Classes of algebras and clones  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
115518
Type K
Principal investigator Zádori, László
Title in Hungarian Algebraosztályok és klónok
Title in English Classes of algebras and clones
Keywords in Hungarian algebra, felcsoport, háló, klón, relációklón, relációs strktúra, varietás, TCT, CSP
Keywords in English algebra, semigroup, lattice, clone, relational clone, relational structure, variety, TCT, CSP
Discipline
Mathematics (Council of Physical Sciences)100 %
Ortelius classification: Algebra
Panel Mathematics and Computing Science
Department or equivalent Bolyai Institute (University of Szeged)
Participants B. Szendrei, Mária
Czédli, Gábor
Dékány, Tamás
Dormán, Miklós
Gyenizse, Gergő
Katonáné Dr. Horváth, Eszter
Kulin, Júlia
Kunos, Ádám
Maróti, Miklós
Szakács, Nóra
Szendrei, Ágnes
Waldhauser, Tamás
Starting date 2015-09-01
Closing date 2021-02-28
Funding (in million HUF) 21.533
FTE (full time equivalent) 25.71
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A projekt fő kutatási területei: általános algebra, félcsoportelmélet és klónelmélet. A kutatócsoportot hat tapasztalt kutató és öt PhD hallgató alkotja. Négy senior kutató rendelkezik az MTA doktora címmel. Napjainkban jónéhány algoritmikus jellegű probléma került a figyelem középpontjába az általános algebra területén. Ezek egyike a véges algebrákra értelmezett részhatvány tartalmazási probléma, amelyre speciális algebratípusok esetén korábban már értünk el eredményeket. Ezek kiterjesztését tervezzük a jelen projektben. Az 1-es és 5-ös típussal nem rendelkező varietások szerkezetének megértéséhez korábbi kutatásaink biztosítják a kezdeti lépéseket. A projektben e kutatások folytatását tervezzük. Az algebrák kongruenciahálójával kapcsolatos vizsgálatoknak óriási irodalma van. A kvázirendezésháló eddig nem váltott ki hasonlóan nagy érdeklődést. Nemrég bizonyított eredményeink azonban azt mutatják, hogy a kvázirendezéshálók vizsgálata varietásokra vonatkozó érdekes eredményekhez vezet. Tervezzük a kvázirendezéshálókkal kapcsolatos további vizsgálatokat. Mindemellett kongruenciákkal kapcsolatos problémákkal is foglalkozunk, például bizonyos varietásokra szeretnénk leírni a varietásbeli algebrák főkongruenciái által alkotott részbenrendezett halmazok struktúráját. Tervezzük a híres véges F-inverz fedő problémával kapcsolatos korábbi eredményeink kiterjesztését. Továbbá, szeretnénk leírni azokat az ortodox és lokálisan inverz félcsoportokat, amelyek beágyazhatók egy majdnem faktorizálható félcsoportba. Tanulmányozzuk a parciális klónok hálójának struktúráját, és jellemzését adjuk az egyenletekkel definiálható függvényosztályoknak.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A projektbeli kutatások négy alapvető kérdés megválaszolásához járulnak hozzá.

1, Melyek azok az algebrai tulajdonságai egy véges algebra által generált varietásnak, amelyek bizonyos algoritmikus problémák hatékony megoldhatóságát biztosítják? A projektben két ilyen problémát vizsgálunk: a részhatvány tartalmazási problémát élkifejezéssel rendelkező algebrákra és a kényszerkielégítési problémát olyan véges algebrákra, amelyek által generált varietásokban nincs 1-es és 5-ös típus.

2, Hogyan határozzák meg egy algebra struktúráját kongruencia illetve kvázirendezés hálójának tulajdonságai? A kérdés megfordítása is érdekes. Sőt mindkét kérdés kiterjeszthető varietásokra.

3, Előállítható-e az összes inverz félcsoport, illetve más fontos reguláris félcsoportosztály összes eleme egyszerűbb szerkezetű félcsoportokból (pl. F-inverz, faktorizálható) természetes konstrukciókkal (pl. homomorf kép, beágyazás, szemidirekt szorzat)?

4, Hogy néz ki egy véges halmaz klónjainak, parciális klónjainak vagy egyenletekkel definiált függvényosztályainak hálója?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A projekt tervezett eredményei jelentősen hozzájárulnak a matematika több ágának a fejlődéséhez. Ezek a speciális területek az általános algebra, félcsoportelmélet és a klónelmélet. A jelentős eredmények elérésére garanciát nyújt a projektben szereplő tapasztalt senior kutatók csoportja, akik már több korábbi OTKA pályázatban is bizonyították, hogy képesek értékes teljesítmény elérésére a matematikai kutatásokban. Kutatásaink várhatóan a következő konkrét kutatási területek fejlődéséhez és konkrét problémák megoldásához járulnak hozzá (a következő lista elemei a fenti négy alapvető kérdésnek megfelelően vannak csoportosítva):

1, részhatvány tartalmazási probléma élkifejezéssel rendelkező algebrákra, kényszerkielégítési probléma olyan véges algebrákra, amelyek által generált varietásokban nincs 1-es és 5-ös típus, e varietások struktúrájának tanulmányozása, a retrakt-szorzat konstrukció tanulmányozása és algebrák kategóriaekvivalenciája;

2, algebrák kvázirendezés hálójának tanulmányozása, varietásbeli algebrákhoz tartozó főkongruenciák részbenrendezett halmazainak vizsgálata, részmodulushálók tanulmányozása, algebrák különféle kísérőhálóinak vizsgálata;

3, a véges F-inverz fedők problémája, félcsoportok struktúrájának vizsgálata az inverz és más fontos reguláris félcsoportosztályok körében (pl. ortodox, lokálisan inverz);

4, a klónháló és a parciális klónok hálójának tanulmányozása, az aritáshézag és az egyenletekkel definiált függvényosztályok vizsgálata, gyenge klónhomomorfizmusok és a hozzájuk kapcsolódó konstrukciók vizsgálata, véges fokú klónok tanulmányozása.

A projektben kapott eredményeknek lehetnek gyakorlati alkalmazásai. Például ismeretes, hogy, sok egyéb gyakorlati alkalmazás mellett, kényszerkielégítési algoritmusokat használnak a 3D kamerák működtetéséhez. A projektben kapott lehetséges új kényszerkielégítési algoritmusok gyakorlati alkalmazásaira is sor kerülhet.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A projektben matematikai kutatásokat tervezünk. A matematikai kutatások általános célja modellek létrehozása, új tételek bizonyítása vagy az alapokról indulva, vagy már bizonyított állításokat felhasználva. Fő kutatási területeink: általános algebra, félcsoportelmélet és klónelmélet. A tanulmányozott fő objektumok a matematika e területein a műveletekkel ellátott halmazok, melyeket algebráknak nevezünk. A projektben bizonyos szép tulajdonságokkal rendelkező algebra- és műveletosztályokat vizsgálunk. A célunk az, hogy még használhatóbb tulajdonságokat igazoljunk ezekre az osztályokra, vagy, ha lehetséges, kezelhető leírást találjunk az elemeikre. Kutatásainkban az osztályokhoz kapcsolódó különféle kombinatorikus kérdésekkel is foglalkozunk. A műveletek jelen vannak a matematika és egyéb tudományterületek számos ágában. Így a projekt keretében elért eredményeink várhatóan alkalmazhatóak lesznek más területeken, például a kombinatorikában és a számítástudományban is. A kutatócsoportot hat tapasztalt kutató és az általuk vezetett öt PhD hallgató alkotja. Mind a hat senior kutatónak vannak jelentős eredményei a projekt kutatási témájában, és kiváló szakmai kapcsolatokat ápolnak a terület nemzetközi hírű kutatóival. Négy senior kutató rendelkezik az MTA doktora címmel. A további két senior kutató is várhatóan megszerzi majd ezt a fokozatot az eddigi kutatási teljesítményük és tehetségük alapján. A pályázatban szereplő PhD diákok ígéretes fiatal matematikusok, mindegyikük rendelkezik nemzetközi matematikai folyóiratban megjelent cikkel. A projekt keretében elért eredményeinket jó nevű nemzetközi folyóiratokban és konferenciakötetekben fogjuk publikálni.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

We propose research in general algebra, semigroup theory and clone theory. The research team consists of six well-established researchers and five PhD students. Four out of the six senior researchers have the degree of Doctor of the Hungarian Academy of Sciences.There are quite a few research problems of algorithmic nature in the field of today’s general algebra. One of them is the subpower membership problem for finite algebras. We already achieved results on this problem for special types of algebras. We plan to extend these results in the project. In the quest for a better understanding of varieties omitting types 1 and 5, we already obtained some initial results, and in the project we intend to continue the investigation of the structure of these varieties. Research on congruence lattices of algebras has a vast literature. The quasiorder lattices of algebras have not attracted so much attention during the years. However, our recent findings show that the study of quasi-order lattices may lead to interesting results on varieties. We intend to investigate the quasi-order lattice scheme. Nonetheless, we also study problems related to congruences: for example, we plan to describe the structure of posets of principal congruences of algebras in particular varieties. We would like to extend our earlier results obtained in connection with the famous finite F-inverse cover problem. We also plan to describe the orthodox and locally inverse semigroups embeddable in an almost factorizable one. Further, we study the structure of the lattice of partial clones and look for characterizations of the equationally definable function classes.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

There are four rudimentary questions we consider in the project.

1, What algebraic properties of the varieties generated by finite algebras yield tractability for certain algorithmic problems corresponding to the algebras? In the project, we consider two such problems: the subpower membership problem for finite algebras with edge terms and the constraint satisfaction problem for finite algebras that generate a variety omitting types 1 and 5.

2, How do the properties of the congruence or quasiorder lattice determine the structure of an algebra? We can ask the converse. Moreover, we can extend both of these questions to varieties.

3, Is it possible to build up all inverse semigroups, and all members of other important classes of regular semigroups from semigroups of simpler structure (e.g. F-inverse, factorizable) by means of natural constructions (e.g. homomorphic image, embedding, extension)?

4, What does the shape of the lattice of clones, partial clones or equationally defined function classes on a finite set look like?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The possible results achieved in the project would significantly contribute to the development of such areas of mathematics as general algebra, semigroup theory and clone theory. That there will be significant results is ensured by the group of senior participants of the project who are experienced mathematicians and already proved in many former OTKA projects that they are able to do outstanding research in mathematics. Our research is expected to make progress in the following particular areas and on the following problems (the list of which corresponds to the four rudimentary questions above):

1, subpower membership problem for algebras with edge terms, constraint satisfaction problem for algebras that generate a variety
omitting types 1 and 5, study of the structure of these varieties, study of the retract-product construction and categorical equivalence of algebras;

2, study of quasiorder lattices of algebras, study of the structure of posets of principal congruences of algebras in particular varieties,
study of submodule lattices, study of various types of lattices associated with algebras and varieties;

3, finite F-inverse cover problem, study of the structure of semigroups in classes of inverse semigroups and in other important classes of regular semigroups (e.g. orthodox, locally inverse);

4, theory of the lattice of clones and partial clones, study of the arity gap and the equationally defined function classes, study of weak clone homomorphisms and corresponding constructs, study of finitely related clones.

Some of our results might even have real life applications. For example, it is well known that, besides many other practical applications, constraint satisfaction algorithms are used for operating 3D cameras. New algorithms that are possible outcomes of our research may form the base for further practical applications.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The project aims at research in pure mathematics. The goal of general mathematical research is to build models, to prove new results starting from scratch or by using existing results. We propose research in general algebra, semigroup theory and clone theory. The main objects of study in these areas of mathematics are sets equipped with operations, called algebras. In the project, we study classes of algebras and of operations that satisfy certain well defined properties. Our goal is to establish new, better properties for these classes, or, if possible, to get effective descriptions of the members. We also deal with various questions of combinatorial nature related to these classes. Manipulations with operations are used everywhere in mathematics and related fields. So the results we obtain are applied in numerous areas, such as combinatorics and computer science. The research team consists of six well-established researchers and five PhD students supervised by them. All of the six senior participants have major results in the topics of the project proposal and maintain a good working relationship with several internationally acknowledged mathematicians. Four out of the six senior researchers already have the degree of Doctor of the Hungarian Academy of Sciences. The two remaining senior participants are prospective candidates of this degree, based on their research records and potentials. The PhD students are talented young mathematicians, each of whom has already published research papers in international journals. The expected results will be published in prestigious international mathematical journals and conference proceedings.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Beláttuk, hogy az n-permutálhatóság nem prím a varietástípusok hálójában. Bebizonyítottuk, hogy minden Abel-féle minimális varietás affin vagy erősen Abel-féle. Megmutattuk, hogy minden véges szupernilpotens algebra nilpotens. Bizonyítottuk, hogy a részhatvány tartalmazási probléma P-beli a kocka-termmel rendelkező algebrák egy bő osztályában, továbbá a koronákra is. Beláttuk, hogy a kvázipolinom interpolációs probléma NP-teljes. Bebizonyítottuk, hogy kategória-ekvivalens véges p-gyűrűk additív csoportjai izomorfak. Meghatároztuk halmaz kvázirendezéshálójában a generátorhalmazok legkisebb méretét. Beláttuk, hogy egy kongruenciamoduláris varietás kongruenciavarietása és kvázirendezés-varietása megegyezik. Vizsgáltuk az elsőrendű definiálhatóságot a véges irányított gráfok beágyazás- és részstruktúra rendezésében. Hálók teljes- vagy főkongruenciáival rendezésőrző leképezések különféle osztályait reprezentáltuk. Hozzájárultunk a planáris féligmoduláris hálók elméletéhez, ezzel kapcsolatosan több geometriai tételt is bizonyítottunk. Vizsgáltuk függvények invarianciacsoportjának általánosításait. Leírtuk bizonyos félcsoportosztályok (E-tömör lokálisan inverz, gráfok parciális automorfizmusai, szabad F-inverz, Delta-komplexusok immerziói, konjugációs) tagjainak struktúráját, és algoritmikus problémákkal foglalkoztunk. Vizsgáltuk az egyenletrendszerek megoldáshalmazai és a centralizátorra zárt halmazok kapcsolatát. Leírtuk a klónháló számos monoidális intervallumának struktúráját.
Results in English
We proved that n-permutability is not prime in the lattice of types of varieties. We verified that every minimal abelian variety of algebras is affine or strongly abelian. We proved that every finite supernilpotent algebra is nilpotent. We proved that the subpower membership problem is in P for a wide class of algebras with a cube term and for the crowns. We verified that the quasi-polynomial interpolation problem is NP-complete. We proved that categorically equivalent finite p-rings have isomorphic additive groups. We gave the size of the smallest generating sets of the lattice of quasiorders on a set. We proved that the congruence variety and the quasiorder variety of a modular variety equal. We studied the first-order definability in the embeddability and the substructure orderings of finite digraphs. We represented various families of order-preserving maps by complete or principal lattice congruences. We contributed to the theory of planar semimodular lattices and proved some related geometric theorems. We studied generalizations of the invariance group of functions. We described the structures of semigroups in certain classes (E-solid locally inverse, partial automorphism of graphs, free F-inverse, immersions between Delta-complexes, and conjugation), and studied algorithmic problems. We explored the links between the solution sets of systems of equations and the centralizer-closed sets. We described the structure of several monoidal intervals in the clone lattice.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=115518
Decision
Yes





 

List of publications

 
[Sz12] Caicedo, X., Campercholi, M., Kearnes, K. A., Sánchez Terraf, P., Szendrei, Á., Vaggione, D.: Every minimal dual discriminator variety is minimal as a quasivariety, Algebra Universalis, accepted, 2021
[W6] B. Kaprinai, H. Machida, T. Waldhauser: Lazy groupoids, Semigroup Forum, online appeared, 2020
[W7] K. Kaarli, T. Waldhauser: On categorical equivalence of finite p-rings, Communications in Algebra, online appeared, 2020
[W8] E. Lehtonen, T. Waldhauser: Associative spectra of graph algebras I. Foundations, undirected graphs, antiassociative graphs, Journal of Algebraic Combinatorics, submitted, 2021
[W9] E. Lehtonen, T. Waldhauser: Associative spectra of graph algebras II. Satisfaction of bracketing identities, spectrum dichotomy, Journal of Algebraic Combinatorics, submitted, 2021
[W10] E. Tóth, T. Waldhauser: Polymorphism-homogeneity and universal algebraic geometry, Discrete Mathematics and Theoretical Computer Science, submitted, 2021
[Cz19] G. Czédli: Permuting 2-uniform tolerances on lattices, Special Issue of the Journal of Multiple-Valued Logic and Soft Computing dedicated to Ivo G. Rosenberg, submitted, 2021
[BSz1] Szendrei, M. B.: On products of inverse semigroups, manuscript, 2021
[Cz2] Gábor Czédli: Geometric constructibility of Thalesian polygons, Acta Sci. Math. (Szeged) 83, 61-70, 2017
[Cz5] Gábor Czédli: Diagrams and rectangular extensions of planar semimodular lattices, Algebra Universalis 77, 443-498, 2017
[Cz7] Gábor Czédli and János Kincses: Representing convex geometries by almost-circles, Acta Sci. Math. (Szeged) 83, 393-414, 2017
[D1] Billhardt, B., Dékány: Embeddings of R-unipotent semigroups, manuscript, 2021
[DM1] Miklós Dormán: Transformation monoids with finite monoidal intervals, Algebra Universalis 77/2, 163–189, 2017
[GyM] Gergő Gyenizse, Miklós Maróti: Quasiorder lattices of varieties, Algebra Universalis 79:38, 2018
[H1] E. K. Horváth, B. Seselja, A. Tepavcevic: Cut approach to invariance groups of lattice-valued functions, Soft computing, Volume 21/4, 853-859, 2017
[Sz1] Kearnes, K. A., Kiss, E. W., Szendrei, A.: Varieties whose finitely generated members are free, Algebra Universalis 79:3, 2018
[Sz2] Kearnes, K., Szendrei, A., Willard, R.: Simpler Maltsev conditions for weak difference terms in locally finite varieties, Algebra Universalis 78, 555-561, 2017
[Sz3] Kearnes, K. A., Szendrei, A.: Cube term blockers without finiteness, Algebra Universalis 78, 437-459, 2017
[SzN1]J. Meakin, N. Szakács: Inverse monoids and immersions of cell complexes, Internat. J. Algebra and Comput., accepted, 2021
[W2] E. Lehtonen; T. Waldhauser: Minor posets of functions as quotients of partition lattices, Order 36, 23-41, 2019
[W1] E. Tóth; T. Waldhauser: On the shape of solution sets of systems of (functional) equations, Aequationes Math. 91/5, 837–857, 2017
[Sz4] Bulatov, A., Mayr, P., Szendrei A.: The subpower membership problem for finite algebras with cube terms, Logical Methods in Computer Science, 15/1:11, 2019
[SzNSzM1] ] Jajcay, R.; Jajcayova, T.; Szakács, N.; Szendrei, M. B.:: Inverse monoids and partial graph automorphisms, Journal of Algebraic Combinatorics, online, 2020
[Cz12] G. Czédli, G. Grätzer and H. Lakser: Congruence structure of planar semimodular lattices: The General Swing Lemma, Algebra Universalis 79:40, 2018
[Cz13] G. Czédli: Cometic functors and representing order-preserving maps by principal lattice congruences, Algebra Universalis 79:59, 2018
[Cz14] G. Czédli: On the set of principal congruences in a distributive congruence lattice of an algebra, Acta Sci. Math. (Szeged) 84, 357-375, 2018
[Cz15] G. Czédli: Characterizing fully principal congruence representable distributive lattices, Algebra Universalis 79:9, 2018
[DMM1] Dormán, M., Maróti, M.: Finite monoidal intervals, manuscript, 2021
[Sz6] Bergman, C., Szendrei A.: Random models of idempotent linear Maltsev conditions. I. Idemprimality, Algebra Universalis, 81:9, 2020
[W3] E. Lehtonen; R. Pöschel; T. Waldhauser: Reflection-closed varieties of multisorted algebras and minor identities, Algebra Universalis 79:70, 2018
[W4] E. Lehtonen; R. Pöschel; T. Waldhauser: Reflections on and of minor-closed classes of multisorted operations, Algebra Universalis 79:71, 2018
[W5] T. Waldhauser: On eigenvectors of the Pascal and Reed-Muller-Fourier transforms, Acta Cybernetica 23/3, 959–979, 2018
[H3] Eszter K. Horváth, Reinhard Pöschel, Sven Reichard: Invariance groups of functions and related Galois connections, Beitr Algebra Geom, 2020
[DM3] Dormán, M.: Finite monoidal intervals II,, manuscript, 2021
[DTBSz1] Dékány, T.; Szendrei, M. B.; Szittyai, I.: E-solid locally inverse semigroups, Acta Sci. Math. (Szeged) 85, 381–411, 2019
[Gy2] G. Gyenizse: Quasiorder lattices in congruence modular varieties, Acta Scientiarum Mathematicarum (Szeged) 86/12, 3-10, 2020
[Cz16] G. Czédli: Representing an isotone map between two bounded ordered sets by principal lattice congruences, Acta Mathematica Hungarica 155/2, 332-354, 2018
[Cz17] G. Czédli and C. Muresan: On principal congruences and the number of congruences of a lattice with more ideals than filters, Acta Sci. Math. (Szeged) 85, 363-380, 2019
[DMM2] Dormán, M., Maróti, M.: Finite monoidal intervals III., manuscript, 2021
[Sz8] Kearnes, K. A., Szendrei, Á.: Is supernilpotence super nilpotence?, Algebra Universalis, 81:3, 2020
[BSz3] Szendrei, M. B.: Structure theory of regular semigroups, Semigroup Forum 100, 119–140, 2020
[SzN2] Robert D. Gray, Pedro V. Silva, Nóra Szakács: Algorithmic properties of inverse monoids with treelike Schützenberger graphs, manuscript, 2021
[H4] Horváth, E. K., Radeleczki, S: Cuts of lattice-valued functions and concept lattices, Fuzzy Sets and Systems, submitted, 2021
[H5] Bogya, N., Horváth, E. K.: Threshold functions and matrix groups, manuscript, 2021
[Sz9] Kearnes, K. A., Kiss, E. W., Szendrei, Á.: Minimal abelian varieties of algebras I, Internat. J. Algebra Comput., online ready, 2021
[Sz10] Kearnes,K. A., Meredith, C., Szendrei, Á.: Neutrabelian algebras, Algebra Universalis 82:13, 2021
[H6] D. Ahmed, E. K. Horváth: The first three largest numbers of subuniverses of semilattices, Miskolc Mathematical Notes, accepted, 2021
[W6] B. Kaprinai, H. Machida, T. Waldhauser: Lazy groupoids, Semigroup Forum, 102, 160–183, 2020
[W7] K. Kaarli, T. Waldhauser: On categorical equivalence of finite p-rings, Communications in Algebra 49, 1437–1450, 2020
[W8] E. Lehtonen, T. Waldhauser: Associative spectra of graph algebras I. Foundations, undirected graphs, antiassociative graphs, Journal of Algebraic Combinatorics, accepted, 2021
[Sz4] Bulatov, A., Mayr, P., Szendrei A.: The subpower membership problem for finite algebras with cube terms, manuscript, 2018
[Sz5] Mayr, P., Szendrei A.: Algebras from congruences, manuscript, 2018
[SzNSzM1] N. Szakács; M. Szendrei: Inverse monoids and partial graph automorphisms, manuscript, 2018
[H2] E. K. Horváth, B. Seselja, A. Tepavcevic: A note on lattice variant of thresholdness of Boolean functions, Miskolc Mathematical Notes, Volume 17, No. 1, pp. 293-304, 2016
[Cz9] G. Czédli and L. L. Stachó: A note and a short survey on supporting lines of compact convex sets in the plane, Acta Universitatis Matthiae Belii, Series Mathematics 24, 3-14 (Online Edition: Issue 2016, 44--55), 2016
[Cz10] G. Czédli: An easy way to a theorem of Kira Adaricheva and Madina Bolat on convexity and circles, accepted in Acta Sci. Math. (Szeged), 2017
[Cz11] G. Czédli: Characterizing circles by a convex combinatorial property, accepted in Acta Sci. Math. (Szeged), 2017
[Cz12] G. Czédli, G. Grätzer and H. Lakser: Congruence structure of planar semimodular lattices: The General Swing Lemma, submitted to Algebra Universalis, 2017
[Cz13] G. Czédli: Cometic functors and representing order-preserving maps by principal lattice congruences, submitted to Algebra Universalis, 2017
[Cz14] G. Czédli: On the set of principal congruences in a distributive congruence lattice of an algebra, submitted to Acta Sci. Math. (Szeged), 2017
[Cz15] G. Czédli: Characterizing fully principal congruence representable distributive lattices, submitted to Algebra Universalis, 2017
[CzK1] G. Czédli and J. Kulin: A concise approach to small generating sets of lattices of quasiorders and transitive relations, Acta Sci. Math. (Szeged) 83, 3-12, 2017
[DMM1] Dormán, M., Maróti, M.: Finite monoidal intervals, manuscript, manuscript, 2018
[Cz4] Gábor Czédli: Complete congruence lattices of two related modular lattices, Algebra Universalis 78, 251-289, 2017
[Cz7] Gábor Czédli and János Kincses: Representing convex geometries by almost-circles, Acta Sci. Math. (Szeged), 83, 393-414, 2017, 2017
[Gy1] Gergő Gyenizse: On lattice representations with posets, submitted to Order, 2017
[GyM] Gergő Gyenizse, Miklós Maróti: Quasiorder lattices of varieties, Algebra Universalis 79:38 https://doi.org/10.1007/s00012-018-0512-1, 2018
[MWZ1] M. Couceiro; M. Maróti; T. Waldhauser; L. Zádori: Computing version spaces in the qualitative approach to multicriteria decision aid, accepted in Int. J. Found. Comput. Sci., 2018
[Sz1] Kearnes, K. A., Kiss, E. W., Szendrei, A.: Varieties whose finitely generated members are free, Algebra UniversalisAlgebra Universalis (2018) 79:3, article 3, 17 pp. https://doi.org/10.1007/s00012-018-0480-5, 2018
[Sz2] Kearnes, K., Szendrei, A., Willard, R.: Simpler Maltsev conditions for weak difference terms in locally finite varieties, Algebra Universalis 78 (2017), 555-561. https://doi.org/10.1007/s00012-017-0475-7, 2017
[Sz3] Kearnes, K. A., Szendrei, A.: Cube term blockers without finiteness, Algebra Universalis 78 (2017), 437-459. https://doi.org/10.1007/s00012-017-0476-6, 2017
[SzN1] N. Szakács: Inverse monoids and immersions of cell complexes, submitted, 2018
[W2] E. Lehtonen; T. Waldhauser: Minor posets of functions as quotients of partition lattices, Order, online DOI: 10.1007/s11083-018-9453-8, 2018
[W1] E. Tóth; T. Waldhauser: On the shape of solution sets of systems of (functional) equations, Aequationes Math. 91, no. 5, 837–857 2018 DOI: 10.1007/s00010-017-0499-2, 2017
[KMZ1] Á. Kunos; M. Maróti; L. Zádori: Monotone clones of small posets, submitted to Order, 2018
[KÁ1] Á. Kunos: Definability in the embeddability ordering of finite directed graphs, II, accepted in Order, 2018
[Sz4] Bulatov, A., Mayr, P., Szendrei A.: The subpower membership problem for finite algebras with cube terms, submitted, 2018
[SzNSzM1] N. Szakács; M. Szendrei: Inverse monoids and partial graph automorphisms, submitted, 2018
[Cz10] G. Czédli: An easy way to a theorem of Kira Adaricheva and Madina Bolat on convexity and circles, Acta Sci. Math. (Szeged), 83, 703-712, 2017
[Cz12] G. Czédli, G. Grätzer and H. Lakser: Congruence structure of planar semimodular lattices: The General Swing Lemma, Algebra Universalis, 79:40 (pages 1-18), https://doi.org/10.1007/s00012-018-0483-2, 2018
[Cz13] G. Czédli: Cometic functors and representing order-preserving maps by principal lattice congruences, Algebra Universalis 79:59 (pages 1-32), https://doi.org/10.1007/s00012-018-0545-5,, 2018
[Cz14] G. Czédli: On the set of principal congruences in a distributive congruence lattice of an algebra, accepted in Acta Sci. Math. (Szeged), 2018
[Cz15] G. Czédli: Characterizing fully principal congruence representable distributive lattices, Algebra Universalis, 79:9 (pages 1-25), http://dx.doi.org/10.1007/s00012-018-0498-8,, 2018
[Sz6] Bergman, C., Szendrei A.: Random models of idempotent linear Maltsev conditions. I. Idemprimality, manuscript, 2018
[W3] E. Lehtonen; R. Pöschel; T. Waldhauser: Reflection-closed varieties of multisorted algebras and minor identities, Algebra Universalis, online https://link.springer.com/article/10.1007/s00012-018-0547-3, 2018
[W4] E. Lehtonen; R. Pöschel; T. Waldhauser: Reflections on and of minor-closed classes of multisorted operations, Algebra Universalis, online https://link.springer.com/article/10.1007/s00012-018-0549-1, 2018
[W5] T. Waldhauser: On eigenvectors of the Pascal and Reed-Muller-Fourier transforms, Acta Cybernetica 23, no. 3, 959–979, DOI: 10.14232/actacyb.23.3.2018.15, 2018
[H3] Eszter K. Horváth, Erkko Lehtonen, Reinhard Pöschel, Sven Reichard: [H3] Eszter K. Horváth, Erkko LehtonenSome results, remarks and problems (in connection with a Galois connection between group actions), manuscript, 2018
[DM3] Dormán, M.: Finite monoidal intervals II,, manuscript, 2018
[DTBSz1] Dékány, T.; Szendrei, M. B.; Szittyai, I.: E-solid locally inverse semigroups, submitted, submitted, 2018
[K2] C. Muresan, J. Kulin: Some extremal values of the number of congruences of a finite lattice, submitted to Order, 2018
[Gy2] G. Gyenizse: Quasiorder lattices in congruence modular varieties, submitted to Acta Scientiarum Mathematicarum – Szeged, 2018
[Cz16] G. Czédli: Representing an isotone map between two bounded ordered sets by principal lattice congruences, Acta Mathematica Hungarica 155 (2), 332-354, https://doi.org/10.1007/s10474-018-0844-5, 2018
[Cz17] G. Czédli and C. Muresan: [CzM1]On principal congruences and the number of congruences of a lattice with more ideals than filters, submitted to Acta Sci. Math. (Szeged), 2018
[Cz2] Gábor Czédli: Geometric constructibility of Thalesian polygons, Acta Sci. Math. (Szeged) 83, 61-70., 2017
[Cz3] Gábor Czédli: Lattices embeddable in three-generated lattices, Acta Sci. Math. (Szeged) 82, 361-382, 2016
[Cz4] Gábor Czédli: Complete congruence lattices of two related modular lattices, Algebra Universalis 78, 251-289, 2017
[Cz5] Gábor Czédli: Diagrams and rectangular extensions of planar semimodular lattices, Algebra Universalis 77, 443—498, 2017
[Cz6] Gábor Czédli and Géza Makay: Swing lattice game and a direct proof of the swing lemma for planar semimodular lattices, Acta Sci. Math. (Szeged), 83, 13-29, 2017
[Cz7] Gábor Czédli and János Kincses: Representing convex geometries by almost-circles, Acta Sci. Math. (Szeged), 83, 393-414, 2017, 2017
[Cz8] Gábor Czédli: Four-generated quasiorder lattices and their atoms in a four-generated sublattice, Communications in Algebra 45/9, 4037-4049, 2017
[Gy1] Gergő Gyenizse: On lattice representations with DCC posets, Order, DOI: 10.1007/s11083-019-09489-0, 2019
[MWZ1] M. Couceiro; M. Maróti; T. Waldhauser; L. Zádori: Computing version spaces in the qualitative approach to multicriteria decision aid, Int. J. Found. Comput. Sci. 30/02, 333–353, 2019
[W2] E. Lehtonen; T. Waldhauser: Minor posets of functions as quotients of partition lattices, Order 36/1, 23–41, DOI: 10.1007/s11083-018-9453-8, 2019
[KMZ1] Á. Kunos; M. Maróti; L. Zádori: On finite generability of clones of finite posets, Order, DOI: 10.1007/s11083-019-09486-3, 2019
[KÁ1] Á. Kunos: Definability in the embeddability ordering of finite directed graphs, II, Order, 36/2, 291-311, DOI: https://doi.org/10.1007/s11083-018-9467-2, 2018
[Sz4] Bulatov, A., Mayr, P., Szendrei A.: The subpower membership problem for finite algebras with cube terms, Logical Methods in Computer Science, 15/1, pp. 11:1-11:48, 2019
[SzNSzM1] ] Jajcay, R.; Jajcayova, T.; Szakács, N.; Szendrei, M. B.:: Inverse monoids and partial graph automorphisms, submitted, 2018
[Cz9] G. Czédli and L. L. Stachó: A note and a short survey on supporting lines of compact convex sets in the plane, Acta Universitatis Matthiae Belii, Series Mathematics 24, 3-14 (Online Edition: Issue 2016, 44--55), 2016
[Cz10] G. Czédli: An easy way to a theorem of Kira Adaricheva and Madina Bolat on convexity and circles, Acta Sci. Math. (Szeged), 83, 703-712, 2017
[Cz11] G. Czédli: Characterizing circles by a convex combinatorial property, Acta Sci. Math. (Szeged) 83, 683-701, 2017
[Cz12] G. Czédli, G. Grätzer and H. Lakser: Congruence structure of planar semimodular lattices: The General Swing Lemma, Algebra Universalis, 79:40 (pages 1-18), https://doi.org/10.1007/s00012-018-0483-2, 2018
[Cz13] G. Czédli: Cometic functors and representing order-preserving maps by principal lattice congruences, Algebra Universalis 79:59 (pages 1-32), https://doi.org/10.1007/s00012-018-0545-5,, 2018
[Cz14] G. Czédli: On the set of principal congruences in a distributive congruence lattice of an algebra, Acta Sci. Math. (Szeged) ) 84, 357-375, 2018
[Cz15] G. Czédli: Characterizing fully principal congruence representable distributive lattices, Algebra Universalis, 79:9 (pages 1-25), http://dx.doi.org/10.1007/s00012-018-0498-8,, 2018
[CzK1] G. Czédli and J. Kulin: A concise approach to small generating sets of lattices of quasiorders and transitive relations, Acta Sci. Math. (Szeged) 83, 3-12, 2017
[DMM1] Dormán, M., Maróti, M.: Finite monoidal intervals, manuscript, 2018
[H3] Eszter K. Horváth, Erkko Lehtonen, Reinhard Pöschel, Sven Reichard: Some results, remarks and problems (in connection with a Galois connection between group actions), manuscript, 2018
[DTBSz1] Dékány, T.; Szendrei, M. B.; Szittyai, I.: E-solid locally inverse semigroups, submitted, Acta Sci Math, accepted, 2019
[Cz16] G. Czédli: Representing an isotone map between two bounded ordered sets by principal lattice congruences, Acta Mathematica Hungarica 155 (2), 332-354, https://doi.org/10.1007/s10474-018-0844-5, 2018
[Cz17] G. Czédli and C. Muresan: On principal congruences and the number of congruences of a lattice with more ideals than filters, submitted to Acta Sci. Math. (Szeged), 2018
[GyMZ] Gyenizse G., Maróti M., Zádori L.: n-permutability is not join-prime for n ≥ 5, submitted, 2019
[DMM2] Dormán, M., Maróti, M.: Finite monoidal intervals III., manuscript, 2019
[KÁ2] Kunos Á.: Definability in the substructure ordering of finite directed graphs, submitted to Order, 2019
[Sz7] Ánh,P. N., Kearnes, K. A., Szendrei, Á.: Divisibility Theory of Commutative Rings and Ideal Distributivity, Rings and Factorizations, Proceedings of the Conference on Rings and Factorizations, February 19-23, 2018, Graz, accepted, 2019
[Sz8] Kearnes, K. A., Szendrei, Á.: Is supernilpotence super nilpotence?, submitted, 2019
[BSz3] Szendrei, M. B.: Structure theory of regular semigroups, Semigroup Forum, accepted, 2019
[BSz2] Auinger, K.; Kudryavtseva, G; Szendrei, M. B.: $F$-inverse monoids as algebraic structures in enriched signature, submitted, 2019
[SzN2] Robert D. Gray, Pedro V. Silva, Nóra Szakács: Algorithmic properties of inverse monoids with treelike Schützenberger graphs, manuscript, 2019
[H4] Horváth, E. K., Radeleczki, S: Cuts of lattice-valued functions and concept lattices, manuscript, 2019
[H5] Bogya, N., Horváth, E. K.: Threshold functions and matrix groups, manuscript, 2019
[Cz18] G. Czédli: Doubling tolerances and coalition lattices, manuscript, 2019
[Gy1] Gergő Gyenizse: On lattice representations with DCC posets, Order 37, 31-43, 2020
[KMZ1] Á. Kunos; M. Maróti; L. Zádori: On finite generability of clones of finite posets, Order 36, 653–666, 2019
[KÁ1] Á. Kunos: Definability in the embeddability ordering of finite directed graphs, II, Order, 36/2, 291-311, 2018
[Sz5] Mayr, P., Szendrei A.: Algebras from congruences, submitted, 2021
[SzNSzM1] ] Jajcay, R.; Jajcayova, T.; Szakács, N.; Szendrei, M. B.:: Inverse monoids and partial graph automorphisms, Journal of Algebraic Combinatorics, 2018
[Sz6] Bergman, C., Szendrei A.: Random models of idempotent linear Maltsev conditions. I. Idemprimality, Algebra Universalis, 81 article no. 9., 2020
[DTBSz1] Dékány, T.; Szendrei, M. B.; Szittyai, I.: E-solid locally inverse semigroups, submitted, Acta Sci. Math. 85, 381–411, 2019
[K2] C. Muresan, J. Kulin: Some extremal values of the number of congruences of a finite lattice, Order 37, 445–460, 2020
[Gy2] G. Gyenizse: Quasiorder lattices in congruence modular varieties, Acta Scientiarum Mathematicarum – Szeged 86, no. 12, 3-10, 2020
[Cz17] G. Czédli and C. Muresan: On principal congruences and the number of congruences of a lattice with more ideals than filters, Acta Sci. Math. (Szeged), 363-380, 2019
[GyMZ] Gyenizse G., Maróti M., Zádori L.: n-permutability is not join-prime for n ≥ 5, IJAC 30, no. 8, 1717 - 1737, 2020
[KÁ2] Kunos Á.: Definability in the substructure ordering of finite directed graphs, Order, accepted, 2021
[Sz7] Ánh,P. N., Kearnes, K. A., Szendrei, Á.: Commutative Rings Whose Principal Ideals Have Unique Generators, Advances in Rings, Modules and Factorizations, Proc. of the Conference on Rings and Factorizations, February 19-23, 2018, Graz (Edited by Facchini A., Fontana M., Geroldinger A., Olberding B.) Springer Proc., 2018
[Sz8] Kearnes, K. A., Szendrei, Á.: Is supernilpotence super nilpotence?, Algebra Universalis, 81 article no. 3, 2020
[BSz3] Szendrei, M. B.: Structure theory of regular semigroups, Semigroup Forum 100 119–140, 2020
[BSz2] Auinger, K.; Kudryavtseva, G; Szendrei, M. B.: $F$-inverse monoids as algebraic structures in enriched signature, Indiana University Mathematics Journal, accepted, 2021
[Cz18] G. Czédli: Doubling tolerances and coalition lattices, Special Issue of the Journal of Multiple-Valued Logic and Soft Computing dedicated to Ivo G. Rosenberg, accepted, 2021
[Sz9] Kearnes, K. A., Kiss, E. W., Szendrei, Á.: Minimal abelian varieties of algebras I, Internat. J. Algebra Comput., accepted, 2021
[Sz10] Kearnes,K. A., Meredith, C., Szendrei, Á.: Neutrabelian algebras, Algebra Universalis, accepted, 2021
[Sz11] Kearnes, K. A., Szendrei, Á.: Ultralocally closed clones, Multiple-Valued Logic and Soft Computing, submitted, 2021
[BSz4] Szendrei M: On the structure of cancellative conjugation semigroups, manuscript, 2021
[KMZ2] Kunos, Á; Maróti, M; Zádori, L: Critical relations of crowns in critical time of coronavirus depression, Order, submitted, 2021
[H6] D. Ahmed, E. K. Horváth: The first three largest numbers of subuniverses of semilattices, Miskolc Mathematical Notes, submitted, 2021
[H3] E. K. Horváth, R. Pöschel, S. Reichard: Invariance groups of functions and related Galois connections, Beitr Algebra Geom, https://doi.org/10.1007/s13366-020-00525-4, 2020
[BS1] Szendrei, M. B.: On products of inverse semigroups, manuscript, 2017
[Cz1] Gábor Czédli: An independence theorem for ordered sets of principal congruences and automorphism groups of bounded lattices, Acta Sci. Math. (Szeged) 82, 3–18, 2016, 2016
[Cz2] Gábor Czédli: Geometric constructibility of Thalesian polygons, Acta Sci. Math., to appear, 2016
[Cz3] Gábor Czédli: Lattices embeddable in three-generated lattices, submitted in Acta Sci. Math. (Szeged), 2017
[Cz4] Gábor Czédli: Complete congruence lattices of two related modular lattices, submitted in Algebra Universalis, 2017
[Cz5] Gábor Czédli: Diagrams and rectangular extensions of planar semimodular lattices, submitted in Algebra Universalis, 2017
[Cz6] Gábor Czédli and Géza Makay: Swing lattice game and a short proof of the swing lemma for planar semimodular lattices, submitted in Acta Sci. Math. (Szeged), 2017
[Cz7] Gábor Czédli and János Kincses: Representing convex geometries by almost-circles, submitted in Acta Sci. Math. (Szeged), 2017
[Cz8] Gábor Czédli: Four-generated quasiorder lattices and their atoms in a four-generated sublattice, submitted in, 2017
[D1] Billhardt, B., Dékány: Embeddings of R-unipotent semigroups, manuscript, 2017
[DM1] Miklós Dormán: Transformation monoids with finite monoidal intervals, accepted in Algebra Universalis, 2016
[DM2] Csákány Béla, Dormán Miklós: Aritmetikai pingpong, submitted in Polygon, 2017
[Gy1] Gergő Gyenizse: Lattices of posets with ascending/descending chain condition, manuscript, 2017
[GyM] Gergő Gyenizse, Miklós Maróti: Quasiorder lattices of varieties, manuscript, 2017
[H1] E. K. Horváth, B. Seselja, A. Tepavcevic: Cut approach to invariance groups of lattice-valued functions, Soft computing, DOI: 10.1007/s00500-016-2084-3, 2016
[K1] J. Kulin: Quasiorder lattices are five-generated, Discuss. Math. Gen. Algebra Appl. 36, 59–70, 2016
[MWZ1] M. Couceiro; M. Maróti; T. Waldhauser; L. Zádori: Computing version spaces in the qualitative approach to multicriteria decision aid, submitted in European J. Oper. Res., 2017
[Sz1] Kearnes, K. A., Kiss, E. W., Szendrei, A.: Varieties whose finitely generated members are free, submitted, arXiv:1508.03807, 2017
[Sz2] Kearnes, K., Szendrei, A., Willard, R.: Simpler Maltsev conditions for weak difference terms in locally finite varieties, submitted, 2017
[Sz3] Kearnes, K. A., Szendrei, A.: Cube term blockers without finiteness, submitted, arXiv:1609.02605, 2017
[SzN1] J. Meakin, N. Szakács: Inverse monoids and immersions of \Delta-complexes, manuscript, 2017
[BSz1] Szendrei, M. B.: On products of inverse semigroups, manuscript, 2018
[Cz1] Gábor Czédli: An independence theorem for ordered sets of principal congruences and automorphism groups of bounded lattices, Acta Sci. Math. (Szeged) 82, 3–18, 2016
[Cz2] Gábor Czédli: Geometric constructibility of Thalesian polygons, Acta Sci. Math. (Szeged) 83, 61-70., 2017
[Cz3] Gábor Czédli: Lattices embeddable in three-generated lattices, Acta Sci. Math. (Szeged) 82, 361-382, 2016
[Cz4] Gábor Czédli: Complete congruence lattices of two related modular lattices, accepted in Algebra Universalis, 2017
[Cz6] Gábor Czédli and Géza Makay: Swing lattice game and a short proof of the swing lemma for planar semimodular lattices, Acta Sci. Math. (Szeged), 83, 13-29, 2017
[Cz7] Gábor Czédli and János Kincses: Representing convex geometries by almost-circles, accepted in Acta Sci. Math. (Szeged), 2017
[Cz8] Gábor Czédli: Four-generated quasiorder lattices and their atoms in a four-generated sublattice, Communications in Algebra 45/9, 4037-4049, 2017
[D1] Billhardt, B., Dékány: Embeddings of R-unipotent semigroups, manuscript, 2018
[DM1] Miklós Dormán: Transformation monoids with finite monoidal intervals, Algebra Universalis, Volume 77, Issue 2, pp 163–189, 2017
[DM2] Csákány Béla, Dormán Miklós: Aritmetikai pingpong, Polygon, XXIV/1, (in Hungarian), 2016
[Gy1] Gergő Gyenizse: On lattice representations with posets, submitted to Order, 2017
[GyM] Gergő Gyenizse, Miklós Maróti: Quasiorder lattices of varieties, submitted to Algebra Universalis, 2017
[H1] E. K. Horváth, B. Seselja, A. Tepavcevic: Cut approach to invariance groups of lattice-valued functions, Soft computing, Volume 21, Issue 4, pp 853-859, 2017
[MWZ1] M. Couceiro; M. Maróti; T. Waldhauser; L. Zádori: Computing version spaces in the qualitative approach to multicriteria decision aid, submitted to Int. J. Found. Comput. Sci., 2017
[Sz1] Kearnes, K. A., Kiss, E. W., Szendrei, A.: Varieties whose finitely generated members are free, accepted in Algebra Universalis, 2016
[Sz2] Kearnes, K., Szendrei, A., Willard, R.: Simpler Maltsev conditions for weak difference terms in locally finite varieties, accepted in Algebra Universalis, 2017
[Sz3] Kearnes, K. A., Szendrei, A.: Cube term blockers without finiteness, accepted in Algebra Universalis, 2016
[SzN1] N. Szakács: Inverse monoids and immersions of cell complexes, manuscript, 2018
[W2] E. Lehtonen; T. Waldhauser: Minor posets of functions as quotients of partition lattices, submitted to Order, 2017
[W1] E. Tóth; T. Waldhauser: On the shape of solution sets of systems of (functional) equations, accepted in Aequationes Math., 2017
[KMZ1] Á. Kunos; M. Maróti; L. Zádori: Monotone clones of small posets, manuscript, 2018
[KÁ1] Á. Kunos: Definability in the embeddability ordering of finite directed graphs, II, submitted to Order, 2017





 

Events of the project

 
2015-12-08 11:00:04
Résztvevők változása




Back »