Uneven development and labour in Hungary  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
120798
Type PD
Principal investigator Czirfusz, Márton
Title in Hungarian Egyenlőtlen fejlődés és a munka világa Magyarországon
Title in English Uneven development and labour in Hungary
Keywords in Hungarian munka, egyenlőtlen fejlődés, Magyarország
Keywords in English labour, uneven development, Hungary
Discipline
Regional Studies (Council of Complex Environmental Sciences)60 %
Physical geography (Council of Complex Environmental Sciences)40 %
Ortelius classification: Economic geography
Panel Economics
Department or equivalent Institute for Regional Studies (Centre for Economic and Regional Studies)
Starting date 2016-12-01
Closing date 2020-11-30
Funding (in million HUF) 15.264
FTE (full time equivalent) 2.10
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatás az egyenlőtlen fejlődés, a válságfolyamatok és az állami beavatkozások hatását vizsgálja a munka világára, válságciklusok idején Magyarországon, hosszú időtávú történeti kutatás és szakirodalmi feltárás segítségével. A kutatásban abból indulok ki, hogy az egyenlőtlen fejlődés a munka világához kapcsolódóan állandó jellemzője a világgazdaság történeti fejlődésének. Ezen a világgazdasági egységen belül Magyarországot olyan félperifériás gazdaságként határozom meg, ahol a formális-informális munka egyidejű jelenléte, válság idején pedig a kettő viszonyába való állami beavatkozás tipikus, visszatérő jellemző, s a válsághatások mellett az azokra reagáló állami beavatkozások határozzák meg azokat a feltételeket, amelyek mentén a területi egyenlőtlenségek újratermelődnek. A kutatásban a munka világán keresztül a válságciklusok, a területi egyenlőtlenségek alakulásának összefüggéseit és az ezekre az egyenlőtlenségekre reagáló állami beavatkozásokat elemzem. Egy történeti vizsgálatban az 1870-es évektől napjainkig a válságciklusok és állami munkahelyteremtő beavatkozások egyenlőtlen földrajzi fejlődést befolyásoló hosszú távú, ma is jellemző tipikus csomópontjait tárom fel, emellett az egyenlőtlen fejlődés elméletét a munka fogalma szempontjából értelmezem újra Magyarországra mint félperifériás gazdaságra.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Kutatásom fő kérdése a válságciklusok és a földrajzilag egyenlőtlen fejlődés elméletének összefüggése a munka világában. A válságidőszakokban az állam (helyi és nemzeti szinten) többek között munkahelyteremtő beavatkozásokkal kívánja kezelni magát a válságot, valamint a válság hatására újratermelődő területi egyenlőtlenségeket is csökkenteni próbálja. A kutatás kiinduló hipotézise az, hogy az állam válságciklusok esetén az 1870-es évek óta viszonylag hasonló módon avatkozik be a munka világán keresztül az egyenlőtlen fejlődés alakulásába. A vizsgálat eredményeként összetettebb ismeretekkel rendelkezhetünk arról, hogy a munka világában hogyan zajlik a területi egyenlőtlenségek újratermelése, és az állami politikák milyen módon erősítik vagy gyengítik ezeket a különbségeket. A kutatás elméleti része új ismeretekkel szolgál arról, hogy az egyenlőtlen fejlődés elméletét a munka világa felől nézve mennyiben szükséges és hogyan lehet átértelmezni Magyarország és így áttételesen a kelet-európai félperifériás gazdaságok esetében.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás eredetisége, hogy az egyenlőtlen fejlődés munkaszempontú elemzését összeköti a válságciklusok és állami beavatkozások történeti vizsgálatával. A kutatás által alkalmazott többléptékű perspektíva segíti pl. a közfoglalkoztatási vagy más munkaerőpiacot érintő folyamatok összefüggő folyamatokként való megértését. Kutatásom az empirikus vizsgálatból kibontakozó jelenségeket szélesebb összefüggésrendszerbe helyezi, ahol a válságciklusok, az állami beavatkozások a munkaerőpiacon és a területi egyenlőtlenségek a világgazdaság egységén belül egy félperifériás pozíció sajátjaként értelmeződnek. Módszertanomban a regionális tudományi vizsgálatok nyugati főáramának megfelelő megközelítést használok a kvantitatív és a kvalitatív módszerek ötvözésével. A különböző földrajzi léptékeken zajló társadalmi és gazdasági folyamatok viszonyára helyezem a hangsúlyt, történeti perspektívában. E folyamatok részletes megértése fontos bármilyen területi és nem területi, a munka világához kapcsolódó közpolitika, illetve a munka világára hatni kívánó mozgalom kialakításánál.
Kutatásom megvalósítása során a hasonló témákat kutató hazai és nemzetközi szakemberekre nem versenytársként tekintek, hanem a velük való szakmai párbeszédet tartom fontosnak, hiszen csak ez vezethet egy jelenleginél társadalmilag és térbelileg is egyenlőbb világhoz.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Kutatásomban azt vizsgálom, hogy Magyarországon hogyan függnek össze a gazdasági válság hatásai és az azokra reagáló állami politikák, különös tekintettel a munkanélküliségre, az állami munkahelyteremtő beavatkozásokra és a területi egyenlőtlenségekre. Ehhez egyrészt hosszú távú történeti kutatást végzek, amelyben a korábbi világgazdasági válsághullámokat és az azokra reagáló állami munkahelyteremtési erőfeszítéseket vizsgálom. Másrészt egy szakirodalmi és elméleti elemzésben a területi egyenlőtlenségek munka világával kapcsolatos jellemzőit kívánom újraértelmezni a magyar példa alapján. Kutatásom új szemléletet adhat a sokak életét érintő állami beavatkozások (pl. közfoglalkoztatás, ipari munkahelyteremtés) értelmezéséhez, rámutatva a világgazdasági folyamatok, állami közpolitikák és területi egyenlőtlenségek összefüggésére. Ez a jelenleginél igazságosabb, a társadalmi és a területi egyenlőtlenségek csökkenését megfelelő módon csökkenteni képes közpolitikákhoz vezethet.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The research will investigate how uneven development, crisis effects and state interventions reshape the social relations in the world of work in crisis periods in Hungary. The research is built up by a long term historical analysis and a literature review. The starting point of the research is the assumption upheld by global labor studies that the coexistence of formal and informal labor in different localities is a permanent, systemic characteristic within the development of capitalist world economy. Within this capitalist world economy I treat Hungary as a semi-peripheral state, where both the coexistence of formal and informal labor, and the state interventions shaping the relation of the two at times of crises, is a typical, cyclically appearing phenomenon, which also defines how uneven development is reproduced. I will focus on the world of labour in order to understand the interrelations of crisis cycles, uneven development and state interventions reacting to these inequalities. I will carry out a historical overview (from the 1870s till the 2008 crisis) that will explore critical junctures in the history of state interventions which try to mitigate the effects of economic crises and uneven development in the realm of labour Hungary. Furthermore, I will undertake a literature review which reconceptualises the theory of uneven development from the perspective of labour, especiall in the case of Hungary as a semi-peripheral economy.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The main focus of this research is the interrelations between crisis cycles and geographically uneven development in the world of labour. During crisis periods the (local and national) state intends to mitigate the effects of crises with the means of direct and indirect job creation, and it also aims at reducing spatial inequalities through that. The hypothesis of the research is that since the 1870s the state mediates crises and uneven development with basically similar labour policies. As a result of this project we will have deeper scientific knowledge on how the reproduction of geographical unevenness takes place in the world of labour, and how policies of the state strengthen or reduce these inequalities. The theoretical part of the research offers a new understanding of how the theory of uneven development – if looking from the perspective of labour – might be rethought in the case of Hungary, or implicitly, in other Eastern European semi-peripheral economies.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The relevance of the research is that it connects the analysis of labour in the theory of uneven development with the history of cyclical crises and state interventions. The multi-scalar perspective employed in the research will help inter alia to understand public works schemes and other labor market policies as interdependent processes. My research will embed the phenomena observed in the empirical part of the research into a broader framework of connections, where cyclical crises, state interventions in the labour market and geographical unevenness are analyzed as characteristics of a certain semi-peripheral position in the global economy. My methodology will reflect these considerations, since I will use mixed methods: a combination of quantitative and qualitative methods, as in the mainstream of regional studies. This methodology also puts emphasis on the relation between social and economic processes played out at different geographical scales, and in different times. In order to improve either public policies focusing on labour, or social movements mobilizing for/against certain aspects in the world of labour, it is essential to understand these processes in their complexity.
In my research I have been looking at Hungarian and international colleagues with similar interests not as competitors, but as potential partners, since only this latter perspective can result in a more just world, both socially and spatially.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

My research will focus on the interrelations of the effects of the global economic crisis and governmental policies responding to this crisis – such as those in relation to unemployment, state job creation and spatial inequalities. Firstly, I will carry out a historical analysis that looks at former global economic crises and governmental policies aiming to create jobs in earlier eras. Secondly, through an extensive literature review I will rethink spatial inequalities in the world of work (and non-work) building on the Hungarian case study. My research will provide a new perspective to look at certain public policies influencing the lives of many people (e.g. public works programmes, creating jobs in manufacturing industry), and to show how world economic processes, public policies and uneven development are interconnected. This might pave the way for more just public policies which are able to tackle the challenge of rising socio-spatial inequalities.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A kutatás az egyenlőtlen fejlődés, a válságfolyamatok és az állami beavatkozások hatását vizsgálta a munka világára, válságciklusok idején Magyarországon, hosszú időtávú történeti kutatás és szakirodalmi feltárás segítségével. A kutatás elméleti eredménye, hogy az egyenlőtlen fejlődés elméletét, azon belül a munka térbeli kiigazításának középszintű elméletét különböző válságidőszakok elemzésére alkalmazta, a magyarországi társadalom munkavégzési viszonyaira vonatkozóan. Ez a magyarországi területi kutatásokban újszerű elméleti megközelítés a munka fogalmának kiterjesztett, a társadalmi újratermelés egészét figyelembe vevő értelmezésére épül. A kutatás empirikusan az 1930-as évek válságát, az 1970-es évek válságát és a 2008-at követő válságidőszakot elemezte, kvantitatív területi statisztikai módszertanokkal, valamint kvalitatív eszközökkel (elsősorban sajtóelemzéssel). A kutatás rámutatott arra, hogy az állam különböző eszközökkel avatkozott be a munkanélküliség kezelésébe ezekben a különböző válságidőszakokban, amely beavatkozások térben is különböző hatásokkal bírtak.
Results in English
The research investigated how uneven development, crisis effects and state interventions reshaped social relations in the world of work in crisis periods in Hungary. The most important theoretical result of the project is to extend the usability of the concept of uneven development, and labour's spatial fix as a concept within that to the Hungarian context in various crisis periods of the country's development, from the perspective of labour. This novel approach in Hungarian regional studies builds on an extended understanding of labour, including all activities of social reproduction. Empirically, the research compared the crises of the 1930s and 1970s as well as the crisis period after 2008. Methodologically, the research combined quantitative methods of regional studies with qualitative approaches (discourse analysis of newspapers, inter alia). The research showed that the state reacted to rising unemployment differently in different crisis periods, and these policies had spatially differentiated effects as well.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=120798
Decision
Yes





 

List of publications

 
Czirfusz Márton: Labour’s Spatial Fix in State Socialist Hungary in the 1970s, (közlésre elküldve), 2020
Jankó Ferenc, Czirfusz Márton, Berki Márton: Migratory birds: animalization of migrant workers in Sopron, Hungary, (közlésre elküldve), 2020
Czirfusz M: A gazdaságföldrajz elméletei gazdaságról és térről - Tanulságok a gazdaságföldrajz oktatásához, FÖLDRAJZI KÖZLEMÉNYEK 141: (3) 192-202, 2017
Czirfusz M: Spatiality and the Central and Eastern European workfare state, In: Wanda Miczorek (szerk.) (szerk.) Regional Polarisation and Unequal Development in CEE: Challenges for Innovative Place-based Policies: Abstract book. Cluj-Napoca: Babes-Bolyai University, 2017. pp. 17-18., 2017
Czirfusz M: Lampland, M.: The Value of Labor: The Science of Commodification in Hungary, 1920-1956, HUNG GEOGR BULL (2009-) 66: (3) 265-268, 2017
Czirfusz, M ; Gagyi, Á ; Gerőcs, T ; Jelinek, Cs ; Meszmann, T T ; Pósfai, Zs: Labour, financialisation of housing and the rescaling state in Hungarian second-tier cities, In: Braun, B; Dannenberg, P; Fuchs, M; Revilla, Diez J (szerk.) Fifth Global Conference on Economic Geography Book of Abstracts Köln, Németország : University of Cologne,, 2018
Czirfusz M: A munka világának kutatása a földrajzban - nemzetközi trendek, magyarországi tanulságok, ESZMÉLET 30 : 119 pp. 160-168. , 9 p. (2018), 2018
Herod A; Csolák D (ford.); Czirfusz M. (ford.): A munka földrajzától a munkaföldrajzig: A munka térbeli kiigazításai és a kapitalizmus földrajza, ESZMÉLET 30 : 119 pp. 169-199. , 31 p. (2018), 2018
Mitchell, D ; Kasza, L (ford.); Uhljár, P (ford.); Czirfusz, M (ford.): Forradalmi vagy forradalomellenes-e a táj? A munka földrajza: küzdelem az életfeltételek átalakításáért Kaliforniában, ESZMÉLET 30 : 119 pp. 200-227. , 28 p. (2018), 2018
Czirfusz Márton: A tértermelő állam a magyarországi közfoglalkoztatásban, In: Gábriel, Dóra; Kund, Attila; Tibori, Timea; Wessely, Anna (szerk.) A munka a XXI. században, Kodolányi János Egyetem (2019) pp. 19-19., 2019
Czirfusz Márton: Munkanélküliség és az állam tértermelése Magyarországon két válságidőszakban, TÉR ÉS TÁRSADALOM 33: (4) pp. 177-196., 2019
Czirfusz Márton, Ivanics Zsófia, Kovai Cecília, Meszmann T. Tibor: A magyarországi munkásság a hosszú lejtmenetben, FORDULAT 26: pp. 142-170., 2019
Czirfusz Márton: Foglalkoztatás, In: Czirfusz, Márton (szerk.) Területi kihívások és területi politikák Magyarországon, 2010-2020, Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Regionális Kutatások Intézete (2020) pp. 11-17., 2020
Czirfusz Márton: A társadalmi újratermelés magyarországi területi egyenlőtlenségei az 1970-es években, TERÜLETI STATISZTIKA 60: (6) pp. 634-652., 2020
Czirfusz Márton: Az informális viszonyok és az informális munka földrajza, REPLIKA (115-116) pp. 109-118., 2020
Czirfusz Márton: Munkanélküliség és az állam tértermelése Magyarországon két válságidőszakban, TÉR ÉS TÁRSADALOM 33: (4) pp. 177-196., 2019
Czirfusz Márton: A tértermelő állam a magyarországi közfoglalkoztatásban=Production of State Space in the Hungarian Public Works Programme, In: Gábriel, Dóra; Kund, Attila; Tibori, Timea; Wessely, Anna (szerk.) A munka a XXI. században. A Magyar Szociológiai Társaság 2019. évi vándorgyűlése a Kodolányi János Egyetemmel közös rendezésben. Absztraktkötet, Magyar Szociológiai Társaság (2019) p. 23., 2019
Czirfusz Márton, Ivanics Zsófia, Kovai Cecília, Meszmann T. Tibor: A magyarországi munkásság a hosszú lejtmenetben, FORDULAT 26: pp. 142-170., 2019
Czirfusz M: A munka világának kutatása a földrajzban - nemzetközi trendek, magyarországi tanulságok, ESZMÉLET 30: (119) pp. 160-168., 2018
Czirfusz M, Gagyi Á, Gerőcs T, Jelinek Cs, Meszmann T T, Pósfai Zs: Labour, financialisation of housing and the rescaling state in Hungarian second-tier cities, In: Braun, B; Dannenberg, P; Fuchs, M; Revilla, Diez J (szerk.) Fifth Global Conference on Economic Geography Book of Abstracts, University of Cologne (2018) pp. 61-62., 2018
Czirfusz Márton: Az egyenlőtlen fejlődés a magyarországi közmunka példáján, In: Faragó, László (szerk.) Kortárs térelméletek kelet-közép-európai kontextusban, Dialóg Campus Kiadó (2018) pp. 219-232., 2018
Herod A, Csolák D, Czirfusz M: A munka földrajzától a munkaföldrajzig: A munka térbeli kiigazításai és a kapitalizmus földrajza, ESZMÉLET 30: (119) pp. 169-199., 2018
Mitchell D, Kasza L, Uhljár P, Czirfusz M: Forradalmi vagy forradalomellenes-e a táj? A munka földrajza: küzdelem az életfeltételek átalakításáért Kaliforniában, ESZMÉLET 30: (119) pp. 200-227., 2018
Czirfusz M: A gazdaságföldrajz elméletei gazdaságról és térről - Tanulságok a gazdaságföldrajz oktatásához, FÖLDRAJZI KÖZLEMÉNYEK 141: (3) pp. 192-202., 2017
Czirfusz M: Spatiality and the Central and Eastern European workfare state, In: Wanda, Miczorek (szerk.) Regional Polarisation and Unequal Development in CEE, Babes-Bolyai University (2017) pp. 17-18., 2017
Czirfusz M: Lampland, M.: The Value of Labor: The Science of Commodification in Hungary, 1920-1956, HUNGARIAN GEOGRAPHICAL BULLETIN (2009-) 66: (3) pp. 265-268., 2017




Back »