Collective and single-particle motions in nuclei  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
124717
Type PD
Principal investigator Kuti, István
Title in Hungarian Kollektív és egyrészecske mozgásformák atommagokban
Title in English Collective and single-particle motions in nuclei
Keywords in Hungarian magszerkezet, magspektroszkópia, kiralitás, részecskedetektor
Keywords in English nuclear structure, nuclear spectroscopy, nuclear shape, chirality, particle detector
Discipline
Nuclear Physics (Council of Physical Sciences)100 %
Panel Physics 1
Department or equivalent Experimental nuclear physics research group (HUN-REN Institute for Nuclear Research)
Starting date 2017-09-01
Closing date 2020-08-31
Funding (in million HUF) 15.219
FTE (full time equivalent) 2.10
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az atommag, ami egy rendkívül komplex rendszer, gazdag információforrás lehet a kollektív és individuális mozgásformák tulajdonságaira valamint ezek egymásra hatására vonatkozóan. Poszt-doktori pályázatom fő célja, hogy a legfejlettebb kísérleti módszerekkel valamint azok fejlesztésével választ keressek napjaink legnagyobb érdeklődést kiváltó magszerkezeti kérdéseire a kollektív és egyrészecske-állapotok összefüggéseivel kapcsolatban.
Az utóbbi évek egyik legérdekesebb magszerkezeti témája az atommag királis forgása, ezen belül is a többszörös kiralitás léte és jellege. Ezt a jelenséget vizsgálom majd, a többszörös királis sávok azonosításával valamint a sávbeli állapotok életidő-mérésével. Tanulmányozni fogom továbbá a háromtengelyű magokban várható egyéb érdekes mozgásformákat is, mint például a „wobbling” mozgás.
A közelmúltban új típusú neutron-proton pár-korrelációt sikerült azonosítani a 92Pb atommagban, melyben a párokká álló nukleonok azonos irányba mutató spinnel csatolódnak. Annak érdekében, hogy kiderítsem, hogy ez a jelenség jellemző-e a többi, egyenlő neutron- és protonszámmal rendelkező atommagokra is, tanulmányozni fogom az N=Z magokat. Ez a téma azért is fontos, mivel a legnehezebb ilyen atommag, a 100Sn tulajdonságai még ismeretlenek számunkra; szükséges tehát B(E2) értékek pontos mérése, valamint a proton és neutron egyrészecske-állapotok meghatározása e tartományban.
Emellett bekapcsolódok a neutrongazdag 87Br és 89Br atommagokban várható alakváltozás és alak-koegzisztencia vizsgálatokba is.
Továbbá a DIAMANT detektorrendszer továbbfejlesztésének és üzemeltetésének koordinálása is a feladatom lesz a következő években.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Mi a kollektív és individuális mozgásformák közti kapcsolat az atommag összetett soktest-rendszerében? A sok nukleonból álló atommag mutathat az egyes nukleonok gerjesztéséhez köthető egyrészecske típusú, valamint a nukleonok egy csoportjának összehangolt mozgásával járó kollektív gerjesztéseket is. A kutatás fő kérdése, hogy a magtérkép különböző részein elhelyezkedő atommagokban milyen összefüggés van fenti mozgásformák közt.
Hasonlóan más komplex rendszerekhez, a szimmetriák tanulmányozása alapvető lehet a mag alkotóelemei közti összefüggés vizsgálatában. A királis szimmetria esetében mind a geometriai, mind a dinamikai aspektus fontos. Milyen királis régiókban jelenik meg a többszörös kiralitás? Milyen szerkezet kapcsolódik a jelenséghez? Ugyanazon a konfiguráción alapszik a többszörösség, vagy az adott konfiguráció alap- és gerjesztett állapotán? Tapasztalhatjuk-e az ún. wobbling-mozgást a királis magokban? Ha igen, van-e összefüggés a királis szerkezet és a wobbling közt?
Hogyan viselkednek a megegyező számú protont és neutront tartalmazó atommagok a stabilitási völgyben és attól távol? Milyen szinten határozzák meg szerkezetüket a proton-neutron kvartettek?
Milyen alakfejlődés- és alakkoegzisztencia-jelenségek tapasztalhatóak a neutrongazdag 87Br és 89Br atommagokban? Mi az összefüggés az egyrészecske-pályák változása és a magalakváltozás közt a brómizotópokban?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Pályázatom tervezett célja olyan atommagok magspektroszkópiai vizsgálata, melyek tulajdonságainak feltárásával részletesen megismerhetjük a kollektív- és individuális mozgásformák közötti kapcsolatokat. A kutatás során a legmodernebb gyorsító- és detektorrendszereket használhatom majd, így munkám eredményeként az atommag szerkezetéről való ismereteink jelentős bővülése várható.
Bár a kutatásaim alapvető célja a kollektív- és egyrészecske-állapotok közti összefüggések részletes megismerése, a kutatás más, a társadalom szempontjából rendkívül hasznos eredményekkel is járhat. A neutrongazdag atommagok vizsgálata például az atomerőművek biztonsága és a radioaktívhulladék-kezelés szempontjából is fontos lehet.
A fejlett magfizikai kísérletekhez, az érdekes jelenségek felfedezéséhez rendkívül összetett detektorrendszerek használata szükséges. Ahhoz, hogy a munkatervemben szereplő kísérletek sikeréhez hozzájárulhassak, a csoportunk által fejlesztett és üzemeltetett detektorrendszer fejlesztése is célom. Ezen detektorfejlesztések eredményei jó eséllyel alkalmazhatóak lehetnek az élet más területein, például az orvosi képalkotásban is.
A következő kutatói generáció, a fiatalok képzése rendkívül fontos. Ezért terveim között szerepel 1-2, BSc és MSc diplomamunkás bevonása is a jelen projektbe.
A tervezett magfizikai kísérleteket kizárólag nemzetközi kollaborációk keretében lehet elvégezni. Ilyen helyzetben több intézet kutatócsoportjai dolgoznak szoros együttműködésben, így rivalizálásról nem a csoportok, hanem inkább a kutatási témák közt beszélhetünk. A tervezett projekt azonban a világ legfejlettebb eszközeivel, a magszerkezeti kutatások élvonalát képviseli.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az atommag, kicsinysége ellenére egy rendkívül összetett rendszer. Amennyire nagy kihívás a megismerése a kutatók számára, legalább annyira fontosak az elért eredmények az társadalom szempontjából.
Az atommag nukleonokból: neutronokból és protonokból áll. Az atommag ún. egyrészecske-gerjesztései az egyes nukleonok megváltozott energiájú állapotaira utalnak, míg az ún. kollektív gerjesztéseket a nukleonok összehangolt csoportos viselkedéseként értelmezhetjük. Munkám során e mozgásformák közti alapvető összefüggéseket fogom vizsgálni. Ehhez olyan kísérletekben fogok részt venni, melyben nemzetközi kutatóintézetekben, a világ legfejlettebb eszközeivel és kísérleti technikái segítségével dolgozhatok.
A kutatások támogatása mindig is eredmények elvárását vonta maga után, azonban ezek az eredmények sokfélék lehetnek. A világ működésének megértése, ezzel kapcsolatos kíváncsiságunk kielégítése mellett – mely a kutatók egyik fő motivációja – a minél részletesebb kutatás a technológiai fejlődést is elősegíti. A magfizika területe, a kísérletekhez szükséges detektorfejlesztések hatása ezen a téren különösen kiemelkedő – gondoljunk csak az orvosi képalkotás eszközeire! Joggal valószínűsíthetjük tehát, hogy a jelen pályázat keretében elérni kívánt eredmények akár olyan felhasználás alapjait képezik majd a jövőben, amit ma még nem láthatunk előre.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Summary of the research and its aims for experts

As a complex many-body system, the atomic nucleus carries a wealth of information on the interplay between collective and single-particle motions. In my post-doctoral project the main goal is to experimentally study the most current problems of nuclear structure studies related to collective and single-particle degrees of freedom in nuclei by using and developing state-of-the-art experimental tools.

The existence and properties of the multiple chiral doublet bands is one of the most interesting questions in nuclear chirality research. This project aims at identifying such doublet bands and measuring lifetimes of the levels belonging to the chiral-candidate bands. In triaxially deformed nuclei, where the chiral behaviouur is expected, other interesting phenomena, for example wobbling motion, can occur.

In 92Pd nucleus, experimental evidence for a new spin-aligned neutron-proton paired phase was found recently. I also plan to study the nuclei with equal neutron and proton numbers, to further examine if this phenomenon appear systematically in N=Z nuclei. The behaviour of 100Sn, the heaviest, most neutron-deficient N=Z possibly doubly-magic nucleus is also an open question. Precise measurements of the B(E2) values in the region is needed, as well as the study of the proton and neutron single-particle energies approaching 100Sn.

In addition, I plan to investigate the evolution of shapes and search for possible shape-coexistence in neutron-rich nuclei, particularly in 87Br and 89Br.

I also intend to coordinate the development of the DIAMANT detector system, designed and operated by MTA Atomki.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

How do collective and individual motions interplay in a complex, many-body system?

The atomic nucleus composed of many nucleons can exhibit single-particle excitations of individual nucleons and collective excitations originate from the motion of all the nucleons acting together in a group. The question is how the single-particle and the collective degrees of freedom interact or compete in atomic nuclei in the different regions of the Segré chart.

Similarly to many other complex systems symmetries can be fundamental in organizing the great number of particles and the interactions between them in the atomic nuclei. In the case of the chiral symmetry of nuclear structure both the geometrical and the dynamical aspects are essential. In which chirality region do multiple chiral doublets appear? What are their structures? Are they built on different configurations, or on the normal and the excited states of the same configuration? Does wobbling motion occur in chiral nuclei? If yes, what is the relation between the chiral and the wobbling motions?

How do the nuclei having equal number of protons and neutrons behave within and outside the valley of stability? To what extent do the proton-neutron quartets related to the isoscalar pairing dominate their structure?

How do nuclear shapes evolve and does shape-coexistence emerge in neutron-rich nuclei, particularly in 87Br and 89Br? What is the relation between the migration of single-particle orbits and the change of the nuclear shapes in bromine isotopes?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

My proposed project aims at covering spectroscopic studies of atomic nuclei whose properties illustrate the delicate balance between the individual and collective motions in the atomic nucleus. With the expected results I will extend the borders of our knowledge about atomic nuclei and their understanding, as complex many-body systems.

Although, the expected result of the project is the widening of our scientific knowledge on the structure of atomic nuclei, more direct benefits are also possible. The extended knowledge on neutron-rich nuclei might also be used to increase the safety of the operation nuclear power plants and of the treatment of the nuclear waste.

Modern nuclear structure experiments require very complex detector systems to pick out the interesting phenomena. It is also an aim of my project to further develop an advanced light-charged-particle detector system which was developed and operated by the research group I am working in. The results of this work will possibly be applicable also in nuclear medicine and other branches of nuclear industry.

For the education of the future nuclear physics exports I am going to involve 1-2 BSc and MSc student as a diploma worker in the project.

The proposed experimental research can only be carried out in large international collaborations in which groups from several institutions are working together. Thus, competition does not emerge between the researchers, but rather between the research topics. The proposed research topics are in the front line of the nuclear structure studies, I will have the possibility to use the state-of-the-art equipment of the largest laboratories in Europe and around the world.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The nucleus, the very dense central core of the atom is an extremely complex system. Improving our knowledge on it is a challenging task for the researchers, but also a great necessity from the human viewpoint.

The nucleus consists of a number of nucleons, i.e. protons and neutrons. Its single-particle excitations refer to those which involve the excitation of individual nucleons while collective excitations originate from the motion of all the nucleons acting together in a group. In my proposed project I plan to investigate some fundamental properties of the atomic nuclei concerning the interplay between collective and single-particle motions. The necessary experiments are to be performed in international laboratories using state-of-the-art accelerator and detector systems with cutting edge experimental techniques.

Fundamental research is supported with the expectation of benefits, which could take many forms. Satisfying curiosity about how nature works is one, and for most researchers this is the principal motivation. But also, the search for knowledge, the needs for more detailed understanding of nature stimulates technological development. Due to the complexity of the problem, researchers need to apply sophisticated methods, which leads to advances in other areas of science, too. Techniques of nuclear physics already had a remarkable impact in this regard. So, the expected results of this work might once prove to be a foot-stone of a useful application, not foreseen by anyone today.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A posztdoktori ösztöndíjam időtartama alatt az atommagokban kialakuló különleges mozgásformákat vizsgáltam kísérleti magszerkezeti módszerekkel. Kutatásaim során egyrészt olyan összetett számítógépes adatfeldolgozásokban vettem részt, melyek főleg az A~100 és A~130 tömegszám-tartományok különlegesen deformált atommagjaiban a közepes és nagyspinű sávszerkezetek magspektroszkópiai eszközökkel történő megismerésére irányultak. A munka eredményeként olyan új megfigyelések születtek, melyek segítenek a kollektív- és individuális mozgásformák közötti kapcsolatok feltárásában. Másrészt ösztöndíjam alatt irányítottam a DIAMANT detektorrendszer részvételét egy kiemelkedő sikerrel zárult kísérleti kampány során, melyben a detektorrendszer a világ legmodernebb gamma-spektroszkópiai berendezése, az AGATA segéddetektoraként működött. A kampány után javaslatokat tettem és részt vettem a detektorrendszer elektronikájának és mechanikai szerkezetének további fejlesztésében, valamint az ATOMKI egyik gyorsítójának egyik nyalábvégére telepítettem a DIAMANT üzemeltetésére szolgáló, állandó reakciókamrát. Ösztöndíjas kutatásaim során több, mint 20 publikáció elkészültéhez járultam hozzá, melyek túlnyomó többsége rangos (Q1) folyóiratokban jelent meg. Eredményeimet a nemzetközi együttműködések szakmai találkozóin is bemutattam. Az össz-európai AGATA kollaboráció több találkozóján képviseltem Magyarországot. Továbbá, ösztöndíjam ideje alatt bekapcsolódtam egy BSc diák témavezetésébe.
Results in English
During my postdoctoral project I experimentally studied the most current problems of nuclear physics related to collective and single-particle motions in nuclei. During the project, I managed the operation of DIAMANT detector system during a very successful physics campaign with the state-of-the art AGATA spectrometer. I proposed and carried out several electronical and mechanical development for DIAMANT. I proposed and managed to build a permanent setup at the beamline of the cyclotron of ATOMKI for the detector system. I participated in very complex and thorough data analyses in several topics, based mostly on the study medium- and high-spin band structure of nuclei in the mass region A~100 and A~130. Our observations provided new data which enable a better understanding of special motions in triaxial and well deformed nuclei. I made contributions to more than 20 scientific papers, vast majority of them published in Q1 journals. Besides of the above results I presented on workshops of international collaborations. Furthermore I represented Hungary in AGATA collaboration meetings. I was also participating in the supervision of a BSc student.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124717
Decision
Yes





 

List of publications

 
J. Timár, Q. B. Chen, B. Kruzsicz, D. Sohler, I. Kuti, S. Q. Zhang, J. Meng, P. Joshi, R. Wadsworth, K. Starosta, A. Algora, P. Bednarczyk, D. Curien, Zs. Dombrádi, G. Duchêne, A. Gizon, J. Gizon, D. G. Jenkins, T. Koike, A. Krasznahorkay, J. Molnár, B. M. Nyakó, E. S. Paul, G. Rainovski, J. N. Scheurer, A. J. Simons, C. Vaman, and L. Zolnai: Experimental Evidence for Transverse Wobbling in 105Pd, Physical Review Letters 122, 062501, 2019
B. Cederwall, X. Liu, Ö. Aktas, A. Ertoprak, W. Zhang, C. Qi, E. Clément, G. de France, D. Ralet, A. Gadea, A. Goasduff, G. Jaworski, I. Kuti, B. M. Nyakó, J. Nyberg, M. Palacz, R. Wadsworth, J. J. Valiente-Dobón, H. Al-Azri, A. Ataç Nyberg, T. Bäck, G. de Angelis, M. Doncel, J. Dudouet, A. Gottardo, M. Jurado, J. Ljungvall, D. Mengoni, D. R. Napoli, C. M. Petrache, D. Sohler, J. Timár, D. Barrientos, P. Bednarczyk, G. Benzoni, B. Birkenbach, A. J. Boston, H. C. Boston, I. Burrows, L. Charles, M. Ciemala, F. C. L. Crespi, D. M. Cullen, P. Désesquelles, C. Domingo-Pardo, J. Eberth, N. Erduran, S. Ertürk, V. González, J. Goupil, H. Hess, T. Huyuk, A. Jungclaus, W. Korten, A. Lemasson, S. Leoni, A. Maj, R. Menegazzo, B. Million, R. M. Perez-Vidal, Zs. Podolyak, A. Pullia, F. Recchia, P. Reiter, F. Saillant, M. D. Salsac, E. Sanchis, J. Simpson, O. Stezowski, Ch. Theisen, and M. Zielińska: Isospin Properties of Nuclear Pair Correlations from the Level Structure of the Self-Conjugate Nucleus 88Ru, Physical Review Letters 124, 062501, 2020
C. M. Petrache, S. Frauendorf, B. F. Lv, A. Astier, E. Dupont, S. Guo, M. L. Liu, X. H. Zhou, K. L. Wang, P. T. Greenlees, H. Badran, D. M. Cox, , T. Grahn, R. Julin, S. Juutinen, J. Konki, J. Pakarinen, P. Papadakis, J. Partanen, P. Rahkila, M. Sandzelius, J. Saren, C. Scholey, J. Sorri, S. Stolze, , J. Uusitalo, B. Cederwall, Ö. Aktas, A. Ertoprak, H. Liu, I. Kuti, J. Timár, A. Tucholski, J. Srebrny, and C. Andreoiu: Collective rotation of an oblate nucleus at very high spin, PHYSICAL REVIEW C 99, 041301(R), 2019
S. Guo, C.M. Petrache, D. Mengoni, Y.H. Qiang, Y.P. Wang, Y.Y. Wang, J. Meng, Y.K. Wang, S.Q. Zhang, P.W. Zhao, A. Astier, J.G. Wang, H.L. Fan, E. Dupont, B.F. Lv, D. Bazzacco, A. Boso, A. Goasduff, F. Recchia, D. Testov, F. Galtarossa, G. Jaworski, D.R. Napoli, S. Riccetto, M. Siciliano, J.J. Valiente-Dobon, M.L. Liu, G.S. Li, X.H. Zhou, Y.H. Zhang, C. Andreoiu, F.H. Garcia, K. Ortner, K. Whitmore, A. Ataç-Nyberg, T. Bäck, B. Cederwall, E.A. Lawrie, I. Kuti, D. Sohler, T. Marchlewski, J. Srebrny, A. Tucholski: Evidence for pseudospin-chiral quartet bands in the presence of octupole correlations, Physics Letters B 807 135572, 2020
Kruzsicz Bernadett, Kuti, István, Kunné, Sohler Dorottya, Timár, János: Kísérleti bizonyíték a 105Pd atommag imbolygó forgására, FIZIKAI SZEMLE 70 5 pp. 147-152., 2020
C.M.Petrache, P.M.Walker, S.Guo, Q.B.Chen, S.Frauendorf, Y.X.Liu, R.A.Wyss, D.Mengoni, Y.H.Qiang, A.Astier, E.Dupont, R.Li, B.F.Lv, K.K.Zheng, D.Bazzacco, A.Boso, A.Goasduff, F.Recchia, D.Testov, F.Galtarossa, G.Jaworski, D.R.Napoli, S.Riccetto, M.Siciliano, J.J.Valiente-Dobon, M.L.Liu, X.H.Zhou, J.G.Wang, C.Andreoiu, F.H.Garcia, K.Ortner, K.Whitmore, T.Bäck, B.Cederwall, E.A.Lawrie, I.Kuti, D.Sohler, J.Timár, T.Marchlewski, J.Srebrny, A.Tucholski: Diversity of shapes and rotations in the γ-soft 130Ba nucleus: First observation of a t-band in the A = 130 mass region, Physics Letters B 795, pp. 241-247, 2019
Y. H. Qiang, C. M. Petrache, S. Guo, P. M. Walker, D. Mengoni, Q. B. Chen, B. F. Lv, A. Astier, E. Dupont, M. L. Liu, X. H. Zhou, J. G. Wang, D. Bazzacco, A. Boso, A. Goasduff, F. Recchia, D. Testov, F. Galtarossa, G. Jaworski, D. R. Napoli, S. Riccetto, M. Siciliano, J. J. Valiente-Dobon, C. Andreoiu, F. H. Garcia, K. Ortner, K. Whitmore, B. Cederwall, E. A. Lawrie, I. Kuti, D. Sohler, T. Marchlewski, J. Srebrny, A. Tucholski, A. C. Dai, F. R. Xu: Identification of high-K rotation in 130Ba : Testing the consistency of electromagnetic observables, Phys. Rev. C 99, 014307, 2019
B. F. Lv, C. M. Petrache, Q. B. Chen, J. Meng, A. Astier, E. Dupont, P. Greenlees, H. Badran, T. Calverley, D. M. Cox,, T. Grahn, J. Hilton, R. Julin, S. Juutinen, J. Konki, J. Pakarinen, P. Papadakis, J. Partanen, P. Rahkila, P. Ruotsalainen, M. Sandzelius, J. Saren, C. Scholey, J. Sorri, S. Stolze, J. Uusitalo, B. Cederwall, A. Ertoprak, H. Liu, S. Guo, M. L. Liu, J. G. Wang, X. H. Zhou, I. Kuti, J. Timár, A. Tucholski, J. Srebrny, and C. Andreoiu: Chirality of 135 Nd reexamined: Evidence for multiple chiral doublet bands, Physical Review C 100, 024314, 2019
J. Dudouet, A. Lemasson, G. Maquart, F. Nowacki, D. Verney, M. Rejmund, G. Duchêne, O. Stezowski, E. Clément, C. Michelagnoli, A. Korichi, C. Andreoiu, A. Astier, G. de Angelis, G. de France, C. Delafosse, I. Deloncle, F. Didierjean, Z. Dombradi, C. Ducoin, A. Gadea, A. Gottardo, D. Guinet, B. Jacquot, P. Jones, T. Konstantinopoulos, I. Kuti, F. Le Blanc, S. M. Lenzi, G. Li, R. Lozeva, B. Million, D. R. Napoli, A. Navin, R. M. Pérez-Vidal, C. M. Petrache, D. Ralet, M. Ramdhane, N. Redon, C. Schmitt, D. Sohler: Excitations of the magic N = 50 neutron-core revealed in 81 Ga, Physical Review C 100, 011301(R), 2019
A. Ertoprak, B. Cederwall, C. Qi, M. Doncel, U. Jakobsson, B. M. Nyakó, G. Jaworski, P. Davies, G. de France, I. Kuti, D. R. Napoli, R. Wadsworth, S. S. Ghugre, R. Raut, B. Akkus, H. Al Azri, A. Algora, G. de Angelis, A. Atac, T. Bäck, A. Boso, E. Clément, D. M. Debenham, Zs. Dombrádi, S. Ertürk, A. Gadea, F. Ghazi Moradi, A. Gottardo, T. Hüyük, E. Ideguchi, H. Li, C. Michelagnoli, V. Modamio, J. Nyberg, M. Palacz, C. M. Petrache, F. Recchia, M. Sandzelius, M. Siciliano, J. Timár, J. J. Valiente-Dobón, Z. G. Xiao: M1 and E2 transition rates from core-excited states in semi-magic 94Ru, Eurpean Physical Journal A (2018) 54: 145, 2018
J. Timár, B. Kruzsicz, I. Kuti, D. Sohler, J. Molnár, B.M. Nyakó, Q.B. Chen, S.Q. Zhang, J. Meng, P. Joshi, R. Wadsworth, K. Starosta, T. Koike: Triaxiality-related nuclear phenomena in the A ≈ 100 mass region, Journal of Physics: Conference Series 1555 012025, 2020
B. F. Lv, C. M. Petrache, A. Astier, E. Dupont, A. Lopez-Martens, P. T. Greenlees, H. Badran, T. Calverley, D. M. Cox, T. Grahn, J. Hilton, R. Julin, S. Juutinen, J. Konki, M. Leino, J. Pakarinen, P. Papadakis, J. Partanen, P. Rahkila, M. Sandzelius, J. Saren, C. Scholey, J. Sorri, S. Stolze, J. Uusitalo, A. Herzán, B. Cederwall, A. Ertoprak, H. Liu, S. Guo, M. L. Liu, Y. H. Qiang, J. G. Wang, X. H. Zhou, I. Kuti, J. Timár, A. Tucholski, J. Srebrny, and C. Andreoiu: Evolution from γ -soft to stable triaxiality in 136Nd as a prerequisite of chirality, Physical Review C 98, 044304, 2018
C. M. Petrache, B. F. Lv, Q. B. Chen, J. Meng, A. Astier, E. Dupont, K. K. Zheng, P. T. Greenlees, H. Badran, T. Calverley, D. M. Cox, T. Grahn, J. Hilton, R. Julin, S. Juutinen, J. Konki, J. Pakarinen, P. Papadakis, J. Partanen, P. Rahkila, P. Ruotsalainen, M. Sandzelius, J. Saren, C. Scholey, J. Sorri, S. Stolze, J. Uusitalo, B. Cederwall, A. Ertoprak, H. Liu, S. Guo, J. G. Wang, X. H. Zhou, I. Kuti, J. Timár, A. Tucholski, J. Srebrny and C. Andreoiu: Multiple chiral bands in 137Nd, European Physical Journal 54: 208, 2020
C. M. Petrache, N. Minkov, T. Nakatsukasa, B. F. Lv, A. Astier, E. Dupont, K. K. Zheng, P. Greenlees, H. Badran, T. Calverley, D. M. Cox, T. Grahn, J. Hilton, R. Julin, S. Juutinen, J. Konki, J. Pakarinen, P. Papadakis, J. Partanen, P. Rahkila, P. Ruotsalainen, M. Sandzelius, J. Saren, C. Scholey, J. Sorri, S. Stolze, J. Uusitalo, B. Cederwall, A. Ertoprak, H. Liu, S. Guo, M. L. Liu, J. G. Wang, X. H. Zhou, I. Kuti, J. Timár, A. Tucholski, J. Srebrny, and C. Andreoiual: Signatures of enhanced octupole correlations at high spin in 136Nd, Physical Review C 102, 014311, 2020
] C. M. Petrache, B. F. Lv, A. Astier, E. Dupont, K. K. Zheng, P. T. Greenlees, H. Badran, T. Calverley, D. M. Cox, T. Grahn, J. Hilton, R. Julin, S. Juutinen, J. Konki, J. Pakarinen, P. Papadakis, J. Partanen, P. Rahkila, P. Ruotsalainen, M. Sandzelius, J. Saren, C. Scholey, J. Sorri, S. Stolze, J. Uusitalo, B. Cederwall, Ö. Aktas, A. Ertoprak, H. Liu, S. Guo, M. L. Liu, J. G. Wang, X. H. Zhou, I. Kuti, J. Timár, A. Tucholski, J. Srebrny, and C. Andreoiu: Highly deformed bands in Nd nuclei: New results and consistent interpretation within the cranked Nilsson-Strutinsky formalism, Physical Review C 100, 054319, 2019
M. Siciliano, J. J. Valiente-Dobón, A. Goasduff, F. Nowacki, A. P. Zuker, D. Bazzacco, A. Lopez-Martens, E. Clément, G. Benzoni, T. Braunroth, F. C. L. Crespi, N. Cieplicka-Orynczak, M. Doncel, S. Ertürk, G. de, France, C. Fransen, A. Gadea, G. Georgiev, A. Goldkuhle, U. Jakobsson, G. Jaworski, P. R. John, I. Kuti, A. Lemasson, T. Marchi, D. Mengoni, C. Michelagnoli, T. Mijatovic, C. Müller-Gatermann, D. R. Napoli, J. Nyberg, M. Palacz, R. M. Pérez-Vidal, B. Saygi, D. Sohler, S. Szilner, D. Testov, M. Zielinska, D. Barrientos, B. Birkenbach, H. C. Boston, A. J. Boston, B. Cederwall, J. Collado, D. M. Cullen, P. Désesquelles, C. Domingo-Pardo, J. Dudouet, J. Eberth, F. J. Egea-Canet, V. González, L. J. Harkness-Brennan, H. Hess, D. S. Judson, A. Jungclaus, W. Korten, M. Labiche, A. Lefevre, S. Leoni, H. Li, A. Maj, R. Menegazzo, B. Million, A. Pullia, F. Recchia, P. Reiter, M. D. Salsac, E. Sanchis, O. Stezowski, Ch. Theisen: Pairing-quadrupole interplay in the neutron-deficient tin nuclei: First lifetime measurements of low-lying states in 106,108Sn, Physics Letters B 806, 135474, 2020
G.X. Zhang, H. Watanabe, G.D. Dracoulis, F.G. Kondev, G.J. Lane, P.H. Regan, P.-A. Söderström, P.M. Walker, K. Yoshida, H. Kanaoka, Z. Korkulu, P.S. Lee, J.J. Liu, S. Nishimura, J. Wu, A. Yagi, D.S. Ahn, T. Alharbi, H. Baba, F. Browne, A.M. Bruce, M.P. Carpenter, R.J. Carroll, K.Y. Chae, C.J. Chiara, Zs. Dombradi, P. Doornenbal, A. Estrade, N. Fukuda, C. Griffin, E. Ideguchi, N. Inabe, T. Isobe, S. Kanaya, I. Kojouharov, T. Kubo, S. Kubono, N. Kurz, I. Kuti, S. Lalkovski, T. Lauritsen, C.S. Lee, E.J. Lee, C.J. Lister, G. Lorusso, G. Lotay, E.A. McCutchan, C.-B. Moon, I. Nishizuka, C.R. Nita, A. Odahara, Z. Patel, V.H. Phong, Zs. Podolyák, O.J. Roberts, H. Sakurai, H. Schaffner, D. Seweryniak, C.M. Shand, Y. Shimizu, T. Sumikama, H. Suzuki, H. Takeda, S. Terashima, Zs. Vajta, J.J. Valiente-Dóbon Z.Y. Xu, S. Zhu: Interplay of quasiparticle and vibrational excitations: First observation of isomeric states in 168Dy and 169Dy, Physics Letters B 799, 135036, 2019
A. Gottardo, G. de Angelis, P. Doornenbal, L. Coraggio, A. Gargano, N. Itaco, K. Kaneko, P. Van Isacker, T. Furumoto, G. Benzoni, J. Lee, H. Liu, M. Matsushita, D. Mengoni, V. Modamio-Hoybjor, S. Momiyama, T. Motobayashi, D. R. Napoli, M. Niikura, E. Sahin, Y. Shiga, H. Sakurai, R. Taniuchi, S. Takeuchi, H. Wang, J. J. Valiente-Dobòn, R. Avigo, H. Baba, N. Blasi, F. L. Bello Garrote, F. Browne, F. C. L. Crespi, S. Ceruti, R. Daido, M. -C. Delattre, D. Fang, Zs. Dombradi, T. Isobe, I. Kuti, G. Lorusso, K. Matsui, B. Melon, T. Miyazaki, S. Nishimura, R. Orlandi, Z. Patel, S. Rice, L. Sinclair, P. A. Söderström, D. Sohler, T. Sumikama, J. Taprogge, Zs. Vajta, H. Watanabe, O. Wieland, J. Wu, Z. Y. Xu, M. Yalcinkaya, and R. Yokoyama: Transition strengths in the neutron-rich 73,74,75Ni isotopes, Physical Review C 102, 014323, 2020
A. Revel, O. Sorlin, F. M. Marques, Y. Kondo, J. Kahlbow, T. Nakamura, N. A. Orr, F. Nowacki, J. A. Tostevin, C. X. Yuan, N. L. Achouri, H. Al Falou, L. Atar, T. Aumann, H. Baba, K. Boretzky, C. Caesar, D. Calvet, H. Chae, N. Chiga, A. Corsi, H. L. Crawford, F. Delaunay, A. Delbart, Q. Deshayes, Z. Dombrádi, C. A. Douma, Z. Elekes, P. Fallon, I. Gašparić, J. -M. Gheller, J. Gibelin, A. Gillibert, M. N. Harakeh, W. He, A. Hirayama, C. R. Hoffman, M. Holl, A. Horvat, Á. Horváth, J. W. Hwang, T. Isobe, N. Kalantar-Nayestanaki, S. Kawase, S. Kim, K. Kisamori, T. Kobayashi, D. Körper, S. Koyama, I. Kuti, V. Lapoux, S. Lindberg, S. Masuoka, J. Mayer, K. Miki, T. Murakami, M. Najafi, K. Nakano, N. Nakatsuka, T. Nilsson, A. Obertelli, F. de Oliveira Santos, H. Otsu, T. Ozaki, V. Panin, S. Paschalis, D. Rossi, A. T. Saito, T. Saito, M. Sasano, H. Sato, Y. Satou, H. Scheit, F. Schindler, P. Schrock, M. Shikata, Y. Shimizu, H. Simon, D. Sohler, L. Stuhl, S. Takeuchi, M. Tanaka, M. Thoennessen, H. Törnqvist, Y. Togano, T. Tomai, J. Tscheuschner, J. Tsubota, T. Uesaka, Z. Yang, M. Yasuda, and K. Yoneda: Extending the Southern Shore of the Island of Inversion to 28F, Physical Review Letters 124, 152502, 2020
C. M. Petrache, B. F. Lv, A. Astier, E. Dupont, Y. K. Wang, S. Q. Zhang, P. W. Zhao, Z. X. Ren, J. Meng,, P. T. Greenlees, H. Badran, D. M. Cox, T. Grahn, R. Julin, S. Juutinen, J. Konki, J. Pakarinen, P. Papadakis, J. Partanen, P. Rahkila, M. Sandzelius, J. Saren, C. Scholey, J. Sorri, S. Stolze, J. Uusitalo, B. Cederwall, Ö. Aktas, A. Ertoprak, H. Liu, S. Matta, P. Subramaniam, S. Guo, M. L. Liu, X. H. Zhou, K. L. Wang, I. Kuti, J. Timár, A. Tucholski, J. Srebrny, C. Andreoiu: Evidence of chiral bands in even-even nuclei, Phys. Rev. C 97, 041304(R), 2018
J. Timár, I. Kuti, B. Kruzsicz, D. Sohler, B. M. Nyakó, Q. B. Chen, S. Q. Zhang, J. Meng, K. Starosta, T. Koike, C. Vaman, P. Joshi, R. Wadsworth: Multiple chiral doublet bands and possible transverse wobbling near 104Rh, Acta Physica Polonica B Vol. 11 No. 1 (2018), 2018
A. Boso, S. M. Lenzi, F. Recchia, J. Bonnard,, A. P. Zuker,, S. Aydin, M. A. Bentley, B. Cederwall, E. Clement, G. de France, A. Di Nitto,, A. Dijon, M. Doncel, F. Ghazi-Moradi, A. Gadea, A. Gottardo, T. Henry, T. Hüyük, G. Jaworski, P. R. John, K. Juhász, I. Kuti, B. Melon, D. Mengoni, C. Michelagnoli, V. Modamio, D. R. Napoli, B. M. Nyakó, J. Nyberg, M. Palacz, J. Timár, J. J. Valiente-Dobón: Neutron Skin Effects in Mirror Energy Differences: The Case of 23 Mg − 23 Na, Phys. Rev. Lett. 121, 032502, 2018




Back »