New connections between lipid metabolism and DNA repair – how to integrate stress into metabolism  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
123975
Type K
Principal investigator Bay, Péter
Title in Hungarian Kapcsolatok a lipid metabolizmus és a DNS repair rendszer között - a stresszválasz és a metabolizmus kapcsoalta
Title in English New connections between lipid metabolism and DNA repair – how to integrate stress into metabolism
Keywords in Hungarian PARP-2, lipid metabolizmus, SREBP, szteroid, mitokondrium
Keywords in English PARP-2, lipid metabolism, SREBP, steroid, mitochondria
Discipline
Metabolism (Council of Medical and Biological Sciences)100 %
Panel Physiology, Pathophysiology, Pharmacology and Endocrinology
Department or equivalent Department of Medical Chemistry (University of Debrecen)
Participants Jankó, Laura
Kiss, Borbála
Kovács, Tünde
Márton, Judit
Molnár, Zsuzsanna
Nagy, Lilla Nikoletta
Sári, Zsanett Mercédesz
Tóth, Attila
Starting date 2017-12-01
Closing date 2022-11-30
Funding (in million HUF) 47.920
FTE (full time equivalent) 12.63
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A lipid metabolizmus zavarai és a talaján kialakuló betegségek széles populációt érintenek Magyarországon és a világon. A pályázat célja egy újonnan felismert, a lipid metabolizmust széles körben szabályzó, eredetileg DNA hibajavító enzimként leírt fehérjecsalád tagjának, a poli(ADP-ribóz) polimeráz (PARP) enzimnek, a PARP-2-nek a vizsgálata. Saját és mások vizsgálatai kimutatták, hogy a PARP-2 enzim részt vesz a zsírsav oxidáció, a koleszterin bioszintézis és az anabolikus steroid bioszintézis szabályzásában, illetve befolyásolja a perifériás koleszterin transzportot. A PARP-2 lipid metabolizmusra gyakorolt hatása tetten érhető a fehér zsírsejtekben harántcsíkolt izomban, a májban és a béta sejtekben, azonban feltételezhető, hogy a beige/barna zsírsejtekben is hatása van.
A pályázat megvalósítása során olyan lipid-indukálta szabályozási útvonalakat keresünk, amelyek a PARP-2 befolyásolásán keresztül megváltoztatják a lipid metabolizmust. Ennek felderítésére az alábbi kérdéseket fogalmazzuk meg:
- Léteznek olyan, biológiailag aktív lipid specieszek, melyek képesek befolyásolni a PARP-2 expressziót, aktivitást és transzaktivációt?
- Hogyan befolyásolja a PARP-2 a zsírsav oxidációt és a zsírsav oxidációban részt vevő organellumok működését?
- A lipidomban bekövetkező változások okoznak-e HSP aktivációt és indukálják-e a mitochondrial unfolded protein response (mtUPR) folyamatot?
- Okoz változásokat a steroid bioszintézisben a PARP-2 deléciója?

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Tervezett kutatásaink során a PARP-2 enzim lipid metabolizmusban betöltött szabályzó szerepét fogjuk vizsgálni. További célként fogalmazzuk meg, hogy az azonosított PARP-2 függő folyamatokban megvizsgáljuk részt vesz-e a PARP-1, illetve ezek a folyamatok befolyásolhatóak-e farmakológiai PARP inhibitorok adásával.

A pályázat megvalósítása során olyan lipid-indukálta szabályozási útvonalakat keresünk, amelyek a PARP-2 befolyásolásán keresztül megváltoztatják a lipid metabolizmust. Ennek felderítésére az alábbi tudományos kérdéseket fogalmazzuk meg:
- Léteznek olyan, biológiailag aktív lipid specieszek, melyek képesek befolyásolni a PARP-2 expressziót, aktivitást és transzaktivációt?
- Hogyan befolyásolja a PARP-2 a zsírsav oxidációt és a zsírsav oxidációban részt vevő organellumok működését?
- A lipidomban bekövetkező változások okoznak-e HSP aktivációt és indukálják-e a mitochondrial unfolded protein response (mtUPR) folyamatot?
- Okoz változásokat a steroid bioszintézisben a PARP-2 deléciója?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Eredményeinknek az alábbi jelentősége lehet:

- A PARP enzimek, mivel DNS hibajavító enzimek, így a stresszválaszban játszanak szerepet, többek között szabad gyökök vagy az ezekkel összefüggő DNS károsodás aktiválja ezeket az enzimeket. Jelenlegi tudásunk alapján úgy tűnik, hogy a PARP enzimek gyakran szerepelnek metabolikus szétkapcsolóként, károsítva a szabályos metabolikus folyamatokat, vagyis úgy tűnik részt vesznek a stressz által kiváltott negatív metabolikus hatások kialakításában. Értelemszerűen ezen hatások megismerése elsődleges fontosságú, hogy védekező stratégiát tudjunk kidolgozni ellene.

Eredményeink gyakorlati jelentősége az alábbiakban foglalható össze:

- A lipid metabolizmus patológiás elváltozásai gyakoriak a magyar és a nemzetközi populációban is. Ennek megfelelően egy új, a gyógyszeres terápia számára elérhető (druggable) célfehérje azonosítása egyértelmű társadalmi haszonnal jár, lehetővé teszi új gyógyszerek fejlesztését.

- A PARP enzimek metabolikus hatásai nemcsak a metabolikus szervek, hanem tumorok metabolizmusát is alapvetően befolyásolja és úgy tűnik központi szerepe van a cachexia kialakulásában, ezért az általunk feltárt hatások a tumorok és a cachexia elleni védekezésben is fontosak lehetnek.

- Jelenleg a klinikai gyakorlatban alkalmazott PARP inhibitorok minden PARP enzimet gátolnak, nem szelektívek. Úgy tűnik a PARP-2 gátlása okozza a szerek mellékhatásainak zömét. Ennek megfelelően a PARP-2 által kialakított hatások feltérképezése értékes adatokat szolgáltat a szerek felhasználhatóságával kapcsolatban.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A pályázat egy olyan enzim, a PARP-2, részletes vizsgálatát tűzi ki célul, amely alapvető szerepe a DNS hibák javításának elősegítése. A PARP-2 ennek megfelelően olyan stressz állapotokban aktiválódik, amelyek DNS törést okoznak (pl. szabad gyökök, gyulladás vagy citosztatikumok). A PARP-2 enzim jelentős szabályozó szereppel bír anyagcsere folyamatokban, aktivációja a metabolikus folyamatok károsodását okozza. Úgy tűnik tehát, hogy a PARP-2 egy fontos résztvevője azoknak a folyamatoknak, amelyek a környezeti stresszt az anyagcserébe integrálják és az anyagcsere kóros megváltozását okozzák. A pályázatban a PARP-2 és a lipid anyagcsere közti összefüggéseket vizsgáljuk kitérve az egyes lipid fajtákra gyakorolt hatásokra. Eredményeink jelentősége egyrészt az, hogy új gyógyszercélpontot azonosíthatunk, amellyel a lipid eltérések gyógyszeres kezelésének vertikuma javul, illetve a PARP enzimekre ható gyógyszerek mellékhatás profilját tudjuk feltérképezni.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Disorders of lipid metabolism and its sequels affect large populations in Hungary worldwide. The current proposal aims to study poly(ADP-ribose) polymerase (PARP)-2, a DNA repair enzyme that had been associated with lipid metabolism recently. Studies by us and others have provided evidence that PARP-2 is implicated in the regulation of fatty acid oxidation, cholesterol and anabolic steroid biosynthesis, moreover regulates peripheral cholesterol transport. The tissues in which PARP-2 regulates lipid metabolism involves skeletal mucle, liver, beta cells and white adipocytes and probably beige/brown adipocytes. In the frame of the current proposal we are seeking lipid-mediated signaling pathways that are mediated by PARP-2. In order to achieve this goal we will answer the following research questions:

- How do lipid species modulate the expression, activity and transactivation capability of PARP-2?
- How does PARP-2 affect fatty acid oxidation and the cellular organelles associated with fatty acid oxidation?
- Do the changes in lipid composition declutch HSP activation or mitochondrial unfolded protein response (mtUPR)?
- Are there further changes in steroidogenesis upon the deletion of PARP-2?

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

We are aiming tos tudy the role o PARP-2 in the regulation of lipid metabolism. As an extension to that we aim to investigate whether the PARP-2 mediated processes in lipid metabolism can be also regulated by PARP-1 and whether these processes can be modulated by PARP inhibition as well.

In the frame of the current proposal we are seeking lipid-mediated signaling pathways that are mediated by PARP-2. In order to achieve this goal we will answer the following research questions:

- How do lipid species modulate the expression, activity and transactivation capability of PARP-2?
- How does PARP-2 affect fatty acid oxidation and the cellular organelles associated with fatty acid oxidation?
- Do the changes in lipid composition declutch HSP activation or mitochondrial unfolded protein response (mtUPR)?
- Are there further changes in steroidogenesis upon the deletion of PARP-2?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The scientific significance of our results is the following:

- As PARP enzymes are involved in DNA repair, among others, reactive species can activate PARPs through inducing DNA strand breaks. Our current knowledge on PARPs suggest that PARP enzymes frequently act a metabolic disruptor, in other words play an active role in bringing about negative metabolic outcomes upon stress. The understanding of these negative effects are of primary interest in order to develop counteracting strategies.

The practical significance of our results are the following:

- Lipid disorders and their sequels have high prevalence in Hungary and worldwide as well (hyperlipidemia, type II diabetes, atherosclerosis, etc.). According to that the identification and validation of a new druggable target has obvious social value by enabling the development of new drug(s) targeting PARP-2.

- PARP enzymes mediate the metabolism of cancer cells and in cancer cachexia as well, therefore our results may by vital to provide new avenues to combat cancer and cancer-associated cachexia.

- Studies have shown that the inhibition PARP-2 is responsible for the majority of the side effects of PARP inhibitors pointing towards PARP-1 specific inhibitors, therefore the identification of the roles of PARP-2 is vital to enable the judging of the advantages of the isoform-specific inhibitors and for judging the therapeutic envelope or the repurposing of PARP inhibitors.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

In the frame of this proposal we aim to study PARP-2, an enzyme that has pivotal role in DNA repair. PARP-2 is activated upon stress that induces DNA strand breaks (e.g. production of free radicals, inflammation or cytostatic treatment). PARP-2 has important regulatory roles in metabolism, its activation disrupts metabolism. Apparently, PARP-2 is an active participant in those processes that integrate stress into metabolism and hence induce pathological changes in metabolism. In the frame of the propose project we are planning to identify the interactions between PARP-2 and lipid metabolism and how metabolically active lipid species modulate the function of PARP-2. Our results on one hand may nominate a new pharmacological target that will enlarge the possibilities of pharmacological intervention in lipid disorders, moreover, enables us to better map the side effects profile of PARP inhibitors.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A PARP enzimeket először DNS repair feférjékként írták le, a projekt keretében a lipid metabolizmusban betöltött szerepüket vizsgáltuk. Eredményeink a PARP1, PARP2 és PARP10 enzimek lipid metabolizmusban betöltött szerepére mutattak rá. Ezen enzimek csendesítése, deléciója vagy farmakológiai gátlása indukálja a mitokondriális lipid oxidációt, a koleszrerin bioszintézist és a steroid, pontosabban a tesztoszteron bioszintézist. A lipid metabolizmus változásai miatt megváltozik a biomembránok összetétele és fluiditása. A PARP1 és a PARP2 enzimek gátolják az autofágiát és a lipofágiát, illetve, emiatt az oxidatív anyagcseréhez rendelkezésre álló szubsztrátokat. Szélesebb perspektívából a PARP enzimek olyan negatív visszacsatolásokban játszanak szerepet, ahol a PARP enzimek aktivitásot lipid specieszek szabályozzák, míg a PARP aktivitás ezen specieszek szintézisét befolyásolja. Kimutattuk, hogy a PARP gátlás során bekövetkező mitokondriális biogenezisben kulcsszerepe van a reaktív (oxigén) intermedierek termelődésének és a ROS-ok mitokondriális fragmentációt okoznak. Azonosítottunk egy az UVB-indukált CPD dimerekről kiinduló jelpályát, ami a keratinociták túlélését segíti elő, azonban, lehetővé teszi, hogy a DNS mutációk továbbadódjanak és így emeli a malignizálódás kockázatát. Összességében a projekt eredményei arra mutatnak rá, hogy a PARP enzimek a külső stressz faktorok által aktivált metabolikus diszruptorként működnek.
Results in English
PARP enzymes are key DNA repair enzymes with roles in metabolic regulation and in the frame of that project we assessed the role of PARPs in lipid metabolism. We evidenced a role for PARP1, PARP2 and PARP10 in multiple model systems in lipid metabolism. Silencing, deletion or pharmacological inhibition of PARPs induce mitochondrial lipid oxidation, cholesterol biosynthesis and subsequently enhance steroidogenesis and testosterone biosynthesis. Changes to lipid metabolism change the composition and fluidity of biomembranes. Activation of PARP1 and PARP2 inhibited autophagy and lipophagy and reduced substrate supply for cellular oxidative metabolism. On a broader scale, we identified negative feedback loops, where the activity of PARP enzymes were lipid species and, in turn, PARP enzymes regulated lipid biosynthetic pathways. We showed that PARP inhibition induces mitochondrial biogenesis through reactive species-mediated retrograde signaling but induced mitochondrial fragmentation. We identified a novel signaling pathway in UVB-irradiated keratinocytes that stems from the UVB-elicited CPDs in DNA and induce mitochondrial biogenesis and mitochondrial oxidation to support cell survival. This mechanism likely support the carryover of mutations in UVB-irradiated keratinocytes and, hence, enhance the risk of malignancies. Taken together, our results highlighted PARP enzymes are transducers of external stress into metabolism and are metabolic disruptors.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=123975
Decision
Yes





 

List of publications

 
Simon Á, Némenth J, Jávor A, Komlósi I, Bai P, Oláh J, Juhász B, Kiss R, Szilvássy Z, Czeglédi L: Feeding state and age dependent changes in melanin-concentrating hormone expression in the hypothalamus of broiler chickens., Acta Biochimica Polonica 65(2):251-258, 2018
Simon Á, Jávor A, Bai P, Oláh J, Czeglédi L: ) Reference gene selection for reverse transcription quantitative polymerase chain reaction in chicken hypothalamus under different feeding regimes., Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition, 102(1):286-296, 2018
Márton J, Fodor T, Nagy L, Vida A, Kis G, Brunyánszki A, Antal M, Lüscher B, Bai P: PARP10 (ARTD10) modulates mitochondrial function., PLoS One, 13(1):e0187789, 2018
Vida A, Kardos G, Kovács T, Bodrogi BL, Bai P: The deletion of PARP1 changes the composition of the microbiome in the gut, Molecular Medicine Reports, 18(5):4335-4341, 2018
Mikó E, Vida A, Kovács T, Ujlaki Gy, Trencsényi Gy, Márton J, Sári Zs, Kovács P, Boratkó A, Hujber Z, Csonka T, Antal-Szalmás P, Watanabe M, Gombos I, Csoka B, Kiss B, Vígh L, Szabó J, Méhes G, Sebestyén A, Goedert JJ, Bai P: Lithocholic acid, a bacterial metabolite reduces breast cancer cell proliferation and aggressiveness., BBA – Bioenergetics 1859(9):958-974., 2018
Márton J, Péter M, Balogh G, Bódi B, Vida A, Szántó M, Bojcsuk D, Jankó L, Bhattoa Harjit P, Gombos I, Uray K, Horvath I, Török Zs, Bálint BL, Papp Z, Vígh L, Bai P: Poly(ADP-ribose) polymerase-2 is a lipid-modulated modulator of muscular lipid homeostasis., – Molecular and Cell Biology of Lipids 1863:1399-1422, 2018
Kovács T, Mikó E, Vida A, Sebő É, Toth J, Csonka T, Boratkó A, Ujlaki G, Lente G, Kovács P, Tóth D, Árkosy P, Kiss B, Méhes G, Goedert JJ, Bai P: Cadaverine, a metabolite of the microbiome, reduces breast cancer aggressiveness through trace amino acid receptors., Scientific Reports in press DOI:10.1038/s41598-018-37664-7, 2019
P (29%), Goedert JJ (7%), Kovacs T (6%), Miko E (29%), Vida A (29%): METHODS FOR DIAGNOSING BREAST CANCER, PCT/HU2018/050027, 2018
Bai P (23%), Goedert JJ (4%), Kovacs T (23%), Miko E (23%), Sebő É (2%), Tóth J (2%), Vida A (23%): Treatment and diagnosis of breast cancer, P1800271, 2018
Simon Á, Gulyás G, Mészár Z, Bhide M, Oláh J, Bai P, Csősz É, Jávor A, Komlósi I, Remenyik J, Czeglédi L: Proteomics alterations in chicken jejunum caused by 24 h fasting., PEERJ 7:e6588, 2019
Kristof E, Kulsoczki A, Veress R, Shaw A, Combi ZS, Varga K, Gyory F, Balajthy Z, Bai P, Bacso Z, Fesus L: Ilnterleukin-6 released from differentiating human beige adipocytes improves browning., BBA-Experimental Cell Research 377(1-2):47-55., 2019
Mikó E, Kovács T, Sebő É, Tóth J, Csonka T, Ujlaki G, Sipos A, Szabó J, Méhes G, Bai P: Microbiome – microbial metabolome – cancer cell interactions in breast cancer – familiar, but unexplored, Cells 8:293, 2019
Nagy L, Rauch B, Balla N, Ujlaki G, Kis G, Abdul-Rahman O, Kristóf E, Sipos A, Antal M, Tóth A, Debreceni T, Horváth A, Maros T, Csizmadia P, Szerafin T, Bai P: Olaparib induces browning of in vitro cultures of human primary white adipocytes., Biochemical Pharmacology 167:76-85., 2019
Szántó M, Dózsa A, Antal D, Szabó K, Kemény L, Bai P: Targeting the gut-skin axis – probiotics as new tools for skin disorder management?, Experimental Dermatology 28(11):1210-1218., 2019
Kovács P, Csonka T, Kovács T, Sári Z, Ujlaki G, Sipos A, Karányi Z, Szeőcs D, Hegedűs C, Uray K, Jankó L, Kiss M, Kiss B, Laoui D, Virág L, Méhes G, Bai P, Mikó E: Lithocholic acid, a metabolite of the microbiome, increases oxidative stress in breast cancer., Cancers 11(9):1255, 2019
Kiss B, Szántó M, Hegedűs C, Antal D, Szödényi A, Márton J, Méhes G, Virág L, Szegedi A, Bai P: Poly(ADP-ribose) polymerase-1 depletion enhances the severity of inflammation in an imiquimod-induced model of psoriasis., Experimental Dermatology 29(1):79-85., 2020
Hegedűs Cs, Boros G, Fidrus E, Kis GN, Antal M, Juhász T, Janka EA, Jankó L, Paragh G, Emri G, Bai P, Remenyik É: PARP1 Inhibition Augments UVB-Mediated Mitochondrial Changes – Implications for UV-Induced DNA Repair and Photocarcinogenesis, Cancers 12(1):5, 2020
Szántó M, Bai P: The role of ADP-ribose metabolism in metabolic regulation, adipose tissue differentiation, and metabolism, Genes and Development doi: 10.1101/gad.334284.119., 2020
Smolková K, Mikó E, Kovács T, Leguina-Ruzzi A, Sipos A, Bai P: NRF2 in regulating cancer metabolism., Antioxidants and Redox Signaling doi: 10.1089/ars.2020.8024., 2020
Jankó L, Sári Z, Kovács T, Kis G, Szántó M, Antal M, Juhász G, Bai P: Silencing of PARP2 blocks autophagic degradation., Cells https://doi.org/10.3390/cells9020380, 2020
Kovács T, Mikó E, Ujlaki G, Sári Z, Bai P: The microbiome as a component of the tumor microenvironment., Tumor Microenvironment – Novel Concepts. Advances in Experimental Medicine and Biology (ISSN:0065-2598). Springer-Nature Ed.: Alexander Birbrair, 2020
Csernus B, Biró S, Babinszky L, Komlósi I, Jávor A, Stündl L, Remenyik J, Bai P, Oláh J, Pesti-Asbóth G, Czeglédi L: Effect of carotenoids, oligosaccharides and anthocyanins on growth performance, immunological parameters and intestinal morphology in broiler chickens challenged with Esc, Animals 10(2), 347, 2020
Vida A, Bodrogi BL, Balogh B, Bai P: Taxamat: Automated Biodiversity Data Management Tool – implications for microbiome studies, Physiology International 1, 12-17., 2020
Kiss B, Mikó E, Sebő É, Toth J, Ujlaki G, Szabó J, Uray K, Bai P, Árkosy P: Oncobiosis and microbial metabolite signaling in pancreatic adenocarcinoma, Cancers, 12(5), 1068, 2020
Curtin N, Bányai K, Thaventhiran J, Le Quesne J, Helyes Z, Bai P: Repositioning PARP inhibitors for SARS-CoV-2 infection (COVID-19); a new multi-pronged therapy for ARDS?, British Journal of Pharmacology 177(16):3635-3645., 2020
Sári Z, Kovács T, Csonka T, Török M, Sebő É, Toth J, Tóth D, Mikó E, Kiss B, Szeőcs D, Uray K, Karányi Z, Kovács I, Méhes G, Árkosy P, Bai P: Fecal expression of E. coli lysine decarboxylase (LdcC) is downregulated in E-cadherin negative lobular breast carcinoma, Physiology International DOI: 10.1556/2060.2020.00016, 2020
Szabó Z, Marosvölgyi T, Szabó É, Bai P, Figler M, Verzár Z: The potential beneficial effect of EPA and DHA supplementation managing cytokine storm in COVID-19, Frontiers in Physiology 11:752., 2020
Nagy L, Béke F, Juhász L, Kovács T, Juhász-Tóth É, Docsa T, Tóth A, Gergely P, Somsák L, Bai P: Glycogen phosphorylase inhibitor, 2,3‐bis[(2E)‐3‐(4‐hydroxyphenyl)prop‐2‐enamido] butanedioic acid (BF142), improves baseline insulin secretion of MIN6 insulinoma cells, PLOS One 15(9):e0236081., 2020
Méhes G, Matolay O, Beke L, Czenke M, Pórszász R, Mikó E, Bai P, Berényi E, Trencsényi G: Carbonic anhydrase inhibitor acetazolamide enhances CHOP treatment response and stimulates effector T-cell infiltration in A20/BalbC murine B-cell lymphoma, International Journal of Molecular Sciences 21(14):E5001., 2020
Sári Zs, Mikó E, Kovács T, Jankó L, Csonka T, Lente G, Sebő É, Toth J, Tóth D, Árkosy P, Boratkó A, Ujlaki Gy, Török M, Kovács I, Szabó J, Kiss B, Méhes G, Goedert JJ, Bai P: Indolepropionic acid, a metabolte of the microbiome, has cytostatic properties in breast cancer by activating AHR and PXR receptors and inducing oxidative stress., Cancers, 12(9):2411., 2020
M, Bánhegyi V, Bódi B, Gyöngyösi A, Kovács Á, Árokszállási A, Hamdani N, Fagyas M, Édes I, Csanádi Z, Czuriga I, Kisvárday Z, Lekli I, Bai P, Tóth A, Papp Z, Czuriga D: Prophylactic, single-drug cardioprotection in a comparative, experimental study of doxorubicin-induced cardiomyopathy., Journal of Translational Medicine 18(1):470, 2020
Sári Zs, Mikó E, Kovács T, Boratkó A, Ujlaki Gy, Jankó L, Kiss B, Uray K, Bai P: Indoxylsufate, a metabolite of the microbiome, has cytostatic effects in breast cancer via activation of AHR and PXR receptors, Cancers 12(10), 2915., 2020
Curtin N, Bai P: PARPs, PAR and NAD Metabolism and Their Inhibitors in Cancer, Cancers 12(12):E3494., 2020
Hegedűs C, Juhász T, Fidrus E, Janka EA, Juhász G, Boros G, Paragh G, Uray K, Emri G, Remenyik É, Bai P: Cyclobutane pyrimidine dimers from UVB exposure induce a hypermetabolic state in keratinocytes via mitochondrial oxidative stress., Redox Biology doi: 10.1016/j.redox.2020.101808., 2020
Bai P (23%), Kovács T (23%), Mikó E (23%), Sári Zs (23%), Goedert JJ (4%), Tóth J (42%), Sebő É (2%): TREATMENT AND DIAGNOSIS OF BREAST CANCER., under review, 2020
Hegedűs C, Juhász T, Fidrus E, Janka EA, Juhász G, Boros G, Paragh G, Uray K, Emri G, Remenyik É, Bai P: Cyclobutane pyrimidine dimers from UVB exposure induce a hypermetabolic state in keratinocytes via mitochondrial oxidative stress., Redox Biology 38:101808, 2021
Smolkova K, Bai P: Editorial: Epithelial-Mesenchymal Transition: Yet Another Exciting Avenue in Cancer Metabolic Remodeling, Frontiers in Oncology 10:628664., 2021
Sipos A, Ujlaki G, Mikó E, Maka E, Szabó J, Uray K, Krasznai ZT, Bai P: The role of the microbiome in ovarian cancer: mechanistic insights into oncobiosis and to bacterial metabolite signaling., Molecular Medicine 27(1):33, 2021
Kiss B, Mikó E, Sebő É, Tóth J, Ujlaki G, Szabó J, Uray K, Bai P, Árkosy P: Onkobiózis és mikrobiális metabolikus jelátvitel pancreas adenocarcinomában, Gasztroenterológiai szemle (Central European Journal of Gastroenterology) 7(2):57-65, 2021
Jankó L, Kovács T, Laczik M, Sári Z, Ujlaki G, Kis G, Horváth I, Antal M, Vígh L, Bálint BL, Uray K, Bai P: Silencing of poly(ADP-ribose) polymerase-2 induces mitochondrial reactive species production and mitochondrial fragmentation, Cells 10(6):1387, 2021
Szántó M, Gupte R, Kraus LW, Pacher P, Bai P: PARPs in lipid metabolism and related diseases, Progress in Lipid Research 84:101117, 2021
Kacsir I, Sipos A, Ujlaki G, Buglyó P, Somsák L, Bai P, Bokor E,: Ruthenium half-sandwich type complexes with bidentate monosaccharide ligands show antineoplastic activity in ovarian cancer cell models through reactive oxygen species pr, International Journal of Molecular Medicine 22:10454, 2021
Simon Á, Némenth J, Jávor A, Komlósi I, Bai P, Oláh J, Juhász B, Kiss R, Szilvássy Z, Czeglédi L: Feeding state and age dependent changes in melanin-concentrating hormone expression in the hypothalamus of broiler chickens., Acta Biochimica Polonica 65(2):251-258, 2018
Simon Á, Jávor A, Bai P, Oláh J, Czeglédi L: ) Reference gene selection for reverse transcription quantitative polymerase chain reaction in chicken hypothalamus under different feeding regimes., Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition, 102(1):286-296, 2018
Vida A, Kardos G, Kovács T, Bodrogi BL, Bai P: The deletion of PARP1 changes the composition of the microbiome in the gut, Molecular Medicine Reports, 18(5):4335-4341, 2018
Mikó E, Vida A, Kovács T, Ujlaki Gy, Trencsényi Gy, Márton J, Sári Zs, Kovács P, Boratkó A, Hujber Z, Csonka T, Antal-Szalmás P, Watanabe M, Gombos I, Csoka B, Kiss B, Vígh L, Szabó J, Méhes G, Sebestyén A, Goedert JJ, Bai P: Lithocholic acid, a bacterial metabolite reduces breast cancer cell proliferation and aggressiveness., BBA – Bioenergetics 1859(9):958-974., 2018
Márton J, Péter M, Balogh G, Bódi B, Vida A, Szántó M, Bojcsuk D, Jankó L, Bhattoa Harjit P, Gombos I, Uray K, Horvath I, Török Zs, Bálint BL, Papp Z, Vígh L, Bai P: Poly(ADP-ribose) polymerase-2 is a lipid-modulated modulator of muscular lipid homeostasis., – Molecular and Cell Biology of Lipids 1863:1399-1422, 2018
Kovács T, Mikó E, Vida A, Sebő É, Toth J, Csonka T, Boratkó A, Ujlaki G, Lente G, Kovács P, Tóth D, Árkosy P, Kiss B, Méhes G, Goedert JJ, Bai P: Cadaverine, a metabolite of the microbiome, reduces breast cancer aggressiveness through trace amino acid receptors., Scientific Reports 9(1):1300, 2019
Simon Á, Gulyás G, Mészár Z, Bhide M, Oláh J, Bai P, Csősz É, Jávor A, Komlósi I, Remenyik J, Czeglédi L: Proteomics alterations in chicken jejunum caused by 24 h fasting., PEERJ 7:e6588, 2019
Kristof E, Kulsoczki A, Veress R, Shaw A, Combi ZS, Varga K, Gyory F, Balajthy Z, Bai P, Bacso Z, Fesus L: Ilnterleukin-6 released from differentiating human beige adipocytes improves browning., BBA-Experimental Cell Research 377(1-2):47-55., 2019
Mikó E, Kovács T, Sebő É, Tóth J, Csonka T, Ujlaki G, Sipos A, Szabó J, Méhes G, Bai P: Microbiome – microbial metabolome – cancer cell interactions in breast cancer – familiar, but unexplored, Cells 8:293, 2019
Nagy L, Rauch B, Balla N, Ujlaki G, Kis G, Abdul-Rahman O, Kristóf E, Sipos A, Antal M, Tóth A, Debreceni T, Horváth A, Maros T, Csizmadia P, Szerafin T, Bai P: Olaparib induces browning of in vitro cultures of human primary white adipocytes., Biochemical Pharmacology 167:76-85., 2019
Szántó M, Dózsa A, Antal D, Szabó K, Kemény L, Bai P: Targeting the gut-skin axis – probiotics as new tools for skin disorder management?, Experimental Dermatology 28(11):1210-1218., 2019
Kiss B, Szántó M, Hegedűs C, Antal D, Szödényi A, Márton J, Méhes G, Virág L, Szegedi A, Bai P: Poly(ADP-ribose) polymerase-1 depletion enhances the severity of inflammation in an imiquimod-induced model of psoriasis., Experimental Dermatology 29(1):79-85., 2020
Hegedűs Cs, Boros G, Fidrus E, Kis GN, Antal M, Juhász T, Janka EA, Jankó L, Paragh G, Emri G, Bai P, Remenyik É: PARP1 Inhibition Augments UVB-Mediated Mitochondrial Changes – Implications for UV-Induced DNA Repair and Photocarcinogenesis, Cancers 12(1):5, 2020
Szántó M, Bai P: The role of ADP-ribose metabolism in metabolic regulation, adipose tissue differentiation, and metabolism, Genes and Development 34(5-6):321-340, 2020
Smolková K, Mikó E, Kovács T, Leguina-Ruzzi A, Sipos A, Bai P: NRF2 in regulating cancer metabolism., Antioxidants and Redox Signaling 33(13):966-997, 2020
Jankó L, Sári Z, Kovács T, Kis G, Szántó M, Antal M, Juhász G, Bai P: Silencing of PARP2 blocks autophagic degradation., Cells 9(2):380, 2020
Csernus B, Biró S, Babinszky L, Komlósi I, Jávor A, Stündl L, Remenyik J, Bai P, Oláh J, Pesti-Asbóth G, Czeglédi L: Effect of carotenoids, oligosaccharides and anthocyanins on growth performance, immunological parameters and intestinal morphology in broiler chickens challenged with..., Animals 10(2), 347, 2020
Vida A, Bodrogi BL, Balogh B, Bai P: Taxamat: Automated Biodiversity Data Management Tool – implications for microbiome studies, Physiology International 1, 12-17., 2020
Kiss B, Mikó E, Sebő É, Toth J, Ujlaki G, Szabó J, Uray K, Bai P, Árkosy P: Oncobiosis and microbial metabolite signaling in pancreatic adenocarcinoma, Cancers, 12(5), 1068, 2020
Curtin N, Bányai K, Thaventhiran J, Le Quesne J, Helyes Z, Bai P: Repositioning PARP inhibitors for SARS-CoV-2 infection (COVID-19); a new multi-pronged therapy for ARDS?, British Journal of Pharmacology 177(16):3635-3645., 2020
Sári Z, Kovács T, Csonka T, Török M, Sebő É, Toth J, Tóth D, Mikó E, Kiss B, Szeőcs D, Uray K, Karányi Z, Kovács I, Méhes G, Árkosy P, Bai P: Fecal expression of E. coli lysine decarboxylase (LdcC) is downregulated in E-cadherin negative lobular breast carcinoma, Physiology International 107(2):349-358, 2020
Szabó Z, Marosvölgyi T, Szabó É, Bai P, Figler M, Verzár Z: The potential beneficial effect of EPA and DHA supplementation managing cytokine storm in COVID-19, Frontiers in Physiology 11:752., 2020
Nagy L, Béke F, Juhász L, Kovács T, Juhász-Tóth É, Docsa T, Tóth A, Gergely P, Somsák L, Bai P: Glycogen phosphorylase inhibitor, 2,3‐bis[(2E)‐3‐(4‐hydroxyphenyl)prop‐2‐enamido] butanedioic acid (BF142), improves baseline insulin secretion of MIN6 insulinoma cells, PLOS One 15(9):e0236081., 2020
Méhes G, Matolay O, Beke L, Czenke M, Pórszász R, Mikó E, Bai P, Berényi E, Trencsényi G: Carbonic anhydrase inhibitor acetazolamide enhances CHOP treatment response and stimulates effector T-cell infiltration in A20/BalbC murine B-cell lymphoma, International Journal of Molecular Sciences 21(14):E5001., 2020
Sári Zs, Mikó E, Kovács T, Jankó L, Csonka T, Lente G, Sebő É, Toth J, Tóth D, Árkosy P, Boratkó A, Ujlaki Gy, Török M, Kovács I, Szabó J, Kiss B, Méhes G, Goedert JJ, Bai P: Indolepropionic acid, a metabolte of the microbiome, has cytostatic properties in breast cancer by activating AHR and PXR receptors and inducing oxidative stress., Cancers, 12(9):2411., 2020
M, Bánhegyi V, Bódi B, Gyöngyösi A, Kovács Á, Árokszállási A, Hamdani N, Fagyas M, Édes I, Csanádi Z, Czuriga I, Kisvárday Z, Lekli I, Bai P, Tóth A, Papp Z, Czuriga D: Prophylactic, single-drug cardioprotection in a comparative, experimental study of doxorubicin-induced cardiomyopathy., Journal of Translational Medicine 18(1):470, 2020
Sári Zs, Mikó E, Kovács T, Boratkó A, Ujlaki Gy, Jankó L, Kiss B, Uray K, Bai P: Indoxylsufate, a metabolite of the microbiome, has cytostatic effects in breast cancer via activation of AHR and PXR receptors, Cancers 12(10), 2915., 2020
Curtin N, Bai P: PARPs, PAR and NAD Metabolism and Their Inhibitors in Cancer, Cancers 12(12):E3494., 2020
Hegedűs C, Juhász T, Fidrus E, Janka EA, Juhász G, Boros G, Paragh G, Uray K, Emri G, Remenyik É, Bai P: Cyclobutane pyrimidine dimers from UVB exposure induce a hypermetabolic state in keratinocytes via mitochondrial oxidative stress., Redox Biology 38:101808, 2021
Bai P (23%), Kovács T (23%), Mikó E (23%), Sári Zs (23%), Goedert JJ (4%), Tóth J (42%), Sebő É (2%): TREATMENT AND DIAGNOSIS OF BREAST CANCER., under PCT evaluation, 2020
Smolkova K, Bai P: Editorial: Epithelial-Mesenchymal Transition: Yet Another Exciting Avenue in Cancer Metabolic Remodeling, Frontiers in Oncology 10:628664., 2021
Sipos A, Ujlaki G, Mikó E, Maka E, Szabó J, Uray K, Krasznai ZT, Bai P: The role of the microbiome in ovarian cancer: mechanistic insights into oncobiosis and to bacterial metabolite signaling., Molecular Medicine 27(1):33, 2021
Jankó L, Kovács T, Laczik M, Sári Z, Ujlaki G, Kis G, Horváth I, Antal M, Vígh L, Bálint BL, Uray K, Bai P: Silencing of poly(ADP-ribose) polymerase-2 induces mitochondrial reactive species production and mitochondrial fragmentation, Cells 10(6):1387, 2021
Szántó M, Gupte R, Kraus LW, Pacher P, Bai P: PARPs in lipid metabolism and related diseases, Progress in Lipid Research 84:101117, 2021
Kacsir I, Sipos A, Ujlaki G, Buglyó P, Somsák L, Bai P, Bokor E,: Ruthenium half-sandwich type complexes with bidentate monosaccharide ligands show antineoplastic activity in ovarian cancer cell models through reactive oxygen species pr, International Journal of Molecular Medicine 22:10454, 2021
Kovács T, Mikó E, Ujlaki G, Yousef H, Csontos V, Uray K, Bai P: The involvement of oncobiosis and bacterial metabolite signaling in metastasis formation in breast cancer, Cancer and Metastasis Reviews 40(4):1223-1249, 2021
acsir I, Sipos A, Bényei A, Janka E, Buglyó P, Somsák L, Bai P, Bokor É: Reactive oxygen species production is responsible for antineoplastic activity of osmium, ruthenium, iridium and rhodium half-sandwich type complexes with bidentate glycosyl heterocyclic ligands in various cancer cell models, International Journal of Molecular Medicine 23(2):813, 2021
Antal D, Alimohammadi S, Bai P, Szöllősi AG, Szántó M: Antigen-presenting cells in psoriasis., Life 12(2):234, 2022
Balázs B, Tóth Z, Kacsir I, Sipos A, Buglyó P, Somsák L, Bokor É, Kardos G, Bai P: Targeting multiresistant Gram-positive bacteria by ruthenium, osmium, iridium and rhodium half-sandwich type complexes with bidentate monosaccharide ligands., Frontiers in Chemistry 10:868234, 2022
Rezen T, Rozman D, Kovács T, Kovács P, Sipos A, Bai P, Mikó E: The role of bile acids in carcinogenesis., Cellular and Molecualr Life Sciences 79(5):243, 2022
Lénárt K, Bankó C, Újlaki G, Póliska S, Kis G, Csősz É, Antal M, Bacsó Z, Bai P, Fésüs L, Mádi A: Tissue transglutaminase knock-out preadipocytes and beige cells of epidydimal fat origin possess decreased mitochondrial functions required for thermogenesis., International Journal of Molecular Medicine 23(9):5175, 2022
Antal D, Janka EA, Szabó J, Szabó IL, Szegedi A, Gáspár K, Bai P, Szántó M: Culture-based analyses of skin bacteria in lesional moist, and unaffected dry and sebaceous skin regions of Hidradenitis Suppurativa patients., Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology 36(9):e731-e733, 2022
Papp H, Bóvári-Biri J, Bánfai K, Juhász P, Mahdi M, Russo LC, Bajusz D, Sipos A, Petri L, Kemény Á, Madai M, Kuczmog A, Batta G, Mózner O, Vaskó D, Hirsch E, Bohus P, Méhes G, Tőzsér J, Curtin NJ, Helyes Z, Tóth A, Hoch NC, Jakab F, Keserű GM, Pongrácz JE, Bai P: Rucaparib blocks SARS-CoV-2 virus binding to cells and interleukin-6 release in a model of COVID-19., MedRXiv https://doi.org/10.1101/2022.06.30.22277079, 2022
Nagy L, Rauch B, Szerafin T, Uray K, Tóth A, Bai P: Nicotinamide-riboside shifts the differentiation of human primary white adipocytes to beige adipocytes impacting substrate preference and uncoupling respiration through SIRT1 activation and mitochondria-derived reactive species production., Frontiers Cell and Developmental Biology 10:979330, 2022
Wang L, Wang D, Sonzogni O, Ke S, Wang Q, Thavamani A, Batalini F, Stopka SA, Regan MS, Vandal S, Tian S, Pinto J, Cyr AM, Bret-Mounet V, Baquer G, Eikesdal HP, Yuan M, Asara JM, Heng YJ, Bai P, Agar NYR, Wulf GM: PARP-inhibition reprograms macrophages towards an anti-tumor phenotype., Cell Reports, 41(2):111462., 2022
Fagyas M, Nagy Jr B, Ráduly A, Siket Mányiné I, Mártha L, Erdősi G, Sipka S, Enyedi E, Pólik Z, Kappelmayer J, Papp Z, Borbély A, Szabó T, Balla J, Balla G, Bai P, Bácsi A, Tóth A: The majority of severe COVID-19 patients develop anti-cardiac autoantibodies., Geroscience in press, 2022
Kovács T, Rauch B, Mikó E, Bai P: Methods to assess the role of poly(ADP-ribose) polymerases in regulating mitochondrial oxidative function., Methods in Molecular Biology, in press. Ed: Alexei Tulin, 2023
Bai P, Balázs B, Bokor É, Buglyó P, Kacsir I, Kardos G, Kiss GA, Sipos A, Somsák L: Half sandvich transition metal complexes and uses thereof, submitted for PCT evaluation, 2022





 

Events of the project

 
2018-05-07 13:43:19
Résztvevők változása




Back »