Trait-based effects of invasive plant species on native plant and pollinator communities and their usage by beekeepers at different spatial and temporal scales  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
123813
Type FK
Principal investigator Kovács-Hostyánszki, Anikó
Title in Hungarian Inváziós növényfajok jellegspecifikus hatásai az őshonos növény és beporzó közösségekre, és méhészek általi használatuk különböző tér- és időskálán
Title in English Trait-based effects of invasive plant species on native plant and pollinator communities and their usage by beekeepers at different spatial and temporal scales
Keywords in Hungarian növényi invázió, beporzók, közösségek, viráglátogatás, méhészet
Keywords in English plant invasion, pollinators, communities, flower-visitation, beekeepers
Discipline
Environmental biology, ecotoxicology (Council of Complex Environmental Sciences)80 %
Ortelius classification: Applied ecology
Biodiversity, conservation biology and genetics, invasion biology (Council of Complex Environmental Sciences)20 %
Panel Ecology and evolution 1
Department or equivalent Institute of Ecology and Botany, Centre for Ecological Research, Hungarian Academy of Sciences (Centre for Ecological Research)
Participants Arany, Ildikó
Fenesi, Annamária
Molnár, Zsolt
Szigeti, Viktor
Starting date 2017-09-01
Closing date 2023-08-31
Funding (in million HUF) 36.258
FTE (full time equivalent) 12.40
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az inváziós növényfajok a zavart és természetközeli élőhelyek őshonos növény- és rovarközösségeire komoly hatással lehetnek. Megtelepedésük és domináns jellegük által a fajszegényebbé váló növényzet gyakran a beporzó közösségek diverzitásának csökkenését okozza, ami az őshonos növényfajok és termesztett növényi kultúrák viráglátogatására, így a beporzásra és terméshozamokra is negatív hatással lehet. Az inváziós növényfaj hatásában és a növény/beporzó közösségek válaszában azonban jelleg-specifikus eltérések lehetnek. Kutatásunkban egy intenzív terepi vizsgálat során min. tíz inváziós növényfajt fogunk vizsgálni, ami egy széleskörű ökológiai hatásvizsgálatot tesz lehetővé. Összehasonlítva hasonló jellegű elözönlött és nem elözönlött területeket, vizsgáljuk az inváziós fajok hatását a növény és beporzó közösségek fajszámára, taxonómiai és funkcionális diverzitására, és az okozott biotikus homogenizáció mértékét. Továbbá keressük a kapcsolatot a növények és beporzók funkcionális jellegei és az okozott közösség-szintű, növény-beporzó hálózatokban észlelt változások, valamint az őshonos növényfajok viráglátogatásának változása között. Egyes inváziós növényfajok méhészetben és méztermelésben betöltött fontosságára való tekintettel, célunk feltárni ezen fajok magyarországi méhészek általi használatának történetét, miként vehették át a helyét méhészeti szempontból korábban fontos növényfajoknak a háziméhek étrendjében, és hogy milyen jelentőséggel bírnak ezen növényfajok jelenleg a magyarországi és európai méhészek számára. Keressük a hozzájuk kötődő, méhészek és a természetvédelem közötti konfliktusok okait és potenciális megoldási lehetőségeit (pl. alternatív virágforrások).

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Kutatásunk inváziós növényfajok őshonos közösségek szerkezetére és működésére kifejtett összetett ökológiai hatásait vizsgálja. Hipotézisünk szerint az elözönlött területek növény- és beporzó közösségeinek diverzitása, és az őshonos növényfajok viráglátogatása csökken, azonban az inváziós növényfaj hatásában, és az érintett növény- és beporzó szervezetek válaszreakciójában jelleg-specifikus eltérések lehetnek. Továbbá az inváziós növényfajok méhészek szemszögéből való fontosságának figyelembe vételére is sor kerül. Fő kérdéseink:
1. Közép-Európa inváziós növényfajainak hatása az őshonos növény- és beporzó közösségek fajgazdagságára és diverzitására.
2. A növényi invázió taxonómiai és funkcionális homogenizációhoz vezet-e.
3. Az inváziós növényfaj specifikus funkcionális jellegei, valamint az érintett növény – és beporzó fajokra és közösségekre kifejtett ökológiai hatás közti kapcsolat. A növényi és beporzó rovar jellegek közti kapcsolat a mutualisztikus hálózatokban bekövetkező változások megértésében.
4. Az inváziós növényfaj jelenléte milyen mértékben befolyásolja a beporzási rendszerek hatékonyságát.
5. A méhészek által hasznosított inváziós növényfajok terjedése Magyarországon a tájhasználat változás, mezőgazdasági művelés és egyéb tényezők függvényében.
6. A méhészek által hasznosított inváziós növényfajok használatának története, és jelenlegi fontossága a méztermelés és/vagy téli táplálékként való hasznosítás szempontjából Magyarországon és Európában.
7. Az inváziós növényfajok kapcsán, méhészek és természetvédelem között kialakult konfliktusok eredete, és annak potenciális megoldási lehetőségei, például alternatív, nem inváziós növényfajok használata által.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az inváziós növényfajok könnyedén telepednek meg frissen felhagyott szántókon, bolygatott területeken, de a természetközeli élőhelyeken is komoly problémákat okozhatnak. Megfelelő természetvédelmi kezelés híján újfajta, fajszegény vegetáció alakulhat ki, melyet egy vagy több inváziós faj dominál. Ezek megtelepedése a terület beporzó rovaraira is hatással lehet, egyfelől táplálékforrásként pozitív módon, másrészről negatívan az elszegényedő vegetáció nyújtotta kevesebb(féle) virágpor és nektár által. Az állatok, főként rovarok általi beporzásra a zárvatermő növények majd 90%-nak szüksége van, köztük a globálisan 100 legfontosabb termesztett növényfaj háromnegyedének is. A megfelelő mezőgazdasági termelésben és a természetes beporzó közösségek megőrzésében a vadon élő virágos növényeknek is jelentős szerepe van, melyeket sokszor vissza- vagy kiszorítanak az inváziós növényfajok a természetközeli előfordulási helyeikről. Ezen területek megfelelő kezelése és az inváziós növényfajok elleni védekezés ezért a beporzó rovarok védelme szempontjából is kiemelt jelentőségű. Egyes inváziós növényfajok azonban méhészek ezreinek jelentenek fontos bevételi forrást, ezek eltávolítása komoly problémát és táplálékhiányt jelenthet a háziméheknek alternatív tápnövények híján. Mindazonáltal az egészséges és diverz táplálkozó területek biztosítsa a háziméhek és vad beporzók szempontjából egyaránt nagy gazdasági és ökológiai fontossággal bír. Bár az inváziós növények hatásaival foglalkozó kutatások száma emelkedik, ezek többsége csak egyes fajok hatásának leírására és számszerűsítésére szorítkozik. Véleményünk szerint szükség van az inváziós fajok hatásának szintézis szintű vizsgálatára, hogy a növekvő előfordulásukkal és az okozott károkkal megfelelőképp szembe tudjunk nézni. Az egyes hatásokért felelős jellemző tulajdonságok meghatározása segíthet új eszközök kifejlesztésében az inváziós növényfajok elleni hatékonyabb védekezésben.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A beporzó rovaroknak, háziméheknek, vadméheknek, zengőlegyeknek kiemelkedő jelentősége van a zárvatermő növények 90%-nak, és globálisan a száz legfontosabb termesztett növényfaj háromnegyedének beporzásában. Az állati beporzás a virágok virágporért és nektárért való látogatásának következménye. A beporzó rovarok változatos és megfelelő mennyiségű virágforrást igényelnek, melyet a termesztett növénykultúrák mellett a vad növényközösségek is biztosítanak. A szántóföldek és természetközeli élőhelyek egyaránt nyújthatnak számukra terített asztalt, egyes idegenhonos, inváziós növényfajok azonban kiszoríthatják a természetes vegetáció tagjait és a virágok sokféleségét és mennyiségét csökkenthetik. Ez egyben a virágközösségeket látogató beporzó rovarok sokféleségére és számára is negatívan hathat, veszélyeztetve a termesztett és vadon élő növények beporzását, ami kevesebb zöldséget, gyümölcsöt, fűszert, gyógynövényt, faanyagot eredményezhet. A fél-természetes élőhelyek megfelelő kezelése és az inváziós növényfajok elleni eredményes fellépés ezért a beporzók védelme szempontjából különösen fontos. Vannak inváziós növényfajok, melyeket a méhészek előszeretettel használnak méztermelésre, és egyesek a háziméhek átteleléséhez nyújtanak fontos táplálékforrást. Ezért fontos ezen növényfajok hazai elterjedésének történeti feltárása, annak megértése, miként vehették át a helyét más, méhészeti szempontból korábban fontos növényfajoknak a háziméhek étrendjében, és hogy milyen jelentőséggel bírnak ezen növényfajok jelenleg a magyarországi és európai méhészek számára.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Non-native invasive plant species (NIS) can have profound effect on both the native plant and the related pollinator insect communities in both anthropogenically disturbed territories and semi-natural habitats. As a consequence of establishment and dominance of NIS, the impoverished vegetation often results in the decline of native pollinator diversity, and may have negative effect on flower-visitation of the native plant and crop species. There might be, however, trait-specific differences both in the effects of NIS and in the response of plants and pollinator insects. We will perform an extensive field study involving at least 10 herbaceous NIS that will enable us to perform a wide-scale ecological impact assessment. By studying invaded and similar, but non-invaded areas, we aim to assess the effects of NIS on the richness, functional and taxonomic diversity and possible biotic homogenisation of plant and pollinator communities in the function of plant invasion and plant/pollinator traits. We will investigate the alteration of plant-pollinator networks and changes of native-flower visitation. Besides, in order to assess the importance of NIS for beekeepers and honey production, we aim to reveal the historical background how certain invasive plant species replaced other plants in the diet of honeybees in Hungary and assess their current usage and importance by beekeepers at Hungarian and European scales. We would like to reveal the source of and potential solutions (e.g. alternative flower resources) for the conflicts around NIS between beekeepers and conservationist.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

We aim to study the highly complex ecological impacts of non-native invasive plant species (NIS) on the composition and functioning of native communities. We hypothesize decline of native plant and pollinator diversity in the invaded areas and decreased native plant flower visitation, however we also expect trait-specific differences both in the effects of NIS and in the response of plants and pollinator insects. Moreover, the importance of NIS will be also assessed from beekeepers’ perspectives. Specifically, we intend to answer the following issues:
1. Identifying the type and magnitude of impacts of the most dangerous NIS of Central-Eastern Europe on the species richness and diversity of native plant and pollinator communities.
2. Testing whether the NIS cause taxonomic and functional homogenization in invaded communities compared to uninvaded ones.
3. Linking NIS’ functional traits to their ecological impacts on native plant and pollinator species and communities. Linking plant and pollinator insect traits to understand changes in mutualistic networks.
4. Assessing to what extent does the presence of NIS affect the efficiency of the pollination system.
5. Tracing the spread of melliferous NIS used by beekeepers in Hungary in the function of land-use change, agriculture management and other confounding factors.
6. Reveal the history and estimate the usage and importance of certain NIS by beekeepers in honey production and/or food resource provision for winter at Hungarian and European scale.
7. Reveal the history of conflicts around NIS between beekeepers and conservationist; try to find potential solutions, e.g. alternative native plant species instead.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Non-native invasive species (NIS) are likely to colonize the freshly abandoned croplands, ruderal and disturbed places, but may cause serious problems in semi-natural ecosystems too. If these areas are left alone without proper conservation management actions and propagule sources of invasives are available, species-poor, novel vegetation types will develop, dominated by one or several invasive species. The establishment of invasive plants can have an impact on the related pollinator insects as well that can be either positive through the provision of additional food resources or negative due to decreased availability of pollen and nectar of the impoverished vegetation. Animal pollination is necessary for almost 90% of angiosperm species and three-quarters of the 100 globally most important crop species. To suffice crop yields and the natural assemblages of pollinators, non-crop forage plants are also essential, which are often reduced or eliminated due to invasion of non-native invasive plants also from the semi-natural habitats. Appropriate management of these semi-natural and arable sites and proper activities against invasive plants is therefore crucial for the protection of native pollinators. Elimination of certain invasive plant species that provides important income for thousands of beekeepers, however, can cause serious economic problems without alternative foraging resources for honeybees. Therefore provision and maintenance of healthy and diverse foraging habitats for both honeybees and native pollinators has serious economic and ecological importance. Although the body of literature dealing with the impact of non-native invasive plants species (NIS) is continuously increasing, the majority of these studies focused on the description and quantification of impacts of certain invasive species. However, we need general synthesis of plant invasion impact to face the increasing frequency of introductions and to mitigate their impact. Identifying species traits responsible for particular impacts would help us to develop new tools for assessing the consequences of plant invasions.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Pollinator insects, both the domesticated honeybees and wild ones such as wild bees, hoverflies, have crucial importance in pollination of almost 90% of angiosperm species and three-quarters of the 100 globally most important crop species. Pollination, however, is only a consequence of their foraging activity, searching for flowers for pollen and nectar. These insects require diverse and eligible amount of flower resources, and beside crops wild plant communities are essential foraging resources for them. Both arable and semi-natural habitats can serve such a “food table” for pollinators, certain non-native, invasive plant species however often expel other plant species and lower the diversity and abundance of flowers. As a consequence the diversity and amount of pollinators can be lowered, and their pollination service for crops and non-crop plants can be failed, which means less vegetables, fruits, spices in our kitchen, less medicines, or even less wood for houses. Appropriate management of these semi-natural and arable sites and proper activities against invasive plants is therefore crucial for the protection of native pollinators. There are invasive plant species, which are directly used and favoured by beekeepers to produce honey, and in some cases these can be essential for honeybees as winter food resource due to the lack of other flowering plant in autumn. Therefore it is important to reveal the historical background how certain invasive plant species replaced other plants in the diet of honeybees and assess their current usage and importance by beekeepers at Hungarian and European scales.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A növényi invázió őshonos vegetációra és beporzókra gyakorolt hatását vizsgáltuk 12 inváziós faj terepi vizsgálatával, és a magyarországi méhlegelők múltját, jelenét és jövőjét méhészekkel készített kérdőívezéssel és interjúzással. Eredményeink alapján az inváziós növényfajok rövid virágzási idejük alatt fontos táplálékforrásai lehetnek a beporzóknak, de az őshonos virágok visszaszorításával, főleg a nagy borítású, évelő inváziósok az év nagy részében negatív hatásúak. Az inváziós fajok, tulajdonságaik mentén, eltérően hatnak a növények és beporzók faj- és egyedszámára, funkcionális diverzitására, melyben szerepet játszik virágszerkezetük, a hazai elterjedésük időbeli és térbeli léptéke. Egyes inváziós növényfajok a hazai méhészetekben is fontosak. Így természetvédelmi kezelésük során más ágazatokkal való egyeztetés és a kezelt élőhelyek őshonos, virágos fajokkal való rekultivációja javasolt a kieső táplálékforrások pótlása céljából mind a vad beporzók, mind a méhészek érdekében. Az inváziós fajok kérdésköre azonban csak egy a beporzókat, köztük háziméheket érintő problémák sorában. Több mint 400 méhésszel készített kérdőívünk alapján a hazai méhészet számos kihívással néz szembe a mezőgazdasági gazdákkal való konfliktusoktól kezdve, a növényvédő szereken, betegségeken és időjárási szélsőségeken át egyes méhlegelő növényfajok hiányáig. A méhlegelők pesszimistán látott jövőképén segíthet a kutatási eredmények és a méhészek gyakorlati tapasztalatainak együttes felhasználása.
Results in English
We studied the effects of plant invasion on native vegetation and pollinators in a field study of 12 invasive species, and the past, present, future of bee pastures in Hungary by interviewing and questioning beekeepers. According to the results, invasive species can be important foraging resources of pollinators during their short flowering period, but due to the suppression of native species, especially in the case of perennial species of high coverage, they have a negative effect in most of the year. The invasive species along their traits have different effects on the species richness, abundance, functional diversity of plants and pollinators due to their flower structure, temporal and spatial scale of distribution. Some invasive species are important also for apiculture. Thus, in their conservation management, coordination with other sectors and reclamation of managed habitats with native flowering species is recommended to replace lost food sources for the benefit of both wild pollinators and beekeepers. However, the issue of invasive species is just one of many problems affecting pollinators, including honeybees. Our survey of more than 400 beekeepers reveals that domestic beekeeping faces a range of challenges, from conflicts with farmers, pesticides, diseases and weather extremes to the lack of certain bee pasture species. A pessimistic vision of the future for beekeepers can be helped by a combination of research findings and the practical experience of beekeepers.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=123813
Decision
Yes





 

List of publications

 
Fenesi, A., Botta-Dukát, Z., Miholcsa, Z., Szigeti, V., Molnár, C., Sándor, D., Szabó, A., Kuhn, T., Kovács-Hostyánszki, A.: No consistencies in abundance-impact relationships across herbaceous invasive species and ecological impact metrics, Journal of Ecology, 111, 1120-1138., 2023
Meinhardt, S., Czóbel, S., Kovács-Hostyánszki, A., Szigeti, V., Kovács, E.T.: Egyes mézelő idegenhonos özönfajok értékelése ágazati interjúk alapján, Tákökológiai Lapok| Journal of Landscape Ecology, 20, 23-39., 2022
Süle, G., Miholcsa, Z., Molnár, C., Kovács-Hostyánszki, A., Fenesi, A., Bauer, N., Szigeti, V.: Escape from the garden: spreading, effects and traits of a new risky invasive ornamental plant (Gaillardia aristata Pursh), NeoBiota 83, 43-69., 2023
Szigeti, V., Fenesi, A., Botta-Dukát, Z., Kuhlmann, M., Potts, S.G., Roberts, S., Soltész, Z., Török, E., Kovács-Hostyánszki, A.: Trait-based effects of plant invasion on floral resources, hoverflies and bees, Insect Conservation and Diversity, 16, 483-496., 2023
Garratt Michael P.D., de Groot G. A., Albrecht Matthias, Bosch Jordi, Breeze Tom D., Fountain Michelle T., Klein Alex. M., McKerchar Megan, Park M., Paxton Robert J., Potts Simon G., Pufal Gesine, Rader Romina, Senapathi Grace D., Andersson Georg K. S., Bernauer Olivia M., Blitzer Eleanor J., Boreux Virginie, Campbell Alistair, Carvell Claire, Földesi Rita, García Daniel, Garibaldi Lucas A., Hambäck Peter A., Kirkitadze Giorgi, Kovács‐Hostyánszki Aniko, Martins Kyle T., Miñarro Marcos, O’Connor Rory, Radzeviciute Rita, Roquer‐Beni Laura, Samnegård Ulrika, Scott Lorraine, Vereecken Nicolas J., Wäckers Felix, Webber Sean, Japoshvili George, Zhusupbaeva Aigul: Opportunities to reduce pollination deficits and address production shortfalls in an important insect pollinated crop, ECOLOGICAL APPLICATIONS 31: (8) e02445, 2021
Herbertsson Lina, Ekroos Johan, Albrecht Matthias, Bartomeus Ignasi, Batáry Péter, Bommarco Riccardo, Caplat Paul, Diekötter Tim, Eikestam Jenny M., Entling Martin H., Farbu Sunniva, Farwig Nina, Gonzalez-Varo Juan P., Hass Annika L., Holzschuh Andrea, Hopfenmüller Sebastian, Jakobsson Anna, Jauker Birgit, Kovács-Hostyánszki Anikó, Kleve Wera, Kunin William E., Lindström Sandra A.M., Mullen Sarah, Öckinger Erik, Petanidou Theodora, Potts Simon G., Power Eileen F., Rundlöf Maj, Seibel Kathrin, Sõber Virve, Söderman Annika, Steffan-Dewenter Ingolf, Stout Jane C., Teder Tiit, Tscharntke Teja, Smith Henrik G.: Bees increase seed set of wild plants while the proportion of arable land has a variable effect on pollination in European agricultural landscapes, PLANT ECOLOGY AND EVOLUTION 154: (3) pp. 341-350., 2021
Kovács-Hostyánszki, A., Szigeti, V., Miholcsa, Z., Sándor, D., Soltész, Z., Török, E., Fenesi, A.: Threats and benefits of invasive alien plant species on pollinators, Basic and Applied Ecology, 2022
Kovács-Hostyánszki, A., Piross, I. S., Shebl, M. A.: Non-native plant species integrate well into plant-pollinator networks in a diverse man-made flowering plant community, Urban Ecosystems, 2022
Garratt, M.P.D., de Groot, G.A., Albrecht, M., Bosch, J., Breeze, T.D., Fountain, M.T., Klein, A.M., McKerchar, M., Park, M., Paxton, R.J., Potts, S.G., Pufal, G., Rader, R., Senapathi, D., Andersson, G.K.S., Bernauer, O.M., Blitzer, E.J., Boreux, V., Campbell, A.J., Carvell, C., Földesi, R., García, D., Garibaldi, L.A., Hambäck, P.A., Kirkitadze, G., Kovács-Hostyánszki, A., Martins, K.T., Miñarro, M., O’Connor, R., Radzeviciute, R., Roquer-Beni, R., Samnegård, U., Scott, L., Vereecken, N.J., Wäckers, F., Webber, S.M., Japoshvili, G., Zhusupbaeva, A.: Opportunities to reduce pollination deficits and address production shortfalls in an important insect pollinated crop, Ecological Applications, 2021
Herbertsson, L., Ekroos, J., Albrecht, M., Bartomeus, I., Batáry, P., Bommarco, R., Caplat, P., Diekötter, T., Eikestam, J., Entling, M., Farbu, S., Farwig, N., Gonzalez-Varo, J., Hass, A., Holzschuh, A., Hopfenmüller, S., Jakobsson, A., Jauker, B., Kovács-Hostyánszki, A., Kleve, W., Kunin, W., Lindström, S., Mullen, S., Öckinger, E., Petanidou, T., Potts, S., Power, E., Rundlöf, M., Seibel, K., Sõber, V., Söderman, A., Steffan-Dewenter, I., Stout, J., Teder, T., Tscharntke, T. and Smith, H.: Bees increase seed set of wild plants while the proportion of arable land has a variable effect on pollination in European agricultural landscapes, Plant Ecology and Evolution, 2021
Süle, G., Miholcsa, Z., Fenesi, A., Kovács-Hostyánszki, A., Molnár, C., Szigeti, V.: Egy új inváziós növényfaj (Gaillardia aristata Pursh) hatása és lehetséges kockázata a homoki parlagok növényzetére, Soltész, Z. (ed) Abstrakt book - 13th Hungarian Conference on Conservation Biology, Pécs, 28-31/08/2022. p 102., 2022
Arany, I., Szigeti, V., Tőkés, T., Kovács-Hostyánszki, A.: A klímaváltozás hatásai a méhészetben, Soltész, Z. (ed) Abstrakt book - 13th Hungarian Conference on Conservation Biology, Pécs, 28-31/08/2022. p 30., 2022
Meinhardt, S., Kovács-Hostyánszki, A., Szigeti, V., Arany, I., Tőkés, T.A., Tormáné Kovács, E.: Egyes inváziós mézelő növényfajokkal kapcsolatos álláspontok feltárása és megvitatása az érintett ágazatok körében., Soltész, Z. (ed) Abstrakt book - 13th Hungarian Conference on Conservation Biology, Pécs, 28-31/08/2022. p 82., 2022
Arany, I., Szigeti, V., Kovács-Hostyánszki, A.: Méhlegelő a múltban és ma: a méhészek ökológiai tudása az agrártájban, Takács, A. & Sonkoly, J. (eds) Programme and Abstracts - 13th Advances in research of the flora and vegetation in the Carpato-Pannonian region. 11-14.11.2021, Debrecen. p, 2021
Fenesi A, Miholcsa Z, Szigeti V, Molnár C, Kuhn T, Botta-Dukát Z, Kovács-Hostyánszki A: Testing surrogates to infer impact of invasive plants on native plant communities, Takács, A. & Sonkoly, J. (eds) Programme and Abstracts - 13th Advances in research of the flora and vegetation in the Carpato-Pannonian region. 11-14/11/2021, Debrecen. p, 2021
Szigeti, V., Berki, B., Fenesi, A., Soltész, Z., Vörös, M., Kovács-Hostyánszki, A.: Effects of six invasive plant species on pollinators in Hungary, Programme and Abstracts - 35th Annual Meeting of the Scandinavian Association for Pollination Ecology, Checiny, Lengyelország, 21-24/10/2021. p. 49., 2021
Szigeti, V., Fenesi, A., Miholcsa, Z., Sándor, D., Soltész, Z., Török, E., Kovács-Hostyánszki, A.: Effects of 12 invasive plant species on pollinators in Central-Eastern Europe., 6th European Congress of Conservation Biology, Prague, 22-26/08/2022, 2022
Ekroos, J., Kleijn, D., Batáry, P., Albrecht, M., Báldi, A., Blüthgen, N., Knop, E., Kovács-Hostyánszki, A., Smith, H.G.: High land-use intensity in grasslands constrains wild bee species richness in Europe., Biological Conservation, 241: 108255, 2020
Kovács-Hostyánszki Anikó, Piross Imre Sándor, Shebl Mohamed A.: Non-native plant species integrate well into plant-pollinator networks in a diverse man-made flowering plant community, URBAN ECOSYSTEMS 2022: 01242, 2022
Kovács-Hostyánszki Anikó, Szigeti Viktor, Miholcsa Zsombor, Sándor Dorottya, Soltész Zoltán, Török Edina, Fenesi Annamária: Threats and benefits of invasive alien plant species on pollinators, BASIC AND APPLIED ECOLOGY 64, 89-102., 2022
Dicks Lynn V., Breeze Tom D., Ngo Hien T., Senapathi Deepa, An Jiandong, Aizen Marcelo A., Basu Parthiba, Buchori Damayanti, Galetto Leonardo, Garibaldi Lucas A., Gemmill-Herren Barbara, Howlett Brad G., Imperatriz-Fonseca Vera L., Johnson Steven D., Kovacs-Hostyanszki Aniko, Kwon Yong Jung, Lattorff H. Michael G., Lungharwo Thingreipi, Seymour Coleen L., Vanbergen Adam J., Potts Simon G.: A global-scale expert assessment of drivers and risks associated with pollinator decline, NATURE ECOLOGY & EVOLUTION 5: pp. 1453-1461., 2021
Becker, B. D., Boros, G., Szigeti, V., Kovács-Hostyánszki, A.: The effects of three invasive plants on soil activity as an ecosystem service, https://sccs.ecolres.hu/node/237, 2018
Szigeti, V., Fenesi, A., Soltész, Z., Berki, B., Kovács-Hostyánszki, A.: Neutral effect of an invasive plant species with specialized flower structure on native pollinator communities, Biological Invasions, 22: 3017-3030., 2020
Bihaly, Á. D.*, Kovács‐Hostyánszki, A.*, Szalai, M., Sárospataki, M.: Nesting activity of cavity‐nesting bees and wasps is lower in small‐scale apple orchards compared to nearby semi‐natural habitats, Agricultural and Forest Entomology, early view, 2020
Cole, L.J., Kleijn, D., Dicks, L.V., Stout, J.C., Potts, S.G., Albrecht, M., Balzan, M.V., Bartomeus, I., Bebeli, P.J., Bevk, D., Biesmeijer, J.C., Chlebo, R., Dautartė, A., Emmanouil, N., Hartfield, C., Holland, J.M., Holzschuh, A., Knoben, N.T.J., Kovács-Hostyánszki, A., Mandelik, Y., Panou, H., Paxton, R.J., Petanidou, T., Pinheiro de Carvalho, M.A.A., Rundlöf, M., Sarthou, J-P., Stavrinides, M.C., Suso, M.J., Szentgyörgyi, H., Vaissière, B.E., Varnava, A., Vilà, M., Zemeckis, R., Scheper, J.: A critical analysis of the potential for EU Common Agricultural Policy measures to support wild pollinators on farmland, Journal of Applied Ecology, 57, 681-694., 2020
Ekroos, J., Kleijn, D., Batáry, P., Albrecht, M., Báldi, A., Blüthgen, N., Knop, E., Kovács-Hostyánszki, A., Smith, H.G.: High land-use intensity in grasslands constrains wild bee species richness in Europe., Biological Conservation, 241: 108255, 2020
Kovács-Hostyánszki, A.: Beporzók, beporzás, élelmiszertermelés – az IPBES első tematikus tanulmányának fő üzenetei, Természetvédelmi Közlemények, 25, 142-156., 2019
Kovács-Hostyánszki, A., Bereczki, K., Czúcz, B., Fabók, V., Fodor, L., Kalóczkai, Á., Kiss, M., Koncz, P., Kovács, E., Rezneki, R., et al.: Nemzeti ökoszisztéma-szolgáltatás térképezés és értékelés, avagy a természetvédelem országos programja, Természetvédelmi Közlemények, 25, 80-90., 2019
Kovács-Hostyánszki A, Földesi R, Báldi A, Endrédi A, Jordán F: The vulnerability of plant-pollinator communities to honeybee decline: a comparative network analysis in different habitat types, ECOLOGICAL INDICATORS 97: pp. 35-50., 2019
Templ Barbara, Mózes Edina, Templ Matthias, Földesi Rita, Szirák Ádám, Báldi András, Kovács-Hostyánszki Anikó: Habitat-Dependency of Transect Walk and Pan Trap Methods for Bee Sampling in Farmlands, JOURNAL OF APICULTURAL SCIENCE 63: (1) pp. 93-115., 2019
Bihaly Aron Domonkos, Kovacs-Hostyanszki Aniko, Szalai Mark, Sarospataki Miklos: Nesting activity of cavity-nesting bees and wasps is lower in small-scale apple orchards compared to nearby semi-natural habitats, AGRICULTURAL AND FOREST ENTOMOLOGY 23: (1) pp. 49-58., 2021
Hutchinson L.A., Oliver T.H., Breeze T.D., Bailes E.J., Brünjes L., Campbell A.J., Erhardt A., de Groot G.A., Földesi R., García D., Goulson D., Hainaut H., Hambäck P.A., Holzschuh A., Jauker F., Klatt B.K., Klein A.-M., Kleijn D., Kovács-Hostyánszki A., Krimmer E., McKerchar M., Miñarro M., Phillips B.B., Potts S.G., Pufal G., Radzevičiūtė R., Roberts S.P.M., Samnegård U., Schulze J., Shaw R.F., Tscharntke T., Vereecken N.J., Westbury D.B., Westphal C., Wietzke A., Woodcock B.A., Garratt M.P.D.: Using ecological and field survey data to establish a national list of the wild bee pollinators of crops, AGRICULTURE ECOSYSTEMS & ENVIRONMENT 315: 107447, 2021
Kovács-Hostyánszki Anikó, Soltész Zoltán, Szigeti Viktor, Somay László, Báldi András: Non-rotational set-aside fields improve reproductive success of cavity-nesting bees and wasps at the landscape scale..., AGRICULTURE ECOSYSTEMS & ENVIRONMENT 308: 107255, 2021
Molnár, C., Bauer, N., Csathó, A.I., Szigeti, V., Schmidt, D.: Az Oenothera pycnocarpa Atk. & Bartl. Magyarországon, és kiegészítések néhány idegenhonos faj hazai elterjedéséhez, Botanikai Közlemények 107(2), 177–202., 2020
Somay, L., Szigeti, V., Boros, G., Ádám, R., Báldi, A.: Wood Pastures: A Transitional Habitat between Forests and Pastures for Dung Beetle Assemblages, FORESTS 12, paper 25, 16 p., 2021
Vajna, F., Kis, J., Szigeti, V.: Measuring proboscis length in Lepidoptera: a review, Zoomorphology 140, 1–15., 2020
Kovács-Hostyánszki, A., Szigeti, V., Miholcsa, Z., Sándor, D., Soltész, Z., Török, E., Fenesi, A.: Az inváziós növényfajok előnyei és hátrányai a beporzók védelme szempontjából egy sokfajos vizsgálat eredményei alapján, 12. MAGYAR ÖKOLÓGUS KONGRESSZUS, ELŐADÁSOK ÉS POSZTEREK ÖSSZEFOGLALÓI (Szerk: Tinya, F.), 74p., 2021
Szigeti, V., Fenesi, A., Soltész, Z., Kovács-Hostyánszki, A.: A kokárdavirág (Gaillardia aristata) lokális növényi inváziójának hatása a méh és zengőlégy gyakoriságokra és fajgazdagságra, 12. MAGYAR ÖKOLÓGUS KONGRESSZUS, ELŐADÁSOK ÉS POSZTEREK ÖSSZEFOGLALÓI (Szerk: Tinya, F.), 202p., 2021
Arany, I., Szigeti, V, Kovács-Hostyánszki, A.: Beekeepers can help keeping safe operating boundaries for agriculture, https://www.espconference.org/europe2020/wiki/486623/book-of-abstracts#Sectoral, 2021
Dicks Lynn V., Breeze Tom D., Ngo Hien T., Senapathi Deepa, An Jiandong, Aizen Marcelo A., Basu Parthiba, Buchori Damayanti, Galetto Leonardo, Garibaldi Lucas A., Gemmill-Herren Barbara, Howlett Brad G., Imperatriz-Fonseca Vera L., Johnson Steven D., Kovacs-Hostyanszki Aniko, Kwon Yong Jung, Lattorff H. Michael G., Lungharwo Thingreipi, Seymour Coleen L., Vanbergen Adam J., Potts Simon G.: A global-scale expert assessment of drivers and risks associated with pollinator decline, NATURE ECOLOGY & EVOLUTION, 2021
Kovács-Hostyánszki A, Földesi R, Báldi A, Endrédi A, Jordán F: The vulnerability of plant-pollinator communities to honeybee decline: a comparative network analysis in different habitat types, ECOLOGICAL INDICATORS 97: pp. 35-50., 2019
Templ Barbara, Mózes Edina, Templ Matthias, Földesi Rita, Szirák Ádám, Báldi András, Kovács-Hostyánszki Anikó: Habitat-Dependency of Transect Walk and Pan Trap Methods for Bee Sampling in Farmlands, JOURNAL OF APICULTURAL SCIENCE 63: (1) pp. 93-115., 2019
Arany Ildikó, Czúcz Bálint, Csonka Imre, Kovács-Hostyánszki Anikó, Molnár Zsolt: Tájváltozás, tájhasználat és az ideális méhlegelő déldunántúli méhészek szemével = Land use, land use change and the ideal bee pasture in the perception of beekepers from Southern Transdanubia, Hungary, TERMÉSZETVÉDELMI KÖZLEMÉNYEK 23: pp. 127-143., 2017
Viktor Szigeti, Annamária Fenesi, Orsolya Kovács, Zoltán Soltész, Anikó Kovács-Hostyánszki: Effects of an invasive plant species, giant goldenrod (Solidago gigantea) on pollinator communities, DOI: 10.17011/conference/eccb2018/107321, 2018
Zsombor Miholcsa, Anna Szabó, Dorottya Sándor, Anikó Kovács-Hostyánszki, Viktor Szigeti, Orsolya Kovács, Annamária Fenesi: Do invasive species with similar traits impact the resident plant communities in a similar way?, Molnár V.A., Sonkoly J., Takács A. (eds.): Programme and Abstracts. 12th Advances in research on the flora and vegetation of the Pannonian region. Debrecen. 108 pp., 2018
Szigeti, V., Fenesi, A., Kovács, O., Kovács-Hostyánszki, A.: A magas aranyvessző (Solidago gigantea) növényi inváziójának hatása a beporzó rovarközösségekre, Mizsei E., Szepesváry, C. (eds.): Absztrakt kötet. XI. Magyar Természetvédelmi Biológiai Konferencia, Eger 2018. 176 pp., 2017
Szigeti, V., Berki, B., Vörös, M., Fenesi, A., Kovács-Hostyánszki, A.: Neutral effect of common milkweed (Asclepias syriaca), an invasive plant species on wild bee (Hymenoptera: Apiformes) communities, Book of abstracts - 2nd Conference of Community Ecology, Bologna, 2019.06.04-06. 98 p., 2019
Szigeti, V., Berki, B., Fenesi, A., Soltész, Z., Vörös, M., Kovács-Hostyánszki, A.: A selyemkóró (Asclepias syriaca) és az átokőszirózsa (Aster novii-belgii agg.) növényi inváziójának hatása a vadméh és zengőlégy gyakoriságokra és fajgazdagságra., Absztrakt kötet - 7. Szünzoológiai Szimpózium, Budapest, 2019.03.29. 23 p., 2019





 

Events of the project

 
2020-09-30 19:54:35
Résztvevők változása




Back »