oxidatív-nitratív stressz közötti kölcsönhatások új aspektusait. Következtetéseink új információval szolgálhatnak a fenti paraméterek lehetséges prediktív értékéről a terhességi szövődmények kialakulásában. Eredményeink elősegíthetik új szűrőmódszerek illetve kezelési stratégiák kidolgozását.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A szövődményes terhesség előfordulása az átlagos populációban 15-20%. E komplikációk, például terhességi magas vérnyomás, terhességi cukorbetegség és a magzat méhen belüli növekedési visszamaradása, a mellett, hogy rövidtávon életveszélyes következményekkel is járhatnak az anya és magzata számára, hosszú távú negatív hatásokkal is bírnak. Intenzív kutatások ellenére e betegségek eredete és okai még nem teljesen ismertek. A háttérben álló változások felismerése és a magas kockázattal bíró anyák tünetek megjelenését megelőző azonosítása lehetőséget biztosíthat új megelőző és terápiás módszerek kidolgozására.

Célunk olyan gáz természetű hírvivők, mint a H2S és a NO illetve az oxidatív-nitratív stressz, valamint kölcsönhatásaik szerepének vizsgálata a terhességi szövődmények kialakulásában. Szándékunkban áll meghatározni a szervezetben és a méhlepényben megfigyelhető H2S termelést, a NO biológiai hozzáférhetőségét és az oxidatív-nitratív stresszt a méhartéria magas érellenállása miatt magas komplikációs kockázatúnak ítélt terhesekben és már diagnosztizált terhességi cukorbetegségben. Vizsgálni tervezzük a fenti paraméterek szerepét a magas méhlepényi érellenállás kialakulásában, illetve azt, hogy ezen felül is van-e jelentőségük a komplikációk kialakulásában. Végül célunk annak tisztázása, hogy a H2S és NO egyensúly és oxitatív-nitratív stressz korai változásai előre jelezhetik-e a terhességi szövődmények későbbi megjelenését.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The pathomechanism and risk factors of pregnancy complications, like preeclampsia, gestational diabetes (GDM), and intrauterine retardation (IUGR) is still not completely understood.

It has been shown that high hemodynamic resistance of the uterus in early pregnancy foretells an increased risk for adverse pregnancy outcomes. Impaired nitric oxide (NO) production and oxidative-nitrative stress were proposed to play important role in the development of altered placental vascular resistance as well as in the pathomechanism of pregnancy complications. Recent studies suggested that reduced production of hydrogen sulfide (H2S) might also contribute to impaired vascularization and preeclampsia development. In other conditions, numerous interactions of these parameters were described.

Our aim is to examine the role of H2S, NO and oxidative-nitrative stress and their interactions in the development of adverse pregnancy outcomes. Our goal is to determine systemic and feto-placental alterations in H2S production, NO bioavailability, and oxidative-nitrative stress during the course of human pregnancies with increased risk for complication development or already diagnosed with GDM. We are planning to investigate the role of these parameters in the development of high feto-placental vascular resistance, and examine if they have additional role in the development of pregnancy complications in women with increased uterine artery resistance. Our final aim is to investigate the potential predictive characteristics of early changes in H2S and NO homeostasis and oxidative-nitrative stress for the development of adverse pregnancy outcomes.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

It has been shown that high hemodynamic resistance of the uterus in early pregnancy foretells an increased risk for adverse pregnancy outcomes. It may (but not only) reflect the impairment of vascularization and endothelial function of the placenta. Impaired nitric oxide (NO) production and oxidative-nitrative stress were proposed to play important role in the development of altered placental vascular resistance as well as in the pathomechanism of pregnancy complications. Recent studies suggested that reduced production of hydrogen sulfide (H2S) by reduced angiogenesis and endothelial dependent vasodilation might also contribute to impaired resistance and preeclampsia development. In other conditions, numerous interactions of these parameters were described.

Our hypothesis is that impaired H2S production and its interactions to NO homeostasis and oxidative-nitrative stress can be also found in GDM patients, and these alterations may play impotent role in the development of the disease. We hypothesize that early changes of these parameters can be found in pregnant women with high uterine artery resistance, and may be involved in the development of pregnancy related complications. We also propose that measuring these parameters in early pregnancy may give additional prognostic information about the risk of future complications.

The main question of the present study is how these parameters change and interact during the course of healthy and complicated pregnancies. May these changes and interactions play important role in the development of the complications? Does the early measurement of these parameters have prognostic value for adverse pregnancy outcomes?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The prevalence of adverse pregnancy outcomes in the general population is about 15-20%. These complications including preeclampsia, gestational diabetes mellitus (GDM), intrauterine retardation (IUGR), etc. may not only pose an immediate life threatening danger for the mother and the fetus, but they may have various long-term effects as well. Despite of intensive research in the field, the pathomechanisms of these diseases are not fully understood. The recognition of underlying alterations and the identification of populations at risk before symptoms arise are very important for the development of new prevention and treatment strategies.

It has been shown that high hemodynamic resistance of the uterus in early pregnancy foretells an increased risk for adverse pregnancy outcomes. Despite impaired nitric oxide (NO) production and oxidative-nitrative stress were proposed to play important role in the development of altered placental vascular resistance, as well as in the pathomechanism of pregnancy complications, their presence in early pregnancy, before the appearance of complications has not been investigated yet. Recent studies suggested that reduced production of hydrogen sulfide (H2S) might also contribute to impaired vascularization and preeclampsia development. On the other hand its role in the pathogenesis of GDM was not examined before. In other conditions, numerous interactions of these parameters were described. These interactions, however, may contribute to the pathomechanism of pregnancy related complications.

The results of these studies will contribute to the better understanding of the pathomechanism of pregnancy related complications such as GDM, IUGR and preeclampsia, the role of H2S, NO, and oxidative-nitrative stress. They might also reveal a new insight for the interactions these gaseous mediators and oxidative-nitrative stress. Conclusions from these new data may provide novel and important information about the possible predictive role of alterations in the above parameters in the development of adverse pregnancy outcomes. Our results may help to develop new screening and therapeutic strategies.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The prevalence of adverse pregnancy outcomes in the general population is about 15-20%. These complications including preeclampsia, gestational diabetes mellitus (GDM), intrauterine retardation (IUGR), etc. may not only pose an immediate life threatening danger for the mother and the fetus, but they may have various long-term effects as well. Despite of intensive research in the field, the origin and the causes of these diseases are not fully understood. The recognition of underlying alterations and the identification of mothers at risk before symptoms arise are very important for the development of new prevention and treatment strategies.

Our aim is to examine the role of gaseous mediators, like H2S, NO and oxidative-nitrative stress and their interactions in the development of adverse pregnancy outcomes. Our goal is to determine the changes in systemic and placental H2S production, NO bioavailability, and oxidative-nitrative stress during the course of human pregnancies with increased risk for complication development characterized by increased uterine artery resistance, or already diagnosed with GDM. We are planning to investigate the role of these parameters in the development of high placental vascular resistance, and examine if they have additional role in the development of pregnancy related complications. Our final aim is to investigate the potential predictive characteristics of early changes in H2S and NO homeostasis and oxidative-nitrative stress for the development of adverse pregnancy outcomes.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Annak ellenére, hogy a terhesség fiziológiás folyamat, számos komplikációval szövődhet, melyek előfordulása az átlag populációban 15-20%. A kedvezőtlen terhességi kimenetelek korai, a tünetek megjelenése előtti azonosítása segítheti új szűrő és terápiás módszerek kidolgozását. A rendelkezésre álló szűrési módszerek szenzitivitása és specificitása, beleértve az emelkedett placentális keringési ellenállást vizsgáló arteria uterina áramlásmérést a terhesség 10. és 13. hetében, még mindig nem felel meg az elvárásoknak. Megállapítottuk, hogy fokozott arteria uterina ellenállás esetén a nitrogén eredetű szabadgyökök keringő markerei, mint a plazma és a perifériás mononukleáris sejtek tirozin nitrációja, ebben az időszakban szignifikánsan emelkednek. Ezenkívül ezeknek a markereknek a szintje korrelál a császármetszés kockázatával és az újszülöttek rosszabb fiziológiai állapotával, melyek a megváltozott placenta funkció következményei lehetnek. Terhességi cukorbetegségben az emelkedett leukocita tirozin nitrációja a 24. és 28. gesztációs héten korrelál az újszülöttek perinatális hipoglikémiájának kialakulásával. A nitrogén eredetű szabadgyökök keringő markereinek mérése várandós nők vérmintájában, minimálisan invazív szűrési módszerként, hozzájárulhat terhesség anyai és magzati kimenetelének előrejelzéséhez A policisztás petefészek szindróma állatmodelljében a hiperandogénizmus és a D-vitamin hiányának új patológiai aspektusait is meghatároztuk az érrendszeri zavarok kialakulásában.
Results in English
Pregnancy, despite its physiological nature, may be associated with a number of complications with a prevalence of 15-20% in the general population. The early, presymptomatic identification of adverse pregnancy outcomes would help in the development novel screening and therapeutic methods. The sensitivity and specificity of available screening methods including uterine artery flowmetry on the 10-13th week of pregnancy reflecting increased placental vascular resistance still not meet the expectations. We found that in case of increased uterine artery resistance circulating markers of nitrogen derived free radicals, like plasma and peripheral mononuclear cell tyrosine nitration is significantly elevated at this time. Moreover the level of these markers correlate to the risk of Cesarean section and worse physiological state of newborns that may be the consequence of altered placental function. In gestational diabetes the elevated leukocyte tyrosine nitration measured on the 24-28th week of gestation correlated to the development of perinatal hypoglycemia of the newborns. Measurement of circulating markers of nitrogen derived free radicals in blood samples of pregnant women may contribute to the prediction of newborns’ and maternal outcomes as a minimal invasive screening method. In an animal model of polycystic ovary syndrome we also identified new pathological aspects of hyperandogenism and vitamin D deficiency in the development of vascular dysfunction.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=113022
Decision
Yes





 

List of publications

 
Tamás Bárány1, Andrea Simon, Gergő Szabó, Rita Benkő, Zsuzsanna Mezei, Levente Molnár, Dávid Becker, Béla Merkely, Endre Zima, Eszter M. Horváth: OXIDATIVE STRESS RELATED PARTHANATOS OF CIRCULATING MONONUCLEAR LEUKOCYTES IN HEART FAILURE, Oxidative Medicine and Cellular Longevity; in press, 2017
Hadjadj L, Varbiro S, Horvath EM, Monori-Kiss A, Pal E, Karvaly GB, Heinzlmann A, Magyar A, Szabo I, Sziva RE, Benyo Z, Buday M, Nadasy GL: Insulin resistance in an animal model of polycystic ovary disease is aggravated by vitamin D deficiency, DIABETES VASC DIS RE In Press: p. In Press. 8 p., 2018
Tamás Bárány1, Andrea Simon, Gergő Szabó, Rita Benkő, Zsuzsanna Mezei, Levente Molnár, Dávid Becker, Béla Merkely, Endre Zima, Eszter M. Horváth: OXIDATIVE STRESS RELATED PARTHANATOS OF CIRCULATING MONONUCLEAR LEUKOCYTES IN HEART FAILURE, Oxidative Medicine and Cellular Longevity; in press, 2017
Dr. Horváth Eszter M.1,2, Dr. Mágenheim Rita3, Dr. Domján Beatrix Annamária3, Dr Ferencz Viktória3, Dr. Tänczer Tímea3, Dr. Szabó Eszter4, Dr. Benkő Rita 1,2, *Dr. Somogyi Anikó5, *Dr. Tabák Ádám3,6: A gesztációs diabétesz mellitusz súlyossága befolyásolja a három évvel a szülést követően mért mikrovaszkuláris diszfunkció mértékét, mely kapcsolatban állhat az emelkede, Orvosi Hetilap, 2015
Eszter M. Horváth, Nóra Judit Béres, Zoltán Kiss, Rita Benkő, Katalin Borka, Apor Veres-Székely, Szabolcs Heininger, Rita Lippai, Ádám Vannay, Erna Sziksz, Gábor Veres: Role of microRNA-223 in the activation of poly(adp-ribose) polymerase in pediatric patients with Crohn’s disease, In: Nicola Curtin, Daniela Corda, Herwig Schüler, Peter Bai (szerk.) (szerk.) Abstracts of papers presented at the PARP2017 meeting . Budapest, Magyarország, 2017.05.17-2017.05.19. Kiadvány: Budapest: 2017. pp. 85, 2017
Horváth Eszter M, Béres Nóra Judit, Kiss Zoltán, Benkő Rita, Borka Katalin, VeresSzékely Apor, Heininger Szabolcs, Lippai Rita, Vannay Ádám, Sziksz Erna, Veres Gábor: S15.6 MIKRORNS-223 SZEREPE A POLI(ADP-RIBÓZ) POLIMERÁZ AKTIVÁCIÓBAN CROHN BETEG GYERMEKBEN, A Magyar Élettani Társaság, A Magyar Kisérletes és Klinikai Farmakológiai Társaság és a Magyar Mikrocirkulációs és Vaszkuláris Biológiai Társaság közös Vándorgyűlése Debrecen, 2017. június 13-16. , 2017
Leila Hadjadj, Szabolcs Várbíró, Anna Monori-Kiss, Eszter M Horváth, Éva Pál, Réka Sziva, Andrea Heinzlmann, Attila Magyar, György L Nádasy, Zoltán Benyó: PoA-22 Vitamin D deficiency and androgen excess causes impaired testosterone and insulin induced relaxation in coronary arterioles of fertile female rats, ESM-EVBO joint meeting 2017; May 29-June 1st 2017, Geneva, Switzerland , 2017
Mezei Zsuzsanna, Penyige Áron Sándor, Benkő Rita, Sárai-Szabó Boglárka, Demendi Csaba, Várbíró Szabolcs, Horváth Eszter Mária: P2.5.1 AZ OXIDATÍV-NITRATÍV STRESSZ VIZSGÁLATA ARTERIA UTERINA ELLENÁLLÁS MÉRÉSE MELLETT EGÉSZSÉGES VÁRANDÓS NŐKBEN, A Magyar Élettani Társaság, A Magyar Kisérletes és Klinikai Farmakológiai Társaság és a Magyar Mikrocirkulációs és Vaszkuláris Biológiai Társaság közös Vándorgyűlése Debrecen, 2017. június 13-16. , 2017
Nóra Judit Béres, Zoltán Kiss, Katalin E Müller, Áron Cseh, Apor Veres-Székely, Rita Lippai, Rita Benkő, Ádám Vannay, Erna Sziksz, Eszter M Horváth, Gábor Veres: Role of the microrna-223 in the activation of poly(adp-ribose) polymerase in pediatric patients with Crohn's disease, 4th International Symposium on Pediatric Inflammatory Bowel Disease Barcelona, 2017. 09.13-09.16. , 2017
Nóra Judit Béres, Zoltán Kiss, Rita Benkő, Katalin Borka, Apor Veres-Székely, Szabolcs Heininger, Rita Lippai, Ádám Vannay, Erna Sziksz, Gábor Veres, Eszter M Horváth: Role of microRNA-223 in the activation of poly(adp-ribose) polymerase in pediatric patients with Crohn’s disease, PhD Scientific Days 2017 Budapest, Magyarország, 2017.04.11-2017.04.12. , 2017
Horvath EM; Zsengeller ZK; Szabo C: Quantification of PARP Activity in Human Tissues: Ex Vivo Assays in Blood Cells and Immunohistochemistry in Human Biopsies., Methods Mol Biol. 2017;1608:19-26. doi: 10.1007/978-1-4939-6993-7_2., 2017
Hadjadj L, Horváth EM, Monori-Kiss A, Nádasy GyL, Benyó Z, Várbíró Sz: Insulin resistance of coronary arteries in a rat PCOS model, GYNECOL ENDOCRINOL 32: (Suppl. 1) 83-84, 2016
Várbíró Sz, Hadjadj L, Ács N, Horváth E, Heinzlmann A, Magyar A, Tőkés AM, Patócs A, Buday A, Fekete A, Benyó Z, Nádasy Gy: Investigating the linkage between vitamin D and PCOS, GYNECOL ENDOCRINOL 32: (Suppl 1) 79, 2016
Béres Nóra Judit, Bartha Árpád László, Benkő Rita, Borka Katalin, Veres-Székely Apor, Szabó Attila, Vannay Ádám, Veres Gábor, Horváth Eszter M: A MIKRORNS-223 SZEREPE A POLI(ADP-RIBÓZ)POLIMERÁZ AKTIVÁCIÓBAN CROHN-BETEG GYERMEKEKBEN, In: FAMÉ 2016: Magyar Farmakológiai, Anatómus, Mikrocirkulációs és Élettani Társaságok Közös Tudományos Konferenciája. Pécs, Magyarország, 2016.06.01-2016.06.04. Kiadvány: 2016. pp. 23, 2016
Mezei Zsuzsanna, Horváth Eszter Mária, Radovits Tamás, Bárány Tamás, Jakab Géza, Mátyási Marcell, Merkely Béla, Benkő Rita: LOKÁLIS ÉS PERIFÉRIÁS POLI(ADP-RIBÓZ)POLIMERÁZ AKTIVÁCIÓ KRÓNIKUS SZÍVELÉGTELENSÉGBEN, In: FAMÉ 2016: Magyar Farmakológiai, Anatómus, Mikrocirkulációs és Élettani Társaságok Közös Tudományos Konferenciája. Pécs, Magyarország, 2016.06.01-2016.06.04. Kiadvány: 2016. pp. 144, 2016
Horvath EM, Zsengellér ZK, Szabo C.: Quantification of PARP activity in human tissues: ex vivo assays in blood cells and immunohistochemistry in human biopsies. 2nd edition revised version. In press, Methods Mol Biol., 2016
Horváth Eszter: Oxidatív stressz és gesztációs diabétesz, Blázovics A., Mézes M., Rőth E. (szerk): Oxidatív stressz és betegségek. pp. 96-101., 2015
Dr. Horváth Eszter M.1,2, Dr. Mágenheim Rita3, Dr. Domján Beatrix Annamária3, Dr Ferencz Viktória3, Dr. Tänczer Tímea3, Dr. Szabó Eszter4, Dr. Benkő Rita 1,2, *Dr. Somogyi Anikó5, *Dr. Tabák Ádám3,6: A gesztációs diabétesz mellitusz súlyossága befolyásolja a három évvel a szülést követően mért mikrovaszkuláris diszfunkció mértékét, mely kapcsolatban állhat az emelkede, Orvosi Hetilap, 2015
Horváth Eszter M.1,2, Ács Nándor3, Várbíró Szabolcs3: Policisztás ovárium szindróma, mint a terhességi magas vérnyomás kockázati tényezője – irodalmi áttekintés, Magyar Hipertónia Társaság XXIII. Kongresszusa, 2015
Szabolcs Varbiro1, Eszter Horvath2, Nandor Acs1: Polycystic ovary syndrome as a risk factor of pregnancy induced hypertension - review of the literature, European Congress of international Society for the study of Hypertension in Pregnancy, 2015
Horváth Eszter M., Bárány Tamás, Simon Andrea, Benkő Rita, Szabó Gergő , Farkas Bence, Oláh Attila, Nagy Klaudia Vivien, Mátyás Csaba , Németh Balázs Tamás, Perge Péter, Kosztin Annamári , Pólos Miklós, Hartyánszky István, Tiago Grohmann Pereira , Victoria Postincóva , Zima Endre, Radovits Tamás, Merkely Béla: Az oxidatív-nitratív stressz és poli(adp-ribóz)polimeráz aktiváció krónikus szívelégetlenségben összefüggést mutat a szív diszfunkció mértékével, A MAGYAR ÉLETTANI TÁRSASÁG 79. VÁNDORGYŰLÉSE ÉS A MAGYAR MIKROCIRKULÁCIÓS ÉS VASZKULÁRIS BIOLÓGIAI TÁRSASÁG 2015. ÉVI KONFERENCIÁJA Szeged, 2015





 

Events of the project

 
2016-03-16 13:42:56
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Klinikai Kísérleti Kutató- és Humán Élettani Intézet (Semmelweis Egyetem), Új kutatóhely: Élettani Intézet (Semmelweis Egyetem).




Back »