Improving the control of Mycoplasma synoviae infection  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
119594
Type K
Principal investigator Gyuranecz, Miklós
Title in Hungarian Mycoplasma synoviae fertőzés elleni védekezés lehetőségeinek fejlesztése
Title in English Improving the control of Mycoplasma synoviae infection
Keywords in Hungarian antibiotikum, baromfi, genotipizálás, Mycoplasma synoviae, vakcina
Keywords in English antibiotics, genotyping, Mycoplasma synoviae, poultry, vaccine
Discipline
Epidemiology, veterinary microbiology (Council of Complex Environmental Sciences)100 %
Panel Plant and animal breeding
Department or equivalent Institute for Veterinary Medical Research (Centre for Agricultural Research)
Participants Dán, Ádám
Erdélyi, Károly
Felde, Orsolya
Görföly-Sulyok, Kinga Mária
Grózner, Dénes
Kovács, Áron Botond
Kreizinger, Zsuzsa
Rónai, Zsuzsanna
Starting date 2016-11-01
Closing date 2020-10-31
Funding (in million HUF) 36.651
FTE (full time equivalent) 9.24
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A Mycoplasma synoviae fertőzés nagy gazdasági veszteségekkel járó légzőszervi megbetegedést, ízületgyulladást és tojásvég elváltozást okoz a tyúk és pulyka állományokban. Világszerte elterjedt kórokozó, mely egyre gyakrabban okoz megbetegedéseket. A M. synoviae fertőzés elleni védekezésnek három lehetséges módja van; a mentesítést követő megelőzés, a vakcinázás és a gyógykezelés.
A pályázat célja a M. synoviae fertőzés elleni védekezés lehetőségeinek a fejlesztése:
1) Megbízható genotipizáló rendszert fejlesztünk ki, ami lehetővé teszi, hogy feltárjuk az egyes M. synoviae járványok forrását és terjedésének módját az egyes baromfi integrációk között és integrációkon belül, ezzel is növelve a megelőzés hatékonyságát.
2) Molekuláris rendszert fejlesztünk, ami lehetővé teszi a vakcina törzs és a klinikai izolátumok gyors elkülönítését.
3) Aktuális adatokat szolgáltatunk a M. synoviae törzsek antibiotikum érzékenységéről, amik nagyban segíteni fogják a fertőzések hatékony gyógykezelését. Gyors és olcsó molekuláris rendszereket fejlesztünk ki a M. synoviae törzsek egyes antibiotikumokkal szembeni érzékenységi profiljának a meghatározására. Ennek segítségével izolálás nélkül, közvetlenül a klinikai mintából (pl. légcső tampon), néhány órán belül meg lehet határozni a fertőzést okozó törzs antibiotikum érzékenységét. Így a gyakorló állatorvosok gyorsan célzott antibiotikum kezelést tudnak alkalmazni a fertőzött állományon olyan szerrel, aminek a legjobb hatékonyság mellett legkisebb a közegészségügyi értéke, megfelelő az élelmiszer egészségügyi várakozási ideje és a legkedvezőbb az ára is. Mindezek hatására a gazdasági veszteségek nagymértékben csökkenthetőek lesznek.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Milyen megbízható genotipizáló rendszert lehet kifejleszteni molekuláris epidemiológiai vizsgálatokhoz? Az élő, attenuált vakcina törzset el lehet-e különíteni molekuláris biológiai módszerrel a vad M. synoviae izolátumoktól? Milyen antibiotikum érzékenységi profillal rendelkeznek a hazai és közép-kelet európai M. synoviae törzsek? Milyen gének felelősek az egyes antibiotikumokkal szembeni rezisztencia kialakításában? Van-e lehetőség gyors, érzékeny és költséghatékony molekuláris biológiai módszereket kifejleszteni a M. synoviae törzsek antibiotikum érzékenységének meghatározására?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Egy hazai és közép-kelet európai M. synoviae törzsgyűjteményt hozunk létre. Egy megbízható genotipizáló rendszert fejlesztünk ki, ami lehetővé teszi majd, hogy molekuláris epidemiológiai vizsgálatokat végezzünk, s ezáltal feltárjuk az egyes járványok forrását és terjedésének módját egy-egy baromfi integráción belül és az egyes integrációk között. Molekuláris rendszert fejlesztünk, ami lehetővé teszi a vakcina törzs és a vad törzsek gyors elkülönítését. Ezek a rendszerek növelni fogják a M. synoviae mentesítési programok hatékonyságát. Aktuális adatokat szolgáltatunk a magyarországi és közép-kelet európai M. synoviae izolátumok antibiotikum érzékenységéről, amik nagyban segíteni fogják a hazai fertőzések hatékony gyógykezelését. Meghatározzuk számos vad izolátumnak és in vitro szelektált rezisztens törzsnek a teljes genom szekvenciáját és elemezzük azt. Gyors és olcsó molekuláris rendszereket fejlesztünk ki a M. synoviae törzsek egyes antibiotikumokkal szembeni érzékenységi profiljának a meghatározására. Ennek segítségével izolálás nélkül, közvetlenül a klinikai mintából (pl. légcső tampon), néhány órán belül meg lehet határozni a fertőzést okozó M. synoviae törzs antibiotikum érzékenységét. Így a gyakorló állatorvosok gyorsan, célzott antibiotikum kezelést tudnak alkalmazni a fertőzött állományon olyan szerrel, aminek a legjobb hatékonyság mellett legkisebb a humán egészségügyi értéke, megfelelő az élelmiszer egészségügyi várakozási ideje és a legkedvezőbb az ára is. Mindezek hatására a gazdasági veszteségek nagymértékben csökkenthetőek lesznek.
A pályázott kutatás legjelentősebb eredménye az antibiotikum rezisztencia genetikai hátterének a feltárása lesz, illetve ezen genetikai markerek alapján kifejlesztett molekuláris biológiai módszerek az antibiotikum rezisztencia gyors kimutatására. Számításaink szerint ez egy nagy nemzetközi visszhangot kiváltó tudományos eredmény lesz. Továbbá ez lesz az első kutatás, ami aktuális adatokat fog szolgáltatni a közép-kelet európai M. synoviae törzsek antibiotikum érzékenységi profiljáról. A vakcina törzset elkülönítő és a járványtani nyomozásra kifejlesztett molekuláris biológiai rendszerek szintén világ szintű érdeklődésre tartanak majd számot.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A M. synoviae világszerte előforduló, egyre jelentősebb, baromfi állományokban nagy gazdasági károkkal járó megbetegedéseket okozó ágens. A pályázat célja a M. synoviae fertőzés elleni védekezés lehetőségeinek a fejlesztése:
1) Olyan módszert fejlesztünk ki, ami lehetővé teszi, hogy feltárjuk az egyes M. synoviae járványok forrását és terjedésének módját az egyes baromfi tenyésztő cégek között és cégeken belül, ezzel is növelve a megelőzés hatékonyságát.
2) Olyan eljárást dolgozunk ki, ami lehetővé teszi a vakcina törzs és a klinikai izolátumok gyors elkülönítését.
3) Aktuális adatokat szolgáltatunk a M. synoviae izolátumok antibiotikum érzékenységéről, amik nagyban segíteni fogják a fertőzések hatékony gyógykezelését. Gyors és olcsó módszereket fejlesztünk ki a M. synoviae törzsek egyes antibiotikumokkal szembeni érzékenységi profiljának a meghatározására. Ennek segítségével közvetlenül a klinikai mintából (pl. légcső tampon), néhány órán belül meg lehet határozni a fertőzést okozó M. synoviae törzs antibiotikum érzékenységét. Így a gyakorló állatorvosok gyorsan célzott antibiotikum kezelést tudnak alkalmazni a fertőzött állományon olyan szerrel, aminek a legjobb hatékonyság mellett legkisebb a közegészségügyi értéke, megfelelő az élelmiszer egészségügyi várakozási ideje és a legkedvezőbb az ára is. Mindezek hatására a gazdasági veszteségek nagymértékben csökkenthetőek lesznek.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Mycoplasma synoviae is an economically important pathogen of poultry causing respiratory disease, infectious synovitis and eggshell apex abnormality in chickens and turkeys. This agent has a worldwide distribution and its occurrence is increasing. Control of this disease consists of three general aspects: eradication followed by prevention, vaccination or medication.
The main aim of the present project is to improve the control of M. synoviae infection:
1) A system for the genotyping of M. synoviae isolates will be developed. It will facilitate the discovery of possible M. synoviae reservoirs and infection routes between and within the different poultry farming companies, thus it will improve the disease prevention efforts.
2) An assay to differentiate the live attenuated vaccine strain from the clinical isolates will also be developed.
3) Essential data will be presented about the antibiotic susceptibility profiles of M. synoviae strains which will help the antibiotic therapy of infections. Methods allowing rapid and cost-effective molecular detection of the antibiotic susceptibility profile of M. synoviae isolates will be developed. This will allow us to determine the antibiotic susceptibility of the clinical isolates within few hours, without culture, directly from the clinical samples (e.g. trachea swabs). Veterinary practitioners will be able to rapidly start treating M. synoviae infected flocks and choose the best antibiotic which is the most effective, less important for human medicine, has appropriate withdrawal time and lowest price. Consequently the economic losses and spreading of antibiotic resistance will be markedly reduced.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Is it possible to develop a robust genotyping system for molecular epidemiology purposes? Is it possible to differentiate the live attenuated vaccine strain from wild virulent M. synoviae strains by molecular methods? What are the antibiotic susceptibility profiles of the Hungarian and Central and Eastern European M. synoviae strains? What are the antibiotic resistance coding regions in the genome? Is it possible to develop rapid, sensitive and cost-effective molecular methods for determining antibiotic susceptibility of M. synoviae isolates?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

A Hungarian and a Central and Eastern European M. synoviae strain collection will be established. A reliable and robust system for the genotyping of M. synoviae clinical isolates will be developed. This system will be used for molecular epidemiology purposes and will facilitate the discovery of possible M. synoviae reservoirs and infection routes between and within the different poultry integration companies. An assay to differentiate the live attenuated vaccine strain from the clinical isolates will also be developed. These methods will facilitate M. synoviae eradication programs. Essential data will be presented about the antibiotic susceptibility profiles of the Hungarian and other Central and Eastern European strains which will help the antibiotic therapy of M. synoviae infections. The genome of clinical M. synoviae isolates and in vitro selected antibiotic resistant clones will be sequenced and analyzed. Methods allowing rapid and cost-effective molecular detection of the antibiotic susceptibility profile of M. synoviae isolates will be developed. This will allow us to determine the antibiotic susceptibility of the clinical isolates within a few hours, without culture, directly from the clinical samples (e.g. trachea swabs). The veterinary practitioners will be able to rapidly start treating M. synoviae infected flocks and choose the best antibiotic which is the most effective, less important for human medicine, has appropriate withdrawal time and lowest price. Consequently the economic losses will be markedly reduced.
The most significant scientific result of this study will be the discovery of genetic markers of antibiotic resistance and the development of rapid molecular methods targeting the resistance mutations. It will be an internationally highly recognized result. Furthermore this study will be the first which provides data about the antibiotic susceptibility profile of the M. synoviae isolates of Central and Eastern Europe. The differentiation of the live attenuated vaccine strain from other isolates and the development of genotyping systems for molecular epidemiology purposes will also have a world-wide significance.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

M. synoviae is an economically important pathogen of poultry, it has a worldwide distribution and its occurrence is increasing. The main aim of the present project is to improve the control of M. synoviae infection:
1) A system will be developed to facilitate the discovery of possible M. synoviae reservoirs and infection routes between and within the different poultry farming companies, thus it will improve the disease prevention efforts.
2) An assay to differentiate the vaccine strain from the clinical isolates will also be developed.
3) Essential data will be presented about the antibiotic susceptibility profiles of M. synoviae strains which will help the antibiotic therapy of infections. Methods allowing rapid and cost-effective detection of the antibiotic susceptibility profile of M. synoviae isolates will be developed. This will allow us to determine the antibiotic susceptibility of the clinical isolates within few hours, without culture, directly from the clinical samples (e.g. trachea swabs). Veterinary practitioners will be able to rapidly start treating M. synoviae infected flocks and choose the best antibiotic which is the most effective, less important for human medicine, has appropriate withdrawal time and lowest price. Consequently the economic losses and spreading of antibiotic resistance will be markedly reduced.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A pályázatban vállaltakat maradéktalanul elvégeztük, továbbá számos helyen, a pályázat témájához szorosan kapcsolódó vizsgálatokkal is kiegészítettük: - Felállítottunk egy hazai és egy nemzetközi törzsgyűjteményt. - Elsőként fejlesztettünk DIVA (vakcina-vad elkülönítő) rendszert az MS1 vakcinára. - Új DIVA rendszert fejlesztettünk az MS-H vakcinára. - Elsőként fejlesztettünk DIVA rendszereket a ts11, 6/85, F és K M. gallisepticum vakcinákra. - Egy multi-locus variable-number tandem repeat analysis (MLVA) fejlesztettünk a M. synoviae törzsek genotipizálására és elvégeztük a törzsek multi-locus sequence typing (MLST) vizsgálatát is. - Elsőként dolgoztunk ki egy MLST rendszert a M. gallisepticum törzsekre. - Meghatároztuk a hazai és egyéb Közép-Kelet európai M. synoviae törzsek antibiotikum érzékenységi profilját. - Törzseket gyűjtöttünk Ázsiából és meghatároztuk törzsek antibiotikum érzékenységi profilját. - Feltérképezzük a M. synoviae egyes antibiotikummal szembeni rezisztencia kialakulásáért felelős génjeit és mutációit. - Az azonosított genetikai markerek kimutatására gyors és költség-hatékony molekuláris biológiai teszteket fejlesztettünk. Kilenc angol és 2 magyar nyelvű cikket publikáltunk 27,794 IF értékben. Eredményeinkről 20 alkalommal számoltunk be előadás és 2 alkalommal poszter formájában. A kutatásokban 4 PhD hallgató vett részt, egy közvetlenül ezekből az eredményekből készítette a doktori értekezését. A kutatásokból 3 TDK dolgozat is született.
Results in English
We have performed all experiments in accordance with the project plan and implemented several extra studies which are closely related to the project as well: - We established Hungarian and international strain collections. - We developed the first MS1 DIVA (differentiating infected from vaccinated animal) system. - We developed a new MS-H DIVA system. - We developed the first ts11, 6/85, F and K strain specific M. gallisepticum DIVA systems. - We developed the first multi-locus variable-number tandem repeat system (MLVA) for the genotyping of M. synoviae and we performed multi-locus sequence typing (MLST) as well. - We developed the first MLST system for M. gallisepticum. - We determined the antibiotic susceptibility profiles of Hungarian and other Central-Eastern European M. synoviae isolates. - We collected strains from Asia and determined their antibiotic susceptibility profile. - We determined the genes and mutations responsible for antibiotic resistance in M. synoviae. - We developed rapid molecular assays for the detection of these genetic markers. Nine international and 2 Hungarian papers were published with a cumulative IF: 27.794. We presented our results on conferences as an oral presentation (20) or as a poster (2). Four PhD student participated in the project. One of them wrote her dissertation from the results. The dissertation (TDK) of three undergraduate students were also prepared from the results.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=119594
Decision
Yes





 

List of publications

 
Kreizinger Z, Sulyok KM, Grózner D, Bekő K, Dán Á, Szabó Z, Gyuranecz M.: Development of mismatch amplification mutation assays for the differentiation of MS1 vaccine strain from wild-type Mycoplasma synoviae and MS-H vaccine strains., Plos One 12, 2017
Kreizinger Z, Grózner D, Sulyok KM, Nilsson K, Hrivnák V, Benčina D, Gyuranecz M.: Antibiotic susceptibility profiles of Mycoplasma synoviae strains originating from Central and Eastern Europe., BMC Veterinary Research, 2017
Kreizinger Z, Sulyok KM, Bekő K, Kovács ÁB, Grózner D, Felde O, Marton S, Bányai K, Catania S, Benčina D, Gyuranecz M: Genotyping Mycoplasma synoviae: Development of a multi-locus variable number of tandem-repeats analysis and comparison with current molecular typing methods, Veterinary Microbiology, 2018
Bekő K, Kreizinger Z, Sulyok KM, Kovács ÁB, Grózner D, Catania S, Bradbury J, Lysnyansky I, Olaogun OM, Czanik B, Ellakany H, Gyuranecz M: Genotyping Mycoplasma gallisepticum by multilocus sequence typing, Veterinary Microbiology, 2019
Sulyok KM, Kreizinger Z, Bekő K, Forró B, Marton S, Bányai K, Catania S, Ellis C, Bradbury J, Olaogun OM, Kovács ÁB, Cserép T, Gyuranecz M: Development of Molecular Methods for Rapid Differentiation of Mycoplasma gallisepticum Vaccine Strains from Field Isolates, Journal of Clinical Microbiology, 2019
Bekő K, Kreizinger Z, Yvon C, Saller O, Catania S, Feberwee A, Gyuranecz, M: Development of molecular assays for the rapid and cost-effective determination of fluoroquinolone, macrolide and lincosamide susceptibility of Mycoplasma synoviae isolates, PLOS ONE, 2020
Bekő K, Kreizinger Zs, Kovács ÁB, Sulyok K, Marton Sz, Bányai K, Catania S, Feberwee A, Wiegel J, Dijkman R, ter Veen C, Lysnyansky I, Gyuranecz M: Mutations potentially associated with decreased susceptibility to fluoroquinolones, macrolides and lincomycin in Mycoplasma synoviae, VETERINARY MICROBIOLOGY, 2020
Morrow CJ, Kreizinger Zs, Achari RR, Bekő K, Yvon C, Gyuranecz M: Antimicrobial susceptibility of pathogenic mycoplasmas in chickens in Asia, VETERINARY MICROBIOLOGY, 2020
Bekő K, Kovács ÁB, Kreizinger Zs, Marton Sz, Bányai K, Bánáti L, Catania S, Bradbury J, Lysnyansky I, Olaogun OM, Gyuranecz M: Development of mismatch amplification mutation assay (MAMA) for the rapid differentiation of Mycoplasma gallisepticum K vaccine strain from field isolates., AVIAN PATHOLOGY, 2020
Bekő K, Gyuranecz M: Mycoplasma synoviae okozta baromfibetegségek, MAGYAR ÁLLATORVOSOK LAPJA, 2020
Bekő K, Gyuranecz M: Baromfiállományok Mycoplasma gallisepticum okozta fertőzései, MAGYAR ÁLLATORVOSOK LAPJA, 2020
Kreizinger Z, Grózner D, Sulyok KM, Nilsson K, Hrivnák V, Benčina D, Gyuranecz M.: Antibiotic susceptibility profiles of Mycoplasma synoviae strains originating from Central and Eastern Europe., BMC Veterinary Research, 2017
Kreizinger Z, Sulyok KM, Bekő K, Kovács ÁB, Grózner D, Felde O, Marton S, Bányai K, Catania S, Benčina D, Gyuranecz M: Genotyping Mycoplasma synoviae: Development of a multi-locus variable number of tandem-repeats analysis and comparison with current molecular typing methods, Veterinary Microbiology, 2018
Kreizinger Z, Grózner D, Sulyok KM, Nilsson K, Hrivnák V, Benčina D, Gyuranecz M.: Mycoplasma synoviae törzsek antibiotikum érzékenységi profiljának meghatározása, Akademiai beszámoló, Bakteriológia szekció, 2018
Bekő K, Kreizinger Z, Sulyok KM, Kovács ÁB, Grózner D, Catania S, Bradbury J, Lysnyansky I, Olaogun OM, Czanik B, Ellakany H, Gyuranecz M: Genotyping Mycoplasma gallisepticum by multilocus sequence typing, Veterinary Microbiology, 2019
Sulyok KM, Kreizinger Z, Bekő K, Forró B, Marton S, Bányai K, Catania S, Ellis C, Bradbury J, Olaogun OM, Kovács ÁB, Cserép T, Gyuranecz M: Development of Molecular Methods for Rapid Differentiation of Mycoplasma gallisepticum Vaccine Strains from Field Isolates, Journal of Clinical Microbiology, 2019
Bekő K, Kreizinger Z, Grózner D, Catania S, Lysnyansky I, Gyuranecz M.: Identification of molecular markers of antibiotic resistance in Mycoplasma synoviae strains., XXIst World Veterinary Poultry Association Conference, Bangkok, Thailand, 2019
Bekő K, Kreizinger Z, Yvon C, Achari R, Morrow CJ, Gyuranecz M: Antibiotic susceptibility profiles of Mycoplasma synoviae and M. gallisepticum strains originating from Asia, XXIst World Veterinary Poultry Association Conference, Bangkok, Thailand, 2019
Bekő K, Kovács ÁB, Kreizinger Z, Grózner D, Gyuranecz M: Development of molecular methods for the rapid differentiation of Mycoplasma gallisepticum K 5831 vaccine strain from other live vaccine strains and field isolates., XXIst World Veterinary Poultry Association Conference, Bangkok, Thailand, 2019
Morrow CJ, Bekő K, Kreizinger Z, Achari R, Gyuranecz M: PCR and DIVA studies on Mycoplasma synoviae and M. gallisepticum infections in Asia: presence of infections inspite of intensive prophyllactic antibiotic treatment, XXIst World Veterinary Poultry Association Conference, Bangkok, Thailand, 2019
Kreizinger Z, Bekő K, Sulyok KM, Catania S, Bradbury J, Lysnyansky I, Olaogun OM, Ellakany H, Kovács AB, Grózner D, Forró B, Marton S, Bányai K, Ellis C, Gyuranecz M: Genotyping and vaccine strain discrimination in Mycoplasma gallisepticum, European Mycoplasma Conference, London, United Kingdom, 2019
Kreizinger Z, Bekő K, Sulyok KM, Gyuranecz M: Development of novel molecular methods to improve the diagnostics and control of avian mycoplasmosis, Poultry Days 2019, Porec, Croatia, 2019
Bekő K, Kreizinger Z, Hrivnák V, Achari R, Morrow C, Gyuranecz M: Antibiotikum rezisztencia markerek azonosítása Mycoplasma synoviae törzsekben, Akadémiai Beszámoló, Budapest, 2019
Gyuranecz M: Hazai Mycoplasma törzsek rezisztencia mintázata, Derzsy Days, Balatonfüred, 2019
Gyuranecz M: The problem of avian mycoplasma in the chicken: diseases, infection, diagnosis, and monitoring of flocks vaccinated with live vaccines, Conference on Avian Mycoplasmosis, Kairo, Egyiptom, 2017
Sulyok KM, Forró B, Marton S, Bányai K, Gyuranecz M: Mycoplasma gallisepticum vakcina és vad törzsek elkülönítésére alkalmas molekuláris-biológiai rendszerek fejlesztése, Akadémiai beszámoló, Budapest, 2018
Jánosi K, Bekő K, Kreizinger Z, Sulyok KM, Felde O, Grózner D, Gyuranecz M: Multi-locus sequence typing és multi-locus variable-tandem repeat analysis rendszerek fejlesztése Mycoplasma gallisepticum törzsek genotipizálása céljából, Akadémiai beszámoló, Budapest, 2018
Gyuranecz M: Mycoplasma synoviae and M. gallisepticum infections, Mycoplasma Conference, Quingdao, Kína, 2019
Kreizinger Z, Bekő K, Sulyok KM, Catania S, Bradbury J, Lysnyansky I, Olaogun OM, Ellakany H, Kovács ÁB, Grózner D, Forró B, Marton S, Bányai K, Ellis C, Gyuranecz M: Genotyping and vaccine strain discrimination in Mycoplasma gallisepticum, . International Symposium on Avian Mycoplasmosis and Infectious Coryza, Landgoet, Hollandia, 2019
Bekő K, Kovács ÁB, Kreizinger Z, Marton S, Bányai K, Bánáti L, Gyuranecz M: Molekuláris biológiai módszer fejlesztése a Mycoplasma gallisepticum K 5831 vakcinatörzs és vad M. gallisepticum törzsek elkülönítésére, Akadémiai Beszámoló, Budapest, 2020
Kreizinger Z, Bekő K, Yvon C, Achari R, Lee SW, Morrow C, Gyuranecz M: Ázsiai eredetű Mycoplasma synoviae és M. gallisepticum törzsek antibiotikum érzékenységi vizsgálata, Akadémiai Beszámoló, Budapest, 2020
Yvon C, Kreizinger Z, Wehmann E, Dán Á, Gyuranecz M: Új, molekuláris biológiai módszer fejlesztése a vad-típusú Mycoplasma synoviae törzsek és az MS-H vakcina törzs elkülönítésére, Akadémiai Beszámoló, Budapest, 2020
Kreizinger Z, Sulyok KM, Grózner D, Bekő K, Dán Á, Szabó Z, Gyuranecz M.: Development of mismatch amplification mutation assays for the differentiation of MS1 vaccine strain from wild-type Mycoplasma synoviae and MS-H vaccine strains., Plos One 12, 2017
Gyuranecz M.: Poultry mycoplasmosis in Hungary, Poultry Veterinary Study Group of the EU Conference, 2016
Kreizinger Z, Sulyok KM, Bekő K, Grózner D, Szabó Z, Gyuranecz M.: DIVA rendszer Mycoplasma synoviae MS1 vakcina törzs megkülönböztetésére, Akademiai beszámoló, Bakteriológia szekció, 2017
Sulyok KM, Kreizinger Z, Bekő K, Grózner D, Felde O, Gyuranecz M.: Hazai és egyéb európai Mycoplasma synoviae törzsek genetikai jellemzése, Akademiai beszámoló, Bakteriológia szekció, 2017
Gyuranecz M.: Hazai eredmények a baromfi mycoplasmosis kutatása terén, Derzsy Napok, 2017
Sulyok KM, Kreizinger Z, Bekő K, Grózner D, Benčina D, Marton S, Bányai K, Felde O, Gyuranecz M.: Development of an MLVA method and the comparative genetic characterization of Mycoplasma synoviae isolates from Central and Eastern Europe, XXth Congress of the World Veterinary Poultry Association in Edinburgh, UK, 2017





 

Events of the project

 
2018-10-11 14:41:15
Résztvevők változása




Back »