Activation of secondary metabolite gene clusters in Aspergillus nidulans and Fusarium verticillioides by stress – a combined transcriptomic, metabolomic and genetic approach  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
119494
Type K
Principal investigator Pócsi, István
Title in Hungarian Szekunder metabolit génklaszterek aktiválása Aspergillus nidulansban és Fusarium verticillioidesben - kombinált transzkriptomikai, metabolomikai és genetikai megközelítés
Title in English Activation of secondary metabolite gene clusters in Aspergillus nidulans and Fusarium verticillioides by stress – a combined transcriptomic, metabolomic and genetic approach
Keywords in Hungarian szekunder metabolitok, transzkriptomika, metabolomika
Keywords in English secondary metabolites, transcriptomics, metabolomics
Discipline
Microbiology: virology, bacteriology, parasitology, mycology (Council of Medical and Biological Sciences)50 %
Genomics, comparative genomics, functional genomics (Council of Medical and Biological Sciences)40 %
Molecular biology (Council of Medical and Biological Sciences)10 %
Ortelius classification: Molecular biology
Panel Genetics, Genomics, Bioinformatics and Systems Biology
Department or equivalent Department of Molecular Biotechnology and Microbiology (University of Debrecen)
Participants Antal, Károly
Batta, Gyula
Bodnár, Veronika
Boros, Enikő
Emri, Tamás
Hornok, László
Jakab, Ágnes
Kéki, Sándor
Leiter, Éva
Nagy, Lajos
Orosz, Erzsébet
Pusztahelyi, Tünde
Szabó, Zsuzsa
Starting date 2016-10-01
Closing date 2021-09-30
Funding (in million HUF) 47.886
FTE (full time equivalent) 16.93
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A projektjavaslat alapvetően két célkitűzésre fókuszál. Először, aktiválni szeretnénk néhány még nem jellemzett szekunder metabolit gén klasztert a modell fonalas gomba Aspergillus nidulansban és a kukorica-patogén Fusarium verticillioidesben úgy, hogy a gombatenyészeteket különféle oxidatív stressznek tesszük ki, illetve olyan mutánsokat állítunk elő és tesztelünk, amelyek fokozott oxidatív stresszérzékenységgel bírnak. Az A. nidulans ∆atfA és ∆mnSOD géndeléciós mutánsokat már előállítottuk, továbbá az ortológ F. verticillioides géneket vagy már deletáltuk (∆FvatfA) vagy deletálni fogjuk ebben a projektben (∆FvmnSOD). Ezek a gének stresszválaszt szabályozó b-Zip transzkripciós faktorokat (AtfA és FvatfA) és mitokondriális szuperoxid dizmutázokat (MnSOD és FvMnSOD) kódolnak. A célunk elérése érdekében két megközelítést alkalmazunk, (i) az oxidatív stressz körülmények és/vagy mutációk által kiváltott transzkriptom és metabolom változások összevetése révén stresszre reagáló génklaszterek és ezek termékeinek az azonosítása, valamint (ii) kulcsfontosságú bioszintézis és szabályozó gének, pl. az A. nidulans AN7884 nem-riboszmális peptid szintáz (NRPS) és az AN7872 Zn(2)-Cys(6) transzkripciós faktor gének, eliminálása és overexpressziója a megfelelő szekunder metabolitok kimutatása és izolálása érdekében. Másodszor, meg szeretnénk válaszolni azt az érdekes kérdést, hogy általános környezeti stresszválasz (ESR) egyáltalában létezik-e fonalas gombákban vagy ez a jelenség csak a Saccharomyces élesztőkre korlátozódik. Ezzel összefüggésben további hatékony, pl. ozmotikus stresszen alapuló, stresszkezeléseket szeretnénk találni a néma génklaszterek aktiválására.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A különféle szekunder metabolit génklaszterek oxidatív stressz általi indukciója jól dokumentált, sőt széleskörű elfogadást nyert a „Mikotoxin bioszintézis oxidatív stressz elmélete” is a tudományos közösségben. Fontos megemlíteni, hogy laboratóriumunkban elvégeztük az oxidatív stresszre reagáló Aspergillus nidulans szekunder metabolit génklaszterek első szisztematikus, egész genomra kiterjedő felderítését DNS microarray technológia alkalmazásával. Ezen transzkriptomikai kísérletek alapján hasznosítani szeretnénk a megfigyeléseinket egyes kiválasztott oxidatív stresszre reagáló, szekunder metabolit génklaszterek aktiválására a fonalas gomba modellszervezet A. nidulansban, ami egy mikotoxint és antibiotikumot termelő gomba. Kutatásainkat ki szeretnénk terjeszteni egy másik jól jellemzett fonalas gomba, a kukorica-patogén Fusarium verticillioides bevonásával; ez a gomba is számos káros mikotoxint termel. Fontos kérdés az, hogy vajon azok a géndeléciós mutánsok (∆atfA/∆FvatfA és ∆mnSOD/∆FvmnSOD), amelyekre fokozott reaktív oxigén részecske termelés és megnövekedett oxidatív stressz érzékenység jellemző, megfelelő objektumként szolgálnak-e majd a jövőben tervezett szekunder metabolit túltermeltetési kísérletekben. Pontosítani szeretnénk továbbá az AtfA/FvatfA b-Zip-típusú transzkripciós faktorok szerepét ezen szervezetek specifikus stresszválaszaiban. A projekt célul tűzi ki annak a hipotézisnek az igazolását is, hogy általános környezeti stresszválasz (ESR) valószínűleg nem létezik a fonalas aszkomicétákban. Azt is meg szeretnénk vizsgálni, hogy az oxidatív stressztől eltérő környezeti stressztípusok vajon szintén alkalmas eszközök-e a néma génklaszterek aktiválására.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Reméljük, hogy a javasolt kutatások eredményei jelentősek lesznek. Általában, a még nem azonosított gomba szekunder metabolitok megismerése segíthet megérteni, miért olyan sikeresek ökológiai értelemben ezek a fajok, akár mint állati vagy növényi kórokozók, akár gyorsan szaporodó és nagymértékben kompetitív szaprofitonok módjára élnek. Nyilvánvalóan az ilyen jellegű információk nagyon értékesek, mivel (i) elősegíthetik a mikotoxinokat termelő patogén gombafajok visszaszorítására alkalmas új stratégiák kifejlesztését, (ii) elvezethetnek a szekunder metabolitok termelése szabályozásának mélyebb megértéséhez, és (iii) megnyithatják a számunkra az olyan új vegyületek kincsestárát, amelyeknek potenciális biomedikai jelentőségük van, pl. a humán patogének és metabolikus betegségek, sőt a különféle rákos megbetegedések elleni küzdelemben is. A projekt remélt eredményei elvezethetnek (i) olyan új platformokhoz, melyek alkalmasak a még nem jellemzett, ugyanakkor környezeti stresszhatásokra reagáló szekunder metabolit génklaszterek aktiválásához, (ii) olyan új típusú gomba szekunder metabolitok azonosításához, melyek kedvező tulajdonságokkal rendelkeznek, (iii) továbbá a betakarítás utáni kontroll stratégiák hatékonyságának a javításához, melynek révén csökkenthetők a toxintermelő gombák káros hatásai. Ez a témakör óriási közérdeklődést vonz több ok miatt is, beleértve (i) az új típusú antibiotikumok kínzó hiányát, ami egybeesik az antibiotikum rezisztencia egész világra kiterjedő, elkeserítő terjedésével, (ii) a gomba szekunder metabolitok, mint metabolikus betegségek és rákos megbetegedések elleni szerek iránti növekvő érdeklődést, (iii) valamint a toxintermelő gombák terjedését és, ennek következtében, a mikotoxinok megjelenését a táplálékláncban, ami, legalábbis részben, napjaink dinamikus klímaváltozásainak tulajdonítható. Említést érdemel, hogy ez a javaslat egybeesik néhány olyan Horizon 2020 prioritással, amelyek hatékonyabb gyógyszerek létrehozását (http://www.ncpbrussels.be/eu-funding-opportunities/what-eu-funding-for-my-r-i-project/for-health-projects), továbbá élelmiszer- és takarmánybiztonsági területeket (http://www.2020-horizon.com/Biological-contamination-of-crops-and-the-food-chain-i1824.html) érintenek.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A mikroszkópos gombák sokféle és változatos kémiai szerkezetű szekunder metabolitot termelnek, melyek lehetnek különösen hasznosak (pl. antibiotikumok, a vér koleszterin szintjét csökkentő gyógyszerek, rákellenes vegyületek) vagy, éppen ellenkezőleg, nagyon károsak (pl. a rettegett mikotoxinok) az emberre nézve. Egyre több irodalmi adat mutatja, hogy a szekunder metabolitok annak az óriási kémiai arzenálnak az elválaszthatatlan és különlegesen fontos részei, melyet a gombák az általuk elfoglalt ökológiai nichek védelmére fejlesztettek ki. Nem meglepő, hogy sok szekunder metabolit bioszintetikus útvonalat olyan környezeti stresszhatások aktiválnak, amelyek többsége még ismeretlen a kutatók előtt. Ebben a kutatásban olyan „néma”, még nem jellemzett szekunder metabolit génklasztereket szeretnénk aktiválni, amelyek környezeti stresszhatásokra, pl. oxidatív stresszre reagálnak a transzkripció szintjén. A gombák gyakran szembesülnek oxidatív stresszel a természetben, ami differenciálódási folyamatokat vált ki; a szekunder metabolit termelés integráns része ezeknek a differenciálódási folyamatoknak, amint azt a „Mikotoxin termelés oxidatív stressz elmélete” is felveti. Reméljük, hogy végül képesek leszünk hozzáférni azon új gomba szekunder metabolitok kincsestárához, amelyeknek kedvező farmakológiai tulajdonságaik vannak, továbbá ki tudunk fejleszteni olyan molekuláris genetikai eszközöket, amelyek révén lehetővé válik ezen metabolitok túltermeltetése. A projekt remélt eredményei hozzásegíthetnek bennünket olyan új technológiák kifejlesztéséhez is, melyek segítségével csökkenteni tudjuk a gombák mikotoxin termelését, ami kulcsfontosságú az élelmiszer- és takarmánybiztonságban.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The project proposal focuses mainly on two goals. First, we would like to activate some not-yet-characterized secondary metabolite gene clusters in Aspergillus nidulans, the model filamentous fungus, and Fusarium verticillioides, a maize pathogenic fungus by exposing fungal cultures to various types of oxidative stress and via constructing and testing mutants with increased oxidative stress sensitivity. We have constructed ∆atfA and ∆mnSOD gene deletion mutants in A nidulans, whereas the orthologous genes of F. verticillioides either has been deleted (∆FvatfA) or will be deleted in the present project (∆FvmnSOD). These genes code for the stress response regulatory b-Zip transcription factors (AtfA and FvatfA) and the mitochondrial superoxide dismutases (MnSOD and FvMnSOD). We plan to use two approaches to reach our first goal, (i) via collation of transcriptome and metabolome changes initiated by oxidative stress conditions and/or mutations to identify stress-responsive gene clusters and their products and, (ii) through the elimination or overexpression of key biosynthetic and regulatory genes in selected stress responsive gene clusters, e.g. the A. nidulans AN7884 non-ribosomal peptide synthase (NRPS) and AN7872 Zn(2)-Cys(6) transcription factor genes, to detect and isolate the appropriate secondary metabolites. Secondly, we would like to answer the intriguing question whether the general environmental stress response (ESR) exists in filamentous fungi or this phenomenon is limited only to saccharomycetous yeasts. In this context, we would like to find further effective stress treatments, e.g. based on osmotic stress, to activate silent gene clusters.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The up-regulation of various secondary metabolite gene clusters by oxidative stress is well-documented. Moreover, the “Oxidative stress theory of mycotoxin biosynthesis” has been set up and gained a wide recognition in the scientific community. Importantly, the first systematic genome-wide screening for oxidative stress responsive secondary metabolite gene clusters in Aspergillus nidulans has been carried out in our laboratory using DNA microarray technology. Based on these transcriptomics experiments, we would like to exploit our observations via activating selected oxidative stress responsive secondary metabolite gene clusters in the filamentous fungal model organism A. nidulans, a well-known mycotoxin and antibiotic producer fungus. We also would like to expand our studies by involving another well-characterized filamentous fungus, the maize pathogen Fusarium verticillioides, which also produces a wide range of harmful mycotoxins. An important question is whether gene deletion mutants (∆atfA/∆FvatfA and ∆mnSOD/∆FvmnSOD) with augmented reactive oxygen species production and increased oxidative stress sensitivity would give us suitable platforms for future secondary metabolite overproduction strategies. We would also like to specify the role of the AtfA/FvatfA b-Zip-type transcription factors in the specific stress responses of these organisms. The project also aims at the verification of the hypothesis that a general environmental stress response (ESR) is likely not existent in ascomycetous filamentous fungi. In addition, we would like to test if various types of environmental stress other than oxidative stress are also suitable tools to activate silent gene clusters.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

We hope significant outcomes of the proposed research. To gain an access to not-yet-identified fungal secondary metabolites may help us to understand the ecological success of these species either as pathogens of animals and plants or as fast-growing and highly competitive saprophytes. Obviously, such kind of information is highly valuable because it (i) may facilitate the development of novel antifungal strategies to control the growth and mycotoxin production of pathogenic species, (ii) may lead to a deeper understanding of the regulation of secondary metabolite production and (iii) may open the treasure box of novel compounds with potential biomedical applications, e.g. in combating human pathogens, metabolic diseases or even various types of cancer. The expected results of this project may lead to (i) new platforms suitable to activate not-yet-characterized but environmental stress-responsive secondary metabolite gene clusters, (ii) the identification of novel fungal secondary metabolites with beneficial properties, (iii) the improvement of the efficiency of post-harvest control strategies to reduce the harmful effects of toxigenic fungi. This topic attracts huge public interest for several reasons including (i) the tantalizing lack of new-type antibiotics with the concomitant and distressing world-wide spread of antibiotic resistance, (ii) the increasing interests in fungal secondary metabolites in combating metabolic disorders and cancerous diseases and (iii) the spread of toxigenic fungi and the consequent appearance of mycotoxins in the food-chain, which is a consequence, at least in part, of today’s dynamic climate changes. It is worthy of mentioning that this proposal is also in line with some Horizon 2020 priorities concerning the development of novel medicines (http://www.ncpbrussels.be/eu-funding-opportunities/what-eu-funding-for-my-r-i-project/for-health-projects) and more efficient food and feed safety issues (http://www.2020-horizon.com/Biological-contamination-of-crops-and-the-food-chain-i1824.html).

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Microscopic fungi can produce a wide array of secondary metabolites with versatile chemical structures. These compounds can be highly beneficial (e.g. antibiotics, blood cholesterol level lowering drugs, anti-cancer compounds) or, on the contrary, very harmful (e.g. dreadful mycotoxins) for humans. There is a growing body of literature data indicating that secondary metabolites are inseparable and exceptionally important parts of the enormous chemical arsenal developed by fungi to defend the ecological niches they occupy. Not surprisingly, many secondary metabolite biosynthetic pathways are activated by environmental stress conditions but the molecular background of this activation is poorly understood. In this study, we aim at the activation of some of “silent”, not-yet-characterized secondary metabolite gene clusters, which are environmental stress, e.g. oxidative stress, responsive at the level of transcription. Fungi often face oxidative stress in nature eliciting differentiation processes; secondary metabolite production is an integrant part of these differentiation processes as put forward by the “Oxidative stress theory of mycotoxin biosynthesis”. We strongly hope that we will be able to gain an access to the treasure box of novel fungal secondary metabolites with beneficial pharmaceutical properties. Furthermore we would develop suitable molecular genetic tools to overproduce these metabolites. The expected outcomes of this project may also provide us with new technologies to control the mycotoxin production of harmful toxigenic fungi – this is a key topic in food and feed safety.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Az Aspergillus nidulans fonalas gomba modellszervezetben az AN7884 NRPS génklaszterhez tartozó transzkripciós faktor gén (AN7882) deléciója fokozta az asperthecin pigment termelését, míg a faktor túltermelésének hatására a gomba vastartalmú tápközegben is termelte a triacetil-fuzarinin C sziderofórt. Emellett tirozol expozíciónak kitett illetve maltóz szénforráson tenyésztett A. nidulans kultúrákban egy-egy új metabolitot észleltünk (relatív molekulatömegek 440,16 és 481,58; szerkezet-meghatározás folyamatban). A növénypatogén Fusarium verticillioides gombában az FvatfA gén deléciója fumonizin mikotoxint nem termelő fenotípust eredményezett, továbbá minimálisra csökkentette a karotinoid színanyagok termelését, valamint jelentősen megnövelte a bikaverin pigment kihozatalát. Transzkriptomikai vizsgálatainkban megfigyeltük, hogy a környezeti stresszhatások a szekunder anyagcsere génjeinek transzkripcióját stresszor specifikus módon befolyásolták. Például a CdCl2 expozíció jelentősen megváltoztatta az A. nidulans transzkriptomát, de a szekunder anyagcserében e stresszhatás csak kis eltérést eredményezett. A szénforrás minősége és mennyisége ugyanakkor alapvetően befolyásolta a tenyészetek szekunder anyagcseréjét is. Bár a glükóz jelenléte vagy a szénforrások teljes hiánya, szemben a rosszul hasznosuló szénforrások jelenlétével, nem kedvezett a szekunder metabolitok képződésének, több klaszter is glükóz jelenlétében vagy szénéhezés alatt mutatott nagy transzkripciós aktivitást.
Results in English
In the filamentous fungus model organism Aspergillus nidulans, the deletion of the transcription factor gene (AN7882) in the AN7884 NRPS gene cluster increased asperthecin pigment production, while the overproduction of the factor made the fungus able to produce triacetylfusarinine C siderophore even in iron-containing medium. In addition, in A. nidulans cultures exposed to tyrosol or cultured on maltose carbon source, one-one new metabolites (relative molecular masses 440.16 and 481.58; structure determination in progress) were detected. In the plant pathogen Fusarium verticillioides, deletion of the FvatfA gene resulted in a fumonisin mycotoxin defected phenotype, minimized carotenoid pigment productions, and significantly increased bikaverin pigment yield. In our transcriptomic studies, environmental stresses influenced the transcription of secondary metabolism genes in a stressor-specific manner. For example, CdCl2 exposure significantly altered the A. nidulans transcriptome, but this stress resulted only in a small change in secondary metabolism. However, the quality and quantity of the carbon source basically influenced the secondary metabolism of the cultures as well. Although the presence of glucose or the complete absence of carbon sources, contrary to the presence of poorly utilizable carbon sources, did not support the formation of secondary metabolites, several clusters showed high transcriptional activity in the presence of glucose or during carbon starvation.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=119494
Decision
Yes





 

List of publications

 
Ráduly, Zs., Szabó, L., Madar, A., Pócsi, I. and Csernoch, L.: Toxicological and medical aspects of Aspergillus-derived mycotoxins entering the feed and food chain, Front. Microbiol. 10, Article No.: 2908., 2020
Beatrix Kocsis, Mi-Kyung Lee, Jae-Hyuk Yu, István Pócsi, Éva Leiter, Tamás Emri: Genome-wide analysis of AtfA/AtfB-mediated menadione stress response in Aspergillus nidulans, 31st Fungal Genetics Conference (https://genetics-gsa.org/fungal-2022/), 2022, 2022
Beatrix Kocsis, Mi-Kyung Lee, Jae-Hyuk Yu, István Pócsi, Éva Leiter: Functional analysis of the bZIP transcription factors AtfA and AtfB in Aspergillus nidulans, 31st Fungal Genetics Conference (https://genetics-gsa.org/fungal-2022/), 2022, 2022
Emri Tamás: Study on the stress responses of Aspergillus species, MTA doktori disszertáció, Hungarian Academy of Sciences, 2019
Szabó Z, Pákozdi K, Murvai K, Kecskeméti Á, Oláh V, Logrieco AF, Madar A, Dienes B, Csernoch L, Emri T, Hornok L, Pócsi I, Leiter É: FvmnSOD is involved in oxidative stress defence, mitochondrial stability and apoptosis prevention in Fusarium verticillioides., J Basic Microbiol 60(11-12):994-1003., 2020
Pócsi I, Giacometti F, Ambrus Á, Logrieco AF: Editorial: Aspergillus-Derived Mycotoxins in the Feed and Food Chain, Front Microbiol 11:606108, 2020
Pfliegler WP, Pócsi I, Győri Z, Pusztahelyi T: The Aspergilli and Their Mycotoxins: Metabolic Interactions With Plants and the Soil Biota., Front Microbiol 10:2921., 2020
Antal K, Gila B Cs, Pócsi I, Emri T: General stress response or adaptation to rapid growth in Aspergillus nidulans?, Fungal Biol 124(5):376-386., 2020
Király A, Szabó IG, Emri T, Leiter É, Pócsi I.: Supplementation of Aspergillus glaucus with gfdB gene encoding a glycerol 3-phosphate dehydrogenase in Aspergillus nidulans., J Basic Microbiol. 60(8):691-698., 2020
Király A, Hámori C, Gyémánt G, Kövér KE, Pócsi I, Leiter É.: Characterization of gfdB, putatively encoding a glycerol 3-phosphate dehydrogenase in Aspergillus nidulans., Fungal Biol. 124(5):352-360., 2020
Kecskeméti Á, Nagy C, Biró P, Szabó Z, Pócsi I, Bartók T, Gáspár A.: Analysis of fumonisin mycotoxins with capillary electrophoresis - mass spectrometry., Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess. 37(9):1553-1563., 2020
Szabó Z, Pákozdi K, Murvai K, Pusztahelyi T, Kecskeméti Á, Gáspár A, Logrieco AF, Emri T, Ádám AL, Leiter É, Hornok L, Pócsi I.: FvatfA regulates growth, stress tolerance as well as mycotoxin and pigment productions in Fusarium verticillioides., Appl Microbiol Biotechnol. 104(18):7879-7899., 2020
Alder-Rangel A, Idnurm A, Brand AC, Brown AJP, Gorbushina A, Kelliher CM, Campos CB, Levin DE, Bell-Pedersen D, Dadachova E, Bauer FF, Gadd GM, Braus GH, Braga GUL, Brancini GTP, Walker GM, Druzhinina I, Pócsi I, Dijksterhuis J, Aguirre J, Hallsworth JE, Schumacher J, Wong KH, Selbmann L, Corrochano LM, Kupiec M, Momany M, Molin M, Requena N, Yarden O, Cordero RJB, Fischer R, Pascon RC, Mancinelli RL, Emri T, Basso TO, Rangel DEN: The Third International Symposium on Fungal Stress – ISFUS., Fungal Biol 124(5):235-252., 2020
Orosz, E., Antal, K., Gazdag, Z., Szabó, Z., Han, K.H., Yu, J.H., Pócsi, I. and Emri, T.: Transcriptome-based modeling reveals that oxidative stress induces modulation of the AtfA-dependent signaling networks in Aspergillus nidulans., Int. J. Genomics 2017, Article ID 6923849, 2017
Kurucz, V., Kiss, B., Szigeti, Zs.M., Nagy, G., Orosz, E., Hargitai, Z., Harangi, S., Wiebenga, A., de Vries, R.P., Pócsi, I. and Emri, T.: Physiological background of the unusually high tolerance to Cd2+ found for the Aspergillus fumigatus Af293 strain., J. Basic Microbiol., 58, 957-967, 2018
Orosz, E., van de Wiele, N., Emri, T., Zhou, M., Robert, V., de Vries, R.P. and Pócsi, I.: Fungal Stress Database (FSD) – a repository of fungal stress physiological data, Database, Article ID: bay009., 2018
Emri, T., Antal, K., Riley, R., Karányi, Zs., Miskei, M., Orosz, E., Baker, S.E., Wiebenga, A., de Vries, R.P. and Pócsi, I.: Duplications and losses of genes encoding known elements of the stress defense system of the Aspergilli contribute to the evolution of these filamentous fungi ..., Stud. Mycol., 91, 23-36., 2018
Szabó Z, Pákozdi K, Murvai K, Kecskeméti Á, Oláh V, Logrieco AF, Madar A, Dienes B, Csernoch L, Emri T, Hornok L, Pócsi I, Leiter É: FvmnSOD is involved in oxidative stress defence, mitochondrial stability and apoptosis prevention in Fusarium verticillioides., J Basic Microbiol 60(11-12):994-1003., 2020
Pócsi I, Giacometti F, Ambrus Á, Logrieco AF: Editorial: Aspergillus-Derived Mycotoxins in the Feed and Food Chain, Front Microbiol 11:606108, 2020
Pfliegler WP, Pócsi I, Győri Z, Pusztahelyi T: The Aspergilli and Their Mycotoxins: Metabolic Interactions With Plants and the Soil Biota., Front Microbiol 10:2921., 2020
Antal K, Gila B Cs, Pócsi I, Emri T: General stress response or adaptation to rapid growth in Aspergillus nidulans?, Fungal Biol 124(5):376-386., 2020
Király A, Szabó IG, Emri T, Leiter É, Pócsi I.: Supplementation of Aspergillus glaucus with gfdB gene encoding a glycerol 3-phosphate dehydrogenase in Aspergillus nidulans., J Basic Microbiol. 60(8):691-698., 2020
Király A, Hámori C, Gyémánt G, Kövér KE, Pócsi I, Leiter É.: Characterization of gfdB, putatively encoding a glycerol 3-phosphate dehydrogenase in Aspergillus nidulans., Fungal Biol. 124(5):352-360., 2020
Kecskeméti Á, Nagy C, Biró P, Szabó Z, Pócsi I, Bartók T, Gáspár A.: Analysis of fumonisin mycotoxins with capillary electrophoresis - mass spectrometry., Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess. 37(9):1553-1563., 2020
Szabó Z, Pákozdi K, Murvai K, Pusztahelyi T, Kecskeméti Á, Gáspár A, Logrieco AF, Emri T, Ádám AL, Leiter É, Hornok L, Pócsi I.: FvatfA regulates growth, stress tolerance as well as mycotoxin and pigment productions in Fusarium verticillioides., Appl Microbiol Biotechnol. 104(18):7879-7899., 2020
Alder-Rangel A, Idnurm A, Brand AC, Brown AJP, Gorbushina A, Kelliher CM, Campos CB, Levin DE, Bell-Pedersen D, Dadachova E, Bauer FF, Gadd GM, Braus GH, Braga GUL, Brancini GTP, Walker GM, Druzhinina I, Pócsi I, Dijksterhuis J, Aguirre J, Hallsworth JE, Schumacher J, Wong KH, Selbmann L, Corrochano LM, Kupiec M, Momany M, Molin M, Requena N, Yarden O, Cordero RJB, Fischer R, Pascon RC, Mancinelli RL, Emri T, Basso TO, Rangel DEN: The Third International Symposium on Fungal Stress – ISFUS., Fungal Biol 124(5):235-252., 2020
Gila Cs. B., Antal K, Birkó Zs, Keserű Sz. J., Pócsi I, Emri T: Strategies Shaping the Transcription of Carbohydrate-Active Enzyme Genes in Aspergillus nidulans, J Fungi (Basel) 8(1): 79., 2022
Bákány, B., Yin, W.-B., Dienes, B., Nagy, T., Leiter, É., Emri, T., Keller, N.P., Pócsi, I.: Study on the bZIP-type transcription factors NapA and RsmA in the regulation of intracellular reactive species levels and sterigmatocystin production of Aspergillus nidulans, Int J Mol Sci 22, Article number 1577, 2021
Leiter É, Emri T, Pákozdi K, Hornok L, Pócsi I.: The impact of bZIP Atf1ortholog global regulators in fungi, Appl Microbiol Biotechnol. 105(14-15):5769-5783., 2021
Emri T, Gila B, Antal K, Fekete F, Moon H, Yu JH, Pócsi I.: AtfA-Independent Adaptation to the Toxic Heavy Metal Cadmium in Aspergillus nidulans, Microorganisms 9(7):1433., 2021
Bernadett Bákány, Wen-Bing Yin, Beatrix Dienes, Tibor Nagy, Éva Leiter, Tamás Emri, Nancy P. Keller and István Pócsi: Interaction of the bZIP-type transcription factors NapA and RsmA in the regulation of oxidative stress defense and sterigmatocystin production of Aspergillus nidulans, 31st Fungal Genetics Conference (https://genetics-gsa.org/fungal-2022/), 2022
Kocsis, B., Fodor, P., Leiter É., Pócsi, I.: Study on a gene deletion mutant encoding a transcription factor regulating a secondary metabolite gene cluster, Acta Microbiologica et Immunologica Hungarica, 2019
Szabó, Zs, Pákozdi, K., Szabó, K., Murvai, K. Pusztahelyi, T., Kecskeméti Á., Gáspár, A., Ádám, A., Pócsi, I., Leiter, É.: Manganase superoxide dismutase involved in oxidative stress defense, respiration and apoptosis prevention in Fusarium verticillioides, Acta Microbiologica et Immunologica Hungarica, 2019
Szabó, Zs., Pákozdi, K., Szabó, K., Pusztahelyi, T., Kecskeméti Á., Gáspár, A., Hornok, L., Ádám, A., Leiter, É., Pócsi, I., :: The bZIP-type transcription factor, FvatfA affects secondary metabolite production and invasive growth in Fusarium verticillioides, Acta Microbiologica et Immunologica Hungarica, 2019
Király, A., Molnár, A., Bodnár, V., Hámori, Cs., Gyémánt, Gy., E. Kövér, K., Pócsi, I., Leiter, É.:: Glycerol 3-phosphate dehydrogenase gfdB in the oxidative stress defense of Aspergillus nidulans, Annals of the International Symposium on Fungal Stress – ISFUS, 2019
Pócsi I.: Fungal stress databases - constructions and applications, Annals of the International Symposium on Fungal Stress – ISFUS, 2019
Király, A., Molnár, A., Kocsis, B., Pócsi, I., Leiter, É.: Functional study on gfdB, putatively encoding a glycerol 3-phosphate dehydrogenase in Aspergillus nidulans, 30th Fungal Genetics Conference, Pacific Grove, California (abstract book), 2019
Szabó, Zs., Pákozdi, K., Szabó, K., Murvai, K., Pusztahelyi, T., Kecskeméti, Á., Gáspár, A., Logrieco , A.F., Hornok,L., Pócsi, I., Leiter, É.: Manganese superoxide dismutase is involved in oxidative stress defense and apoptosis prevention in Fusarium verticillioides, 30th Fungal Genetics Conference, Pacific Grove, California (abstract book), 2019
Boczonádi, I., Jakab, Á., Baranyai, E., Tóth, Cs.N., Daróczi, L., Kiss, G., Antal, M., Emri, T., Pusztahelyi, T., Fábián, I., Kothe, E., Pócsi, I.: The potential application of Aspergillus oryzae in the biosorption of rare earth element ions present in seepage waters from a post-uraniummining area, 30th Fungal Genetics Conference, Pacific Grove, California (abstract book), 2019, 2019
Szabó, Zs, Pákozdi, K., Szabó, K., Perge, D., Pusztahelyi, T., Kecskeméti Á., Gáspár, A., Lattanzio, V.M.T., Hornok, L., Leiter, É., Pócsi, I.: Characterization of FvatfA encoding a bZIP-type transcription factor in the maize pathogen Fusarium verticillioides., 30th Fungal Genetics Conference, Pacific Grove, California (abstract book), 2019
Király, A., Hámori, Cs., Gyémánt, Gy., E. Kövér, K., Pócsi, I., Leiter, É.: Characterization of gfdb, putatively encoding a glycerol 3-phosphate dehydrogenase in Aspergillus nidulans., Fungal Biology, 2019
Emri, T., Hajdu, M., Kovács, R., Antal, K., Jónás P.A., Pócsi I.: The glutathione degrading pathway of Aspergillus nidulans and its significance under carbon stress, Acta Microbiologica et Immunologica Hungarica, 2019
Gila B.Cs., Antal, K., Birkó, Zs., Keserű, J., Pócsi, I., Emri, T.: Comparison of carbon starvation and carbon limitation stress responsens in Aspergillus nidulans, Acta Microbiologica et Immunologica Hungarica, 2019
Pócsi, I.: Fungal stress databases, Acta Microbiologica et Immunologica Hungarica, 2019
Vassné Orosz Erzsébet: Oxidative stress response of Aspergillus spp., University of Debrecen, 2018
Orosz, E., Antal, K., Gazdag, Z., Szabó, Z., Han, K.H., Yu, J.H., Pócsi, I. and Emri, T.: Transcriptome-based modeling reveals that oxidative stress induces modulation of the AtfA-dependent signaling networks in Aspergillus nidulans., Int. J. Genomics 2017, Article ID 6923849, 2017
Pócsi, I., Orosz, E., Antal, K., Han, K.H., Yu, J.H. and Emri, T.: AtfA- a key player in the oxidative stress defense system of Aspergillus nidulans., Abstract Book of the 12th Symposium of the VAAM special group Molecular Biology of Fungi, Jena, p. 103, 2017
Pócsi, I. and Emri, T.: Autolytic hydrolases produced by Aspergillus nidulans support both sexual and asexual developments of the fungus, Abstract Book of the 2nd Symposium on Plant Biomass Conversion by Fungi, Utrecht, p. 41., 2017
Kurucz, V., Kiss, B., Szigeti, Zs.M., Nagy, G., Orosz, E., Hargitai, Z., Harangi, S., Wiebenga, A., de Vries, R.P., Pócsi, I. and Emri, T.: Physiological background of the unusually high tolerance to Cd2+ found for the Aspergillus fumigatus Af293 strain., J. Basic Microbiol., accepted for publication, 2018
Orosz, E., van de Wiele, N., Emri, T., Zhou, M., Robert, V., de Vries, R.P. and Pócsi, I.: Fungal Stress Database (FSD) – a repository of fungal stress physiological data, Database, Article ID: bay009., 2018
Pócsi, I., Király, G. and Bánfalvi, G.: Antineoplastic potential of mycotoxins, Acta Microbiol. Immunol. Hung. 65, 267-307., 2018
Emri, T., Antal, K., Riley, R., Karányi, Zs., Miskei, M., Orosz, E., Baker, S.E., Wiebenga, A., de Vries, R.P. and Pócsi, I.: Duplications and losses of genes encoding known elements of the stress defense system of the Aspergilli contribute to the evolution of these filamentous fungi ..., Stud. Mycol., accepted for publication, 2018





 

Events of the project

 
2019-07-03 19:52:57
Résztvevők változása
2017-10-11 11:12:28
Résztvevők változása
2016-09-30 07:31:17
Résztvevők változása




Back »