The Political, Military and Religious Role of Szigetvár and Turbék in the Rivalry of the Ottoman and Habsburg Empires, and the Turkish Regime in Hungary - facts and memory  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
116270
Type K
Principal investigator Fodor, Pál
Title in Hungarian Szigetvár és Turbék politikai, katonai és szakrális szerepe az oszmán-Habsburg nagyhatalmi vetélkedésben és a magyarországi török berendezkedésben - tények és emlékezet
Title in English The Political, Military and Religious Role of Szigetvár and Turbék in the Rivalry of the Ottoman and Habsburg Empires, and the Turkish Regime in Hungary - facts and memory
Keywords in Hungarian Oszmán Birodalom, oszmán terjeszkedés, Szulejmán, Szigetvár, Turbék, Zrínyi Miklós, táj- és hadszíntérrekonstrukció
Keywords in English Ottoman Empire, Ottoman Expansion, Suleyman, Szigetvár, Turbék, Zrínyi Miklós, recoonstruction of the environment and the theatre of war
Discipline
History (Council of Humanities and Social Sciences)60 %
Ortelius classification: Political history
Archeology (Council of Humanities and Social Sciences)20 %
Ortelius classification: Comparative archaeology
Physical geography (Council of Complex Environmental Sciences)20 %
Ortelius classification: Historical geography
Panel History
Department or equivalent Institute of History (Research Centre for the Humanities)
Participants Bojtos, Anita
Fazekas, István
Gárdonyi, Máté
Glück, László
Gyenizse, Péter
Hancz, Erika
Hóvári, János
Kitanics, Máté
Kitanics, Máté
Máté, Gábor
Négyesi, Lajos
Padányi, József
Pap, Norbert
Papp, Júlia
Polgár, Balázs Dávid
Raczkyné Kovács, Gyöngyi
Sokcsevits, Dénes
Szalai, Gábor
Starting date 2015-09-01
Closing date 2019-08-31
Funding (in million HUF) 61.763
FTE (full time equivalent) 14.93
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A projekt a legszélesebb keretek között vizsgálja Szigetvár és Turbék politikai, katonai, stratégiai, és szimbolikus jelentőségét. Választ keres arra, hogy az 1553 és 1568 közötti időszak mennyiben volt sorsfordító az Oszmán Birodalom életében. Feltárja, hogy Szigetvár és az érte folyó harc milyen szerepet játszott azokban a komplex folyamatokban, amelyek az Oszmán Birodalom válságához vezettek. Részletes, több évszázadon átívelő emlékezetpolitikai kutatásokat végez lokális és nemzetközi dimenzióban, a mindenkori politikai kontextust figyelembe véve. A szigetvári vár két ostromának jobb megismerése érdekében a hadirégészet új módszereivel elvégzi a korabeli táj, illetve az 1566. és az 1688–89. évi hadszínterek elemzését és rekonstrukcióját. A geoinformatikai kutatásokhoz is kapcsolódva környezettörténeti, régészeti kutatásokkal és történeti források segítségével meghatározza a turbéki török zarándoktelepülés kiterjedését, szerkezetét, lakosságát és annak életvitelét. Az eredményeket a szigetvári ostrom, Zrínyi Miklós és Szulejmán halálának 450. évfordulóján (2016. szeptember) nagyszabású nemzetközi konferencián, a konferencia anyagából készülő kötettel, továbbá a kutatások során születő tanulmányokkal és egy regeszta-gyűjtemény formájában adja közre. A kutatási eredmények komoly turisztikai és regionális fejlesztések alapjául szolgálhatnak.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az 1566. évi ostrom, Zrínyi és Szulejmán halála révén Szigetvár bekerült a világtörténelembe. Az eseménysor katonailag és stratégiailag is kiemelkedő volt a két világbirodalom harcában; Szigetvár és Gyula elfoglalásával sikerült stabilizálni a magyarországi hódításokat, a Habsburg-magyar védelem viszont meggyengült; b) Szigetvár az oszmánok világuralmi ambíciónak kudarcát jelentette, Bécs helyett „csak” egy dél-dunántúli várig tudtak eljutni. Bár az 1553 és 1568 közötti események együttesen vezettek a birodalom válságához, az 1566. évi események alkalmasak arra, hogy sűrítetten fejezzék ki ezt a változást. A két államférfi halála, a turbéki sírhely a két szemben álló világban emblematikus hellyé avatta Szigetvárt. Ez a jelleg a politikai kontextus változását lekövető emlékezetpolitikának köszönhetően napjainkig fennmaradt. A Szigetvárhoz kapcsolódó magyar, török és horvát emlékezetpolitika modellértékű a mai, feszültségekkel terhes Európa számára.
A vizsgálatok során választ kaphatunk a következőkre:
- Szigetvár és Turbék politikai, katonai, szakrális és szimbolikus helye az oszmán–Habsburg viszonyban;
- az 1553 és 1568 közötti időszak mennyiben volt sorsfordító az Oszmán Birodalom életében?
- milyen szerepet játszott Szigetvár azokban a komplex folyamatokban, amelyek az Oszmán Birodalom európai terjeszkedésének leállásához és válságához vezettek?
- hogyan rekonstruálható a 16–17. századi Szigetvár környéki táj, környezeti és hadszíntér?
- mekkora volt a kiterjedése Turbéknak, mi volt a belső struktúrája, milyen volt a lakossága és annak életvitele?
- hogyan alakult a Szigetvárral kapcsolatos emlékezetpolitika, hogy igazodott ez az aktuális politikai kontextushoz?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás időszakában lesz (2016) a vár elestének, Zrínyi és Szulejmán halálának 450. évfordulója, amiről itthon és külföldön ünnepségek sorozatával fognak megemlékezni. A hazai jubileum kiemelkedő helyszínei Szigetvár és Pécs, amelyek nagyszabású nemzetközi konferenciának adnak otthont. Ezzel 50 év elteltével Szigetvár és a hozzá kapcsolódó események ismét a nemzetközi tudományos élet fókuszába kerülnek. A vár és a turbéki oszmán kori régészeti lelőhelyek környezetében nemzetközi jelentőségű emlékezeti hely jön létre. Az ennek során végzett műemléki rekonstrukciókkal, emlékművek létesítésével, kiállításokkal, rendezvényekkel Szigetvár új jelentőséget kap, ami társadalmi, kulturális és gazdasági életét alapvetően alakíthatja át. A jelen kutatási program nélkülözhetetlen tudományos megalapozást nyújt mindehhez. A szulejmáni sírhely környezetében fekvő gazdag, unikális település régészeti feltárása évtizedes távlatú (történeti, régészeti és történeti földrajzi) vizsgálatokat indít el. Tisztázza a szulejmáni sírhely és a turbéki Segítő Boldogasszony kegyhely szakrális szerepét, és az emlékezetpolitikai kérdéseket is új perspektívába helyezi. Az 1553-1568 közötti Habsburg dokumentumok feldolgozása széles kutatói kör számára teszi elérhetővé e sorsfordító időszak diplomáciai és katonai történetének forrásait. A magyarországi történeti földrajzi kutatásokban új fejezet kezdődik a nagyszabású táj- és hadszíntér-rekonstrukciós vizsgálatokkal.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A tervezett kutatás Szigetvár és Turbék politikai, katonai, stratégiai, és szimbolikus jelentőségét vizsgálja a Habsburg–oszmán nagyhatalmi vetélkedésben. Ennek részeként választ keres arra az általánosabb kérdésre is, hogy az 1553 és 1568 közötti politikai és katonai események mennyiben járultak hozzá az Oszmán Birodalom válságának kialakulásához. Feltárja, hogy Szigetvár és az érte folyó harcok milyen szerepet játszottak az elmúlt évszázadok magyar és török emlékezetpolitikájában. A szigetvári vár két ostromának jobb megismerése érdekében a hadirégészet új módszereivel elvégzi a korabeli táj, illetve az 1566. és az 1688–89. évi hadszínterek elemzését és rekonstrukcióját. A geoinformatikai kutatásokhoz kapcsolódva környezettörténeti, régészeti kutatásokkal és történeti források segítségével meghatározza a turbéki török zarándoktelepülés kiterjedését, szerkezetét és egykori lakosságát. Az eredményeket tudományos kiadványokban és nagyszabású nemzetközi konferencián mutatja be annak érdekében, hogy azokra alapozva turisztikai és regionális fejlesztések indulhassanak meg.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The project examines the wide political, military, strategic and symbolic importance of Szigetvár and Turbék. It seeks to explain the extent the period from 1553 to 1568 could change the history of the Ottoman Empire. It uncovers the role Szigetvár and the fighting for it played in the complex processes that lead to the crisis of the Ottoman Empire. It carries out detailed memory policy research, covering several centuries, in the local and international dimension, with consideration for the then current political context. In order to better know the two sieges of the Szigetvár fortress, it utilises the new methods of military archaeology to reconstruct the former landscape and the theatres of war in 1566 and 1688-89. With the support of geoinformatics research, it uses environmental history and archaeological research works, and also historical sources, to specify the dimensions of the Turkish pilgrimage settlement in Turbék, its structure, population and their lifestyles. The results will be published at a major international conference on the 450th anniversary of the siege of Szigetvár and the deaths of Zrínyi and Sultan Suleiman (Sept 2016) in a publication on the materials of the conference, studies made during the research and a collection of processed source works. The results of the research are the basis of significant touristic and regional developments.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Through the siege of 1566, and also the deaths of Zrínyi and Sultan Suleiman, Szigetvár entered the pages of world history. The events played a strategic and military role in the fight of the two empires; with the conquest of Szigetvár and Gyula the occupation of Hungary was stabilised, but the Habsburg defence system weakened; b) Szigetvár was a failure of the Ottoman ambitions of world domination. Instead of Vienna, they only reached a small castle. Although the events from 1553 to 1568 collectively lead to the crisis of the empire, the events in 1566 are suitable to express the changes. The death of the two statesmen, and the tomb in Turbék made Szigetvár an emblematic location in the two opposing worlds. Due to the collective memory after the change of the political context, this character survived to the present day. The Hungarian, Turkish and Croatian memory policy related to Szigetvár is still exemplary, and a model for the tense modern Europe.
The examinations can provide answers to the following:
the political, military, religious and symbolic significance of Szigetvár and Turbék in Ottoman-Habsburg relations;
to what extent was the period from 1553 to 1568 important in changing the history of the Ottoman Empire?
what role did Szigetvár play in the complex processes that lead to a halt in the European expansion and the crisis of the Ottoman Empire?
how can the landscape, environment and theatre of war around Szigetvár in the 16-17th century be reconstructed?
the extent of Turbék, its internal structure and how its population and lifestyle looked like;
how did the memory policy related to Szigetvár change, how did it align with the political contexts?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The 450th anniversary of the fall of the castle and the death of Zrínyi and Sultan Suleiman will take place during the research (in 2016), which will be commemorated in Hungary and abroad at numerous events. Szigetvár and Pécs are major venues of the domestic anniversary and a major international conference. Through this, after 50 years, Szigetvár and the related events will again be placed in focus of international science life. A commemorative venue with international significance would be created near the castle and the Ottoman archaeological site of Turbék. With the undertaken historic reconstructions, the construction of monuments, exhibitions, events, Szigetvár gets a new opportunity that may significantly transform its social, cultural and economic life. This research programme provides the essential scientific foundations of all these. The archaeological excavations of the rich and unique settlement near the tomb of Sultan Suleiman launch further (historical, archaeological and geographic history) examinations for the next decades. It will explain the religious role of the tomb of Sultan Suleiman and the "Segítő Boldogasszony" shrine in Turbék and puts memory policy issues in a new perspective. The processing of the Habsburg documents from 1553 to 1568 will make the diplomatic and military history sources of this important period available to researchers. The major reconstructions of the landscape and the theatres of war open a new chapter in Hungarian geographic history research.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The project examines the political, military, strategic and symbolic importance of Szigetvár and Turbék in the rivalry of the Habsburg and Ottoman empires. It seeks an answer to the general question of how much the political and military events of 1553-1568 contributed to the crisis of the Ottoman Empire. It explains the role Szigetvár and the fighting for it played in the Hungarian and Turkish memory policies of the last centuries. In order to better know the two sieges of the Szigetvár fortress, it utilises the new methods of military archaeology to reconstruct the former landscape and the theatres of war in 1566 and 1688-89. With the support of geoinformatics research, it uses environmental history and archaeological research works, and also historical sources, to specify the dimensions of the Turkish pilgrimage settlement in Turbék, its structure and population. The results will be presented in scientific publications and a major international conference, in order to enable the launch of new touristic and regional developments.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Tisztáztuk a korábban Szulejmán türbéje helyszíneként számon tartott Magyar-Török Barátság Park és a turbéki kegytemplom létrejöttének okát, történetét, emlékezetpolitikai kontextusát. Turbék zarándoktelepülésének fő épületeit beazonosítottuk, feltártuk, a leleteket meghatároztuk. Elemeztük az alapítás körülményeit, meghatároztuk a település szerkezetét, az épületek funkcióját, a lakók származását, anyagi kultúráját. Megállapítottuk, hogy itt volt a legjelentősebb oszmán kori környezettörténeti leletanyag a Kárpát-medencében. Vizsgálataink alapján ma már jobban látjuk az 1566. évi szigetvári ostrom körülményeit, menetét. Hadszíntérrekonstrukciós vizsgálatokat végeztünk a várnál és a 17. századi ostromblokád sáncainál, ahol több száz hadileletet gyűjtöttünk be és helyeztünk el térképen. Két, nemzetközi viszonylatban is unikálisnak számító ostromsáncot is beazonosítottunk. A szigetvári várról és Turbékról 3D-rekonstrukciót készítettünk. A vizsgálatokat hazai és nemzetközi konferenciákon, publikációkban ismertettük. Webfelületet készítettünk, a szakmai anyagokat adatbázisban tároltuk. Az eredményekről a hazai és a nemzetközi média rendszeresen beszámolt és dokumentumfilmekben is bemutatásra kerültek. A JPM-mel a projektet bemutató kiállítást készítettünk a szigetvári várban. Munkánknak is köszönhetően a Szigetvárra látogatók száma évente több ezer fővel nőtt. Szakértői közreműködésünkkel elkészült az első tanulmányterv a leendő turbéki turisztikai-kulturális központról.
Results in English
We clarified the reason of formation, history and remembrance policy context of the Hungarian-Turkish Friendship Park and the church of grace in Turbék kept count earlier as sites of Suleiman’s türbe. We identified and revealed the main buildings of Turbék and its artifacts. We analyzed the circumstances of its establishment, the settlement pattern, the function of the buildings, the origin of its inhabitants and their material culture. We found out that the most significant Ottoman artifact domain of environmental history situated here in the Carpathian Basin. We know better the course of the Szigetvár Siege in 1566. We performed investigations at the fortress and the ramparts of the siege blockade to reconstruct theatre of war where hundreds of military findings have been gathered and localized on map. We identified two siege ramparts classified unique even in international relation. We prepared a 3D reconstruction of the Szigetvár Fortress and Turbék. We presented our results in conferences, as well as in publications. We have made a website, the professional matters have been stored in databases. The domestic and foreign media regularly reported about our outcomes and they have been featured in documentaries, too. We installed an exhibition displaying the project in Szigetvár. Due to our work the number of visitors in Szigetvár has increased by thousends. The feasability study of the future touristic centre in Turbék has been completed with our professional assistance.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=116270
Decision
Yes





 

List of publications

 
Fodor Pál; Pap Norbert; Kitanics Máté: Szulejmán szultán elveszett zarándokvárosa, RUBICON, 2016
Pap Norbert; Kitanics Máté; Gyenizse Péter; Hancz Erika; Bognár Zita; Tóth Tamás; Hámori Zoltán: Finding the tomb of Suleiman the Magnificent in Szigetvár, Hungary: historical, geophysical and archeological investigations, Die Erde, 2015
Pap Norbert; Kitanics Máté: Nagy Szulejmán szultán szigetvári türbéjének kutatása, MEDITERRÁN ÉS BALKÁN FÓRUM, 2015
Kovács Gyöngyi: Oszmán erődítmények a Dél - Dunántúlon - Gondolatok Szigetvár - Turbék régészeti kutatása előtt, MEDITERRÁN ÉS BALKÁN FÓRUM, 2015
Gárdonyi Máté: A turbéki kegyhely és a Segítő Szűzanya tisztelete, MEDITERRÁN ÉS BALKÁN FÓRUM, 2015
Papp Júlia: Female body – male body. The valiant Hungarian women of Eger and Szigetvár from the 16th century in historiography, literature and art, Cogent Arts and Humanities, 2016
Fodor Pál: The Unbearable Weight of Empire: The Ottomans in Central Europe – A Failed Attempt at Universal Monarchy (1390-1566), Budapest: Research Center for the Humanities, Hungarian Academy of Sciences, 2015
Fodor Pál: A bólogató, halott szultán, MÚLT-KOR : (3) 51-53, 2016
Fodor Pál: A nagyszerű hódító, MÚLT-KOR : (3) 53, 2016
Fodor Pál: A szigetvári ostromtól az oszmán emléktürbéig, ÉLET ÉS TUDOMÁNY 71: (36) 1126-1128, 2016
Fodor Pál: Szigetvár 1566. évi ostroma, MAGYAR TUDOMÁNY 177: (9) 1041-1047, 2016
Fodor Pál: Szigetvár, 1566, In: Móser Zoltán A voltat nézni kegyelmesen. Budapest: Napkút kiadó, 2016. pp. 58-63., 2016
Fodor Pál, Pap Norbert: Szulejmán szultán szigetvári sírkápolnája nyomában, MAGYAR TUDOMÁNY 177: (9) 1057-1066, 2016
Fodor Pál, Pap Norbert, Kitanics Máté: Szulejmán szultán elveszett zarándokvárosa., RUBICON XXVII: (5-6) 158-161, 2016
Fodor Pál, Varga Szabolcs: Zrínyi Miklós és Szulejmán halála, TÖRTÉNELMI SZEMLE 58: (2) 181-201, 2016
Hóvári János, Fodor Pál: Szigetvár 1566. évi ostroma, Zrínyi Miklós és Szulejmán szultán halála 450 év távlatában, MAGYAR TUDOMÁNY 177: (9) 1026-1029, 2016
: Szulejmán szultán Szigetváron, Pécs: PannonCastrum Kft., 299 p., 2017
Fodor Pál, Pap Norbert: Szulejmán szultán szigetvári sírkápolnája nyomában – a kutatástól a közpolitikáig, In: Pap Norbert, Fodor Pál (szerk.) (szerk.) Szulejmán szultán Szigetváron: A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs: PannonCastrum Kft., 2017. pp. 9-23., 2017
Pap Norbert, Fodor Pál: Előszó, In: Pap Norbert, Fodor Pál (szerk.) (szerk.) Szulejmán szultán Szigetváron: A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs: PannonCastrum Kft., 2017. pp. 6-7., 2017
Kitanics Máté; Hancz Erika; Tóth Tamás; Pap Norbert: A turbéki kegytemplom török előzményének kérdése, Történelmi szemle 2017/1. pp. 1-18., 2017
Pap Norbert; Kitanics Máté: Turbék – Szulejmán szultán zarándokvárosa, Somogy: Irodalom Művészet Kultúra 2016/44: (4) pp. 50-54., 2016
Pap Norbert; Kitanics Máté: Mekkára tájolva. A szigetvári Szulejmán-türbe kutatása, Múlt-kor Történelmi Magazin, 2016/nyár, pp. 73–76., 2016
Papp Júlia: "Végy társadnak a harczba..." A vitéz szigetvári nő(k) a 19. századi képzőművészetben, Művészettörténeti Értesítő, LXVI. 2017/1. pp. 35-51., 2017
Bojtos Anita: Méltó ellenfelek: Zrínyi Miklós és Szulejmán szultán a népi emlékezetben., In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., 2017. pp. 243–273., 2017
Gyenizse Péter; Baranyai Edina; Bertók Gábor; Bognár Zita; Dezső József; Halmai Ákos; Hámori Zoltán; Sandó Norbert; Sebe Krisztina; Sümegi Pál; Szabó Szilárd; Tomor Pál; Tóth Tamás: A természettudományos vizsgálatok célja és módszertana Turbék zarándokváros és környéke kutatásában (2013–2016), In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., 2017. pp. 163–176., 2017
Hancz Erika: Nagy Szulejmán szultán szigetvári türbe-palánkjának régészeti feltárása (2015–2016), In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., 2017. pp. 89–130., 2017
Hóvári János: Mohácstól Szigetvárig 1526–1566. Gyász és megdicsőülés a magyar történetírásban és a nemzeti emlékezetben, In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., 2017. pp. 197–204., 2017
Kitanics Máté; Hancz Erika; Tóth Tamás; Pap Norbert: A turbéki kegytemplom török előzményének kérdése (másodközlés), In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., 2017. pp. 177–195., 2017
Kovács Gyöngyi: Oszmán erődítmények a Dél-Dunántúlon. Gondolatok Szigetvár–Turbék régészeti kutatásához, In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., 2017. pp. 49–66., 2017
Pap Norbert; Kitanics Máté; Gyenizse Péter; Hancz Erika; Bognár Zita; Tóth Tamás; Hámori Zoltán: Nagy Szulejmán szigetvári türbéje: történeti, geofizikai és régészeti vizsgálatok, In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., 2017. pp. 67–88., 2017
Pap Norbert; Kitanics Máté: Nagy Szulejmán szultán szigetvári türbéjének kutatása (1903–2016), In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., 2017. pp. 25–47., 2017
Pap Norbert: Iszlám versus kereszténység – szimbolikus térfoglalás Szigetváron, In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., 2017. pp. 205–242., 2017
Papp Júlia: Szulejmán szultán halálának emlékezete a hazai képzőművészetben, In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., 2017. pp. 275–299., 2017
Fazekas István: Szigetvár emlékezete a 16. században, In: Jánosi Zoltán (szerk.): Emlékpajzs Szigetvárnak. Budapest, Magyar Napló, 2016. pp. 288–290., 2016
Hóvári János: Mohácstól Szigetvárig 1526–1566. Gyász és megdicsőülés a magyar történetírásban és nemzeti emlékezetben, In: Jánosi Zoltán (szerk.): Emlékpajzs Szigetvárnak. Budapest, Magyar Napló, 2016. pp. 33–40., 2016
Hóvári János: Szulejmán szultán 1566. évi hadjáratának indítékai: magyar-török helyzetkép a 16. század közepén, In: Jánosi Zoltán (szerk.): Emlékpajzs Szigetvárnak. Budapest, Magyar Napló, 2016. pp. 102–113., 2016
Pap Norbert; Kitanics Máté: Mekkára tájolva (másodközlés). A szigetvári Szulejmán-türbe kutatása, In: Jánosi Zoltán (szerk.): Emlékpajzs Szigetvárnak. Budapest, Magyar Napló, 2016. pp. 119–122., 2016
Papp Júlia: A vitéz szigetvári nő a 19. század elejének képzőművészetében, In: Jánosi Zoltán (szerk.): Emlékpajzs Szigetvárnak. Budapest, Magyar Napló, 2016. pp. 253–256., 2016
Sokcsevits Dénes: A Zrínyiek újkori kultusza a horvátoknál, In: Jánosi Zoltán (szerk.): Emlékpajzs Szigetvárnak. Budapest, Magyar Napló, 2016. pp. 306–310., 2016
Fodor Pál: A bólogató, halott szultán, In: Jánosi Zoltán, Kordics Noémi, Mirtse Zsuzsa (szerk.) (szerk.) Emlékpajzs Szigetvárnak, 1566–2016. Válogatás a 2016-os emlékév történelmi, irodalomtörténeti tanulmányaiból, műalkotásaiból és ünnepi dokumentumaiból. Budapest: Magyar Napló Kiadó, 2016. pp. 114-116., 2016
Fodor Pál: Szigetvár 1566. évi ostroma, In: Jánosi Zoltán, Kordics Noémi, Mirtse Zsuzsa (szerk.) (szerk.) Emlékpajzs Szigetvárnak, 1566–2016. Válogatás a 2016-os emlékév történelmi, irodalomtörténeti tanulmányaiból, műalkotásaiból és ünnepi dokumentumaiból. Budapest: Magyar Napló Kiadó, 2016. pp. 60-67., 2016
Fodor Pál – Pap Norbert: In Search of the Tomb of Sultan Süleyman in Szigetvár., Acta Orientalia Academiae Scientiarum Hungaricae 71:2 pp. 179–195., 2018
Kovács Gyöngyi: Osmanische Festungen in Südtransdanubien. Zur Erforschung von Szigetvár-Turbék., Ungarn Jahrbuch 33 (2018), pp. 263–281., 2018
Pap Norbert – Kitanics Máté – Gyenizse Péter – Hancz Erika – Bognár Zita – Tóth Tamás – Hámori Zoltán: Turbék oszmán városának azonosítása, történeti földrajzi, geofizikai és régészeti vizsgálatok., Cserny Tamás – Alpek B. Levente (szerk.): HUNGEO 2017: „Bányászat és környezet – harmóniában.” Magyar földtudományi szakemberek XIII. világtalálkozója: program és előadás, 2017
Pap Norbert: The discovery of the tomb of Suleiman the Magnificent in Szigetvar (Hungary) and the geopolitical consequences, AAG Annual Meeting 2018 - New Orleans. Paper online, 2 p., 2018
Pap, Norbert – Kitanics, Máté: Die Erforschung der Türbe von Sultan Süleyman des Prächtigen bei Szigetvár (1903–2016)., Ungarn Jahrbuch 33 (2018), pp. 237–262., 2018
Pap, Norbert – Kitanics, Máté: Military-Postmilitary Landscape of Szigetvár-Turbek (16–17. century)., Klingorova, Kamila – Semian Michal (ed.), Military and Postmilitary Landscapes. Prague: Charles University, Faculty of Education, 2018. p. 24., 2018
Pap, Norbert: Lugares geográficos da simbólica expansão cristã e muçulmana em Szigetvár., Lilón Domingó–Deák, Máté (ed.): Encuentros: Europa - Iberoamérica en un mundo globalizado: Libro homenaje al Prof. Ferenc Fischer en su 65 aniversario. Pécs; Budapest: Un, 2018
Papp, Júlia: Reichshelden – Nationalhelden. Die tapfere ungarische Frau von Szigetvár in der Literatur und Kunst an der Wende des 18. und 19. Jahrhunderts in Wien und Pest-Buda., Wiener Geschichtsblätter 72:4 (2017). pp. 347–365., 2017
Pap, Norber - Kitanics, Máté - Gyenizse, Péter - Hancz, Erika - Bognár, Zita - Tóth, Tamás - Hámori, Zoltán: Finding the tomb of Suleiman the Magnificent in Szigetvár, Hungary: historical, geophysical and archeological investigations, Die Erde, Vol. 146, No. 4. pp. 289-304., 2015
Pap Norbert - Kitanics Máté: Nagy Szulejmán szultán szigetvári türbéjének kutatása, MEDITERRÁN ÉS BALKÁN FÓRUM 2015/IX:2 pp. 2–19., 2015
Kovács Gyöngyi: Oszmán erődítmények a Dél - Dunántúlon - Gondolatok Szigetvár - Turbék régészeti kutatása előtt, MEDITERRÁN ÉS BALKÁN FÓRUM 2015/IX: 2 pp. 20–33., 2015
Gárdonyi Máté: A turbéki kegyhely és a Segítő Szűzanya tisztelete, MEDITERRÁN ÉS BALKÁN FÓRUM 2015/IX: 2 pp. 34–44., 2015
Papp, Júlia: Female body – male body. The valiant Hungarian women of Eger and Szigetvár from the 16th century in historiography, literature and art, Cogent Arts and Humanities 3 : 1 Paper: 1147403, 2016
Fodor, Pál: The Unbearable Weight of Empire: The Ottomans in Central Europe – A Failed Attempt at Universal Monarchy (1390-1566), Budapest: Research Center for the Humanities, Hungarian Academy of Sciences, 175 p., 2015
Fodor Pál - Pap Norbert - Kitanics Máté: Szulejmán szultán elveszett zarándokvárosa., RUBICON XXVII: (5-6) 158-161, 2016
Fodor Pál - Varga Szabolcs: Zrínyi Miklós és Szulejmán halála, TÖRTÉNELMI SZEMLE 58: (2) pp. 181-201., 2016
Fodor Pál: A bólogató, halott szultán, MÚLT-KOR : (3) pp. 51-53., 2016
Fodor Pál: A nagyszerű hódító, MÚLT-KOR : (3) p. 53, 2016
Fodor Pál: A szigetvári ostromtól az oszmán emléktürbéig, ÉLET ÉS TUDOMÁNY 71: (36) pp. 1126-1128., 2016
Hóvári János - Fodor Pál: Szigetvár 1566. évi ostroma, Zrínyi Miklós és Szulejmán szultán halála 450 év távlatában, MAGYAR TUDOMÁNY 177: (9) pp. 1026-1029., 2016
Fodor Pál: Szigetvár 1566. évi ostroma: az előzményektől a következményekig, MAGYAR TUDOMÁNY 177: (9) pp. 1041-1047., 2016
Fodor Pál - Pap Norbert: Szulejmán szultán szigetvári sírkápolnája nyomában, MAGYAR TUDOMÁNY 177: (9) pp. 1057-1066., 2016
Fodor Pál: Szigetvár, 1566, In: Móser Zoltán (szerk.): A voltat nézni kegyelmesen. Budapest: Napkút kiadó, 2016. pp. 58-63., 2016
Pap Norbert - Fodor Pál: Előszó, In: Pap Norbert, Fodor Pál (szerk.) (szerk.) Szulejmán szultán Szigetváron: A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs: PannonCastrum Kft., pp. 6-7., 2017
Fodor Pál - Pap Norbert: Szulejmán szultán szigetvári sírkápolnája nyomában – a kutatástól a közpolitikáig, In: Pap Norbert, Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron: A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs: PannonCastrum Kft., pp. 9-23., 2017
Kitanics Máté - Hancz Erika - Tóth Tamás - Pap Norbert: A turbéki kegytemplom török előzményének kérdése, Történelmi szemle 2017/1. pp. 1-18., 2017
Pap Norbert - Kitanics Máté: Turbék – Szulejmán szultán zarándokvárosa, Somogy: Irodalom Művészet Kultúra 2016/44: (4) pp. 50-54., 2016
Pap Norbert - Kitanics Máté: Mekkára tájolva. A szigetvári Szulejmán-türbe kutatása, Múlt-kor Történelmi Magazin, 2016/nyár, pp. 73–76., 2016
Bojtos Anita: Méltó ellenfelek: Zrínyi Miklós és Szulejmán szultán a népi emlékezetben., In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., pp. 243–273., 2017
Gyenizse Péter - Baranyai Edina - Bertók Gábor - Bognár Zita - Dezső József - Halmai Ákos - Hámori Zoltán - Sandó Norbert - Sebe Krisztina - Sümegi Pál - Szabó Szilárd - Tomor Pál - Tóth Tamás: A természettudományos vizsgálatok célja és módszertana Turbék zarándokváros és környéke kutatásában (2013–2016), In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., 2017. pp. 163–176., 2017
Hancz Erika: Nagy Szulejmán szultán szigetvári türbe-palánkjának régészeti feltárása (2015–2016), In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., pp. 89–130., 2017
Hóvári János: Mohácstól Szigetvárig 1526–1566. Gyász és megdicsőülés a magyar történetírásban és a nemzeti emlékezetben, In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., pp. 197–204., 2017
Kitanics Máté - Hancz Erika - Tóth Tamás - Pap Norbert: A turbéki kegytemplom török előzményének kérdése (másodközlés), In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., pp. 177–195., 2017
Kovács Gyöngyi: Oszmán erődítmények a Dél-Dunántúlon. Gondolatok Szigetvár–Turbék régészeti kutatásához, In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., pp. 49–66., 2017
Pap Norbert - Kitanics Máté - Gyenizse Péter - Hancz Erika - Bognár Zita - Tóth Tamás - Hámori Zoltán: Nagy Szulejmán szigetvári türbéje: történeti, geofizikai és régészeti vizsgálatok, In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., pp. 67–88., 2017
Pap Norbert - Kitanics Máté: Nagy Szulejmán szultán szigetvári türbéjének kutatása (1903–2016), In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., pp. 25–47., 2017
Pap Norbert: Iszlám versus kereszténység – szimbolikus térfoglalás Szigetváron, In: Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között. Pécs, Pannon Castrum Kft., pp. 205–242., 2017
Pap Norbert - Kitanics Máté: Mekkára tájolva (másodközlés). A szigetvári Szulejmán-türbe kutatása, In: Jánosi Zoltán (szerk.): Emlékpajzs Szigetvárnak. Budapest, Magyar Napló, 2016. pp. 119–122., 2016
Fodor, Pál – Pap, Norbert: In Search of the Tomb of Sultan Süleyman in Szigetvár., Acta Orientalia Academiae Scientiarum Hungaricae 71:2 pp. 179–195., 2018
Kovács, Gyöngyi: Osmanische Festungen in Südtransdanubien. Zur Erforschung von Szigetvár-Turbék., Ungarn Jahrbuch 33 (2018), pp. 263–281., 2018
Pap, Norbert: The discovery of the tomb of Suleiman the Magnificent in Szigetvar (Hungary) and the geopolitical consequences, AAG Annual Meeting 2018 - New Orleans. Paper online, 2 p., 2018
Pap, Norbert – Kitanics, Máté: Military-Postmilitary Landscape of Szigetvár-Turbek (16–17. century)., Klingorova, Kamila – Semian Michal (ed.), Military and Postmilitary Landscapes. Prague: Charles University, Faculty of Education, p. 24., 2018
Pap, Norbert: Lugares geográficos da simbólica expansão cristã e muçulmana em Szigetvár., Lilón Domingó–Deák, Máté (ed.): Encuentros: Europa - Iberoamérica en un mundo globalizado: Libro homenaje al Prof. Ferenc Fischer en su 65 aniversario. Pécs, pp. 289–304, 2018
Ágoston, Gábor: Ottoman and Habsburg Military Afffairs in the Age of Süleyman the Magnifijicent, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
B. Szabó, János: The Ottoman Conquest in Hungary: Decisive Events (Belgrade 1521, Mohács 1526. Vienna 1529, Buda 1541) and Results, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Barbarics-Hermanik, Zsuzsa: The Entangled Memory of the Battle of Sziget (1566) in Early Modern Europe, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Börekçi, Günhan: The Memory of Szigetvár and Sultan Süleyman in Ottoman/Turkish Culture, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Emecen, Feridun: Ottoman Politics in the Reign of Sultan Süleyman: Government, Internal Politics and Imperial Expansion, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Ezquerra, Alfredo Alvar: Intangible Cultural Exchanges: Christendom’s Eastern Frontier as Seen by Philip II’s Ambassador Chantonnay (1566), In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Fazekas, István: The Central European Habsburg Monarchy in the Middle of the Sixteenth Century – Elements of Cohesion and Division, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe: The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566), Leiden – Boston, Brill, Hungarian Academy of Sciences, Research Centre for the Humanities, 569 p., 2019
Fodor Pál (szerk.) – Kelenik József – Petneházi Gábor (Fordító) – Sokcsevits Dénes (Fordító) – Tomek Iván (Fordító): Szigetvár 1566. évi ostromának igaz története, Budapest, MTA BTK, 210 p., 2019
Fodor Pál: Minek is az igaz története? Egy "félreértett ostrom", In: Fodor Pál (szerk.): Szigetvár 1566. évi ostromának igaz története. Budapest MTA BTK, pp. 7–12., 2019
Fodor, Pál: Introduction, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566) Leiden – Boston, Brill, 2019
Fodor Pál: Mikor épülhetett Szulejmán szultán Szigetvár melletti sírkápolnája?, In: Századok 153 évf. 3. sz., 2019
Hegyi, Klára: Ottoman Defence System in Hungary, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Imber, Colin: Law and Legislation under Süleyman I., In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Karbić, Damir: The Memory of Nicholas IV of Zrin and the Battle of Szigetvár in Croatia and the Balkans, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Kelenik József: A híres szigeti vár bevételének Históriája… 1568, Szigetvár 1566. évi ostromának igaz története. Budapest, MTA BTK, pp. 177–200., 2019
Kelenik József: Sziget ostroma 1566-ban, In: Fodor Pál (szerk.): Szigetvár 1566. évi ostromának igaz története. Budapest, MTA BTK, pp. 13–110., 2019
Kelenik, József: The Sieges of Szigetvár and Gyula, 1566, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Kitanics Máté – Pap Norbert – Szabó Róbert: A szigetvári Magyar-Török Barátság Park létesítése és kijelölésének körülményei, In: Pap Norbert – Domingo Lilón – Szántó Ákos (szerk.) A tér hatalma - a hatalom terei: Tanulmánykötet a 70 éves Szilágyi István professzor tiszteletére. Pécs, PTE TTK, 2019
Korpás, Zoltán: Habsburg Dynastic Politics and Empire Building during Charles V’s Reign, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Kovács, Gyöngyi: Soldiers of the Sultan in Ottoman Hungary. The Testimony of the Archaeological Finds, In: Fodor, Pál –Kovács, E. Nándor – Péri, Benedek (ed.): Şerefe. Studies in Honour of Prof. Géza Dávid on His Seventieth Birthday. Hungarian Academy of Science, 2019
Krstić, Tijana: State and Religion, “Sunnitization” and “Confessionalism” in Süleyman’s Time, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Moačanin, Nenad: The Ottoman Conquest and Establishment in Croatia and Slavonia, In: Fodor. Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Neci̇poğlu, Gülru: The Aesthetics of Empire: Arts, Politics and Commerce in the Construction of Sultan Süleyman’s Magnifijicence, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Özvar, Erol: Transformation of the Ottoman Empire into a Military-Fiscal State: Reconsidering the Financing of War from a Global Perspective, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Pálffy, Géza: Hungary, Vienna and the Defence System against the Ottomans in the Age of Süleyman, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Pap Norbert – Fodor Pál (szerk.): Szulejmán szultán Szigetváron. A szigetvári kutatások 2013–2016 között, Pécs, Pannon Castrum Kft., 299 p., 2017
Pap, Norbert: The Pilgrimage Town (Türbe Kasabası) of Sultan Süleyman at Szigetvár, In: Pál, Fodor (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Papp Júlia: A vitéz szigetvári nő(k) a 16–17. századi hazai irodalomban és történetírásban, In: Bicskei István et al (szerk.): In via eruditionis. Tanulmányok a 70 éves Imre Mihály tiszteletére. Debrecen, pp. 384–393., 2016
Petneházi Gábor (ford.): Egész Szlavónia legerősebb végvárának, Szigetnek Históriája… 1568, In: Fodor Pál (szerk.): Szigetvár 1566. évi ostromának igaz története. Budapest, MTA BTK, pp. 133–176., 2019
Rauscher, Peter: Camerale, Contributionale, Creditors and Crisis: The Finances of the Habsburg Empire from the Battle of Mohács to the Thirty Year’s War, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Römer, Claudia – Nicolas, Vatin: The Hungarian Frontier and Süleyman’s Way to Szigetvár according to Ottoman Sources, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Strohmeyer, Arno: “Clash” or “Go-between”? Habsburg–Ottoman Relations in the Age of Süleyman (1520–1566), In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Tomek Iván (ford.) – Sokcsevits Dénes (ford.): Cserenkó Ferenc: Szigetvár ostroma és elfoglalása, 1567(?), In: Fodor Pál (szerk.): Szigetvár 1566. évi ostromának igaz története. Budapest, MTA BTK, pp. 111–132., 2019
Tracy, James D.: Tokaj, 1565: A Habsburg Prize of War, and an Ottoman Casus Belli., In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Tüskés, Gábor: The Memory of the 1566 Siege of Sziget and of Miklós Zrínyi in Hungarian Literary Tradition, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Varga, Szabolcs: Miklós Zrínyi, Captain-General of Szigetvár (1561–1566) – His Organisational Activity and Death, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Vatin, Nicolas: On Süleyman the Magnifijicent’s Death and Burials, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019
Zeynep, Tarım: Sigetvarname: A Visual Source of Sultan Süleyman’s Last Campaign, In: Fodor, Pál (ed.): The Battle for Central Europe. The Siege of Szigetvár and the Death of Süleyman the Magnificent and Nicholas Zrínyi (1566). Leiden – Boston, Brill, 2019





 

Events of the project

 
2019-01-11 13:19:55
Résztvevők változása
2016-12-07 09:26:50
Résztvevők változása
2016-02-16 10:17:49
Résztvevők változása




Back »