Plant ferric chelate reductases: Key components of the reduction-based iron uptake  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
124159
Type K
Principal investigator Solti, Ádám
Title in Hungarian Növényi vas-kelát-reduktázok: a redukción alapuló vasfelvétel kulcsszereplői
Title in English Plant ferric chelate reductases: Key components of the reduction-based iron uptake
Keywords in Hungarian enziaktivitás, vas-kelát-reduktáz, vas-anyagcsere, fenoloid metabolitok, protein interakciók
Keywords in English enzyme activity, ferric chelate reductase, iron metabolism, phenolic compounds, protein interactions
Discipline
Crop physiology (Council of Complex Environmental Sciences)60 %
Ortelius classification: Plant nutrition
Plant biotechnology (Council of Complex Environmental Sciences)30 %
Analytical Chemistry (Council of Physical Sciences)10 %
Ortelius classification: Instrumental analysis
Panel Plant and animal breeding
Department or equivalent Department of Plant Physiology and Molecular Plant Biology (Eötvös Loránd University)
Participants Boldizsár, Imre
Fodor, Ferenc
Kovács, Krisztina
Tamás, László
Zelenyánszki, Helga
Starting date 2017-09-01
Closing date 2022-02-28
Funding (in million HUF) 47.592
FTE (full time equivalent) 10.20
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A világ mezőgazdaságilag művelhető területeinek 30%-a potenciálisan vashiányosnak tekinthető. A termesztett növények az emberi táplálkozás legjelentősebb vasforrásai, így vas-anyagcseréjük, illetve a vas korlátozott hozzáférésére adott válaszaik megismerése kiemelten fontos a biomassza-produkciójuk és a tápértékük növeléséért. A vas-kelát-reduktázok (FCR) a redukción alapuló növényi vasfelvételi stratégia kulcsenzimei, melyek majd’ minden növényi membrántípusban előfordulnak. Szerepük esszenciális az oldhatatlan Fe(III)-vegyületek és Fe(III)-komplexek felvételt elősegítő redukciójában, azonban működésük és szabályozásuk részletei vitatottak. Néhány közelmúltban nyilvánosságra került eredmény felveti a kérdést, hogy az FCR enzimek különböző fenoloid metabolitok közreműködését igénylik a Fe(III)-vegyületek redukciójához, valamint hogy interakcióban állnak olyan Fe-felvételben fontos membránproteinekkel, melyek a felvétel szabályozásában fontosak. E feltevések megválaszolásához (i) kumarin és flavonoid gyökér-exudátumokat kívánunk tisztítani, melyek jelenlétében (ii) gyökerek in vivo és tisztított membránok in vitro FCR enzimkinetikáját fogjuk mérni. A szabályozásban fontos kapcsolatok feltárásához marker-jelölt rekombináns FCR fehérjéket hozunk létre. A tervezett munkát kumarin-elválasztó repce (Brassica napus) és flavonoid-elválasztó uborka (Cucumis sativus) modellnövényeken fogjuk végezni. A munkához HPLC, Mössbauer spektroszkópiai, membránizolálási, enzim-kinetikai, fehérje-elválasztási és molekuláris biológiai technikákat használunk. A várt eredmények hozzájárulnak a növények redukción alapuló vasfelvételi és transzport-folyamatainak részletesebb megértéséhez.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A vas-kelát-reduktázok (FCR) a redukción alapuló növényi vasfelvételi stratégia kulcsenzimei, melyek megtalálhatóak mind a plazma-, mind az organelláris membránokban. Fontosságuk ellenére a pontos működési mechanizmusuk több tekintetben is vitatott. Bár a vashiányos növények fenoloid anyagcseretermékek: kumarin- és flavonoid-számazékok kiválasztása régóta ismert, a közelmúlt eredményei megerősítették korábbi feltevésünket, hogy e vegyületeknek szerepe lehet a redukáló erő szállításában az FCR enzimek és az (oldhatatlan) Fe(III)-vegyületek között. Korábbi Mössbauer spektroszkópiai eredmények alapján feltételezzük, hogy a redukciót követően a Fe(II) azonnal transzportálódhat a membránokon keresztül, amely együttműködést feltételez az FCR és a felvétel szabályozásában fontos fehérjék között. E korábbi eredményekre alapozva tisztázni kívánjuk többek között a fenoloid metabolitok szerepét az FCR aktivitásban, valamint kimutatni az FCR enzimekkel kölcsönhatásban álló fehérjéket a gyökerek és mezofillum-sejtek plazmamembránjának, illetve a kloroplasztisz belső burkolómembrán szintjén. Általunk tisztított kumarin- és flavonoid-származékokkal in vivo és in vitro enzim-kinetikai tesztekben megvizsgáljuk, hogy e metabolitok reverzibilis redukciója miképpen járul hozzá a redukáló erő szállításához a membránban elhelyezkedő enzim és a vas-vegyületek között. Markerjelölt rekombináns fehérjék expreszáltatását membránizolálási és natív proteinkomplex-elválasztási technikákkal kombinálva vizsgáljuk és jellemezzük az FCR enzimek fehérje kölcsönhatásait. E vizsgálatokkal megválaszolhatjuk, hogy a fehérje interakciók milyen módon járulnak hozzá a Fe(II)-képződéshez és felvételhez.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A vas az egyik legfontosabb ásványos tápelem mind növények, de az emberi szervezet számára is. Környezeti okok miatt a világ művelhető területeinek jelenleg hozzávetőlegesen 30% potenciálisan vashiányosnak tekinthető, amely arány a jövőben klimatikus és gazdasági okokból emelkedhet. A vas elérhetőségének korlátozottsága erős visszaesést okoz a növények biomassza-produkciójában, valamint a termesztett növények tápértékében is, ezért a vashiány a egyik legfontosabb mezőgazdasági, illetve emberi táplálkozás-élettani problémának is számít. A magasabbrendű növények redukción alapuló vasfelvételi rendszerének kulcsenzimei a vas-kelát-oxidoreduktázok (FCR), melyek megtalálhatóak a gyökerek és a mezofillum-sejtek plazmalemmájában, valamint a sejtorganellumok, így a kloroplasztiszok burkolómembránjában is. Bár az FCR enzimek fontossága régóta ismert a növények vasháztartásában, működésük részletei, különös tekintettel a kumarin- és flavonoid-származékok kiválasztásának közlemúltban leírt, a vasfelvételben betöltött szerepének ismeretében, további kutatásokat igényelnek. Hasonlóképpen hiányosan ismert az FCR enzimek fehérje-szintű interakciói, melyek szerepet játszhatnak a redukción alapuló vasfelvétel szabályozásában. A kromatográfiás technikákkal végzett kumarin- és flavonoid-anyagcseretermékek elválasztása, az ionomikai analitikai eljárások: a Mössbauer spektroszkópia és a mikroszkópos XRF, a növényi membránok izolálása és tisztítása, az in vivo és in vitro enzim-kinetikai mérések, a markerrel ellátott rekombináns proteinek létrehozása, valamint a kapcsolódó proteomikai vizsgálatok az FCR enzimek működésének a precíz megértését teszik lehetővé. Az alapkutatási célokon túl a várható eredmények lehetőséget kínálnak a növényi vas-anyagcsere stabilitásának növeléséhez vashiányos környezetben, valamint a termesztett növények élettani állapotának, biomassza-produkciójának és táplálkozás-élettani szempontból fontos tulajdonságainak javítására.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A vas (Fe) mind növények, mind az emberi szervezet számára az egyik legfontosabb ásványi tápelem. Mivel az emberi szervezetbe a vas túlnyomó többségben növényi eredetű táplálékokkal jut be, ezért a növények alacsony vastartalma az egyik legfontosabb humán táplálkozás-élettani probléma alapját is képezi. A Föld szántóföldi művelésre vont területeinek közel 30% vashiányosnak tekinthető környezeti okok miatt, amely nemcsak a növények biomassza-produkcióját, de az ehető növények vastartalmát is jelentősen csökkenti. A növényi vasfelvétel és vasháztartás részletes megismerése tehát elengedhetetlen növények vas-anyagcseréjének stabilizálása érdekében. A magasabbrendű növények között a redukción alapuló vasfelvételi stratégia kulcsenzimei a vas-kelát-oxidoreduktáz (FCR) enzimek. Bár az FCR enzimek fontossága régóta ismert, működési mechanizmusuk részletei, valamint a szabályozásban potenciálisan részt vevő interakcióik nem ismertek részleteikben. A közelmúltban feltárt eredmények alapján a kumarin- és flavonoid-származékoknak a vas-vegyületek redukción alapuló felvételében, illetve feltételezhetően az FCR enzimek működésében is fontos szerepet tölthetnek be. Az FCR enzimek fehérje-szintű interakciói, hasonlóképpen fontosan lehetnek a vasfelvételi működés szabályozásában. E kérdések megválaszolása hozzájárul a redukción alapuló növényi vasfelvételi rendszer működésének a pontosabb megértéséhez. Az eredmények egyúttal lehetőséget teremtenek a kedvezőtlen környezeti feltételek mellett a növényi vasháztartás stabilizálására, valamint a termények táplálkozás-élettani szempontból fontos beltartalmi értékeinek a növeléséhez.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Potentially 30% of the world’s arable agricultural lands are Fe limited. Since crop plants represent the major Fe source in human nutrition, the understanding of plant Fe homeostasis and physiological mechanisms coping environmental Fe limitation can contribute to improve their production and nutrition quality. Ferric chelate reductases (FCRs) are the key enzymes of the reduction based Fe uptake strategy of plants, found in nearly all plant membranes. FCRs are essential to reduce insoluble Fe(III) forms, and Fe(III)-complexes for the uptake processes. Nevertheless, some properties of ferric chelate reductases are still debate. Recent data open the questions whether FCRs require the contribution of phenolic plant metabolites in the Fe(III) reduction and whether FCRs interact with Fe uptake related membrane proteins, and regulate the uptake process. To answer these hypotheses, we will (i) isolate coumarin and flavonoid derivatives from the root exudate of Fe deficient plants to (ii) measure the in vivo FCR activity (iii), in vitro FCR kinetics of various purified membranes. To find regulative interactions, (iii) marker tagged recombinant FCR proteins will be involved in protein complex organisation studies. The project will be carried out using oilseed rape (Brassica napus) as coumarin, and cucumber (Cucumis sativus) as flavonoid excreting model plants. HPLC, Mössbauer spectroscopy, membrane isolations, enzyme assays, protein separations and molecular biological techniques will be applied. Expected results will contribute to a better understanding of the reduction-based Fe uptake and transport strategy of plants.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Ferric chelate reductases (FCRs) are the key enzymes of the reduction-based Fe uptake strategy of plants, found in both plasma membranes and in the organelles. Nevertheless, the detailed mechanism of action and regulation of FCRs are still debate. Fe deficient plants are known to excrete various phenolic compounds such as coumarin and flavonoid derivatives. Very recent data support our previous hypothesis that these phenolic compounds might function to deliver reduction capacity from the FCR enzymes to (insoluble) Fe(III) compounds. According to previous Mössbauer spectroscopy results, upon the reduction, Fe(II) is transported across some membranes immediately that suggests a cooperation between FCRs and proteins involved in the regulation of the uptake process. Based on these previous findings, we intend to clarify the role of phenolic compounds in the FCR activity and find the cooperative protein partners of FCRs at key points of the Fe homeostasis of plants: in the plasma membrane of root and mesophyll cells and the inner envelope membrane of the chloroplasts. In the presence of coumarin and flavonoid derivatives, purified in the planned work, in vivo and in vitro enzyme kinetics will be analysed to answer the question, how the reversible reduction of these compounds contributes to convey reducing power from the membrane-bound enzymes to Fe(III)-compounds. By expressing marker-tagged recombinant proteins, combined by membrane isolation and native protein complex separation techniques, the protein interactions of the FCR enzymes will be detected, answering the question, how protein interactions contribute to the regulation of the Fe(II) formation and uptake.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Iron is one of the most important mineral nutrients for plants but also in the human nutrition. Due to environmental factors, approximately 30% of the world’s arable agricultural lands are Fe limited actually, that percentage may increase in the future due to climatic and economic reasons. Iron limitation induces a sharp decrease in the biomass production and nutritional quality of plants. In consequence, Fe deficiency is one of the most prevalent agricultural and human nutritional challenges. Ferric chelate reductase (FRC) enzymes are the key components in the reduction-based Fe uptake and transport of higher plants, found in the roots, mesophyll cells and organelles such as chloroplasts. Although the importance of FCRs are long known, their proper mechanism of action and interactions are still debate, taking into account some very recent data on coumarin and flavonoid derivative metabolites, excreted by the roots but also found in the plants. Moreover, protein level interactions of the FCRs are also poorly understood that proposed to have role in the regulation of the reduction-based Fe uptake strategy. Using combined approaches of various chromatography techniques to purify coumarin and flavonoid derivatives, analytical techniques such as Mössbauer spectroscopy and microscopy XRF to detect Fe microsurrounding and ion pattern, respectively, isolation techniques to purify various plant membranes containing FCRs, in vivo and in vitro analysis of enzyme kinetics, constructing marker tagged recombinant proteins and various proteomic techniques provide a refined model on the mechanism of action and interactions of the FCR enzymes, key components in the reduction-based Fe uptake of plants. Proposed results have a perspective for the inventions to stabilize Fe homeostasis of plants under environmental limitations and stress conditions, to improve the physiological status, biomass production and nutritional quality of crops.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Iron (Fe) is one of important mineral nutrients for plants and for humans. Since plants represent the major Fe source in human nutrition, Fe deficiency of plants entails one of the most prevalent human nutritional challenges. Nevertheless, up to 30% of the world’s arable agricultural lands are Fe limited due to environmental factors, decreasing not only the biomass production of plants but also the iron content of edible crops. Thus understanding of the iron metabolism of plants has an increasing importance to stabilize iron metabolism. Among higher plants, the reduction-based iron uptake mechanism is operated by the key enzymes, the ferric chelate reductases (FCR). Although the importance of FCRs is long known, their proper mechanism of action and regulation are still debates. Very recent data suggests that coumarin and flavonoid metabolites play an important role in the reduction of ferric iron compounds essential in the FCR action. Moreover, protein level interactions of FCRs in various plant membranes may contribute to the regulation of the uptake process. Answering these questions the obtained results will contribute to a better understanding of the reduction-based iron uptake processes. The results offer a perspective for inventions to stabilize plant iron metabolism under environmental limitations in order to improve the nutritional quality of crops.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A növényi vas-kelát-reduktázok kulcsfontosságúak a redukción alapuló vasfelvételben. Riboflavin-származékok és kumarin anyagcseretermékek, valamint a látható fény hozzájárulnak e stratégia működéséhez. A flavin-bioszintézis egy inkluzív vashiány-válasz a flavinokat kiválasztó növényekben. Vas komplexálására a riboflavin képtelen ugyan, képes azonban redukáló erőt szállítani a vas-kelát-reduktáz enzimek és a vas-vegyületek között, lehetővé téve ez utóbbiak távolban történő hasznosítását. Mindezekkel szemben a kumarin-származék fraxetin közvetlen interakcióba lép a vas-vegyületekkel, egyensúlyt kialakítva a redukált és oxidált formák között, így működése a vas-kelát-reduktázoktól függetlennek tekinthető. A vas-vegyületek fény általi redukciója hozzájárul a redukción alapuló vasfelvételi stratégia működéséhez. A kloroplasztiszok redukción alapuló felvételi rendszere természetes módon vas(III)-citrátot hasznosít. Vasfelvételükben a redukált vas szállítása fontos, mely folyamatban igazoltuk két szállítófehérje független szabályozását. A kloroplasztiszok vasfelvételének szabályozásában a vas-kelát-reduktáz génexpresszió és fehérje szintű szabályozásai azonban elsődlegesen fontosak. A redukción alapuló vasfelvétel nem-fotoszintetizáló plasztiszokban is jelen van, azonban mindazon élettani állapotok, melyek versenyeznek a redukáló erőért, csökkentik a kloroplasztiszok vasfelvételének hatékonyságát.
Results in English
Plant ferric chelate reductases are key components in the reduction based iron (Fe) uptake, whereas secreted metabolites riboflavin derivatives and fraxetin, and light irradiation contribute to the reduction based Fe uptake and transport strategy. Flavin biosynthesis is an inclusive Fe deficiency response that inherently involved to reduction based Fe uptake strategy of flavin secreting dicots. Riboflavin does not have an ability to complex or reduce ferric Fe compounds, but operate as redox shuttle between ferric chelate reductase enzymes and Fe compounds that mechanism enable a remote Fe reduction. Coumarin derivative fraxetin, however, interacts with ferric Fe and maintain a redox equilibrium. Thus fraxetin contributes to Fe reduction on a ferric chelate reductase independent way. Photoreduction of ferric Fe complexes contributes to the reduction based Fe transport. Natural substrate of chloroplast ferric chelate reductase enzyme is Fe(III)-citrate. Chloroplast ferrous Fe transporter PIC1 does not collaborate to NiCo on an exclusive way. Expression and post-translational regulations of the chloroplast ferric chelate reductase are responsible for the balanced Fe uptake of chloroplasts. Reduction based Fe uptake is already operational in non-photosynthetic plastids. Nevertheless, all stress situations decrease the reduction based Fe uptake of chloroplasts.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124159
Decision
Yes





 

List of publications

 
Gracheva Maria, Homonnay Zoltán, Singh Amarjeet, Fodor Ferenc, Marosi Vanda B., Solti Ádám, Kovács Krisztina: New aspects of the photodegradation of iron(III) citrate: spectroscopic studies and plant-related factors, PHOTOCHEMICAL & PHOTOBIOLOGICAL SCIENCES, 2022
Sági-Kazár Máté, Zelenyánszki Helga, Müller Brigitta, Cseh Barnabás, Gyuris Balázs, Farkas Sophie Zoe, Fodor Ferenc, Tóth Brigitta, Kovács Béla, Koncz Anna, Visnovitz Tamás, Buzás Edit I, Bánkúti Barbara, Bánáti Ferenc, Szenthe Kálmán, Solti Adam: Supraoptimal iron nutrition of Brassica napus plants suppresses the iron uptake of chloroplasts by down-regulating chloroplast ferric chelate reductase, FRONTIERS IN PLANT SCIENCE 12: 658987, 2021
Pham Hong Diep, Pólya Sára, Müller Brigitta, Szenthe Kálmán, Sági-Kazár Máté, Bánkúti Barbara, Bánáti Ferenc, Sárvári Éva, Fodor Ferenc, Tamás László, Philippar Katrin, Solti Ádám: The developmental and iron nutritional pattern of PIC1 and NiCo does not support their interdependent and exclusive collaboration in chloroplast iron transport in Brassica napus, PLANTA 251: (5) 96, 2020
Müller Brigitta, Kovács Krisztina, Pham H.-D., Kavak Y., Pechoušek J., Machala L., Zbořil R., Szenthe Kálmán, Abadía J., Fodor Ferenc, Klencsár Zoltán, Solti Ádám: Chloroplasts preferentially take up ferric–citrate over iron–nicotianamine complexes in Brassica napus, PLANTA 249: (3) pp. 751-763., 2019
Vigani Gianpiero, Solti Ádám, Thomine Sébastien, Philippar Katrin: Essential and Detrimental - an Update on Intracellular Iron Trafficking and Homeostasis, PLANT AND CELL PHYSIOLOGY 60: (7) pp. 1420-1439., 2019
Pham Hong Diep, Pólya Sára, Müller Brigitta, Szenthe Kálmán, Sági-Kazár Máté, Bánkúti Barbara, Bánáti Ferenc, Sárvári Éva, Fodor Ferenc, Tamás László, Philippar Katrin, Solti Ádám: The developmental and iron nutritional pattern of PIC1 and NiCo does not support their interdependent and exclusive collaboration in chloroplast iron transport in Brassica napus, PLANTA 251: (5) 96, 2020
Gracheva M, Homonnay Z, Kovács K, Klencsár Z, Lengyel A, Németh S, Szalay R, Kis Kovács V, Singh A, Solti Á, Fodor F, Music S, Kuzmann E: Ferrihydrite formed from co-precipitated nanomagnetites in citric acid solution for plant nutrition, In: Greculeasa, Simona; Locovei, Claudiu; Kuncser, Victor (szerk.) International Conference on the Applications of the Mössbauer Effect - Book of Abstracts ICAME 2021, (2021) p. 237., 2021
Gracheva Maria, Singh Amarjeet, Kovács Kis Viktória, Keresztes Áron, May Zoltán, Sági-Kazár Máté, Ahmad Waqas, Pankaczi Fruzsina, Müller Brigitta, Tolnai Gyula, Homonnay Zoltán, Fodor Ferenc, Klencsár Zoltán, Solti Ádám, Kovács Krisztina: Iron nanooxides applied as iron fertilizers: Transformation and utilization, In: Greculeasa, Simona; Locovei, Claudiu; Kuncser, Victor (szerk.) International Conference on the Applications of the Mössbauer Effect - Book of Abstracts ICAME 2021, (2021) p. 231., 2021
Sági-Kazár Máté, Lenk Sándor, Cseh Barnabás, Illés Levente, Barócsi Attila, Sárvári Éva, Solymosi Katalin, Solti Ádám: A redukción alapuló plasztidiális vasfelvétel mintázata és szabályozása, In: Györgyey, János (szerk.) XIII. Magyar Növénybiológiai Kongresszus, (2021) E2-07, 2021
Sági-Kazár Máté, Lenk Sándor, Sárvári Éva, Hegedűs Csaba, Barócsi Attila, Solymosi Katalin, Solti Ádám: Molecular background of iron uptake mechanisms of non-photosynthetic plastids, In: 19th Congress of the European Society for Photobiology - Book of Abstracts, (2021) p. SP-8.4.6., 2021
Sági-Kazár Máté, Singh Amarjeet, Zelenyánszki Helga, Ahmad Waqas, Hernández-Gamero Rodrigo, Cseh Barnabás, Bóta Boglárka, Müller Brigitta, Gracheva Maria, Boldizsár Imre, Fodor Ferenc, Kovács Krisztina, Solti Ádám: Ferric chelate reductases, key enzymes in ferric iron reduction control iron homeostasis of plants at effector level, In: Györgyey, János (szerk.) XIII. Magyar Növénybiológiai Kongresszus, (2021) p. E1-11., 2021
Sági-Kazár Máté, Zelenyánszki Helga, Müller Brigitta, Cseh Barnabás, Gyuris Balázs, Farkas Sophie Zoe, Fodor Ferenc, Tóth Brigitta, Kovács Béla, Koncz Anna, Visnovitz Tamás, Buzás Edit I, Bánkúti Barbara, Bánáti Ferenc, Szenthe Kálmán, Solti Adam: Supraoptimal iron nutrition of Brassica napus plants suppresses the iron uptake of chloroplasts by down-regulating chloroplast ferric chelate reductase, FRONTIERS IN PLANT SCIENCE 12: 658987, 2021
Singh Amajeet, Kovács Kis Viktória, Keresztes Áron, Pankaczi Fruzsina, Müller Brigitta, Fodor Ferenc, Klencsár Zoltán, Solti Ádám: Diurnal rhythmicity of cucumber root iron deficiency response eliminates rapidly upon nanohaematite iron resupply, In: 19th Congress of the European Society for Photobiology - Book of Abstracts, (2021) p. OC-7.4.4., 2021
Singh Amarjeet, Hernández-Gamero Rodrigo, Bóta Boglárka, Gracheva Maria, Ahmad Waqas, Pankaczi Fruzsina, Kovács Kis Viktória, Keresztes Áron, Boldizsár Imre, Fodor Ferenc, Klencsár Zoltán, Kovács Krisztina, Solti Ádám: Riboflavin derivatives represent reducing power deposits and shuttles between plasma membrane ferric chelate reductases and apoplast iron compounds in the Strategy I plant Cucumis sativus, In: Györgyey, János (szerk.) XIII. Magyar Növénybiológiai Kongresszus, (2021) p. P35., 2021
Gracheva Maria, Homonnay Zoltán, Klencsár Zoltán, Kovács Krisztina: Spectroscopic studies of iron(III) citrate complexes in aqueous solution, Greculeasa S, Locovei C, Kuncser V (eds.) 36th International Conference on the Applications of the Mössbauer Effect - Book of Abstracts ICAME 2021, 2021
Hong Diep Pham, Máté Sági-Kazár, Kálmán Szenthe, István Tóth, Helga Zelenyánszki, Waqas Ahmad, Ferenc Fodor, Katrin Philippar, Ádám Solti: Interaction of leaf aging to iron nutrition in the iron homeostasis of chloroplasts, In: Salma, Balazadeh; Bernd, Mueller-Roeber (szerk.) Program & Abstracts, 9th International Symposium on Plant Senescence, (2019) p. 92., 2019
Müller B., Kovács K., Pham H.-D., Kavak Y., Pechoušek J., Machala L., Zbořil R., Szenthe K., Abadía J., Fodor F., Klencsár Z., Solti Á.: Chloroplasts preferentially take up ferric–citrate over iron–nicotianamine complexes in Brassica napus, PLANTA 249: (3) pp. 751-763., 2019
Solti Ádám, Sági-Kazár Máté, Pham Hong-Diep, Zelenyánszki Helga, Ahmad Waqas, Szenthe Kálmán: A kloroplasztisz vas-kelát-oxidoreduktáz szerepe a kloroplasztisz belső burkolómembrán vas-transzport folyamataiban, In: Tóth, Szilvia Zita (szerk.) Előadás Absztraktok, 49. Membrán-transzport Konferencia, (2019) p. 2., 2019
Vigani Gianpiero, Solti Ádám, Thomine Sébastien, Philippar Katrin: Essential and Detrimental–an Update on Intracellular Iron Trafficking and Homeostasis, PLANT AND CELL PHYSIOLOGY, 2019
Müller Brigitta, Pham Hong-Diep, Kovács Krisztina, Zelenyánszki Helga, Ahmad Waqas, Sárvári Éva, Fodor Ferenc, Solti Ádám: A kloroplasztiszok vasfelvételének és fotoszintetikus apparátusának kapcsolatai, In: Hazai Fotoszintézis-kutatók Találkozója - Program és Összefoglalók, (2018) p. 16., 2018
Müller Brigitta, Pham Hong Diep, Kovács Krisztina, Kavak Yusuf, Gyuris Balázs, Sági-Kazár Máté, Soós Viktória, Ahmad Waqas, Zelenyánszki Helga, Szenthe Kálmán, Fodor Ferenc, Solti Ádám: Iron uptake machinery of chloroplasts tends to utilise stoichiometric ferric-citrate complexes in Brassica napus, In: Schmidt Wolfgang (szerk.) (szerk.) 19th International Symposium on Iron Nutrition and Interactions in Plants . Taipei, Tajvan, 2018. Kiadvány: Academia Sinica, 2018. pp. 40, 2018
Pankaczi F, Farkas Z, Halasy V, Larsson S, Pólya S, Müller B, Kovács K, Klencsár Z, May Z, Sándor Z, Szabó GE, Bódis E, Szabó L, Kuzmann E, Homonnay Z, Tolnai G, Solti Á, Fodor F: Manufactured nanomaterials: new iron based fertilizers or potentially toxic agents?, In: Schmidt Wolfgang (szerk.) (szerk.) 19th International Symposium on Iron Nutrition and Interactions in Plants . Taipei, Tajvan, 2018. Kiadvány: Academia Sinica, 2018. pp. 35, 2018
Viktória Halasy, Krisztina Kovács, Zoltán Klencsár, Zoltán Homonnay, Ferenc Fodor, László Tamás, Ádám Solti, Sára Pólya: Quantitative real-time PCR analysis of the utilization of an iron-containing nanomaterial by a dicot model plant, In: Tamás László, Zelenyánszki Helga (szerk.) (szerk.) Fiatal Biotechnológusok Országos Konferenciája "FIBOK 2018": Abstract Book. Szeged: JATEPress Kiadó, 2018. pp. 119., 2018




Back »