Non-destructive, spatially-resolved element analysis of structured samples  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
124068
Type K
Principal investigator Szentmiklósi, László
Title in Hungarian Összetett minták roncsolásmentes lokális elemanalízise
Title in English Non-destructive, spatially-resolved element analysis of structured samples
Keywords in Hungarian prompt gamma aktivációs analízis, prompt-gamma aktivációs leképezés, neutronos képalkotás, röntgen képalkotás, Monte Carlo szimulációk
Keywords in English prompt-gamma activation analysis, prompt-gamma activation imaging, neutron imaging, X-ray imaging, Monte Carlo simulations
Discipline
Analytical Chemistry (Council of Physical Sciences)70 %
Ortelius classification: Instrumental analysis
Nuclear Physics (Council of Physical Sciences)30 %
Panel Chemistry 1
Department or equivalent Institute for Energy Security and Environmental Safety (Centre for Energy Research)
Participants Belgya, Tamás
Kis, Zoltán
Maróti, Boglárka
Starting date 2017-12-01
Closing date 2022-11-30
Funding (in million HUF) 34.566
FTE (full time equivalent) 10.50
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az elemanalitikában általánosan használt módszerek nem alkalmasak nagyméretű, heterogén vagy strukturált tárgyak tömbi összetétel-vizsgálatára. Roncsolásmentességének, valamint a neutronok és gamma fotonok nagy áthatolóképességének köszönhetően a neutrontomográfiával (NT) kombinált prompt gamma aktivációs leképezés (PGAI) azonban erre bizonyítottan alkalmas, mely nagy jelentőséggel bír értékes műtárgyak vizsgálatában és ipari alkalmazások esetén. Az ANCIENT CHARM EU FP7 NEST projekt keretében végzett demonstrációs mérések sikerét követően, 2012-ben helyeztük üzembe a BNC NIPS-NORMA világviszonylatban is egyedülinek számító mérőállomását.
Habár a módszer méréstechnikai szempontból már kiforrott, az adatfeldolgozás javításával az alkalmazhatóság határai kitolhatók. A kiértékelés továbbfejlesztésével integráltan értelmezzük a különböző térbeli felbontású adatokat, ezzel kiváltva a rendkívül időigényes pontonkénti 3D pásztázást. A neutronos képalkotás és a PGAI-NT módszerrel nyerhető lokális kémiai összetétel eredményeit az eddigieken túl kombinálni fogjuk nagyfelbontású röntgen-képalkotással, lézerszkennelt vagy CAD módszerekkel kapott pontfelhővel és voxeles MCNP számításokkal, hogy átfogó jellemzést adhassunk a makroszkopikus szerkezetről és a kérdéses pontok elemi összetételéről. Monte Carlo szimulációkkal számítjuk ki a tárgy belsejében fellépő neutron és gamma gyengülést, valamint validáljuk a tomográfia-alapú korrekciós eljárást, így torzítatlan lokális elemösszetétel adatokat kaphatunk.
A továbbfejlesztett kísérleti eljárást, adatfeldolgozást és korrekciós technikákat régészeti és ipari tárgyakon fogjuk alkalmazni.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Jelen kutatás célja kísérleti eljárás kidolgozása nagyméretű, strukturált és heterogén tárgyak átfogó jellemzésére, a prompt-gamma aktivációs analízis helyfüggő változata, a prompt-gamma aktivációs leképezés kiterjesztésével. A jelenleg alkalmazott neutron önárnyékolási és gamma önabszorpciós korrekciókat, amelyek szigorúan véve csak homogén és vékony mintákra érvényesek, adaptálni kell az újfajta mérési lehetőséghez. A térfogati effektusok korrekciója fontos tényező az eredmények szisztematikus hibájának elkerülésében, és egyúttal előfeltétele a módszer szélesebb körű tudományos hasznosításának és későbbi rutinszerű alkalmazásának.
A sugárzásos neutronbefogási reakcióból származó lokális kísérleti eredményekkel párhuzamosan szintén lokálisan ki kell számítani az anyag neutron és gamma abszorpciós tulajdonságait. A meglévő, eddig külön kezelt adatsorokból, pl. neutronos és röntgen képalkotásból, 3D Monte Carlo szimulációkból kinyerhető információt együtt kell értelmezni a térbeli elemanalízisből származó elemi koncentráció értékekkel, mindezt egységes szerkezetben.
A kísérletek során felvett képekből korrekciós tényezőket nyerhetünk ki, ezt azonban esetenként korlátozza a minta geometriája és összetétele. Ezeket a korlátokat anyagonként egyedileg meg kell vizsgálni és optimális mérési körülményeket ki kell alakítani. A fennmaradó kísérleti korlátokat számítógépes szimulációkkal fogjuk elkerülni, és ahol lehetséges, a két eljárást validálási céllal összevetjük.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A prompt-gamma aktivációs leképezést, mint a prompt-gamma aktivációs analízis térbeli felbontást is adó változatát a világon elsőként laboratóriumunkban fejlesztettük ki és vezettük be nagyértékű műtárgyak, egyedülálló anyagtudományi és ipari minták roncsolásmentes elemanalízisére. A neutronbefogásos gamma spektroszkópia elemanalitikai lehetőségeit a neutronos képalkotásból származó vizuális információval kibővítve hoztuk létre a PGAI-NT módszert. A NIPS-NORMA berendezés jelenleg az egyetlen rutinszerűen használt PGAI-NT mérőállomás, bejáratott módszertannal, felhasználóbarát szoftverekkel, rugalmas működéssel és több éves üzemeltetési gyakorlattal. Jelen kutatással megtarthatjuk vezető szerepünket a világban, ugyanakkor együtt kívánunk működni a külföldi kutatócsoportokkal a módszer elterjesztésében és a nálunk nem mérhető minták analízisében. Németországban 2018-19-re egy hasonló berendezést terveznek üzembe helyezni, valamint Koreában és az USA-ban is megfontolás tárgyát képezi ilyen irányú fejlesztés. Ezen mérőhelyeknél a neutronfluxus jelentősen nagyobb, ennek köszönhetően javulhat a térbeli felbontás és bővülhet a mérhető mintatípusok köre, ezáltal javulhat a módszer alkalmazhatósága és pontossága is.
A különféle tudományterületekről érkező felhasználóinkkal közösen elért eredményeink szilárd alapot jelentenek a pályázat eredményeinek tudományos hasznosítására. Eredményeink hazai és nemzetközi fórumokon történő bemutatása, vendégkutatói programunk és együttműködéseink mellett hallgatók, kutatók és szakmabeliek új generációjának képzése számottevő társadalmi haszonnal jár.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Értékes műtárgyak titkainak feltárásakor, egyedi anyagtudományi minták beható vizsgálatakor egyformán fontos az anyag szerkezetét és összetételét is meghatározni. A meglévő elemanalitikai módszerek többségének használhatósága csupán a felszíni rétegre korlátozódik, míg mások az anyag roncsolásával, vagy feloldásával járnak. Ezek a módszerek a tehát a fenti érzékeny, értékes minták vizsgálatára nem alkalmasak. A neutronok és a reakcióik során keletkező gamma sugárzás segítségével azonban reprezentatív és egyben térbeli felbontást is adó elemanalitikai eredményeket kaphatunk. Ez, a Budapesti Neutron Centrumban kifejlesztett, világszinten is egyedülálló méréstechnika, a prompt-gamma aktivációs leképezés alapja.
A pályázattal célunk, hogy az elemösszetétel adatokat egyesítsük a nagyfelbontású 3D neutronos és röntgen képalkotással, valamint pontos számítógépes szimulációs eredményekkel, így nyerve részletes térbeli információt a mintáról, annak legkisebb roncsolása nélkül. Ezeknek az eddig külön kezelt adathalmazoknak az együttes értelmezése jelentős előnyökkel jár, melynek köszönhetően új felhasználási területek válnak elérhetővé, és a módszer az interdiszciplináris kutatásban és ipari alkalmazásokban is további teret nyerhet.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Most widespread element analysis techniques are not suitable for bulky heterogeneous or structured objects. Prompt-gamma activation imaging (PGAI), in combination with neutron tomography (NT), has proven its potential to fill this niche, thanks to the non-destructive nature and the high penetration depth of neutrons and gammas. This is of utmost importance for valuable cultural heritage objects and industrial applications. Following the success of the demonstration measurements within the ANCIENT CHARM EU FP7 NEST project, NIPS-NORMA, the single operational facility for this purpose worldwide, was set up in 2012 at the Budapest Neutron Centre.
Although the instrumentation aspects of the technique became already mature, advances in the data treatment can further expand its applicability. The proposed research aims at improving the data processing part to benefit from the synergetic use of multiple spatially resolved datasets, making the highly time-consuming pointwise scanning unnecessary. Neutron imaging and local chemical compositions from PGAI-NT technique will be combined with high-definition X-ray imaging, CAD design or laser-scanned point cloud, and voxelized MCNP calculations in order to achieve a comprehensive characterization of macroscale structure and the in-depth, but still localized elemental composition. The Monte Carlo data will be used to correct for the neutron and gamma attenuation within the object and validate the tomography-based correction approach, ultimately achieving unbiased local element concentrations.
The advanced experimental practice, data processing and the correction techniques will be applied on art and industrial objects.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The motivation of the present research is to work out an advanced experimental procedure for comprehensive characterization of voluminous, and at the same time structured or heterogeneous objects. In order to achieve this aim, the spatially sensitive variant of the prompt gamma activation analysis, i.e. the prompt gamma activation imaging, is an adequate methodology. However, the present treatment of neutron self-shielding and gamma self-absorption, valid strictly only for homogeneous and thin samples, needs to be adapted to this new opportunity. The correction of the bulk sample effects is an important factor to avoid any systematic bias of the analytical results, a prerequisite to sustain the scientific utilization of the method, to comply with industrial quality standards, and finally to evolve it to a routine technique.
In parallel to the localized experimental data generated from the radiative neutron capture reaction, the neutron and gamma-absorption properties of the matter has to be pointwise quantified. We have to recover the already available information within the so-far separately treated datasets, e.g. neutron imaging, X-ray imaging, or spatially resolved Monte Carlo results and interpret them with the spatially resolved element analysis data in a unified approach.
The correction methods based on experimentally taken images have limitations, depending on the sample geometry and composition. This will be investigated and the optimal experimental conditions will be defined. With computer simulations, we will circumvent of the remaining limitations, and wherever possible, the two approaches will be crosschecked for validation.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Prompt gamma activation imaging, as a spatially resolved version of the well-established prompt gamma activation analysis technique, was invented and set up for the first time at our laboratory, and is being applied to the non-destructive analysis of valuable art objects, unique material science samples or industrial items. The element analysis capabilities of the neutron-capture gamma spectroscopy was extended with visual information from neutron imaging, forming the PGAI-NT technique. The NIPS-NORMA experimental station is at present the single facility in routine operation worldwide for PGAI-NT, with proven practices, convenient software background, flexible operation and several years of application experience. We can keep our leading position if the present research achieves its goals, but we intend to cooperate with our international partners to propagate the technique and find sustainable applications. An experimental station is expected to set up in Germany for 2018-19, whereas others are under consideration in Korea and USA. At these facilities, thanks to their higher neutron flux, one can further improve the spatial resolution and extend the portfolio of amenable sample types, improving the overall relevance and fitness of the technique.
The results we achieved in the recent past together with our cross-disciplinary scientific user base offers a solid foundation for scientific utilization of the present project’s results. The advancement of our user program and collaborations will generate social benefit by training a new generation of students, researchers and professionals and by worldwide dissemination and communication of our achievements to diverse audiences.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

To reveal the secrets of precious art objects, scrutinize unique material science samples or understand the behavior of industrial items, structure- and composition-characterization are equally important. Most existing element analysis techniques are limited to the surface layers only, while others require destructive sampling or dissolution. These approaches are all inappropriate for such delicate or valuable samples. A representative and at the same time spatially resolved element analysis can be achieved by means of neutrons and the emerging gamma radiation. This is the basis of the prompt-gamma activation imaging technique, a one-of-a-kind instrument and methodology developed at the Budapest Neutron Centre.
Our goal with this project is to combine element composition data with high-definition 3D imaging by neutrons and X-rays, as well as with results from detailed computer simulations to characterize the matter of the object in a spatially resolved and still non-destructive way. The joint interpretation of these so-far separately treated datasets offers significant benefits.
Thanks to these advancements, new fields of applications will become available, and the technique can find its application niche in multi-disciplinary research as well as in industrial applications.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Átfogó módszert dolgoztunk ki a prompt-gamma aktivációs analízisben (PGAA) fellépő, a neutron önárnyékolással és a gamma önabszorpcióval összefüggő mátrix hatás korrigálására. Célunk ezzel a módszer alkalmazási körének kiterjesztése volt az ideális pontszerű minta geometriától a valós mintákra, hiszen a felhasználói közösségünk folyamatosan igényli a kiterjedt, komplex alakú, strukturált vagy inhomogén tárgyak térfogatra reprezentatív vagy helyzetérzékeny elemösszetétel-elemzését. Célunkat háromdimenziós felületi és térfogati digitális képalkotási technikák (optikai 3D szkennelés, röntgen- vagy neutrontomográfia), pozícióérzékeny elemösszetétel mérés (PGAI) és Monte Carlo számítógépes szimulációk kombinációjával értük el. A kapott pontos geometriai adatokat az MCNP szimulációs környezetbe konvertáltuk, pontosan reprodukálva a valós kísérleti elrendezést. A tárgyon keresztülhaladó neutronok és prompt-gamma fotonok gyengülését szimuláltuk és most először sikerült kvantitatív korrekciót elérni. A módszert, teszt mintákon végzett validálás után, kiterjedt kőzetmintákra és műtárgyakra alkalmaztuk, hogy roncsolásmentesen meghatározzuk azok elemi összetételét. Jó egyezést találtunk a különböző mérési pontok, valamint egy spektrumon belül, egy adott elem különböző gamma energiáknál található analitikai csúcsai között. Ez a fejlesztés nagymértékben kiszélesíti a PGAA módszer és a Budapesti Neutron Centrum PGAA és NIPS-NORMA mérőhelyeinek alkalmazhatóságát.
Results in English
We worked out a method to correct for the negative matrix effect of prompt-gamma activation analysis (PGAA) - related to the neutron self-shielding and gamma self-absorption – and thereby extending the scope of the technique from ideal point-like sample geometry to real-world samples. This was driven by the need from our user community for bulk-representative or position-sensitive elemental composition analysis of voluminous, complex-shaped, structured, or inhomogeneous objects. Our goal was achieved by a combination of three-dimensional surface and volumetric digital imaging techniques (optical 3D scanning, X-ray or neutron tomography), position-resolved element composition analysis (PGAI), and Monte Carlo computer simulations. The shapes of the samples were converted into the MCNP simulation environment, implementing the real experimental geometry. Neutrons and prompt-gamma rays were propagated through the object, and the attenuation of both radiation types was simulated. For the first time, a quantitative correction could be achieved. The method, after validation on test samples, was applied to bulky stone samples and art objects. Good general consistency was found between measurement positions, as well as in one spectrum, between the analytical lines of an element at multiple gamma energies. This development greatly improves the applicability of the PGAA method in general, as well as the capabilities of Budapest Neutron Centre’s PGAA and NIPS-NORMA facilities.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124068
Decision
Yes





 

List of publications

 
Boglárka Maróti, Zsolt Révay, László Szentmiklósi, Krzysztof Kleszcz, Dénes Párkányi, Tamás Belgya: Benchmarking PGAA, in-beam NAA, reactor-NAA and handheld XRF spectrometry for the element analysis of archeological bronzes, J Radioanal Nucl Chem 317 (2) 1151-1163, 2018
Z. Kis, B. Maróti, L.Z. Horváth, L. Szentmiklósi: Neutron and X-ray imaging of cultural heritage objects at the Budapest Neutron Centre (BNC), poszter, MLZ Conference Neutrons for Culture and Art, 2018. június 19-22, Lengries, Németország, 2018
Szentmiklósi László: Cultural Heritage Applications of Neutron- and X-ray Based Element Analysis and Imaging, RER1018-1903646 - IAEA Regional Training Course on X-ray Imaging Technology in Cultural Heritage, Belgrade, Serbia, 7-11 October 2019, 2019
A. M. Hurst, A. Ureche, B.L. Goldblum, R.B. Firestone, M.S. Basunia, L.A. Bernstein, Zs. Révay, L. Szentmiklósi, T. Belgya, J. E. Escher, I. Harsányi, M. Krticka, B.W. Sleaford, and J. Vujic: Radiative-capture cross sections for the 139La(n,g) reaction using thermal neutrons and structural properties of 140La, Phys Rev C, 2019
Hjalmar Staf, Zoltán Kis, László Szentmiklósi, Bartek Kaplan, Erik Olsson and Per-Lennart Larsson: Determining the density distribution in cemented carbide powder compacts using 3D neutron imaging, Powder Technology 354 584-590, 2019
Szentmiklósi László: Inhomogén és szabálytalan alakú minták roncsolásmentes elemzése, prompt-gamma aktivációs analízissel, Radiokémiai alkalmazások a 21. században II. rész: Anyagvizsgálat sugárzással c. előadói nap, 2021
Szentmiklósi László: Neutron és röntgen képalkotó módszerek és alkalmazásaik a Budapesti Neutron Centrumban (BNC), Országos Röntgentomográfiás Fórum II., 2021
László Szentmiklósi, Boglárka Maróti, Zoltán Kis, József Janik, László Z. Horváth: 3D mesh geometries and additive manufacturing in particle beam experiments, J. Radioanal. Nucl. Chem. 320 451–457, 2019
Szentmiklósi László: Industrial applications of neutron techniques, IAEA EVT2002090 Consultancy Meeting on Applications of Neutron Activation Analysis and Prompt Gamma Analysis with Research Reactors and Portable Neutron Sources, 2020
G. Zichittella, M. Scharfe, B. Puértolas, V. Paunović, P. Hemberger, A. Bödi, L. Szentmiklósi, N. López, J. Pérez-Ramírez: Halogen-Dependent Surface Confinement Governs Selective Alkane Functionalization to Olefins, Angewandte Chemie, 58 (18) 5877-5881, 2019
Szentmiklósi László, Kis Zoltán, Maróti Boglárka, Szilágyi Veronika, Gméling Katalin, Rosta László, Kun Tibor, Baranyai Rózsa, Fábián Margit, Bottyán László, Janik József: Tudomány az innováció szolgálatában: neutronos anyagvizsgálati módszerek ipari alkamazásai a Budapesti Neutron Centrumban, Fizikai Szemle 9 302–308, 2019
Rosta László, Bajnk Katalin, Baranyai Rózsa, Belgya Tamás, Bottyán László, Fábián Margit, Füzi János, Kis Zoltán, Len Adél, Szentmiklósi László: Innováció és a 60 éves Budapesti Kutatóreaktor, Fizikai Szemle 11 381-387, 2019
Kis Zoltán, Maróti Boglárka, Szentmiklósi László: Lokális hidrogéntartalom mérése roncsolásmentes neutronos módszerekkel cirkónium fűtőelemburkolatok hossztengelye mentén, Nukleon, 6 26-31, 2019
Juhász Péter, Szentmiklósi László: Atomenergiai mérnök, M5 Mesterember TV műsor, 2019.12.15., 2019
T. Calligaro, L. Arean, C. Pacheco, Q. Lemasson, L. Pichon, B. Moignard, C. Boust, L. Bertrand, S. Schoeder, M. Thoury, L. Rosta, L. Szentmiklósi, J. Füzi, Z. László, V. Heirich: A new 3D positioner for the analytical mapping of non-flat objects under accelerator beams, Nucl. Instr. Meth B (submitted), 2020
Boglárka Maróti, Bálint Polonkai, Veronika Szilágyi, Zoltán Kis, Zsolt Kasztovszky, László Szentmiklósi, Balázs Székely: Joint Application of Structured-Light Optical Scanning, Neutron Tomography and Position-Sensitive Prompt Gamma Activation Analysis for the Non-Destr, NDT & E International, 2020
László Szentmiklósi, Boglárka Maróti, Zoltán Kis, József Janik: Prompt-gamma activation analysis of bulky and structured samples, 27th Seminar on Activation Analysis and Gamma Spectrometry, 2019
Boglárka Maróti, Ildikó Harsányi, László Szentmiklósi: Prompt gamma activation analysis of layered metal samples, 27th Seminar on Activation Analysis and Gamma Spectrometry, 2019
László Szentmiklósi, Boglárka Maróti , Zoltán Kis: Extension of prompt-gamma activation analysis towards irregular shaped and non-homogeneous samples, 2nd International Conference on Radioanalytical and Nuclear Chemistry, 2019
Boglárka Maróti, László Szentmiklósi, Zoltán Kis: Assessment of neutron self-shielding and gamma self-absorption of materials in a white-beam of guided neutrons, 2nd International Conference on Radioanalytical and Nuclear Chemistry, 2019
Maróti Boglárka, Polonkai Bálint, Szilágyi Veronika, Kis Zoltán, Kasztovszky Zsolt, Szentmiklósi László, Székely Balázs: Tengeri sün fosszíliák komplex roncsolásmentes morfológiai és elemanalitikai vizsgálata, Őszi Radiokémiai Napok 2019 absztakt kötet, 2019
Szentmiklósi László, Maróti Boglárka, Kis Zoltán: Háromdimenzióban struktúrált minták elemzése prompt gamma aktivációs analízissel, Őszi Radiokémiai Napok absztrakt kötet, 2019
B. Székely, B. Polonkai, B. Maróti, Zs. Kasztovszky, V. Szilágyi, Z. Kis, L. Szentmiklósi: A pilot PGAA study on Miocene echinoid specimens from Hungarian public collections, European Geochemical Congress General Assembly 2019, 2019
B. Maróti, B. Polonkai, V. Szilágyi, Z. Kis, Zs. Kasztovszky, L. Szentmiklósi, B. Székely: Joint application of non-destructive 3D imaging and analytical techniques on Miocene echinoid specimens, European Geochemical Congress General Assembly, GI2.3 Session, 2019
László Szentmiklósi, Zoltán Kis, Boglárka Maróti: Integration of neutron-based elemental analysis and imaging to characterize complex cultural heritage objects, Springer Handbook of Cultural Heritage Analysis, 2020
L. Szentmiklósi: Industrial applications of neutron techniques - case studies to solve engineering challenges, “Inspiration, innovation, competitiveness” conference by the Budapest Neutron Centre, 2019
M. Tanaka, L. Szentmiklósi: Application of quantum beams to cultural objects: Toward elucidation of the manufacturing techniques and materials that are being lost, The 177th Meeting of the Iron and steel Institute of Japan, March 17-19, 2019, 2019
B. Maróti, I. Harsányi, Á. Király, Gy. Káli, Zs. Kasztovszky, Z. Kis, J. G. Tarbay, G. Wilhelm, L. Szentmiklósi, V. Kiss, G. Szabó: Integration of elemental analysis and imaging methods is studying production and use of bronze spirals in the 2nd Millennium BC Carpathian Basin, 5th International Conference on Archaeometallurgy in Europe, 2019
T. Calligaro, L. Arean, C. Pacheco, Q. Lemasson, L. Pichon, B. Moignard, C. Boust, L. Bertrand, S. Schoeder, M. Thoury, L. Rosta, L. Szentmiklósi, J. Füzi, Z. László, V. Heirich: A new 3D positioner for the analytical mapping of non-flat objects under accelerator beams, Nuclear Instruments and Methods in Physics Research B 467 2020, 65-72, 2020
Boglárka Maróti, Bálint Polonkai, Veronika Szilágyi, Zoltán Kis, Zsolt Kasztovszky, László Szentmiklósi, Balázs Székely: Joint Application of Structured-Light Optical Scanning, Neutron Tomography and Position-Sensitive Prompt Gamma Activation Analysis for the Non-Destr, NDT & E International 115, 2020, 102295, 2020
Szentmiklósi, L., Kis, Z., Maróti, B., Horváth, L.Z.: Correction for neutron self-shielding and gamma-ray self-absorption in prompt-gamma activation analysis for large and irregularly-shaped samples, J. Anal. At. Spectrom. in press, 2020
Maróti Boglárka, Szilágyi Veronika, Harsányi Ildikó, Kasztovszky Zsolt, Szentmiklósi László: Régészeti kőeszközök és bronztárgyak vizsgálata hordozható készülékekkel, Archeometriai Műhely 2020/XVII./3, 2020
László Szentmiklósi, Zoltán Kis, Boglárka Maróti: Integration of neutron-based elemental analysis and imaging to characterize complex cultural heritage objects, Springer Handbook of Cultural Heritage Analysis, 2022
Szentmiklósi, L., Kis, Z., Maróti, B., Horváth, L.Z.: Correction for neutron self-shielding and gamma-ray self-absorption in prompt-gamma activation analysis for large and irregularly-shaped samples, J. Anal. At. Spectrom. 36 103–110, 2021
László Szentmiklósi, Boglárka Maróti, Zoltán Kis: Prompt-gamma activation analysis and neutron imaging of layered metal structures, Nucl. Instr. Meth. A, 1011 165589, 2021
László Szentmiklósi, Zoltán Kis, Manako Tanaka, Boglárka Maróti, Masato Hoshino, Katalin Bajnok: Revealing hidden features of a Japanese articulated iron lobster via non-destructive local element analysis and 3D imaging, Journal of Analytical Atomic Spectrometry, 36 2439-2443, 2021
Csákvári Szabolcs: Porcelán dísztárgyak jellemzése neutron- és röntgenanalitikai módszerekkel, ELTE TTK Kémiai Intézet, 2021
János Gábor Tarbay, Boglárka Maróti, Zoltán Kis, György Káli, László Szentmiklósi: Non-destructive Analysis of a Late Bronze Age Hoard from the Velem-Szent Vid Hillfort, Hungary, J. Archeol. Sci. 127 105320, 2021
Tamás Belgya, László Szentmiklósi: Monte-Carlo calculated detector response functions to unfold radiative neutron capture spectra, Nucl. Instr. Meth A. 991 165018, 2021
Boglárka Maróti, György Káli: Non-destructive characterization of bronze objects from Ráksi and the Pusztasárkánytó depot find, Acta Archaeologica Academiae Scientiarum Hungaricae 72, 21-25, 2021
Szentmiklósi László: CERIC HERCULES School video: Prompt-Gamma Neutron Activation Analysis (PGAA) and Neutron Imaging at BNC, https://www.youtube.com/watch?v=APCQiATOR7g&t=7s, 2021
G. Zichittella, M. Scharfe, B. Puértolas, V. Paunović, P. Hemberger, A. Bödi, L. Szentmiklósi, N. López, J. Pérez-Ramírez: Halogen-Dependent Surface Confinement Governs Selective Alkane Functionalization to Olefins, Angewandte Chemie, 58 (18) 5877-5881, 2019
Boglárka Maróti, Bálint Polonkai, Veronika Szilágyi, Zoltán Kis, Zsolt Kasztovszky, László Szentmiklósi, Balázs Székely: Joint Application of Structured-Light Optical Scanning, Neutron Tomography and Position-Sensitive Prompt Gamma Activation Analysis for the Non-Destr, NDT & E International 115, 2020, 102295, 2020
Szentmiklósi László, Maróti Boglárka, Kis Zoltán: Háromdimenzióban struktúrált minták elemzése prompt gamma aktivációs analízissel, Őszi Radiokémiai Napok absztrakt kötet, 2019
László Szentmiklósi, Zoltán Kis, Boglárka Maróti: Integration of neutron-based elemental analysis and imaging to characterize complex cultural heritage objects, Springer Handbook of Cultural Heritage Analysis, 2022
Szentmiklósi, L., Kis, Z., Maróti, B., Horváth, L.Z.: Correction for neutron self-shielding and gamma-ray self-absorption in prompt-gamma activation analysis for large and irregularly-shaped samples, J. Anal. At. Spectrom. 36 103–110, 2021
László Szentmiklósi, Boglárka Maróti, Zoltán Kis: Prompt-gamma activation analysis and neutron imaging of layered metal structures, Nucl. Instr. Meth. A, 1011 165589, 2021
László Szentmiklósi, Zoltán Kis, Manako Tanaka, Boglárka Maróti, Masato Hoshino, Katalin Bajnok: Revealing hidden features of a Japanese articulated iron lobster via non-destructive local element analysis and 3D imaging, Journal of Analytical Atomic Spectrometry, 36 2439-2443, 2021
Csákvári Szabolcs: Porcelán dísztárgyak jellemzése neutron- és röntgenanalitikai módszerekkel (MSc diplomamunka), ELTE TTK Kémiai Intézet, 2021
János Gábor Tarbay, Boglárka Maróti, Zoltán Kis, György Káli, László Szentmiklósi: Non-destructive Analysis of a Late Bronze Age Hoard from the Velem-Szent Vid Hillfort, Hungary, J. Archeol. Sci. 127 105320, 2021
Tamás Belgya, László Szentmiklósi: Monte-Carlo calculated detector response functions to unfold radiative neutron capture spectra, Nucl. Instr. Meth A. 991 165018, 2021
Szentmiklósi László: CERIC HERCULES School video: Prompt-Gamma Neutron Activation Analysis (PGAA) and Neutron Imaging at BNC, YouTube, 2021
László Szentmiklósi, Boglárka Maróti, Szabolcs Csákvári, Thomas Calligaro: Position-sensitive bulk and surface element analysis of decorated porcelain artifacts, Materials (Material Analysis in Cultural Heritage Special Issue), 2022, 15(15), 5106, 2022
Nóvum TV: Belátni oda, ahova senki - mélységi roncsolásmentes vizsgálatokat végeznek az Energiatudományi Kutatóközpont szakemberei, m5 TV csatorna, 2022
Innovátor: Az Innovátor című magazinműsor magyar kutatók fejlesztéseit, mérnöki bravúrokat, vállalkozások érdekesebbnél-érdekesebb innovációit, műszaki megoldásait mutatja be, közérthető módon., 62. rész, 2022
Maróti Boglárka, Kis Zoltán, Szentmiklósi László: Szabályos alakú, térben összetett minták roncsolásmentes analízise, Őszi Radiokémiai Napok absztrakt kötet, 2021
MTA Kémiai Tudományok Osztálya: 2022 április hónap kiemelt publikációi, MTA honlap, 2022
Szentmiklósi László, Maróti Boglárka, Kis Zoltán: Összetett minták roncsolásmentes elemanalízise, Őszi Radiokémiai Napok absztrakt kötet, 2021
Szentmiklósi László, Maróti Boglárka, Kis Zoltán: Strukturált minták kvantitatív elemzése Prompt Gamma Aktivációs Analízissel, Őszi Radiokémiai Napok absztrakt kötet, 2022
Maróti Boglárka, Kis Zoltán, Szentmiklósi László: Összetett régészeti tárgyak roncsolásmentes elemanalízise, Őszi Radiokémiai Napok absztrakt kötet, 2022
László Szentmiklósi, Boglárka Maróti, Zoltán Kis: Prompt-gamma activation analysis of bulky and structured samples, 8th International k0-users workshop, 2022
Boglárka Maróti, Zoltán Kis, László Szentmiklósi: Non-destructive analysis of structured samples, validation of the MCNP simulations on test objects, 8th International k0-users workshop, 2022
Szentmiklósi László, Kis Zoltán, Maróti Boglárka: Kiterjedt és strukturált minták elemösszetételének meghatározása prompt gamma aktivációs analízissel, Fizikus Vándorgyűlés, 2022
László Szentmiklósi, Boglárka Maróti, Zoltán Kis: Prompt-gamma activation analysis of bulky and structured samples (invited speaker), 15th Biennial Symposium on Nuclear and Radiochemistry (NUCAR-2021), India, 2022
Szentmiklósi László, Szilágyi Veronika: Neutron and X-ray imaging at the Budapest Neutron Centre: overview and application highlights, Országos Röntgentomográfiás Fórum III, 2022
László Szentmiklósi, Boglárka Maróti, Zoltán Kis, Zsolt Kasztovszky: Integration of neutron-based elemental analysis and imaging methods and applications to cultural heritage research, Journal of Archaeological Science: Reports 20 476–482, 2018
László Szentmiklósi: Fitting special peak shapes of prompt gamma spectra, J Radioanal Nucl Chem 315 (3) 663–670, 2018
Boglárka Maróti, Zsolt Révay, László Szentmiklósi, Krzysztof Kleszcz, Dénes Párkányi, Tamás Belgya: Benchmarking PGAA, in-beam NAA, reactor-NAA and handheld XRF spectrometry for the element analysis of archeological bronzes, J Radioanal Nucl Chem 317 (2) 1151-1163, 2018
Hjalmar Staf, Zoltán Kis, László Szentmiklósi, Bartek Kaplan, Erik Olsson and Per-Lennart Larsson: Determining the density distribution in cemented carbide powder compacts using 3D neutron imaging, Powder Technology (submitted), 2019
Szentmiklósi László, Maróti Boglárka, Kis Zoltán, Janik József: Kiterjedt és struktúrált minták elemzése prompt gamma aktivációs analízissel, Abstract Book of Őszi Radiokémiai Napok, 2018
Maróti Boglárka, Harsányi Ildikó, Szentmiklósi László: Réteges minták prompt gamma aktivációs analízise, Abstract Book of Őszi Radiokémiai Napok 2018, 2018
László Szentmiklósi, Boglárka Maróti, Zoltán Kis, József Janik, László Zoltán Horváth: 3D Mesh Geometries and Additive Manufacturing in Particle Beam Experiments at Large-scale Scientific Facilities, Additive Manufacturing (submitted), 2019
Szentmiklósi László: Kiterjedt és strukturált minták elemösszetétel meghatározása prompt gamma aktivációs analízissel, MTA Kémiai Tudományok Osztálya osztályülés, (meghívott előadó), 2022
László Szentmiklósi, Boglárka Maróti, Zoltán Kis: Quantitative, non-destructive elemental composition analysis of 3D-structured samples, Journal of Analytical Atomic Spectrometry (accepted), 2023




Back »