Fine-tuning of plant defence in the dark: the role of salicylic acid, jasmonic acid and ethylene  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
124871
Type FK
Principal investigator Poór, Péter
Title in Hungarian A sötétben kialakuló növényi védelmi válaszreakciók finomhangolása: a szalicilsav, a jázmonsav és az etilén szabályozó szerepe
Title in English Fine-tuning of plant defence in the dark: the role of salicylic acid, jasmonic acid and ethylene
Keywords in Hungarian Etilén, jázmonsav, nitrogén-monoxid, reaktív oxigén formák, szalicilsav, sztómakomplexek
Keywords in English Ethylene, jasmonic acid, nitric oxide, reactive oxygen species, salicylic acid, stomata
Discipline
Plant pathology, molecular plant pathology (Council of Complex Environmental Sciences)70 %
Crop physiology (Council of Complex Environmental Sciences)25 %
Ortelius classification: Photosynthesis
Plant biotechnology (Council of Complex Environmental Sciences)5 %
Panel Complex agricultural sciences
Department or equivalent Department of Plant Biology (University of Szeged)
Participants Czékus, Zalán
Ördög, Attila
Starting date 2017-12-01
Closing date 2021-11-30
Funding (in million HUF) 29.804
FTE (full time equivalent) 8.00
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A gombák és baktériumok által okozott növényi fertőzések világszerte jelentős terméskiesést eredményeznek évente. Éppen ezért gazdaságilag nagyon fontos megérteni a növények védekezését a patogéntámadások ellen. Ezek a védekezési folyamatok illetve a sejthalál a növényi szövetekben különbözően alakulhat a fényben és a sötétben. A növényi hormonok szabályozása és a hormonok interakciója által indukált jelátviteli folyamatok még kevésbé ismertek azonban a sötétben. A kutatás célja, hogy felfedje a mikrobákhoz kapcsolt molekuláris mintázatok (MAMP-ok, mint például a flagellin vagy a kitozán) és toxinok (koronatin, fumonisin B1) által indukált védekezési vagy sejthalált kiváltó folyamatokat, paradicsom növényekben fényben és sötétben. Célunk, hogy megvizsgáljuk a növényi hormonok (szalicilsav, jázmonsav, etilén) által szabályozott reaktív oxigén- (ROS) és nitrogénformák (RNF) produkcióját a MAMP és toxinkezeléseket követően. A kezelések hatására bekövetkező sztómamozgás és a fotoszintetikus aktivitásban történő változások detektálása szintén a pályázat célja. Elvégezzük a különböző specifikus markergének expressziójának analízisét, a fehérjék, valamint a másodlagos anyagcseretermékek (pl. fitoalexinok) koncentrációjának meghatározását, ami segíthet megérteni a növényi védekezés finomhangolását fényben és sötétben. A szalicilsav MAMP-ok és toxinok által kiváltott növényi védekezésben betöltött szerepének vizsgálata is a pályázat célja. A pályázat eredményei így hozzájárulhatnak olyan innovatív növényvédelmi eljárások kidolgozásához, melyek segíthetik a sötétben történő patogénekkel szembeni védekezés megértését.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A növények változatos környezeti feltételek között élnek, ezért életük során számos stresszhatásnak vannak kitéve. Irodalmi adatok és korábbi kísérleteink alapján ismerjük, hogy a növények védekezése vagy a sejthalál különböző lehet a fény jelenlétében vagy hiányában. Feltételezhetjük, hogy a növényi hormonok (szalicilsav, jázmonsav, etilén) és a hormonkölcsönhatások által szabályozott reaktív oxigén- (ROS) és nitrogénformák (RNF) produkciója jelentősen befolyásolhatja ezeket a folyamatokat, melyek különbözőek lehetnek a fényben illetve a sötétben. A pályázat fő kérdése, hogy hogyan befolyásolja a fény vagy a sötét a mikrobákhoz kapcsolt molekuláris mintázatok (MAMP-ok, mint például a flagellin vagy a kitozán) és toxinok (koronatin, fumonisin B1) által indukált védekezési és sejthalál folyamatokat paradicsom növényekben. Mi a különbség a paradicsomnövények fiziológiai válaszaiban a két eltérő környezeti feltétel hatására? A kutatás részben megválaszolja azt a kérdést, hogy miért lehetnek különbözőek a patogéntámadást követően a növények védekezési folyamatai fényben és sötétben.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A pályázat keretén belül elvégzett kísérletek hozzájárulhatnak a növényi védekezési folyamatok behatóbb megismeréséhez és az eredmények alapvető és új információkat nyújthatnak a molekuláris mintázatok (MAMP-ok, mint például a flagellin vagy a kitozán) és toxinok (koronatin, fumonisin B1) által indukált növényi védekezési vagy sejthalál folyamatok ismeretéhez a sötétben. Ismereteink szerint ezek az első olyan összetett vizsgálatok, melyek a fény és sötét hatását összehasonlítva tanulmányozzák, különös tekintettel a növényi hormonok szerepére a különböző MAMP és toxinkezeléseket követően. Ezzel párhuzamosan elsőként vizsgáljuk meg a kezeléseket követően specifikus gének expresszióját (hormon bioszintézis és válaszgének, védelemben szerepet játszó markergének), fehérjék szintjét és aktivitását, valamint a másodlagos anyagcseretermékek (pl. fitoalexinok) produkcióját vad típusú és hormon mutáns növényekben. A mérések segíthetnek megismerni a növényi hormonok által szabályozott védekezési folyamatok finomhangolását a fényben és a sötétben. Ezek a mezőgazdaság szempontjából is igen jelentős adatok hozzájárulhatnak új innovatív eljárások és technológiák kifejlesztéséhez, melyek fokozhatják a növények védekezését a patogéntámadásokkal szemben a sötétben.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A bakteriális és gombafertőzések által kiváltott növényi fertőzések súlyos és gazdaságilag káros problémát jelentenek világszerte, így hazánkban is. Azért, hogy a növények csökkentsék a kórokozók által okozott káros hatásokat, jól kifinomult védekezési folyamatokat fejlesztettek ki, melyeket növényi hormonok szabályoznak. Érdekes módon, ez a növényi védekezés eltérő lehet sötétben és fényben. Azonban a növényi hormonok és a hormonkölcsönhatások által szabályozott élettani folyamatok még kevésbé ismertek ezen folyamatokban. A pályázat fő célkitűzése, hogy összehasonlítva megvizsgálja, hogy a fény és a sötét hogyan hat a flagellin (bakteriális csilló alkotója), kitozán (gombasejtfal fragmentum) illetve baktérium- (koronatin) és gombatoxin (fumonisin B1) által kiváltott növényi védekezési folyamatokra vagy a sejthalálra a mezőgazdaságilag is fontos paradicsom növényekben. Mi a különbség a paradicsomnövények élettani válaszaiban a két eltérő környezeti feltétel hatására? A kutatás részben megválaszolja azt a kérdést, hogy miért lehetnek különbözőek a patogéntámadást követően a növények védekezési folyamatai fényben és sötétben.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Plant diseases caused by bacterial or fungal infections lead to significant yield losses worldwide each year. From this aspect, it is economically important to understand the role of plant defence against pathogen infection. However, the regulation of defence mechanisms or cell death in plant tissues seems to be different under light or dark conditions. The role of plant hormones and hormone crosstalk-induced signalling in this process is still unclear. The aim of this research is to elucidate the mechanism of the action of microbial-associated molecular pattern (MAMPs, such as flagellin and chitosan) and toxin (coronatine, fumonisin B1) induced defence or cell death in tomato plants under light and dark conditions. We intend to address phytohormone- (salicylic acid, jasmonic acid, ethylene) mediated production of reactive oxygen- (ROS) and nitrogen species (RNS) following MAMP or toxin treatments. The potential dysfunction of stomatal movements and the photosynthetic activity will be studied to elucidate their role in this process. We would like to analyse the changes in the expression of specific genes (hormone biosynthesis and response genes, defence and cell death marker genes) and proteins as well as secondary metabolites (e.g. phytoalexins) in wild type and hormone signalling mutants, which can help to understand the fine-tuning of defence in the light and dark. It is also of interest how salicylic acid treatments regulate the levels of other hormones as well as the defence induced by MAMPs or toxins. Results of this project could contribute to develop innovative procedures in plant protection against invading pathogens under dark condition.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Plants live in complex environment in which they are constantly exposed to a wide range of stresses. Based on literature data and our own previous research, the regulation of defence mechanisms or cell death can be different in light and dark conditions. We suspect that the role of phytohormones (salicylic acid, jasmonic acid, ethylene) and hormone crosstalk-induced signalling as well as production of reactive oxygen- (ROS) and nitrogen species (RNS) have a significant role in this process, which is different in the presence or absence of light. The main question of this project is how the light or darkness affects microbial-associated molecular pattern (MAMPs, such as flagellin and chitosan) and toxin (coronatine, fumonisin B1) induced defence or cell death in tomato plants. What is the difference between the physiological responses of tomato plants under the two environmental conditions? This research will partly answer the question, why plant defence against microorganisms can be different in the light and dark.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The experiments carried out in the framework of this project may contribute to our existing knowledge about plant defence mechanisms, and provide fundamental and novel information on MAMP- and toxin-induced plant defence in the dark. To our knowledge, this is the first occasion when the effects of light and darkness on the levels of phytohormones (salicylic acid, jasmonic acid, ethylene) are investigated after treatments with MAMPs or toxins in parallel with the detection of the expression of specific genes (hormone biosynthesis and response genes, defence and cell death marker genes) and proteins as well as secondary metabolites (e.g. phytoalexins) in wild type and hormone signalling mutants. These investigations can help to understand the fine-tuning of defence in the light and dark conditions mediated by phytohormones. In addition, this research may provide agriculturally relevant results, which could contribute to develop innovative procedures and novel technologies in plant protection against invading pathogens under dark condition.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Plant diseases triggered by bacterial or fungal infections cause serious problems around the world, thus in Hungary also. To minimize the attack of pathogens, plants have evolved sophisticated defensive mechanisms which are mediated by phytohormones. Interestingly, the regulation of plant defence signalling seems to be different in light and dark conditions. However, the role of plant hormones and hormone crosstalk-induced physiological responses is still unclear in this process. The main question of this project is how the light or darkness affects flagellin (the main constituent of bacterial flagella), chitosan (fungal cell wall fragments), bacterial- (coronatine) and fungal toxin (fumonisin B1) induced defence or cell death in tomato plants. What is the difference between the physiological responses of tomato plants under these two environmental conditions? This research will partly answer the question, why plant defence against microorganisms can be different in the light and dark.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A pályázat keretén belül elvégzett kísérletek hozzájárultak a növényi védekezési folyamatok pontosabb megismeréséhez és a kapott eredmények alapvető és új információkat nyújthatnak a molekuláris mintázatok (MAMP-ok, mint például a flagellin vagy a kitozán) és toxinok (koronatin, fumonisin B1) által indukált növényi védekezési és sejthalál folyamatokat ismeretéhez a sötétben. Ismereteink szerint ezek voltak az első olyan összetett vizsgálatok, melyek a fény és sötétség hatását összehasonlítva tanulmányozták, különös tekintettel a növényi hormonok szerepére a különböző MAMP és toxinkezeléseket követően. Ezzel párhuzamosanvizsgáltuk meg a kezeléseket követően specifikus gének expresszióját és különböző fehérjék szintjét és aktivitását vad típusú és hormon mutáns növényekben. A kapott eredmények segíthetnek megismerni a növényi hormonok által szabályozott védekezési folyamatok finomhangolását a fényben és a sötétben. Ezek a mezőgazdaság szempontjából is fontos adatok hozzájárulhatnak új innovatív eljárások és technológiák kifejlesztéséhez, melyek fokozhatják a növények védekezését a patogéntámadásokkal szemben a sötétben.
Results in English
Our research was the first occasion when the effects of light and darkness on MAMP (flagellin, chitosan) and toxin (coronatine, fumonisin B1) induced defence or cell death reaction of tomato plants and the hormonal crosstalk (SA, JA, ET)-mediated ROS and RNS production was investigated. The role of phytohormones in the presence and absence of light has not been fully elucidated yet, and it is of interest why plant defence and cell death is different under the two environmental conditions and what is the role of SA, JA and ET signalling in this process. Dysfunction in stomatal movement and the photosynthesis caused by flagellin and chitosan can control the basal defence reactions since it determines the production of ROS and RNS. We were also interested in how hormonal crosstalk can mediate the local and systemic defence reaction of plants in light and darkness. Analysis of specific genes and proteins in wild type and hormone signalling mutants helped to understand the fine-tuning of defence in light and dark conditions mediated by phytohormones. Results of this project could contribute to developing innovative procedures in plant protection against invading pathogens under dark conditions in the future.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124871
Decision
Yes





 

List of publications

 
Péter Poór, Zalán Czékus, Attila Ördög: Chitosan elicited immune response reduced photosynthetic electron transport in the guard cells of tomato plants under different light conditions, Frank, Takken; Alisher, Touraev (szerk.): Plant Biotic Stresses & Resistance Mechanisms III, 2018
Czékus Zalán, Kukri András, Ördög Attila, Poór Péter: A kitozán által kiváltott immunválasz fényregulációja és napszak függése paradicsomban: a zárósejtek fotoszintézisének szerepe, Garab, Győző; Janda, Tibor; Darkó, Éva; Pál, Magda; Pusztai, Magdolna; Solymosi, Katalin; Zsiros, Ottó (szerk.) Hazai Fotoszintézis-kutatók Találkozója : Program és Össze, 2018
Ágnes Gallé, Zalán Czékus, Krisztina Bela, Edit Horváth, Attila Ördög, Jolán Csiszár, Péter Poór: Plant glutathione transferases and light, Front. Plant Sci. doi: 10.3389/fpls.2018.01944, 2018
Péter Poór; Zalán Czékus; Irma Tari; Attila Ördög: The Multifaceted Roles of Plant Hormone Salicylic Acid in Endoplasmic Reticulum Stress and Unfolded Protein Response, Int. J. Mol. Sci. 2019, 20(23), 5842; https://doi.org/10.3390/ijms20235842, 2019
Kolbert Zsuzsanna ; Feigl Gábor ; Freschi Luciano ; Poór Péter: Gasotransmitters in Action: Nitric Oxide-Ethylene Crosstalk during Plant Growth and Abiotic Stress Responses, Antioxidants 2019, 8(6), 167; https://doi.org/10.3390/antiox8060167, 2019
Péter Poór; Zalán Czékus; Attila, Ördög: Role of Nitric Oxide in Physiological and Stress Responses of Plants Under Darkness, Reactive Oxygen, Nitrogen and Sulfur Species in Plants: Production, Metabolism, Signaling and Defense Mechanisms, 2019
Zalán Czékus; András Kukri; Péter Poór; Attila, Ördög: Chitosan-induced plant defence responses are influenced by light and daytime in tomato, 9th Conference of the Polish Society of Experimental Plant Biology ABSTRACT BOOK : New trends in plant reproduction and growth regulation (2019) p. 92, 2019
Péter Poór; Zalán Czékus; András Kukri; Angela Girón Lafuente; Marina Zafra Salcedo; Attila Ördög: Activation of defense responses by flg22 elicitor is dependent on the daytime and ethylene in intact tomato leaves, 9th Conference of the Polish Society of Experimental Plant Biology ABSTRACT BOOK : New trends in plant reproduction and growth regulation (2019) p. 89, 2019
Attila Ördög; Zalán Czékus; András Kukri; Angela Girón Lafuente; Marina Zafra Salcedo; Péter Poór: Organ-specific and daytime-dependent effects of exogenous flg22 elicitor treatments on the photosynthetic activity of tomato leaves, 9th Conference of the Polish Society of Experimental Plant Biology ABSTRACT BOOK : New trends in plant reproduction and growth regulation (2019) p. 90, 2019
Czékus Zalán; Poór Péter; Kukri András; Tari Irma; Ördög Attila: Kitozán indukálta védekezés napszak- és fény-függő hatásának vizsgálata, Poór, Péter; Blázovics, Anna (szerk.) Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság X. Kongresszusa : Program és összefoglalók Szeged, Magyarország : Szegedi Tudományegyetem, (2019), 2019
Gallé Ágnes; Pelsőczi Alina; Czékus Zalán; Csiszár Jolán; Poór Péter: Glutation-transzferáz enzimek fényindukálahtósága búzában, Poór, Péter; Blázovics, Anna (szerk.) Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság X. Kongresszusa : Program és összefoglalók Szeged, Magyarország : Szegedi Tudományegyetem, (2019), 2019
Kukri András; Czékus Zalán; Pollák Boglárka; Csóré Dóra; Ördög Attila; Poór Péter: Flg22 elicitor etilénfüggő hatásainak vizsgálata paradicsom levelében, In: Poór, Péter; Blázovics, Anna (szerk.) Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság X. Kongresszusa : Program és összefoglalók Szeged, Magyarország : Szegedi Tudományegyetem, (20, 2019
Ördög Attila; Czékus Zalán; Kukri András; Poór Péter: Exogén flg22-kezelés napszak- és szerv-függő hatása paradicsom növények fotoszintézisére, In: Poór, Péter; Blázovics, Anna (szerk.) Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság X. Kongresszusa : Program és összefoglalók Szeged, Magyarország : Szegedi Tudományegyetem, (20, 2019
Poór Péter; Czékus Zalán; Farkas Máté; Bakacsy László; Ördög Attila; Gallé Ágnes: Herbicid alkalmazásának napszak függő hatásai az antioxidáns védelmi rendszerre, In: Poór, Péter; Blázovics, Anna (szerk.) Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság X. Kongresszusa : Program és összefoglalók Szeged, Magyarország : Szegedi Tudományegyetem, (20, 2019
Czékus Zalán; Iqbal Nadeem; Csóré Dóra; Martics Atina; Pollák Boglárka; Ördög Attila; Poór Péter: Az etilén és a fény szerepének vizsgálata a kitozán által indukált védekezési folyamatokban, Barna, Boglárka Johanna; Kovács, Petra; Molnár, Dóra; Pató, Viktória Lilla (szerk.) XXIII. Tavaszi Szél Konferencia Absztrakt Kötet : "Mi és a tudomány jövője", 2020
Czékus Zalán; Poór Péter: Éjszakai virágzás, TERMÉSZETBÚVÁR 75 : 4 pp. 6-9. , 4 p. (2020), 2020
Czékus Zalán; Csíkos Orsolya; Ördög Attila; Tari Irma; Poór Péter: Effects of Jasmonic Acid in ER Stress and Unfolded Protein Response in Tomato Plants, BIOMOLECULES 10 : 7 Paper: 1031 , 20 p. (2020), 2020
Czékus Zalán; Farkas Máté; Bakacsy László; Ördög Attila; Gallé Ágnes; Poór, Péter: Time-Dependent Effects of Bentazon Application on the Key Antioxidant Enzymes of Soybean and Common Ragweed, SUSTAINABILITY 12 : 9 Paper: 3872 , 20 p. (2020), 2020
Czékus Zalán; Poór Péter; Tari Irma; Ördög Attila: Effects of Light and Daytime on the Regulation of Chitosan-Induced Stomatal Responses and Defence in Tomato Plants, PLANTS-BASEL 9 : 1 Paper: 59 , 21 p. (2020), 2020
Iqbal Nadeem; Czékus Zalán; Poór Péter; Ördög, Attila: Ethylene-dependent effects of fumonisin B1 on the photosynthetic activity of tomato plants, Barna, Boglárka Johanna; Kovács, Petra; Molnár, Dóra; Pató, Viktória Lilla (szerk.) XXIII. Tavaszi Szél Konferencia Absztrakt Kötet : "Mi és a tudomány jövője", 2020
Poór Péter; Czékus Zalán; Ördög Attila: A főbb növényi nem-enzimatikus antioxidánsok szerepe sötétben, Poór, Péter; Mézes, Miklós; Blázovics, Anna (szerk.) Oxidatív stressz és antioxidáns védekezés a növényvilágtól a klinikumig Budapest, Magyarország : Magyar Szabgyök-Kuta, 2020
Poór Péter; Czékus Zalán; Ördög Attila: Role of Jasmonates in Plant Abiotic Stress Tolerance, Khan, Iqbal R.; Singh, Amarjeet; Poór, Péter (szerk.) Improving Abiotic Stress Tolerance in Plants Boca Raton (FL), Amerikai Egyesült Államok : CRC Press, (2020) pp. 155-, 2020
Poór, Péter: Effects of Salicylic Acid on the Metabolism of Mitochondrial Reactive Oxygen Species in Plants, BIOMOLECULES 10 : 2 Paper: 341 , 20 p. (2020), 2020
Zalán Czékus; Nadeem Iqbal; Atina Martics; Boglárka Pollák; Attila Ördög; Péter, Poór: Investigation of chitosan-induced plant defence responses regulated by jasmonic acid, Csiszár, B; Hankó, Cs; Kajos, L F; Kovács, O B; Mező, E; Szabó, R; Szabó-Guth, K (szerk.) IX. INTERDISZCIPLINÁRIS DOKTORANDUSZ KONFERENCIA 2020 ABSZTRAKTKÖTET : 9th INTER, 2020
Nadeem Iqbal; Zalán Czékus; Péter Poór; Attila Ördög: Ethylene-dependent effects of Fusaric acid on the photosynthetic activity of tomato plants, Csiszár, B; Hankó, Cs; Kajos, L F; Kovács, O B; Mező, E; Szabó, R; Szabó-Guth, K (szerk.) IX. INTERDISZCIPLINÁRIS DOKTORANDUSZ KONFERENCIA 2020 ABSZTRAKTKÖTET : 9th INTER, 2020
Péter Poór; Zalán Czékus; Irma Tari; Attila Ördög: The Multifaceted Roles of Plant Hormone Salicylic Acid in Endoplasmic Reticulum Stress and Unfolded Protein Response, Int. J. Mol. Sci. 2019, 20(23), 5842; https://doi.org/10.3390/ijms20235842, 2019
Czékus Zalán; Csíkos Orsolya; Ördög Attila; Tari Irma; Poór Péter: Effects of Jasmonic Acid in ER Stress and Unfolded Protein Response in Tomato Plants, BIOMOLECULES 10 : 7 Paper: 1031 , 20 p. (2020), 2020
Czékus Zalán; Farkas Máté; Bakacsy László; Ördög Attila; Gallé Ágnes; Poór, Péter: Time-Dependent Effects of Bentazon Application on the Key Antioxidant Enzymes of Soybean and Common Ragweed, SUSTAINABILITY 12 : 9 Paper: 3872 , 20 p. (2020), 2020
Czékus Zalán; Poór Péter; Tari Irma; Ördög Attila: Effects of Light and Daytime on the Regulation of Chitosan-Induced Stomatal Responses and Defence in Tomato Plants, PLANTS-BASEL 9 : 1 Paper: 59 , 21 p. (2020), 2020
Poór, Péter: Effects of Salicylic Acid on the Metabolism of Mitochondrial Reactive Oxygen Species in Plants, BIOMOLECULES 10 : 2 Paper: 341 , 20 p. (2020), 2020
Czékus Zalán; Poór Péter: Éjszakai virágzás, TERMÉSZETBÚVÁR 75 : 4 pp. 6-9. , 4 p. (2020), 2020
Czékus Zalán; Kukri András; Hamow Kamirán Áron; Szalai Gabriella; Tari Irma; Ördög Attila; Poór Péter: Activation of Local and Systemic Defence Responses by Flg22 IsDependent on Daytime and Ethylene in Intact Tomato Plants, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 22 : 15 Paper: 8354 , 21 p. (2021), 2021
Czékus Zalán; Iqbal Nadeem; Pollák Boglárka; Martics Atina; Ördög Attila; Poór Péter: Role of ethylene and light in chitosan-induced local and systemic defence responses of tomato plants, JOURNAL OF PLANT PHYSIOLOGY 263 Paper: 153461 , 12 p. (2021), 2021
Galle Agnes; Czekus Zalan; Toth Liliana; Galgoczy Laszlo; Poor Peter: Pest and disease management by red light, PLANT CELL AND ENVIRONMENT 44 : 10 pp. 3197-3210. , 14 p. (2021), 2021
Iqbal N.; Czékus Z.; Ördög A.; Poór, P.: Ethylene-dependent effects of fusaric acid on the photosynthetic activity of tomato plants, PHOTOSYNTHETICA 59 : 2 pp. 337-348. , 12 p. (2021), 2021
Iqbal Nadeem; Czékus Zalán; Poór Péter; Ördög Attila: Plant defence mechanisms against mycotoxin fumonisin B1, CHEMICO-BIOLOGICAL INTERACTIONS 342 Paper: 109494 , 12 p. (2021), 2021
Poór Peter; Nawaz Kashif; Gupta Ravi; Ashfaque Farha; Khan M. Iqbal R.: Ethylene involvement in the regulation of heat stress tolerance in plants, PLANT CELL REPORTS (2021), 2021
Takács Zoltán; Poór Péter; Tari Irma: Interaction between polyamines and ethylene in the response to salicylic acid under normal photoperiod and prolonged darkness, PLANT PHYSIOLOGY AND BIOCHEMISTRY 167 pp. 470-480. , 11 p. (2021), 2021
Poór Péter; Ördög Attila; Lin Chentao; Khan M. Iqbal R.: Editorial: Plant Responses to the Dark Scenario, FRONTIERS IN PLANT SCIENCE 12 Paper: 688053 , 2 p. (2021), 2021
Poór Péter: A növények védekezése a sötétben - Mindig aktívak-e az antioxidánsok?, TERMÉSZET VILÁGA 152 pp. 68-71. , 4 p. (2021), 2021
Zalán Czékus; Nadeem Iqbal; Boglárka Pollák; Atina Martics; Attila Ördög; Péter Poór: Ethylene- and light-dependent regulation of chitosan-induced defence responses in tomato plants, Zsuzsanna, Kolbert; Gábor, Feigl; Árpád, Molnár; Ágnes, Szepesi; Attila, Bodor; Attila, Fehér (szerk.) 8th Plant Nitric Oxide International Meeting : Program & Book of Ab, 2021
Zalán Czékus; András Kukri; Iqbal Nadeem; Boglárka Pollák; Atina Martics; Dóra Csóré; Attila Ördög; Péter Poór: Investigation of the effects of daytime on the phytohormone-mediated defence responses of tomato plants, Plant Biology Europe 2021 Abstract Book (2021) p. 123, 2021
Zalán Czékus; Nadeem Iqbal; Boglárka Pollák; Atina Martics; Attila Ördög; Péter Poór: Chitosan-induced local and systemic defence responses of tomato plants: The role of ethylene and light, Adela, Sanchez-Moreiras; Cátia, Teixeira; Conceição, Santos; Elodie, Vandelle; Fabio, Rezzonico; Fernanda, Fidalgo; Francesco, Spinelli; Hernani, Gerós; José, Melo-Ferrei, 2021
Czékus Z; Koprivanacz P; Kukri A; Iqbal N; Ördög A; Poór P: A fotoszintetikus aktivitás szerepe a flg22 által indukált védekezési reakciókban, In: Györgyey, János (szerk.) XIII. Magyar Növénybiológiai Kongresszus : Összefoglaló kötet Szeged, Magyarország : Szegedi Biológiai Kutatóközpont (2021) p. 62, 2021
Czékus Zalán; Koprivanacz Péter; Kukri András; Nadeem Iqbal; Ördög Attila; Poór Péter: A sztómareguláció és a fotoszintézis szerepének vizsgálata az flg22 által indukált napszak-függő védekezésben, Hagymási, Krisztina; Poór, Péter (szerk.) A Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság XI. Kongresszusa, PROGRAM ÉS ÖSSZEFOGLALÓK (2021) p. 21, 2021
CZÉKUS ZALÁN; IQBAL NADEEM; KUKRI ANDRÁS; KOPRIVANACZ PÉTER; ÖRDÖG ATTILA; POÓR PÉTER: Hexokinázok szerepének vizsgálata a flagellin-indukálta védekezési folyamatokban, Molnár, Dániel; Molnár, Dóra (szerk.) XXIV. Tavaszi Szél Konferencia 2021: Absztraktkötet Budapest, Magyarország : Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ) (2021) 667 p., 2021
Iqbal N; Czékus Z; Ördög A; Poór P: Ethylene-dependent effects of fumonisin B1 on the photosynthetic activity in tomato plants, Györgyey, János (szerk.) XIII. Magyar Növénybiológiai Kongresszus : Összefoglaló kötet Szeged, Magyarország : Szegedi Biológiai Kutatóközpont (2021) p. 67, 2021
Iqbal Nadeem; Czékus Zalán; Ördög Attila; Poór Péter: FB1 perturbed redox homeostasis and nitrico xide production in tomato plants and activated defense mechanisms in ethylene-dependent manner, Zsuzsanna, Kolbert; Gábor, Feigl; Árpád, Molnár; Ágnes, Szepesi; Attila, Bodor; Attila, Fehér (szerk.) 8th Plant Nitric Oxide International Meeting : Program & Book of Ab, 2021
IQBAL NADEEM; CZÉKUS ZALÁN; ÖRDÖG ATTILA; POÓR PÉTER: Ethylene-dependent effects of fumonisin B1 on the metabolism of reactive oxygen species in tomato plants, Molnár, Dániel; Molnár, Dóra (szerk.) XXIV. Tavaszi Szél Konferencia 2021: Absztraktkötet Budapest, Magyarország : Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ) (2021) 667 p., 2021
Nadeem Iqbal; Zalán Czékus; Attila Ördög; Péter Poór: Ethylene-dependent effects of fumonisin B1 on the ROS metabolism in tomato plants, Hagymási, Krisztina; Poór, Péter (szerk.) A Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság XI. Kongresszusa, PROGRAM ÉS ÖSSZEFOGLALÓK (2021) p. 10, 2021
Poór Péter; Czékus Zalán; Koprivanacz Péter; Kukri András; Nadeem Iqbal; Ördög Attila: A BAKTERIÁLIS ELICITOR FLG22 NAPSZAKFÜGGŐ HATÁSA A MEZOFILLUM ÉS A ZÁRÓSEJTEK FOTOSZINTETIKUS AKTIVITÁSÁRA, Papp, Nóra (szerk.) XVI. MAGYAR NÖVÉNYANATÓMIAI SZIMPÓZIUM (2021) p. 12, 2021
Poór P; Czékus Z; Iqbal N; Ördög A; Borbély P; Takács Z; Tari I: A növények védekezése a sötétben, Györgyey, János (szerk.) XIII. Magyar Növénybiológiai Kongresszus : Összefoglaló kötet Szeged, Magyarország : Szegedi Biológiai Kutatóközpont (2021) p. 42, 2021
Nadeem Iqbal; Zalán Czékus; Attila Ördög; Péter Poór: Fusaric acid-induced changes in the photosynthetic activity of tomato plants, Adela, Sanchez-Moreiras; Cátia, Teixeira; Conceição, Santos; Elodie, Vandelle; Fabio, Rezzonico; Fernanda, Fidalgo; Francesco, Spinelli; Hernani, Gerós; José, Melo-Ferrei, 2021
Ördög A; Czékus Z; Martics A; Pollák B; Iqbal N; Poór P: Az etilén szerepének vizsgálata az flg22 által indukált szisztemikus védekezési reakciókban, Györgyey, János (szerk.) XIII. Magyar Növénybiológiai Kongresszus : Összefoglaló kötet Szeged, Magyarország : Szegedi Biológiai Kutatóközpont (2021) p. 82, 2021
Pelsőczi Alina; Horváth Edit; Csiszár Jolán; Gallé Ágnes; Poór Péter: Éjszakai vörösfény glutation S-transzferázra gyakorolt hatásának vizsgálata búzában, Hagymási, Krisztina; Poór, Péter (szerk.) A Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság XI. Kongresszusa, PROGRAM ÉS ÖSSZEFOGLALÓK (2021) p. 11, 2021




Back »