The role of P2Y12 receptors in control of pain and neuroinflammation  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
116654
Type K
Principal investigator Sperlágh, Beáta
Title in Hungarian A P2Y12 receptor szerepe a fájdalom és az idegrendszeri gyulladás szabályozásában
Title in English The role of P2Y12 receptors in control of pain and neuroinflammation
Keywords in Hungarian P2Y12 receptor, gyulladás, fájdalom, mikroglia, Parkinson Kór, depresszió
Keywords in English P2Y12 receptor, inflammation, pain, microglia, Parkinson"s disease, depression
Discipline
Experimental pharmacology, drug discovery and design (Council of Medical and Biological Sciences)70 %
Biological basis of neurological and psychiatric disorders (Council of Medical and Biological Sciences)30 %
Panel Physiology, Pathophysiology, Pharmacology and Endocrinology
Department or equivalent Laboratory of Molecular Pharmacology (Institute of Experimental Medicine)
Participants Baranyi, Mária
Bekő, Katinka
Gölöncsér, Flóra
Horváth, Gergely
Kittel, Ágnes
Kovács, Gergely
Otrokocsi, Lilla
Starting date 2016-02-01
Closing date 2020-01-31
Funding (in million HUF) 39.964
FTE (full time equivalent) 15.78
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A P2Y12 receptorok (P2Y12R) metabotróp purin receptorok, melyeket az ADP aktivál, és amelyek széles körben használt és biztonságos trombocita aggregáció gátló gyógyszerek molekuláris célpontjai is egyben. A P2Y12R-ok kifejeződnek a trombocitákon, de a központi idegrendszer sejtjein is. A projekt fő célkitűzése a P2Y12R szerepének megértése a krónikus fájdalom és az idegrendszeri gyulladás szabályozásában. A vizsgálatok egyik fókusza a CFA által kiváltott krónikus gyulladásos fájdalom, a NTG indukált migrén modell és a diabeteses neuropáthia lesz. A tervezett kísérletekben megvizsgáljuk, hogyan hat a P2Y12R genetikus hiánya és farmakológiai gátlása a hyperalgesiára és a gyulladásos válaszra a fenti modellekben. A P2Y12R mRNS és fehérje expresszióját a mérésekkel párhuzamosan követni fogjuk, csakúgy, mint az extracelluláris ATP szintet a gyulladásos területen. A P2Y12R szerepét a spinális mikroglia aktivációjában két-foton lézer szkenning mikroszkópia segítségével tesszük láthatóvá CX3CR1GFP/+ egerekben. A vérlemezkéken és keringő vérsejteken kifejeződő P2Y12R szerepét trombocita depléció, valamint csontvelő traszplantált kiméra egerek segítségével fogjuk azonosítani, melyek hematopoietikus eredetű sejtjei nem expresszálnak P2Y12R-t. A kutatás egy további fókusza lesz a P2Y12R aktiváció vizsgálata a Parkinson kórban (PD), az MPTP indukált PD modellt alkalmazva egereken, melyben a motoros funkció mellett a mikroglia aktivációt és neurokémiai paramétereket fogunk vizsgálni a striatumban és a substantia nigra-ban. Végül, a kutatásokat kiterjesztjük a depresszió neuroinflammációs aspektusára is depresszió-szerű magatartást modellező állatkísérletes tesztek segítségével.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az eddigi kutatások kimutatták, hogy a P2Y12R-ok aktiválódnak és hozzájárulnak a patológiás fájdalom számos formájának kialakulásához. Előkísérletes adataink ezt a feltételezést alátámasztják, ugyanakkor arra utalnak, hogy a P2Y12R különbözőképpen befolyásolja a patológiás fájdalmat és az azt kísérő gyulladást annak akut és krónikus fázisaiban: míg a CFA indukciót követő korai fázisban a P2Y12R-ok gátlása csökkenti mind a hiperalgéziát, mind pedig a gyulladást, későbbi időpontokban a gyulladás rosszabbodik, annak ellenére, hogy a P2Y12R gátlók antihiperalgeziás hatása fennmarad. Ez arra mutat, hogy a P2Y12R-ok részvétele a gyulladás szabályozásában időfüggő és komplexebb, mint ahogy azt eredetileg feltételezték és a kétfajta hatás valószínűen különböző sejteken expresszálódó P2Y12R-ok és jelátviteli útvonalak részvételével valósul meg, amely indokolja e tényezők precíz feltárását. Valószínűnek tűnik tehát, hogy míg az akut gyulladásos fázisban a P2Y12R gátlása terápiásan előnyös lehet, súlyosabb gyulladás esetén a P2Y12R-ok védő szerepet töltenek be. Ez a feltételezés összhangban áll azzal a generalizált koncepcióval, mely a gyulladást és a mikroglia aktivációt, mely annak része, önmagában is akár védő, vagy akár súlyosbító faktornak tekinti a körülményektől függően. Mivel a P2Y12R gátlók hatását a neuroinflammációs betegségek legtöbbjében még nem vizsgálták, kísérleteink a fenti hipotézist próbára teszik a Parkinson kór és a depresszió állatkísérletes modelljeiben is.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A krónikus fájdalom a felnőtt populáció akár 30%át is érintő, az életminőséget alapjaiban befolyásoló kórállapot, melyet a mai terápia csak csekély mértékben tud befolyásolni. A neuroinflammációnak, melynek fő elemei az immun sejtek infiltrációja, a glia aktiváció, valamint az idegrendszeri gyulladásos mediátorok produkciója, fontos szerepe van a krónikus fájdalom indukciójában és fenntartásában, de hozzájárul számos más központi idegrendszeri kórkép patológiájához is az akut idegsérüléstől kezdve a krónikus neurodegeneráción át a pszichiátriai betegségekig. Úgy tűnik, hogy a P2Y12R fontos tényező a neuroinflammáció színpadán és a projekt fő várható eredménye, hogy jobban megértjük a P2Y12R-ok szerepét normál és patológiás idegi működésekben. Ezen túlmenően, a P2Y12R-t gátló gyógyszerek széleskörű és egyre növekvő alkalmazása a terápiában fontos, humán relevanciát ad kutatásainknak: eredményeink segíthetnek megmagyarázni a P2Y12R gátlók ma még nem ismert terápiás vagy mellékhatásait, és új indikációs területeket definiálhatnak a már meglévő és a jövőben kifejlesztett képviselőiknek. Az OTKA célkitűzéseivel összhangban a tervezett kutatások elsősorban alapkutatások. Ugyanakkor, jól megalapozott együttműködést folytatunk olyan gyógyszervegyész kutatócsoportokkal, akik a P2Y12R területen fejlesztenek (Prof. Christa Müller, PharmaCenter, Bonn, Stefano Costanzi, Dept. Chemistry, American University, Washington DC, USA, The Medicines Company, Parsippany, NJ, USA), a kapott eredmények így akár közvetlen kiindulópontját képezhetik gyógyszerfejlesztési projekteknek fájdalom és idegrendszeri gyulladásos betegségek kezelésére.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A krónikus fájdalom az életminőséget alapjaiban befolyásoló kórállapot, melyet a mai terápia csak csekély mértékben tud befolyásolni. A fájdalmat általában idegrendszeri gyulladás is kíséri, melynek fő elemei az immun sejtek beözönlése a gyulladt területre, a gliasejtek aktivációja és a gyulladásos jelátvivő anyagok termelődése. Hasonló mechanizmusok játszanak szerepet egy egész sor központi idegrendszeri betegségben, kezdve az akut idegsérüléstől, a krónikus neurodegeneráción át a pszichiátriai betegségekig. A P2Y12 receptorok (P2Y12R) metabotróp purin receptorok, melyeket az ADP aktivál, és amelyek a vérlemezke aggregációt gátló gyógyszerek molekuláris célpontjai is egyúttal. Ezek a receptorok azonban nemcsak a vérlemezkéken, hanem a központi idegrendszerben is jelen vannak. A projekt fő célja a P2Y12R-ok szerepének megértése a krónikus fájdalom és neuroinflammációs betegségek szabályozásában és ezáltal új indikációs területek feltérképezése a P2Y12R gátlók számára. Kísérleteinkben többoldalú megközelítéseket használva keresünk választ a fenti kérdésekre, melyek magukban foglalják a krónikus fájdalom, a migrén, a diabeteszes neuropathia, valamint a Parkinson kór és a depresszió állatkísérletes modelljeit és olyan korszerű technikákat, mint az in vivo imaging vagy a két foton lézer szkenning mikroszkópia. A P2Y12R-ok azonosítására a fenti betegségmodellekben specifikus antagonistákat, valamint P2Y12R génkiütött egereket fogunk használni.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

P2Y12 receptors (P2Y12Rs) are metabotropic purinergic receptors activated by ADP, and the molecular target sites of widely used and safe antithrombotic drugs. P2Y12Rs are predominantly expressed on platelets, but also on cells of the central nervous system. The overall aim of this project is to define and understand the role of P2Y12 receptors in control of chronic pain and neuroinflammation. In one hand, we will focus on CFA-induced chronic hind paw inflammation, a NTG-induced migraine model and diabetic neuropathy. We will examine how genetic deletion and pharmacological inhibition of P2Y12Rs affect hyperalgesia and inflammatory response under these conditions, the latter will be assessed by plethysmometry, FACS analyses and in vivo imaging studies. The mRNA and protein expression of P2Y12Rs, as well as extracellular ATP levels will be simultaneously measured. The role of P2Y12Rs in the activation of spinal microglia will be explored by two photon laser scanning microscopy in CX3CR1GFP/+ mice. The involvement of P2Y12Rs on platelets and circulating blood cells will be addressed utilizing platelet specific GPIIb antibody and the generation of bone marrow chimeric mice lacking P2Y12Rs on cells of hematopoietic origin, respectively. Another focus of the research will be to examine how the activity of central P2Y12Rs affect the pathophysiology of Parkinson’s disease (PD), using the MPTP-induced PD model in mice and assessing various neurochemical parameters in the striatum and substantia nigra, microglia activation and motor function. Finally research will be extended to the inflammatory aspect of depression utilizing behaviour tests mimicking depression-like behaviour.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Previous studies indicate that P2Y12Rs are endogenously activated and contribute to the generation of various forms of pathological pain. Our preliminary data confirm this assumption, however, they also indicate that the activity of P2Y12Rs differentially affect hyperalgesia and the acute and chronic phases of the inflammation: whilst at early time points following CFA injection inhibition of P2Y12Rs alleviates both hyperalgesia and inflammatory response, at later time points inflammation is worsened despite the sustained antihyperalgesic action of P2Y12R blockers. These findings imply that P2Y12Rs contribute to the pathological scenario in a more complex way, potentially recruiting P2Y12Rs on different cell types and signalling pathways, which needs to be precisely explored. We hypothesize that P2Y12Rs on various cell types are activated during both early and late stages of neuroinflammation, but in a different way. Furthermore we assume that whilst their inhibition is beneficial in the early stage, in case of serious inflammation their activation provides an endogenous protective mechanism. This assumption is in line with the generalized concept that neuroinflammation per se, and activation of microglia as a part of this process could be either a protective or a detrimental process depending on the conditions. Because the possible impact of P2Y12R targeting drugs in the majority of neuroinflammatory disorders has not been evaluated yet in details we will also probe the above hypothesis exploiting animal models of Parkinson’s disease and depression.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Chronic pain is a devastating condition, affecting up to 30% of the adult population, which is poorly affected by the current therapy. Neuroinflammation, which is characterized by the infiltration of immune cells, activation of glial cells and production of inflammatory mediators in the nervous system has an important role in the induction and maintenance of chronic pain, but also contribute to a wide range of other CNS pathologies from acute nerve injury through chronic neurodegeneration to psychiatric disorders. P2Y12Rs appear to be an important player in the molecular scene of neuroinflammation and as an overall outcome of the project, we expect the deeper understanding of the role of P2Y12Rs in the normal and pathological nervous system. Moreover, the widespread and increasing use of P2Y12R antagonists in the medical practice adds important, human relevance to our expected findings: actions revealed by the research will provide explanation to potential therapeutic/side effects of these drugs and will define further potential indication areas of the existing and newly developed P2Y12R blockers. In coherence with the goals of OTKA, the majority of planned experiments are basic research. Nevertheless, as we have established collaboration with medicinal chemist groups active in development of P2Y12R compounds (Prof. Christa Müller, PharmaCenter, Bonn, Stefano Costanzi, Dept. Chemistry, American University, Washington DC, USA, The Medicines Company, Parsippany, NJ, USA) the expected results could form a basis of further application oriented studies and drug development to combat neuroinflammatory disorders and pain.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Chronic pain is a devastating condition, which is poorly affected by the current therapy. It is frequently accompanied by neuroinflammation, which is characterized by the recruitment of immune cells, activation of glial cells and production of inflammatory mediators. Similar mechanisms also contribute to a wide range of other CNS disease states from acute nerve injury through chronic neurodegeneration to psychiatric disorders. P2Y12 receptors (P2Y12Rs) are metabotropic purinergic receptors activated by ADP, and these receptors are the molecular target sites of widely used and safe antithrombotic drugs. P2Y12Rs are predominantly expressed on platelets, but also on cells of the central nervous system. The aim of this project is to define and understand the role of P2Y12 receptors in control of chronic pain and neuroinflammation and thereby find new application areas to this successful drug class and/or provide explanation to their potential side effects. A multidisciplinary methodology will be employed to fulfil this goal, which include various in vivo animal models of chronic pain, migraine, diabetic neuropathy as well as Parkinson’s disease and depression and new cutting edge techniques such as in vivo imaging, multiplex FACS bead array analyses and two photon laser scanning microscopy. The role of P2Y12Rs will be dissected in these various disease models by specific antagonists and transgenic mice genetically deficient if P2Y12Rs.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A projekt fő célkitűzése a P2Y12 receptorok szerepének megértése volt a krónikus gyulladásos fájdalom és az idegrendszeri gyulladásos folyamatok megértésében. A P2Y12 receptorok részvételét elsősorban a krónikus gyulladásos fájdalom, a migrén, és a Parkinson kór állatkísérletes modelljeiben teszteltük. A P2Y12 receptor szerepének tisztázására P2Y12 receptor génkiütött egereket, valamint specifikus antagonistákat alkalmaztunk. Megállapítottuk, hogy a P2Y12 receptor gén hiánya, valamint farmakológiai gátlása ellensúlyozza a krónikus gyulladásos fájdalmat a gyulladáskeltő citokinek helyi felhalmozódásának gátlása útján. Ugyanilyen hatást tapasztaltunk a Parkinson kór egérmodelljében az agyi dopaminszint csökkenés, az idegsejtek pusztulás és a gyulladásos válasz vonatkozásában, és a sejten belüli hatásközvetítő mechanizmust is feltérképeztük. A P2Y12 receptor antagonistáknak génkiütött egerekben nem volt hatása, vagyis a válaszokat P2Y12 receptorok közvetítik. Hasonló eredmények kaptunk a migrén állatmodelljében is, ott azonban a génhiánynak nem, csak a farmakológiai gátlásnak volt hatása. Kísérleteink új gyógyszercélpontokat jelöltek ki a fenti kórállapotok kezelésére.
Results in English
The main objective of the project was to understand the role of P2Y12 receptors in chronic inflammatory pain and in neuroinflammatory disorders. We have focused on the study of the participation of P2Y12 receptors in mouse models of chronic inflammatory pain, migraine and Parkinson’s disease. To probe P2Y12 receptor mediated actions, we have utilized p2ry12 gene deficient mice and specific antagonists. We found that genetic deficiency and pharmacological blockade of P2Y12 receptors alleviate inflammatory hyperalgesia in chronic inflammatory pain by the inhibition of local inflammatory cytokine response. We detected a similar effect in the animal model of Parkinson’s disease regarding the progress of neurodegeneration and dopamine depletion in the basal ganglia of the brain as well as in case of the accompanying inflammatory response, and we have also explored the subcellular signalling mechanism responsible for this effect. P2Y12 antagonists had no effect in the p2ry12 gene deficient mice in the above models, therefore their effects are mediated by P2Y12 receptors. In the animal model of migraine, p2ry12 gene deficiency had no effect, whereas P2Y12 receptor antagonists alleviated hyperalgesia in wild-type but not in the P2Y12 knockout mice. In conclusion, our findings revealed new potential targets for the treatment of the aforementioned diseases.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=116654
Decision
Yes





 

List of publications

 
Beáta Sperlágh: The role of P2Y12 receptors in animal models of Parkinson’s disease, Purines 2018 conference, Foz de Iguazu, 19-22th, June, 2018, 2018
Koványi B, Csölle C, Calovi S, Hanuska A, Kató E, Köles L, Bhattacharya A, Haller J, Sperlágh B: The role of P2X7 receptors in a rodent PCP-induced schizophrenia model, Sci Rep. 2016; 6: 36680., 2016
K. Bekő, B. Koványi, F. Gölöncsér, G. Horváth, Á. Dénes, Zs. Környei, B. Botz, Zs. Helyes, C. E. Müller, B. Sperlágh: Contribution of platelet P2Y12 receptors to chronic Complete Freund's adjuvant-induced inflammatory pain, The Journal of Thrombosis and Hemostasis, JTH-15(6):1223-1235, 2017
Otrokocsi L, Kittel Á, Sperlágh B.: P2X7 Receptors Drive Spine Synapse Plasticity in the Learned Helplessness Model of Depression., Int J Neuropsychopharmacol., 2017
Beamer E, Kovács G, Sperlágh B.: ATP released from astrocytes modulates action potential threshold and spontaneous excitatory postsynaptic currents in the neonatal rat prefrontal cortex., Brain Res Bull., 2017
B. Sperlagh: P2Y12 receptor inhibitors for the treatment of neurodegeneration: new horizons beyond the antithrombotic effect, Servier DP site visit, Budapest, 2017. 07.10., 2017
Fekete R, Cserép C, Lénárt N, Tóth K, Orsolits B, Martinecz B, Méhes E, Szabó B, Németh V, Gönci B, Sperlágh B, Boldogkői Z, Kittel Á, Baranyi M, Ferenczi S, Kovács K, Szalay G, Rózsa B, Webb C, Kovacs GG, Hortobágyi T, West BL, Környei Z, Dénes Á: Microglia control the spread of neurotropic virus infection via P2Y12 signalling and recruit monocytes through P2Y12-independent mechanisms., Acta Neuropathol. 2018 Sep;136(3):461-482., 2018
Stephan G, Huang L, Tang Y, Vilotti S, Fabbretti E, Yu Y, Nörenberg W, Franke H, Gölöncsér F, Sperlágh B, Dopychai A, Hausmann R, Schmalzing G, Rubini P, Illes P: The ASIC3/P2X3 cognate receptor is a pain-relevant and ligand-gated cationic channel, Nat Commun. 2018 Apr 10;9(1):1354., 2018
Kovács G, Környei Z, Tóth K, Baranyi M, Brunner J, Neubrandt M, Dénes Á, Sperlágh B: Modulation of P2X7 purinergic receptor activity by extracellular Zn2+ in cultured mouse hippocampal astroglia., Cell Calcium. 2018 Nov;75:1-13., 2018
Calovi S, Mut-Arbona P, Sperlágh B: Microglia and the Purinergic Signaling System, Neuroscience. 2018 Dec 21. pii: S0306-4522(18)30837-6. doi: 10.1016/j.neuroscience.2018.12.021. [Epub ahead of print], 2018
Horváth G, Otrokocsi L, Beko K, Baranyi M, Kittel Á, Fritz-Ruenes PA, Sperlágh B.: P2X7 Receptors Drive Poly(I:C) Induced Autism-like Behavior in Mice., J Neurosci. 2019 Mar 27;39(13):2542-2561., 2019
Engel Tobias, Sperlagh Beata: Purinergic signaling as a target for emerging neurotherapeutics., BRAIN RESEARCH BULLETIN 151: pp. 1-2., 2019
Huang Lumei, Otrokocsi Lilla, Sperlágh Beáta: Role of P2 receptors in normal brain development and in neurodevelopmental psychiatric disorders., BRAIN RESEARCH BULLETIN 151: pp. 55-64., 2019
Tóth Adrián, Antal Zsófia, Bereczki Dániel, Sperlágh Beáta: Purinergic Signalling in Parkinson’s Disease: A Multi-target System to Combat Neurodegeneration, NEUROCHEMICAL RESEARCH 44: (10) pp. 2413-2422., 2019
K. Bekő, B. Koványi, F. Gölöncsér, G. Horváth, Á. Dénes, Zs. Környei, B. Botz, Zs. Helyes, C. E. Müller, B. Sperlágh: Contribution of platelet P2Y12 receptors to chronic Complete Freund's adjuvant-induced inflammatory pain, The Journal of Thrombosis and Hemostasis, JTH-2016-00329: submitted, 2017
Katinka Bekő, Bence Koványi, Gergely Horváth, Ádám Dénes, Zsuzsanna Környei, Bálint Botz, Zsuzsanna Helyes, Christa E. Müller, Beáta Sperlágh: Contribution of platelet P2Y12 receptors to chronic inflammatory pain, Magyar Farmakológiai, Anatómus, Mikrocirkulációs és Élettani Társaságok Közös Tudományos Konferenciája, Pécs, 2016. június 1-4., poszter, 2016
Katinka Bekő, Bence Koványi, Gergely Horváth, Ádám Dénes, Zsuzsanna Környei, Bálint Botz, Zsuzsanna Helyes, Christa E. Müller, Beáta Sperlágh: Contribution of platelet P2Y12 receptors to chronic inflammatory pain, 7th European Congress of Pharmacology, Istanbul, Turkey. 26-30 June 2016, poszter, 2016
Rebeka Fekete, beáta Sperlágh, Zsolt Boldogkői, Ágnes Kittel, Valéria Németh, Előd Méhes, Zsuzsanna Környei, Ádám Dénes: Signaling via P2Y12 mediates microglial recruitment and defense against neurotrophic virus infection in the brain, IBRO workshop 2016, Budapest, 2016. január 21-22., 2016
Koványi B, Csölle C, Calovi S, Hanuska A, Kató E, Köles L, Bhattacharya A, Haller J, Sperlágh B: The role of P2X7 receptors in a rodent PCP-induced schizophrenia model, Sci Rep. 2016; 6: 36680., 2016
K. Bekő, B. Koványi, F. Gölöncsér, G. Horváth, Á. Dénes, Zs. Környei, B. Botz, Zs. Helyes, C. E. Müller, B. Sperlágh: Contribution of platelet P2Y12 receptors to chronic Complete Freund's adjuvant-induced inflammatory pain, The Journal of Thrombosis and Hemostasis, JTH-15(6):1223-1235, 2017
Otrokocsi L, Kittel Á, Sperlágh B.: P2X7 Receptors Drive Spine Synapse Plasticity in the Learned Helplessness Model of Depression., Int J Neuropsychopharmacol., 2017
Beamer E, Kovács G, Sperlágh B.: ATP released from astrocytes modulates action potential threshold and spontaneous excitatory postsynaptic currents in the neonatal rat prefrontal cortex., Brain Res Bull., 2017
Gölöncsér F, Baranyi M, Balázsfi D, Demeter K, Haller J, Freund TFF, Zelena D, Sperlágh B.: Regulation of Hippocampal 5-HT Release by P2X7 Receptors in Response to Optogenetic Stimulation of Median Raphe Terminals of Mice., Front Mol Neurosci., 2017
M. Baranyi, B. Sperlágh: Neurochemical findings in the MPTP model of Parkinson's disease, 7th Joint Italian-German Purine Meeting: Advances in basic and translational purinergic research – Róma, Olaszország 2017. július 19-21, 2017
Beáta Sperlágh: P2 receptors in neuroinflammation and psychiatric disorders, 2nd Sino-German Symposium on Purinergic Signaling, Pain and Acupuncture, Leipzig, 2017.09.26-30, 2017
Beáta Sperlágh: P2Y12 receptor inhibitors for the treatment of neuroinflammation and pain: new horizons beyond the antithrombotic effect, Workshop on the Role of Academy in Drug Discovery, Budapest, 2017. 05.26, 2017
Fekete, R ; Orsolits, B ; Sperlagh, B ; Baranyi, M ; Boldogkoi, Z; Kittel, A ; Ferenczi, S ; Kovacs, K ; Mehes, E ; Kornyei, Z ; Denes, A: Microglia control central neurotrophic virus infection via P2Y12-mediated signaling, JOURNAL OF CEREBRAL BLOOD FLOW AND METABOLISM, 37:399-400, 2017
Fekete R, Cserép C, Lénárt N, Tóth K, Orsolits B, Martinecz B, Méhes E, Szabó B, Németh V, Gönci B, Sperlágh B, Boldogkői Z, Kittel Á, Baranyi M, Ferenczi S, Kovács K, Szalay G, Rózsa B, Webb C, Kovacs GG, Hortobágyi T, West BL, Környei Z, Dénes Á: Microglia control the spread of neurotropic virus infection via P2Y12 signalling and recruit monocytes through P2Y12-independent mechanisms., Acta Neuropathol. 2018 Sep;136(3):461-482., 2018
Stephan G, Huang L, Tang Y, Vilotti S, Fabbretti E, Yu Y, Nörenberg W, Franke H, Gölöncsér F, Sperlágh B, Dopychai A, Hausmann R, Schmalzing G, Rubini P, Illes P: The ASIC3/P2X3 cognate receptor is a pain-relevant and ligand-gated cationic channel, Nat Commun. 2018 Apr 10;9(1):1354., 2018
Kovács G, Környei Z, Tóth K, Baranyi M, Brunner J, Neubrandt M, Dénes Á, Sperlágh B: Modulation of P2X7 purinergic receptor activity by extracellular Zn2+ in cultured mouse hippocampal astroglia., Cell Calcium. 2018 Nov;75:1-13., 2018
Calovi S, Mut-Arbona P, Sperlágh B: Microglia and the Purinergic Signaling System, Neuroscience. 2018 Dec 21. pii: S0306-4522(18)30837-6. doi: 10.1016/j.neuroscience.2018.12.021. [Epub ahead of print], 2018
Horváth G, Otrokocsi L, Beko K, Baranyi M, Kittel Á, Fritz-Ruenes PA, Sperlágh B.: P2X7 Receptors Drive Poly(I:C) Induced Autism-like Behavior in Mice., J Neurosci. 2019 Mar 27;39(13):2542-2561., 2019
Huang L, Otrokocsi L, Sperlágh B.: Role of P2 receptors in normal brain development and in neurodevelopmental psychiatric disorders., Brain Res Bull. 2019 Feb 2. pii: S0361-9230(18)30801-3. doi: 10.1016/j.brainresbull.2019.01.030. [Epub ahead of print], 2019
M. Baranyi and B. Sperlagh: Optimization and validation of online column-switching assisted HPLC spectrometric method for quatification of dansylated endocannabinoids and neurotransmitters in animal models of brain diseases, HPLC2019-48th InternationalSymposium on High-Performance LiquidPhaseSeparations and Related Techniques 2019 16-20 June , Milan, Italy, 2019
F. Gölöncsér, L. Otrokocsi, Á. Dénes, B. Sperlágh: Contribution of P2Y12 receptors to animal model of NTG-induced migraine-associated pain, 1st European purine meeting, 2019 September 3-6 , Santiago de Compostela, Spain, 2019
L. Huang, B. Sperlágh: Involvement of P2X7Rs in excitatory neurotransmission in dentate gyrus granule cells, 1st European purine meeting, 2019 September 3-6 , Santiago de Compostela, Spain, 2019
D. Szabó, L. Otrokocsi , B. Sperlágh: The NLRP3 inflammasome pathway mediates the effectof P2X7 receptor activationin the maternal immune activation model of autism, 1st European Purine Meeting, 2019 September 3-6, Santiago de Compostela, Spain, 2019
Mut-Arbona P. and Sperlagh B: Dendritic outgrowth alterations during the pathogenesis of schizophrenia in genetic mouse models of P2X7R, 1st European purine meeting, 2019 September 3-6 , Santiago de Compostela, Spain, 2019
B. Sperlagh: Modulation of P2X7 receptor activity by Zn2+: implications for mood disorders, 1st European Purine meeting, 2019 September 3-6, Santiago de Compostela, Spain, 2019
A. Iring, M. Baranyi, L. Otrokocsi, F. Gölöncsér, B. Varga , B. Sperlágh: The role of P2Y12 receptors in a mouse model of Parkinson’s disease, XXIII. SCIENTIFIC SYMPOSIUM - IEM, September 13-15, 2019, Várgesztes, 2019
Diaz-Aparicio Irune, Paris Iñaki, Sierra-Torre Virginia, Plaza-Zabala Ainhoa, Rodríguez-Iglesias Noelia, Márquez-Ropero Mar, Beccari Sol, Huguet Paloma, Abiega Oihane, Alberdi Elena, Matute Carlos, Bernales Irantzu, Schulz Angela, Otrokocsi Lilla, Sperlagh Beata, Happonen Kaisa E, Lemke Greg, Maletic-Savatic Mirjana, Valero Jorge, Sierra Amanda: Microglia actively remodel adult hippocampal neurogenesis through the phagocytosis secretome., JOURNAL OF NEUROSCIENCE, 2020
Cserép Csaba, Pósfai Balázs, Lénárt Nikolett, Fekete Rebeka, László Zsófia I., Lele Zsolt, Orsolits Barbara, Molnár Gábor, Heindl Steffanie, Schwarcz Anett D., Ujvári Katinka, Környei Zsuzsanna, Tóth Krisztina, Szabadits Eszter, Sperlágh Beáta, Baranyi Mária, Csiba László, Hortobágyi Tibor, Maglóczky Zsófia, Martinecz Bernadett, Szabó Gábor, Erdélyi Ferenc, Szipőcs Róbert, Tamkun Michael M., Gesierich Benno, Duering Marco, Katona István, Liesz Arthur, Tamás Gábor, Dénes Ádám: Microglia monitor and protect neuronal function via specialized somatic purinergic junctions, SCIENCE 367: (6477) pp. 528-537., 2020




Back »