Investigation of the nanostructural background of functionality in the case of biogenic and biocompatible mineral apatite  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
125100
Type K
Principal investigator Kovácsné Kis, Viktória
Title in Hungarian A funkcionalitás nanoszerkezeti hátterének vizsgálata a biogén, biokompatibilis ásvány apatit esetében
Title in English Investigation of the nanostructural background of functionality in the case of biogenic and biocompatible mineral apatite
Keywords in Hungarian biogén apatit, biokompatibilitás, nanoszerkezet, transzmissziós elektronmikroszkópia
Keywords in English biogenic apatite, biocompatibility, nanostructure, transmission electron microscopy
Discipline
Mineralogy, Petrology (Council of Complex Environmental Sciences)70 %
Ortelius classification: Mineralogy
Material Science and Technology (engineering and metallurgy) (Council of Physical Sciences)30 %
Ortelius classification: Nanotechnology (Materials technology)
Panel Earth sciences 1
Department or equivalent Institute of Technical Physics and Materials Science (Centre for Energy Research)
Participants Balázsi, Katalin
Czigány, Zsolt
Dódony, István
Fogarassy, Zsolt
Hajagos-Nagy, Klára
Kovács, Zsolt
Misják, Fanni
Radnóczi, György
Rózsa, Noémi Katinka
Sulyok, Attila
Starting date 2017-12-01
Closing date 2022-11-30
Funding (in million HUF) 22.796
FTE (full time equivalent) 15.13
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Pályázatunk fő célja, hogy feltárja a biogén apatitok egyes funkciókhoz történő magasfokú alkalmazkodóképességének nanoszerkezeti és kristálykémiai hátterét, és megalapozza a nanokristályos apatit biomimetikus szintézise során történő alkalmazását. Ennek megvalósítása céljából kísérletileg változtatjuk a csontokat és a fogakat felépítő apatit kristálykémiáját hőkezeléssel, illetve oldással, és nyomon követjük az így keltett nanoszerkezeti változásokat.
A csontokban és a fogakban képződő nanokristályos apatit azon kevés szervetlen anyagok közé tartozik, melyeket élő szervezet állít elő (biogén apatit). Különböző, szövetspecifikus funkciókat betöltő biogén apatitok tulajdonságai, mint pl. kristályosság, keménység, oldhatóság, stabilitás, eltérőek, ezek kialakulását a szervezet biokémai úton sejtszinten szabályozza.
Csont apatit esetében vizsgáljuk a hőkezelés hatását a szerkezeti rendeződésre, melyet CO2 és H2O kibocsájtás, illetve porozitás csökkenés kísér. Ezt követően korreláljuk a hőkezelt csont apatit nanoszerkezetét (1) az osztályunkon (pl. Balázsi et al. 2007) tojáshéjból előállított bioszintetikus hidroxilapatit bioanyag (BHB) és (2) diagenetikus átalakuláson átesett paleontológiai csont apatit nanoszerkezetével.
A fogzománcot felépítő apatiton végzendő oldási kísérletek során a szuvasodáshoz kapcsolódó, demineralizációhoz hasonló nanoszerkezeti változásokat idézünk elő. Ennek következménye a rendezetlenség fokozódása a nanokristályos szerkezetben, a szerkezeti degradáció. Célunk ezen nanoszerkezeti változások kvantitatív elemzése (elsősorban) SAED és HRTEM módszerekkel, és a karbonáttartalom, illetve a mechanikai tulajdonságok változásával történő korrelációja

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Jelen pályázat keretein belül biogén eredetű apatitásványok nanoszerkezetének kutatását tervezzük. A biogén apatit által betöltött szerepkörök és az apatitok nanoszerkezeti sajátosságai közötti kapcsolat feltárásához különböző élettani funkciójú, mechanikai tulajdonságokkal bíró és geológiai korú biogén apatitásványokat vizsgálunk.
A jelenleg elfogadott modell szerint a biogén apatitok fiziko-kémiai tulajdonságainak alakulása a OH- hiányához, illetve a OH- és CO32- tartalom arányának változásához köthető. Ugyanakkor a karbonát kristályszerkezetbe épülésének mechanizmusa, és nanoszerkezeti háttere csont apatit esetében nem ismert, és a fogzománcot alkotó apatit nanokritályok felszíntől dentin felé változó karbonáttartalmáról sincsen nanoszerkezeti információ. Az apatit kristálykémiája alapján feltételezzük, hogy az összetételbeli változásoknak nanoszerkezeti vonatkozásai vannak, melyek ismerete kulcsfontosságú a biogén apatitok funkcionalitása, illetve a bioszintetikus hidroxilapatit bioanyag (BHB) fizikokémiai tulajdonságainak finomhangolása és a BHB implantátumok hatékonyságának javítása szempontjából.
Egyedi nanokristályokon TEM méréseket végzünk, melyek elektronkrisztallográfiai analízise lehetővé teszi a diffrakciós méréseken alapuló szerkezeti adatok validálását. Hőkezeléssel és oldási folyamatokkal a OH- és CO32- tartalom változásának nanoszerkezeti és mechanikai vonatkozásait vizsgáljuk hőmérséklet, pH, és kémiai speciesz függvényében. A fogzománc-apatit degradációjának helyspecifikus, felszín és zománc dentin határfelület közötti HRTEM vizsgálata révén a kezdeti összetétel és nanoszerkezet degradációra gyakorolt hatása is nyomon követhető.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A projekt legfőbb várható eredménye alapkutatás szempontjából a csontban képződő apatit első szerkezeti modellje. Ez a modell elektrondiffrakciós és HRTEM mérések, illetve krisztallográfiai képfeldolgozás együttes alkalmazásán alapulna. A két módszer (diffrakció és képalkotás) kombinációja, illetve a diffrakciós adatok HRTEM-mel történő validálása metodikai szempontból is érdeklődésre tarthat számot.
A biogén apatitok fizikokémiai és mechanikai tulajdonságai és a nanoszerkezet közötti közvetlen kapcsolat ismerete olyan új, biomimetikus bioaktív kalcium foszfát bioanyagok szintézisét teszi lehetővé, melyek kristálymérete, felületi tulajdonságai és oldhatósága a csont-apatitéhoz közeli. Ennek az orvosi gyakorlatban nagy a jelentősége a sikeres csontpótlás, illetve az implantációk során bekövetkező gyulladásos reakciók csökkentése, kiküszöbölése szempontjából. A bioszintetikus hidroxilapatit bioanyag (BHB) vonatkozásában várható eredményeink az alacsony hőmérsékletű szintézist alapozzák meg, melynek célja a funkcionális, kiváló biokompatibilitású karbonáttartalmú BHB előállítása lehet.
A fogzománc-apatit helyspecifikus HRTEM vizsgálatának eredményei révén ismertté válik a zománc degradációja/demineralizációja során bekövetkező mechanikai és kristálykémiai változások nanoszerkezeti oldala. Ezáltal a fogerózió folyamatai atomi szinten vizsgálhatóak, ami hozzájárulhat a népbetegségnek számító fogszuvasodás kezelésében újszerű, a zománc szerkezeti integritását visszaállító módszerek fejlesztéséhet.
A csont és a fog a gerinces szervezetek hőnek legellenállóbb részei Ezért a hőkezelés során bekövetkező nanoszerkezeti változások ismerete a gerinces őslénytan, az archeológia, illetve a bűnügyi antropológia számára is kiemelkedő jelentőségű a diagenezisen átesett, illetve nagy hőhatásnak kitett gerinces maradványok analitikai vizsgálati eredményeinek értelmezésekor.
Az apatitot széleskörűen alkalmazzák a környezetvédelemben (veszélyes és toxikus anyagok megkötése és kivonása szennyezett talajból, illetve vizekből) és talajjavítóként a mezőgazdaságban. Különböző pH-jú és összetételű vizes közegben való nanoszerkezeti változások megismerése révén ezek az alkalmazások is jobban tervezhetővé válnak.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az apatitnak számos, társadalmunk szempontjából jótékony hatású alkalmazása ismert: széleskörűen használják a környezetvédelemben veszélyes és toxikus anyagok megkötésére, illetve szennyezett talajból és vizekből történő eltávolításra, talajjavító adalékként a mezőgazdaságban, és orvosi felhasználása is igen sokrétű.
Az apatit azon kevés, u.n. biogén ásvány, közé tartozik, melyeket élő szervezet állít elő: a csontok és a fogak fő kristályos építőeleme. A biogén apatit nanokristályoknak a fizikai-kémiai tulajdonságai az általuk betöltött élettani funkció szerint változnak. Így lesz pl. a csont rugalmas és növekedésre képes, míg a fogzománc kemény és külső behatásoknak ellenálló. A csontban képződő nanokristályos apatit szerkezete máig nem ismert.
Pályázatunk célja, hogy feltárja a biogén apatitok egyes funkciókhoz történő magasfokú alkalmazkodóképességének nanoszerkezeti és kristálykémiai hátterét. Kísérleteink révén az atomi szerkezethez szeretnénk közelebb jutni, hiszen az apatit különleges tulajdonságai (stabilitás, ionmegkötés, tárolás, biokompatibilitás) nanoszerkezeti sajátosságokra vezethetőek vissza. Ennek ismeretében lehetővé válik a nanotechnológia számára az apatit-rokon szintetikus bioanyagok fizikai-kémiai tulajdonságainak finomhangolása. Az így előállított kiváló biokompatibilitású anyagok (fogpótlás, fogaink természetes állapotának visszaállítása, csontpótlás, implantációk révén) nagymértékben javíthatják a modern kor emberének életminőségét.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The main aim of the proposal is to understand the crystal chemical background of the high capacity for adaptation to the different functions of biogenic apatites, on the nanometre scale and establish its application in biomimetic synthesis of nanocrystalline apatite. For this purpose we plan to vary experimentally the crystal chemistry of bone apatite and enamel apatite by heat treatment and dissolution experiments, respectively and investigate the related changes in nanostructure.
Nanocrystalline bone and teeth apatites are one of the few mineral phases produced by living organism (biogenic apatite). They have tissue specific functions which requires different chemical and physical properties like crystallinity, hardness, solubility, stability. The production of biogenic apatite for a certain function is controlled biochemically at the cellular level.
In case of bone apatite, we will investigate the effect of heat treatment on structural ordering, accompanied by the release of CO2 and H2O, and the decrease of porosity. Then, we correlate the heat treated bone apatite nanostructure with the nanostructure of (1) biosynthetic hydroxylapatite biomaterial (BHB) prepared from eggshells at our department (e.g. Balázsi et al. 2007) and (2) paleontological bone apatite which suffered diagenetic alteration.
During dissolution experiments on dental enamel apatite we induce transformations similar to demineralization during caries process and produce an apatite with a less ordered structure. Our purpose is to measure quantitatively nanostructural changes during enamel degradation by HRTEM and SAED and correlate it with changes CO32- content and mechanical properties.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

In frames of the present proposal nanostructural investigations are planned on biogenic apatite crystals with the purpose of acquiring information on its atomic structure, which is unknown up to date. To reval the relation between functionality and crystal chemistry biogenic apatite minerals with different physiological function, mechanical properties and geological age will be studied.
According to the actually accepted model, the lack of OH- and ratio of OH- and CO32- content in biogenic apatites have a crucial influence on the physico-chemical properties. Based on crystal chemistry of apatite we hypothesize that these chemical changes imply changes in the nanostructure which has a key role in the functionality of biogenic apatites and also has implications for the fine-tuning of the properties of biosynthetic hydroxylapatite biomaterials (BHB) and improving the effectiveness of BHB implantations.
The proposed TEM investigation of individual nanocrystals and subsequent modelling together with the application of crystallographic image processing techniques will allow the validation of diffraction based structural data. Heat treatment and dissolution experiments will reveal the variation of OH- and CO32- content in relation with nanostructure and mechanical properties as function of temperature, pH and chemical species. Additionally, the site specific HRTEM of demineralized enamel apatite from the surface towards the enamel/dentin junction will allow to validate the role of the starting nanostructure and composition in the transformation.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

From the point of view of fundamental research the main output of the present proposal is expected to be a structure model for bone apatite which doesn't exist up to date. It would be based on the parallel interpretation of electron diffraction data and HRTEM imaging followed by crystallographic image processing. Combination of the two methods and validation of SAED vs. HRTEM will be of interest from the methodological point of view.
The direct relationship revealed between the physico-chemical-mechanical properties and nanostructure of biogenic apatites will inspire the design and synthesis of novel biomimetic bioactive calcium phosphate biomaterials for medical applications which would have the crystal size, surface chemistry and solubility of natural bone apatite. This is essential for the successful bone grafting, and for the reduction of inflammatory reactions during implantations. In terms of biosynthetic hydroxylapatite biomaterials (BHB) our results will promote low temperature synthesis with the aim of producing a carbonated BHB with tunable properties and potentially with superior biocompatibilty.
Site specific HRTEM investigation of dissolution mechanism of dental enamel will reveal the interrelation between demineralization, mechanical properties and crystal chemistry at the nanoscale. This will improve our understanding of the caries and erosion processes at the crystallographic level and may contribute to the development of new therapeutic treatments which allow affected enamel to regain structural integrity.
As bone and teeth are the most heat resistive pieces of vertebrate body, nanostructural changes during heat treatment will have implication for archeology and vertebrate paleontology in the study of bone decomposition during diagenesis, and also for forensic anthopology.
Apatite is widely used in environmental industry to immobilize hazardous or toxic ions from aqueous wastes and contaminated soils, it is used as phosphorus bearing fertilizer in agriculture. Its detailed nanostructural investigation in aqueous environments at different pH and in the presence of diverse chemical species may contribute to an improved designing of environmental and agricultural applications of apatite.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Apatite has several applications that are beneficial for the society. Apatite is widely used in environmental industry for incorporation and immobilization of hazardous and toxic elements from contaminated soils and groundwater, it is used in agriculture as fertiliser and numerous medical applications are also known.
Apatite is one of the few inorganic substances, called biogenic minerals, which are produced by the living organism: it is the main mineral constituent of bones and teeth. The physico-chemical properties of biogenic apatite nanocrystals depends on their physiological function. This allows bone to be elastic and grow constantly while dental enamel is hard and resistant to chemical attack. The atomic structure of bone apatite is unknown up to date.
The aim of our proposal is to understand the crystal chemical background of the high capacity for adaptation to the different physiological functions in case of biogenic apatites. Moreover, our experiments will contribute to the knowledge of the atomic structure of biogenic apatites. This is important, because the special characteristics of this group of material, like stability, affinity for certain elements, biocompatibility, can be traced back to nanostructural features. Understanding the nanostructure of biogenic apatite will allow the fine-tuning of the physico-chemical properties of apatite-related synthetic biomaterials with superior biocompatibility which, used as implantations or bone grafting material, may significantly improve everyday life in the XXI. century.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A kristálykémia és a nanoszerkezet finomhangolásával a biogén apatit nanostruktúrák képesek élettani szerepükhöz magas szinten alkalmazkodni. A szerkezet és a funkció kapcsolatát csont-apatiton és fogzománc apatiton vizsgáltuk, a nanokristályos hidroxilapatit képződését bioaktív üvegek in vitro kísérleteivel követtük. Főbb eredményeink: (1) Bioaktív üvegekben az amorf szilikát- és foszfátklaszterek elkülönülése az apatit kristályosodásának első lépése. (2) Egyedi csont-apatit nanokristályok atomi szerkezetére modellt alkottunk, mely szerint a CO3 az egyik foszfátrétegben lokalizáltan épül be. A CO3 maximális mennyisége elemi cellánkánt egy molekula, ezt oldási kísérleteink is igazolták. vékony lemez alakú nanokristályok (010) és (0-10) kristálylapjainak összetétele eltérő, pozitív (Ca) és negatív (PO4) töltésű felületek alakulnak ki. (3) Fogzománc rugalmas moduluszának térbeli változása és rágás közbeni terheléshez történő finomhangolása a kristálytani anizotrópia gradiens jellegű változásához köthető. Mg ioncserélt felületen keménységnövekedést mutattunk ki, melyet a felületi zóna krisztallitméret-csökkenéssel és a mélyebb zónában a vakanciákba beépülő Mg szilárdság növelő hatásával magyaráztunk. (4) Kalibrációs és kiértékelési eljárást dolgoztunk ki elektrondiffrakcióra, mely a nanoanyagok gyors kvantitatív analízisét teszi lehetővé a labor röntgendiffrakciót közelítő pontossággal.
Results in English
Finely tuned crystal chemistry and nanostructure allows biogenic apatite a highly specialized adaptation to different physiological roles. The relation of structure and function was studied using bone and dental enamel apatite. In addition, we followed the crystallization of nanocrystallite hydroxyapatite through in vitro experiments performed on bioactive glasses. Our main results: (1) For bioactive glasses, the separation of amorphous silicate and phosphate clusters was identified as the first step of nanocrystalline apatite formation. (2) We proposed a model for the atomic structure of bone apatite, which contains CO3 localized in one of the phosphate layers. The maximum amount of CO3 is one molecule per unit cell, which was confirmed by dissolution experiments. The composition of (010) and (0-10) facets of thin bone apatite platelets is different and positively (Ca) and negatively charged (PO4) surfaces form. (3) Spatial variation of elastic modulus in dental enamel is controlled by graded structural anisotropy, allowing optimal mechanical performance during mastication. Increase of nanohardness after Mg ion exchange experiments was explained as the combined effect of the decreased crystallite size and strengthening effect of incorporating Mg ions. (4) A calibration and evaluation procedure for electron diffraction was proposed, allowing fast quantitative analysis of nanosized materials reaching the accuracy of the laboratory XRD.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=125100
Decision
Yes





 

List of publications

 
Viktória Kovács Kis, Zsolt Czigány, Zsolt Dallos, Dávid Nagy, István Dódony: HRTEM study of individual bone apatite nanocrystals reveals symmetry reduction with respect to P6 3 /m apatite., Materials Science & Engineering C 104 (2019) 109966, 2019
M. Fábián 1,2, * , Zs. Kovács 3 , J. L. Lábár 1 I. Székács 1 , and V. Kovács Kis 1,4, *: Network structure and thermal properties of bioactive (SiO 2 –CaO–Na 2 O–P 2 O 5 ) glasses, J. Mater. Sci. February 2020, Volume 55, Issue 6, pp 2303–2320, 2020
Dallos Zsolt, Kis Viktória Kovács, Kristály Ferenc, Dódony István: Leaching mechanism of bioapatite in carbonate-saturated water, CRYSTENGCOMM 22: (16) pp. 2788-2794., 2020
Kis VK., Sulyok A, Hegedűs M, Kovács I, Rózsa N, Kovács Zs: Magnesium incorporation into primary dental enamel and its effect on mechanical properties, Acta Biomaterialia, Volume 120, 15 January 2021, Pages 104-115, 2021
Zs. Czigány, V. Kovács Kis: Standardization and evaluation of electron diffraction measurements for characterization of bioapatite in human dental enamel, Abstract Book, 13th International Conference on Nanomaterials, Oct 20-22, 2021, Brno, Czech Republic, 2021
V. Kovács Kis, Zs. Czigány, M. Hegedűs, Zs. Kovács: Texture properties of primary dental enamel along prism growth direction., Abstract Book, 13th International Conference on Nanomaterials, Oct 20-22, 2021, Brno, Czech Republic, 2021, 2021
Takács Dániel (témavezető Sulyok Attila): Emberi tejfog fogzománcának vizsgálata XPS módszerrel, Óbudai Egyetem, BSc szakdolgozat, 2021
Hegedűs Máté (témavezetők: Kis Viktória, Kovács Zsolt): Mechanical characterization of human primary enamel, ELTE MSc Szakdolgozat, 2021
Hegedűs Máté (témavezetők: Kis Viktória, Kovács Zsolt): Humán tejfog zománcon és különböző kalcium-foszfátokon végzett ioncserés vizsgálatok, ELTE BSc Szakdolgozat, 2019
Czigány Zsolt, Kis Viktória Kovács: Acquisition and evaluation procedure to improve the accuracy of SAED, MICROSCOPY RESEARCH AND TECHNIQUE in press: p. in press., 2022
Kovács Zs, Fábián M, Szász N, Székács I, Kis-Kovacs V: Tracking the initial stage of bioactive layer formation on Si-Ca-Na-P oxide glasses by nanoindentation, JOURNAL OF NON-CRYSTALLINE SOLIDS 581: 121416, 2022
Kovácsné Kis Viktória, Czigány Zsolt, Kovács Zsolt: Nanokristályos anyagok Rietveld analízise elektrondiffrakciós mérések alapján, In: Kittel, Ágnes; Solymosi, Katalin; Barna, László (szerk.) A Magyar Mikroszkópos Társaság 2022 Konferenciájának Kivonatkönyve, Magyar Mikroszkópos Társaság (2022) pp. 126-129., 2022
Máté Hegedűs, László Előd Aradi, Viktória Kovácsné Kis, Zsolt Kovács: Anizotrópia vizsgálata fogzománcban pásztázó elektronmikroszkópos és Raman spektroszkópos módszerekkel, In: Kittel, Ágnes; Solymosi, Katalin; Barna, László (szerk.) A Magyar Mikroszkópos Társaság 2022 Konferenciájának Kivonatkönyve, Magyar Mikroszkópos Társaság (2022) pp. 44-47., 2022
Máté Hegedűs, Zsolt Kovács, László Előd Aradi, Viktória Kovács Kis, Noémi Rózsa: Structural anisotropy in primary dental enamel and its relation to mechanical properties, , 2022
Viktória K. Kis, Attila Sulyok, Máté Hegedűs, Noémi Rózsa, Zsolt Kovács: TEM Study on the Nanostructure Change of Primary Dental Enamel Subjected to Mechanical and Chemical Surface Modifications, In: Velimir, R. Radmilović; Vuk, V. Radmilović (szerk.) Second InternatIonal conference on electron microscopy of nanostructures, Serbian Academy of Sciences and Arts (2022) pp. 154-155., 2022
Viktoria Kovács Kis, Zsolt Czigány, Zsolt Kovács: Microstructure Investigation of Nanocrystalline Materials Using Electron Diffraction Based Rietveld Analysis – Approximation of Instrumental Broadening, In: Velimir, R. Radmilović; Vuk, V. Radmilović (szerk.) Second InternatIonal conference on electron microscopy of nanostructures, Serbian Academy of Sciences and Arts (2022) pp. 98-99., 2022
Dallos Zsolt, Kis Viktória Kovács, Kristály Ferenc, Dódony István: Leaching mechanism of bioapatite in carbonate-saturated water, CRYSTENGCOMM 22: (16) pp. 2788-2794., 2020
Kis VK., Sulyok A, Hegedűs M, Kovács I, Rózsa N, Kovács Zs: Magnesium incorporation into primary dental enamel and its effect on mechanical properties, ACTA BIOMATERIALIA 6906, 2020
Kis V.K., Czigány Z., Dallos Z., Nagy D., Dódony I.: HRTEM study of individual bone apatite nanocrystals reveals symmetry reduction with respect to P63/m apatite, MATERIALS SCIENCE & ENGINEERING C-MATERIALS FOR BIOLOGICAL APPLICATIONS 104: 109966, 2019
Krisztián Kiss, Tamás Szeniczey, Kinga Karlinger, Zsuzsanna Mészáros Kis, Enikő Szvák, Erika Molnár, Antónia Marcsik, Antal Sklánitz, Lénárd Szabó, Zsolt Dallos, Viktória Kovács Kis, Krisztina Buczkó, Tamás Hajdu: A possible case of metastatic cancer from Kehida-Fövenyes (7th-8th century A.D.), In: Novak, Mario; Cvitkušić, Barbara; Janković, Ivor; Jarec, Morana; Missoni, Saša (szerk.) 22nd European Meeting of the Paleopathology Association. Book of Abstracts, Institute for Anthropological Research (2018) pp. 35-35., 2018
1. V.K. Kis, M. Fábián and J. Lábár: Mineralogical applications of ePDF analysis of amorphous materials - need for validation., Mini-Workshop on ePDF analysis, 28-29 March, 2018, Ulm, Germany. invited talk, 2018
2. M. Fábián, V.K. Kis: Bioactive glasses: structure characteristics and bone regeneration application, 20th International School and Conference on Condensed Matter Physics, 3-7 September, 2018, Varna, Bulgaria. invited lecture, 2018
3. Kovács Kis, Viktória and Fábián, Margit and Székács, Inna and Kovács, Ivett and Lábár, János and Kovács, Zsolt: Structural investigations on bioactive glasses, Magyar Mikroszkópos Konferencia, Siófok Hungary. talk, 2018
4. M. Fábián, V.K. Kis: Neutron diffraction and Raman spectroscopic study of bioactive silica based glasses, American Neutron Scattering Conference, lecture, 24-28 June, 2018, Maryland, USA, talk, 2018
5. V.K. Kis, Zs. Dallos, Zs. Czigány, D. Nagy, I. Dódony: HRTEM study of bone mineral nanocrystals, Téli Ásványtudományi Iskola, 19-20 January, 2018, Veszprém, Hungary. talk, 2018
6. Kovács Kis, Viktória and Dallos, Zsolt and Czigány, Zsolt and Nagy, Dávid and Dódony, István: Discrepancies between the nanostructure of bone apatite and hydroxylapatite. An HRTEM study., In: International Microscopy Conference, Sydney, Australia. Poster presentation, 2018
8. Dallos, Zsolt, Kovács Kis, Viktória, Kristály, Ferenc and Dódony, István: Heating experiments on bone apatite to observe structural alterations., n: International Microscopy Conference, Sydney, Australia. Poster presentation, 2018
9. Kiss, Krisztián and Szeniczey, Tamás and Karlinger, Kinga and Mészáros Kis, Zsuzsanna and Szvák, Enikő and Molnár, Erika and Marcsik, Antónia and Sklánitz, Antal and Szabó, Lénárt and Dallos, Zsolt and Kovács Kis, Viktória and Buczkó, Krisztina and Hajdu, Tamás: A possible case of metastatic cancer from Kehida-Fövenyes (7 -8 century., In: 22nd European Meeting of the Paleopathology Association, Zagreb, Croatia. Poster presentation, 2018
Viktória Kovács Kis, Zsolt Czigány, Zsolt Dallos, Dávid Nagy, István Dódony: HRTEM study of individual bone apatite nanocrystals reveals symmetry reduction with respect to P6 3 /m apatite., Materials Science & Engineering C 104 (2019) 109966, 2019
M. Fábián 1,2, * , Zs. Kovács 3 , J. L. Lábár 1 I. Székács 1 , and V. Kovács Kis 1,4, *: Network structure and thermal properties of bioactive (SiO 2 –CaO–Na 2 O–P 2 O 5 ) glasses, J. Mater. Sci. February 2020, Volume 55, Issue 6, pp 2303–2320, 2019
Kis VK, Sulyok A, Hegedűs M, Kovács I & Kovács Z:: Transformation of Synthetic and Biogenic Apatites in Mg2+ Rich Environment., Goldschmidt Abstracts, 2019 1698, 2019
Kis VK, Sulyok A, Hegedűs M, Kovács I & Kovács Z: Investigation of Mg2+ incorporation into deciduous enamel and its effect on the mechanical properties, Book of Abstracts BIOMIN XV: 15th International Symposium on Biomineralization. München, 2019. szept. 9-13., 2019





 

Events of the project

 
2020-05-05 12:49:27
Résztvevők változása




Back »