Effect of environmental-load-reducing manufacturing procedures on the lifetime of machine industry components  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
125117
Type K
Principal investigator Varga, Gyula
Title in Hungarian Környezetterhelést csökkentő megmunkáló eljárások hatása a gépipari alkatrészek élettartamára
Title in English Effect of environmental-load-reducing manufacturing procedures on the lifetime of machine industry components
Keywords in Hungarian Környezetvédelem; modellezés; megmunkálás; forgácsolás; gyémánt vasalás; megmunkáló eljárások tribológiája
Keywords in English Environment protection; Modelling; Manufacturing; Machining; Diamond burnishing; Tribology of manufacturing procedures
Discipline
Material Science and Technology (engineering and metallurgy) (Council of Physical Sciences)100 %
Ortelius classification: Metal technology
Panel Engineering, Metallurgy, Architecture and Transport Sciences
Department or equivalent Gyártástudományi Intézet (University of Miskolc)
Participants Benke, Márton
Béres, Miklós
Dezső, Gergely
Felho, Csaba
Ferencsik, Viktória
Kundrák, János
Nagy, Antal
Nagy, Nóra
Szigeti, Ferenc
Sztankovics, István
Starting date 2017-10-01
Closing date 2022-09-30
Funding (in million HUF) 46.110
FTE (full time equivalent) 16.30
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A kutatás témája: a gépipari alkatrészfelületek élettartamát növelő, és a környezetterhelést csökkentő megmunkáló eljárások vizsgálata.
Célja az élettartam növelő gépipari megmunkáló eljárások áttekintése, a megmunkáló eljárások törvényszerűségének feltárása és a felszíni rétegben végbemenő változások elméleti hátterének feltárása, valamint a technológiai paraméterek hatásának elemzése a növelt felületminőségű és pontosságú alkatrészek elérésére.
A felszín és a felületi réteg vizsgálatát forgácsleválasztással és forgácsleválasztás nélküli eljárásokra kívánjuk kiterjeszteni, változó anyagminőségű (acél és színesfém ötvözetek) felületek előállításánál, a környezetterhelés csökkentését befolyásoló tényezők elemzésével.
A kutatás módszere magába foglalja - a forgácsoláselmélet és a kis képlékenységű megmunkálások elvét is figyelembe vevő - a megmunkáló szerszámban ébredő feszültségek, a szerszám és a munkadarab felületi rétegében kialakult felületi nyomások, a maradó felületi feszültségek mértékének, a felületi érdességi mérőszámainak meghatározását.
A kutatás eredményeként a megmunkálási (pl. vasalási, kemény-megmunkálási) folyamatjellemzők és a maradó feszültség közötti kapcsolat feltárását, a vizsgált eljárások élettartam növelő hatásának, a környezetterhelést csökkentő feltételekkel végzett forgácsleválasztásnál létrejövő jelenségek értékelését, és az azt befolyásoló feltételek meghatározását tervezzük.
A számításokat és szimulációkat véges elemes módszerrel is el kívánjuk végezni.
A kutatási eredményeket PhD és habilitációs dolgozatokban kívánjuk felhasználni, illetve publikációkban kerülnek közlésre.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás alapkérdése: melyek azok az alkatrészek felszíni rétegét alakító mechanikai megmunkáló eljárások, amelyeknél meghatározhatók azok a technikai és technológiai feltételek, amelyekkel biztosíthatók a felületek kopásállóságának és az alkatrészek élettartamának növelése, miközben csökken a környezet terhelése.
A kutatási feladat magába foglalja a megmunkálási folyamatjellemzők hatásának meghatározását az alkatrészfelületek makro és mikrogeometriai jellemzőire (alak és helyzetpontosság, felületi érdesség, hordfelület stb.) és a felületi rétegben végbemenő változásokra (mikro-keménység, szövetszerkezet, maradó-feszültségi állapot).
Törekvésünk a megmunkáló eljárásokkal a felszíni rétegben létrehozott alakítás hatására létrejövő élettartam és kopásállóság növekedés elméleti hátterének feltárása. A vizsgált megmunkálások tartalmazzák a forgácsleválasztás nélküli (pl. a hideg-képlékeny megmunkálásokat) és forgácsleválasztásos (pl. keménymegmunkálásokat) megmunkálásokat. Az elméleti vizsgálatok magukbaba foglalják
- környezetbarát forgácsolás vizsgálatánál a nyírási zónában végbemenő mechanikai és hőtani folyamatok leírását, számítását
- a hideg-képlékeny megmunkálásra vonatkozó továbbfejlesztett mechanikai modell felállítását,
- a környezetkímélő forgácsolásra jellemző új kopásmodell megalkotását szerkezeti acél esetére.
A kísérleti vizsgálatok magukba foglalják a 3D-s érdesség-analízist, mikrokeménység-, maradófeszültség mérést, tribológiai vizsgálatokat és végeselemes analízist.
A modellek jóságát minden esetben a kísérleti vizsgálatokkal kívánjuk validálni.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatás jelentősége, hogy feltárja azokat a technikai és technológiai feltételeket, amelyeknél biztosítható a felületek kopásállóságának és az alkatrészek élettartamának növelése a környezetterhelés egyidejű csökkentése mellett. A létrehozott eljárás-választási algoritmus, továbbá számítási modellek alkalmazásával lehetővé válik az alkatrészek felületi rétegében végbemenő változások elméleti hátterének feltárása.
A felületi rétegben végbemenő változások leírására meg kívánjuk határozni azon technológiai adatokat, amelyek alkalmazásával növekszik a felület réteg kopásállósága, továbbá fel kívánjuk tárni azokat az összefüggéseket, amelyekkel a felszíni réteg változásait leírjuk az optimális alkalmazási feltételek kiválasztása érdekében.
Az éltartam-növelő mechanikai megmunkálások kutatásának fontos trendje a forgácsoló megmunkálásokkal, forgácsolás nélküli hideg-képlékeny és/vagy azok kombinációjával környezetbarát módon növelt élettartamú alkatrészek előállítása.
A kutatás aktualitását alátámasztják a járműgyártásban jelentkező igények, azaz a növekvő igénybevételeket elviselő növelt élettartammal és kopásállóssággal üzemelő alkatrészek. Ehhez a felületi integritás részletes vizsgálata indokolt.
A kutatás során megoldásra kerülnek:
- A hideg-képlékeny megmunkálási folyamatok vizsgálata, a meglévő mechanikai modellek alapján továbbfejlesztett új modell felállítása.
- A hideg-képlékeny megmunkáló szerszámban ébredő feszültségek, a szerszám és a munkadarab felületi rétegében kialakult felületi nyomások, és a maradó felületi feszültség értékek meghatározása.
- A 3D-s VEM módszer segítségével a felületi rétegben végbemenő változások leírása.
- Ezen eljárásokra érdességi modell kidolgozása.
- Kis környezetterhelésű forgácsleválasztásnál létrejövő jelenségek elméleti és kísérleti elemzése
- A megmunkálási folyamatot befolyásoló feltételek vizsgálata. Összefüggések feltárása a forgácsolási adatok (előtolás, fogásmélység) és a megmunkált alkatrész felületminősége között.
Várhatóan a kis környezetterhelésű gépipari megmunkáló eljárások alkalmazási köre bővül az elméleti kutatások eredményei, és az azok felhasználásával elérhető gépipari alkatrészek javuló minősége révén.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az élettartamot és a kopásállóságot a megmunkált felület minőségét jellemző felületi érdesség és a felületi réteg állapota határozza meg. A felületi érdességet a felület topográfiájának egyenetlensége jellemzi, melyet 2D-s, 3D-s paraméterekkel adunk meg. A felületi réteg anyagának állapota pedig a mikrostruktúrával, a felületi felkeményedéssel, a maradó feszültségek nagyságával adható meg.
Vizsgálatainkat a megmunkáló eljárások két típusára, forgácsleválasztás nélküli és forgácsleválasztásos eljárásokra kívánjuk kiterjeszteni. A forgácsoló megmunkálásokat akár befejező műveletekként, akár a hideg-képlékeny alakítás (pl. vasalás) előkészítő műveleteként alkalmazhatjuk. A vizsgálatok elsősorban a befejező műveletekben fontosak, ahol az alkatrészek végleges felületei kialakulnak. A megmunkáló eljárásokban a környezetterhelés csökkentését elsősorban a felhasznált hűtő-kenő anyag mennyiségének és minőségének megválasztásával kívánjuk vizsgálni. A hűtő-kenő folyadék csökkenést vagy elhagyást úgy kívánjuk megvalósítani, hogy mindeközben mindazok a kedvező feltételek megmaradjanak, amelyeket a hűtő-kenő folyadék biztosított.
Cél a megmunkáló eljárások, ill. eljárás kombinációk környezetterhelést csökkentő feltételek elemzése, kidolgozása.
A műszaki mechanika, képlékenységtan, anyagtudomány, alkalmazott matematika alkalmazásával végzett kutatómunka eredménye az iparban is alkalmazható kombinált finomfelületi megmunkálást eredményezhet.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Theme of researches is the investigation of environment load reducing manufacturing procedures for increasing the lifetime of machine industrial component surfaces.
Its aim is the overview of life time increasing manufacturing procedures, examination of lawfulness manufacturing procedures, and revealing the theoretic background of changes take place in the surface layer, as well as analysing the effects of technological parameters for getting parts having increased surface quality and accuracy.
We intend to increase the examination of surface and subsurface layer creating procedures with and without chip removal for different materials (steel and non-ferrous material alloys) when creating surfaces by analysing of factors affecting of the environmental load reduction.
The research methodology includes the determination of stresses occurring in the manufacturing tool; surface pressures formed in surface layer of the tool and workpiece; the values of residual stresses and surface roughness by taking into account the principle of cutting theory and low plasticity manufacturing.
As the result of researches we plan to discover the function relation among the manufacturing process parameters and residual stresses, we plan to evaluate the emerging phenomena of the life time increasing effect of the examined procedures, furthermore those phenomena which occur in environment load reducing metal cutting and we intend to determine its effecting conditions.
We intend to execute calculations and simulations by FEM as well.
We intend to use the results of researches in PhD dissertation(s) and thesis of habilitation, furthermore in several journal publications.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The fundamental question of research is: determination of those component surface layer forming mechanical manufacturing procedures in which those technical and technological conditions can be specified, by which the increasing of wear resistance of surfaces and life time of parts can be assured while environmental load is reducing in the meantime.
The task of the research involves the determination of the effect of procedure characteristics like to the macro and micro geometrical features (position and shape accuracy, surface roughness, etc.) of components and to the changes in the subsurface layer (micro-hardness, structure, state of residual stresses).
Our aim is exploring the theoretical background of increasing of lifetime and wear resistance created to effect of manufacturing procedures in the subsurface layer.
The examined manufacturing operations contain machining without chip removal (e.g. cold plastic manufacturing) and with chip removal (e.g. hard machining) and the machining operations (hard machining) done before burnishing could be executed environmentally friendly way. The theoretic examinations involves:
- description, calculation of mechanic and thermic processes being in the shear zone in environmentally friendly cutting,
- setting up a further developed mechanic model valid for cold plastic manufacturing,
- developing a new model for wear when environmentally conscious cutting for structural steel.
Experimental investigations involve the 3D surface roughness analysis, measurement of micro-hardness and residual stresses, tribologic examinations and finite element analysis.
The goodness of models is to be validated by experimental examinations.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The importance of researches is discovering those technical and technological conditions in which the increase of surfaces wear resistance and life time of workpieces can be assured while reducing the environment load simultaneously. Theoretic background of changes taking place in the surface layer of components can be revealed by the use of prepared procedure choosing algorithm and other computational models.
For description of the changes taking place in the surface layer we intend to determine those technological data by which the wear resistance of surface layer is increasing, next to it we intend to reveal those relations which describe the surface layer changes of choosing the optimal application conditions.
Important trend of research of life time increasing mechanical manufacturing operations is producing of components by manufacturing done by chip removal, by cold plastic manufacturing without chip removal and/or theirs combination on environmentally friendly way. The actuality of researches is supported by arising demands of vehicle productions which require components operating with increased life time and wear resistance.
To do this the detailed examination of surface integrity is reasonable.
During researches it will be solved:
- Examination of the cold-plastic manufacturing procedures; on the base previous mechanical models setting up a further developed one.
- Determination of stresses arising in the burnishing tool, surface pressures established in the surface layer of the tool and workpiece, and residual stresses.
- Description of changes taking place in surface layer by 3D FEM.
- Working out surface roughness model for these procedures.
- Analysis of features occurring in low environmental load machining via theoretically and by executing experiment.
- Examination of conditions effecting manufacturing procedures. Revealing of relations among cutting data (feed rate, depth of cut) and surface quality of the machined component.
Expectedly, the application field of low environmental load machine industrial manufacturing procedures is expanding by the results of theoretic researches furthermore by application them can be reached improving quality of machine industrial parts.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Life time and wear resistance is mainly characterised by the surface quality featuring of machined surface of component and the state of surface layer. Surface roughness is determined by unevenness being on the surface topography which can be given by theirs 2D and 3D characteristics. The state of surface layer of the material can be provided by micro structure, hardening up the surface and the value of residual stresses. Our examinations can be extended for two types of manufacturing procedures: procedures without and with chip removal. Machining operations can be done as finishing manufacturing operation or preparation operation before cold plastic forming (e.g. burnishing).
Examinations are primarily important in finishing operations where the final surfaces are formed. Above all, we intend to examine the reduction of environmental load of machining operations, by optimization of amount and quality of the used coolants and lubricants.
Our aim is to realize the reduction or omitting of coolants and lubricants, that all those favourable conditions should remain in machining, which were experienced before when used coolants and lubricants.
The aim is analysing, working out the conditions of environment load reducing manufacturing procedures or procedure combinations.
The result of the research work by application of industrial mechanics, theory of plasticity, material science and applied mathematics can develop a combined finishing manufacturing operation which can be used in the industry as well.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Az élettartamot és a kopásállóságot a megmunkált felület minőségét jellemző felületi érdesség és a felületi réteg állapota határozza meg. A felületi érdességet a felületi réteg mikrostruktúráját, felkeményedését, maradó feszültségét a különböző megmunkáló eljárásoknál vizsgáltuk. Vizsgálatainkat a megmunkáló eljárások két típusára, forgácsleválasztás nélküli (pl. vasalás) és forgácsleválasztásos (keményesztergálás) eljárásokra végeztük el. A megmunkáló eljárásokban a környezetterhelés csökkentését elsősorban a felhasznált hűtő-kenő anyag mennyiségének és minőségének megválasztásával vizsgáltuk. A megmunkáló eljárások, illetve eljárás kombinációk környezetterhelést csökkentő feltételeit elemeztük. Vizsgálataink kiterjedtek a köszörülés és gyémántvasalás energia-hatékonyság, öko-hatékonyság vizsgálatára is. A munkaterv pontjai szerint a kutatás előrehaladását az éves beszámolókban, míg az egyes fő célkitűzésekhez tartozó főbb kutatási munkákat és azok eredményeit a zárójelentésben közöltük. A Miskolci Egyetemen két PhD disszertáció készül ebből a témából. Az egyik disszertációt jelenleg bírálják. Egy MSc hallgató két tudományos hallgatói dolgozatot [TDK] és egy diplomatervet készített ebben a témában. A kutatómunka eredményeit folyamatosan publikáltuk: folyóiratokban (54), konferenciákon (14), könyvfejezetben (5). A jelentéshez feltöltött publikációkra eddig 58 független hivatkozás érkezett.
Results in English
The surface roughness, the microstructure, hardening, and residual stress of the surface layer, which mostly determine the tool life and wear resistance, were examined for the various machining processes. We performed our examinations on two types of machining processes, processes without chip removal (e.g., burnishing) and processes with chip removal (e.g., hard turning). The reduction of the environmental load in the machining processes was primarily investigated by choosing the quantity and quality of the used cooling and lubricating material. We analysed the conditions for reducing the environmental impact of the machining processes and process combinations. Our tests also covered the energy efficiency and eco-efficiency of grinding and diamond burnishing. According to the points of the work plan, the progress of the research was reported in the annual reports, while the main research works belonging to each main objective and their results were reported in the final report. Two PhD dissertations are being prepared on this topic at the University of Miskolc. One of the dissertations is currently under review. An MSc student prepared two scientific student theses [TDK] and a diploma project on this topic. The results of the research work were continuously published in: journals (54), conferences (14), book chapters (5). So far, 58 independent references have been received for the publications uploaded to the report.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=125117
Decision
Yes





 

List of publications

 
Smolnicki Szilárd: Ökohatékonysági elemzés különböző gépipari megmunkálások esetén, TDK dolgozat, Miskolci Egyetem, 2022 április (Konzulens Dr. Varga Gyula), 2022
Smolnicki Szilárd: A gyémántvasalás energiahatékonyságának vizsgálata, TDK dolgozat, Miskolci Egyetem, 2022. november, (Konzulens: Dr. Varga Gyula), 2022
Ferencsik Viktória, Varga Gyula: A felületvasalás felkeményedésre és feszültségállapot-változásra gyakorolt hatásának elemzése, MULTIDISZCIPLINÁRIS TUDOMÁNYOK: A MISKOLCI EGYETEM KÖZLEMÉNYE 11: (2) pp. 185-193., 2021
Nagy Antal, Varga Gyula: Effect of abandonment of cooling and lubrication on surface roughness and cylindricity in turning of steel, MULTIDISZCIPLINÁRIS TUDOMÁNYOK: A MISKOLCI EGYETEM KÖZLEMÉNYE 11: (4) pp. 395-407., 2021
Varga Gyula, Ferencsik Viktória: A vasalási eljárás felületi érdességre és alakhelyességre gyakorolt hatásának vizsgálata, MULTIDISZCIPLINÁRIS TUDOMÁNYOK: A MISKOLCI EGYETEM KÖZLEMÉNYE 11: (2) pp. 159-167., 2021
Kundrak J., Molnar V., Deszpoth I.: Analyysis of Machining Time and Material Removal Performance as Factors Influencing Efficiency and Profitability, VAE 2018, LNME, pp. 268-279, https://doi.org/10.1007/978-3-319-75677-6_22, 2018
Varga Gyula, Sovilj Bogdan, Jakubowicz Michal, Babič Matej: Experimental Examination of Surface Roughness in Low-Environmental-Load Machining of External Cylindrical Workpieces, LECTURE NOTES IN MECHANICAL ENGINEERING 2019: pp. 307-321., 2019
Frezgi Tesfom, István Pásztor, Csaba Felhő: FLAT DIAMOND SLIDING BURNISHING SURFACE ROUGHNESS INVESTIGATION, Multidiszciplináris tudományok (Publikálás alatt, https://ojs.uni-miskolc.hu/index.php/multi/), 2022
Csaba Felhő, Frezgi Tesfom: Investigation of cutting force components and surface roughness in face milling with different cutting ratios, Mérnöki és Informatikai Kiadványok c. folyóirata (publikálás alatt, https://ojs.elte.hu/eis), 2022
Viktoria Ferencsik: A VASALÁSI ELJÁRÁS FELÜLETI KEMÉNYSÉGRE ÉS HENGERESSÉGRE GYAKOROLT HATÁSÁNAK VIZSGÁLATA KÜLÖNBÖZŐ ANYAGMINŐSÉGEK ESETÉN, Multidiszciplináris tudományok (Publikálás alatt), 2022
Viktória Ferencsik: A FELÜLETVASALÁS FERDESÉGI ÉS LAPULTSÁGI ÉRDESSÉGI MÉRŐSZÁMRA GYAKOROLT HATÁSÁNAK ELEMZÉSE, Multidiszciplináris tudományok (Publikálás alatt, https://ojs.uni-miskolc.hu/index.php/multi/), 2022
Gyula Varga, Szilárd Smolnicki, Matej Babic, Wahyu Caesarendra: Energy efficiency analysis when grinding and diamond bumishing of components, A springer book series Lecture Notes in Mechanical Engineering, Edited by Numan M. Durakbasa, M. GünesGencyilmaz (Under Pulication), 2022
Ferencsik, Viktoria; Varga, Gyula: Investigation of Shape Correctness of Thermally Tested Alternator Stators, LECTURE NOTES IN MECHANICAL ENGINEERING Vehicle and Automotive Engineering 4 pp. 538-548. Paper: Chapter 44 , 11 p., 2023
Gergely Dezső, Péter Kósa, Ferenc Szigeti: Effect of manufacturing orientation to surface roughness parameters of parts produced by metal selective laser melting, Proceedings of INTERNATIONAL MULTIDISCIPLINARY CONFERENCE, 14 th EDITION 25-26 November, 2021, Nyíregyháza - Baia Mare HUNGARY - ROMANIA, 2021
Gergely Dezső, Ferenc Szigeti, Gyula Varga: Surface hardness modification of selective laser melted Ti6Al4V parts by sliding friction diamond burnishing, Periodica Polytechnica Mechanical Engineering, https://doi.org/10.3311/PPme.21124, pp.: 1-11, 2022
Béres Miklós: Precíziós lézerinterferometrikus mozgásanalizálási módszerek mérnöki alkalmazásokkal, Miskolci Egyetem, Sályi István Doktori Iskola, (PhD dolgozat, elkészítve, beadva, bírálás alatt), 2022
Sztankovics, I.; Pásztor, I.: Shape Error Analysis of Tangentially Turned Outer Cylindrical Surfaces, Acta Technica Corviniensis – Bulletin of Engineering 15: 4 pp. 23-28, 6 p., 2022
I. Sztankovics, I. Pásztor: PRELIMINARY ANALYSIS OF SURFACE TOPOGRAPHY IN TANGENTIAL TURNING, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 97 pp. 155-163. , 9 p., 2022
János KUNDRÁK, Zoltán PÁLMAI, Gyula VARGA: Analysis of Tool Life Functions in Hard Turning, Technical Gazette 27, 1(2020), 166-173, 2020
Jawad Zaghal, Valeria Mertinger, Adam Filep, Gyula Varga, Marton Benke: CHARACTERIZATION OF RESIDUAL STRESSES INDUCED INTO BEARING RINGS BY MEANS OF SOFT TURNING USING DIFFERENT TURNING PARAMETERS, Journal of Machine Engineering, Vol. 21, No. 4, 49–56/, 2021
Varga Gyula, Ferencsik Viktória: Analysis of shape correctness of surfaces of diamond burnished components, MATEC WEB CONF 137: Paper 01019. 8 p., 2017
Kundrak, J., Molnar, V., Deszpoth, I.: MRR-based productivity decisions in hard machining, WSEAS Transactions on Environment and Development, 2018, Vol. 14, pp.: 374-382, E-ISSN: 2224-3496, 2018
Viktor Molnár, Gergely Szabó, János Kundrák: Waste Reduction Possibilities in a Manufacturing Process, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH, 2018, Edition 89, pp.: 109-116, ISSN 2078-7405, 2018
Gyula Varga, Tibor Puskás, István Debreceni: Analysis of cylindrical error deviation of surfaces when using reduced amount of coolants and lubricants in machining, WSEAS Transactions on Applied and Theoretical Mechanics, 2018, Vol. 13, pp.: 103-116, E-ISSN: 2224-3429, 2018
Janos Kundrak, Viktor Molnar, Istvan Deszpoth: Analysis of Machining Time and Material Removal Performance as Factors Influencing Efficiency and Profitability, LECTURE NOTES IN MECHANICAL ENGINEERING 2018 pp. 268-279. , 12 p, 2018
Dezső Gergely, Szigeti Ferenc, Varga Gyula: Measurement of the surface hardness of titanium alloy samples produced by additive manufacturing, In: XXXI. Nemzetközi Hegesztési Konferencia, (2022) pp. 17-24., 2022
Felhő Csaba, Varga Gyula: CAD and FEM Modelling of Theoretical Roughness in Diamond Burnishing, INTERNATIONAL JOURNAL OF PRECISION ENGINEERING AND MANUFACTURING 23: pp. 375-384., 2022
Felho Csaba, Varga Gyula: Theoretical Roughness Modeling of Hard Turned Surfaces Considering Tool Wear, MACHINES 10: (3) 188, 2022
Felhő Csaba, Varga Gyula: 2D FEM Investigation of Residual Stress in Diamond Burnishing, Journal of Manufacturing and Materials Processing 6: (5) 123, 2022
Ferencsik V., Varga Gy.: The effect of burnishing process on skewness and kurtosis of the scale limited surface, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 97: pp. 83-90., 2022
Gyula Varga, Gergely Dezső, Ferenc Szigeti: Surface Roughness Improvement by Sliding Friction Burnishing of Parts Produced by Selective Laser Melting of Ti6Al4V Titanium Alloy, MACHINES 10: (5) 400, 2022
Nagy A., Varga Gy.: Analyzing the effect of the tool pass number and the direction of sliding burnishing on surface roughness, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 97: pp. 70-82., 2022
Szilárd Smolnicki, Dr. Gyula Varga: Eco efficiency analysis in case of machine industrial machining, In: Pavol, Božek (szerk.) MECHATRONIKA, VÝROBNÁ TECHNIKA, DIGITÁLNY PODNIK, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Materiálovotechnologická fakulta so sídlom v Trnave (2022) pp. 175-182., 2022
Sztankovics I., Varga G.: Fem Analysis of the Burnishing Process of X5crni18-10 Stainless Steel, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 97: pp. 137-144., 2022
Varga Gyula, Dezső Gergely, Szigeti Ferenc: Shape Accuracy Improvement in Selective Laser-Melted Ti6Al4V Cylindrical Parts by Sliding Friction Diamond Burnishing, MACHINES 10: (10) p. 949., 2022
Varga Gyula, Ferencsik Viktória: Investigation of the Effect of Surface Burnishing on Stress Condition and Hardening Phenomena, TEHNICKI VJESNIK-TECHNICAL GAZETTE 29: (4) pp. 1247-1253., 2022
Viktoria Ferencsik, Gyula Varga: The Influence of Diamond Burnishing Process Parameters on Surface Roughness of Low-Alloyed Aluminium Workpieces, MACHINES 10: (7) 564, 2022
Dezső, G. - Szigeti, F.: A fém alkatrészek additív gyártásának technológiai lehetőségei, Acta Academiae Nyiregyhaziensis 6.kötet. In: János, István (szerk.) Tradíció és innováció ötvözete a Nyíregyházi Egyetemen, 2022
Dezső, G.-Szigeti, F- Kósa, P.: Additív gyártással készített Ti6Al4V próbatestek felületi keménységének vizsgálata, Nemzetközi Gépészeti Találkozó, Marosvásárhely, 30, pp. 119-127. , 9 p., 2022
Dezső, G.-Kósa, P.- Szigeti, F.: Effect of manufacturing orientation to surface roughness parameters of parts produced by metal selective laser melting, In: Páy, Gábor László (szerk.) International Multidisciplinary Conference, 14th Edition. Nyíregyházi Egyetem, 161 p. pp. 37- 42. , 6 p., 2022
Szigeti, F.; Dezső, G.; Kósa, P.; Páy, G.: 3D nyomtatással készített próbatestek szerkezetének és felületi tulajdonságainak vizsgálata, In: Kocsis, Imre szerk.; Dezső, Gergely szerk. Műszaki tud. az észak-kelet magyarországi régióban: konferencia előadások kivonatai. Nyíregyházi Egyetem pp. 132-137, 6 p, 2022
Ferencsik V., Varga G.: Investigation the influence of burnishing process on 3D roughness parameters, In: Wojciech, Zębala; Ildikó, Maňková (szerk.) Development in Machining Technology: Scientific – Research Reports vol.10, Cracow University of Technology (2022) pp. 33-43., 2022
Dezső,G.: Material test, microstructure and size accuracy investigations on parts produced by additive manufacturing at University of Nyíregyháza., In: Kocsis, Imre szerk.; Dezső, Gergely szerk. Műszaki tud. az észak-kelet magyarországi régióban: konferencia előadások kivonatai. Nyíregyháza, MTA, pp.: 11-16, 2022
Ferencsik, V.: A felületvasalás alakhelyességre és felületi mikro-keménységre gyakorolt hatásának vizsgálata, MULTIDISZCIPLINÁRIS TUDOMÁNYOK: A MISKOLCI EGYETEM KÖZLEMÉNYE, 9:2 pp. 77-83, 2019
Ferencsik, V.: Az élettartam-növelő környezetbarát vasalási eljárás felületi mikro-keménységre gyakorolt hatásának vizsgálata, MULTIDISZCIPLINÁRIS TUDOMÁNYOK: A MISKOLCI EGYETEM KÖZLEMÉNYE, 10:1 pp. 71-76, 2020
Gyula Varga, Tibor Puskás, István Debreceni: Examination of Shape Error of Outer Cylindrical Surfaces Machined by Environmentally Friendly Way, International Journal of Mechanical Engineering 3: (1) pp. 43-51., 2018
János Kundrák, Gyula Varga, István Deszpoth: Analysis of Extent of Environment Load in Alternative Manufacturing Procedures, WSEAS TRANS ENVIRON DEVELOP 14: pp. 313-320., 2018
Varga Gyula, Ferencsik Viktória: Examination of residual stresses on diamond burnished cylindrical surfaces, REZANIE I NST TEKHNOLOG SIST 87: (1) pp. 18-27., 2017
Varga Gyula, Ferencsik Viktória: Analysis of shape correctness of surfaces of diamond burnished components, MATEC WEB CONF 137: Paper 01019. 8 p. , 2017
János Kundrák Viktor Molnár, István Deszpoth: Comparative Analysis of Machining Procedures, Machines, 2018, 6, 13; pp.: 1-10. doi:10.3390/machines6020013, 2018
Kundrak, J., Molnar, V., Deszpoth, I.: MRR-based productivity decisions in hard machining, WSEAS Transactions on Environment and Development, 2018, Vol. 14, pp.: 374-382, E-ISSN: 2224-3496, 2018
Viktor Molnár, Gergely Szabó, János Kundrák: Waste Reduction Possibilities in a Manufacturing Process, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH, 2018, Edition 89, pp.: 109-116, ISSN 2078-7405, 2018
Gyula Varga, Tibor Puskás, István Debreceni: Analysis of cylindrical error deviation of surfaces when using reduced amount of coolants and lubricants in machining, WSEAS Transactions on Applied and Theoretical Mechanics, 2018, Vol. 13, pp.: 103-116, E-ISSN: 2224-3429, 2018
Ravai Nagy Sándor, Szigeti Ferenc, Varga Gyula: Felületi Érdesség Vizsgálata Ipari Műanyagok Furatmegmunkálásánál, Műszaki Tudomány az Észak – Kelet Magyarországi Régióban 2018, Szolnok, 2018. május 31., pp.: 259-266, ISBN 978-963-7064-37-1, 2018
Ferencsik Viktória, Varga Gyula: Gyémántszerszámos vasalás okozta feszültségállapot-változás vizsgálata röntgendiffrakciós módszerrel, GÉPGYÁRTÁS 58: (1-2) pp. 33-39., 2019
Kundrák J., Deszpoth I., Molnár V.: Increasing Productivity of Combined Procedure by Reducing Grinding allowance, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 90: (1) pp. 26-35., 2019., 2019
Kundrák J., Molnár V., Markopoulos A. P.: Joint Machining: Hard Turning and Grinding, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 90: (1) pp. 36-43., 2019., 2019
Kundrák J., Pálmai Z.: The Change of Tool Life in a Wide Range of Cutting Speeds in Hard Turning, Manufacturing Technology, 19: (2) pp. 254-260., 2019
Kundrák J., Sztankovics I., Gévai M.: Comparative Analysis of CBN Cutting Inserts with Different Edge Geometries, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 91: (1) pp. 97-106., 2019
Molnár V., Deszpoth I., Kundrák J.: Lead Time Reduction in Manufacturing Process of Toothed Parts, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 91: (1) pp. 157-168., 2019., 2019
Ravai Nagy Sándor, Szigeti Ferenc, VARGA Gyula: Krio környezetben történő furatmegmunkálás kísérleti tapasztalatai, In: Bodzás, Sándor; Antal, Tamás (szerk.) Műszaki tudomány az észak-kelet magyarországi régióban, 2019, Debreceni Akadémiai Bizottság Műszaki Szakbizottsága (2019) pp. 313-316., 2019
Varga G., Ferencsik V.: Analysis of Surface Microhardness on Diamond Burnished Cylindrical Components, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 90: (1) pp. 146-152., 2019
Varga G., Ferencsik V.: Examination of 3D Surface Topography of Diamond Burnished C45 Workpieces, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 90: (1) pp. 153-162., 2019
Varga Gyula, Sovilj Bogdan, Jakubowicz Michal, Babič Matej: Experimental Examination of Surface Roughness in Low-Environmental-Load Machining of External Cylindrical Workpieces, LECTURE NOTES IN MECHANICAL ENGINEERING 2019: pp. 307-321., 2019
Viktoria Ferencsik, Gyula Varga: Examination of the change in surface micro-hardness of burnished aluminium alloy components, In: Kékesi, Tamás (szerk.) MultiScience - XXXIII. microCAD International Multidisciplinary Scientific Conference, Miskolci Egyetem (2019) pp. 1-8., 2019
Viktoria Ferencsik, Gyula Varga: EXAMINATION OF THE CHANGE IN SURFACE ROUGHNESS OF BURNISHED LOW ALLOYED ALUMINIUM EXTERNAL CYLINDRICAL PIECES, REZANIE I INSTRUMENTY V TEKHNOLOGICHESKIH SISTEMAH 91: (1) pp. 200-206., 2019
G Varga, S Ravai-Nagy, F Szigeti: Examination of surface roughness of holes of plastic parts drilled under cryogenic cooling conditions, IOP CONFERENCE SERIES: MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING 448: (1) 012065, 2018
G Varga, V Ferencsik: Investigation of the influence of different burnishing parameters on shape correctness and residual stresses, IOP CONFERENCE SERIES: MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING 448: (1) 012016, 2018
Kundrak J., Molnar V., Deszpoth I.: Analyysis of Machining Time and Material Removal Performance as Factors Influencing Efficiency and Profitability, VAE 2018, LNME, pp. 268-279, https://doi.org/10.1007/978-3-319-75677-6_22, 2018
M Béres, B Paripás: Measuring of Drill Bit Vibration by Laser Doppler Methods, IOP CONFERENCE SERIES: MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING 448: (1) 012068, HAS Section of Engineering Sciences (VI.) A (MTA osztályozás), 2018
Varga Gyula, Ferencsik Viktória: Analysis of shape correctness of surfaces of diamond burnished components, MATEC WEB CONF 137: Paper 01019. 8 p., 2017
G Varga, V Ferencsik: Investigation of the influence of different burnishing parameters on shape correctness and residual stresses, IOP CONFERENCE SERIES: MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING 448: (1) 012016, 2018
G Varga, S Ravai-Nagy, F Szigeti: Examination of surface roughness of holes of plastic parts drilled under cryogenic cooling conditions, IOP CONFERENCE SERIES: MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING 448: (1) 012065, 2018
Ravai Nagy Sándor, Szigeti Ferenc, VARGA Gyula: Krio környezetben történő furatmegmunkálás kísérleti tapasztalatai, Bodzás, Sándor; Antal, Tamás (szerk.) Műszaki tudomány az észak-kelet magyarországi régióban 2019, DAB Műszaki Szakbizottsága (2019) pp. 313-316., 2019
M Béres, B Paripás: Measuring of Drill Bit Vibration by Laser Doppler Methods, IOP CONFERENCE SERIES: MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING 448: (1) 012068, HAS Section of Engineering Sciences (VI.) A (MTA osztályozás), 2018
Kundrak J., Molnar V., Deszpoth I.: Analyysis of Machining Time and Material Removal Performance as Factors Influencing Efficiency and Profitability, VAE 2018, LNME, pp. 268-279, https://doi.org/10.1007/978-3-319-75677-6_22, 2018
Ferencsik V., Varga Gyula: Examination of Surface State-Change on Diamond Burnished Aluminium Components, Gençyılmaz, M. Güneş; Durakbasa, Numan M. (szerk.) Proceedings of the International Symposium for Production Research 2019, Springer IP (2020) pp. 535-544., 2020
Ferencsik Viktória, Varga Gyula: Examination of the effect of surface burnishing process on hardening of phenomenon, GÉP 71: (3-4) pp. 91-94., 2020
János Kundrák, Pálmai Zoltán, Gyula Varga: Analysis of Tool Life Functions in Hard Turning, TEHNICKI VJESNIK-TECHNICAL GAZETTE 27: (1) pp. 166-173., 2020
Béres Miklós: LÉZERES MÉRÉSEK ALKALMAZÁSA FORGÁCSOLÁSKOR I. – MONITORING ÉS A LÉZERES ÉRZÉKELŐK, Multidiszciplináris Tudományok 10(4), pp.424-433., 2020
Béres Miklós: LÉZERES MÉRÉSEK ALKALMAZÁSA FORGÁCSOLÁSKOR II. – FÚRÁS, MARÁS ÉS ESZTERGÁLÁS LÉZERES VIZSGÁLATA, Multidiszciplináris Tudományok 10(4), pp.452-462., 2020
Csóti Barbara, Sztankovics István: GYÉMÁNTSZERSZÁMOS VASALÁS HATÁSA KÜLÖNBÖZŐ ÉRDESSÉGŰ ESZTERGÁLT FELÜLETEKRE, Multidiszciplináris Tudományok 10(2), pp.495-501., 2020
I. Sztankovics: COMPONENTS OF THE CUTTING FORCE AND THEIR SPECIFIC VALUES AT DIFFERENT FEEDS IN ROTATIONAL TURNING, Cutting & Tools in Technological System 93, pp.88-94., 2020
János Kundrák, Athanasios G. Mamalis, Viktor Molnár: The efficiency of hard machining processes, Nanotechnology Perceptions 15, pp.131–142., 2019
Nagypál Gergely, Sztankovics István: FURATOK ALAKHIBÁJÁNAK VIZSGÁLATA AZ ELŐTOLÁS FÜGGVÉNYÉBEN HÓNOLÓ MEGMUNKÁLÁSNÁL, Multidiszciplináris Tudományok 10(2), pp.481-486., 2020
V. Ferencsik, V. Gal: FE INVESTIGATION OF SURFACE BURNISHING TECHNOLOGY, Cutting & Tools in Technological System 93, pp.3-8., 2020
János, Kundrák ; Athanasios, G. Mamalis ; Viktor, Molnár: The efficiency of hard machining processes, NANOTECHNOLOGY PERCEPTIONS vol.15 pp.131-142., 12 p., 2019
Csaba Felhő, Gyula Varga: Theoretical roughness modelling of hard turned surfaces considering the tool wear, Journal of Manufacturing Processes, (under review), 2021
Csaba Felhő, Gyula Varga: CAD and FEM modelling of theoretical roughness in diamond burnishing, International Journal of Precision Engineering and Manufacturing (under review), 2021
Béres Miklós, Jenyó Tamás, Paripás Béla: TOKMÁNYBA FOGOTT FÚRÓSZÁR SZAB AD REZGÉSEINEK MÉRÉSE LÉZER DOPPLER MÓDSZERREL, Multidiszciplináris tudományok, 11. kötet. (2021) 4 sz. pp. 287-300, 2021
Jawad Zaghal, Viktor Molnár, Marton Benke: Improving Surface Integrity of 42CrMo4 Hard-Turned Steel Using Different Parameters of Slide Diamond Burnishing, Engineering Failure Analysis (Under publication), 2022





 

Events of the project

 
2022-02-15 12:57:46
Résztvevők változása
2020-05-20 15:50:34
Résztvevők változása




Back »