Own body perception in computer generated virtual space: The perceptual background and foreground fluctuation when a person immerses in a virtual environment  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
120334
Type K
Principal investigator Kállai, János
Title in Hungarian Saját test percepciója a computer által létrehozott virtuális térben: A perceptuális előtér és háttér fluktuációja a virtuális térben való elmerülés közben.
Title in English Own body perception in computer generated virtual space: The perceptual background and foreground fluctuation when a person immerses in a virtual environment
Keywords in Hungarian virtuális valóság, saját test percepció, empátia, szkizotip személyiség, testi integritás
Keywords in English virtual reality, own body perception, empathy, schizotypy, body integrity
Discipline
Psychology (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Ortelius classification: Clinical psychology
Panel Psychology and Education
Department or equivalent Institute of Behavioral Science (University of Pécs)
Participants Arndt, Bernadett
Birkás, Béla
Hartung, István
Herold, Róbert
Hupuczi, Ernő
Kincses, Péter
Latyák, Anita
Tamás, István
Topa, Kristóf János
Starting date 2016-10-01
Closing date 2022-09-30
Funding (in million HUF) 31.489
FTE (full time equivalent) 15.98
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Jelenlegi terveinkben a periperszonális tér központjában lévő egyén saját testének perceptuális referenciakereteit vizsgáljuk. A kutatás alapjelenségek feltárására irányul. Egészséges, szkizotípiás és szkizofréniás személyek bevonásával elemezni fogjuk, hogy a saját test egységes téri szerkezetének fenntartásában (testi integritás), milyen szerepe van a referenciakeretek fluktuációjának. A testi integritás kísérleti feltételek között különböző inger-modalitások manipulációjával módosítható, de szkizotípiás személyeknél spontán módon is megjelenik. Ezekben az állapotokban a személy nem tudja világosan eldönteni, hogy intenciói kinek tulajdoníthatók, személyesen milyen mértékben vegyen részt a környezet kontrolljában, milyen ingerek felhívó hatásának engedelmeskedjen, és melyeket utasítson el. Az én-határokat felmérő kérdőívek segítségével, valamint az én integritását egy rövid időre megbontó, de káros következményekkel nem járó megváltozott testillúzió kialakításán keresztül kontrolláljuk a taktilis, vizuális, motoros ingerek téri és idői megjelenését, és elemezzük, hogy a fentiek alapján csoportosított személyek milyen módon tudnak valós és virtuális környezetben megküzdeni az előidézett testi integritás változásaival. A vizsgálat során Petkova és mtsai. (2011); Slater és mtsai. (2010); Ma és Hommel, (2015) módszereit alkalmazzuk, amelyeket 3D virtuális valóságban online aktív részvételre lehetőséget adó „leap monitor controller” segítségével alkalmazunk. A hagyományos Gumikéz Illúzió modelljére kidolgozott teljes test illúzió hatása reverzibilis. Néhány éve játékfejlesztők, fiziko- és pszichoterapeuták, valamint pszichiátriai rehabilitáció során is alkalmazzák.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Le fogjuk írni a testhatárok instabilitásával összefüggő személyiségfaktorokat. Feltételezzük, hogy ezek a személyiségvonások szindrómába rendeződnek, és valós és virtuális térben is előidézhető testi integritás zavarokkal való összefüggésük alapján utat mutatnak társas kapcsolatok kialakítása, valamint a computer által létrehozott világba való elrejtőzés tekintetében esékeny személyek kognitív mechanizmusainak megértéséhez. Kérdőívek és strukturált interjúk tartalmi elemzésével a testképmódosítást előidéző teljes test illúzió során átélt élmények kifejezésformája és tartalmi megnyilvánulásai részletes képet fognak adni arról, hogy az egyént személyes létében vizsgáló egocentrikus reprezentáció, és a személyt tárgyi valójában más tárgyakhoz való viszonyában reprezentáló allocentrikus látásmód menyiben befolyásolja a valós és VR környezetben kialakult testi identitás bizonytalanságot, vagy a személyes jelenlétérzés megfogalmazódását. Be fogjuk mutatni azokat az idegrendszeri hálózatokat, melyek meghatározóak a személyes és a tárgyiasult látásmód kialakulásában, melynek a jelentőségét elsősorban a valóságkontroll funkciók vonatkozásában fogjuk kifejteni. Ezzel kapcsolatosan a szkizofréniás és a szkizotip személyek referenciarendszer kezelő mechanizmusainak megértéséhez jutunk közelebb. Rá fogunk mutatni, hogy a multimodális ingerlés szisztematikus manipulálása révén reális és virtuális környezetben is fokozni lehet egy idegen tárgy vagy mesterséges testrész sajátként való megélését. Mindennek a következményei természetszerűen megjelennek a személy virtuális másolatával kapcsolatos viszonyában is, mely a referenciarendszer és a saját intenciók viszonyát teszi világosabbá.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás elősegíti a szkizofrénia és premorbid állapotai kognitív etiológiájának megértését, továbbá hozzájárul új kognitív és viselkedésterápiás módszerek kidolgozásához, és a primer mentális folyamatokat is érintő szociális és kognitív rehabilitációs folyamatok hatékonyságának az elmélyítéséhez. Továbbá a reális és a computer által létrehozott virtuális környezetben alkalmazott multimodális ingerlési stratégia mint modell, lehetővé teszi a krónikus fájdalom-betegségben szenvedő személyek kórokilag megfelelően megalapozott kognitív terápiás technikáinak továbbfejlesztését. Az allocentrikus és egocentrikus referenciahasználat átmeneteinek mélyebb megismerése a VR-be való elmerülés egyik fő problémájára, a hosszabb használatot követő fejfájás és szédülés etiológiájának egyik összetevőjére mutat rá, ezzel nő a lehetőség a hatékonyabb belemerülést eredményező műszaki fejlesztések kidolgozására. A modern oktatási technológiák jogosan alapoznak arra, hogy a tanulók az információk többségét nem a „katedra”-alapú, hanem az internetalapú adatbázisból szerzik. A személyes VR-ben szerzett tudást azonban mások élményein keresztül is át kell transzponálni. Az „embodiment in teaching” oktatási formának ez az értelme, mely oktatótársnak tekinti a VR-ből táplálkozó és személyes, de bezárt világból építkező tanulót is. Mindezek mellett a legfontosabb, hogy a szkizoidia és a pszichoszomatikus betegségek kialakulása (én testem vs. idegen test) tekintetében értelmezhetőbb modellek alakíthatók ki a VR-be való belemerülés személyiségfejlődést befolyásoló hatásairól. Rámutathatunk előnyeire, és felhívhatjuk a figyelmet a szükséges lépések megtételére ahhoz, hogy az alkalmazók egy bizonyos csoportja ne tévedjen el a valós és a virtuális világokba való átlépéskor félúton.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az ember virtuális valósághoz való viszonya ellentmondásos, a többség képes átadni magát, mások a fél szemüket a fizikai valóságon tartva, csak részben merülnek el a virtuális valóságban (VR). A VR-ben a személy a technikai környezetnek engedve követi a VR- alkotója szerint programozott utat, leszámol a fizikai valóság követelményeivel, más típusú szabályszerűségnek veti alá magát. Elmerülés a VR-ben alapvetően módosítja a viselkedést, a kognitív tevékenységet, ösztönös reakciókat, részben új realitásszabályokat léptet életbe, gyakori alkalmazásának társkapcsolatokra kifejtett hatásait azonban még nem ismerjük pontosan. VR-ban távolságok alig léteznek, jelentéktelen erőfeszítéssel óriási távolságokat lehet áthidalni, a fizikainak tűnő valóságnak nincsenek határai. A fantázia közvetlenül a realitás mezébe bújik. A gondolat és annak megvalósítása között csökken a mentáliskésleltetés, a viselkedéskontroll, az impulzivitás ezen keresztül előtérbe kerül. Vizsgálataink a virtuális és a fizikailag valós élmények közötti különbségeket keresik pszichofiziológiai, agyi képalkotó és kérdőíves eszközökkel. A virtuális valóságokat felhasználó pszichológiai módszerek fel tudják fedni, mit érez az ember, mit mutatnak agyi hálózatai, és milyen módon reagál az emberi test olyan helyzetekben, amikor látszólag elveszíti énjének határait. A pszichológiai kutatások - a sokszor VR-ben is előidézhető megváltozott testtudat vizsgálata során - nem csak a súlyos betegség megjelenésének esélyére figyelmeztetnek, de feltárják a megelőzés lehetőségeit is, továbbá beszámolnak a bizonytalan testhatárok átéléséből származó kreatív potenciálok érvényesüléséről is.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

(1) We will discover the syndrome that plays considerable role in the body boundary instability and we will describe its factors in a coherent theoretical framework. Assessment: questionnaires, content analysis of structured interviews after inducing whole body illusion (WBI) in real and VR environments with healthy- schizotypal persons, and schizophrenic patients. (2) We will confirm that participants’ body image and body schema is partially dissociated by a WBI and a WBI-related pseudo-neglect will manifest in their peripersonal space that it is ipsilateral with the side of the hemi-body multimodal stimulation. (3) We expect that the rate of peripersonal pseudo-neglect will be associated with the vividness of the hemibody stimulated whole body illusion, the perceptual sensitivity on the stimulated hemi-body will be different on the middle line and the lateral part of the body. (4) The next question is, whether WBI decreases or increases the construction of body boundaries and the body- and self- integrity? Participants with vivid real WBI will experience higher intentional and higher egocentric scores in the virtual condition than in the unintentional and allocentric conditions. (5) Hypothesis 4 will be controlled by fMRI. We suppose that in healthy participants the elevated anterior activation will be associated with insula and inferior parietal cortex but the elevated posterior activity will be associated with the activation of the inferior parietal and middle temporal cortex without insula. The activation pattern will be the opposite in persons with schizotypy.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The perception of one’s own body in a VR involves egocentric and allocentric frame of reference fluctuation, while it applies to interoceptive and exteroceptive multisensory integration. Therefore one’s own body may be viewed in a fluctuated manner once as an object of egocentric frame and another time as an object of allocentric frame of reference. The main question here is the temporal and spatial characteristics of this oscillation when a subject is immersed in a virtual environment, and the related experiences that reflect the different sides of self-consciousness. The central instrument of the investigation is the whole body illusion (WBI) where the participants are active agents in a VR, who realize intentional and unintentional actions while their own body perception is multimodally stimulated. Three conditions will be applied. First, egocentric x allocentric condition. Second, intentional x unintentional condition. Third, WBI induced in physically real surrounding x WBI applying in virtual reality. The first condition will be generated following Petkova’s et al. (2011) method. The second condition will be induced according to Slater’s et al., (2010) and Ma and Hommel’s (2015) methods. The third condition will be constructed by us.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The research of this domain will prove to be fruitful in understanding the cognitive etiology of schizophrenia and premorbid states, further it might facilitate the construction of new cognitive and behavior therapy methods and the bottom up background of the socio-cognitive rehabilitation for these patients. Further, the multimodal stimulation design in real and VR environment can be applied to developing new cognitive behavioral methods for decreasing pain in chronic pain patients and serves as a basic model for understanding and treatment of psychosomatic diseases. The aim of the proposed research project is to study the two sides of the same coin, to see how participants are able to immerse into a VR while their reflexive (egocentric) and reflective (allocentric) functions remain integrated. The emerged results propose chance to develop new technical improvement in construction the VR without headache and dizziness. The balance between benefit and disadvantage is in existence in VR and its role in the personality development is yet debated. The dysfunctionality in interaction between body schema and body image in most of the cases detected in the above mentioned psychiatric disorders and in psychosomatic illnesses as well. The applied concept, technical equipment and research models are able to explore basic mechanisms in this disorder, developmental stages and provide new knowledge to develop new behavior and cognitive therapeutic tools for treating these patients. In addition, it might decrease vulnerability to VR-related abuse and the consequent developmental disorders.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The three dimensional visualization system and the infrared sensor based hand or body recognition devices, where the one’s own body movement and an artificial human like object’s movement in the computer generated virtual reality (VR) become identical the qualitative differences between the real actor’s and embodied actor’s behavior is missing. While the real actor moves in real environment the embodied artificial body moves in virtual environment where the temporal and spatial congruency and possibilities depend on the rules of the VR. The activity of the similar real own body and the artificial body practically may be the same but the neural organization of a real virtual environment is basically different. This technical application is not for account of the psychological fact that one person perceives him/herself in a temporally and spatially congruent dimension. The person is identified as an individual who is unable to be present in the given place and time in more variant. The aim of present investigation is to explore in order that a person is able to perceive him-/herself in different perspective. The self-centered (egocentric) and object-centered (allocentric) view of computer generated virtual reality will be analyzed with healthy, schizotypal person and schizophrenic patients who are immersed into the VR. The investigation demands new assessment method, personality and neuropsychological test to assess the self and body boundary, magical thinking, empathy and self-involvement into object and other parsons, perceptual reference shift.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A test séma módosításra a szkizotípiás személyek fokozottabb én-határok bizonytalansága, teóriák gyártásra vonatkozó elkötelezettség és digitális eszközhasználat iránti vonzalmának köszönhetően fogékonyabbak. A genetikai polimorfizmusok közül az említett jelenségek kibontakozásban elsősorban a rs6913660, rs778293, ésrs1867293 SNP - nek van jelentősebb szerepe. MRI leleteink szerint a bal temporo-parietális területek fejletlensége összefüggést mutat a saját test és a fizikai realitás közötti viszony bizonytalan megfogalmazásával. A virtuális valóságba (VR) való belemerülés tudatos döntés eredménye, melynek hatására magas vagy alacsony szkizotípiás értékekkel rendelkező személyeknél egyaránt a VR mentes helyzethez képest a bal félteke közreműködése eredményeként jobb térfél irányába eltér. A magas szkizotípiás értékekkel rendelkező személyeknél a VR indukció esetén a jobb térfélre irányuló figyelem lényegesen kisebb, mint az alacsony szkizotípiás értékekkel rendelkező személyeké. A kettős realitás vizsgálatára szerkesztett paradigma szerint a személy egy időben egyszerre két helyen is tartózkodhat. A VR-ben vizsgáltuk az empátiára jellemző perspektíva váltás képességét. Megállapítottuk: a jó perspektíva váltási képességgel rendelkező személyek a kettős valóság definíciós helyzetben nem sodródtak be teljesen a VR által kínált térbe ego és allocentrikus reprezentációjukat egyaránt fent tudták tartani.
Results in English
The modification of the body schema in schizotypy is associated with self-boundary deficits, conspicuous theory formations, and a high affinity to digital media usage. The genetic background indicated that the rs6913660, rs778293, és rs1867293 SNP have an essential role in schizotypy. MRI volumetric study showed the left brain temporoparietal junction, is associated with the integration between one own body and physical reality. The immersion into a computer-generated virtual reality (VR) is a result of an aware decision that induces an elevated left brain activation both in subjects with high and low schizotypy. The rightward attentional allocation is smaller in high schizotypy compared with the participant with low schizotypy. The VR induction results in an elevated brain hemispheric functional articulation in subjects with high schizotypy. A new paradigm was created where the participants were capable to locate themselves in two places at the same time. Our data showed that persons with low schizotypy and high perspective-taking showed a low immersion rate into the VR and were able to maintain both the ego- and allocentric representations during the VR induction. In contrast participants with high schizotypy and a low perspective-taking score showed a fixed egocentric representation position and high immersion in the VR. The members of the high schizotypy group with low perspective-taking were unable to integrate the double representations.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=120334
Decision
Yes





 

List of publications

 
Kallai, J., Kincses, P., Labadi, B., Dorn, K., Szolcsanyi, T., Darnai, G., Hupuczi, E., Janszky, J., Csathó, A.: Multisensory integration and age-dependent sensitivity to body representation modification induced by the rubber hand illusion., Cognitive Proscessing, 18(4) 349-357., 2017
Kincses, P., Kovács, N., Karádi, K., Feldmann, Á., Dorn, K., Aschermann, Zs., Komoly, S., Szolcsányi, T., Csathó, Á., Kállai, J.: Association of gait characteristics and depression in patients with Parkinson's disease assessed in goal directed locomotion task., Parkinsons Disease, 6434689, 2017
Kállai, V., Tóth, A., Gálosi, R., Péczely, L., Ollmann, T., Petykó, Z., László, K., Kállai, J., Szabó, I., Karádi, Z., Lénárd, L.,: The MAM-E17 schizophrenia rat model: Comprehensive behavioral analysis of pre-pubertal, pubertal and adult rats., Behavioural Brain research, 332, 75-83., 2017
Darnai, G., Szolcsányi, T., Hegedüs, G., Kincses, P., Kállai, J., Kovács, M., Simon, E., Nagy, Zs., Janszky, J.: Hearing Visuo-tactile Synchrony - Sound-Induced Proprioceptive Drift in the Invisible Hand Illusion., Brithis Journal of Psychology, 108(1), 91-106, 2017
Elek, Zs., Rónai, Zs., Réthelyi, J., Kiss, E. Cs., Tiringer, I., Hupuczi, E., Martin, L., Kállai, J.: Bio-psychological based resilience traits in a group of healthy undergraduated students: The role of NRG1 gene, International Journal of Cognition and Behavior, 3:1 p10., 2020
Rózsa S., Vicze, G., Török, I. A., Hupuczi, E., Hargitai, R., Martin, L., Hartung, I., Tiringer, I., Simon, M., Kállai, J.: A Mágikus Fogalomképzés Skála hazai változatának kialakítása., Mentálhigiéné és Pszichoszomatika 21:4, 401-441., 2020
Bandi, Sz., Csókási, K., Kállai, J., Tiringer, I., Martin, L., Kiss, E. CS.: Nehézségekkel szembeni ellenállóképesség (reziliencia) és az életstratégia összefüggése fiatal felnőtek populációjában, Magyar Pszichológiai Szemle, 74:4, 425-446, 2019
Rózsa, S., Hargitai, R., Láng, A., Hartung, I., Martin, L., Tamás, I., Tiringer, I., Kállai, J.: A médiaeszközök világába való belemerülés:adaptiv és nem adaptív következmények, Mentálhigiéné és Pszichoszomatika 21:4, 349-373., 2020
Elek, Z. ; Rónai, Z. ; Hargitai, R. ; Réthelyi, J. ; Arndt, B. ; Matuz, A. ; Csathó, Á. ; Polner, B. ; Kállai, J.: Magical thinking as a bio-psychological developmental disposition for cognitive and affective symptoms intensity in schizotypy: Traits and genetic associations., PERSONALITY AND INDIVIDUAL DIFFERENCES 171, 2021
Kállai, János; Vincze, Gábor ; Török, Imre András ; Hargitai, Rita ; Rózsa, Sándor ; Hartung, István ; Tamás, István ; Láng, András ; Herold, Róbert: Cognitive Gain or Handicap: Magical Ideation and Self-Absorption in Clinical and Non-clinical Participants., FRONTIERS IN PSYCHOLOGY 12 p. 613074, 2021
Polner, Bertalan; Hupuczi, Ernő ; Kéri, Szabolcs ; Kállai, János: Adaptive and maladaptive features of schizotypy clusters in a community sample, SCIENTIFIC REPORTS 11 : 1, 2021
Láng, A., Birkás, B., Martin, L., Nagy, T., Kállai, J.: Schyzotypal traits and dark triad from an ecological perspective: A nonclinical sample study, Psychological Reports, 2018
Kállai, J., Rózsa, S., Hupuczi, E., Martin, L., Vicze, G., Lénárd, K., Török, I. A.: A gyermekkori játéktevékenységre való visszaemlékezés és a felnőttkori félemek kapcsolata, Mentálhigiéné és Pszichoszomatika, 2018
Kállai J., Rózsa, S., Hupuczi, E., Hargitai, R., Birkás, B., Hartung, I., Martin, L., Herold, R., Simon, M.: A szkizotípiás személyiség kérdőív módosított változatának (SPQ-BR) magyar adaptációja és faktorainak értelmezése, Psychiatria Hungarica, 2018
Kállai, J., Barabás, K., Túri, F., Csabai, M., Molnár, P.: Az orvosi pszichológia fejlődése hazánkban: szemléleti keretek, határterületek és alkalmazások., Orvosi Hetilap, 2018
Birkás, B., Kállai, J., Hupuczi, E., Bandi, Sz. A., Láng, A.: A personality inventory for DSM-5 brief form kérdőiv magyar változatának validálásval szerzett tapasztaltok a személyiségzavarok bejósolhatósága önkitöltős kérdőívvel., Psychiatria Hungarica, 2018
Birkás, Béla ; Kállai, János ; Hupuczi, Ernő ; Bandi, Szabolcs Ajtony ; Láng, András: A Personality Inventory for DSM-5 Brief Form kérdőív magyar változatának validálásával szerzett tapasztalatok: a személyiségzavarok bejósolhatósága önkitöltős kérdőívvel, PSYCHIATRIA HUNGARICA 33 : 3 pp. 270-281. , 12 p., 2018
Kállai, J., Rózsa, S., Hupuczi, E., Hargitai, R., Birkás, B., Hartung, I., Martin, L., Herold, R., Simon, M.: Cognitive fusion and affective isolation: blurred self-concept and empathy deficits in schizotypy, Psychiatry Research, 271, 178-186, 2019
Kállai János: A komputer által létrehozott virtuális valóság pszichológiai mechanizmusai: téri reprezentációs sajátosságok, MAGYAR PSZICHOLÓGIAI SZEMLE 74 : 2 pp. 181-200, 2019
Martin, László ; Hargitai, Rita ; Hupuczi, Ernő ; Rózsa, Sándor ; Birkás, Béla ; Varga, József ; Tiringer, István ; Hartung, István ; Kállai, János: A Védekezési Stílus Kérdőív (Defense Style Questionnaire, DSQ-40) faktorainak érvényessége és megbízhatósága, PSYCHIATRIA HUNGARICA 34 : 1 pp. 19-33. , 15 p., 2019
Rózsa, Sándor ; Hupuczi, Ernő ; Martin, László ; Birkás, Béla ; Hartung, István ; Hargitai, Rita ; Varga, József ; Láng, András ; Tiringer, István ; Kállai, János: A Tellegen Abszorpciós Skála részletes pszichometriai elemzése MENTÁLHIGIÉNÉ ÉS PSZICHOSZOMATIKA 20 : 1 pp. 35-77. , 43 p. (2019), MENTÁLHIGIÉNÉ ÉS PSZICHOSZOMATIKA 20 : 1 pp. 35-77. , 43, 2019
Bandi, Sz., Csókási, K., Kállai, J., Tiringer, I., Martin, L., Kiss, E. CS.: Nehézségekkel szembeni ellenállóképesség (reziliencia) és az életstratégia összefüggése fiatal felnőtek populációjában, Magyar Pszichológiai Szemle, 74:4, 425-446, 2019
Rózsa S., Vicze, G., Török, I. A., Hupuczi, E., Hargitai, R., Martin, L., Hartung, I., Tiringer, I., Simon, M., Kállai, J.: A Mágikus Fogalomképzés Skála hazai változatának kialakítása., Mentálhigiéné és Pszichoszomatika 21:4, 401-441., 2020
Rózsa, S., Hargitai, R., Láng, A., Hartung, I., Martin, L., Tamás, I., Tiringer, I., Kállai, J.: A médiaeszközök világába való belemerülés:adaptiv és nem adaptív következmények, Mentálhigiéné és Pszichoszomatika 21:4, 349-373., 2020
Hargitai, R., Rózsa, S., Hupuczi, E., Birkás, B., Hartung, I., Hartungné Somlai, E., Tiringer, I., Martin, L., Kállai, J. szló., Kállai János: Énkép egyértelműség mérése és korrelátumai., Magyar Pszichológiai Szemle 75(4), 557-580., 2020
Kállai, J., Páll, T., Herold, R., Tényi T., Zsidó, A. N.: Ambiguous handedness and visuospatial pseudoneglect in schizotypy in physical and computer-generated virtual environments., Scientific Reports, 12(1), 12169, 2022
Matuz-Budai, T., Lábadi, B., Kohn, E., Matuz, A., Zsidó, A. N., Inhóf, O., Kállai, J., Szolcsányi, T., Perlaki, G., Orsi, G., Nagy, Sz. A., Janszky, J., Darnai, G.: Individual differences in the experience of body ownership are related to cortical thickness., Scientific Reports, 12, 808., 2022
Nagy, Zs., Karsai, I., Nagy, T., Kátai, E., Miseta, A., Fazekas, G., Láng, A., Kocsor, F., Kállai, J.: Reward dependence-moderated noradrenergic and hormonal responses during noncompetitive and competitive physical activities., Frontiers in Behavioral Neuroscience, 16, 763220, 2022
Rózsa, S., Hargitai, R., Láng, A., Osváth, A., Hupuczi, E., Tamás, I., Kállai, J.: Measuring Immersion, Involvement, and Attention Focusing Tendencies in Mediated Environment: The Applicability of the Immersive Tendencies Questionnaire., Frontiers in Psychology, 13, 931955, 2022
Tamás, I., Rózsa, S., Hargitai, R., Hartung, I., Osváth, A., Kállai, J.: Factors influencing schizotypal personality trait-dependent immersion and digital media usage: Adaptation and maladaptation., Acta Psychologica, 230, 103735, 2022
Kállai, J.: Számírógép által létrehozott virtuális valóság pszichológiai mechanizmusai: oktatás és egészégügyi alkalmazások, Medicina Kiadó ISBN: 9789632268415, 2022
Kállai J, Rózsa S, Vincze G, Martin L, Csathó, Á, Dorn K, Török I: Childhood parental childrearing differently influences on adulthood fears, agoraphobia and navigation strategy selection in females and males, European Psychiatry, 41S: p S71, 2017
Nagy T, Tiringer I, Kállai J: A genderhez kapcsolódó személyiségvonások és a koszorúérbetegségekhez történő alkalmazkodás kapcsolata, Magyar Pszichológiai Társaság (szerk). Személyes tér-közös világ: MPT XXVI Nagygyűlés, Szeged, pp.153-154 (ISBN:978-615-80241-4-3), 2017
Láng, A., Birkás, B., Martin, L., Nagy, T., Kállai, J.: Schyzotypal traits and dark triad from an ecological perspective: A nonclinical sample study, Psychological Reports, 2018
Kállai, J., Rózsa, S., Hupuczi, E., Martin, L., Vicze, G., Lénárd, K., Török, I. A.: A gyermekkori játéktevékenységre való visszaemlékezés és a felnőttkori félemek kapcsolata, Mentálhigiéné és Pszichoszomatika, 2018
Kállai J., Rózsa, S., Hupuczi, E., Hargitai, R., Birkás, B., Hartung, I., Martin, L., Herold, R., Simon, M.: A szkizotípiás személyiség kérdőív módosított változatának (SPQ-BR) magyar adaptációja és faktorainak értelmezése, Psychiatria Hungarica, 2018
Kállai, J., Barabás, K., Túri, F., Csabai, M., Molnár, P.: Az orvosi pszichológia fejlődése hazánkban: szemléleti keretek, határterületek és alkalmazások., Orvosi Hetilap, 2018
Birkás, B., Kállai, J., Hupuczi, E., Bandi, Sz. A., Láng, A.: A personality inventory for DSM-5 brief form kérdőiv magyar változatának validálásval szerzett tapasztaltok a személyiségzavarok bejósolhatósága önkitöltős kérdőívvel., Psychiatria Hungarica, 2018
Kállai, J., Rózsa, S., Hupuczi, E., Hargitai, R., Birkás, B., Hartung, I., Martin, L., Herold, R., Simon, M.: Cognitive fusion and affective isolation: blurred self-concept and empathy deficits in schizotypy, Psychiatry Research, 2019
Hupuczi, E., Martin, L., Birkás, B., Hartung, I., Hargitai, R., Varga, J., Rózsa, S., Láng, A., Tiringer, I., Kállai, J.: Tellegen abszorpciós skála hazai alkalmazásval szerzett tapsztalatok., In: Lippai, Edit (szerk.) Változás az állandóságban : A Magyar Pszichológiai Társaság XXVII. Országos Tudományos Nagygyűlése : Kivonatkötet Budapest, Magyarország, 2018
Hargitai, R., Hupuczi, E., Rózsa, S., Birkás, B., Hartung, I., Simon, M., Kállai, J.: Az énre vonatkozó vélekedések egyértelműsége, In: Lippai, Edit (szerk.) Változás az állandóságban : A Magyar Pszichológiai Társaság XXVII. Országos Tudományos Nagygyűlése : Kivonatkötet, 2018
Birkás, B., Kállai, J., Rózsa, S., Hupuczi, E., Hargitai, R., Hartung, I., Martin, L., Varga, J., Simon, M.,: Énvédelmi stílusok: A DSQ 40 érvényessége és korrelátumai, In: Lippai, Edit (szerk.) Változás az állandóságban : A Magyar Pszichológiai Társaság XXVII. Országos Tudományos Nagygyűlése, 2018
Kállai János: A komputer által létrehozott virtuális valóság pszichológiai mechanizmusai: téri reprezentációs sajátosságok, MAGYAR PSZICHOLÓGIAI SZEMLE 74 : 2 pp. 181-200, 2019
Martin, László ; Hargitai, Rita ; Hupuczi, Ernő ; Rózsa, Sándor ; Birkás, Béla ; Varga, József ; Tiringer, István ; Hartung, István ; Kállai, János: A Védekezési Stílus Kérdőív (Defense Style Questionnaire, DSQ-40) faktorainak érvényessége és megbízhatósága, PSYCHIATRIA HUNGARICA 34 : 1 pp. 19-33. , 15 p., 2019
Rózsa, Sándor ; Hupuczi, Ernő ; Martin, László ; Birkás, Béla ; Hartung, István ; Hargitai, Rita ; Varga, József ; Láng, András ; Tiringer, István ; Kállai, János: A Tellegen Abszorpciós Skála részletes pszichometriai elemzése MENTÁLHIGIÉNÉ ÉS PSZICHOSZOMATIKA 20 : 1 pp. 35-77. , 43 p. (2019), MENTÁLHIGIÉNÉ ÉS PSZICHOSZOMATIKA 20 : 1 pp. 35-77. , 43, 2019
Tiringer, István ; Kaszás, Beáta ; Kállai, János: Az életminőség és a depresszió pszichoszociális prediktorai idős korban, Kor, kór nélkül" Mentális egészség az idős korban, A Magyar Pszichiátriai Társaság XXII. Vándorgyűlése, 2019. január 23-26. Győr, előadás,, 2019
Birkás, Béla ; Kállai, János ; Hupuczi, Ernő ; Bandi, Szabolcs Ajtony ; Láng, András: A Personality Inventory for DSM-5 Brief Form kérdőív magyar változatának validálásával szerzett tapasztalatok: a személyiségzavarok bejósolhatósága önkitöltős kérdőívvel, PSYCHIATRIA HUNGARICA 33 : 3 pp. 270-281. , 12 p., 2018





 

Events of the project

 
2022-01-12 08:55:22
Résztvevők változása
2021-04-23 11:06:57
Résztvevők változása
2019-06-11 14:39:36
Résztvevők változása




Back »