Complex hydraulic and geochemical evaluation of the Villány thermal karst area  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
116227
Type PD
Principal investigator Erőss, Anita
Title in Hungarian A Villányi-termálkarszt komplex hidraulikai és geokémiai feldolgozása
Title in English Complex hydraulic and geochemical evaluation of the Villány thermal karst area
Keywords in Hungarian áramlási rendszer, hipogén karszt, hidraulikai feldolgozás, termálvizek, természetes nyomjelzők, barlangok
Keywords in English flow systems, hypogenic karst, hydraulic interpretation, thermal water, natural tracers, caves
Discipline
Geology, Tectonics, Vulcanology (Council of Complex Environmental Sciences)100 %
Ortelius classification: Hydrogeology
Panel Earth sciences 1
Department or equivalent Department of Physical and Applied Geology (Eötvös Loránd University)
Starting date 2016-02-01
Closing date 2019-11-30
Funding (in million HUF) 22.661
FTE (full time equivalent) 2.29
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A felszín alatti vizek fontos szerepet játszanak a karsztrendszerek fejlődésében a karbonátos kőzetek oldhatóságának köszönhetően. A karsztjelenségek (barlangok, források) a felszín alatti víz, mint földtani hatótényező közvetlen megnyilvánulásának tekinthetők. A hidrogeológiának épp ezért alapvető szerepe van a karsztkutatásban, segítségével érthető meg az egyes karsztjelenségek összefüggése.
A Villányi térség langyos forrásai, termálvizei, valamint termálvizes eredetű barlangjai és barlangi ásványai ez idáig egymástól független kutatások tárgyát képezték. A fent leírtak alapján azonban kijelenthető, hogy ezek a jelenségek egyetlen rendszer, nevezetesen egy hipogén karszt jelenségei. Keletkezésük, jellemzőik akkor érthetők csak meg, ha összefüggésében vizsgáljuk őket, azaz az őket létrehozó felszín alatti víz áramlási rendszerét kutatjuk. A felszín alatti vizek áramlási rendszerét leíró hidraulikai vizsgálatok, kiegészülve azok geokémiai és termális jellemzőivel, a különböző rezsimjellegű területek és a különböző fluidum-komponensek eredetének és hajtóerejének azonosítását, valamint a szerkezeti elemek vízáramlásban betöltött szerepének értékelését teszik lehetővé. A területen zajló korábbi kutatások a szomszédos medenceterület mélységi fluidumainak hatását prognosztizálták. Ennek értelmében mind a termálvizek geokémiai karakterében, mind a barlangok és barlangi ásványok képződésben karsztos és medenceeredetű fluidumok együttesen szerepet játszhattak. A projekt az új irányzatot képviselő hipogén karsztkutatáshoz, a hipogén karsztok működésének jobb megismeréséhez járul hozzá. Egyúttal korábbi kutatásaim folytatását jelenti és ezzel szakmai fejlődésemet segíti.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A Villányi-hegység és előtere a hipogén karsztkutatás újabb területét képviselheti hazánkban. A Villányi termálkarszt kutatására irányuló projekt során (i) a felszín alatti vízáramlási rendszer mért adatokon alapuló hidraulikai vizsgálatára, (ii) a vizek természetes nyomjelzők segítségével történő geokémiai jellemzésére és (iii) a barlangképződési folyamatok értékelésére kerül sor. A korábbi kutatások óta keletkezett geológiai és hidrogeológiai adatok segítségével a korábban a térségre felállított vízáramlási modell finomítható. Ezen új adatok tükrében a korábban felvetett, nyitott kérdésekre is választ kaphatunk, mint például a környező medenceterületről származó fluidumkomponensek meglétére és más rezervoárokkal való fluidumkapcsolatok létezésre. A hasonló helyzetű Budai termálkarszt kutatásának tanulságai alapján a szomszédos Dráva-medencéből, annak esetleges túlnyomásos rendszeréből származó fluidumok lehetőségét és barlangképződésre kifejtett hatását (mészagresszív CO2 és H2S forrása) is érdemes vizsgálni. A terület erős tektonizáltságának köszönhetően a szerkezeti elemek is meghatározó szerepet játszhatnak a felszín alatti vizek áramlási rendszerében. A hidraulikai vizsgálatokat kiegészítő geokémiai kutatás az egyes potenciál anomáliák létezését, fluidumkomponensek eredetét, keveredési szélső tagok azonosítását teszi lehetővé. A barlangok képződéséért a klasszikusnak számító keveredési korróziót tették felelőssé, így a keveredési szélső tagok azonosításában a radionuklidok segítségül hívhatók, ahogyan a Budai termálkarszt esetében is. A legújabb mikrobiológiai kutatások a kénsavas barlangképződés és a mikrobák szerepét is valószínűsítik.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Alapkutatás hasznosulása általánosságban véve hosszú távú folyamat. Azonban a jelen kutatás tárgyát képező termálvizes rendszer esetében más a helyzet. A Villányi térség a termálvíz kitermelés bölcsőjét jelenti, itt készült 1866-ban Zsigmondy Vilmos által az első termálkút. A nagy múltú termálvíz hasznosítás jelentheti tehát a kutatás eredményeinek gazdasági hasznosulását. A termálvizek fenntartható hasznosításához ugyanis elengedhetetlen a felszín alatti áramlási rendszerek és az egyes hajtóerők ismerete. A tervezett, geokémiai vizsgálatokkal kiegészülő hidraulikai feldolgozás különböző rezsimjellegű területek elkülönítését, a geokémiai karakter kialakításáért felelős komponensek azonosítását teszi lehetővé. Ez utóbbi a balneológiai terápiás kezelések elengedhetetlen kritériuma. Amíg a klasszikus epigén karsztrendszerek kutatása évszázadokra nyúlik vissza, a hipogén karsztok a karsztkutatás új irányvonalát képviselik. Hipogén karsztosodási folyamatokhoz köthető általában a jelentős regionális kiterjedésű termálvizes rezervoárok illetve szénhidrogén rezervoárok porozitásfejlődése. Ezek mélységi elhelyezkedése és a karsztokra általában jellemző extrém heterogenitás paramétereik előrejelezhetőségét nehezíti. Erre jelenthetnek megoldást a hasonló helyzetű modern karsztrendszerek, melyek folyamatainak tanulmányozásával, általános törvényszerűségek vezethetők le ezen rezervoárok viselkedésére.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A barlangok különleges formájú képződményeikkel mészkőhegységeink jól ismert jellegzetességei. Mészkőhegységek peremterületei egy különleges karszttípust képviselnek, ahol a felszínre törő termálvizek alakítják ki a barlangokat és különleges ásványaikat. Ilyen területen található fővárosunk, mely termálvizei mellett méltán híres barlangjairól is. Hasonló adottságokkal rendelkezik a Villányi-hegység és előtere is. Az ezeken a területeken található barlangok felfedezésüket a véletlennek, s gyakorta emberi tevékenységnek, például kőbányászatnak köszönhetik. Emiatt világszerte ritkaságszámba mennek, hazánk azonban a kedvező földrajzi és földtani adottságoknak köszönhetően mégis bővelkedik az ilyen típusú barlangokban. Kutatásukkal keletkezésük körülményeit tárhatjuk fel, analógiát szolgáltatva ezzel hasonló területek megértéséhez, felszín alatt rejlő kincseinek felfedezéséhez.
A mészkőhegységek azonban más természeti értékeket is rejtenek. A karbonátos kőzetekben ugyanis a csapadékvíz könnyen utat talál magának és képes nagy mennyiségben is felhalmozódni, ezért sok település ivóvizét biztosítja. Hazánkban a gyógyfürdőket tápláló termálvizek is nagyrészt mélybe süllyedt karbonátos kőzetekből származnak. A termális karsztvizek megújuló energiaforrásként számos helyen városok fűtését is biztosítják. Felhasználásuk tehát sokrétű. A hosszú távú komplex hasznosítás alapfeltétele azonban a fenntarthatóság és a biztonság, azaz a hasznosított vízkészlet utánpótlódását meg nem haladó mértékű kitermelése és szennyezések elleni védelme. Mindez csak úgy biztosítható, ha megismerjük, honnan származnak ezek a vízkészletek, minél jobban megértjük a velük kapcsolatos folyamatokat.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The development of karst systems is strongly coupled with groundwater flow as carbonate rocks are highly soluble. Since groundwater is considered as a geologic agent, karst phenomena including caves, springs, and the karst system itself can be interpreted as manifestations of flowing groundwater. Therefore hydrogeology has a crucial role in karst research which can highlight the relation of different karst phenomena. In the Villány region the thermal waters and the caves, which are shaped and decorated with minerals by thermal waters, were hitherto investigated separately. However, all these phenomena belong to one single system, a hypogenic karst system and they can be evaluated only if their context is understood, i.e. if their common cause is revealed: the pattern of groundwater flow and its thermal and geochemical characteristics. Groundwater hydraulics supported by hydrogeochemistry can help delineate flow regimes (discharge and recharge zones), determine the origin and driving forces of different fluid components and evaluate the role of structural elements in fluid flow. In the Villány thermal karst area previous studies suggested the influence of deep fluids derived from the adjacent sedimentary basin. Therefore the cave forming processes and the cave minerals, moreover the geochemical characteristics of the thermal waters might be thus affected by both karstic and basinal fluids. It is also expected that the results of the study can contribute to the better understanding of hypogenic karst systems, which is a new trend in karst research. The project is direct continuation of my previous research and might be decisive in my personal scientific development as well.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The Villány Hills and its foreland might be considered as a new candidate for hypogenic karst research in Hungary. The aims of the proposed project in the Villány thermal karst area are: (i) to evaluate the groundwater flow system based on measured hydraulic data, (ii) to characterize the geochemical composition of the waters, use natural tracers (chemical components) to identify different fluid components and (iii) to evaluate the cave forming processes. The new geological and hydrogeological information since the last flow system evaluation can refine the flow model of the area and may answer the remained open questions such as other fluid components (originated from the sedimentary basin or from the mantle) and possible reservoir connections. Based on the experiences in the Buda Thermal Karst area, the influence of the Drava sedimentary basin has to be evaluated in fluid contribution (consider also the possibility of over-pressured fluid system) and cave forming processes (source of aggressive gases such as H2S, CO2). Moreover, the role of structural elements in fluid flow will be also investigated. Geochemical characterization can supplement the hydraulic interpretation, verify fluid potential anomalies, identify fluid components, mixing end members. Since the “classical” mixing corrosion was suggested as cave forming process in the area, radionuclides may help to identify mixing end members as it was demonstrated in the Buda Thermal Karst area. However, based on the recent microbiological research the possibility of sulphuric acid speleogenesis and the role of microbes in carbonate dissolution should also be considered and investigated in the region.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Results of basic researches normally occur in the long run. However, the case of thermal water reservoirs might be different. The Villány study area is the cradle of thermal water abstraction since Hungary’s first thermal well was constructed in this region by Vilmos Zsigmondy in 1866. Here, based on the long traditional thermal water utilization, there is a possibility for the direct application and immediate economic utilization of the results. To achieve sustainable thermal water utilization the most prohibitive issues are the absence of exact knowledge on the flow systems and the driving forces of fluid flow. This hydraulic study supported by geochemistry can help delineate the flow regimes, and determine the origin of the water and its geochemical characteristics, which are important issues in balneotherapy as well. Thus the results facilitate the sustainable utilization of the thermal water resources of the area.
Whilst the “classical” epigenic karst areas are well studied, hypogenic karst systems are the “new flavour of karst” since they are become the focus of interest and investigations only in the last decades. These deep regional carbonate aquifers probably constitute the most important thermal water resources outside of volcanic areas, however they are important as hydrocarbon reservoirs as well. In the case of the research of deep carbonate reservoirs the accessibility and the extreme heterogeneity causes difficulties. One way to overcome these challenges is to study analogue modern karst systems where the fluids, as well as their dynamics and effects can be investigated. Thus, it is expected that the results of the study contribute to the better understanding of deep karst reservoirs and their processes and can facilitate the research of karst systems in hydrogeologically similar areas.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Caves with their spectacular minerals are well known features of karst areas. The marginal areas of carbonate ranges host a unique karst, where the thermal waters are responsible for the formation of caves and their peculiar minerals. The capital city of Hungary is situated in such settings, and therefore often referred as the city of spas and the capital of caves as well. Similar situation can be found in the Villány Hills. The caves in these thermal karst areas are often discovered by accident, usually by quarrying. Therefore only few percent of the caves in the world belong to this category. Hungary owing to the favourable geographical and geological conditions is rich in such caves. The research of these areas are thus important to understand their formations and may serve as analogues for similar areas worldwide.
Carbonate rocks hold other natural treasures as well. Since these rocks are soluble in water, the rainwater easily find its way and therefore these rocks may hold considerable amount of water serving as important drinking water source. In Hungary the thermal waters, utilized by the famous spas, are also originated mostly from deep carbonate rocks. Thermal karst waters are also valuable renewable resources since they can be used for geothermal heating purposes. The long term, sustainable complex utilization can be facilitated only if we do not take more water out than the amount of natural rainwater which enters the rock body and we keep away these waters from pollution. These can be only achieved when we are aware of the functioning of such reservoirs.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A kutatási projektben a felszínalatti vízáramlási rendszer mért adatokon alapuló hidraulikai és geokémiai vizsgálatára került sor a Villányi-hegység és előtere, Mecsek és Dráva-medence térségére kiterjesztett regionális területen. A gravitációsan vezérelt felszínalatti vízáramlási rendszer szemlélet, a hidraulikus folytonosság elve és a mért adatokon alapuló hidraulikai feldolgozás módszere első ízben került alkalmazásra a területen, mellyel az ez idáig külön-külön vizsgált jelenségek (barlangok, források, karsztrendszer) és erőforrások (felszínalatti víz, termálvíz és szénhidrogén készletek) összefüggése tárult fel. A regionális léptékű felszínalatti vízáramlási rendszer megértése a felszínalatti erőforrások kutatását és fenntartható hasznosítását segíti, emellett lokális jelenségekre is magyarázatot adott: 1) a harkányi termálvizek medencefluidumok miatti egyediségére, 2) a karsztrendszer fejlődésére, a barlangképződési időszakra és recens barlangi folyamatokra. Medenceperemi karsztrendszerek esetében a szomszédos üledékes medence fejlődéstörténete alapvetően meghatározza a karsztrendszer fejlődését is. A kistapolcai és beremendi lokális kutatások a térség recens folyamataiba adtak betekintést, mely alapján recens barlangképződés (keveredési korrózió) nem azonosítható. A kutatás a kistapolcai tó felszínalatti víztől függő ökoszisztémájának sérülékenységére is rávilágított, melyet az esetleges csapadékhiányra szuperponálódó helyi intenzív, növekvő vízkivétel súlyosbít.
Results in English
During the project hydraulic and geochemical evaluation was completed for a regionally extended area around the Villány Hills, in South Transdanubia. The gravity-driven regional groundwater flow system approach, the concept of hydraulic continuity and the measured data based hydraulic evaluation method were first applied in the area during this project. As a result, the pattern of groundwater flow and its thermal and geochemical characteristics explored the connection between the hitherto separately investigated phenomena and resources, such as caves, springs, karst system, geothermal and hydrocarbon resources. Beside the characterization of regional-scale fluid flow directions, the interpretation of regional flow field allowed for local-scale conclusions regarding 1) the uniqueness of the Harkány thermal waters 2) evolution of the karst system, timing of cave formation. The study confirmed that in marginal karst areas the evolution of the adjacent sedimentary basin has a crucial role in the evolution of the karst system itself. Local-scale studies in Kistapolca and Beremend provided further details related to the recent processes and cannot proved the recent cave formation. The vulnerability of the groundwater-dependent lake ecosystem is affected by the large groundwater abstraction. The project results can be directly applied in the exploration and sustainable utilization of groundwater-related resources, such as thermal waters and hydrocarbons.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=116227
Decision
Yes





 

List of publications

 
Anita Erőss, Katalin Csondor: Flow system analysis of the Villány karst region (Hungary) using hydraulic methods and natural tracers, In: Brian Smerdon, Ádám Tóth, Judit Mádl-Szőnyi (szerk.) (szerk.) Characterizing regional groundwater flow systems: Insight from practical applications and theoretical development . Calgary, Kanada, 2017.06.26-2017.06.28. Kiadvány: 2017. pp. 59, 2017
Anita Erőss, Katalin Csondor: Flow system analysis of the Villány thermal karst area, Hungary, In: Kristijan Posavec, Tamara Marković (szerk.) (szerk.) 44th Congress of International Association of Hydrogeologists - Book of abstracts . Dubrovnik, Horvátország, 2017.09.25-2017.09.29. Kiadvány: 2017. pp. 433, 2017
Anita Erőss, Katalin Csondor, Ákos Horváth, Judit Mádl-Szőnyi, Heinz Surbeck: Radionuclides in groundwater flow system understanding, In: EGU General Assembly 2017 . Vienna, Ausztria, 2017.04.24-2017.04.28. Kiadvány: Vienna: 2017. Paper EGU2017-11715. (Geophysical Research Abstracts; 19.), 2017
Anita Erőss, Katalin Csondor, Tibor Zádeczki: Regional scale geochemical characterization of the Villány thermal karst area (South Hungary), In: Catherine, Bertrand (szerk.) The European bi-annual conference on the Hydrogeology of Karst and Carbonate Reservoirs - Conference Proceedings, (2018) p. 67., 2018
Csondor Katalin, Erőss Anita: A Villányi-hegység aktuális hidrogeológiai kutatásai, In: Prof, Dr. Veress Márton (szerk.) XXII. Karsztfejlődés Konferencia összefoglaló kötet, ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet Természetföldrajzi Tanszék (2018) pp. 7-7., 2018
Katalin Csondor, Ádám Tóth, Imre Müller, Anita Eross: Hydrogeological characterization of the lukewarm spring lake in Kistapolca (South Hungary), In: EGU General Assembly, (2018) Vol. 20, EGU2018-11796, 2018, 2018
Katalin Csondor, Ádám Tóth, József Dezső, Szabolcs Leél-Őssy, Anita Erőss: Comprehensive hydrogeological study of a hypogenic cave in South Hungary, In: Catherine, Bertrand (szerk.) The European bi-annual conference on the Hydrogeology of Karst and Carbonate Reservoirs - Conference Proceedings, (2018) pp. 50-51., 2018
Katalin Csondor, Judit Godányi, Ádám Tóth, Imre Müller, József Dezső, Anita Erőss: Hydrogeological characterization of the lukewarm springs in Kistapolca (South Hungary), In: Catherine, Bertrand (szerk.) The European bi-annual conference on the Hydrogeology of Karst and Carbonate Reservoirs - Conference Proceedings, (2018) pp. 48-49., 2018
Katalin Csondor, Anita Erőss: Thermal waters in the Villány region (Hungary) – hydraulic and geochemical interplay of karst and sedimentary basin, In: 43rd IAH Congress . Montpellier, Franciaország, 2016.09.25-2016.09.29. no. 2079., 2016
Katalin Csondor, Anita Erőss: Hydraulic and geochemical characterization of the Villány thermal karst area (Hungary), In: Philippe Renard, Catherine Bertrand (szerk.) Eurokarst . Neuchâtel, Svájc, 2016.09.05-2016.09.07., 2016
Erőss Anita, Mádl-Szőnyi Judit, Surbeck Heinz, Horváth Ákos, Csondor Katalin, Goldscheider Nico: Characterization of thermal karst aquifers in Hungary using natural tracers, Blum Ph, Goldscheider N, Göppert N, Kaufmann-Knoke R, Klinger J, Liesch T, Stober I Grundwasser Mensch Ökosysteme: 25. Tagung der Fachsektion Hydrogeologie, Karlsruhe, 2016
Anita Erőss, Katalin Csondor: First results of the hydraulic and geochemical evaluation of the Villány thermal karst area, In: Fekete Zs, Ilyés Cs (szerk.) XII. Nemzetközi Tudományos Konferencia a Kárpát-medence Ásványvizeiről, Mohács, 2016
Anita Erőss, Katalin Csondor: Flow system analysis of the Villány karst region (Hungary) using hydraulic methods and natural tracers, In: Smerdon-Tóth-Mádl-Szőnyi (szerk.) Characterizing regional groundwater flow systems: Insight from practical applications and theoretical development. Calgary pp. 59, 2017
Anita Erőss, Katalin Csondor, Ákos Horváth, Judit Mádl-Szőnyi, Heinz Surbeck: Radionuclides in groundwater flow system understanding, In: EGU General Assembly 2017. Vienna, Ausztria, 2017.04.24-2017.04.28. EGU2017-11715. (Geophysical Research Abstracts; 19.), 2017
Anita Erőss, Katalin Csondor: Flow system analysis of the Villány thermal karst area, Hungary, In: Kristijan Posavec, Tamara Marković (szerk.) 44th Congress of IAH - Book of abstracts. Dubrovnik, Horvátország, 2017.09.25-29. pp. 433, 2017
Zádeczki Tibor: Adattenger vagy inkább sivatag? Vízkémiai adatbázis elemzés a Villányi-hegység déli előterében, ELTE TTK TDK dolgozat, 2017
Katalin Csondor, Ádám Tóth, József Dezső, Szabolcs Leél-Őssy, Anita Erőss: Comprehensive hydrogeological study of a hypogenic cave in South Hungary, EUROKARST 2018: The european conference on karst hydrogeology and carbonate reservoirs. Besancon, Conference Proceedings, p. 58-59.,, 2018
Katalin Csondor, Judit Godányi, Ádám Tóth, Imre Müller, József Dezső, Anita Erőss: Hydrogeological characterization of the lukewarm springs in Kistapolca (South Hungary), EUROKARST 2018: The european conference on karst hydrogeology and carbonate reservoirs. Besancon, Conference Proceedings, p. 56-57., 2018
Anita Erőss, Katalin Csondor, Tibor Zádeczki: Regional scale geochemical characterization of the Villány thermal karst area (South Hungary), EUROKARST 2018: The european conference on karst hydrogeology and carbonate reservoirs. Besancon, Conference Proceedings, p. 67., 2018
Katalin Csondor, Ádám Tóth, Imre Müller, Anita Erőss: Hydrogeological characterization of the lukewarm spring lake in Kistapolca (South Hungary), Geophysical Research Abstracts Vol. 20, EGU2018-11796, EGU General Assembly 2018, 2018
Zádeczki Tibor: A Villányi-hegység déli előterének komplex vízgeokémiai feldolgozása, ELTE MSc Thesis, 2018
Csobaji Lehel: Dráva-medence regionális hidraulikai és hidrogeokémiai feldolgozása, ELTE MSc Thesis, 2018
Godányi Judit: Kistapolca térségének komplex hidrogeológiai és geofizikai feldolgozása, ELTE MSc thesis, 2018
Csondor, Katalin, Erőss, Anita: A Villányi-hegység aktuális hidrogeológiai kutatásai, Veress Márton (szerk.): XXII. Karsztfejlődés Konferencia Bük, összefoglaló kötet, p. 7., 2018
Anita Erőss, Katalin Csondor, Lehel Csobaji, Brigitta Zentai-Czauner, and Orsolya Győri: Characterization of the regional groundwater flow system in South Transdanubia (Hungary), Geophysical Research Abstracts Vol. 21, EGU2019-14194, EGU General Assembly 2019, 2019
Anita, Erőss; Katalin, Csondor; Ádám, Tóth; József, Dezső; Brigitta, Zentai-Czauner; Imre, Müller: Characterization of the regional groundwater flow system and groundwater related phenomena in the Villány thermal karst area (Hungary), J. Jaime Gómez Hernández, Bartolomé Andreo Navarro (szerk.): Proceedings of the 46th Annual Congress of IAH, p. 558, 2019
Katalin, Csondor; Anita, Erőss: Comprehensive hydraulic and hydrochemical interpretation of a karst area in South Hungary,, 27. International Karstological School Classical Karst (Postojna) Karst Hydrogeology - research trends and applications: abstracts and guide book, p. 89, 2019
Kremmer, Róbert (supervisor: Anita Erőss): A Villányi-termálkarszt hidrogeológiai viszonyai, a források retrospektív vizsgálata, BSc Thesis, ELTE, 2016
Csobaji, Lehel Ákos (supervisor: Anita Erőss): A Villányi-hegység földtani fejlődéstörténetének hidrogeológiai szempontú áttekintése, BSc Thesis, ELTE, 2016
Csondor, Katalin (supervisor: Anita Erőss): Harkány térségének hidraulikai és hidrogeokémiai feldolgozása, MSc Thesis, ELTE, 2016
Anita Erőss, Katalin Csondor: First results of the hydraulic and geochemical evaluation of the Villány thermal karst area, In: Fekete Zs, Ilyés Cs (szerk.) (szerk.) XII. Nemzetközi Tudmányos Konferencia a Kárpát-medence Ásványvizeiről. Maarssen: Miskolci Egyetem, 2016. pp. ., 2016
Erőss Anita, Mádl-Szőnyi Judit, Surbeck Heinz, Horváth Ákos, Csondor Katalin, Goldscheider Nico: Characterization of thermal karst aquifers in Hungary using natural tracers, In: Blum Philipp, Goldscheider Nico, Göppert Nadine, Kaufmann-Knoke Ruth, Klinger Jochen, Liesch Tanja, Stober Ingrid (szerk.) (szerk.) Grundwasser - Mensch - Ökosysteme: 25. Tagung der Fachsektion Hydrogeologie in der DGGV 2016. Karlsruhe: KIT Scientific Publishing, 2016. pp. 158-159., 2016
Katalin Caondor, Anita Erőss: Thermal waters in the Villány region (Hungary) – hydraulic and geochemical interplay of karst and sedimentary basin, In: 43rd IAH Congress . Montpellier, Franciaország, 2016.09.25-2016.09.29. Kiadvány: 2016. Paper 2079. , 2016
Katalin Csondor, Anita Erőss: Hydraulic and geochemical characterization of the Villány thermal karst area (Hungary), In: Philippe Renard, Catherine Bertrand (szerk.) (szerk.) Eurokarst . Neuchâtel, Svájc, 2016.09.05-2016.09.07. Kiadvány: Neuchâtel: 2016. Paper csondor_eross_abstract. , 2016
Anita ERŐSS, Katalin CSONDOR, György CZUPPON, József DEZSŐ, Imre MÜLLER: Groundwater flow system understanding of the lukewarm springs in Kistapolca (South Hungary) and its relevance to hypogene cave formation, ENVIRONMENTAL EARTH SCIENCES, 2020
Katalin Csondor, Brigitta Czauner, Lehel Csobaji, Orsolya Győri, Anita Erőss: Characterization of the regional groundwater flow system in South Transdanubia (Hungary) to understand the related phenomena and resources, HYDROGEOLOGY JOURNAL (közlésre elküldve), 2020




Back »