In vitro investigation of human tissues and definition of their mechanical material models  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
116189
Type K
Principal investigator Bojtár, Imre
Title in Hungarian Humán anyagok in vitro vizsgálata és azon alapuló anyagmodellek definiálása
Title in English In vitro investigation of human tissues and definition of their mechanical material models
Keywords in Hungarian biomechnika, humán szövetek, szilárdságvizsgálat, numerikus modellezés
Keywords in English biomechanics, human tissues, strength tests, mumeric modeling
Discipline
Technical Mechanics (Council of Physical Sciences)100 %
Panel Natural Sciences Committee Chairs
Department or equivalent Biomechanical Research Centre (Budapest University of Technology and Economics)
Participants Bakonyi, Péter
Bocskai, Zoltán Imre
Bognár, Eszter
Görög, Péter
Halász, Marianna
Hénap, Gábor
Horváthné Dr. Tóth, Brigitta Krisztina
Késmárszky, Róbert
Kiss, Rita
Kiss, Zoltán
Micsik, Tamás
Nagy, Péter
Nagy, Zoltán Zsolt
Pap, Károly
Salamon, Ferenc
Sándor, Gábor László
Sárosiné dr. Lakatos, Ilona Éva
Szebényi, Gábor
Tamás, Péter
Vas, László Mihály
Starting date 2016-01-01
Closing date 2020-12-31
Funding (in million HUF) 36.651
FTE (full time equivalent) 16.10
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A biomechanikai kutatásokban egyre fontosabb kérdéssé vált a humán szövetek anyagmodelljeinek definiálása és kísérletekkel történő verifikálása. A verifikált anyagmodellek egyrészt a numerikus-, másrészt a humán mozgás kinematikai, kinetikai modellezések alapjai. Így a különböző elváltozások, betegségek és operációk hatását szimuláló programok bemenő adatai. A kutatás fő célja, hogy a humán szövetek kontinuum-mechanikai alapokon nyugvó, nem-lineáris viszkoelasztikus anyagmodelljeit, a humán szövetekre módosított szálköteg-cella modellt in vitro kísérletek eredményeivel verifikáljuk, a kapott eredményeket összehasonlítsuk, integráltan vizsgáljuk. A különböző humán anyagok (csontok, inak, izmok, idegek, szemlencse tok és környező szövetek) kvázi-statikus és ciklikus vizsgálataival célunk a különböző tárolási és sterilizációs módszerek hatásának vizsgálata. A humán anyagmodellek esetén is egyre fontosabb a viszkoelasztikus tulajdonságok ismerete, anyagmodellekbe történő beépítése. A humán anyagokra speciálisan kidolgozott mérési metodika fejlesztése után néhány szövet viszkoelasztikus tulajdonságai mellett optikai nyúlásmérővel a modell-paramétereket is meghatározzuk.
A kísérleti eredmények lehetőséget teremtenek arra, hogy a különböző nem-lineáris viszkoelasztikus anyagmodelleket és textil- és kompozit anyagoknál használt szálköteg-modelleket a különböző humán szövetek statikus, dinamikus és viszkoelasztikus tulajdonságaival módosítsuk, pontosítsuk, majd verifikáljuk. A módosított és verifikált anyagmodellek alkalmasak a különböző szimulációs programokba történő integrálásra.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás fő célja, hogy a humán szövetek kontinuum-mechanikai alapokon nyugvó, nem-lineáris viszkoelasztikus anyagmodelljeit – a még a kompozitok modellezésében sem elterjedt – szálköteg-cella elméletre alapozott modellel összevessük. Az összehasonlítás in vitro kísérletek alapján történik. Ennek megfelelően a kutatás első célja, hogy humán szövetek (csontok, inak, izmok, idegek, szemlencse tok és környező szövetek) szilárdsági és alakváltozási tulajdonságait in vitro körülmények között mért erő-elmozdulás diagramokból meghatározzuk, vizsgáljuk a tárolás-sterilizáció hatását anyagjellemzőkre. A kvázi-statikus és ciklikus vizsgálatokból meghatározott jellemzők mellett egyre fontosabb az időtől függő jellemzők meghatározása. A kutatás második célja, a humán szövetek tartós terhelés hatására történő viselkedésének leírása, viszkoelasztikus tulajdonságok vizsgálata, melyhez új mérési metodika fejlesztése is szükséges. Az új - vélhetően nagy terhelési és/vagy változó terhelési szintű - kúszásvizsgálatok – optikai nyúlásmérő eszközök– mérési metodikája lehetőséget teremt a különböző típusú humán szövetek viszkoelasztikus tulajdonságainak, és modellparamétereinek meghatározására. A különböző anyagtulajdonságok numerikus ismerete és az anyagtörvények a különböző modellezési, szimulációs programok alkalmazását teszi lehetővé. A kutatást harmadik célja a kontinuum mechanikai alapokon nyugvó, nem-lineáris, viszkoelasztikus anyagmodellek és a kompozitok területén alkalmazott szálköteg-cella modellek humán szövetek jellegzetességeinek megfelelő átalakításával az anyagtörvények felírása, verifikálása, a két anyagmodell összevetése és integrálása.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Jelen kutatás eredménye a humán szövetek kontinuum-mechanikai alapokon nyugvó, nem-lineáris viszkoelasztikus anyagmodelljén és a szálköteg-cella elméletre alapozott modellen alapuló anyagtörvényének definiálása, kísérleti verifikálása. A kutatás kitér a két anyagmodell összevetésére és integrálására is. A humán szövetek (csontok, inak, izmok, idegek, szemlencse tok és környező szövetek) nagyszámú mintán elvégzett kísérleti eredményein alapuló szilárdsági és alakváltozási tulajdonságainak összevetése lehetőséget teremt a különböző szövetek mechanikai jellemzőinek összehasonlítására, és a tárolás-sterilizáció befolyásoló hatásának elemzésére. Az eredmények alapján a különböző tárolási időtartamokhoz tartozó tárolási módok és szövettípusonként a legkisebb károsodást okozó sterilizációs technikák megadhatók, melyek a tudományos kísérletekhez szükséges humán anyagtárolásnál, de a transzplantációs sebészetben is jól alkalmazhatók. A humán szövetek modellezésekor is egyre fontosabb szerepet töltenek be a viszkoelasztikus tulajdonságok, melyeknek mérési módszere még nem kidolgozott, nem egységes. A kutatás eredményeképpen olyan – vélhetően nagy terhelési és/vagy változó terhelési szintű – kúszásvizsgálatok mérési metodikája kerül kidolgozásra, amellyel a különböző típusú humán szövetek viszkoelasztikus tulajdonságai, és modellparaméterei meghatározhatók. Az elvégzett kúszásvizsgálatok eredményei kvázistatikus és dinamikus terheléssel meghatározott szilárdsági jellemzőket tartalmazó adatbankot kiegészítik a viszkoelasztikus jellemzőkkel. A hagyományosnak tekinthető a kontinuum mechanikai alapokon nyugvó, nem-lineáris, viszkoelasztikus anyagmodellek mellett a kompozitok területén alkalmazott szálköteg-cella modelleket is felhasználjuk a humán szövetek anyagtörvények felírására. A különböző szöveteken kísérletekkel verifikált, két eltérő kiindulási feltételekkel rendelkező anyagtörvény integrálásával a humán anyagok mechanikai modellje pontosítható, értelmezési tartománya szélesíthető. Az anyagtörvények a különböző elváltozások, hatások, betegségek, műtetek hatásának elemzésére használt végeselemes, szimulációs programok kiinduló pontjai.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A humán szövetek anyagtulajdonságai és változásai egyes életfunkciókat lényegesen megváltoztathatják. A transzplantáció-sebészet elterjedésével egyre fontosabb kérdés, hogy a különböző tárolási-, sterilizációs módszerek hatását az anyagtulajdonságokra vonatkozóan is ismerjük. Az in vitro kísérletek eredményeivel célunk, hogy a különböző humán szövetek (csontok, inak, izmok, idegek, szemlencse tok és környező szövetek) szilárdsági, alakváltozási tulajdonságai mellett, általunk kidolgozott mérési módszerrel az időtől és terheléstől függő viszkoelasztikus tulajdonságokat is meghatározzuk. A betegségek, elváltozások, operációk és mozgások modellezéséhez elengedhetetlen a humán szövetek anyagegyenleteinek ismerete, amely kapcsolatot teremt a terhelés hatására a szövetekben keletkező feszültségek és alakváltozások között. A hagyományosnak tekinthető nem-lineáris viszkoelasztikus anyagmodellek mellett a textíliáknál és a szálerősített kompozitoknál használt modelleket is felhasználjuk a humán szövetek anyagegyenleteinek definiálásához. A humán szövetek a textilanyagok és a kompozitok szálaihoz hasonló rostokból épülnek fel, így anyagegyenleteik meghatározásához a szálköteg modell sikerrel kecsegtet. Mindkét típusú anyagegyenlettel a humán anyag mechanikai modellje pontosítható, a kísérleti eredményekkel való verifikálás után. Az anyagegyenletek felhasználhatók a mozgást leíró kinematikai és kinetikai modellek pontosítása mellett a különböző elváltozások, hatások, betegségek, és műtétek hatásának szimulációjára is. A szimulációs programok segíthetik a hagyományos műtétek, kezelési módok hatásvizsgálata mellett a transzplantációs sebészet optimalizálását is.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

It has become a topic of increasing interest to define and verify material models for human tissue in biomechanics research. These relations are the foundations for numeric methods as well as for the kinetic and kinematic modeling of human movement, therefore are key inputs to software that simulate the effects of medical disorders and surgery. The aim of our research is to validate non-linear viscoelastic continuum models and fiber bundle models using in vitro tests, compare the results from the models and analyze them with an integrative approach. We will also examine the effects of storage and sterilization on different types of human tissue (bone, tendons, muscles, nerves, lens capsule and surrounding tissue) through quasi-static and cyclic loading. It is increasingly important to consider and properly model viscoelastic behavior in material models for human tissue. After the development of a special measurement methodology for human tissue - along with the viscoelastic parameters of several tissues - the model parameters will also be determined using optical strain testing. The experimental results will provide static, dynamic and viscoelastic parameters for the different non-linear viscoelastic and fiber bundle material models (used in modeling textile and composite materials) and enable us to modify, enhance and validate these models for use with human tissue, making them suitable for integration into simulation software.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The main objective of the research is the comparison of the non-linear viscoelastic continuum models of human tissue with a novel fiber bundle model that is under active development in the field of composite materials. The in vitro experiments will seek to determine the strength and strain properties of various tissue types (bone, tendons, muscles, nerves, lens capsule and surrounding tissue) from force-displacement diagrams and analyze the effects of storage and sterilization on the material characteristics. Beyond quasi-static and cyclic tests, it is of increasing importance to examine the time-dependent behavior of the material. The second objective of the research is the description of material behavior under long-term loading, the analysis of viscoelastic properties, which requires the development of new measurement methods. The methods using new – presumably high and/or varying load level – creep tests and optical strain measurements will enable us to determine the viscoelastic properties and corresponding model parameters of the different types of human tissue. The material models and the numerical values for their parameters will allow the use of various modeling and simulation software. The third objective of the research is the proper modification, comparison, validation and integration of the two different material models – the non-linear viscoelastic continuum model and the fiber bundle model – to accurately reflect the characteristics of human tissue.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The present research aims to define and experimentally validate material models for human tissue. We investigate, compare and contrast, as well as integrate non-linear viscoelastic continuum models and fiber bundle cell theory. Strength and strain properties measured on large samples of human tissue (bone, tendons, muscles, nerves, lens capsule and surrounding tissue) enable us to mechanically characterize these different tissue types and analyze the effect of sterilization and storage on these properties. Based on the results, the optimal storage conditions can be determined for specific storage durations and minimally damaging sterilization methods can be selected for each tissue type. This information has high relevance both in research using human tissue, as well as in the clinical practice of transplantation. In the development of human tissue models, the importance of viscoelastic properties is increasing, however, the measurement of their effects lacks an elaborate, unified methodology. We will develop high and/or alternating load level creep analysis methods to determine the viscoelastic properties and model parameters of the different tissue types that will augment our databanks of dynamic and quasi-static strength parameters. In addition to the traditional continuum models, we will also investigate the use of fiber bundle cells theory that are used in the analysis of composites. Using the experimental results on different tissues, the two models with different initial conditions can be integrated arriving at a more refined mechanical model of human tissue with an extended domain of application. The material models are key inputs to finite element and simulation software that are used in the analysis of the effects of surgery, trauma, illness and other disorders in the human body.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The properties of the materials that constitute human tissue and changes in these properties can have significant effects on life functions. With the increasing number of transplant surgeries it is increasingly important to know the effects of storage and sterilization methods on these material properties. The goal of our research is to determine the load and time dependent strength, strain and viscoelastic properties of different tissue types (bone, muscles, tendons, nerves, lens capsule and surrounding tissue) in in vitro settings using our own measurement methodology developed for this purpose. In order to model medical disorders, the effects of surgery or human movements it is important to know the equations that link load induced stresses to strain in human tissue. We will use traditional non-linear viscoelastic continuum models as well as fiber bundle models that are used for modeling textile and composite materials to define the material models for human tissue. Since human tissue consists of fibers – similarly to how textiles and composites are built up – therefore modeling their behavior with fiber bundle models is promising. Both material models are suitable for enhancing the mechanical model of human tissue after validation through experimental results and besides being useful for the improvement of kinetic and kinematic models of human motion this model can be used for the simulation of the effects of certain illnesses, disorders and surgery. Simulation software can predict the effects of traditional treatment methods as well as can optimize transplantation surgery techniques.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Az OTKA projekt a Budapesti Műszaki Egyetem Biomechanikai Kooperációs Kutatóközpontja szervezésében az emberi szervezet egyes élettanilag fontos részeinek (idegszálak, a szem alkotórészei, különböző csontok, inak, ínszalagok, izmok, stb.) szilárdsági vizsgálatát végezte el. A laboratóriumi teszteket igen változatos körülmények között tárolt anyagokon hajtottuk végre statikus és dinamikus terheléseket egyaránt figyelembe véve. Fő célunk az volt, hogy megismerjük a tárolás hatását a numerikus biomechanikai szimulációk anyagtani modellezésére, illetve az egyes szövetek és csontok későbbi orvosi felhasználási szempontjainak figyelembe vételére.
Results in English
This OTKA project was managed by the Biomechanical Research Centre of the Budapest University of Technology and Economics. Its main goal was the detailed mechanical analysis (laboratory tests, analytic study and numerical simulations) of different parts of human organs (bones, tendons, muscles, nerves, parts of human eye, etc.) taking into account the different conditions of previous storage of these human organs. During the laboratory tests we applied static and dynamic load conditions to examine the different mechanical behaviours of the organs, in order to give better approximations for the constitutive mechanical equations for the numerical simulations and to give proposals for later medical applications as well.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=116189
Decision
Yes





 

List of publications

 
Virág Á. D.: FBC Based Modelling of the Deformation and Failure of Glass Fibre Reinforced Composite Sheets, TDK conference paper (awarded for 1st price and OTDK), 2019
Vas L. M., Tamás P., Bognár E., Nagy P., Késmárszky R. P., Pap K., Szebényi G.: Nonlinear Fiber-Bundle-Cells based Modelling of Human Tissue Samples, Materials Science and Enginnering: Materials for Biological Applications, pp. 1-27, 2020
Takács D.: FEM Simulation of the Rupture of the Tendon, TDK conference paper (awarded 1st prize and to OTDK), 2019
Faragó D., Kiss R. M.: Geometric and mechanical characterization of human carpal bones - a preliminary study, Periodica Polytechnica, accepted, 2019
Berta A.: Humán anyagok tárolásának és sterilizálásának hatása a mechanikai tulajdonságokra, MSC diplomaterv, 2019
Sándor G. L., Kiss Z., Bocskai Z. I., Tóth G., Temesi T., Nagy Z. Z.: Evaluation of mechanical resistance to tearing of the anterior lens capsule following staining with different concentrations of trypan blue, Journal of Cataract and Refractive Surgery, accepted, 2020
Karakas István: Szemlencse szöveteinek biomechanikai vizsgálata, BME Biomechanikai Kooperációs Kutatási Központ honlapja, 2016
Kecskés Flóra: Szenlencse tokjának biomechanikai vizsgálata, BME Biomechanikai Kooperációs Kutatási Központ honlapja, 2016
Róbert Késmárszky, Péter, Nagy Tamás Micsik, Gergely Rácz, Liza Pelyhe, Bettina Pogácsás, Réka Potsubay, Eszter Bognár: Applied anatomy of the facial nerve in view of head and neck surgery, II. Triangle Symposium of the Poland-Hungary-Japan Surgical Society, Lublin, Poland, 19-21 June 2016., 2016
Róbert Késmárszky, Péter, Nagy Tamás Micsik, Gergely Rácz, Liza Pelyhe, Bettina Pogácsás, Réka Potsubay, Eszter Bognár: Anatomical and Biomechanical Analysis of the Human Recurrent Laryngeal Nerve, UEP 2016, Bilbao, Spain; 29 September-01 October 2016, 2016
R. Késmárszky, P. Nagy , T. Micsik, G. Rácz , L. Pelyhe, B. Pogácsás, R. Potsubay, E. Bognár: Anatomia e biomeccanica del nervo mandibolare marginale come fattori di rischio chirurgici, 41st Congresso Conventus Societas ORL Latina, Torino, Italy, 2016, 2016
R. Késmárszky, P. Nagy , T. Micsik, G. Rácz , L. Pelyhe, B. Pogácsás, R. Potsubay, E. Bognár: El nervio marginal mandibular: un factor de riesgo en la cirugia cervico-facial, 35th Panamerican ENT Congress, La Habanna, Cuba, 2016, International faculty, kiemelt előadás, 2016
R. Késmárszky, P. Nagy , T. Micsik, G. Rácz , L. Pelyhe, B. Pogácsás, R. Potsubay, E. Bognár: Marginal mandibular nerve anatomy and its practical aspects in facial surgery, 8th World Congress of Facial Plastic Surgery, International faculty, Rio de Janeiro, Brasil, 2016, International Faculty, kiemelt előadás, 2016
R. Késmárszky, P. Nagy , T. Micsik, G. Rácz , L. Pelyhe, B. Pogácsás, R. Potsubay, E. Bognár: The marginal mandibular nerve to be considered in case of neck dissections due to rhinological malignancies, 3rd International Conference of Rhinology and Otology, Dubai, 2016, International faculty, Key-note lecture, 2016
R. Késmárszky, P. Nagy , T. Micsik, G. Rácz , L. Pelyhe, B. Pogácsás, R. Potsubay, E. Bognár: The applications of the facial nerve’s anatomy in sports medicine based on experimental dissections, 50th Congress of the Hungarian Society of Sports Medicine, Budapest, Hungary, 2016, 2016
R. Késmárszky, P. Nagy , T. Micsik, G. Rácz , L. Pelyhe, B. Pogácsás, R. Potsubay, E. Bognár: Psychiatric applications of the macroscopic neuroanatomy of the facial nerve- a look around the facial expressivity, Divan sur la Danube 2016, Budapest, Hungary, 2016, 2016
Róbert KÉSMÁRSZKY, Péter NAGY, Tamás MICSIK, Gergely RÁCZ, Ágnes BOKÁNYI, Bettina POGÁCSÁS, Eszter BOGNÁR: Anatomical and Biomechanical Analysis of the Human Recurrent Laryngeal Nerve, International Federation of ENT Societies (IFOS), Paris, 2017. (Benyújtott absztrakt), 2017
Z. Kiss, G. L. Sándor, Z. I. Bocskai, Z. Z. Nagy: A new laboratory test method to investigate the biomechanical behaviour of the anterior lens capsule, XXXV Congress of the European Society of Cataract and Refractive Surgeons, 7-11 October 2017, Lisbon, Portugal., 2017
Gyorgy Hangody, Gabor Szebenyi, Bence Abonyi, Rita Kiss, Laszlo Hangody, Karoly Pap: Does a different dose of gamma irradiation have the same effect on five different types of tendon allografts?: A biomechanical study, INTERNATIONAL ORTHOPAEDICS 41:(2) pp. 357-365., 2017
R Késmárszky, B Pogácsás, P Nagy, T Micsik, G Rácz, Á Bokányi, E Bognár: An Ex-vivo Biomechanical Study of the Human Marginal Mandibular Nerve, 13th International Facial Nerve Symposium, Hollywood, California, 2017
R Késmárszky, P Nagy, T Micsik, G Rácz, Á Bokányi, B Pogácsás, E Bognár: Analysis of the Anatomy and Biomechanics of the Human Recurrent Laryngeal Nerve in View of its Resistance to Mechanical Trauma, 21st IFOS ENT World Congress, International Federation of Oto-Rhino-Laryngologycal Societies, Paris, 2017
R Késmárszky, P Nagy, T Micsik, G Rácz, L Pelyhe, B Pogácsás, E Bognár: Anatomy and psychology of the facial palsies, Divan sur la Danube, Budapest, 2017
Késmárszky R, Nagy P, Micsik T, Pogácsás B, Bokányi-Tóth Á, Bognár E: A statisztikai elemzések szerepe a sérülések megelőzésében a perifériás arcidegi ágak területén végzett műtétek kapcsán hazai populációban, ÉRTÉKMENTÉS és INNOVÁCIÓ a TUDOMÁNYBAN konferencia sorozat, STATISZTIKA a TUDOMÁNYOK, a TECHNIKA és az ORVOSLÁS KÖRÉBEN. V. KLINIKUM, OKTATÁSI FELADATOK, STATISZTIKA szek, 2017
Róbert Késmárszky, Péter Nagy, Imre Kientzl, Liza Pelyhe, Tamás Micsik, Gergely Rácz, Tareg Ben Naser, Ágnes Bokányi-Tóth, Bettina Pogácsás, Eszter Bognár: The biomechanical characteristics of the human recurrent laryngeal nerve: An ex-vivo neuromechanical study. European Annals of Otorhinolaryngology, Head and Neck Diseases, invited paper to their special issue, 2018
Péter Kerekes: Finite element modelling of biological tissue, Budapest University of Technology and Economics, 2017
Vas L.M., Kocsis Z., Czigány T., Tamás P., Romhány G.: Novel Evaluation Method Of Acoustic Emission Data Based On Statistical Fiber Bundle Cells., Journal of Composite Materials, 2019 (accepted for publication on 25. December 2018), 2019
Virág Á.D.: Applicability Examination of the FBC Model in the Case of Different Woven Fabrics Made of Glass Fibers, TDK conference paper, BME Budapest 2018. (awarded 2nd prize and recommended to OTDK), 2018
Szebényi G., Faragó D., Kiss R. M., Pap K.: Stiffening effect of human tendons during strain controlled fatigue loading., Biomechanica Hungarica, XI. (2), 61-68., 2018
R. Késmárszky, E. Bognár, L. Pelyhe, P. Nagy, I. Kientzl, B. Pogácsás, A. Szurián, Z. Kiss, T. Ben Naser, Á. Bokányi-Tóth, G. Rácz, T. Micsik: The biomechanical characteristics of the human recurrent laryngeal nerve: An ex vivo neuromechanical study., Journal of Reconstructive Microsurgery., 2019
R. Késmárszky: Az emberi arcideg perifériás ágainak testtörténeti vonatkozásai. Test-történetek, ELTE-kiadvány, 2018
R. Késmárszky, T. Micsik, G. Rácz: A statisztika szerepe a sérülések megelőzésében a perifériás arcidegi ágak területén végzett műtétek kapcsán hazai populációban., ÉRTÉKMENTÉS és INNOVÁCIÓ a TUDOMÁNYBAN. STATISZTIKA a TUDOMÁNYOK, a TECHNIKA és az ORVOSLÁS KÖRÉBEN, Magyar Tüdőgyógyász Társaság-kiadvány, 2018
R. Késmárszky: Anatomy of the facial nerve, the inferior division, traps and hints., International Congress of Facial Plastic Surgery and Aesthetic Medicine, International Faculty, Invited Lecture, Kyiv, Ukraine, 2018
R. Késmárszky: Psychology of the postoperative facial palsy, basics and the clinical aspects., International Congress of Facial Plastic Surgery and Aesthetic Medicine, International Faculty, Invited Lecture, Kyiv, Ukraine, 2018
R. Késmárszky: The facial nerve, what to know to protect it during lifting procedures., Rhinoforum, Warsaw,, 2018
R. Késmárszky: The Human Recurrent Laryngeal Nerve and Cervical Surgery, Prevention, Diagnosis and Treatment., UEP 2018, Helsinki, Finland, 2018
R. Késmárszky: Psychological Aspects of Facial Palsies., Round-Table, moderator, Divan sur le Danube, Budapest, Hungary,, 2018
R. Késmárszky, T. Micsik, G. Rácz: Thyroid Related Anatomical and Pathological Observations in the Prelaryngeal Area., JPH Triangle Symposium, Budapest, Hungary, 2018
Vas L. M., Kocsis Z., Czigány T., Tamás P., Romhány G.: Novel Evaluation Method of Acoustic Emission Data based on Statistic Fiber Bundle Cells, Journal of Composite Materials, 53(17), pp. 2429-2446, 2019





 

Events of the project

 
2020-11-18 16:27:51
Résztvevők változása
2019-01-18 12:35:32
Résztvevők változása
2017-12-15 14:50:16
Résztvevők változása




Back »