Evolved compact stars in the era of photometric space missions  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
123910
Type PD
Principal investigator Sódorné Bognár, Zsófia
Title in Hungarian Elfejlődött kompakt csillagok a fotometriai űrtávcsövek korában
Title in English Evolved compact stars in the era of photometric space missions
Keywords in Hungarian csillagpulzáció, csillagszerkezet, TESS űrprojekt, fehér törpe csillagok, forró szubtörpe csillagok
Keywords in English stellar pulsation, stellar structure, TESS space mission, white dwarf stars, hot subdwarf stars
Discipline
Astronomy (Council of Physical Sciences)100 %
Ortelius classification: Astronomy
Panel Physics 1
Department or equivalent Konkoly Thege Miklós Astronomical Institute (Research Centre for Astronomy and Earth Sciences)
Starting date 2017-09-01
Closing date 2020-08-31
Funding (in million HUF) 15.219
FTE (full time equivalent) 2.10
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Célom fehér törpe és forró, B spektráltípusú szubtörpe csillagok fényességváltozásainak tanulmányozása mind a TESS ('Transiting Exoplanet Survey Satellite') misszió űrfotometriai idősorai, mind földi bázisú mérések alapján. Ezen kompakt csillagok pulzáló vagy pulzációt nem mutató tagjairól kapott hosszú, folyamatos, jó minőségű TESS adatok lehetővé teszik majd nem csak érdekes, egyedi objektumok vizsgálatát, de a kompakt csillag célpontok, mint csoporttagok együttes karakterizálását is. Kutatási tervem a következőket foglalja magába: (1) kompakt változócsillagok TESS adatainak analízise asztroszeizmológiai vizsgálatok céljából, vagy bármely más, nem feltétlenül pulzációs eredetű fényességváltozás kimutatása és eredetének feltárása; (2) felbocsátás előtti, illetve utáni földi bázisú észlelések végzése lehetséges TESS célpontok kiválasztásához, illetve további vizsgálatához; (3) földi bázisú fotometriai mérések végzése ZZ Ceti típusú csillagok pulzációjában bekövetkező időbeli változások tanulmányozásához és új pulzációs módusok detektálásához; (4) archív idősorok átnézése szintén e csillagok pulzációs viselkedésében történő változások vizsgálatához; (5) ZZ Ceti csillagok asztroszeizmológiai vizsgálata főbb fizikai paramétereik pontosabb meghatározásához; (6) kompakt pulzátorokat célzó nemzetközi megfigyelési kampányokban való további részvétel. A vállalt feladatok teljesítésével a projekt vezetőjének hosszú távú terve, hogy a Csillagászati Intézet az európai fehér törpe kutatások egyik központja lehessen, ide értve hasonló, jelentős részvételt jövőbeli űrfotometriai projektekben is, mint a 2025-ben indítani tervezett PLATO misszió.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A pályázatban szereplő posztdoktori projekt az alább felsorolt főbb tudományos kérdések megválaszolását tűzte ki célul:
- Milyen rotációs tulajdonságokkal rendelkeznek a vizsgált kompakt pulzátorok?
A rotációs periódusok kiszámításához felhasználhatók a TESS precíz és hosszú időalapú észleléseiben a csillag forgása következtében rotációs frekvenciafelhasadást mutató módusok. Ez a kritikus információ semmilyen más módszerrel nem határozható meg a modellezéshez szükséges pontossággal.
- Hogyan zajlanak le a mind a fehér törpe és szubtörpe pulzáló változóknál megfigyelt rövid időskálájú amplitúdó- és frekvenciaváltozások, és mi okozza ezeket?
Számos mechanizmus állhat ezen változások hátterében, a nemlináris rezonáns móduscsatolástól kezdve a rövid adatsorok alapján nem felbontható, közeli frekvenciák jelenlétéig. Az egyetlen lehetőséget ilyen jelenségek egyértelmű nyomon követésére, beleértve a hirtelen felfényesedéseket ('outburst') is, az űrből végzett megfigyelések jelentik, melyek segítségével a változások mögött meghúzódó fizikai folyamatokat is felderíthetjük.
- Miért nem fedeztük fel korábban a hideg ZZ Ceti csillagok kitöréseit?
Jelen projekt vezetője célul tűzte ki az instabilitási sáv vörös széléhez közel lévő ZZ Ceti csillagokról rendelkezésre álló archív észlelések átnézését, illetve kiegészítő földi mérések elvégzését is.
- Van-e bármelyik vizsgált célpontnak kistömegű kísérője?
A tranzit jelenségek által nyújtott direkt észlelések mellett az ekliptikai pólusokhoz közel eső, a TESS által leghosszabb ideig mérhető pulzátorok esetében lehetőség van a frekvencia- és fázismoduláció kimutatásán alapuló módszer alkalmazására.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A csillagok kb. 97%-a fehér törpeként fejezi be fejlődését. Belső szerkezetük tanulmányozásával mintegy kozmikus laboratóriumokként felhasználhatók az anyag viselkedésének tanulmányozására extrém nyomás és hőmérsékleti viszonyok között, illetve meghatározhatjuk az őket tartalmazó csillagpopuláció korát. Ezeken túl mind a fehér törpe, mind a forró szubtörpe csillagoknál fejlődésük előző állomásainak nyomait is kutathatjuk, különös tekintettel a kettősrendszerben történő fejlődését a forró szubtörpék esetében. Kistömegű kísérők felfedezése kompakt csillagok körül pedig fontos lépést jelent annak megértésében, hogyan befolyásolja a bolygók jelenléte a központi csillag fejlődését, illetve mi lesz ezen bolygórendszerek sorsa a csillagfejlődés késői szakaszaiban. A TESS csúcsminőségű adatai hozzájárulnak majd jelenlegi modelljeink fejlesztéséhez.

Több mint 10 évnyi tapasztalattal rendelkezem kompakt pulzátorok észlelésében és adataik vizsgálatában, illetve az országban jelenleg egyedül én rendelkezem pulzáló fehér törpecsillagok modellezéséhez szükséges fejlődési és pulzációs kóddal, azaz lehetőségem van ezen objektumok asztroszeizmológiai analízisére is. Korábban már részt vettem a CoRoT, illetve a Kepler űrtávcsövek egyes célpontjainak előzetes, illetve a műszerek felbocsátását követő vizsgálatában, és tapasztalatot szereztem a MOST, CoRoT és Kepler által szolgáltatott űrfotometriai adatok analízisében is. Jelen kutatási projekt célkitűzéseinek teljesítésével célom a kompakt változócsillagok kutatásának megerősítése Magyarországon, illetve hosszú távú tervként a fehér törpe kutatások egyik európai központjává tenni a Csillagászati Intézetet. A TESS projektben való részvétel mindezeken túl lehetővé tenné a hasonló, jelentős hozzájárulást az ezt követő ESA PLATO fotometriai űrmisszióhoz is. Tapasztalatunk szerint továbbá az űrből kapott adatokhoz való hozzáférési lehetőség a hallgatók számára is vonzó, azaz az űrprojektekben történő részvételnek fontos szerepe van a jövő csillagászainak képzésében.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A kutatási pályázat célja, hogy minél többet tudjunk meg az ún. elfejlődött kompakt csillagokról, pontosabban a fehér törpe és forró szubtörpe objektumokról. Ahogy a csillagok döntő többsége, a Nap is fehér törpeként fejezi be fejlődését. A forró szubtörpék más utat járnak be történetük során; feltételezzük, hogy kettőscsillag-rendszerben történő fejlődés eredményei, vagy kistömegű kísérők befolyásolták a kialakulásukat. Ilyen társcsillagot, vagy kistömegű (pl. bolygó méretű) kísérőt felfedezhetünk a kompakt csillagok pulzációjának vizsgálatával, vagy az égitestek egymás előtti elhaladásakor bekövetkező fényességváltozások detektálásával is.

Csillagpulzáció gerjesztődése ezen objektumok belsejében bizonyos hőmérsékleti tartományokban megszokott jelenség, ami páratlan lehetőséget biztosít belső felépítésük, forgásuk, illetve a bennük zajló dinamikai folyamatok tanulmányozására. A legjobban használható adatokat ezekhez az ún. asztroszeizmológiai vizsgálatokhoz a folyamatos, hosszú időalapú és pontos, űrből végzett megfigyelések adják. Jelen projekt vezetője a NASA TESS fotometriai űrprojektjében való aktív részvételét tűzte ki célul, mely során több mint 4000 kompakt csillag észlelését tervezik, beleértve ismert pulzáló változó és változó-jelölteket. Az űrből kapott adatok analízise mellett a pályázat vezetője földi megfigyeléseket is tervez, hogy további információkat gyűjtsön a TESS célpontjainak fényességváltozásairól, illetve hogy többet megtudjunk a pulzáló fehér törpecsillagok legnépesebb csoportját alkotó ZZ Cetik pulzációjáról. A projekt megerősítené Magyarország részvételét mind az Európában, mind az azon kívül folyó kompakt változócsillag-kutatásokban.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

I aim at studying the light variations of white dwarf and hot B spectral-type subdwarf stars utilizing both the space-based photometric time-series data of the TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) mission and ground-based photometry. The extended sets of continuous, high-quality TESS data on a large number of both pulsating and non-pulsating compact stars will enable us not just the individual investigations of particularly interesting objects, but the ensemble characterization of the compact star samples. My research plan includes (1) analysis of TESS data on compact variables for asteroseismic investigations, or detect any kind of light variations not necessarily caused by pulsation and find its origin; (2) pre-launch and follow-up ground-based observations both for TESS target selection and further object characterization; (3) ground-based photometric observations to study the temporal variations in the pulsations of ZZ Ceti stars and to detect new pulsation modes; (4) inspection of archive time-series data also to investigate variations in their pulsational behaviour; (5) asteroseismic analysis of ZZ Ceti stars to give constraints on their main physical parameters; (6) continue participating in international observing campaigns aiming compact pulsators.
Fulfilling the proposed project, the PI's long-term plan is to make Konkoly Observatory one of the centres of European white dwarf studies, including similar, significant participation in future photometric space missions, like PLATO to be launched in 2025.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The proposed postdoctoral project aims to answer the main scientific questions listed as follows:
- How do the investigated compact pulsators rotate internally?
I intend to calculate the rotation rates by the rotationally split frequencies detected in the high-quality and long time-base observations of TESS. This crucial information cannot be determined by any other method with the accuracy required in modelling.
- What is the origin and nature of short-term temporal amplitude and frequency variations observed both in white dwarf and subdwarf pulsators?
There are several known mechanisms that can be responsible for the observed variabilities, from nonlinear resonant mode coupling to the presence of closely spaced, unresolved frequencies in short datasets. Space-based observations are our only chances to follow-up these temporal variations unambiguously, including the so-called 'outbursts', in order to learn about the physical mechanisms operating them.
- Why have we missed the discovery of outbursts of cool ZZ Ceti stars from ground-based measurements so far?
The PI will inspect archive data on ZZ Ceti stars located close to the red edge of the instability strip, and perform complementary ground-based observations.
- Does any of the targets has low-mass companion?
Besides the direct detection of such companions by transits, we can utilize the frequency and phase modulation methods on pulsators laying near the ecliptic poles, which provides the longest TESS time coverage.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

White dwarfs represent the final evolutionary stage of ~97% of the stars. By investigating their interiors, we can use them as cosmic laboratories to study the behaviour of material under extreme pressure and temperature conditions, and measure the age of the stellar population they belong to. Moreover, both in the case of white dwarf and hot subdwarf stars, we can find the clue to the previous steps of stellar evolution, in particular, the role of binarity in the evolution of hot subdwarfs. The discovery of substellar objects around evolved compact stars represents another important step to learn more about how the planetary systems affect the evolution of their central star and also about their fate in these late evolutionary phases. The state-of-the-art data provided by TESS will facilitate the fine-tune of our current models.

I have more than 10 years experience in observations and analysis of compact pulsators, and I'm also the only one in Hungary who utilizes an evolution and pulsation code for modelling of pulsating white dwarf stars, that is, capable of performing asteroseismic investigations of such objects. I have already participated in the preparatory and post-launch ground-based target characterization of CoRoT and Kepler targets, and gained experience in the analysis of the space-based photometric data of the MOST, CoRoT and Kepler missions. Completing the proposed research project, my aim is to strengthen the position of compact pulsator investigations in Hungary, and as a long-term plan, to make Konkoly Observatory one of the centres of European white dwarf studies. Participating in the TESS project can also help us to play a significant role in the forthcoming ESA PLATO photometric space mission. Besides, experience has shown that access to space-based data attracts students, that is, getting involved in space missions has an important role in the training of astronomers for the future.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

This research proposal aims at learning more about evolved compact stars, namely white dwarf and hot subdwarf stars. Our Sun, as the majority of the stars, will also become a white dwarf eventually, while hot subdwarfs evolve following a different path. We assume that hot subdwarfs are products of evolution in a binary system, or the presence of substellar companion(s) influenced their evolution. Such stellar or substellar (e.g. planet-sized) companions can be discovered by investigating the pulsations of the compact star or with the light variations caused by their passing in front of each other.

Excitation of pulsations in the stellar interiors of these objects are common in specific temperature ranges, which offers a unique opportunity to study their structure, rotation, and the dynamical processes operating in them. The best way of such so-called asteroseismic investigations is the use of continuous, long time-base, high-quality space-based data. In the proposed project, the PI intends to play an active role in the activities of the NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) photometric space mission, which is planned to observe more than 4000 evolved compact stars, including known pulsators and candidates. Besides the analyses of space-based data, the PI will also perform ground-based complementary observations to gain more information on the light variations of TESS targets and to learn more about the pulsational behaviour of the members of the most populated group of white dwarf variables, the ZZ Ceti stars. This project will strengthen Hungary's participation in the compact variable studies both in Europe and worldwide.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A projekt a kompakt változócsillagok jobb megértését célozta földi és űrmegfigyelések felhasználásával. A vezető kutató (PI) észlelési felmérést vezetett azzal a céllal, hogy új fehér törpe (WD) változócsillagokat találjon a TESS űrtávcső megfigyelési programjához. Ennek során sikeresen azonosított egy változó-jelöltet, két új változócsillagot, és további 18 objektumra detektálási határt adott meg a lehetséges pulzációjukat tekintve. Archív WD adatokat is elemzett, melynek eredménye, hogy új sajátmódusokat határozott meg jövőbeli asztroszeizmológiai vizsgálatok számára. A PI elismert szerepet játszott a TESS „Elfejlődött kompakt csillagok” munkacsoportjában. Ennek köszönhetően ő vezette a TESS által az első észlelési ciklusban mért 18, már ismert ZZ Ceti csillag vizsgálatát, és első szerzője lett az ezt ismertető ZZ Ceti „first-light” cikknek. Ebben hét ZZ Ceti esetében több mint 40 frekvencia detektálásának ismertetése történt meg, továbbá egy csillag esetében felmerült, hogy ún. felfényesedési jelenséget mutat. Több esetben a TESS mérések során a pulzációs amplitúdókban/fázisokban bekövetkező változásokat is észlelni lehetett. Elvégezte továbbá három, főleg a földről, illetve egy esetben a TESS által is észlelt WD változó asztroszeizmológiai vizsgálatát is. Az asztroszeizmológiai vizsgálatok segítségével a PI megszorításokat adott ezen csillagok főbb fizikai paramétereire.
Results in English
This project aimed at the better understanding of compact pulsators, utilizing ground- and space-based observations. The principal investigator (PI) led an observing survey with the aim to find new white dwarf (WD) pulsators for observations by the TESS space telescope, and successfully identified a variable candidate, two new pulsators, and derived detection limits for possible pulsations for 18 objects. She also analysed archive WD data, and determined new eigenmodes for asteroseimic analyses in the case of the studied WD variables. The PI played a recognised role in the TESS “Evolved compact stars” working group. As a consequence, she led the investigations of the 18 known ZZ Ceti stars observed by TESS during the first observing cycle, and she become the leading author of the corresponding ZZ Ceti "first-light" paper. We presented the detection of more than 40 pulsation frequencies in seven ZZ Ceti stars, and found that one star may be a new outbursting ZZ Ceti. We also detected possible amplitude or phase variations during the TESS observations in some cases. Additionally, she performed asteroseimic investigations of three WD stars observed mostly from the ground. In one case, TESS data were also available for analysis. With asteroseismic fits, the PI gave constraints on the main physical parameters of the stars.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=123910
Decision
Yes





 

List of publications

 
Bognár Zs., Kawaler S. D., Bell K. J., Schrandt C., Baran A. S., Bradley P. A., Hermes J. J., Charpinet S., Handler G., Mullally S. E., Murphy S. J., Raddi R., Sódor Á., Tremblay P. -E., Uzundag M., Zong W.: TESS first look at evolved compact pulsators. Known ZZ Ceti stars of the southern ecliptic hemisphere as seen by TESS, ASTRONOMY & ASTROPHYSICS 638 Paper: A82, 2020
Pal Andras, Szakats Robert, Kiss Csaba, Bodi Attila, Bognar Zsofia, Kalup Csilla, Kiss Laszlo L., Marton Gabor, Molnar Laszlo, Plachy Emese, Sarneczky Krisztian, Szabo Gyula M., Szabo Robert: Solar System Objects Observed with TESS-First Data Release: Bright Main-belt and Trojan Asteroids from the Southern Survey, ASTROPHYSICAL JOURNAL SUPPLEMENT SERIES 247 : 1 Paper: 26 , 9 p., 2020
Bognár, Zs.; Kalup, Cs.; Sódor, Á.: Pre-TESS observations of pulsating white dwarf stars at Konkoly Observatory, Proceedings of the conference Stars and their Variability Observed from Space, University of Vienna, pp.25-26, 2020
Sódor, Á.; Bognár, Zs.: The planet-host pulsating star HR 8799 as seen by BRITE, Proceedings of the conference Stars and their Variability Observed from Space, University of Vienna, pp.91-92, 2020
Bell Keaton J., Córsico Alejandro H., Bischoff-Kim Agnès, Althaus Leandro G., Bradley Paul A., Calcaferro Leila M., Montgomery Michael H., Uzundag Murat, Baran Andrzej S., Bognár Zsófia, Charpinet Stéphane, Ghasemi Hamed, Hermes J. J.: TESS first look at evolved compact pulsators. Asteroseismology of the pulsating helium-atmosphere white dwarf TIC 257459955, ASTRONOMY & ASTROPHYSICS 632 p. A42, 2019
Charpinet S., Brassard P., Fontaine G., Van Grootel V., Zong W., Giammichele N., Heber U., Bognár Zs., Geier S., Green E. M., Hermes J. J., Kilkenny D., Østensen R. H., Pelisoli I., Silvotti R., Telting J. H., Vučković M., Worters H. L., Baran A. S., Bell K. J., Bradley P. A., Debes J. H., Kawaler S. D., Kołaczek-Szymański P., Murphy S. J., Pigulski A., Sódor À., Uzundag M., Handberg R., Kjeldsen H., Ricker G. R., Vanderspek R. K.: TESS first look at evolved compact pulsators. Discovery and asteroseismic probing of the g-mode hot B subdwarf pulsator EC 21494-7018, ASTRONOMY & ASTROPHYSICS 632 p. A90, 2019
Antoci V., Cunha M. S., Bowman D. M., Murphy S. J., Kurtz D. W., Bedding T. R., Borre C. C., Christophe S., Daszyńska-Daszkiewicz J., Fox-Machado L., García Hernández A., Ghasemi H., Handberg R., Hansen H., Hasanzadeh A., Houdek G., Johnston C., Justesen A. B., Kahraman Alicavus F., Kotysz K., Latham D., Matthews J. M., Mønster J., Niemczura E., Paunzen E., Sánchez Arias J. P., Pigulski A., Pepper J., Richey-Yowell T., Safari H., Seager S., Smalley B., Shutt T., Sódor A., Suárez J. -C., Tkachenko A., Wu T., Zwintz K., Barceló Forteza S., Brunsden E., Bognár Z., Buzasi D. L., Chowdhury S., De Cat P., Evans J. A., Guo Z., Guzik J. A., Jevtic N., Lampens P., Lares Martiz M., Lovekin C., Li G., Mirouh G. M., Mkrtichian D., Monteiro M. J. P. F. G., Nemec J. M., Ouazzani R. -M., Pascual-Granado J., Reese D. R., Rieutord M., Rodon J. R., Skarka M., Sowicka P., Stateva I., Szabó R., Weiss W. W.: The first view of δ Scuti and γ Doradus stars with the TESS mission, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 490 pp. 4040-4059., 2019
Lampens P, Vermeylen L, De Cat P, Sódor Á, Bognár Zs, Frémat Y, Skarka M, Lehmann H: Radial velocity monitoring of (candidate) hybrid A- and F-type stars from the Kepler mission, Physics of Oscillating STars conference, poster, 2018
Sódor Á, Bognár Zs: The planet-host pulsating star HR 8799 as seen by MOST and BRITE, Stars and their variability observed from space conference, poster, 2019
Lampens P, Vermeylen L, De Cat P, Sódor Á, Bognár Zs, Frémat Y, Skarka M, Lehmann H, Samadi A, Fox-Machado L, Joshi S: The spectroscopic multiplicity fraction in a sample of (candidate) hybrid A- and F-type stars from the Kepler mission, Stars and their variability observed from space conference, poster, 2019
Bognár Zs, Kalup Cs, Sódor Á: Pre-TESS observations of pulsating white dwarf stars at Konkoly Observatory, Stars and their variability observed from space conference, poster, 2019
Bognár Zs, Paparó M., Sódor Á., Jenei D. I., Kalup Cs, Bertone E., Chavez-Dagostino M., Montgomery M. H., Győrffy Á., Molnár L., Ollé H., Pápics P. I., Plachy E., Verebélyi E.: Wandering near the red edge: photometric observations of three cool ZZ Ceti stars, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 482: (3) pp. 4018-4031., 2019
Li W., Wang X., Vinkó J., Mo J., Hosseinzadeh G., Sand D. J., Zhang J., Lin H., Zhang T., Wang L., Zhang J., Chen Z., Xiang D., Rui L., Huang F., Li X., Zhang X., Li L., Baron E., Derkacy J. M., Zhao X., Sai H., Zhang K., Wang L., Howell D. A., McCully C., Arcavi I., Valenti S., Hiramatsu D., Burke J., Rest A., Garnavich P., Tucker B. E., Narayan G., Shaya E., Margheim S., Zenteno A., Villar A., Dimitriadis G., Foley R. J., Pan Y. -C., Coulter D. A., Fox O. D., Jha S. W., Jones D. O., Kasen D. N., Kilpatrick C. D., Piro A. L., Riess A. G., Rojas-Bravo C., Shappee B. J., Holoien T. W. -S., Stanek K. Z., Drout M. R., Auchettl K., Kochanek C. S., Brown J. S., Bose S., Bersier D., Brimacombe J., Chen P., Dong S., Holmbo S., Muñoz J. A., Mutel R. L., Post R. S., Prieto J. L., Shields J., Tallon D., Thompson T. A., Vallely P. J., Villanueva S. Jr., Smartt S. J., Smith K. W., Chambers K. C., Flewelling H. A., Huber M. E., Magnier E. A., Waters C. Z., Schultz A. S. B., Bulger J., Lowe T. B., Willman M., Sárneczky K., Pál A., Wheeler J. C., Bódi A., Bognár Zs., Csák B., Cseh B., Csörnyei G., Hanyecz O., Ignácz B., Kalup Cs., Könyves-Tóth R., Kriskovics L., Ordasi A., Rajmon I., Sódor A., Szabó R., Szakáts R., Zsidi G., Milne P., Andrews J. E., Smith N., Bilinski C., Brown P. J., Nordin J., Williams S. C., Galbany L., Palmerio J., Hook I. M., Inserra C., Maguire K., Cartier Régis, Razza A., Gutiérrez C. P., Hermes J. J., Reding J. S., Kaiser B. C., Tonry J. L., Heinze A. N., Denneau L., Weiland H., Stalder B., Barentsen G., Dotson J., Barclay T., Gully-Santiago M., Hedges C., Cody A. M., Howell S., Coughlin J., Van Cleve J. E., Cardoso J. Vinícius de Miranda, Larson K. A., McCalmont-Everton K. M., Peterson C. A., Ross S. E., Reedy L. H., Osborne D., McGinn C., Kohnert L., Migliorini L., Wheaton A., Spencer B., Labonde C., Castillo G., Beerman G., Steward K., Hanley M., Larsen R., Gangopadhyay R., Kloetzel R., Weschler T., Nystrom V., Moffatt J., Redick M., Griest K., Packard M., Muszynski M., Kampmeier J., Bjella R., Flynn S., Elsaesser B.: Photometric and Spectroscopic Properties of Type Ia Supernova 2018oh with Early Excess Emission from the Kepler 2 Observations, ASTROPHYSICAL JOURNAL 870: (1) 12, 2019
Bischoff-Kim Agnès, Provencal J. L., Bradley P. A., Montgomery M. H., Shipman H. L., Harrold Samuel T., Howard B., Strickland W., Chandler D., Campbell D., Arredondo A., Linn R., Russell D. P., Doyle D., Brickhouse A., Peters D., Kim S. -L., Jiang X. J., Mao Y. -N., Kusakin A. V., Sergeev A. V., Andreev M., Velichko S., Janulis R., Pakstiene E., Aliçavuș F., Horoz N., Zola S., Ogłoza W., Koziel-Wierzbowska D., Kundera T., Jableka D., Debski B., Baran A., Meingast S., Nagel T., Loebling L., Heinitz C., Hoyer D., Bognár Zs., Castanheira B. G., Erdem A.: GD358: Three Decades of Observations for the In-depth Asteroseismology of a DBV Star, ASTROPHYSICAL JOURNAL 871: (1) 13, 2019
Dimitriadis G., Foley R. J., Rest A., Kasen D., Piro A. L., Polin A., Jones D. O., Villar A., Narayan G., Coulter D. A., Kilpatrick C. D., Pan Y. -C., Rojas-Bravo C., Fox O. D., Jha S. W., Nugent P. E., Riess A. G., Scolnic D., Drout M. R., Barentsen G., Dotson J., Gully-Santiago M., Hedges C., Cody A. M., Barclay T., Howell S., Garnavich P., Tucker B. E., Shaya E., Mushotzky R., Olling R. P., Margheim S., Zenteno A., Coughlin J., Van Cleve J. E., Cardoso J. Vinícius de Miranda, Larson K. A., McCalmont-Everton K. M., Peterson C. A., Ross S. E., Reedy L. H., Osborne D., McGinn C., Kohnert L., Migliorini L., Wheaton A., Spencer B., Labonde C., Castillo G., Beerman G., Steward K., Hanley M., Larsen R., Gangopadhyay R., Kloetzel R., Weschler T., Nystrom V., Moffatt J., Redick M., Griest K., Packard M., Muszynski M., Kampmeier J., Bjella R., Flynn S., Elsaesser B., Chambers K. C., Flewelling H. A., Huber M. E., Magnier E. A., Waters C. Z., Schultz A. S. B., Bulger J., Lowe T. B., Willman M., Smartt S. J., Smith K. W., Points S., Strampelli G. M., Brimacombe J., Chen P., Muñoz J. A., Mutel R. L., Shields J., Vallely P. J., Villanueva S. Jr., Li W., Wang X., Zhang J., Lin H., Mo J., Zhao X., Sai H., Zhang X., Zhang K., Zhang T., Wang L., Zhang J., Baron E., DerKacy J. M., Li L., Chen Z., Xiang D., Rui L., Wang L., Huang F., Li X., Hosseinzadeh G., Howell D. A., Arcavi I., Hiramatsu D., Burke J., Valenti S., Tonry J. L., Denneau L., Heinze A. N., Weiland H., Stalder B., Vinkó J., Sárneczky K., Pál A., Bódi A., Bognár Zs., Csák B., Cseh B., Csörnyei G., Hanyecz O., Ignácz B., Kalup Cs., Könyves-Tóth R., Kriskovics L., Ordasi A., Rajmon I., Sódor A., Szabó R., Szakáts R., Zsidi G., Williams S. C., Nordin J., Cartier R., Frohmaier C., Galbany L., Gutiérrez C. P., Hook I., Inserra C., Smith M., Sand D. J., Andrews J. E., Smith N., Bilinski C.: K2 Observations of SN 2018oh Reveal a Two-component Rising Light Curve for a Type Ia Supernova, ASTROPHYSICAL JOURNAL LETTERS 870: (1) L1, 2019
Bognár Zs., Kalup Cs., Sódor Á.: One New Variable Candidate and Six Non-variable Stars at the ZZ Ceti Instability Strip, ACTA ASTRONOMICA 69: (1) pp. 55-62., 2019
Cunha M. S., Antoci V., Holdsworth D. L., Kurtz D. W., Balona L. A., Bognár Zs, Bowman D. M., Guo Z., Kołaczek-Szymański P. A., Lares-Martiz M., Paunzen E., Skarka M., Smalley B., Sódor Á., Kochukhov O., Pepper J., Richey-Yowell T., Ricker G. R., Seager S., Buzasi D. L., Fox-Machado L., Hasanzadeh A., Niemczura E., Quitral-Manosalva P., Monteiro M. J. P. F. G., Stateva I., De Cat P., García Hernández A., Ghasemi H., Handler G., Hey D., Matthews J. M., Nemec J. M., Pascual-Granado J., Safari H., Suárez J. C., Szabó R., Tkachenko A., Weiss W. W.: Rotation and pulsation in Ap stars: first light results from TESS sectors 1 and 2, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 487: pp. 3523-3549., 2019
Bischoff-Kim Agnès, Provencal J. L., Bradley P. A., Montgomery M. H., Shipman H. L., Harrold Samuel T., Howard B., Strickland W., Chandler D., Campbell D., Arredondo A., Linn R., Russell D. P., Doyle D., Brickhouse A., Peters D., Kim S. -L., Jiang X. J., Mao Y. -N., Kusakin A. V., Sergeev A. V., Andreev M., Velichko S., Janulis R., Pakstiene E., Aliçavuș F., Horoz N., Zola S., Ogłoza W., Koziel-Wierzbowska D., Kundera T., Jableka D., Debski B., Baran A., Meingast S., Nagel T., Loebling L., Heinitz C., Hoyer D., Bognár Zs., Castanheira B. G., Erdem A.: GD358: Three Decades of Observations for the In-depth Asteroseismology of a DBV Star, ASTROPHYSICAL JOURNAL 871: (1) 13, 2019
Bognár Zs, Paparó M., Sódor Á., Jenei D. I., Kalup Cs, Bertone E., Chavez-Dagostino M., Montgomery M. H., Győrffy Á., Molnár L., Ollé H., Pápics P. I., Plachy E., Verebélyi E.: Wandering near the red edge: photometric observations of three cool ZZ Ceti stars, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 482: (3) pp. 4018-4031., 2019
Bognár Zs., Kalup Cs., Sódor Á.: One New Variable Candidate and Six Non-variable Stars at the ZZ Ceti Instability Strip, ACTA ASTRONOMICA 69: (1) pp. 55-62., 2019
Cunha M. S., Antoci V., Holdsworth D. L., Kurtz D. W., Balona L. A., Bognár Zs, Bowman D. M., Guo Z., Kołaczek-Szymański P. A., Lares-Martiz M., Paunzen E., Skarka M., Smalley B., Sódor Á., Kochukhov O., Pepper J., Richey-Yowell T., Ricker G. R., Seager S., Buzasi D. L., Fox-Machado L., Hasanzadeh A., Niemczura E., Quitral-Manosalva P., Monteiro M. J. P. F. G., Stateva I., De Cat P., García Hernández A., Ghasemi H., Handler G., Hey D., Matthews J. M., Nemec J. M., Pascual-Granado J., Safari H., Suárez J. C., Szabó R., Tkachenko A., Weiss W. W.: Rotation and pulsation in Ap stars: first light results from TESS sectors 1 and 2, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 487: pp. 3523-3549., 2019
Dimitriadis G., Foley R. J., Rest A., Kasen D., Piro A. L., Polin A., Jones D. O., Villar A., Narayan G., Coulter D. A., Kilpatrick C. D., Pan Y. -C., Rojas-Bravo C., Fox O. D., Jha S. W., Nugent P. E., Riess A. G., Scolnic D., Drout M. R., Barentsen G., Dotson J., Gully-Santiago M., Hedges C., Cody A. M., Barclay T., Howell S., Garnavich P., Tucker B. E., Shaya E., Mushotzky R., Olling R. P., Margheim S., Zenteno A., Coughlin J., Van Cleve J. E., Cardoso J. Vinícius de Miranda, Larson K. A., McCalmont-Everton K. M., Peterson C. A., Ross S. E., Reedy L. H., Osborne D., McGinn C., Kohnert L., Migliorini L., Wheaton A., Spencer B., Labonde C., Castillo G., Beerman G., Steward K., Hanley M., Larsen R., Gangopadhyay R., Kloetzel R., Weschler T., Nystrom V., Moffatt J., Redick M., Griest K., Packard M., Muszynski M., Kampmeier J., Bjella R., Flynn S., Elsaesser B., Chambers K. C., Flewelling H. A., Huber M. E., Magnier E. A., Waters C. Z., Schultz A. S. B., Bulger J., Lowe T. B., Willman M., Smartt S. J., Smith K. W., Points S., Strampelli G. M., Brimacombe J., Chen P., Muñoz J. A., Mutel R. L., Shields J., Vallely P. J., Villanueva S. Jr., Li W., Wang X., Zhang J., Lin H., Mo J., Zhao X., Sai H., Zhang X., Zhang K., Zhang T., Wang L., Zhang J., Baron E., DerKacy J. M., Li L., Chen Z., Xiang D., Rui L., Wang L., Huang F., Li X., Hosseinzadeh G., Howell D. A., Arcavi I., Hiramatsu D., Burke J., Valenti S., Tonry J. L., Denneau L., Heinze A. N., Weiland H., Stalder B., Vinkó J., Sárneczky K., Pál A., Bódi A., Bognár Zs., Csák B., Cseh B., Csörnyei G., Hanyecz O., Ignácz B., Kalup Cs., Könyves-Tóth R., Kriskovics L., Ordasi A., Rajmon I., Sódor A., Szabó R., Szakáts R., Zsidi G., Williams S. C., Nordin J., Cartier R., Frohmaier C., Galbany L., Gutiérrez C. P., Hook I., Inserra C., Smith M., Sand D. J., Andrews J. E., Smith N., Bilinski C.: K2 Observations of SN 2018oh Reveal a Two-component Rising Light Curve for a Type Ia Supernova, ASTROPHYSICAL JOURNAL LETTERS 870: (1) L1, 2019
Li W., Wang X., Vinkó J., Mo J., Hosseinzadeh G., Sand D. J., Zhang J., Lin H., Zhang T., Wang L., Zhang J., Chen Z., Xiang D., Rui L., Huang F., Li X., Zhang X., Li L., Baron E., Derkacy J. M., Zhao X., Sai H., Zhang K., Wang L., Howell D. A., McCully C., Arcavi I., Valenti S., Hiramatsu D., Burke J., Rest A., Garnavich P., Tucker B. E., Narayan G., Shaya E., Margheim S., Zenteno A., Villar A., Dimitriadis G., Foley R. J., Pan Y. -C., Coulter D. A., Fox O. D., Jha S. W., Jones D. O., Kasen D. N., Kilpatrick C. D., Piro A. L., Riess A. G., Rojas-Bravo C., Shappee B. J., Holoien T. W. -S., Stanek K. Z., Drout M. R., Auchettl K., Kochanek C. S., Brown J. S., Bose S., Bersier D., Brimacombe J., Chen P., Dong S., Holmbo S., Muñoz J. A., Mutel R. L., Post R. S., Prieto J. L., Shields J., Tallon D., Thompson T. A., Vallely P. J., Villanueva S. Jr., Smartt S. J., Smith K. W., Chambers K. C., Flewelling H. A., Huber M. E., Magnier E. A., Waters C. Z., Schultz A. S. B., Bulger J., Lowe T. B., Willman M., Sárneczky K., Pál A., Wheeler J. C., Bódi A., Bognár Zs., Csák B., Cseh B., Csörnyei G., Hanyecz O., Ignácz B., Kalup Cs., Könyves-Tóth R., Kriskovics L., Ordasi A., Rajmon I., Sódor A., Szabó R., Szakáts R., Zsidi G., Milne P., Andrews J. E., Smith N., Bilinski C., Brown P. J., Nordin J., Williams S. C., Galbany L., Palmerio J., Hook I. M., Inserra C., Maguire K., Cartier Régis, Razza A., Gutiérrez C. P., Hermes J. J., Reding J. S., Kaiser B. C., Tonry J. L., Heinze A. N., Denneau L., Weiland H., Stalder B., Barentsen G., Dotson J., Barclay T., Gully-Santiago M., Hedges C., Cody A. M., Howell S., Coughlin J., Van Cleve J. E., Cardoso J. Vinícius de Miranda, Larson K. A., McCalmont-Everton K. M., Peterson C. A., Ross S. E., Reedy L. H., Osborne D., McGinn C., Kohnert L., Migliorini L., Wheaton A., Spencer B., Labonde C., Castillo G., Beerman G., Steward K., Hanley M., Larsen R., Gangopadhyay R., Kloetzel R., Weschler T., Nystrom V., Moffatt J., Redick M., Griest K., Packard M., Muszynski M., Kampmeier J., Bjella R., Flynn S., Elsaesser B.: Photometric and Spectroscopic Properties of Type Ia Supernova 2018oh with Early Excess Emission from the Kepler 2 Observations, ASTROPHYSICAL JOURNAL 870: (1) 12, 2019
Bognár Zs, Kalup Cs, Sódor Á, Charpinet S, Hermes J J: Searching for new white dwarf pulsators for TESS observations at Konkoly Observatory, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 478: (2) pp. 2676-2685., 2018
Lampens P, Frémat Y, Vermeylen L, Sódor Á, Skarka M, De Cat P, Bognár Zs, De Nutte R, Dumortier L, Escorza A, Oomen G M, Van de Steene G, Kamath D, Laverick M, Samadi A, Triana S, Lehmann H: Multi-technique investigation of the binary fraction of A-F type candidate hybrid variable stars discovered by Kepler, ASTRONOMY & ASTROPHYSICS 610: A17, 2018
Paparó M, Kolláth Z, Shobbrook R R, Matthews J M, Antoci V, Benkő J M, Park N-K, Mirtorabi M T, Luedeke K, Kusakin A, Bognár Zs, Sódor Á, García-Hernández A, Pe na J H, Kuschnig R, Moffat A F J, Rowe J, Rucinski S M, Sasselov D, Weiss W W: The Delta Scuti star 38 Eri from the ground and from space, MONTHLY NOTICES OF THE ROYAL ASTRONOMICAL SOCIETY 477: (4) pp. 4362-4379., 2018
Bognár Zs, Kalup Cs, Sódor Á, Charpinet S, Hermes J J: Searching for new white dwarf pulsators for TESS observations at Konkoly Observatory, MON NOT R ASTRON SOC 478: (2) pp. 2676-2685., 2018
Lampens P, Frémat Y, Vermeylen L, Sódor Á, Skarka M, De Cat P, Bognár Zs, De Nutte R, Dumortier L, Escorza A, Oomen G M, Van de Steene G, Kamath D, Laverick M, Samadi A, Triana S, Lehmann H: Multi-technique investigation of the binary fraction of A-F type candidate hybrid variable stars discovered by Kepler, ASTRON ASTROPHYS 610: p. A17., 2018
Bognár Zs, Kalup Cs, Sódor Á: One new variable and six nonvariable stars at the ZZ Ceti instability strip, ACTA ASTRONOMICA, submitted, 2018
Paparó M, Kolláth Z, Shobbrook R R, Matthews J M, Antoci V, Benkő J M, Park N-K, Mirtorabi M T, Luedeke K, Kusakin A, Bognár Zs, Sódor Á, García-Hernández A, Pe na J H, Kuschnig R, Moffat A F J, Rowe J, Rucinski S M, Sasselov D, Weiss W W: The Delta Scuti star 38 Eri from the ground and from space, MON NOT R ASTRON SOC 477: (4) pp. 4362-4379., 2018
Bognár Zs, Paparó M, Sódor Á, Jenei D. I., Kalup Cs, Bertone E, Dagostino M C, Montgomery M H, Győrffy Á, Molnár L, Ollé H, Pápics P I, Plachy E, Verebélyi E: Wandering near the red edge: photometric observations of three cool ZZ Ceti stars, MON NOT R ASTRON SOC, submitted, 2018
Bognár Zs, Kalup Cs, Sódor Á: Searching for new DA white dwarf pulsators at Konkoly Observatory, XXXth General Assembly of the International Astronomical Union, poster, 2018
Wenxiong Li, Xiaofeng Wang, J. Vinko, Jun Mo, Griffin Hosseinzadeh, D. J. Sand, Jujia Zhang, Han Lin, Tianmeng Zhang, Lifan Wang, Jicheng Zhang, Zhihao Chen, Danfeng Xiang, Liming Rui, Fang Huang, Xue Li, Xinghan Zhang, Linyi Li, Eddie Baron, James M. Derkacy, Xulin Zhao, Hanna Sai, Kaicheng Zhang, Lingzhi Wang, D. Andrew Howell, Curtis McCully, Iair Arcavi, Stefano Valenti, Armin Rest, Peter Garnavich, Brad Tucker, Gautham Narayan, Ed Shaya, Steve Margheim, Alfredo Zenteno, Ashley Villar, G. Dimitriadis, R. J. Foley, Y.-C. Pan, D. A. Coulter, S. W. Jha, D. O. Jones, D. N. Kasen, C. D. Kilpatrick, A. L. Piro, A. G. Riess, C. Rojas-Bravo, B. J. Shappee, T. W.-S. Holoien, K. Z. Stanek, M. R. Drout, K. Auchettl, C. S. Kochanek, J. S. Brown, S. Bose, D. Bersier, J. Brimacombe, Ping Chen, Subo Dong, S. Holmbo, J. A. Munoz, R. L. Mutel, R. S. Post, J. L. Prieto, J. Shields, D. Tallon, T. A. Thompson, P. J. Vallely, S. Villanueva Jr., S. J. Smartt, K. W. Smith, K. C. Chambers, H. A. Flewelling, M. E. Huber, E. A. Magnier, C.Z. Waters, A. S. B. Schultz, J. Bulger, T. B. Lowe, M. Willman, K. Sarneczky, A. Pal, J. C. Wheeler, A. Bodi, Zs. Bognar, B. Csak, B. Cseh, G. Csornyei, O. Hanyecz, B. Ignacz, Cs. Kalup, R. Konyves-Toth, L. Kriskovics, A. Ordasi, I. Rajmon, A. Sodor, R. Szabo, R. Szakats, G. Zsidi, P. Milne, J. E. Andrews, N. Smith, C. Bilinski, P. J. Brown, Jakob Nordin, Steven C. Williams, L. Galbany, J. Palmerio, I. M. Hook, C. Inserra, Kate Maguire, Regis Cartier, Alessandro Razza, Claudia P. Gutierrez, J. J. Hermes, J. S. Reding, B. C. Kaiser, J. L. Tonry, A. N. Heinze, L. Denneau, H. Weiland, B. Stalder, G. Barentsen, J. Dotson, T. Barclay, M. Gully-Santiago, C. Hedges, A. M. Cody, S. Howell, J. Coughlin, J. E. Van Cleve, J. Vinicius de Miranda Cardoso, K. A. Larson, K. M. McCalmont-Everton, C. A. Peterson, S. E. Ross, L. H. Reedy, D. Osborne, C. McGinn, L. Kohnert, L. Migliorini, A. Wheaton, B. Spencer, C. Labonde, G. Castillo, G. Beerman, K. Steward, M. Hanley, R. Larsen, R. Gangopadhyay, R. Kloetzel, T. Weschler, V. Nystrom, J. Moffatt, M. Redick, K. Griest, M. Packard, M. Muszynski, J. Kampmeier, R. Bjella, S. Flynn, B. Elsaesser: Photometric and Spectroscopic Properties of Type Ia Supernova 2018oh with Early Excess Emission from the Kepler 2 Observations, ASTROPHYSICAL JOURNAL, submitted, 2018
Dimitriadis G, Foley R J, Rest A, Kasen D, Piro A L, Polin A, Jones D O, Villar A, Narayan G, Coulter D A, Kilpatrick C D, Pan Y-C, Rojas-Bravo C, Fox O D, Jha S W, Nugent, Riess A G, Scolnic D, Drout M R, Barentsen G, Dotson J, Gully-Santiago M, Hedges C, Cody A M, Barclay T, Howell S, Garnavich P, Tucker B E, Shaya E, Mushotzky R, Olling R P, Margheim S, Zenteno A, Coughlin J, Van Cleve J E, Vinicius de Miranda Cardoso J, Larson K A, McCalmont-Everton K M, Peterson C A, Ross S E, Reedy L H, Osborne D, McGinn C, Kohnert L, Migliorini L, Wheaton A, Spencer B, Labonde C, Castillo G, Beerman G, Steward K, Hanley M, Larsen R, Gangopadhyay R, Kloetzel R, Weschler T, Nystrom V, Moffatt J, Redick M, Griest K, Packard M, Muszynski M, Kampmeier J, Bjella R, Flynn S, Elsaesser B, Chambers K C, Flewelling H A, Huber M E, Magnier E A, Waters C Z, Schultz A S B, Bulger J, Lowe T B, Willman M, Smartt S J, Smith K W, Points S, Strampelli G M, Brimacombe J, Chen P, Munoz J A, Shields J, Vallely P J, Villanueva S Jr, Li W, Wang X, Zhang J, Zhao X, Sai H, Zhang X, Zhang K, Zhang T, Wang L, Zhang J, Baron E, DerKacy J M, Li L, Chen Z, Xiang D, Rui L, Wang L, Huang F, Li X, Mo J, Rui L, Hosseinzadeh G, Howell D A, Arcavi I, Hiramatsu D, Burke J, Valenti S, Tonry J L, Denneau L, Heinze A N, Weiland H, Stalder B, Vinko J, Sarneczky K, Pal A, Bodi A, Bognar Zs, Csak B, Cseh B, Csornyei G, Hanyecz O, Ignacz B, Kalup Cs, Konyves-Toth R, Kriskovics L, Ordasi A, Rajmon I, Sodor A, Szabo R, Szakats R, Zsidi G, Williams S C, Nordin J, Cartier R, Frohmaier C, Galbany L, Gutierrez C P, Hook I, Inserra C, Smith M, Sand D J, Andrews J E, Smith N, Bilinski C: K2 Observations of SN 2018oh Reveal a Two-Component Rising Light Curve for a Type Ia Supernova, ASTROPHYSICAL JOURNAL, submitted, 2018
Sódor Á, Bognár Zs, Skarka M: Efficient sub- and super-Nyquist frequency-identification with CLEAN in Kepler delta Scuti and gamma Doradus stars, ACTA ASTRONOMICA, submitted, 2018
Sódor Á, Bognár Zs, Skarka M: Efficient Frequency Identification in Coherent Variable Stars, XXXth General Assembly of the International Astronomical Union, poster, 2018




Back »