In Vivo Preclinical Studies supporting a Clinical Trial of Allele-Specific Conformational Therapy In Pseudoxanthoma Elasticum  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
121285
Type PD
Principal investigator Dedinszki, Dóra
Title in Hungarian In vivo megalapozó kísérletek, amelyek támogatják a klinikai kipróbálását egy allél-specifikus konformációs változásokon alapuló terápiás kezelésnek Pseudoxanthoma Elasticumban szenvedő betegekben
Title in English In Vivo Preclinical Studies supporting a Clinical Trial of Allele-Specific Conformational Therapy In Pseudoxanthoma Elasticum
Keywords in Hungarian ABCC6 PXE 4-PBA
Keywords in English ABCC6 PXE 4-PBA
Discipline
Molecular biology (Council of Medical and Biological Sciences)70 %
Ortelius classification: Molecular markers and recognition
Experimental pharmacology, drug discovery and design (Council of Medical and Biological Sciences)30 %
Panel Physiology, Pathophysiology, Pharmacology and Endocrinology
Department or equivalent Institute of Molecular Life Sciences (Research Center of Natural Sciences)
Participants Váradi, András
Starting date 2016-10-01
Closing date 2020-07-31
Funding (in million HUF) 10.058
FTE (full time equivalent) 1.46
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Számos mechanizmus jár pirofoszfát (PPi) felszabadulással, ami az ektopikus kalcifikáció egyik inhibitora. Az ABCC6 fehérjének jelentős szerepe van a PPi képzésében, mivel részt vesz az ATP felszabadításban, amely enzimatikus úton AMP-vé és PPi-á hasítódik. Az ABCC6 inaktiválódásához vezető mutációk a vérkeringésben lévő, kalcifikációt gátló PPi koncentrációjának csökkenését eredményezik, ami az örökletes megbetegedésben, Pseudoxanthoma elasticumban (PXE) ektopikus kalcifikáció kialakulásához vezet. Számos klinikailag releváns missense mutáció nem érinti az ABCC6 fehérje transzport funkcióját, de misfolding, mistrafficing és endoplazmatikus retikulumban való megrekedést okoz. Hibás lokalizációt mutató mutánsok „kisegíthetőek” a plazmamembránba az FDA által elfogadott molekula, a 4-phenylbutyrate (4-PBA) segítségével. A PXE betegek ~ 75%-ának legalább az egyik allélján missense mutáció található, így az intracellulárisan megrekedt ABCC6 fehérjék farmakológiai „javítása” számottevő lehet. Célunk olyan ABCC6 mutánsokat azonosítása, amelyek: 1) intracelluláris lokalizációt mutatnak; 2) 4-PBA alkalmazásával a plazmamembránba irányíthatóak; 3) megmarad a lágyszöveti meszesedést csökkentő tulajdonságuk 4-PBA kezelést követően. Olyan in vivo kísérleti rendszert dolgoztunk ki, amellyel vizsgálható, hogy a 4-PBA alkalmas-e a hibás lokalizációjú ABCC6 mutánsokat a plazmamembránba irányítani. Magyarországon nincs megfelelő méretű genotipizált PXE kohort ilyen klinikai vizsgálathoz, így eredményeink alapján az allél-specifikus, konformációs változásokon alapuló klinikai gyógyszerkipróbálásra Franciaországban (Dept. Dermatology, Med. Univ. Angers, Centre de consultation PXE) kerül sor.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A pseudoxanthoma elasticum (PXE) egy meszesedéssel járó örökletes betegség, ami változatos megjelenésű. A tünetek a kötőszövetekben megjelenő kalcium lerakódások következményei. Az ABCC6 fehérje génjét érintő mutáció a felelős a PXE betegség kialakulásáért. A több mint 300 betegséget okozó mutáció az ABCC6 fehérjében „missense” jellegűek, és a plazmamembránba való kijutásért felelős szekvenciákon találhatóak. A legtöbb ABCC6 „missense” mutáció nem befolyásolja a fehérje transzport aktivitását, azonban a fehérjék hibás feltekeredéséhez (misfolding), hibás lokalizációjához (trafficking) és az ER-ben való megrekedéséhez vezet. Az ABCC6 fehérje a kalcifikációt gátló pirofoszfát (PPi) képződésének egyik központi eleme, mivel az ABCC6-nak szerepe van az ATP felszabadulásában, ami pirofoszfáttá és AMP-vé hasítódik. A vérben keringő PPi alacsony koncentrációjának megemelése elősegíthetné a PXE betegség progressziójának csökkenését. Azonban figyelembe kell vennünk, hogy a PPi féléletideje (t1/2) a vérkeringésben igen alacsony, így a PPi mennyiségének növelése a véráramban nem lenne célravezető. Másik terápiás lehetőség az FDA által jóváhagyott kémiai dajkamolekula (chaperon)-szerű 4-fenilbutirát (4-PBA) alkalmazása. Publikált közlemények leírták, hogy progresszív familiar intrahepatic cholestasis type 2 (PFIC2) betegségben szenvedőkben a 4-PBA-val történő kezelés megnövelte a mutáns ABCB11 fehérjének a hepatocita sejtek kanikuláris membránjába történő lokalizációját, ami emelkedett májfunkció kialakulásához vezetett. Hasonló koncepció alapján szeretnénk alkalmazni a 4-PBA-t, mivel PXE betegekben a „missense” mutációk az ABCC6 fehérje transzport funkcióját nem befolyásolja.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A pseudoxanthoma elasticum (PXE) egy progresszív örökletes betegség, amit az ABCC6 fehérje génjében kialakuló mutációk okoznak, és a kötőszövetekben történő kalcium lerakódások jellemzik. Az ismert, hogy a pirofoszfát (PPi) a kötőszöveti meszesedés inhibitora. A PPi keletkezését a hepatocitákból történő, az ABCC6 általi ATP felszabadulás befolyásolja, mivel extracellulárisan az ATP enzimatikus hasítás révén PPi-vé és AMP-vé alakul. A PXE betegekben alacsony a vér PPi koncentrációja, így a nem-hidrolizálható PPi analógok közé tartozó biszfoszfonátok alkalmazása a betegség progressziójának megakadályozására kézenfekvő lenne. Hatásuk a PXE betegségben nem tisztázott, hiszen esetleg a súlyos mellékhatások elnyomnák az ektopikus kalcifikáció gátlásának előnyeit. A közelmúltban megjelent három tanulmány, amely leírja, hogy progresszív familiar intrahepatic cholestasis type 2 (PFIC2) megbetegedésben szenvedő betegek májfunkciója megemelkedett az FDA által jóváhagyott kémiai dajka (chaperon) molekulaként működő 4-fenilbutirát (4-PBA) kezelést követően. A PFIC2 betegekben a transzporter fehérje (ABCB11) endoplazmatikus retikulumban való megrekedéséért „missense” mutációk a felelősek. A 4-PBA kezelés elősegítette az ABCB11 mutáns fehérjék kijutását a hepatociták kanikuláris membránjába, ami megnövekedett májfunkciót eredményezett. Hasonló elv valósítható meg PXE betegekben, mivel a betegséget okozó 300-at meghaladó ABCC6 mutáció legtöbbje „missense”, és a plazmamebránba való kijutás szempontjából meghatározó szekvenciákat érintik. Munkacsoportunk korábban már kimutatta, hogy in vivo, egerek májában számos mutáns esetében a plazmamembránba való kijutás elősegíthető 4-PBA kezeléssel. Az ABCC6 mutáns fehérjék lokalizációjának korrekciója egy kiváló lehetőség a betegség progressziójának megakadályozásában PXE betegekben is. Munkánk során olyan ABCC6 mutánsok vizsgálatával foglalkozunk, amelyek az Angersban (Franciaország) és Gentben (Belgium) megtalálható PXE központokban regisztrált betegekben előfordul (Magyarországon nem áll rendelkezésre megfelelő méretű genotipizált PXE kohort). Munkám alapjául szolgál olyan PXE betegek kiválasztásának, akik bevonhatóak a 4-PBA klinikai kipróbálásába.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A puha szövetekben észlelet meszesedés folyamatok háttérében sokféle környezeti ártalom (pl. dohányzás) illetve komplex patológiás állapot (pl. krónikus vesebetegség), a természetes öregedés és számos genetikai betegség állhat. A puha szövetek patológiás meszesedésének egyik genetikai modellje a pseudoxanthoma elasticum (PXE). A PXE igen progresszív, amit a lágy kötőszövetekben történő kalcium lerakódások jellemeznek. A betegség lefolyása nem megjósolható és befolyásolja az életminőséget: sárgás foltok jelennek meg a bőrön, kialakulhat központi látásvesztés és szív- és érrendszeri problémák jelentkezhetnek. PXE betegség az ABCC6 génben kialakuló mutációk következménye, ami az ABCC6 fehérje hiányát vagy működészavarát okozza. A hibás ABCC6 fehérje nem képes adott molekulák szállítására, így közvetett módon nem járul hozzá a pirofoszfát (PPi) felszabadulásához, ami a meszesedési folyamatokat gátolná. Ígéretes terápiának tűnik egy, az FDA (Amerikai Élelmiszer-, és Gyógyszer Ellenőrző Hatóság) által jóváhagyott 4-fenilbutirát (4-PBA), amit már használnak más, örökletes anyagcsere-betegség kezelésére. Ha az ABCC6 fehérjét érintő mutáció a fehérje lokalizációját változtatja meg, de nem érinti a transzport funkcióját, akkor a 4-PBA kezelés elősegíti a fehérje megfelelő helyzetbe juttatását, így közvetett módon a meszesedést gátló PPi mennyiségének emelkedéséhez vezet. Munkánk során egerekbe a mutáns emberi ABCC6 fehérje DNS-ét bejuttatva vizsgálni tudjuk, hogy a 4-PBA kezelés elősegíti-e a mutáns ABCC6 fehérje megfelelő helyre történő irányítását, és a meszesedés gátlását. Az egereken történő vizsgálataink alapjául szolgálnak egy klinikai tesztelésnek Franciaországban.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Several mechanisms are involved in the generation of pyrophosphate (PPi), an inhibitor of ectopic calcification. The plasmamembrane transporter, ABCC6 has a crucial role in the above process, since it is involved in the release of ATP from hepatocytes, which is enzymatically converted into AMP and PPi. Inactivating mutations in ABCC6 result in low circulating levels of the calcification inhibitor PPi and, consequently, ectopic calcification in the hereditary calcification disorder, Pseudoxanthoma elasticum (PXE). PXE is characterized by progressive calcification affecting soft tissues. There is no effective therapy for PXE. Several clinically relevant missense mutations do not affect the transport activity of ABCC6, but result in misfolding, mistrafficking and retention of the protein in the ER. This type of ABCC6 mutants can be redirected to the plasma membrane by the FDA-approved drug, 4-phenylbutyrate (4-PBA) acts as a chemical chaperone. As ~ 75% of the PXE patients have at least one missense allele, so the therapeutic potential of pharmacological correction of retained ABCC6 is considerable. Our aim is to identify those full-length ABCC6 mutants that 1) are retained intracellularly; 2) can be redirected to the plasma membrane using 4-PBA; and 3) have retained their capacity to attenuate soft tissue calcification after 4-PBA treatment. We have set up an in vivo assay to determine which ABCC6 mutants are amendable for correction by 4-PBA. Based on my work a clinical trial of allele-specific conformational PXE-therapy will start in France (Dept. Dermatology, Med. Univ. Angers, Centre de consultation PXE) in 2017, since there is no well-known PXE cohort in Hungary.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Pseudoxanthoma elasticum (PXE), a heritable ectopic mineralization disorder, represents a phenotypically diverse conditions characterized by calcium depositions in connective tissues. A defect in the ABCC6 (ATP-binding cassette sub-family C member 6) gene is responsible for PXE. Most of the over 300 known disease-causing mutations in ABCC6 are missense and found in areas critical for plasma membrane targeting. Most of the ABCC6 missense mutations do not affect the transport activity of the protein, but instead result in misfolding, mistrafficking and retention of the protein in the endoplasmic reticulum. ABCC6 has been identified as a crucial factor in the generation of the calcification inhibitor PPi, since ABCC6 mediates the release of ATP, which is converted to PPi and AMP. Correction of low levels of circulating PPi seems an attractive approach to decrease the disease progression in PXE patients. But we have to take into consideration, that the half-life (t½) in the circulation is short that makes PPi an unattractive candidate for supplementation in humans. Another prospect could be the usage of FDA-approved drugs, like 4-phenylbutyrate (4-PBA) with chemical chaperone activity. Published reports described, that 4-PBA treatment enhanced trafficking of ABCB11 mutants in patients suffering from progressive familiar intrahepatic cholestasis type 2 (PFIC2) to the canalicular membrane of the hepatocytes and improved liver function. I will apply a similar concept in using 4-PBA, since in PXE patients most of the missesnse mutations do not harm transport function of ABCC6. My work supports a clinical trial of 4-PBA use in PXE starting in 2017 in France.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Pseudoxanthoma elasticum (PXE) is a progressive inherited disorder caused by mutations in the ABCC6 (ATP-binding cassette sub-family C member 6) transporter gene and characterized by the accumulation of calcium deposition in connective tissues. It is known that PPi can act as a potent inhibitor of connective tissue calcification. The source of systemic PPi is the ABCC6-mediated ATP release from hepatocytes, since outside of the cells ATP is converted enzimatically to PPi and AMP. PXE patients suffer from highly reduced levels of PPi in their blood. Bisphosphonates, a class of non-hydrolysable PPi analogues seem to be an attractive approach to halt disease progression in PXE patients. Their efficacy in PXE is unclear as the disease needs life-long treatment, it is unclear whether the ectopic calcification inhibitory potency of bisphosphonates outweighs their occasionally serious side effects. On the other hand, three recent reports describe that the liver function of patients suffering from progressive familiar intrahepatic cholestasis type 2 (PFIC2) was improved by FDA-approved chemical chaperone 4-phenylbutyrate (4-PBA) treatment. In all patients missense mutations resulted in retention of the transporter (ABCB11) in the endoplasmic reticulum. 4-PBA treatment enhanced trafficking of these ABCB11 mutants to the canalicular membrane of the hepatocytes and improved liver function. Similar strategy could be implemented in PXE patients, since most of the over 300 known disease-causing mutations in ABCC6 are missense and found in areas critical for plasma membrane targeting. Our group has previously shown that several ABCC6 missense mutants can be redirected to the plasma membrane by the 4-PBA in vivo in the liver of living mice. Correction of mistrafficking ABCC6 mutants seems an attractive approach to halt disease progression in PXE patients. We will focus our efforts on the ABCC6 missense mutations found in the patients seen at the multidisciplinary PXE centres in Angers (France) and Ghent (Belgium), since there is no well-known PXE cohort in Hungary. My work will provide the preclinical basis of selection of PXE patients that can be enrolled in a clinical trial.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Arteriosclerosis (soft tissue calcification) is usually caused by diverse environmental risks (eg. smoking), complex pathological states (eg. cronic renal failure), naturally occurring aging and many genetical disorders. A very important pathological model of soft tissue calcification is pseudoxanthoma elsaticum (PXE). PXE is a progressive disorder that is characterized by the accumulation of calcium depositions in soft connective tissues. The progression of PXE is unpredictable and severely affects the quality of life: unaesthetic skin folds, possible central blindness and most importantly cardiovascular problems. PXE patients have mutations in the ABCC6 gene, which lead to an absent or nonfunctional ABCC6 protein. Mutated ABCC6 cannot take part in pyrophosphate (PPi) release, which can prevent the pathological depositions of calcium. There is no cure for PXE but a promising way of treatment might be the usage of a FDA (Food and Drug Administration)-approved molecule (4-phenylbutyrate (4-PBA)), that is applied in the clinics to cure a urea cycle genetic disorder. If the mutation of ABCC6 changes the localization of the protein but not the transport function then 4-PBA can redirect the mutant proteins to their appropriate place and indirectly increasing the level of calcification inhibitor PPi in the blood. We have the animal model of PXE with similar symptoms than PXE patients. We can introduce the mutated form of the human ABCC6 protein into these mice and we can treat them with 4-PBA and examine the possible correction in the localization of the mutated ABCC6. Based on our results with mice, a human clinical trial will start soon in France.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Az ABCC6 inaktiválódásához vezető mutációk a vérkeringésben lévő, kalcifikációt gátló PPi koncentrációjának csökkenését eredményezik, ami az örökletes megbetegedésben, Pseudoxanthoma elasticumban (PXE) ektopikus kalcifikáció kialakulásához vezet. Számos klinikailag releváns missense mutáció nem érinti az ABCC6 fehérje transzport funkcióját, de misfolding, mistrafficing és endoplazmatikus retikulumban való megrekedést okoz. Hibás lokalizációt mutató mutánsok „kisegíthetőek” a plazmamembránba az FDA által elfogadott molekula, a 4-phenylbutyrate (4-PBA) segítségével. Olyan hibás lokalizációjú missense mutánsokat azonosítottunk, amelyek transport fukciója megmaradt (R518Q, G992R, T1130M, R1314Q, L1335P, E1400K). pLIVE vektort felhasználva hidrodiamikus farokvéna injektálással (TVI) Abcc6-/- egerekbe juttattuk a mutánsokat, amelyek lokalizációját immuhisztokémiával meghatároztuk: -R518Q főleg IC-ben -G992R IC-ben -T1130M PM-ban -R1314Q főleg IC-ben -L1335P IC-ben -E1400K főleg PM-be fejeződött ki. Abcc6-/- egerek IP injektálással kaptak 4-PBA kezelést TVI injektálást követően. Sem a G992R, sem a R518Q mutáns plazmamembránba történő relokalizációját nem segítette elő a 4-PBA kezelés. Azonban a 4-PBA alkalmazása sikeresnek bizonyult az E1400K, az L1335P és az R1314Q mutánsok esetében. A T1130M mutáns kezelés nélkül is a PM-ban lokalizálódott.
Results in English
Inactivating mutations in ABCC6 result in low circulating levels of the calcification inhibitor PPi and, consequently, ectopic calcification. Several clinically relevant missense mutations do not affect the transport activity of ABCC6, but result in misfolding, mistrafficking and retention of the protein in the endoplasmic reticulum. These mutants can potentially be redirected to the plasma membrane by chemical chaperones like 4-phenylbutyrate (4-PBA). We have identified missense mutations with preserved transport function but with abnormal intracellular processing (R518Q, G992R, T1130M, R1314Q, L1335P, E1400K). We utilized hydrodynamic tail vein injection (TVI) of pLIVE vectors into Abcc6-/- mice and determined the subcellular localization of the mutant ABCC6 by immunohistochemistry. We found the followings: -R518Q mutant showed mainly intracellular (IC) localization -G992R mutant located in the IC -T1130M mutant was targeted to the plasma membrane (PM) -R1314Q mutant located mostly IC -L1335P mutant located IC -E1400K located mostly in the PM Abcc6-/- mice received IP injections of 4-PBA right after the TVI injections. No 4-PBA induced plasma membrane rescue was observed for G992R and R518Q in Abcc6-/- mouse liver. The 4-PBA treatment resulted in plasma membrane targeting in the case of E1400K, L1335P and R1314Q mutants. The T1130M mutant was located in the plasma membrane without 4-PBA treatment.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=121285
Decision
Yes





 

List of publications

 
Eszter Kozák,Bence Szikora,Attila Iliás,Péter K. Jani,Zoltán Hegyi,Zsolt Matula,Dóra Dedinszki,Natália Tőkési,Krisztina Fülöp,Viola Pomozi,György Várady,Éva Bakos,Gabor E. Tusnády,Imre Kacskovics,Andras Várad: Creation of the first monoclonal antibody recognizing an extracellular epitope of hABCC6, FEBS LettersVolume 595, Issue 6 p. 789-798, 2020
Natália Tőkési , Eszter Kozák , Krisztina Fülöp , Dóra Dedinszki , Nikolett Hegedűs , Bálint Király , Krisztián Szigeti , Kitti Ajtay, Zoltán Jakus, Jeremy Zaworski, Emmanuel Letavernier, Viola Pomozi , András Váradi: Pyrophosphate therapy prevents trauma‐induced calcification in the mouse model of neurogenic heterotopic ossification, https://doi.org/10.1111/jcmm.15793, 2020
Pomozi V, Brampton C, Szeri F, Dedinszki D, Kozák E, van de Wetering K, Hopkins H, Martin L, Váradi A, Le Saux O.: Functional Rescue of ABCC6 Deficiency by 4-Phenylbutyrate Therapy Reduces Dystrophic Calcification in Abcc6-/- Mice., J Invest Dermatol., 2017
Dedinszki D, Szeri F, Kozák E, Pomozi V, Tőkési N, Mezei TR, Merczel K, Letavernier E, Tang E, Le Saux O, Arányi T, van de Wetering K, Váradi A.: Oral administration of pyrophosphate inhibits connective tissue calcification., EMBO Mol Med., 2017




Back »