The Roman legal bases of given contracts of the new Hungarian Civil Code  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
115720
Type K
Principal investigator Pókecz-Kovács, Attila
Title in Hungarian Az új Ptk. egyes szerződéseinek római jogi alapjai
Title in English The Roman legal bases of given contracts of the new Hungarian Civil Code
Keywords in Hungarian római jog, új Ptk., szerződések
Keywords in English Roman law, new Hungarian Civil Code, contracts
Discipline
Low and Government Sciences (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Ortelius classification: Roman law
Panel Political Science, Law and Govemment Sciences
Department or equivalent Faculty of Law Department of Roman Law (University of Pécs)
Participants Csoknya, Tünde Éva
Jusztinger, János
Starting date 2015-09-01
Closing date 2018-02-28
Funding (in million HUF) 5.934
FTE (full time equivalent) 3.65
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatás célja az új Ptk. egyes szerződései római jogi alapjainak vizsgálata. Részletesen kívánjuk elemezni a szerződések köréből a forgalmi életben kiemelt jelentőséggel bíró tulajdonátruházó, vállalkozási típusú, használati és letéti szerződések szabályozása mögött álló római kazuisztikát.
A tulajdonátruházó szerződések körében elsőként az adásvétellel kapcsolatos általános dogmatikai problémákat elemezzük, majd az adásvétel különös nemeit az emptio venditióhoz kapcsolódó pacta adiectával állítjuk párhuzamba. Ezt követően az egyes szerződési altípusoknál az emptio ad mensuram és az emptio rei speratae antik intézményének, végül pedig a csereszerződés és az ajándékozás esetjogának kifejtésével kívánunk hozzájárulni a normaszöveg értelmezéséhez.
A vállalkozási típusú szerződések között kerül sor a locatio conductio operisnek az új Ptk.-ban található vállalkozási szerződés általános szabályaival, az ókori építési jogviszonynak a polgári jogi kivitelezési szerződéssel való összevetésére, valamint a mezőgazdasági vállalkozói- és fuvarozási szerződések római jogi előzményeinek bemutatására.
A használati kötelmeknél a bérleti, haszonbérleti és haszonkölcsön-szerződésekkel kapcsolatos hézagos bírói gyakorlat kitöltését a locatio conductio és a commodatum cím alatt szereplő Digesta-fragmentumok megállapításaival segítenénk.
A letéti szerződéseknél az ingyenes és visszterhes jelleg, a gyűjtő- és a rendhagyó letét, továbbá a szállodai letét római jogi előképeit tekintjük át.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A római jog sajátos esetjogi jellege („jogtudós-jog”) miatt talán a legalkalmasabb jogrendszer lehet arra, hogy a joggyakorlat számára egy új törvénykönyv alkalmazásához iránymutatásul szolgáljon. A kutatás alapkérdése, hogy a 21. századi normaszöveg által felvetett jogi problémák mennyiben magyarázhatók római jogi aspektusból, és egyben az évezredes római jogi hagyományok által kidolgozott megoldások hasznosíthatók-e korunk jogalkalmazója számára. Absztrakt normákból álló törvényekkel ugyanis a római jog egész története során nem találkozunk. A jogszolgáltatás szereplőinek elsődleges feladata az volt, hogy egy konkrét jogvita eldöntéséhez találják meg az alkalmas szabályt. A római magánjog ekképpen sajátosan esetjogi jellegű: a laikus bíró a jogtudós konkrét esetre koncentráló szakvéleményéből vette a döntése alapjául szolgáló jogot. E szabad jogfejlesztés lehetősége alapozta meg a római jognak a modern magánjogi törvénykönyvek egyes jogintézményeinek kialakítására, azok rendszerére és értelmezésére gyakorolt meghatározó szerepét. A kutatás célja az új Ptk.-ban szereplő következő szerződések vizsgálata: tulajdonátruházó szerződések (XIV. Cím), vállalkozási típusú szerződések (XV. Cím), használati szerződések (XVII. Cím) és letéti szerződések (XVIII. Cím). Az elemzés célja a fenti szerződések által felvetett egyes dogmatikai kérdések megválaszolása a gazdag római kazuisztika segítségével, továbbá az általános jogszabályi kereteknek a mindennapi praxis tükrében történő vizsgálata.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás az egyes szerződésekkel kapcsolatban a római jogtudósok megállapításait közvetlenül hozzáférhetővé teszi azáltal, hogy az antik latin források magyar nyelvű értelmezésben válnak a szélesebb jogász szakma számára is elérhetővé. Így a római jog által kialakított kincsestár, annak eredményei nem vesznek el, hanem újrahasznosulnak, a modern jogásznak nem kell az ókori juristák által már kitaposott utat újra végigjárni.
A kutatási módszer összekapcsolja a római jogi ismeretanyagot a polgári jogival, ezáltal megindulhat a komplex jogi megoldások kialakításához nélkülözhetetlen párbeszéd a romanisztika és a civilisztika között. A kettős szempontú megközelítés szélesebb horizontú jogászi gondolkodás alapjait teremti meg, így a tételes jog által felvetett kérdések értelmezéséhez biztosabb dogmatikai alapokat nyújt. Az általunk alkalmazni kívánt interdiszciplináris, az antik jogintézményeket a modern életviszonyokkal összekapcsoló szemlélet hozadékai a fentieken túl a szerződési jog egyetemi oktatásában is hasznosulhatnak. A római szerződési praxisnak a modern kontraktuális viszonyok közti létjogosultságát és az évezredes történeti fejlődés során az absztrakt tételesjogi szabályok megfogalmazásához vezető esetjogot bemutatva megteremtik a magánjogi stúdiumok kontinuitását, továbbá elősegítik a római jogi hagyományokon alapuló külföldi törvénykönyvek helyes értelmezését is.
Az új Ptk. ugyan jelentős mértékben épít a korábbi törvénykönyv megoldásaira, azonban annak római jogi szempontú analízisére sem került még sor. A római jogi előzmények feldolgozása, az absztrakt szabályok által meghatározott kereteknek az antik praxis cizellált jogi megoldásaival való kitöltése tudományos alapot és iránytűt biztosít a bírói gyakorlat, a mindennapi jogélet szereplői számára.
A kutatás eredményeit több szakcikkben, egy tanulmánykötetben és két önálló monográfiában tervezzük megjelentetni, melyek egyben új perspektívákat kínálhatnak a római jogi hagyományokat vizsgáló jogtörténészek számára, továbbá az új Ptk. római jogi forrásainak megvilágításával egyben segítséget nyújthatnak a magyar magánjogi kódex összehasonlító jogi szempontú elemzéséhez is.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Korszakos jelentőségű változás történt a magyar magánjogtudományban, és ezáltal a polgárok mindennapjait meghatározó vagyoni viszonyok szabályozásában, hiszen több mint fél évszázadot követően új Polgári Törvénykönyve van hazánknak.
A vállalkozások és a magánszemélyek egymás közti gazdasági kapcsolatainak keretet adó szerződési jogi szabályok is új tartalommal bővültek, melyeket a jogalkalmazóknak úgy kell értelmezniük, hogy azok az állandóan változó életviszonyokat is megfelelően rendezni tudják. Míg a normaszöveg stabilitása a jogbiztonságot szolgálja, annak helyes alkalmazásához olyan gondolati rugalmasságra van szükség, melynek egyik fő forrását a római jog jelentheti.
A kutatás célja ekképpen az új Polgári Törvénykönyvben nevesített, a forgalmi élet alapszerződéseinek tekinthető egyes kontraktusok (tulajdonátruházó, vállalkozási típusú, használati és letéti megállapodások) római jogi alapjainak feltárása, hogy az antik megoldások mintegy iránytűként szolgáljanak a joggyakorlat számára a magánjogi konfliktusok rendezése során egy sok szempontból új jogszabály alkalmazásakor. Míg például a római jogtudománynak a bor- és gabonavételekre kialakított jogi formulái a fajta és mennyiség szerint meghatározott dolgok adásvételével kapcsolatos szabályok helyes értelmezéséhez nyújthatnak segítséget, addig a vállalkozási típusú szerződéseknél az antik jogtudósok által a locatio conductio körében kidolgozott szerződési mintákat és biztosítékokat napjaink kivitelezési és építési szerződéseinél használhatjuk fel az egyre gyakoribb és számos vállalkozás munkáját megbénító körbetartozások megszüntetésére.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The aim of this research is to examine the Roman legal basis of the contracts in the new Hungarian Civil Code. We shall analyze in detail the Roman casuistry behind those contracts of transfer of property, professional services, contracts of usage and deposit that have major importance in commercial life.
Of the transfer of property contracts first we shall examine the general dogmatic problems related to sale before we draw parallel between the special types of sale and the pacta adiecta connected to emptio venditio. Following that we wish to contribute to the interpretation of the new Civil Code by analyzing the antique institution of emptio ad mensuram and emptio rei speratae in the subtypes of the contract, and finally by the detailing of the case-law of exchange and donation.
Among the professional services we shall compare the locatio conductio operis with the general rules of the new Civil Code's contract of professional services, the antique construction contracts and the construction contracts of the civil law, and furthermore we shall present the Roman legal antecedent of the agricultural professional services and carriage contract.
With the help of Digesta-fragments related to locatio conductio and commodatum we attempt to fill the loopholes in the jurisdiction in connection with lease, leasehold and loan for use.
Concerning deposit contracts we shall analyze the Roman legal antecedents of the gratuitous and commutative character, irregular, collective and hotel deposit.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Due to the specific nature of case law („jurist-law”), Roman law can be the most suitable legal system for the legal practice in order to serve as a guideline for the application of a new Civil Code. The fundamental question of the project is whether the legal problems proposed by the 21st century’s text of the Code can be explained by the Roman law, and simultaneously whether the solutions elaborated by thousand years old traditions of Roman law can be used by those who apply the law now. During the whole history of Roman law we can’t find other legal regulation that contains abstract norms. The primery task of the members of the administration of justice was to find the proper rule to settle a concrete legal dispute. Thus Roman law has the specific character of case-law: lay judge based his decision on the jurist’s expert opinion which was concentrated on the concrete cases. The opportunity to develop law this independently established the Roman law’s important influence on some legal institutions of modern civil codes, their configuration, system and interpretation. The aim of the research is the examination of the following contracts which can be found in the new Civil Code: transfer of property contracts (Title XIV), professional services (Title XV), lease contracts (Title XVII) and deposit contracts (Title XVIII). The purpose of the analysis is to answer the dogmatic questions raised by these contracts with the help of the plentiful Roman casuistry; furthermore to examine the general limits of law, according to the everyday praxis.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The project, in connection with certain contracts, makes the statement of the Roman jurists directly accessible for professional jurist by the Hungarian explanation of the ancient Latin sources. So the treasures of Roman law and its findings will not vanish, but they are transformed, therefore modern jurists do not have to walk the beaten track of ancient jurists again.
The method of the research connects the factual knowledge of Roman law with the one of civil law, by this means the dialogue, which is essential for development of complex legal solutions, can begin among romanistics and civilistics. The dual aspects of approach stablishes a wider grounds of legal reasoning, in this way it gives more solid dogmatic basis to the interpretation of questions revealed by positive law. We would like to apply an interdisciplinary point of view, which connects antique institutions with modern living conditions, so it can be used int he academic education regarding contract law. Presenting the justification of Roman law’s practice among modern contractual relations and the case law that led through a thousand years old development to the composition of the abstract positive legal rules, it can be seen that they create the continuity of civil law studies, moreover they promote the proper interpretation of foreign codes based on traditions of Roman law.
To a certain degree of the new Civil Code is formed upon the solutions of the former Code, however it has not been examined from the point of view of the Roman law just yet. The elaboration of the Roman legal antecedents, the process of filling out frames of the abstract rules by the legal solutions of antique practice will ensure that the practice of the courts and members of the everyday legal life have scientific basis and guidelines.
We are planning to publish the outcomes of the research in several professional articles, a volume of study and two separated monographs, that offer new perspectives to legal historians who examine the traditions of Roman law; furthermore by clarifying the Roman law sources of the new Civil Code these papers and books can provide help for the comparative analysis of the Hungarian Civil Code.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Revolutionary changes have taken place in the Hungarian civil jurisprudence and with that in the most important financial relations of citizens' everyday legal life, since after more than a half century, a new Civil Code has taken effect in Hungary.
The contract law which regulates the economic relations between enterprises and individuals was improved by new regulations which must be interpreted by the jurisdiction in a way that is in accordance with the ever-changing aspects of commercial life.
Whereas the stability of the legal text serves the legal certainty, its correct application requires a flexibility of thinking the source of which may be the Roman Law.
The subject of this research, therefore is to discover the Roman legal basis of the most important contracts of commercial life in the new Civil Code (transfer of property contracts, professional services, contracts of usage and deposit contracts), so that the antique solutions may become guidelines for the jurisdiction during settling civil law conflicts by applying new rules. The formulas of the Roman jurisprudence concerning wine and grain sales could be helpful to the interpretation of the rules regarding sales by type and quantity. In connection with professional services, the patterns and warrants developed by antique jurists could be used for terminate circular indebtedness related to construction contracts which often paralyze the functioning of enterprises.




Back »