Excitation energy transfer in photosynthetic pigment-protein complexes and membrane models  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
124904
Type NN
Principal investigator Lambrev, Petar
Title in Hungarian Gerjesztési Energiaátadási folyamatok fotoszintetikus pigment-protein komplexekben és modell membránokban
Title in English Excitation energy transfer in photosynthetic pigment-protein complexes and membrane models
Keywords in Hungarian fotoszintézis, fotobiofizika, ultragyors spektroszkópia, biomembránok, két-dimenziós spektroszkópia
Keywords in English photosynthesis, photobiophysics, ultrafast spectroscopy, biomembranes, two-dimensional spectroscopy
Discipline
Biophysics (e.g. transport mechanisms, bioenergetics, fluorescence) (Council of Medical and Biological Sciences)60 %
Ortelius classification: Molecular biophysics
Organic, Biomolecular, and Pharmaceutical Chemistry (Council of Physical Sciences)20 %
Cell biology and molecular transport mechanisms (Council of Medical and Biological Sciences)20 %
Panel Molecular and Structural Biology and Biochemistry
Department or equivalent Institute of Plant Biology (HUN-REN Biological Research Centre Szeged)
Participants Akhtar, Parveen
Biswas, Avratanu
Bugris, Valéria
Dorogi, Márta
Garab, Győző
Gombos, Zoltán
Lingvay, Mónika
Magyar, Melinda
Patty, Lucas
Sipka, Gábor
Ughy, Bettina
Zakar, Tomas
Zsíros, Ottó
Starting date 2017-09-01
Closing date 2021-02-28
Funding (in million HUF) 35.963
FTE (full time equivalent) 12.03
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A primér fotokémia nagy hányadát a növények és algák fotoszintetikus membránjai valósítják meg hatékony és jól-szabályozott fénybegyűjtő rendszerüknek köszönhetően, amely a gerjesztési energia reakciócentrumhoz történő ultragyors transzferjét végzi. A fotoszintézis során zajló energiatranszfert (ET) - főleg izolált pigment-protein komplexekben - széleskörűen tanulmányozták különböző kísérleti és elméleti megközelítésben. A nagy felbontású szerkezetek, amelyek a legtöbb kulcsfontosságú membránba ágyazott proteinkomplexhez elérhetőek krisztallográfia segítségével, lehetővé teszik az ET szerkezeti alapjainak még alaposabb megértését.
Mindazonáltal, a gerjesztési ET teljes kinetikai feltérképezéséhez figyelembe kell venni a lipid-membránban lévő fotoszintetikus pigment-protein komplexek natív molekuláris szerkezetét és szupramolekuláris szerveződését is. A projekt célkitűzése az ET-ről szerzett kísérleti tudás kibővítése nemcsak izolált komplexekben, de (ismert szerkezetű) fehérje kristályokban és lipid-protein membránokban is. Ennek érdekében olyan kristályokban és membránokban elhelyezkedő fénybegyűjtő komplexek (LHCII) és fotorendszerek gerjesztési dinamikáját fogjuk tanulmányozni, amelyek elősegítik a különböző pigment-protein komplexek közötti kapcsolatot és ET-t. Az ET dinamikájának követésére ultragyors időfelbontott spektroszkópiát fogunk alkalmazni, külön hangsúlyt fektetve a multi-exciton folyamatokra és az exciton relaxáció elkülönítésére a térbeli és az inter-komplex energia ekvilibrálódástól. A projekt végrehajtása során számíthatunk a Fotoszintetikus Membrán Csoport (SZBK, Szeged) és Prof. Howe-Siang Tan (NTU, Szingapúr) közötti együttműködésre.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az utóbbi időben bizonyítékok egész sora mutatott rá arra, hogy a fotoszintetikus pigment-protein komplexek működése szoros kapcsolatban áll a lipid-protein membrán szupramolekuláris felépítésével. A termális fluktuációk és fiziko-kémiai kölcsönhatások a környezettel hatással vannak a protein komplexek harmadlagos szerkezetére, amely viszont a kötött pigment molekulák energiáját, geometriáját és energetikai kötődését szabályozza, és nem utolsó sorban meghatározza a gerjesztési (exciton) dinamikát. A protein felszínének megváltoztatása – mint pl. a protonáció vagy a foszforiláció - képes a komplex mobilitását, kötési affinitását és a membrán egészének felépítését és topológiáját radikálisan módosítani. Az energiatranszfert tekintve, azok a folyamatok, amelyek az energia megváltozásával kapcsolatban állnak, könnyedén azonosíthatóak spektrális tulajdonságaik alapján, azonban a gerjesztések membránban történő laterális vándorlásának követése közel sem ilyen egyszerű. Ezek a problémák vetik fel a pályázat kulcskérdéseit – milyen útvonalakkal és dinamikával rendelkezik a gerjesztési energia vándorlása a membránban és ezeket hogyan befolyásolják a membránban zajló molekuláris kölcsönhatások? Célunk a fénybegyűjtő komplexek közötti energiatranszfer kinetikájának meghatározása szupramolekuláris rendszerekben (oligomerikus LHCII, LHC - I. fotokémiai rendszer); a fehérje orientáció és sűrűség hatásának vizsgálata a membránban, és az LHCII foszforiláció hatásának vizsgálata az exciton dinamika szerkezetére és az energiatranszferre.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

1. A gerjesztési energia vándorlása a membránban található különböző fehérje komplexek között lényeges része a fotoszintetikus folyamatoknak, amely sebesség-meghatározó lépése is lehet a gerjesztési energia csapdázódásának. A mai napig vitatott kérdés, hogy vajon a csapdázást a reakciócentrumban történő elektrontranszfer sebessége vagy az antenna rendszerben végbemenő gerjesztési energia átadás limitálja-e. Ennek oka, hogy igen nehéz meghatározni az inter-komplex gerjesztési transzfer sebességét.
2. A fényenergia átalakításának fotofizikai mechanizmusai csak a molekuláris szerkezet ismeretében és az elektromágneses sugárzással való kölcsönhatások modellezésével értelmezhetőek, így különböző spektroszkópiai jelenségek válnak megfigyelhetővé. Ismert szerkezetű kristályokról gyűjtött kísérleti spektroszkópiai adatok segítségével lehetővé fogjuk tenni az elektronikus gerjesztett állapotok és dinamikák szerkezet alapú számításainak elvégzését.
3. Kifejlesztünk és első alkalommal fogunk alkalmazni egy újszerű spektroszkópiai technikát, az úgynevezett multi-kvantum kétdimenziós elektronikus spektroszkópiát (MQ2DES), amellyel ultragyors multiexciton dinamikákat tanulmányozunk. A multiexciton dinamika a biológiai fénybegyűjtő komplexeken kívül még számos rendszerben játszik fontos szerepet, mint pl. az energia-átalakító anyagokban, szervetlen félvezetőkben és kvantum dotokban.
4. Kibővítjük a membrán modellek módszertanát és használhatóságát a fotoszintézis kutatás számára. A rekonstituált membránok stabilitása, robosztussága, és főként fényérzékenysége számos területen határt szab alkalmazásuknak. A natív-szerű orientációval és szupramolekuláris fehérje szerveződéssel rendelkező membránok beszerzésével számos lehetőség fog nyílni a fontos funkcionális mechanizmusok tanulmányozására, főként a transzmembrán ion- és elektrontranszport terén, amelyek a mai napig meghatározatlanok.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A fotoszintetikus szervezetek biomassza formájában - amellyel energiát szolgáltatnak gyakorlatilag az összes élő szervezetnek -, valamint nyersanyagként és üzemanyagként tárolják a sugárzási energiát. Mindeközben oxigént szabadítanak fel és eltávolítják a szén-dioxidot a légkörből. A napenergia bioszférában tárolt mennyisége egy nagyságrenddel meghaladja az emberiség teljes energiaigényét. Kutatásaink során a fényenergia átalakítás elsődleges folyamatainak alapkérdéseit fogjuk vizsgálni, különös tekintettel a növények fénybegyűjtő antenna komplexeiben lejátszódó úgynevezett ultragyors energiaáramlási folyamatokra. Ezek a folyamatok határozzák meg a fotoszintetikus rendszerek napenergia hasznosításának hatékonyságát. Megértésük kulcsfontosságú az adott környezeti tényezőkhöz optimalizált, megnövekedett energetikai hatékonysággal rendelkező biológiai fotoszintetikus rendszerek tervezésénél, vagy az új mesterséges rendszerek kialakításánál. Olyan modell membránokat fogunk létrehozni - izolált fotoszintetikus fehérjékből és lipidekből -, amelyek a természetes fotoszintetikus apparátus egyes részeit utánozzák. A új és fejlett ultragyors lézerspektroszkópia technikák lehetővé fogják tenni számunkra az izolált fehérjékben, rekonstituált és természetes membránokban végbemenő energiatranszfer folyamatok vizsgálatát és összehasonlítását, így még többet megtudva a hatékony fénybegyűjtés szerkezeti alapjairól.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The photosynthetic membranes of plants and algae attain very high yields of primary photochemistry owing to an efficient and well-regulated light-harvesting system performing ultrafast directed excitation energy transfer to the reaction centres. Energy transfer in photosynthesis has been extensively studied, especially in isolated pigment-protein complexes, by a broad range of experimental and theoretical approaches. High-resolution structures, obtained by crystallography for most of the key membrane protein complexes, enable a more profound understanding of the structural basis of energy transfer. However, for a complete kinetic map of excitation energy transfer, it is necessary to take into account the native molecular structure and the supramolecular organization of the photosynthetic pigment-protein complexes in the lipid membrane. This project aims to extend the experimental knowledge of energy transfer, bridging isolated complexes with protein crystals (with known structure) and lipid-protein membranes. To this end, we will study the excitation dynamics in light-harvesting complexes (LHCII) and photosystems in crystals and membranes promoting contacts and energy transfer between different pigment-protein complexes. We will follow the dynamics of energy transfer by ultrafast time-resolved spectroscopy with special emphasis on multi-exciton processes and on separating exciton relaxation from spatial and inter-complex energy equilibration. The research will benefit from a cooperation between the Laboratory of Photosynthetic Membranes (BRC, Szeged) and the Laboratory of Ultrafast Multidimensional Optical Spectroscopy (NTU, Singapore).

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

It has become increasingly clear that the function of the photosynthetic pigment-protein complexes is inseparably connected with the entwined supramolecular architecture of the lipid-protein membrane. Our hypothesis is that thermal fluctuations and physicochemical interactions with the surrounding environment affect the tertiary structure of the protein complexes, which, in turn, controls the site energies, geometry and energetic couplings of the bound pigment molecules, and ultimately determines the excitation dynamics. We further hypothesize that the exciton structure and excitation dynamics of pigment-protein complexes in membranes, crystals and detergent micelles are different. The key research questions of the proposal are: (1) What is the dynamics of energy transfer between pigment-protein complexes in the membranes; (2) How do intermolecular interactions in the membrane affect energy transfer? We aim to determine the energy transfer kinetics between light-harvesting complexes in supramolecular assemblies (oligomeric LHCII, LHC-Photosystem I); investigate the effects of protein orientation and crowding in the membrane and of LHCII phosphorylation on exciton structure and energy transfer. We expect the excitation flow in the membrane to be affected by the supramolecular structure of the complexes and modifications of the protein surface (e.g. phosphorylation) that can alter the mobility of the complexes, binding affinity and overall architecture and topology of the membrane.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

1. Migration of excitations between different protein complexes in the membrane is an essential part of the photosynthetic process that may well be the rate-limiting step in excitation trapping. The question whether trapping is limited by the rate of electron transfer in the reaction center or by excitation transfer in the antenna system is still under dispute, precisely because of the difficulties in determining the rate of inter-complex excitation transfer.
2. Understanding the photophysical mechanisms of light energy conversion is only possible by knowing the molecular structure and modelling its interactions with electromagnetic radiation that give rise to various spectroscopic phenomena. By gathering experimental spectroscopic data on crystals with known structure, we will make it possible, for the first time, to perform exact structure-based computations of electronic excited states and dynamics.
3. We will develop and apply for the first time a novel line of spectroscopy techniques, multi-quantum two-dimensional electronic spectroscopy (MQ2DES) to study ultrafast multiexciton dynamics. Multiexciton dynamics is important in many systems in addition to biological light-harvesting complexes – energy-transducing materials, inorganic semiconductors, and quantum dots.
4. We will extend the methodology and usability of model membranes for photosynthesis research. The stability and robustness of reconstituted membranes, especially their light sensitivity, sets a barrier to a number of applications. Procuring membranes with native-like orientation and supramolecular organization of proteins will open up a wide range of possibilities for studying important functional mechanisms, especially involving transmembrane ion and electron transport, that have remained elusive to date.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Photosynthetic organisms store solar radiation energy as biomass, thereby supplying energy to practically all living organisms, and provide for us raw materials and fuel, while releasing oxygen and removing carbon dioxide from the atmosphere. The amount of solar energy stored in the biosphere exceeds by an order of magnitude the total energy demand of humankind. The research will address basic questions on the primary processes of light-energy conversion, particularly regarding the ultrafast transfer of energy in the so-called light-harvesting antenna complexes of plants. These processes potentially determine the efficiency with which photosynthetic systems harness solar energy. Understanding these steps is key to engineering biological photosynthetic systems of enhanced energetic efficiency optimized for given environmental conditions or to designing novel artificial systems. We will construct model membranes - from isolated photosynthetic proteins and lipids - that mimic parts of the natural photosynthetic apparatus. Advanced novel ultrafast laser spectroscopy techniques will enable us to probe and compare the energy transfer in isolated proteins, reconstituted and natural membranes, learning about the structural basis for efficient light harvesting.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A projekt megvalósítása során szerzett tudományos eredmények hozzájárulnak a fotoszintetikus pigment-fehérje komplexek által elnyelt fényenergia átadási folyamatának jobb megértéséhez a komplexekben, ill. azok között, beleértve a II. fénybegyűjtő komplexet (LHCII), az I. és II. fotokémiai rendszert és a cianobakteriális fikobiliszómát: 1) Megállapítottuk az LHCII-ben zajló energiaátadás hőmérsékletfüggését, felfedve a fehérje mozgások és “uphill” energetikai utak döntő szerepét; 2) Megmutattuk, hogy a természetben az LHCII spektrálisan hangolható és felfedtük az energiaátadásra gyakorolt hatását; 3) Meghatároztuk a növényi I. fotokémiai rendszer alacsony energiájú vörös fotonokat abszorbeáló klorofilljainak számát, valamint spektrális és dinamikai tulajdonságaikat; 4) Azt találtuk, hogy a II. fotokémiai rendszer sötét- és fényadaptált zárt állapota különböző fluoreszcencia kinetikával rendelkezik; 5) Meghatároztuk az Anabaena sp. cianobaktérium fikobiliszómájában és tilakoidmembránjában zajló energiaátadást; 6) Megmutattuk, hogy az anizotróp cirkuláris dikroizmus alkalmas az LHCII legalacsonyabb gerjesztett állapotaiban résztvevő klorofillok azonosítására; 7) Megmutattuk, hogy az LHCII képes saját működésének szabályozására azáltal, hogy a fehérjében-gazdag membrán doménekben elkülöníti magát és fluoreszcencia kioltást indukál; 8) Azt találtuk, hogy az LHCII oxidatív fotokárosodása a molekuláris környezettől függ, rekonstituált lipidmembránokban nagyobb arányban történik meg.
Results in English
The scientific results obtained in the course of the project contribute to our understanding of the transfer of absorbed light energy in and between photosynthetic pigment-protein complexes, including light-harvesting complex II, Photosystem II, Photosystem I, and the cyanobacterial phycobilisomes: 1) We determined the temperature dependence of energy transfer in light-harvesting complex II, revealing the crucial role of protein motions and uphill energetic pathways; 2) We showed that light-harvesting complex II can be spectrally tuned in nature and revealed the impact on energy transfer; 3) We determined the number, spectral and dynamic properties of long-wavelength chlorophylls in plant Photosysem I; 4) We found that dark- and light-adapted closed Photosystem II exhibit different fluorescence kinetics; 5) We determined the energy transfer in phycobilisomes and thylakoid membranes of the cyanobacterium Anabaena sp.; 6) We showed that anisotropic circular dichroism can be used to identify which chlorophylls contribute to the lowest excited states in light-harvesting complex II; 7) We demonstrated the inherent capacity of light-harvesting complex II to regulate its function by self-segregating in protein-dense membrane domains and inducing fluorescence quenching; 8) We found that oxidative photodamage of light-harvesting complex II depends on the molecular environment, occurring at higher rates in reconstituted lipid membranes.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124904
Decision
Yes





 

List of publications

 
Akhtar Parveen, Biswas Avratanu, Kovács László, Nelson Nathan, Lambrev Petar H.: Excitation energy transfer kinetics of trimeric, monomeric and subunit-depleted Photosystem I from Synechocystis PCC 6803, BIOCHEMICAL JOURNAL 478: (7) pp. 1333-1346., 2021
Tutkus M., Chmeliov J., Trinkunas G., Akhtar P., Lambrev P.H., Valkunas L.: Aggregation-related quenching of LHCII fluorescence in liposomes revealed by single-molecule spectroscopy, JOURNAL OF PHOTOCHEMISTRY AND PHOTOBIOLOGY B-BIOLOGY 218: 112174, 2021
Lambrev P.H., Akhtar P.: Macroorganisation and flexibility of thylakoid membranes, BIOCHEMICAL JOURNAL 476: (20) pp. 2981-3018., 2019
Thanh Nhut Do, Huerta-Viga Adriana, Akhtar Parveen, Hoang Long Nguyen, Nowakowski Pawel J., Khyasudeen M. Faisal, Lambrev Petar H., Tan Howe-Siang: Revealing the excitation energy transfer network of Light-Harvesting Complex II by a phenomenological analysis of two-dimensional electronic spectra at 77 K, JOURNAL OF CHEMICAL PHYSICS 151: (20) 205101, 2019
Akhtar Parveen, Biswas Avratanu, Petrova Nia, Zakar Tomas, van Stokkum Ivo H. M., Lambrev Petar H.: Time-resolved fluorescence study of excitation energy transfer in the cyanobacterium Anabaena PCC 7120, PHOTOSYNTHESIS RESEARCH 144: (2) pp. 247-259., 2020
Akhtar Parveen, Görföl Fanni, Garab Győző, Lambrev Petar H: Dependence of Chlorophyll Fluorescence Quenching on the Lipid-to-Protein Ratio in Reconstituted Light-Harvesting Complex II Membranes Containing Lipid Labels, CHEMICAL PHYSICS, 2019
Akhtar Parveen, Lindorfer Dominik, Lingvay Monika, Pawlak Krzysztof, Zsiros Otto, Siligardi Giuliano, Javorfi Tamas, Dorogi Marta, Ughy Bettina, Garab Gyozo, Renger Thomas, Lambrev Petar H.: Anisotropic Circular Dichroism of Light-Harvesting Complex II in Oriented Lipid Bilayers: Theory Meets Experiment, JOURNAL OF PHYSICAL CHEMISTRY B 123: (5) pp. 1090-1098., 2019
Akhtar Parveen, Thanh Nhut Do, Nowakowski Pawel J., Huerta-Viga Adriana, Khyasudeen M. Faisal, Lambrev Petar H., Tan Howe-Siang: Temperature Dependence of the Energy Transfer in LHCII Studied by Two-Dimensional Electronic Spectroscopy, JOURNAL OF PHYSICAL CHEMISTRY B 123: (31) pp. 6765-6775., 2019
Lambrev Petar H, Akhtar Parveen, Tan Howe-Siang: Insights into the mechanisms and dynamics of energy transfer in plant light-harvesting complexes from two-dimensional electronic spectroscopy., BIOCHIMICA ET BIOPHYSICA ACTA-BIOENERGETICS AiP: p. in press., 2019
Sipka Gábor, Müller Pavel, Brettel Klaus, Magyar Melinda, Kovács László, Zhu Qingjun, Xiao Yanan, Han Guangye, Lambrev Petar H, Shen Jian-Ren, Garab Győző: Redox transients of P680 associated with the incremental chlorophyll-a fluorescence yield rises elicited by a series of saturating flashes in diuron-treated photosystem II core complex of Thermosynechococcus vulcanus., PHYSIOLOGIA PLANTARUM 166: (1) pp. 22-32., 2019
Tutkus Marijonas, Akhtar Parveen, Chmeliov Jevgenij, Gorfol Fanni, Trinkunas Gediminas, Lambrev Petar H., Valkunas Leonas: Fluorescence Microscopy of Single Liposomes with Incorporated Pigment-Proteins, LANGMUIR 34: (47) pp. 14410-14418., 2018
Akhtar P., Lambrev P.H.: On the spectral properties and excitation dynamics of long-wavelength chlorophylls in higher-plant photosystem I, BIOCHIMICA ET BIOPHYSICA ACTA-BIOENERGETICS 1861: (11) 148274, 2020
Akhtar Parveen, Biswas Avratanu, Petrova Nia, Zakar Tomas, van Stokkum Ivo H. M., Lambrev Petar H.: Time-resolved fluorescence study of excitation energy transfer in the cyanobacterium Anabaena PCC 7120, PHOTOSYNTHESIS RESEARCH 144: (2) pp. 247-259., 2020
Akhtar Parveen, Nowakowski Pawel J., Wang Wenda, Thanh Nhut Do, Zhao Songhao, Siligardi Giuliano, Garab Gyozo, Shen Jian-Ren, Tan Howe-Siang, Lambrev Petar H.: Spectral tuning of light-harvesting complex II in the siphonous alga Bryopsis corticulans and its effect on energy transfer dynamics, BIOCHIMICA ET BIOPHYSICA ACTA-BIOENERGETICS 1861: (7) 148191, 2020
Biswas Avratanu, Huang Xinpeng, Lambrev Petar H., van Stokkum Ivo H. M.: Modelling excitation energy transfer and trapping in the filamentous cyanobacterium Anabaena variabilis PCC 7120, PHOTOSYNTHESIS RESEARCH 144: (2) pp. 261-272., 2020
Leng Xuan, Do Thanh Nhut, Akhtar Parveen, Nguyen Hoang Long, Lambrev Petar H., Tan Howe-Siang: Hierarchical Equations of Motion Simulation of Temperature-Dependent Two-Dimensional Electronic Spectroscopy of the Chlorophyll a Manifold in LHCII, CHEMISTRY-AN ASIAN JOURNAL 15: pp. 1996-2004., 2020
Lingvay Monika, Akhtar Parveen, Sebok-Nagy Krisztina, Pali Tibor, Lambrev Petar H.: Photobleaching of Chlorophyll in Light-Harvesting Complex II Increases in Lipid Environment, FRONTIERS IN PLANT SCIENCE 11: 849, 2020
Ostroumov Evgeny E., Goetze Jan P., Reus Michael, Lambrev Petar H., Holzwarth Alfred R.: Characterization of fluorescent chlorophyll charge-transfer states as intermediates in the excited state quenching of light-harvesting complex II, PHOTOSYNTHESIS RESEARCH 144: (2) pp. 171-193., 2020
Lambrev P.H., Akhtar P.: Macroorganisation and flexibility of thylakoid membranes, BIOCHEMICAL JOURNAL 476: (20) pp. 2981-3018., 2019
Thanh Nhut Do, Huerta-Viga Adriana, Akhtar Parveen, Hoang Long Nguyen, Nowakowski Pawel J., Khyasudeen M. Faisal, Lambrev Petar H., Tan Howe-Siang: Revealing the excitation energy transfer network of Light-Harvesting Complex II by a phenomenological analysis of two-dimensional electronic spectra at 77 K, JOURNAL OF CHEMICAL PHYSICS 151: (20) 205101, 2019
Biswas Avratanu, Huang Xinpeng, Lambrev Petar H., van Stokkum Ivo H. M.: Modelling excitation energy transfer and trapping in the filamentous cyanobacterium Anabaena variabilis PCC 7120, PHOTOSYNTHESIS RESEARCH 144: (2) pp. 261-272., 2020
Ostroumov Evgeny E., Goetze Jan P., Reus Michael, Lambrev Petar H., Holzwarth Alfred R.: Characterization of fluorescent chlorophyll charge-transfer states as intermediates in the excited state quenching of light-harvesting complex II, PHOTOSYNTHESIS RESEARCH 144: (2) pp. 171-193., 2020
Leng Xuan, Do Thanh Nhut, Akhtar Parveen, Nguyen Hoang Long, Lambrev Petar H., Tan Howe-Siang: Hierarchical Equations of Motion Simulation of Temperature-Dependent Two-Dimensional Electronic Spectroscopy of the Chlorophyll a Manifold in LHCII, CHEMISTRY-AN ASIAN JOURNAL 15: pp. 1996-2004., 2020
Akhtar Parveen, Nowakowski Pawel J., Wang Wenda, Thanh Nhut Do, Zhao Songhao, Siligardi Giuliano, Garab Gyozo, Shen Jian-Ren, Tan Howe-Siang, Lambrev Petar H.: Spectral tuning of light-harvesting complex II in the siphonous alga Bryopsis corticulans and its effect on energy transfer dynamics, BIOCHIMICA ET BIOPHYSICA ACTA-BIOENERGETICS 1861: (7) 148191, 2020
Lingvay Monika, Akhtar Parveen, Sebok-Nagy Krisztina, Pali Tibor, Lambrev Petar H.: Photobleaching of Chlorophyll in Light-Harvesting Complex II Increases in Lipid Environment, FRONTIERS IN PLANT SCIENCE 11: 849, 2020
Akhtar P., Lambrev P.H.: On the spectral properties and excitation dynamics of long-wavelength chlorophylls in higher-plant photosystem I, BIOCHIMICA ET BIOPHYSICA ACTA-BIOENERGETICS 1861: (11) 148274, 2020
Lambrev Petar H, Akhtar Parveen, Tan Howe-Siang: Insights into the mechanisms and dynamics of energy transfer in plant light-harvesting complexes from two-dimensional electronic spectroscopy., BIOCHIMICA ET BIOPHYSICA ACTA-BIOENERGETICS AiP: p. in press., 2020
Sipka Gábor, Magyar Melinda, Mezzetti Alberto, Akhtar Parveen, Zhu Qingjun, Xiao Yanan, Han Guangye, Santabarbara Stefano, Shen Jian-Ren, Lambrev Petar H, Garab Győző: Light-Adapted Charge-Separated State of Photosystem II: Structural and Functional Dynamics of the Closed Reaction Center, PLANT CELL &:, 2021





 

Events of the project

 
2020-08-12 12:50:48
Résztvevők változása




Back »