Online publication of Roman and Hun Period burials from the Barbaricum of the Carpathian Basin  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
124944
Type K
Principal investigator Kulcsár, Valéria
Title in Hungarian A Kárpát-medencei Barbaricum császárkori és kora népvándorláskori temetkezéseinek online publikációja
Title in English Online publication of Roman and Hun Period burials from the Barbaricum of the Carpathian Basin
Keywords in Hungarian online adatbázis, temetkezések, császárkor, hunkor, tudás átadása
Keywords in English online database, burials, Roman Age, Hun Period, transfer of knowledge
Discipline
Archeology (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Ortelius classification: Archaeology
Panel Archeology
Department or equivalent Department of Archeology (University of Szeged)
Participants Bálintné Dr. Tóth, Ágnes
Boros, Józsefné
Grumeza, Lavinia
Gulyás, Gyöngyi
Haraszti, László
Istvánovits, Eszter
Kalli-Tutkovics, Eszter
Korom, Anita
Körösfői, Zsolt
Paluch-Kujáni, Éva Yvett
Pintye, Gábor
Sóskúti, Kornél
Szebenyi, Tamás
Tóth, Krisztián
Vörös, Gabriella
Starting date 2017-12-01
Closing date 2022-08-31
Funding (in million HUF) 47.443
FTE (full time equivalent) 22.82
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A pályázat a „Szarmata temetkezések internetes adatbázisa és szeriációja" c., most lezárult projekt szerves folytatása. Utóbbi keretében létrehoztunk a Kárpát-medencei szarmata sírok online adatbázisát. A leletek szeriációjára is képes EMIR program segítségével a felvitt csaknem 2500 síregyüttes alapján sikerült finomítanunk a szarmata kor belső kronológiáját. A 72 lelőhely 11.669 leletét és 22.246 dokumentumát (rajz, fotó, temetőtérkép) tartalmazó adatbázist tovább bővítjük: 1. antropológiai kategóriákkal; 2. térben: az Alföld romániai és szerbiai területével, az erdélyi Marosszentanna kultúrával; 3. időben: a kora népvándorlás korral (5. sz., ill. az alföldi soros temetők megnyitásáig). Folytatjuk a szarmata publikált és publikálatlan sírok adatainak felvitelét, valamint teljes lelőhely katasztert hozunk létre a szarmata és kora népvándorlás kori temetőkről az Alföldön és Erdélyben. A végcél az adatbázis – bizonyos megszorításokkal ‒ nyilvánossá tétele a világhálón. A projekt végére egy szarmatákra vonatkozó tanulmánykötetet publikálunk. Párhuzamos projektként fut a késő császárkori ‒ kora népvándorlás kori leletanyagok közlését célul kitűző ún. gepida korpusz-sorozat. Az ott értékelendő leletek adataihoz jóval könnyebb hozzáférést biztosít az online adatbázis, amely így a korpuszok létrejöttében is komoly segítséget jelenthet. Sor kerül módszereink és eredményeink disszeminációjára az egyetemi régészeti oktatásban (SZTE Régészeti Tanszék). A projekt 2. évében konferencián vesszük számba az eredményeket, ebből online publikáció születik.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Alapkérdésünk: melyek az utóbbi évtizedekben felszaporodott óriási mennyiségű régészeti lelet közzétételének lehetőségei? A legjárhatóbb útnak az informatika ‒ elsősorban itt a térinformatikára gondolunk ‒ lehetőségeinek kiaknázása. Ezen a módon lehetséges a régészet ‒ adott esetben egy szegmensének ‒ forrásbázisát széles körben kutathatóvá tennünk. A kísérlet arra ad választ, hogy ennek milyen konkrét formái lehetségesek, milyen mértékben és hogyan aknázhatóak ki a digitális világ nyújtotta megoldások a régészetben. Kiinduló hipotézisünk az, hogy szélesebb körű hozzáférés biztosításával elmélyültebb kutatás lehetséges, melynek tudomásul kell vennie az aktívabb és kiterjedtebb vita lehetőségét. Ez pedig utat mutat a jövőbeli új kutatási módszerek felé.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az adatbázis kiindulópont lehet bármely másik régészeti időszak tematikus online kidolgozásához. A szarmata temetkezések publikációiban egy teljesen új utat jelöl ki, hiszen a jövőbeli papír alapú tanulmányok innentől kezdve támaszkodhatnak egy, az eddig megszokottnál jóval részletesebb leletleírásra és dokumentációra, amely a közlésekből terjedelmi okokból gyakran kimarad. (Erre a „puszta” online publikációra már született kísérlet: http://felsosima.online.e-mir.hu/lelohely). A régészeti információ kereshetővé válik, így az analógiák, keltezések után kutató kollégák munkája egyszerűsödik és hatékonyabbá válik. Végcél: adatbázisunk partnerként csatlakozzon a nagy európai rendszerekhez (pl. Europeana, Ariadne). Magyarországon az általánosan hozzáférhető, kulturális örökséggel foglalkozó adatbázisok ügye egyelőre gyerekcipőben jár. A megfelelő jogosultsági szintek, az adatok többlépcsős megismerését biztosító rendszer kialakításával és annak publikussá tételével, a kutatási adatok becsatornázása a hazai és nemzetközi tudományos vérkeringésbe az EMIR rendszer Szarmata Adatbázisának úttörő szerepet biztosíthatnak Magyarországon. A nemzetközi kutatás vérkeringésébe mind a mai napig nem került bele a Kárpát-medencei szarmatákra vonatkozó ismeretanyagunk zöme. Az adatbázis nyilvánossá tétele egyrészt ezt a hiányosságot oldja fel. Segédeszköz a nagyközönség számára írandó népszerűsítő irodalom megalkotásában, a friss tudományos eredmények köz- és felsőoktatatásban való disszeminációjához vagy a múzeumi, a szakmát és a nagyközönséget egyaránt megcélzó kiállítások megrendezésében.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A kutatás fő célkitűzése, hogy publikussá tegyen egy szakmai tematikus adatbázist, amelynek alapját egy előző OTKA pályázat 4 éve alatt teremtettük meg. Az adatokon keresztül mind a szakma, mind az érdeklődő nagyközönség képviselői megismerkedhetnek egy a Magyarország és a szomszédos országok területét csaknem 500 éven át sűrűn benépesítő nép, a szarmaták legjellegzetesebb régészeti hagyatékával: a temetkezéseikkel. Az Egységes Múzeumi Információs Rendszer nevű online rendszer keretein belül létrehozott szarmata sír-adatbázis immár jelentős mennyiségű, jól értékelhető adattal (lelőhely-, objektum és tárgyleírások, fotók, rajzok, térképek) van feltöltve, amelyek alapján az eddiginél jóval pontosabb képet nyerhetünk a korszak belső időrendjéről, temetkezési szokásairól, a szóban forgó nép kapcsolatairól. Ezt az adatmennyiséget szeretnénk bővíteni mind időben (a császárkoron túllépve a hun korral bezárólag), mind térben (kilépve az ország határain, az Alföld romániai és szerbiai területeit vizsgáljuk). Mivel az összes adatot – akár közölték őket korábban, akár közöletlenek – publikussá tesszük a világhálón, ezeket bárki, szakember és a kulturális örökség iránt érdeklődő közember, megismerheti, használhatja. Könnyebben keresheti az őt érdeklő információt mint egy papír alapú publikációban, hiszen az adatbázis kifinomult keresési lehetőségeket biztosít. Magát a módszert konferenciákon vitatjuk meg és beépítjük a régészeti oktatásba.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The present project is the organic continuation of the recently finished program "Internet database and seriation of Sarmatian burials". In the frames of the latter we built the online database of Sarmatian graves of the Carpathian Basin. This was made using the EMIR system that provided also the seriation of the finds. A total of almost 2500 grave assemblages allowed us to make a more sophisticate inner chronology of Sarmatian Age. We plan to expand the database containing 72 sites, 11,669 objects and more than 22,000 documents (drawings, maps, photos) with the following: 1. anthropological data; 2. in space: with Romanian and Serbian parts of the Pannonian Plain and with the Transylvanian Marosszentanna Culture; 3. in time: with Early Migration Period (5th century, or the period preceding the row cemeteries). We continue the upload of Sarmatian published and unpublished burials and make a complete catalogue of Sarmatian and Early Migration Period burial sites in the Hungarian Plain and in Transylvania. The final objective is to make the database generally accessible on the world wide web (with certain limitaions). At the end of the project we publish a monograph on Sarmatians. As a parallel project the Germanic-Avarian corpus series is under editing. The online database provides an easy access to a part of finds evaluated in this work, so it supports the creation of corpora. We disseminate our methods and results in university education (University of Szeged, Department of Archaeology). In the 2nd year of the project we organize a conference to summarize our results that will be published in an online publication.a

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Our basic question: what are the possibilities of the enormous archaeological material piled up in the recent decades? The most effective way is to exploit the possibilities of information technology, mainly of the GIS methods. In this way we can provide the exploration of archaeological evidence - in this case only of its segment - in a wide range. Our experiment can answer the question what are the concrete forms of this; how and on what degree the keys provided by the digital worlds can be exploited in archaeology. Our starting hypothesis is that providing wide accessibility a deeper research can be conducted. Scholarship should recognize the possibility of a more active and expanded dispute. All these mark a way towards new research methods of the future.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Our database can be a starting point for online thematic processing of any other archaeological period. It marks a completely new way in the publication of Sarmatian burials, because in the future the paper based studies can be supported by much more detailed description and documentation than presently, which were omitted from studies for wordage economy reasons. (An experiment for such a "simple" online publicaton has been already made: http://felsosima.online.e-mir.hu/lelohely). Archaeological information becomes searchable, so the work of colleagues looking for analogies and datings will be simpler and more effective. The final goal of our database is to join as partner big European systems (e.g. Europeana, Ariadne). In Hungary, generally accessible databases on cultural heritage are still in their infancy. Construction of a system appropriate authorization levels and providing the multi-staged system of acquiring data, its publicizing; canalization of research results into the domestic and international circulation provide a pioneer role for the Sarmatian Database of the EMIR in Hungary. Most of knowledge on the Sarmatians of the Carpathian Basin has not been integrated into the international scholarship. Pulbicizing the database would partly replace this deficiency. On the other hand, it could help to write popular works for laymen, to dissiminate recent scholarly results in public and universtiy education or in exhibitions arranged in museums both for professionals and for the public.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The main goal of the project is to publicize a professional thematic database. Its was created in the frames of a previous project which took four years. The data allow both for scholars and interested public to get acquainted with the most characteristic archaeological heritage of Sarmatians: their burials. Sarmatians populated the territory of Hungary and neighbouring countries for almost 500 years. By now, the Sarmatian burials' database built on the basis of the online system EMIR (Unified Museum Information System) is uploaded with great number of data (descriptions, photos, drawings and maps of sites, features and objects). On their basis we can gain a more accurate picture than ever on the inner chronology of the period, burial rites, connections of the people in question. We would like to expand this amount of data, both in time (stepping out of the Roman Age, up to the end of Hun Period) and space (stepping out of Hungarian borders, we examine Romanian and Serbian parts of the Pannonian Plain). We publicize on the world wide web all the data – whether published or unpublished before. So, they can be read and used by anybody, whether specialist or layman interested in cultural heritage. It is much easier to search for some certain information than in a paper based publication, because the electronic database provides sophisticated search options. We discuss the method itself on conferences and build it in the archaeological education.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A pályázat a „Szarmata temetkezések internetes adatbázisa és szeriációja” c., 2017-ben lezárult projekt szerves folytatása. Utóbbi keretében létrehoztuk a Kárpát-medencei szarmata sírok online adatbázisát. Ezt a munkát terjesztettük ki térben (szerbiai, romániai leletek, köztük a Marosszentanna kultúra 100 sírja), időben (hun kor) és tematikailag (antropológia). Összesen 4675 objektum adatai szerepelnek az adatbázisban 1089 lelőhelyről. Tovább finomítottuk a szarmata kor belső kronológiáját a leletek szeriációjára is képes EMIR program segítségével. A barbaricum.hu webes felületen kereshető formátumban kikerült a világhálóra az adatbázis mindazon része, amely főként korábban publikált szarmata temetkezéseket tartalmaz, ezek java része angolul is elérhetővé vált, így bekerültek a nemzetközi tudományos vérkeringésbe. Az említett webes felületen megjelentek az adatbázishoz kapcsolódó szakmai publikációk, köztük az eddigi kutatási eredményekről megtartott „Párducz 111” c. konferencia online kötete és ugyancsak az adatbázisból kinyerhető információra épülő, az Alföld és a Krím-félsziget szarmatáinak anyagi kultúráját összehasonlító online monográfia (cikkgyűjtemény). Módszereink és eredményeink disszeminációja megvalósult az egyetemi régészeti oktatásban, szakmai előadások keretében bel- és külföldi konferenciákon.
Results in English
The present project directly continues our previous project “On-line database of Sarmatian graves, seriation of the finds” which closed in 2017. In its framework, we created the online database of the Sarmatian graves found in the Carpathian Basin. During the actual project period, we extended this work in space (finds from Serbia, and Romania, including 100 burials of the Marosszentanna Culture), time (Hun Period), and topics (anthropology). The data from a total of 4675 features from 1089 sites can be found in the database. We refined the inner chronology of the Sarmatian Age with the help of EMIR program capable of the seriation of the finds. A large part of the database containing mainly earlier published Sarmatian graves became available on the web in a searchable format (barbaricum.hu), most of them are now accessible in English, thus getting into the circulation of the international research. At the same site, publications connected to the database appear. Among them, we uploaded the contributions of the conference “Párducz 111” focusing on the results of our project. The online monograph dealing with the comparative study of the Roman Age population of the Great Hungarian Plain and Piedmont Crimea is also based on the information provided by the database. Dissemination of our methods and results was implemented in archaeological education and the framework of presentations at Hungarian and international conferences.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=124944
Decision
Yes





 

List of publications

 
Kujáni Yvett: Egy apró lelet és ami mögötte van – Balta alakú csüngők a Kárpát-medencei szarmata Barbaricumban., Mozaikok Orosháza és vidéke múltjából 19/1. Fémek a földből. Orosháza. Szerk.: Bíró Gy. – Katona-Kiss A. – Rózsa Z. Orosháza, 40–45, 2018
Kulcsár Valéria: Hun kori nyúzott lovas temetkezés Üllőről. [Hun Age burial with horse skin from Üllő]., „Vadrózsából tündérsípot csináltam”. Tanulmányok Istvánovits Eszter 60. születésnapjára., 2018
Istvánovits Eszter, Kulcsár Valéria: “…aligha állhat nekik bármely csatarend ellent.” Egy elfelejtett nép, a szarmaták., A Jósa András Múzeum Kiadványai 74. ‒ Monográfiák a Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszékéről. Szeged-Nyíregyháza, 2018
Э. Иштванович, В. Кульчар: Международные связи алфельдских сармат в свете некоторых редких "импортных"(?) вещей [International connections of the Sarmatians of the Great, Крым в сарматскую эпоху (II в. до н. э. – V в. н. э.) V. Материалы Х международной научной конференции «Проблемы сарматской археологии и истории. Отв. ред. И.Н. Храпунов., 2019
Э. Иштванович, В. Кульчар: Возможный новый подход к проблемам гуннского времени, Кочевые империи Евразии в свете археологических и междисциплинарных исследований. IV международный конгресс средневековой археологии евразийских степей, посвященный 100-л, 2019
Lavinia Grumeza: Fibule emailate în formă de roată (tip Feugere 27D1). Tipologie și răspândire / Enamelled wheel-shaped brooches (Feugere 27d1 type) typology and distribution, Acta Musei Tudovensis 15, 2019, 102–108, 2019
В. Кульчар, Э. Иштванович, И. Н. Храпунов, А. А. Стоянова: Зеркала сарматского времени в Крыму и в Альфёльде [The Mirrors from the Sarmatian Period in the Crimea and in Alföld. Oglinzile perioadei sarmatice în Crimeea şi Alföld]., Stratum plus 2020: 4. 205–217, 2020
Иштванович, Э., Кульчар, В.: Мужественные женщины или женственные мужчины? Находки оружия в сарматских женских погребениях Алфельда [Masculine Women or Feminine Men? Weapon Finds in Sarmatian Female, Археологія і давня історія України 36. 2020: 3. 360–366., 2020
Istvánovits Eszter ‒ Kulcsár Valéria: Az alföldi szarmaták keleti kapcsolatai néhány „ritka” import(?)tárgy fényében. [International connections of the Sarmatians of the Great Hungarian Plain in the light of, Konferencia Párducz Mihály (1908‒1974) emlékére. A Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszéke által 2019. november 4-én szervezett emlékkonferencia anyaga., 2020
Borsódi Martin – Kulcsár Valéria: A kiskésit! Egy új eszköztípus a szarmata Barbaricumban? [A new tool type in the Sarmatian Barbaricum.], Konferencia Párducz Mihály (1908‒1974) emlékére. A Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszéke által 2019. november 4-én szervezett emlékkonferencia anyaga., 2020
Lavinia Grumeza: „Jazig-szarmata leletek a Bánságból” ‒ 80 évvel később [“Sarmatian-Jazygian Finds from Banat” ‒ 80 years later], Konferencia Párducz Mihály (1908‒1974) emlékére. A Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszéke által 2019. november 4-én szervezett emlékkonferencia anyaga., 2020
Szebenyi Tamás: A szarmata Barbaricum településeinek üvegedényei I. ‒ Ecser 7. lelőhely [Glass vessels from settlements of the Sarmatian Barbaricum in the Carpathian Basin], Konferencia Párducz Mihály (1908‒1974) emlékére. A Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszéke által 2019. november 4-én szervezett emlékkonferencia anyaga., 2020
K. Tutkovics Eszter: K. Tutkovics Eszter: Fegyveres szarmata temetkezések Bükkábrány‒Határszegen [Sarmatian graves with weapons from Bükkábrány‒Határszeg], Konferencia Párducz Mihály (1908‒1974) emlékére. A Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszéke által 2019. november 4-én szervezett emlékkonferencia anyaga., 2020
Walter Dorottya: Előzetes beszámoló a Csanádpalota–Országhatár M43 56. lelőhelyen végzett szarmata temető feltárásáról [Preliminary report on the excavation of the Sarmatian cemetery at, Konferencia Párducz Mihály (1908‒1974) emlékére. A Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszéke által 2019. november 4-én szervezett emlékkonferencia anyaga., 2020
B. Tóth Ágnes – Miháczi-Pálfi Anett – Szebenyi Tamás: „Rejtélyes fibulák” ‒ Régészeti vizsgálatok egy szokatlan tárgycsoport témájában “Mysterious brooches” ‒ Archaeological investigations in the case of an unusual find typ, Konferencia Párducz Mihály (1908‒1974) emlékére. A Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszéke által 2019. november 4-én szervezett emlékkonferencia anyaga., 2020
Istvánovits E. - Kulcsár V. (szerk.): Párducz 111. Konferencia Párducz Mihály (1908‒1974) emlékére. A Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszéke által 2019. november 4-én szervezett emlékkonferencia anyaga., Monográfiák a Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszékéről 8. Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszék, Szeged ‒ Nyíregyháza, 2020
Э. Иштванович – В. Кульчар – А. А. Стоянова: Бусы в костюме населения сарматского времени Крыма и Альфёльда. [Beads in the costume of the Sarmatian Age population in Crimea and Great Hungarian Plain], Крым в сарматскую эпоху (II в. до н. э. – IV в. н. э.) VI. [The Crimea in the Age of the Sarmatians (200 BC – AD 400) VI.] Симферополь, 2020
Э. Иштванович – В. Кульчар: Цикады в Верхнем Потисье [Cicadae in the Upper Tisza region], История и вещи – история вещей. К 60-летнему юбилею И. О. Гавритухина. Раннеславянский мир. Археология славян и их соседей Вып. 20. ИА РАН Москва. 89–96, 2020
Masek Zsófia: Jászfényszaru és környékének római kori régészeti emlékei., A Jászság kapuja, Jászfényszaru: Régészeti tanulmányok Jászfényszaruról. Jászfényszaru. 46-78., 2019
Храпунов И.Н., Иштванович Э., Кульчар В., Стоянова А.А.: Конская сбруя сарматского времени в Крыму и в Альфельде. [Horse tack from the Sarmatian period in the Crimea and Alföld.], Материалы по археологии, истории и этнографии Таврии 24. 12–34., 2019
Istvánovits Eszter – Kulcsár Valéria: A hun kori barbárok társadalmi rétegződése a legújabb magyarországi kutatások fényében. [Die gesellschaftliche Schichtung der hunnenzeitlichen Barbaren im Lichte der neue, Relationes rerum – Régészeti tanulmányok Nagy Margit tiszteletére. Studia ad Archaeologiam Pazmaniensia. Budapest, 2018
Istvánovits Eszter - Merczi Mónika: Egy ritka Kárpát-medencei szarmata női viseleti elem. [A rare Sarmatian female costume element from the Carpathian Basin.], Új nemzedék. A szegedi Régészeti Tanszék tehetséggondozásának elmúlt évtizedei. Ünnepi kötet B. Tóth Ágnes, Kulcsár Valéria, Vörös Gabriella és Wolf Mária tiszteletére, 2020
Korom Anita: Kora szarmata női sír Dunakeszi határából. [Ein frühsarmatisches Frauengrab in der Gemarkung von Dunakeszi (Kom. Pest, Ungarn).], Relationes rerum. Régészeti tanulmányok Nagy Margit tiszteletére. Studia ad Archaeologiam Pazmaniensia. Budapest, 2018
Sóskuti Kornél – Marcsik Antónia: Kora népvándorlás kori temetkezések Óföldeák–Ürmös (M43 9–10. lh.) lelőhelyen. [Bestattungen aus der frühen Völkerwanderungszeit auf dem Fundort Óföldeák-Ürmös (M43 Fo. 9, Relationes rerum – Régészeti tanulmányok Nagy Margit tiszteletére. Studia ad Archaeologiam Pazmaniensia. Budapest, 2018
B. Tóth, Ágnes: Authentic or fake? Do they belong to the 'Caucasian-type' brooches? Copper alloy brooches in the collection of the University of Debrecen., Attila’s Europe? Structural transformation and strategies of success in the European Hun period. Ed. Zs.Rácz, G. Szenthe., 2021
Eszter Istvánovits – Valéria Kulcsár: The “argumentum ex silentio”: a possible new approach in the research of the Hun period, Attila’s Europe? Structural transformation and strategies of success in the European Hun period. Ed. Zsófia Rácz – Gergely Szenthe., 2021
Dobos Alpár – Gáll Erwin – Körösfői Zsolt: Marosszentannától a Zápolya utcáig. Gondolatok egy Pósta-tanítványról., Dolgozatok az Erdélyi Múzeum Érem- és Régiségtárából. Új sorozat XII–XIII., 2021
Istvánovits Eszter – Kulcsár Valéria: A hun kori barbárok társadalmi rétegződése a legújabb magyarországi kutatások fényében. [Die gesellschaftliche Schichtung der hunnenzeitlichen Barbaren im Lichte der neue, Relationes rerum – Régészeti tanulmányok Nagy Margit tiszteletére. Studia ad Archaeologiam Pazmaniensia. Budapest, 2018
Иштванович Э., Кульчар В., Стоянова А. А.: Об использовании фибул варварским населением крымских предгорий и Альфельда в римское время, Могильник римского времени Фронтовое 3: Варвары на границах империи, 2022
Istvánovits E., Kulcsár V.: 《匈人考古新发现》,陈浩主编《欧亚草原历史研究》, 北京:商务印书馆, 2022
Eszter Istvánovits, Valéria Kulcsár: Sarmatians on the Borders of the Roman Empire. Steppe Traditions and Imported Cultural Phenomena., Ancient Civilizations from Scythia to Siberia 26: pp. 391-402., 2020
Kulcsár Valéria, Istvánovits Eszter: New Results in the Research on the Hun Age in the Great Hungarian Plain. Some Notes on the Social Stratification of Barbarian Society, In: Chen, Hao (szerk.) Competing Narratives between Nomadic People and their Sedentary Neighbours, SZTE BTK Altajisztikai Tanszék (2019) pp. 167-182., 2019
Istvánovits Eszter, Kulcsár Valéria: Istvánovits E. – Kulcsár V. (szerk.) A perifériák szarmatái. Az Alföld és a Krím-előhegyvidék római kori lakosságának összehasonlító vizsgálata., https://barbaricum.hu/publikaciok/, 2022




Back »