Glutathione transferases as redox transducers?  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
125265
Type K
Principal investigator Mainé dr. Csiszár, Jolán
Title in Hungarian Glutation transzferázok mint redox közvetítők?
Title in English Glutathione transferases as redox transducers?
Keywords in Hungarian reaktív oxigén formák, redox állapot, stressztolerancia, sejtszintű genomikai módszerek
Keywords in English Reactive oxygen species, redox state, stress tolerance, single cell genomic methods
Discipline
Plant stress biology (Council of Complex Environmental Sciences)60 %
Crop physiology (Council of Complex Environmental Sciences)20 %
Ortelius classification: Plant development
Cell biology and molecular transport mechanisms (Council of Medical and Biological Sciences)20 %
Panel Complex agricultural sciences
Department or equivalent Department of Plant Biology (University of Szeged)
Participants Bela, Krisztina
Faragó, Nóra Katalin
Gallé, Ágnes Anna
Hajnal, Ádám Barnabás
Horváth, Edit
Kocsis, Ágnes Katalin
Puskás, László
Riyazuddin, Riyazuddin
Szabados, László
Starting date 2017-09-01
Closing date 2022-02-28
Funding (in million HUF) 47.811
FTE (full time equivalent) 12.67
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A glutation transzferázok (GSTk) környezeti stresszhatásra indukálódó többfunkciós fehérjék, amelyek szerepe jelentős különböző stresszek elleni védekezésben. Több GST izoenzim esetében ismert, hogy a növekedést is befolyásolják, továbbá indukciójuk rugalmas és hatékony eszköz a redox homeosztázis megőrzésében kedvezőtlen körülmények között is. Jelen pályázat keretében paradicsom és Arabidopsis GSTk szerepét tanulmányozzuk a redox állapot, stressz tolerancia és gyökér fejlődésének meghatározásában abiotikus stressz kezelések és védekezési mechanizmust aktiváló vegyületek segítségével. A redox állapot változásának élő sejtben történő vizsgálatára fejlesztették ki a redox érzékeny zöld fluoreszcens fehérjéket (roGFP), amelyek fluoreszcenciája függ az oxidáltságuktól. Különböző funkciójú és redox állapotú sejtekben tervezzük a gének expresszióját meghatározni sejtszintű vizsgálatokkal. Lézer- disszekciós mikroszkópiát alkalmazva adott sejttípusú sejteket lehet kivágni és összegyűjteni, amelyeken génexpressziós vizsgálatok végezhetők. A gyökerek redox állapotának feltérképezését szeretnénk elvégezni in vivo a fluoreszcens próba használatával különböző pozíciókban (az eltérő fejlettséget is figyelembe véve), és sejttípus- illetve fejlődés-specifikus jellegzetességeket azonosítani a főbb gyökérzónákban kontroll körülmények között és abiotikus stresszok illetve aktivátorok jelenlétében. A modern technikák alkalmazásával lehetővé válhat redox potenciál értékeket adott gének expressziójának változásához rendelni szövetspecifikus módon, ami elősegítheti a redox szabályozás, a gyökerek növekedésének kedvezőtlen körülmények közötti fenntartásának jobb megismerését.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Szakirodalomból ismert, hogy a gyökerek redox potenciálja (E) különbözik a gyökér egyes zónáiban, szöveteiben, sőt a redox potenciál értékek stressz hatására (pl. sóstressz) megváltoznak.Munkánk során a paradicsom SlGSTU24 és az Arabidopsis AtGSTU19, AtGSTF8 szerepének, kifejeződésének részletesebb vizsgálatát tervezzük csökkent funkciójú géneket tartalmazó mutánsok alkalmazásával. Környezeti stresszorok hatásának és sejttípus- valamint fejlődés specifikus vizsgálata lehetővé teszi különböző funkciójú és redox állapotú sejtek transzkripciós mintázatok összehasonlítását vad típusú és mutáns növényekben.
Kutatásaink során különböző sejttípusok redox állapotát szeretnénk meghatározni gyökerekben és választ kapni a következő kérdésekre:
- Milyen sejttípus- vagy fejlődés-specifikus redox állapotbeli különbségek azonosíthatók a gyökér főbb fiziológiás zónáiban? Található-e szignifikáns összefüggés a gyökér egyes részeinek, sejttípusainak redox állapota és a növekedés mértéke között? Hogyan változnak ezek az értékek só- és ozmotikus stressz hatására illetve a védekezést aktiváló szalicilsav hatására?
- Különbözik-e a vizsgált GST gének expressziója a sejttípustól függően? Hogyan módosul a gének kifejeződése a mutánsokban? Befolyásolják-e az adott génben bekövetkezett mutációk a redox állapotot? Van-e különbség a redox-állapot és transzkripciós mintázat változásában a vad típus és mutáns gyökerek között stressz esetén? Befolyásolja-e a redox állapot a az adott GSTk expresszióját?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Bár jelentős mennyiségű adat támasztja alá a redox állapot fejlődésre gyakorolt hatását mind kontroll, mind stressz körülmények között, a szabályozás mechanizmusa még kevéssé ismert. Munkánk elsősorban a redox homeosztázis adott gének kifejeződésére gyakorolt hatásának felismerésére, vizsgálatára épít, illetve „vica versa”, adott géntermék redox állapotot befolyásoló hatását vizsgáljuk. A roGFP használata a gyökér egyes részeinek, sejttípusainak in situ redox állapot monitorozására jelenleg csak az Arabidopsis thaliana modell növényben lehetséges. A fluoreszcens fehérje jelenléte nemcsak a redox állapot meghatározását teszi lehetővé, hanem előnyt jelent a lézer-disszekciós mikroszkópia alkalmazása során a kivágandó sejttípusok, sejtek azonosításánál is. A roGFP redox protein alkalmazásának kombinálása a legújabb molekuláris genomikai módszerekkel - mint a nagy áteresztőképességű kvantitatív PCR és a digitális PCR - egy új megközelítés és segíthet pontosabban feltárni a növények növekedésének redox állapot általi szabályozásában részt vevő molekuláris mechanizmusokat. A digitális PCR páratlan érzékenységével lehetővé teszi a génexpresszió sejtszintű meghatározását és regulációs hálózatok vizsgálatát. Különböző jelátviteli mechanizmusok - mint pl. ROS, antioxidánsok és redox szabályozás - közötti kölcsönhatások feltárása segítheti a gyökerek növekedésének, életképességének kedvezőtlen körülmények közötti megőrzését. A paradicsom GST mutáns előállításához a adaptáljuk a nemrégen kifejlesztett CRISPR/Cas9 genom szerkesztési módszert, ami a jövőben más esetekben is alkalmazható lesz.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A sejtek növekedéséhez szükséges energiaszolgáltató anyagcsere folyamatok közé redukciós-oxidációs (redox) reakciók is tartoznak. A növényi sejtek erősen redukált állapotot tartanak fenn, amely azonban környezeti stressz hatásokra oxidáltabbá válik. Kutatási programunkban egy nemrégen kifejlesztett fluoreszcens riporter módszer alkalmazását tervezzük (roGFP technológia) a gyökerek különböző részeinek, sejtjeinek redox állapotának monitorozására. A redox érzékeny zöld fluoreszcens proteint az Arabidopsis thaliana modell növénybe juttaták be. A roGFP-t kifejező lúdfű növényekkel végzett vizsgálatok során a gyökerek egyes részeinek redox állapotában jelentős különbségeket találhatunk. Célunk ennek a módszernek bioszenzorként történő alkalmazása a fejlődéssel illetve a magas só- és ozmotikus stressz válaszokkal kapcsolatos redox változások kimutatására. Különböző redox állapottal rendelkező sejttípusokat tervezünk kiválasztani további, molekuláris biológiai vizsgálatokra. Számos egyéb modern technológiát kívánunk használni. A sejteket extra vékony metszetekből lézer-disszekciós mikroszkóp segítségével kivágjuk és néhány sejtet összegyűjtve igen érzékeny nukleinsav kimutatási módszerekkel tanulmányozzuk a sejtszintű molekuláris mechanizmusokat. Munkánk során a stressz elleni védekezésben fontos glutation transzferáz enzimek közül választva tanulmányozzuk azok redox állapottól függő kifejeződését paradicsom és lúdfű növényeken.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Glutathione transferases (GSTs) are multifunctional proteins induced by diverse environmental stimuli and were proposed to contribute to protection against various stress conditions. Some of them have a role in the growth of plants and it was indicated that induction of GSTs provide a flexible tool in maintaining redox homeostasis during unfavourable conditions. The role of GSTs in determination of redox state, stress tolerance, controlling root development will be investigated in tomato and Arabidopsis plants using abiotic stress treatments and activators. Our main aims are detailed investigation of selected tomato and Arabidopsis GSTs to explore how they influence the redox state of plants and how the changes of redox environment affect their expression. To monitor alterations in redox state in living cells, redox-sensitive green fluorescent proteins (roGFPs) have been developed. We want to select cell types with different roles and redox state for further investigation of gene expression pattern at single-cell level. The laser dissection microscopy-based cell harvesting will be applied for transcriptome analysis of plant cells to reveal changes in the transcript patterns at different cell types. The redox state of root will be detected across longitudinal zones in vivo using the fluorescent probe to uncover cell type- or developmental specific differences in the main root zones. Using of these modern technologies makes possible to assign redox potential values to induction of specific genes in tissue-specifc manner and may provide deeper insights into the redox regulatory networks and in the maintenance of the root growth.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

It is already known that redox potential (E) values may differ according to root zones and is affected e.g. by salt stress. We plan to perform detailed analysis of the role of tomato SlGSTU24 and Arabidopsis AtGSTU19, AtGSTF8 using wild type and mutant plants. Using of environmental stimuli combined with cell -and developmental-stage-specific profiling will enable to select cell types with different roles and redox state to compare transcriptional patterns in wild type and GST mutant genotypes.
In this project we try to map the redox state of different cell types of Arabidopsis roots and to get answer to the following questions:
- What kind of cell type- or developmental specific differences can be identified in the redox state in the main physiological zones of the roots? Is there any significant correlation between the redox state of particular zones/cell types and the growth of roots? How they alter due to salt- and osmotic stresses or the defence activator salicylic acid?
- Is there any cell-type specific differences in the expression of selected GST genes? How change the transcription pattern in mutants? How influence the mutation of one GST gene the redox potential of cells, roots? What is the difference in the redox state and transcriptional changes between the wild type and mutant plants? What is the connection between the redox state of cells and expression of particular GSTs?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Although large amount of information have been generated on the importance of redox control in development under control and different environmental stress conditions, the mechanism is still poorly known. The innovative trend in our work is the recognition of redox homeostasis’ importance in regulation of particular gene and „vica versa”. In situ monitoring the redox state of physiological zones, cell types of roots using roGFPs is available at the present only in the model plant, Arabidopsis thaliana. The presence of the fluorescent protein not only support to map the redox state of root cells, but may even help the identification of cells, cell types at laser dissection microscopy for harvesting single cells. Application of the roGFP redox probe in combination with the up-to-date molecular genomic methods, such as high-throughput quantitative PCR and high-density nanocapillary digital PCR, is a new approach and holds a great promise to reveal redox regulated molecular events that dictate growth of roots. The dPCR enables to determine the RNA expression at single cell levels in an unprecedent sensitivity and to analyze genes, regulatory networks. Unreavealing interactions among the different cellular signaling mechanisms as ROS, antioxidants and redox signaling, will help to maintain the growth and vigor of roots even under adverse conditions. To establish tomato GST mutant we will adapt the recently developed CRISPR/Cas9 technique, which genome editing method may be applied also in other cases in the future.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Reduction - oxidation (redox) reactions are fundamental metabolic processes through which cells convert and distribute the energy for maintenance of growth. Plants maintain a highly reduced cellular redox state, but during environmental stresses it may become more oxidized. Our research program targets the adaptation of a recently developed fluorescent reporter system (roGFP technology) to monitor redox state of different parts, tissues of roots. The fluorescent protein was introduced into Arabidopsis thaliana model plant. Investigations of roGFP containing plants revealed that the redox state in different parts of roots shows significant diversity. We want to employ this technique as biosensor to monitor the redox state in relation to development and response to high salinity and osmotic stress. Specific cell types with different redox state will be selected and used for molecular biological investigations. For this purpose several other modern technologies will be adopted. The cells will be collected by laser dissection microscopy from thin root sections and extremely sensitive nucleic acid amplification- and detection methods will be used for analysis of cellular molecular processes.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A pályázat keretében a glutation transzferázok (GSTk) és a sejtek működését, növekedését meghatározó redukciós-oxidációs (redox) reakciók kapcsolatát vizsgáltuk. Munkánk során sikeresen alkalmaztunk egy fluoreszcens redox riporter fehérjét (roGFP2) Arabidopsis gyökerek redox változásának in vivo monitorozására sóstressz és szalicilsav kezelések esetén. Párhuzamosan végzett reaktív oxigén forma (ROS)- és életképesség vizsgálatok eredményeként megállapítottuk, hogy az egyes GST enzimek különböző ROS formák akkumulációját szabályozzák. Továbbá. míg az Arabidopsis AtGSTU19 elsősorban erősebb stresszek illetve magasabb szalicilsav (SA) koncentráció esetén, az SA-t kötni is képes AtGSTF8 elsősorban az alacsonyabb (10-5 M) koncentrációjú SA kezelés során kulcsfontosságú. Minden vizsgált GST enzimnek szerepe van a génexpressziós mintázat átprogramozásában sóstressz illetve SA kezelés hatására. Eltérő stressztűrésű paradicsom fajták redox-kapcsolt génjeinek széleskörű expressziós vizsgálatával kimutattuk, hogy a stresszhatásra bekövetkező oxidációs változások mellett a magasabb glutation szint, a negatívabb (redukáltabb) redox potenciál is indukálja a GST gének kifejeződését. Több Arabidopsis és paradicsom GST-nél mutattuk ki, hogy expressziójuk komplex szabályozása révén az antioxidáns válasz, a redox állapot, a fényreguláció, és a PLETHORA transzkripciós faktorok által szabályozott növekedési válaszok részei is, így kapcsolatot képezhetnek ezen regulációs hálózatok között.
Results in English
Our main aim was to estimate the relationship between glutathione transferases (GSTs) and the reduction - oxidation (redox) reactions, which are fundamental in metabolic processes and in maintenance of growth. We have successfully applied a fluorescent reporter system (roGFP technology) to monitor the redox changes in Arabidopsis roots in vivo after applying salt and salicylic acid (SA) treatments. Parallelly monitored reactive oxygen species (ROS) level and vitality revealed that specific GSTs are involved in fine-tuning amounts of different ROS. Moreover, while e.g. Arabidopsis GSTU19 has key role primarily in case of drastic abiotic stresses and high concentration of SA, the SA-binding AtGSTF8 had more important function in case of lower (10-5 M) SA concentration. All investigated GST enzymes were involved in transcriptional reprogramming after applying salt or SA treatments. Comparing the expression of 61 redox-related genes in roots of two tomato cultivars differing in stress tolerance suggested that besides the oxidation, the higher glutathione level, the more negative (reducing) redox potential also might induce the GST genes (redox status-directed transcriptional feedback). In silico analysis of several GST genes resulted in identification of many abiotic stress-, redox-, light-, and growth-related regulatory elements, and the presence of the PLETHORA-related sequence elements in their promoter indicate that GSTs might be link among the gene regulatory networks.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=125265
Decision
Yes





 

List of publications

 
Riyazuddin Riyazuddin, Bela Krisztina, Poór Péter, Szepesi Ágnes, Horváth Edit, Rigó Gábor, Szabados László, Fehér Attila, Csiszár Jolán : Crosstalk between the Arabidopsis glutathione peroxidase-like 5 isoenzyme (AtGPXL5) and ethylene, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 23 : 10 Paper: 5749 , 24 p. doi: 10.3390/ijms23105749., 2022
Horváth Edit, Bela Krisztina, Kulman Kitti, Gallé Ágnes, Riyazuddin Riyazuddin, Csiszár Jolán: Early response in salicylic acid-treated roots of Arabidopsis glutathione transferase (Atgstf8 and Atgstu19) mutants, In: Plant Biology Europe 2021. Abstract Book p. 63, 2021
Horváth Edit, Kulman Kitti, Gaál Marcell, Bela Krisztina, Hajnal Ádám, Csiszár Jolán: Salt stress response of tomato cultivars: focussing on glutathione and related processes, In: Plant Biology Europe 2021 Abstract Book p. 156, 2021
Bela Krisztina, Milodanovic Dávid, Riyazuddin Riyazuddin, Farkas Anna, Horváth Edit, Gallé Ágnes, Bangash Sajid Ali Khan, Poór Péter, Csiszár Jolán: ER stress response of Atgpxl3 plants, In: Plant Biology Europe 2021 Abstract Book p. 241, 2021
Csiszár Jolán, Bela Krisztina, Hajnal Ádám, Horváth Edit, Faragó Nóra, Puskás László, Gallé Ágnes: Glutathione transferases in roots as antioxidants and redox modulators, In: Plant Biology Europe 2021 Abstract Book p. 278, 2021
Hajnal Ádám, Csiszár Jolán, Bela Krisztina, Horváth Edit, Faragó Nóra, Puskás László, Gallé Ágnes: The connection between glutathione transferases and redox state – a comparative analysis of two tomato cultivars, In: Plant Biology Europe 2021 Abstract Book p. 288, 2021
Bela Krisztina, Milodanovic Dávid, Riyazuddin Riyazuddin, Farkas Anna, Lkhagvadorj Odontuya, Horváth Edit, Gallé Ágnes, Bangash, Sajid Ali Khan, Poór Péter, Csiszár J: Van-e az AtGPXL3-nak szerepe az ER stresszválaszban?, In: Györgyey, János (szerk.) XIII. Magyar Növénybiológiai Kongresszus: Összefoglaló kötet p. 60, 2021
Horváth Edit, Bela Krisztina, Hajnal Ádám, Feigl Gábor, Kulman Kitti, Gaál Marcell, Csiszár Jolán: Paradicsom fajták sóstressz válaszának összehasonlító vizsgálata, In: Györgyey, János (szerk.) XIII. Magyar Növénybiológiai Kongresszus: Összefoglaló kötet p. 65., 2021
Hajnal Ádám, Csiszár Jolán, Bela Krisztina, Horváth Edit, Faragó Nóra, Puskás László, Gallé Ágnes: Két paradicsomfajta redox folyamatainak és redox regulációjának összehasonlító vizsgálata, In: Györgyey, János (szerk.) XIII. Magyar Növénybiológiai Kongresszus: Összefoglaló kötet p. 29, 2021
Riyazuddin Riyazuddin, Bela Krisztina, Horváth Edit, Poór Péter, Szepesi Ágnes, Rigó Gábor, Szabados László, Fehér Attila, Csiszár JolánJ: Crosstalk between the membrane localised Arabidopsis glutathione peroxidase-like isoenzymes-5 (AtGPXL5) and ethylene signaling, In: Györgyey, János (szerk.) XIII. Magyar Növénybiológiai Kongresszus : Összefoglaló kötet p. 36, 2021
Csiszár Jolán, Gallé Ágnes, Horváth Edit, Bela Krisztina, Hajnal Ádám, Erdei László, Tari Irma, Fehér Attila: A stresszválaszok és redox folyamatok fiziológiai és molekuláris vizsgálatai az SZTE Növénybiológiai Tanszéken, In: Györgyey, János (szerk.) XIII. Magyar Növénybiológiai Kongresszus: Összefoglaló kötet. p. 40., 2021
Riyazuddin Riyazuddin, Bela Krisztina, Horváth Edit, Poór Péter, Szepesi Ágnes, Rigó Gábor, Szabados László, Fehér Attila, Csiszár Jolán: Involvement of the membrane localised Arabidopsis glutathione peroxidase-like isoenzymes-5 (AtGPXL5) in ethylene signaling, In: Hagymási, Krisztina; Poór, Péter (szerk.) A Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság XI. Kongresszusa, PROGRAM ÉS ÖSSZEFOGLALÓK p. 18, 2021
Csiszár Jolán, Hajnal Ádám, Bela Krisztina, Faragó Nóra, Horváth Edit, Horváth Mátyás, Puskás László, Gallé Ágnes: Glutathione transferases and glutathione redox status in tomato roots under stress, In: The 7th International Conference on Agricultural and Biological Sciences (ABS 2021), 2021
Riyazuddin Riyazuddin, Krisztina Bela, Ágnes Szepesi, Edit Horváth, Jolán Csiszár: Effect of 1-aminocyclopropane-1-carboxylic acid (ACC) on polyamine homeostasis of the Arabidopsis glutathione peroxidase-like5 (Atgpxl5) mutants, In: Christiansen, S.K.; Bendevis, M. (szerk.) Abstract book for the Plant Biology Europe Conference in Copenhagen, pp. 287-287., 2018
Gallé Ágnes, Bela Krisztina, Hajnal Ádám, Faragó Nóra, Horváth Edit, Horváth Mátyás, Puskás László, Csiszár Jolán: Crosstalk between the redox signalling and the detoxification: GSTs under redox control?, Plant Physiology and Biochemistry 169: pp. 149-159., 2021
Bela Krisztina, Riyazuddin Riyazuddin, Horváth Edit, Hajnal Ádám, Gallé Ágnes, Bangash Sajid Ali Khan, Csiszár Jolán: A növényi glutation-peroxidáz-szerű enzimek szerepe az oxidatív stresszválaszban, In: Poór, Péter; Mézes, Miklós; Blázovics, Anna (szerk.) Oxidatív stressz és antioxidáns védekezés a növényvilágtól a klinikumig, Magyar Szabgyök-Kutató Társaság (2020) pp. 12-19., 2020
Horváth Edit, Bela Krisztina, Gallé Ágnes, Riyazuddin Riyazuddin, Csomor Gábor, Csenki Dorottya, Csiszár Jolán: Compensation of Mutation in Arabidopsis glutathione transferase (AtGSTU) Genes under Control or Salt Stress Conditions, INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES 21: (7) p. 2349., 2020
Csiszár Jolán, Hecker Arnaud, Labrou Nikolaos E., Schröder Peter, Riechers Dean E.: Editorial: Plant Glutathione Transferases: Diverse, Multi-Tasking Enzymes With Yet-to-Be Discovered Functions, FRONTIERS IN PLANT SCIENCE 10: p. 1304., 2019
Gallé Ágnes, Czékus Zalán, Bela Krisztina, Horváth Edit, Ördög Attila, Csiszár Jolán, Poór Péter: Plant Glutathione Transferases and Light, FRONTIERS IN PLANT SCIENCE 9: 1944, 2019
Bela Krisztina, Riyazuddin Riyazuddin, Horváth Edit, Hurton Ágnes, Gallé Ágnes, Takács Zoltán, Zsigmond Laura, Szabados László, Tari Irma, Csiszár Jolán: Comprehensive analysis of antioxidant mechanisms in Arabidopsis glutathione peroxidase-like mutants under salt- and osmotic stress reveals organ-specific significance of the AtGPXL’s activities, ENVIRONMENTAL AND EXPERIMENTAL BOTANY 150: pp. 127-140., 2018
Ágnes Gallé, Zalán Czékus, Krisztina Bela, Edit Horváth, Attila Ördög, Jolán Csiszár, Péter Poór: Plant Glutathione Transferases and Light, FRONTIERS IN PLANT SCIENCE 9: p. 1., 2019
Bela Krisztina, Riyazuddin Riyazuddin, Horváth Edit, Hajnal Ádám, Gallé Ágnes, Bangash Sajid Ali Khan, Csiszár Jolán: Sóstressz hatása lúdfű glutation-peroxidáz-szerű enzim mutáns gyökerek redox potenciáljára, In: Poór, Péter; Blázovics, Anna (szerk.) Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság X. Kongresszusa, Szegedi Tudományegyetem (2019) p. 13., 2019
Gallé Ágnes, Pelsőczi Alina, Czékus Zalán, Csiszár Jolán, Poór Péter: Glutation-transzferáz enzimek fényindukálahtósága búzában, In: Poór, Péter; Blázovics, Anna (szerk.) Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság X. Kongresszusa, Szegedi Tudományegyetem (2019) p. 45., 2019
Horváth Edit, Bela Krisztina, Holinka Botond, Riyazuddin Riyazuddin, Gallé Ágnes, Hajnal Ádám, Hurton Ágnes, Fehér Attila, Csiszár Jolán: The Arabidopsis glutathione transferases, AtGSTF8 and AtGSTU19 are involved in the maintenance of root redox homeostasis affecting meristem size and salt stress sensitivity, PLANT SCIENCE 283: pp. 366-374., 2019
Horváth Edit, Bela Krisztina, Kulman Kitti, Gallé Ágnes, Riyazuddin Riyazuddin, Csiszár Jolán: Szalicilsav-indukálta redox állapot változások Arabidopsis Atgstf8 mutáns gyökerében, In: Poór, Péter; Blázovics, Anna (szerk.) Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság X. Kongresszusa, Szegedi Tudományegyetem (2019) p. 14., 2019
Riyazuddin Riyazuddin, Bela Krisztina, Horváth Edit, Rigó Gábor, Gallé Ágnes, Szabados László, Fehér Attila, Csiszár Jolán: Overexpression of the Arabidopsis glutathione peroxidase-like 5 gene (AtGPXL5) resulted in altered plant development and redox status, ENVIRONMENTAL AND EXPERIMENTAL BOTANY 167: 103849, 2019
Riyazuddin Riyazuddin, Bela Krisztina, Horváth Edit, Rigó Gábor, Szabados László, Gallé Ágnes, Fehér Attila, Csiszár Jolán: Az Arabidopsis glutation-peroxidáz-szerű (AtGPXL5) gén túltermeltetése javítja a növények fejlődését és sóstressz elleni védekezését a redox potenciál javításával, In: Poór, Péter; Blázovics, Anna (szerk.) Magyar Szabadgyök-Kutató Társaság X. Kongresszusa, Szegedi Tudományegyetem (2019) p. 51., 2019
Riyazuddin Riyazuddin, Krisztina Bela, Edit Horváth, Gábor Rigó, László Szabados, Ágnes Gallé, Attila Fehér, Jolán Csiszár: Overexpression of membrane localised Arabidopsis glutathione peroxidase (AtGPXL5) resulted in altered plant development and protection against salt stress, In: Ashwani, Pareek; Jagadis, Gupta Kapuganti; Christine, H. Foyer; Sneh, L. Singla-Pareek (szerk.) Sensing and signalling in plant stress response - Programme and Abstract Book, (2019) p. 49., 2019
E Horváth, K Bela, B Holinka, J Csiszár: Salt stress induced changes of reactive oxygen species and redox state in the roots of Atgstu19 and Atgstf8 mutants, In: Maciej, T Grzesiak (szerk.) 11th International Conference on Plant Functioning Under Environmental Stress, Polish Academy of Sciences, Division II - Biological and Agriculture Sciences and Committee of Physiology, Genetic and Plant Breeding; The Polish Botanical Society; The Franciszek Górski Institute of Plant Physiology, Polish Academy of Sciences, Cracow (2018) p. 120., 2018
Gallé Ágnes, Czékus Zalán, Bela Krisztina, Horváth Edit, Csiszár Jolán, Poór Péter: Diurnal changes in tomato glutathione transferase activity and expression, ACTA BIOLOGICA HUNGARICA (1983-2018) 69: (4) pp. 505-509., 2018
K Bela, R Riyazuddin, E Horváth, Á Gallé, Á Hurton, S A K Bangash, F Ayaydin, J Csiszár: Alteration of redox potential in the roots of Arabidopsis glutathione peroxidase-like mutants under salt stress, In: Maciej, T Grzesiak (szerk.) 11th International Conference on Plant Functioning Under Environmental Stress, Polish Academy of Sciences, Division II - Biological and Agriculture Sciences and Committee of Physiology, Genetic and Plant Breeding; The Polish Botanical Society; The Franciszek Górski Institute of Plant Physiology, Polish Academy of Sciences, Cracow (2018) p. 58., 2018
Riyazuddin Riyazuddin, Krisztina Bela, Ágnes Szepesi, Edit Horváth, Jolán Csiszár: Effect of 1-aminocyclopropane-1-carboxylic acid (ACC) on polyamine homeostasis of the Arabidopsis glutathione peroxidase-like5 (Atgpxl5) mutants, In: Christiansen, S.K.; Bendevis, M. (szerk.) Abstract book for the Plant Biology Europe Conference in Copenhagen, Department of Plant and Environmental Sciences, University of Copenhagen (2018) pp. 287-287., 2018
E Horváth, K Bela, B Holinka, J Csiszár: Salt stress induced changes of reactive oxygen species and redox state in the roots of Atgstu19 and Atgstf8 mutants, In: Maciej T Grzesiak (szerk.) (szerk.) 11th International Conference on Plant Functioning Under Environmental Stress. Krakkó:2018. pp. 120., 2018
K Bela, R Riyazuddin, E Horváth, Á Gallé, Á Hurton, S A K Bangash, F Ayaydin, J Csiszár: Alteration of redox potential in the roots of Arabidopsis glutathione peroxidase-like mutants under salt stress, In: Maciej T Grzesiak (szerk.) (szerk.) 11th International Conference on Plant Functioning Under Environmental Stress. Krakkó:2018. pp. 58., 2018
Krisztina Bela, Riyazuddin Riyazuddin, Edit Horváth, Ágnes Hurton, Ágnes Gallé, Zoltán Takács, Laura Zsigmond, László Szabados, Irma Tari, Jolán Csiszár: Comprehensive analysis of antioxidant mechanisms in Arabidopsis glutathione peroxidase-like mutants under salt- and osmotic stress reveals organ-specific significance of the AtGPXL’s activities, ENVIRON EXP BOT 150: pp. 127-140., 2018





 

Events of the project

 
2020-07-02 17:22:58
Résztvevők változása
2020-04-21 17:14:42
Résztvevők változása




Back »