Magnetism, topology, and entanglement in quantum insulators  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
124176
Type K
Principal investigator Penc, Karlo
Title in Hungarian Mágnesség, topológia és összefonódás kvantumos szigetelőkben
Title in English Magnetism, topology, and entanglement in quantum insulators
Keywords in Hungarian frusztrált mágnesek, ultrahideg atomok, multiferroikus anyagok, összefonódás
Keywords in English frustrated magnets, ultracold atoms, multiferroic materials, topology, entanglement
Discipline
Solid-state Physics (Council of Physical Sciences)100 %
Ortelius classification: Solid state physics
Panel Physics 1
Department or equivalent Theoretical Solid State Physics Department (Wigner Research Centre for Physics)
Participants Kiss, Annamária
Lajkó, Miklós
Romhányi, Judit
Szirmai, Gergely Zsolt
Woynarovich, Ferenc
Zimborás, Zoltán
Starting date 2017-11-01
Closing date 2022-11-30
Funding (in million HUF) 20.362
FTE (full time equivalent) 15.87
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az anyagtudományban folyó kísérleti erőfeszítések, valamint olyan mesterséges rendszerek létrehozása mint például az ultrahideg atomi gázok eddig még meg nem értett, új jelenségek kimeríthetetlen tárházát szolgáltatják. Az erős korrelációknak köszönhetően Mott-szigetelők jönnek létre, melyekben a releváns szabadsági fokok térben lokalizáltak. Ezek a lokalizált szabadsági fokok elektronspinek a könnyű átmeneti földfémek esetén, csatolt spin-pálya momentumok a nehéz földfémeknél, illetve magspinek az ultrahideg gázokban. A versengő kölcsönhatások a lokalizált szabadsági fokok között összefonódott kvantumállapotok kialakulásához vezethetnek, amelyeket spinfolyadékoknak hívunk.

Egy összefonódott kvantumos spinfolyadékot általában olyan tulajdonságokkal jellemzünk, amelyekkel nem rendelkezik: elektromosan nem vezet, nem rendeződik mágnesesen, és nem sért lokális szimmetriát, ezért kísérletileg nagyon nehéz megfigyelni. A kvantum spinfolyadékok viszont jellemezhetők topologikus tulajdonságokkal. Ennélfogva gerjesztéseik frakcionalizáltak, mértékterek és hosszútávú összefonódások jellennek meg, amelyek alternatívát nyújthatnak kísérleti megfigyelésükhöz.

A korrelált rendszerekben megfigyelt számos új jelenség csak a topológia nyelvén írható le és érthető meg. Pályázatunk is azon kérdés köré épül, hogy milyen szerepet játszik a topológia kvantumos szigetelő rendszerekben. A topológiára fókuszálva szeretnénk általánosan, valamint anyag specifikusan is, megérteni és leírni a mágneses és topologikus fázisokkal rendelkező kvantumos szigetelőket.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Pályázatunkkal hozzá szeretnénk járulni annak mélyebb megértéséhez, hogy milyen szerepet játszik a topológia kvantum spin folyadékok kialakulásában, illetve nem triviális gerjesztések kialakulásában.

Milyen szerepet játszik a topológia frusztrált, több pályás, vagy SU(N) szimmetrikus rendszerek fizikájában? Hogyan tudjuk a szabad fermion rendszerek esetén megismert topologikus tulajdonságokat átültetni olyan rendszerekre, ahol az elektronok közötti korreláció fontos szerepet játszik? Milyen feltételek mellett kaphatunk topologikusan nem triviális viselkedést kvantum mágnesek esetén? Hogyan függ össze a topológia kvantum mágnesek összefonódott (spin folyadék) alapállapotával?

A következő konkrét problémák megoldását tervezzük:

1) Hogyan tudjuk leírni az SU(N) királis fázis gerjesztéseit? Kapcsolódnak-e az “anyon”-okhoz? Vajon Abeli vagy nem Abeli csoportra jellemző fonat statisztikával mutatnak?

2) Találkoztunk néhány olyan anyaggal és modellel, amelyek termikus Hall effektust mutatnak, mely esetben a mágneses gerjesztések eltéríthetők külső mágneses térrel. Milyen általános szimmetriakövetelmények állnak ezen jelenség mögött?

3) Nemrégiben skyrmionokat sikeresen létrehoztak multiferroikus anyagokban. Hogyan lehet ezeket a skyrmionokat manipulálni külső elektromos tér alkalmazásával?

4) Felhasználhatjuk-e a kvantum összefonódás jelenségét arra, hogy egy állapot topologikus tulajdonságait megkülönböztessük?

5) Milyen SU(N) fázisokat tudunk minimális dimenziójú tenzor hálózatokkal konstruálni?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A mágneses gerjesztések topológiai tulajdonságait eddig többnyire feles spinű anyagok, mint például a Lu2V2O7, esetén viszgálták. Ezen topologikus gerjesztések elméletét általánosítjuk magasabb spin-multipletek esetére. Ha ilyen geresztések megjelennek egy magnetoelektromos csatolást megengedő pontcsoportú anyagban, akkor a topologikusan védett mágneses élállapotok külső elektromos térrel is vezérelhetők. Így ezen kutatások elméleti jelentőségük mellett a lehetséges technológiai alkalmazások miatt is fontosak.

Bár a nehézfermionos vegyületek és más érdekes anyagok elektromos és mágneses tulajdonságának elméleti vizsgálata anyag-specifikus, a javasolt modellek sokszor új jelenségeket tárnak fel. Az Sm-alapú vegyületek numerikus vizsgálata által mélyebb tudásra tettünk szert a töltés Kondo-effektusról, melyet korábban a hagyományos spin Kondo-effektusnál sokkal kevesebbet vizsgáltak. Ráadásul ezek a szennyező modellek a kvantumpöttyök fizikájának leírásánál is relevánssá váltak. A kvantumpötty energiaszintjei a szennyező energiaszintjeinek felelnek meg, melyek különböző geometriákkal kapcsolódnak a külső vezetékekhez. Tervezett szimulációink így irányelveket nyújthatnak a kvantumpöttyök nanotechnológiai eszközökben történő alkalmazásához is.

Nehéz átmenetifém-vegyületekben a Coulomb-kölcsönhatás és a spin-pálya csatolás együtt valósítja meg a szigetelő fázist. Az elektron-elektron korrelációk erőssége dönti el, hogy topologikus szigetelő vagy spinfolyadék állapot alakul ki. Az ilyen fázisokkal rendelkező anyagokat általában olyan effektív Hamilton-operátorokkal modellezik, melyekben a magasabb energiaszinteket elhanyagolták. A csoportunk által kialakított multibozon-elmélet azonban alkalmas arra, hogy az alacsony és a magas energiájú spin és pálya szabadsági fokokat egy keretben tárgyalja. Ez lehetővé teszi, hogy az energiafelbontású spektroszkópiai kísérletek egy széles körét értelmezni tudjuk.

A projektben javasolt spin-relaxációs mechanizmusok tanyulmányozása meghatározza majd azon anyagok körét, melyek felhasználhatók spintronikai alkalmazásokra, különösképpen az információ hordozására, feldolgozásra és tárolására.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A hagyományos megközelítéssel szemben, miszerint a fizika törvényei jellemezhetőek bizonyos szimmetria tulajdonságokkal, napjainkban éppen ellenkező nézet az elfogadott. A szimmetria az ami a megmaradási elveket, és a természet törvényeit diktálja. A modern fizikában a szimmetria elveket kiterjesztő, új paradigma terjedt el a topológia fogalmának megjelenésével. A topológia fizikába történő átültetése forradalmasította a fázisátalakulás elméletét, lehetővé téve, hogy megkülönböztessünk azonos szimmetriához tartozó, de lényegesen eltérő fázisokat. Példaként szolgál erre a kvantumos Hall-effektus, melyben a Hall vezetőképességben megjelenő egész számok a matematikában első Chern-számként ismert topologikus invariáns. A topológia fizikában betöltött jelentősségét a tavalyi évben a Nobel-díj odaítélésével ismerték el.

A mai fizika ezen új irányelve képezi a kutatásunk fő témáját. Anyagok és mesterséges kvantumos rendszerek topologikus tulajdonságait megérteni önmagában is érdekes és fontos terület. Ezen túl, mivel a topologikus fázisok meglehetősen érzéketlenek gyenge külső hatásokra mint például a valós anyagokban mindig jelen levő szennyezőkre és rácshibákra, fontos szerepet játszhatnak az alkalmazások terén is. Például, bizonyos topologikus fázisok gerjesztései kvantum számokkal bírnak, amelyek esetleg elemei lehetnek jövőbeli kvantum számítógépeknek. Ehhez azonban elengedhetetlen a gerjesztések vezérlése külső terekkel. A kutatásunk során ezen gerjesztések tulajdonságait, illetve elektromos és mágneses terekkel való kölcsönhatásait vizsgáljuk.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The ongoing experimental pursuit in material science and artificial systems such as ultracold quantum gases provide inexhaustible sources of unexplained new phenomena. Strong correlations lead to formation of Mott insulators where the relevant degrees of freedom are localized on the transition metal ions or ultracold atoms sitting at lattice sites generated by crossing laser beams. These degrees of freedom are usually electron spins in lighter and entangled spin-orbital states in heavier transition metal compounds, or nuclear spins in case of ultracold atoms. Competing interaction between such localized degrees of freedom may lead to highly entangled quantum mechanical states, referred to as spin liquid.

An entangled quantum spin liquid is characterized by properties it does not have. It does not conduct electricity, does not order magnetic, and does not break local symmetry of any kind, making experimental observations difficult, to say the least. A quantum spin liquid has, however, topology and therefore, fractionalization, emergent gauge fields and long-range entanglement enabling new alternative routes to detect fingerprints of these elusive phases.

Apparently, many novel phenomena arising in correlated electron systems can be (only) formulated and answered in the language of topology. Therefore, our proposal is centered around the role that topology plays in insulating quantum systems. We aim to describe both general and system specific properties of strongly correlated insulators with nontrivial magnetic and topological phases, focusing on the emergence of topology in the dynamical and ground state properties in both quantum and classical spin systems.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Our purpose is to deeper our understanding of the role of topology in the formation of quantum spin liquid states and in the emergence of non-trivial excitations.

The key questions are related the underlying topology of quantum systems and its consequences: How is topology involved in the physics of frustrated, multi-orbital, or SU(N) symmetrical systems. How can we import the desired topological properties of non-interacting models when electron-electron correlations become important? Do we need to play by certain rules to obtain topologically non-trivial properties in quantum magnets, and if yes, what are the conditions? How is topology related to entangled quantum ground states of magnets, such as the spin liquid state?

We address the following specific problems:

1) How can we describe the excitations in a SU(N) chiral phase. Are they related to anyons, and do they have non-abelian braiding statistics?

2) We have seen a few examples of materials and models showing thermal Hall effect, when the magnetic excitations are deflected by external magnetic field. What are the general symmetry requirements behind the phenomenon?

3) Recently, skyrmions have been realised in a multiferroic materials. How can we manipulate skyrmions is such a material using electric field?

4) How can we use quantum entanglement to distinguish topological properties of a state?

5) How can we construct SU(N) phases using tensor networks with minimal tensor dimensions? How can we characterise them using the projective symmetry group?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Topological properties of magnetic excitations has mostly been discussed in cases of spin-half materials such as Lu2V2O7. We propose the generalization of topological excitations to larger spin multiplets. If they appear in a material with a space group symmetry which supports magnetoelectric coupling, the topologically protected magnetic edge states may be manipulated by external electric fields. Therefore, asides from being fundamentally appealing, they may be important for potential technological uses.

Although the theoretical study of magnetic and electronic behaviour of fascinating new materials such as heavy-fermion compounds is material specific, the proposed models in most cases contain novel phenomena. The numerical study of certain Sm-based compounds deepens our knowledge on charge Kondo effect which is much less studied compared to the conventional spin Kondo effect. Such impurity models are also of relevance to describe physics in quantum dots. The energy levels in the quantum dot correspond to the impurity levels, which are connected to external leads via different geometries. Our simulations may provide guiding principles to engineering such quantum dots in nanotechnological devices.

In heavy transition metal compounds the Coulomb interaction and spin-orbit coupling cooperate to realize the insulating phase. The strength of electron-electron correlations decides whether we end up with a novel quantum spin liquid phases or a topological insulator. Compounds accommodating such phases are commonly discussed in terms of effective spin Hamiltonians, neglecting the higher energy modes. The multiboson theory, developed by our group, is a suitable method to discuss both the low and high energy spin and orbital degrees of freedom in a unified framework, allowing for the interpretation of wide range of energy resolved spectroscopy experiments.

Studies of spin-relaxation mechanisms proposed in this project will determine which material is applicable for spintronics implementations, in particular for information carrying, processing and storing.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

In classical views, the laws of physics were said to exhibit certain symmetries. Today the concept is reversed: the laws of nature follow from the principles of invariance, symmetry is dictating the rules. In modern physics, augmenting the concepts of symmetry, a new paradigm has appeared in the form of topology. The notion of topology in physics has revolutionized the theory of phase transitions enabling us to distinguish between phases of the same symmetry. A renowned example is the integer quantum Hall effect, in which the integers appearing in the Hall conductance are examples of topological quantum numbers, known as the first Chern numbers. The importance of topology in physics has been recognized by awarding the Nobel prize "for discoveries of topological phase transitions and topological phases of matter".

This novel angle of contemporary physics is what we address in our proposed research. To understand topological properties emerging in materials and artificial quantum systems is fundamentally important in its own right. Furthermore, its robustness against small perturbations, such as defects and impurities inevitable in real materials, makes topologically protected phases uniquely desirable for applications. It is believed that the excitations in some topological phases can bear quantum numbers which can be used for quantum computing. Manipulation of such excitations with external fields is essential for construction of a quantum computing device. We will explore the properties of such excitations and their interaction with electric and magnetic fields.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A pályázatban vázoltak szerint analitikus és numerikus megközelítésekkel vizsgáltuk az erős spin-orbit csatolással, frusztrációval és kvantum effektusokkal rendelkező korrelált anyagok (Mott-szigetelők) rendezett és rendezetlen fázisait. Eredményeink többek között a következők: (1) Kísérleti szakemberekkel együttműködve elméletet adtunk a multiferroikus anyagokban lévő antiferromágneses domének elektromos és mágneses terekkel történő manipulálására a magnetoelektromos csatoláson keresztül, és ezek megfigyelésére a THz infravörös fény elnyelésében. (2) Megmagyaráztuk a CdCr2O4 spinellben mágneses térben megfigyelt negatív hőtágulás eredetét. (3) Feltártuk, hogy a Kitaev-csatolással rendelkező anyagok topológiai mágneses gerjesztéseket mutatnak nagy mágneses térben. (4) Azonosítottunk egy királis spinfolyadék állapotot egy háromkomponensű kvantumos Mott-szigetelőben, amely az optikai rácson lévő ultrahideg atomok modelljeként szolgál. (5) Sikerült megmagyaráznunk, hogy a frusztrált kölcsönhatásokkal rendelkező klasszikus spinek modelljeiben hogyan alakul ki egy bizonyos fajta klasszikus spinfolyadék - a neutronszórással megfigyelt spirális spinfolyadék. (6) Folytonos idejű kvantumos Monte Carlo-számításaink feltárták, hogyan okozzák a kvantumfluktuációk a fermionok Coulomb-üvegének olvadását. Megértettük a kvantumspinüveg dinamikáját is, amelyet a holmiummal adalékolt LiYF4 anyag példáján keresztül szemléltetünk.
Results in English
We investigated the ordered and disordered phases of correlated materials (Mott insulators) with strong spin-orbit coupling, frustration, and quantum effects using analytical and numerical approaches, as outlined in the proposal. Among others, our results are as follows: (1) In collaboration with experimentalists, we have provided a theory for the manipulation of antiferromagnetic domains in multiferroic materials by electric and magnetic fields via magnetoelectric coupling and their observation in the absorption of THz infrared light. (2) We have explained the origin of the negative thermal expansion observed in the CdCr2O4 spinel in the magnetic field. (3) We discovered that materials with Kitaev couplings exhibit topological magnetic excitations in the high-field phase. (4) We have identified a chiral spin liquid ground state in a three-component quantum Mott insulator, a model of ultracold atoms in optical lattices. (5) We were able to explain how a certain kind of classical spin liquid - the spiral spin liquid observed in neutron scattering experiments - forms in the models of classical spins with frustrated interactions. (6) Our extensive continuous-time quantum Monte Carlo calculations have revealed how quantum fluctuations cause the Coulomb glass of fermions to melt. We have also understood the dynamics of the quantum spin glass, exemplified by the Ho-doped LiYF4 material.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124176
Decision
Yes





 

List of publications

 
D. Vörös, K. Penc:: Dynamical structure factor of the SU(3) Heisenberg chain: Variational Monte Carlo approach, Phys. Rev. B 104, 184426/1-19, 2021
I. Lovas, A. Kiss, C. P. Moca, G. Zaránd: Quantum Coulomb glass on the Bethe lattice, Phys. Rev. Research 4, 023067, 2022
Z. Zimborás, T. Farrelly, Sz. Farkas, L. Masanes: Does causal dynamics imply local interactions?, Quantum 6, 748, 2022
A. Jahn, Z. Zimborás, J. Eisert,: Tensor network models of AdS/qCFT, Quantum 6, 643, 2022
F. B. Maciejewski, F. Baccari, Z. Zimborás, M. Oszmaniec: Modeling and mitigation of cross-talk effects in readout noise with applications to the Quantum Approximate Optimization Algorithm, Quantum 5, 464, 2021
Zs. Tabi, K. H. El-Safty, Z. Kallus, P. Hága, T. Kozsik, A. Glos, Z. Zimborás: Quantum Optimization for the Graph Coloring Problem with Space-Efficient Embedding, 2020 IEEE International Conference on Quantum Computing and Engineering (QCE), 2020
Z. Zimborás, T. Farrelly, Sz. Farkas, L. Masanes: Does causal dynamics imply local interactions?, arXiv:2006.10707, 2020
Á. Marosits, Zs. Tabi, Zs. Kallus, P. Vaderna, I. Gódor, Z. Zimborás: Exploring Embeddings for MIMO Channel Decoding on Quantum Annealers, Infocommunications Journal 13, 11-17, 2021
A. Glos, A. Krawiec, Z. Zimborás: Space-efficient binary optimization for variational computing, arXiv:2009.07309, 2020
D. Jakab, Z. Zimborás: Quantum phases of collective SU(3) spin systems with bipartite symmetry, Phys. Rev. B 103, 214448, 2021
L. Ding, S. Mardazad, S. Das, Sz. Szalay, U. Schollwöck, Z. Zimborás, C. Schilling: Concept of Orbital Entanglement and Correlation in Quantum Chemistry, J. Chem. Theory Comput. 17, 79–95, 2021
Izabella Lovas, Annamária Kiss, Cătălin Paşcu Moca, Gergely Zaránd: Quantum Coulomb glass on the Bethe lattice, arXiv:2009.02320, 2020
A. Berezutskii, M. Beketov, D. Yudin, Z. Zimborás, J. D. Biamonte: Probing criticality in quantum spin chains with neural networks, Journal of Physics: Complexity 1, 03LT01, 9 pp, 2020
Gergő Roósz, Zoltán Zimborás, Róbert Juhász: Entanglement scaling in fermion chains with a localization-delocalization transition and inhomogeneous modulations, Phys. Rev. B 102, 064204/1-9 (2020), 2020
Jahn, Alexander; Zimborás, Zoltán; Eisert, Jens: Central charges of aperiodic holographic tensor-network models, Phys. Rev. A 102, 042407/1-18, 2020
F. H. Kim, F. F. Assaad, K. Penc, F. Mila: Dimensional crossover in the SU(4) Heisenberg model in the six-dimensional antisymmetric self-conjugate representation: Quantum Monte Carlo versus linear flavor-wave theo, Phys. Rev. B 100, 085103/1-8, 2019
P. Balla, Y. Iqbal, K. Penc: Affine lattice construction of spiral surfaces in frustrated Heisenberg models, Phys. Rev. B 100, 140402(R)/1-5, 2019
M. E. S. Morales, J. Biamonte, Z. Zimborás: On the Universality of the Quantum Approximate Optimization Algorithm, Quantum Information Processing 19, 291/1-26, 2020
F. B. Maciejewski, Z. Zimborás, M. Oszmaniec: Mitigation of readout noise in near-term quantum devices by classical post-processing based on detector tomography, Quantum 4, 257, 2020
I. Lovas, A. Kiss, C. P. Moca, G. Zaránd: Quantum Coulomb glass on the Bethe lattice, arXiv:2009.02320, 2020
G. Roósz, Z. Zimborás, R. Juhász: Entanglement scaling in fermion chains with a localization-delocalization transition and inhomogeneous modulations, Phys. Rev. B 102, 064204/1-9 (2020), 2020
A. Jahn, Z. Zimborás, J. Eisert: Central charges of aperiodic holographic tensor-network models, Phys. Rev. A 102, 042407/1-18, 2020
A. Thomasen, K. Penc, N. Shannon, J. Romhányi: Fragility of Z2 topological invariant characterizing triplet excitations in a bilayer kagome magnet, Phys. Rev. B 104, 104412/1-22, 2021
J. Vít, J. Viirok, L. Peedu, T. Rõõm, U. Nagel, V. Kocsis, Y. Tokunaga, Y. Taguchi, Y. Tokura, I. Kézsmárki, P. Balla, K. Penc, J. Romhányi, S. Bordács: Terahertz detection of in-situ switching between antiferromagnetic domains in the multiferroic Ba2CoGe2O7, Phys. Rev. Lett. 127, 157201/1-6, 2021
D. Vörös, K. Penc:: Dynamical structure factor of the SU(3) Heisenberg chain: Variational Monte Carlo approach, Phys. Rev. B, 2021
Sz. Szalay, Z. Zimborás, M. Máté, G. Barcza, C. Schilling, Ö. Legeza: Fermionic systems for quantum information people, J. Phys. A: Math. Theor. 54, 393001, 2021
V. Kocsis, K. Penc, T. Rõõm, U. Nagel, J. Vít, J. Romhányi, Y. Tokunaga, Y. Taguchi, Y. Tokura, I. Kézsmárki, S. Bordács: Identification of Antiferromagnetic Domains Via the Optical Magnetoelectric Effect, Phys. Rev. Lett. 121, 057601, 2018
P. A. McClarty, X.-Y. Dong, M. Gohlke, J. G. Rau, F. Pollmann, R. Moessner, K. Penc: Topological Magnons in Kitaev Magnets at High Fields, Phys. Rev. B 98, 060404(R)/1-6, 2018
J. Viirok, U. Nagel, T. Rõõm, D. Farkas, P. Balla, D. Szaller, V. Kocsis, Y. Tokunaga, Y. Taguchi, Y. Tokura, B. Bernáth, D. L. Kamenskyi, I. Kézsmárki, S. Bordács, K. Penc: Directional dichroism in the paramagnetic state of multiferroics: a case study of infrared light absorption in Sr2CoSi2O7 at high temperatures, Phys. Rev. B 99, 014410/1-14, 2019
J. Romhányi: Multipolar edge states in the breathing kagome model, Phys. Rev. B 99, 014408/1-13, 2019
L. Rossi, A. Bobel, S. Wiedmann, R. Küchler, Y. Motome, K. Penc, N. Shannon, H. Ueda, B. Bryant: Negative thermal expansion in the plateau state of a magnetically-frustrated spinel, Phys. Rev. Lett. 123, 027205/1-6, 2019
Francisco H. Kim, Fakher F. Assaad, Karlo Penc, Frédéric Mila: Dimensional crossover in the SU(4) Heisenberg model in the six-dimensional antisymmetric self-conjugate representation: Quantum Monte Carlo versus linear flavor-wave theo, Phys. Rev. B 100, 085103/1-8, 2019
Péter Balla, Yasir Iqbal, Karlo Penc: Affine lattice construction of spiral surfaces in frustrated Heisenberg models, Phys. Rev. B 100, 140402(R)/1-5, 2019
A. Kiss: Modified Pade approach for analytic continuation: Application to the zero-gap Kondo lattice model, arXiv:1906.05050, 2019
G. Csősz, L. Szolnoki, A. Kiss, B. Dóra, F. Simon: The generic phase diagram of spin relaxation in solids and the Loschmidt echo, arXiv: 1911.01482, 2019
Mauro E. S. Morales, Jacob Biamonte, Zoltán Zimborás: On the Universality of the Quantum Approximate Optimization Algorithm, arXiv:1909.03123, 2019
Filip B. Maciejewski, Zoltán Zimborás, Michał Oszmaniec: Mitigation of readout noise in near-term quantum devices by classical post-processing based on detector tomography, arXiv:1907.08518, 2019
A. Kiss: Modified Pade approach for analytic continuation: Application to the zero-gap Kondo lattice model, Phys. Rev. B 100, 214417, 2019
G. Csősz, L. Szolnoki, A. Kiss, B. Dóra, F. Simon: The generic phase diagram of spin relaxation in solids and the Loschmidt echo, Phys. Rev. Research 2, 033058, 2020
Mauro E. S. Morales, Jacob Biamonte, Zoltán Zimborás: On the Universality of the Quantum Approximate Optimization Algorithm, Quantum Information Processing 19, 291/1-26, 2020
Filip B. Maciejewski, Zoltán Zimborás, Michał Oszmaniec: Mitigation of readout noise in near-term quantum devices by classical post-processing based on detector tomography, Quantum 4, 257, 2020
P. Balla, Y. Iqbal, K. Penc: Degenerate manifolds, helimagnets, and multi-Q chiral phases in the classical Heisenberg antiferromagnet on the face-centered-cubic lattice, Phys. Rev. Research 2, 043278/1-25, 2020
C. Boos, C. J. Ganahl, M. Lajkó, P. Nataf, K. Penc, A. M. Läuchli, K. P. Schmidt, F. Mila: Time-reversal symmetry breaking Abelian chiral spin liquid in Mott phases of three-component fermions on the triangular lattice, Phys. Rev. Research 2, 023098/1-22, 2020
V. Kocsis, K. Penc, T. Rõõm, U. Nagel, J. Vít, J. Romhányi, Y. Tokunaga, Y. Taguchi, Y. Tokura, I. Kézsmárki, S. Bordács: Identification of Antiferromagnetic Domains Via the Optical Magnetoelectric Effect, Phys. Rev. Lett. 121, 057601, 2018
P. A. McClarty, X.-Y. Dong, M. Gohlke, J. G. Rau, F. Pollmann, R. Moessner, K. Penc: Topological Magnons in Kitaev Magnets at High Fields, Phys. Rev. B 98, 060404(R)/1-6, 2018
J. Viirok, U. Nagel, T. Rõõm, D. Farkas, P. Balla, D. Szaller, V. Kocsis, Y. Tokunaga, Y. Taguchi, Y. Tokura, B. Bernáth, D. L. Kamenskyi, I. Kézsmárki, S. Bordács, K. Penc: Directional dichroism in the paramagnetic state of multiferroics: a case study of infrared light absorption in Sr2CoSi2O7 at high temperatures, arXiv:1809.10207, 2018
C. Boos, M. Lajkó, P. Nataf, K. Penc, K.P. Schmidt, F. Mila:: Chiral Mott phase of three-component fermions on the triangular lattice, arXiv:1802.03179, 2018
R. Juhász, J. M. Oberreuter, Z. Zimborás: Entanglement Entropy of Disordered Quantum Wire Junctions, arXiv:1808.02576, 2018
M. Oszmaniec Z. Zimborás: Universal Extensions of Restricted Classes of Quantum Operations, Phys. Rev. Lett. 119, 220502, 2017
D. Jakab, G. Szirmai, Z. Zimborás: The bilinear–biquadratic model on the complete graph, J. Phys. A 51, 1751, 2018
I. Apellaniz, I. Urizar-Lanz, Z. Zimborás, P. Hyllus, G. Tóth: Precision bounds for gradient magnetometry with atomic ensembles, Phys. Rev. A 97, 053603, 2018
J. Eisert, V. Eisler, Z. Zimborás: Entanglement negativity bounds for fermionic Gaussian states, Phys. Rev. B 97, 165123, 2018
C. Krumnow, Z. Zimborás, J. Eisert: A fermionic de Finetti theorem, J. Math. Phys. (N.Y.) 58, 122204, 2017
J. Romhányi: Multipolar edge states in the breathing kagom ́e model, arXiv:1801.07950, 2018
Balla Péter: Extended ground state manifolds of classical Heisenberg magnets and magnetoelectric selection rules in åkermanites, Műegyetemi Digitális Archivum, 2022




Back »