Studies on extracellular vesicle heterogeneity  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
120237
Type K
Principal investigator Buzás, Edit Irén
Title in Hungarian Az extracelluláris vezikulák heterogenitásának vizsgálata
Title in English Studies on extracellular vesicle heterogeneity
Keywords in Hungarian extracelluláris vezikula, exoszóma, mikrovezikula, apoptotikus test
Keywords in English extracellular vesicle, exosome, microvesicle, apoptotic body
Discipline
Cell differentiation, physiology and dynamics (Council of Medical and Biological Sciences)60 %
Biological basis of immunity related disorders (e.g. autoimmunity) (Council of Medical and Biological Sciences)20 %
Immunology (Council of Medical and Biological Sciences)20 %
Ortelius classification: Immunology
Panel Immunity, Cancer and Microbiology
Department or equivalent Dept. of Genetics, Cell- and Immunobiology (Semmelweis University)
Participants Försönits, István András
Horváthné dr Szabó-Taylor, Katalin Éva
Kittel, Ágnes
Kovács, Árpád Ferenc
Nagy, György
Pállinger, Éva
Sódar, Barbara
Varga, Zoltán
Vékey, Károly
Visnovitzné Vukman, Krisztina
Wiener, Zoltán
Starting date 2016-10-01
Closing date 2021-12-31
Funding (in million HUF) 47.912
FTE (full time equivalent) 14.94
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az extracelluláris vezikulák foszfolipid kettősréteggel határol képletek, melyeket a szervezet valamennyi sejtje termel. Az extracelluláris vezikulák közelmúltbeli felfedezése valódi paradigmaváltást jelentett a biológiában, és óriási nemzetközi tudományos érdeklődést váltott ki. Bár Annak ellenére, hogy világszerte jelentős kutatások zajlanak az extracelluláris vezikulák biomarkerként vagy terápiás alkalmazhatóságának vizsgálatára, számos igen alapvető kérdésre nincs még válasz az extracelluláris vezikulákkal kapcsolatban.
A jelen pályázat elsődleges célja az extracelluláris vezikula heterogenitás alapvető kérdésének a vizsgálata. A témavazatő laboratóriumában beállított metodikai eszköztár felhasználásával a projekt az egyes vezikula alpopulációkra jellemző molekulákat és molekula mintázatokat kíván azonosítani. Az azonosított vezikula alpopulációk funkcionális vizsgálatára is sor kerül majd. Többek között az egyes vezikula populációk immunmodulácós hatását, valamint immunogenitását/ autoimmunogenitását vizsgálja a projekt választ keresve arra is, felelősek lehetnek-e az extracelluláris vezikulák az autoimmun betegségek kialakításáért.
Míg határozott válasz nem születik a fenti alapvető kérdésekre az extracelluláris vezikulák heterogentiását illetően, a biomarker és terápiás vizsgálatok ellentmondásos és félreértelmezhető eredményekre vezethetnek.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A pályázat a napjainkban a biomedicinális érdeklődés középpontjába került extracelluláris vezikuláknak ma még csak részlegesen feltárt molekuláris és funkcionális heterogenitását kívánja vizsgálni. Feltételezésünk szerint az extracelluláris vezikula populációk komplexitását alulbecsüljük.
Eltérő vezikula alpopulációk azonosításával i) az extracelluláris vezikulák hatékonyabb izolálása és detektálása válna elérhetővé, ii) jobban megérthetnénk ez által az extracelluláris vezikulákhoz köthető fiziológiás és pathológiás funkciókat és iii) felgyorsulhatna az extracelluláris vezikulák diagnosztikus és terápiás felhasználása. Elsőként a legnagyobb méretű extracelluláris vezikula alpopulációkat fogjuk vizsgálni, és feltárni a feltételezhető apoptotikus test alpopulációk közötti különbségeket. Elsőként fogjuk összehasonlítani továbbá az apoptotikus testeket a nem-apoptotikus eredetű nagy onkoszómákkal. Vizsgálni fogjuk a közepes méretű vezikulák (mikrovezikulák/mikropartikulák/ektoszómák) és kisméretű vezikulák (exoszómák) heterogenitását is. Elsőként fogjuk vizsgálni a vezikula heterogenitást a kibocsátó sejt funkcionális állapotának szemszögéből (nyugvó, aktivált vagy apoptotikus). Funkcionális szempontból az egyes extracelluláris vezikula alpopulációk immunmodulációs hatását önmagukban és egymással való kombinációban vizsgáljuk majd. Végül in vivo vizsgálatokat végzünk az egyes vezikula alpopulációk immunogentiásának/autoimmunogenitásának a vizsgálatára.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az extracelluláris vezikulák közelmúltbeli felfedezése igen jelentős érdeklődést váltott ki a legkülönfélébb területeken dolgozó kutatók részéről. Jól tükrözi ezt a hatalmas érdeklődést, hogy csak exoszóma témában 2015-ben több mint 200 összafoglaló cikk kjelent meg a Pub Med szerint.
Napjainkban a tudás elektronikus terjedése és az elektronikus kommunikáció egyedüllálló lehetőséget jelent az olyan új területek rendkívüli gyors fellődése számára, mint amilyen az extracelluláris vezikula kutatási terület. Mindez egyszersmind rendkívüli felelősséget róa a tudományos közösségre, hogy kontrollálja az eredmények tudományos értékét. A pályázat az extracelluláris vezikula populációk tudományosan korrekt azonosítását tervezi. Azon túl, hogy megteremti az egyes vezikula alpopulációk azonosításának és detektálásank a feltételeit, a projekt segíthet megérteni az extracelluláris vezikula populációk biológiai jelentőségét. Az olyan rendkívül gyorsan fejlődő területeken, mint amilyen az extracelluláris vezikula terület, a technikai fejlődés és nagyáteresztőképességű módszerek elérehetősége ellenére elengedhetetlen alapvető kérdések megválaszolása is, mint ahogyan ezt a jelen pályázat is tervezi. A pályázat egyik legjelentősebb várható eredménye, hogy az extracelluláris vezikula populációk vizsgálata révén közös univerzális és alpopulációkra jellemző specifikus markereket segít azonosítani. Ilyen markerek azonosítása jelentős mérföldkövet jelenthet az extracelluláris vezikula kutatásban, és komoly lendületet adhat a biomarker kutatásoknak és vezikula alapú terápiás fejlesztéseknek. E mellett a pályázat segíthet megválaszolni azt az alapvető kérdést, hogy az extrtacelluláris vezikulák képesek lehetnek-e áttörni a sajáttal szemberni immuntoleranciát, és ezáltal lehetnek-e az autoimmun megbetegedések iniciáló triggerei.
A kutatói közösségből C Théry munkacsoportja dolgozik még az extracelluláris vezikulák heterogentiásával kapcsolatos krédéseken. Tekintettel arra, hogy a fenti francia csoport egyáltalán nem vizsgálja a nagy vezikulákat, nem vizsgálja a vezikulák felszíni szénhidrát struktúráit, és nem dolgozik az autoimmunitás területén, a fenti munkacsoport és saját munkacsoportjának eredményei jól kiegészíthetik egymást.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az extracelluláris vezikulák kis, membránnal körülvett hólyagocskák, amelyeket szervezetünk minden sejtje termel. Érdekes módon ezek a vezikulák a közelmúltig rejtve maradtak a kutatói közösség elő, feltehetőleg a miatt, hogy méretük a sejtek és a molekulák mérettartománya közé esik. Ezek a „miniatűr sejtek”, az extracelluláris vezikulák igen fontos információt juttatnak át egyik sejtről a másikra (fehérjék, zsírok, cukrok és nukleinsavak formájában). Annak ellenére, hogy világszerte laboratóriumok százaiban vizsgálják ezekete a vezikulákat, számos alapvető kérdésre nincs még válasz jelenleg. A pályázat az extracelluláris vezikulák alcsoportjait kívánja azonosítani. Arra keres választ, hogy ezeket az alcsoportokat hogyan lehet egymástól elkülöníteni. Melyek a közös, és melyek az egyedi sajátosságaik? A fenti kérdések megválaszolásával lehetővé válik a vezikulák korábbinál pontosabb mérése is. Ezáltal a projekt eredményeképpen jobb diagnosztikus eljárások fejleszthetők ki pl. a daganatos vagy a kardiovaszkuláris megbetegedések korai felismerésére akár egyetlen csepp vérből. Másfelől a várható eredmények azt is elősegíthetik, hogy az extrracelluláris vezikulákat mint új generációs terápiás eszközöket is felhasználjuk pl. az immunrendszer működésének szabályozására. Végül pedig arra keres választ a pályázat, hogy vajon az extracelluláris vezikulák jelenthetik-e azt a mindmáig hiányzó láncszemet (mindmáig ismeretlen tényezőt), amely az autoimmun betegségek kialakulását elindítja.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Extracellular vesicles are phospholipid bilayer enclosed structures secreted by all cells in the body. Their recent discovery introduced a new paradigm in biology, and elicited a sudden surge of interest in extracellular vesicle research. However, while large efforts are devoted worldwide to explore the biomarker and therapeutic potential of these recently discovered structures, some substantial basic questions related to extracellular vesicles remain unanswered.
The present proposal has set the primary goal to address the fundamental question of extracellular vesicle heterogeneity. Using established research tools in the PI’s laboratory, the proposed project will investigate molecular markers and molecular signatures that may markedly distinguish extracellular vesicle subpopulations from one another. Beyond identifying molecular characteristics of extracellular vesicle subpopulations, the project will investigate some functional aspects as well. These functional features include the immune modulating activity of EV subpopulations as well as the ability of these vesicles to induce (auto)immune reactions potentially leading to autoimmune disease development.
Until we receive solid answers to the above basic questions on extracellular vesicle heterogeneity, any biomarker or therapeutic studies may lead to contradicting data or to misinterpretation of experimental results.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The problem to be solved by this proposal is related to the yet partially explored molecular and functional heterogeneity of extracellular vesicles, structures that gained central stage in biomedical research recently. We hypothesize that extracellular vesicles are characterized by a currently underestimated complexity. We propose that identifying distinct subpopulations of extracellular vesicles within size-based subcategories will lead to i) a more efficient isolation and detection of extracellular vesicles, ii) a better understanding of the key physiological and pathological functions of these vesicles and ii) will substantially facilitate exploitation of extracellular vesicles in diagnostic and therapeutic applications.
We will first investigate the largest extracellular vesicle subpopulations exploring shared features and differences between putative apoptotic body subpopulations. We will also for the first time carry out a comparative analysis of apoptotic bodies and non-apoptotic large oncosomes. We will investigate heterogeneity of intermediate sized extracellular vesicles (microvesicles/ectosomes/microparticles) and small size vesicles (exosomes). For the first time we will investigate extracellular vesicle heterogeneity with respect to the different functional states of the releasing cells (steady state, activated or apoptotic).
From functional perspective, we will address the question of immune modulating activity of single and/or combined extracellular vesicle subpopulations. Finally, in vivo we will investigate immunogenicity/autoimmunogenicity of different extracellular vesicle subpopulations by immunizing mice with extracellular vesicle subpopulations.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The recent discovery of extracellular vesicles has attracted an enormous interest from researchers of very different fields. This is interest is well exemplified by the fact that only in 2015, > 200 reviews have been published on exosomes according to Pub Med. These days the use electronic knowledge dissemination and communication offers a unique opportunity for rapid development of novel fields such as the one of extracellular vesicles. However, there is also an outstanding responsibility for the scientific community to control the scientific quality of data. The proposed study represents a step towards a sound identification of extracellular vesicle subtypes. Beyond enabling correct identification and/or isolation of extracellular vesicle subpopulations, the project may lead to a better understanding of the relative biological importance of extracellular vesicles. In such a rapidly growing field, despite of the technical advances such as high throughput technologies, it is essential to address basic questions also (like those raised in the current proposal). A predicted important outcome of the proposed work is the identification of shared and unique molecular components of extracellular vesicle subtypes. Identification of universal and vesicle subtype-specific molecules would represent an important milestone in the extracellular vesicle field that could significantly facilitate the extracellular vesicle-based biomarker and therapeutic studies. Furthermore, results of the project may answer the question whether extracellular vesicles may break self tolerance and may thus act as initiating triggers of autoimmunity. Similar research by peers: C Thery’s group at Institute Curie (Paris) also works on extracellular vesicle heterogeneity, however, she does not focus on large vesicles, surface glycans of different extracellular vesicle subpopulations and she does she work in the field of autoimmunity. Therefore her work is complementary rather than competing with the proposed project of the PI.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Extracellular vesicles are small, membrane enclosed structures produced by all cells of our body. Interestingly, until recently they remained hidden probably because they fall into the size range in between the size ranges of cells and molecules. As “miniature cells”, extracellular vesicles carry very important information between cells (in the form of proteins, nucleic acids, lipids, carbohydrates). Increasing data suggest that they can serve as next generation biomarkers of diseases and/or therapeutic tools. In spite of the huge efforts in hundreds of laboratories worldwide to generate high throughput data (such as those generated by next generation sequencing of the nucleic acids associated with extracellular vesicles), still there are several essential basic question to be answered. The present proposal aims at addressing the key question of extracellular vesicle heterogeneity. What are subtypes of extracellular vesicles? How can we distinguish them from one another? What are their distinguishing molecular or functional features? Answering the above questions we will be able to carry out more precise detection of extracellular vesicles. Thus, the project may lead to the development of better diagnosis for diseases such as cancer or cardiovascular diseases from as small sample as a drop of blood. On the other hand, the project may yield in data about the ability of extracellular vesicles to therapeutically modulate immune functions in our body. Finally, the project will also seek an answer as to whether extracellular vesicles represent the as yet missing piece of the puzzle in the development of autoimmune diseases being the initiating key trigger.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A projekt során az extracelluláris vezikulák heterogenitását vizsgáltuk. 1. Kifejlesztettünk egy színreakción alapuló lipid meghatározási módszert, mely alkalmas a különböző extracelluláris vezikulák jellemzésére. 2. Jellemeztük a vastagbélrákban szenvedő személyekből származó formalinnal fixált paraffinba beágyazott metszeteken a tumorsejtek által kibocsátott nagy EV-ket, és elsőként írtunk le egy új nagy EV típust, melyet en bloc kibocsátott multivezikuláris test szerű kis EV klaszternek neveztünk el. Igazoltuk, hogy in vitro a HT29 kolorektális karcinoma sejtvonal ugyancsak kibocsátja a fenti nagy vezikulákat. 3. Elsőként igazoltuk, hogy a hízósejt eredetű EV-k biológiai szerepel bírnak: mind in vitro, mind in vivo, a hasüregbe beültetett diffúziós kamrák segítségével kimutattuk, hogy a hízósejt eredetű közepes és kis EV-k képesek a proinflammatóriukus hatás átvitelére a hízósejtek között. 4. Végül elsőként igazoltuk, hogy a mesterséges nanorészecskékhez és vírusokhoz hasonlóan az EV-k körül is spontán fehérje korona jön létre, melynek összetétele jelentős egyéni különbségeket mutat.
Results in English
During this project, we investigated cell-derived the extracellular vesicles (EVs). 1. We developed a colorimetric lipid assay which is suitable for the characterization of different EVs. 2. We characterized the large EVs secreted by migrating cancer cells in colorectal cancer patients in vivo and by a colorectal cancer cell line in vitro, and we identified a novel type of large EVs: en bloc released MVB-like small EV clusters. We identified these structures on formalin fixed, paraffin embedded sections from colorectal cancer patients. We identified a novel type of large EVs that we designated as en bloc released, MVB-like small EV clusters. We confirmed that in vitro, HT29 colorectal cancer cells also released this type of EVs. 3. We were the first to prove the functional role of mast cell derived EVs both in vitro and in vivo. We implanted a diffusion chamber to the peritoneal cavity of mice which enabled us to show that mast cell derived small and medium sized EVs spread the pro-inflammatory response to other mast cells. 4. Finally, we provided the first direct experimental evidence that similarly to what has been observed in the case of synthetic nanoparticles and viruses, there is a spontaneous formation of a personalized protein corona around EVs as well.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=120237
Decision
Yes





 

List of publications

 
Tóth EÁ, Turiák L, Visnovitz T, Cserép C, Mázló A, Sódar BW, Försönits AI, Petővári G, Sebestyén A, Komlósi Z, Drahos L, Kittel Á, Nagy G, Bácsi A, Dénes Á, Gho YS, Szabó-Taylor KÉ, Buzás EI.: Formation of a protein corona on the surface of extracellular vesicles in blood plasma, J Extracell Vesicles. 2021 Sep;10(11):e12140., 2021
Krisztina V. Vukman Andrea Ferencz Daniella Fehér Krisztina Juhos Péter Lőrincz Tamás Visnovitz Anna Koncz Krisztina Pálóczi Gábor Seregélyes András Försönits Delaram Khamari Alicia Galinsoga László Drahos Edit I. Buzás: An implanted device enables in vivo monitoring of extracellular vesicle‐mediated spread of pro‐inflammatory mast cell response in mice, Journal of Extracellular Vesicles 2021 09 January 2021, https://doi.org/10.1002/jev2.12023, 2019
Valcz G*, Buzás EI*, Kittel Á, Krenács T, Visnovitz T, Spisák S, Török G, Homolya L, Zsigrai S, Kiszler G, Antalffy G, Pálóczi K, Szállási Z, Szabó V, Sebestyén A, Solymosi N, Kalmár A, Dede K, Lőrincz P, Tulassay Z, Igaz P, Molnár B.: En bloc release of MVB-like small extracellular vesicle clusters by colorectal carcinoma cells., J Extracell Vesicles. 2019 Apr 8;8(1):1596668., 2019
Visnovitz T, Osteikoetxea X, Sódar BW, Mihály J, Lőrincz P, Vukman KV, Tóth EÁ, Koncz A, Székács I, Horváth R, Varga Z, Buzás EI.: An improved 96 well plate format lipid quantification assay for standardisation of experiments with extracellular vesicles., J Extracell Vesicles. 2019 Jan 29;8(1):1565263., 2019
Krisztina V. Vukman Andrea Ferencz Daniella Fehér Krisztina Juhos Péter Lőrincz Tamás Visnovitz Anna Koncz Krisztina Pálóczi Gábor Seregélyes András Försönits Delaram Khamari Alicia Galinsoga László Drahos Edit I. Buzás: An implanted device enables in vivo monitoring of extracellular vesicle‐mediated spread of pro‐inflammatory mast cell response in mice, Journal of Extracellular Vesicles 2021 09 January 2021, https://doi.org/10.1002/jev2.12023, 2019
Valcz G*, Buzás EI*, Kittel Á, Krenács T, Visnovitz T, Spisák S, Török G, Homolya L, Zsigrai S, Kiszler G, Antalffy G, Pálóczi K, Szállási Z, Szabó V, Sebestyén A, Solymosi N, Kalmár A, Dede K, Lőrincz P, Tulassay Z, Igaz P, Molnár B.: En bloc release of MVB-like small extracellular vesicle clusters by colorectal carcinoma cells., J Extracell Vesicles. 2019 Apr 8;8(1):1596668., 2019
Visnovitz T, Osteikoetxea X, Sódar BW, Mihály J, Lőrincz P, Vukman KV, Tóth EÁ, Koncz A, Székács I, Horváth R, Varga Z, Buzás EI.: An improved 96 well plate format lipid quantification assay for standardisation of experiments with extracellular vesicles., J Extracell Vesicles. 2019 Jan 29;8(1):1565263., 2019
Tóth EÁ, Turiák L, Visnovitz T, Cserép C, Mázló A, Sódar BW, Försönits AI, Petővári G, Sebestyén A, Komlósi Z, Drahos L, Kittel Á, Nagy G, Bácsi A, Dénes Á, Gho YS, Szabó-Taylor KÉ, Buzás EI.: Formation of a protein corona on the surface of extracellular vesicles in blood plasma., J Extracell Vesicles. 2021 Sep;10(11):e1214, 2021
Hegyesi H, Pallinger É, Mecsei S, Hornyák B, Kovácsházi C, Brenner GB, Giricz Z, Pálóczi K, Kittel Á, Tóvári J, Turiak L, Khamari D, Ferdinandy P, Buzás EI.: Circulating cardiomyocyte-derived extracellular vesicles reflect cardiac injury during systemic inflammatory response syndrome in mice., Cell Mol Life Sci. 2022 Jan 20;79(2):84, 2021
Hegyesi H, Sándor N, Sáfrány G, Lovas V, Kovács Á, Takács A, Kőhidai L, Turiák L, Kittel Á, Pálóczi K, Bertók L, Buzás EI.: Radio-detoxified LPS alters bone marrow-derived extracellular vesicles and endothelial progenitor cells., Stem Cell Res Ther. 2019 Oct 29;10(1):313., 2019
Krisztina V. Vukman, Andrea Ferencz, Daniella Fehér, Krisztina Juhos, Péter Lőrincz, Tamás Visnovitz, Anna Koncz, Krisztina Pálóczi, Gábor Seregélyes, András Försönits, Delaram Khamari, Alicia Galinsoga, Drahos László, Edit I. Buzás: An implanted device enables in vivo monitoring of extracellular vesicle-mediated spread of pro-inflammatory mast cell response in mice, Journal of Extracellular Vesicles DOI: 10.1002/jev2.12023 Accepted for publication, 2020
Németh K, Varga Z, Lenzinger D, Visnovitz T, Koncz A, Hegedűs N, Kittel Á, Máthé D, Szigeti K, Lőrincz P, O'Neill C, Dwyer R, Liu Z, Buzás EI, Tamási V.: Extracellular vesicle release and uptake by the liver under normo- and hyperlipidemia., Cell Mol Life Sci. 2021 Dec;78(23):7589-7604., 2021
Kelemen A, Carmi I, Oszvald Á, Lőrincz P, Petővári G, Tölgyes T, Dede K, Bursics A, Buzás EI, Wiener Z.: IFITM1 expression determines extracellular vesicle uptake in colorectal cancer., Cell Mol Life Sci. 2021 Nov;78(21-22):7009-7024, 2021
Sándor GO, Soós AÁ, Lörincz P, Rojkó L, Harkó T, Bogyó L, Tölgyes T, Bursics A, Buzás EI, Moldvay J, Wiener Z.: Wnt Activity and Cell Proliferation Are Coupled to Extracellular Vesicle Release in Multiple Organoid Models., Front Cell Dev Biol. 2021 Jun 24;9:670825., 2021
Oszvald Á, Szvicsek Z, Sándor GO, Kelemen A, Soós AÁ, Pálóczi K, Bursics A, Dede K, Tölgyes T, Buzás EI, Zeöld A, Wiener Z.: Extracellular vesicles transmit epithelial growth factor activity in the intestinal stem cell niche., Stem Cells. 2020 Feb;38(2):291-300., 2020
Oszvald Á, Szvicsek Z, Pápai M, Kelemen A, Varga Z, Tölgyes T, Dede K, Bursics A, Buzás EI, Wiener Z.: Fibroblast-Derived Extracellular Vesicles Induce Colorectal Cancer Progression by Transmitting Amphiregulin., Front Cell Dev Biol. 2020 Jul 7;8:558., 2020
Valcz G, Buzás EI, Sebestyén A, Krenács T, Szállási Z, Igaz P, Molnár B.: Extracellular Vesicle-Based Communication May Contribute to the Co-Evolution of Cancer Stem Cells and Cancer-Associated Fibroblasts in Anti-Cancer Therapy., Cancers (Basel). 2020 Aug 18;12(8):2324., 2020
Zeöld A, Sándor GO, Kiss A, Soós AÁ, Tölgyes T, Bursics A, Szűcs Á, Harsányi L, Kittel Á, Gézsi A, Buzás EI, Wiener Z.: Shared extracellular vesicle miRNA profiles of matched ductal pancreatic adenocarcinoma organoids and blood plasma samples show the power of organoid technology., Cell Mol Life Sci. 2020 Nov 25., 2020
Krisztina V. Vukman, Andrea Ferencz, Daniella Fehér, Krisztina Juhos, Péter Lőrincz, Tamás Visnovitz, Anna Koncz, Krisztina Pálóczi, Gábor Seregélyes, András Försönits, Delaram Khamari, Alicia Galinsoga, Drahos László, Edit I. Buzás: An implanted device enables in vivo monitoring of extracellular vesicle-mediated spread of pro-inflammatory mast cell response in mice, Journal of Extracellular Vesicles DOI: 10.1002/jev2.12023 Accepted for publication, 2020
Máté Sági-Kazár , Helga Zelenyánszki, Brigitta Müller, Barnabás Cseh, Balázs Gyuris, Sophie Z Farkas, Ferenc Fodor, Brigitta Tóth, Béla Kovács, Anna Koncz, Tamás Visnovitz, Edit I Buzás, Barbara Bánkúti, Ferenc Bánáti, Kálmán Szenthe, Ádám Solti: Supraoptimal Iron Nutrition of Brassica napus Plants Suppresses the Iron Uptake of Chloroplasts by Down-Regulating Chloroplast Ferric Chelate Reductase, ront Plant Sci . 2021 May 20;12:658987., 2021
Visnovitz T, Osteikoetxea X, Sódar BW, Mihály J, Lőrincz P, Vukman KV, Tóth EÁ, Koncz A, Székács I, Horváth R, Varga Z, Buzás EI.: An improved 96 well plate format lipid quantification assay for standardisation of experiments with extracellular vesicles., J Extracell Vesicles. 2019 Jan 29;8(1):1565263., 2019
Gézsi A, Kovács Á, Visnovitz T, Buzás EI.: Systems biology approaches to investigating the roles of extracellular vesicles in human diseases., Exp Mol Med. 2019 Mar 15;51(3):33., 2019
Valcz G*, Buzás EI*, Kittel Á, Krenács T, Visnovitz T, Spisák S, Török G, Homolya L, Zsigrai S, Kiszler G, Antalffy G, Pálóczi K, Szállási Z, Szabó V, Sebestyén A, Solymosi N, Kalmár A, Dede K, Lőrincz P, Tulassay Z, Igaz P, Molnár B.: En bloc release of MVB-like small extracellular vesicle clusters by colorectal carcinoma cells., J Extracell Vesicles. 2019 Apr 8;8(1):1596668., 2019
Kovács ÁF, Fekete N, Turiák L, Ács A, Kőhidai L, Buzás EI, Pállinger É.: Unravelling the Role of Trophoblastic-Derived Extracellular Vesicles in Regulatory T Cell Differentiation., Int J Mol Sci. 2019 Jul 14;20(14)., 2019
Visnovitz T, Osteikoetxea X, Sódar BW, Mihály J, Lőrincz P, Vukman KV, Tóth EÁ, Koncz A, Székács I, Horváth R, Varga Z, Buzás EI.: An improved 96 well plate format lipid quantification assay for standardisation of experiments with extracellular vesicles., J Extracell Vesicles. 2019 Jan 29;8(1):1565263., 2019
Sluijter JPG, Davidson SM, Boulanger CM, Buzás EI, de Kleijn DPV, Engel FB, Giricz Z, Hausenloy DJ, Kishore R, Lecour S, Leor J, Madonna R, Perrino C, Prunier F, Sahoo S, Schiffelers RM, Schulz R, Van Laake LW, Ytrehus K, Ferdinandy P.: Extracellular vesicles in diagnostics and therapy of the ischaemic heart: Position Paper from the Working Group on Cellular Biology of the Heart of the European Society o, Cardiovasc Res. 2018 Jan 1;114(1):19-34., 2018
Németh A, Orgovan N, Sódar BW, Osteikoetxea X, Pálóczi K, Szabó-Taylor KÉ, Vukman KV, Kittel Á, Turiák L, Wiener Z, Tóth S, Drahos L, Vékey K, Horvath R, Buzás EI.: Antibiotic-induced release of small extracellular vesicles (exosomes) with surface-associated DNA., Sci Rep. 2017 Aug 15;7(1):8202., 2017
Sódar BW, Kovács Á, Visnovitz T, Pállinger É, Vékey K, Pocsfalvi G, Turiák L, Buzás EI.: Best practice of identification and proteomic analysis of extracellular vesicles in human health and disease., Expert Rev Proteomics. 2017 Oct 13., 2017
Pasztoi M, Pezoldt J, Beckstette M, Lipps C, Wirth D, Rohde M, Paloczi K, Buzas EI, Huehn J.: Mesenteric lymph node stromal cell-derived extracellular vesicles contribute to peripheral de novo induction of Foxp3+ regulatory T cells., Eur J Immunol. 2017 Aug 18, 2017
Perge P, Butz H, Pezzani R, Bancos I, Nagy Z, Pálóczi K, Nyírő G, Decmann Á, Pap E, Luconi M, Mannelli M, Buzás EI, Tóth M, Boscaro M, Patócs A, Igaz P.: Evaluation and diagnostic potential of circulating extracellular vesicle-associated microRNAs in adrenocortical tumors., Sci Rep. 2017 Jul 14;7(1):5474., 2017
Ridger VC, Boulanger CM, Angelillo-Scherrer A, Badimon L, Blanc-Brude O, Bochaton-Piallat ML, Boilard E, Buzas EI, Caporali A, Dignat-George F, Evans PC, Lacroix R, Lutgens E, Ketelhuth DFJ, Nieuwland R, Toti F, Tunon J, Weber C, Hoefer IE.: Microvesicles in vascular homeostasis and diseases. Position Paper of the European Society of Cardiology (ESC) Working Group on Atherosclerosis and Vascular Biology., Thromb Haemost. 2017 Jun 28;117(7):1296-1316., 2017
Coumans FAW, Brisson AR, Buzas EI, Dignat-George F, Drees EEE, El-Andaloussi S, Emanueli C, Gasecka A, Hendrix A, Hill AF, Lacroix R, Lee Y, van Leeuwen TG, Mackman N, Mäger I, Nolan JP, van der Pol E, Pegtel DM, Sahoo S, Siljander PRM, Sturk G, de Wever O, Nieuwland R.: Methodological Guidelines to Study Extracellular Vesicles., Circ Res. 2017 May 12;120(10):1632-1648., 2017
Marton N, Kovács OT, Baricza E, Kittel Á, Győri D, Mócsai A, Meier FMP, Goodyear CS, McInnes IB, Buzás EI, Nagy G.: Extracellular vesicles regulate the human osteoclastogenesis: divergent roles in discrete inflammatory arthropathies., Cell Mol Life Sci. 2017 May 10., 2017
Mateescu B, Kowal EJ, van Balkom BW, Bartel S, Bhattacharyya SN, Buzás EI, Buck AH, de Candia P, Chow FW, Das S, Driedonks TA, Fernández-Messina L, Haderk F, Hill AF, Jones JC, Van Keuren-Jensen KR, Lai CP, Lässer C, Liegro ID, Lunavat TR, Lorenowicz MJ, Maas SL, Mäger I, Mittelbrunn M, Momma S, Mukherjee K, Nawaz M, Pegtel DM, Pfaffl MW, Schiffelers RM, Tahara H, Théry C, Tosar JP, Wauben MH, Witwer KW, Nolte-'t Hoen EN.: Obstacles and opportunities in the functional analysis of extracellular vesicle RNA - an ISEV position paper., J Extracell Vesicles. 2017 Mar 7;6(1):1286095., 2017
Szabó-Taylor KÉ, Tóth EÁ, Balogh AM, Sódar BW, Kádár L, Pálóczi K, Fekete N, Németh A, Osteikoetxea X, Vukman KV, Holub M, Pállinger É, Nagy G, Winyard PG, Buzás EI: Monocyte activation drives preservation of membrane thiols by promoting release of oxidised membrane moieties via extracellular vesicles., Free Radic Biol Med. 2017 Jul;108:56-65., 2017
Vukman KV, Försönits A, Oszvald Á, Tóth EÁ, Buzás EI.: Mast cell secretome: Soluble and vesicular components., Semin Cell Dev Biol. 2017 Jul;67:65-73., 2017
Pallinger E, Bognar Z, Bodis J, Csabai T, Farkas N, Godony K, Varnagy A, Buzas E, Szekeres-Bartho J.: A simple and rapid flow cytometry-based assay to identify a competent embryo prior to embryo transfer., Sci Rep. 2017 Jan 6;7:39927., 2017
Single particle analysis: Methods for detection of platelet extracellular vesicles in suspension (excluding flow cytometry).: Buzás EI, Gardiner C, Lee C, Smith ZJ., Platelets. 2017 May;28(3):249-255., 2017
Matula Z, Németh A, Lőrincz P, Szepesi Á, Brózik A, Buzás EI, Lőw P, Német K, Uher F, Urbán VS.: The Role of Extracellular Vesicle and Tunneling Nanotube-Mediated Intercellular Cross-Talk Between Mesenchymal Stem Cells and Human Peripheral T Cells., Stem Cells Dev. 2016 Dec 1;25(23):1818-1832., 2016
Lupsa N, Érsek B, Horváth A, Bencsik A, Lajkó E, Silló P, Oszvald Á, Wiener Z, Reményi P, Mikala G, Masszi T, Buzás EI, Pós Z.: Skin-homing CD8+ T cells preferentially express GPI-anchored peptidase inhibitor 16, an inhibitor of cathepsin K., Eur J Immunol. 2018 Oct 26., 2018
Baricza E, Marton N, Királyhidi P, Kovács OT, Kovácsné Székely I, Lajkó E, Kőhidai L, Rojkovich B, Érsek B, Buzás EI, Nagy G.: Distinct In Vitro T-Helper 17 Differentiation Capacity of Peripheral Naive T Cells in Rheumatoid and Psoriatic Arthritis., Front Immunol. 2018 Apr 4;9:606., 2018
Buzás EI, Tóth EÁ, Sódar BW, Szabó-Taylor KÉ.: Molecular interactions at the surface of extracellular vesicles., Semin Immunopathol. 2018 Sep;40(5):453-464, 2018
Kovács ÁF, Láng O, Turiák L, Ács A, Kőhidai L, Fekete N, Alasztics B, Mészáros T, Buzás EI, Rigó J Jr, Pállinger É.: The impact of circulating preeclampsia-associated extracellular vesicles on the migratory activity and phenotype of THP-1 monocytic cells., Sci Rep. 2018 Apr 3;8(1):5426., 2018
van der Pol E, Sturk A, van Leeuwen T, Nieuwland R, Coumans F; ISTH-SSC-VB Working group.: Standardization of extracellular vesicle measurements by flow cytometry through vesicle diameter approximation., J Thromb Haemost. 2018 Jun;16(6):1236-1245., 2018
Osteikoetxea X, Benke M, Rodriguez M, Pálóczi K, Sódar BW, Szvicsek Z, Szabó-Taylor K, Vukman KV, Kittel Á, Wiener Z, Vékey K, Harsányi L, Szűcs Á, Turiák L, Buzás EI.: Detection and proteomic characterization of extracellular vesicles in human pancreatic juice., Biochem Biophys Res Commun. 2018 Apr 30;499(1):37-43., 2018
Melicher D, Illés A, Pállinger É, Kovács ÁF, Littvay L, Tárnoki ÁD, Tárnoki DL, Bikov A, Molnár MJ, Buzás EI, Falus A.: Tight co-twin similarity of monozygotic twins for hTERT protein level of T cell subsets, for telomere length and mitochondrial DNA copy number, but not for telomerase act, Cell Mol Life Sci. 2018 Jul;75(13):2447-2456., 2018
Nagy G, Németh N, Buzás EI.: Mechanisms of vascular comorbidity in autoimmune diseases., Curr Opin Rheumatol. 2018 Mar;30(2):197-206., 2018
Minakaki G, Menges S, Kittel A, Emmanouilidou E, Schaeffner I, Barkovits K, Bergmann A, Rockenstein E, Adame A, Marxreiter F, Mollenhauer B, Galasko D, Buzás EI, Schlötzer-Schrehardt U, Marcus K, Xiang W, Lie DC, Vekrellis K, Masliah E, Winkler J, Klucken J.: Autophagy inhibition promotes SNCA/alpha-synuclein release and transfer via extracellular vesicles with a hybrid autophagosome-exosome-like phenotype., Autophagy. 2018;14(1):98-119., 2018





 

Events of the project

 
2018-01-30 14:46:07
Résztvevők változása
2017-10-20 13:41:02
Résztvevők változása




Back »