Urban Scaling in Socio-economic Data  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
125280
Type KH
Principal investigator Vattay, Gábor
Title in Hungarian Szocio-ökonómiai adatok skálázás a városméret függvényében
Title in English Urban Scaling in Socio-economic Data
Keywords in Hungarian városméret skálázás, komplex rendszerek, statisztikus fizika, hálózatok
Keywords in English urban scaling, complex systems, statistical physics, networks
Discipline
Physics (Council of Physical Sciences)100 %
Ortelius classification: Statistical physics
Panel Physics 1
Department or equivalent Department of Physics of Complex Systems (Eötvös Loránd University)
Participants Becsné Bokányi, Eszter
Csabai, István
Sóti, Attila
Zentai, János
Starting date 2017-12-01
Closing date 2020-05-31
Funding (in million HUF) 19.972
FTE (full time equivalent) 3.27
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az egyes városokat jellemző szocio-ökonómiai jellemzők skálaviselkedését a városméret függvényében az elmúlt tíz évben ismerték fel. Mára több mint száz, a munkanélküliséget, az iskolázottságot, a jólétet, a GDP-t, az innovációt, a bűnözés, a betegségek és az anyagi-infrastruktúrális hálózatok adatainak skála viselkedését tárták fel empírikusan. Az elmúlt években több modell is született a jelenség leírására. Például, az innováció, a szabadalmak számának városmérettől való anomális függésére modellt dolgozak ki, ami kapcsolatot teremt a városokban található komplex szociális hálózatok tulajdonságait és a szabadalmak számának méret exponense között. A múlt évben pedig egy egyesítő modell született, amely egy random multiplikatív folyamattal modellezi a jelenséget és sikerült olyan új egyenleteket levezetnie, amelyek eddig fel nem ismert univerzális viselkedést írnak le, amelyek nagy pontossággal teljesűlnek az eddig összegyűlt adatokon. Kutatásunk célja, hogy megvizsgáljuk mennyire ír le ez az új modell eddig nem vizsgált területeket. Az egyik terület, az USA választások és az UK BREXIT választások szavazatainak városméret skálázása. Előzetes eredményeink szerint a skálázás fennáll, de új univerzalitási osztályt kell bevezetni. A másik vizsgált területünk a városokban generált szöveges tartalmak (pl. szociális hálózat üzenetek) szó gyakoriságainak skálázása, illetve maga a szöveges tartalom generálási sebességének városméret függése. Twitter üzenetek milliárdjainak előzetes elemzésével úgy látjuk, hogy itt is anomális viselkedés lép fel, a skálázás precízen jelen van, de más univerzalitási osztályba tartozik, mint a korábban vizsgált jelenségek.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A városi skálázás legújabb elméletében a jelenségek létrejöttét egy M feltételes folymatnak tekintik. Minden feltételt vagy az egyénnek kell teljesítenie vagy a városnak szolgáltatnia. Mivel a városokban a diverzitás és ezen keresztül a szolgáltatott lehetőségek száma logaritmikusan növekszik a városmérettel, a nagyobb városokban könnyebben képes megvalósulni egy
ilyen folyamat. (Például egy szabadalom megírásához szükség van szabadalmi ügyvivőre, az ötletre, a pénzügyi forrásokra és még több egyébb feltételre. Ha ezek mind megvannak, csak akkor jön létre egy szabadalom. Ezeket a feltételeket vagy az egyén saját maga képes kielégíteni, vagy a várost kell segítségül hívnia.) Ez az elméleti modell konkrét kapcsolatokra vezet a skálafüggvény exponense és az abszolut értékét meghatározó arányossági állandó között. Valamint az azonos méretű városok között meglévő eloszlásokra egy lognormális eloszlást jósol, melynek szórása kifejezhető a skála exponenssel és a különböző városi skálázást mutató jelenségek eéoszlásait összeskálázhatóvá teszik.

Mi ezt az elméletet fejlesztjük tovább arra az esetre, ha egymással versengő mennyiségekről van szó. Ilyen a kétpárti politikai választások vagy a szövegekben a szavak választása során fellépő versengés. Előzetes vizsgálataink azt mutatják, hogy az ilyen jelenségek főbb tulajdonságai megegyeznek az alapmodelével, de új összefüggések is generálódnak a versengés következtében, amik megváltoztatják az univerzalitási osztályt.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Úgy véljük, hogy a városméret skálázás az egyik első eset, amikor a társadalmi folyamatok egyszerű mikro modelljeiből világosan kiszámítható a társadalomat leíró makroszkopikus viselkedés, ami az egyik első lépés lehet a társadalmi viselkedés gyakorlatilag is használható termodinamikai típusú leírásához. Esetünkben a Hausmann et al. (Gomez-Lievano, A., Patterson-Lomba, O., and Hausmann, R. (2016). Explaining the prevalence, scaling and variance of urban phenomena. Nature Human Behaviour, 1:0012.2017) modelljét alkalmazhatjuk az emeberek pártválasztásának mikro szintű leírására, melynek eredményeként makroszkopikusan helyesen tudjuk meghatározni az egyes pártok eredményeinek városméret függését.
Ez egyedülálló lehetőség arra, hogy teszteljük a szocio-fizika eredményeit és további makroszkópikos összefüggéséket vezessünk le. Hasonlóan, a városokban generálódott szöveges információk skálázása arra utal, hogy a kreatív folyamat az egyének szintjén is sokkal intenzívebb a nagyobb városokban és ez nagyon pontos törvényszerűségeket követ, melyeket korábban nem lehetett ilyen természettudományos minőségű precizitással leírni.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A legtöbb szocio-ökonómiai indikátor a nagyvárosokban gyorsabban nő mint a város lakossága és ennek eredményeként a nagyvárosok aránytalanul nagy központjaivá válnak az innovációnak és a jólétnek. A város lakosságánál lassabban nőnek
az anyagi mennyiségeket, melyek az infrastruktúrák méret-gazdaságosságával hozhatók kapcsolatba, és így a nagyvárosokban relatíve kevesebb útra, kábelre van szükség, így a nagyvárosi élet aránytalanul olcsóbb. E két természetes tendencia mára óriási feszültségeket hozott létre az egyes országokon belül a metropoliszokban és a gyéren lakott területeken élő lakosság lehetőségei és életkilátásai között. Az itt tervezett kutatás a statisztikus fizika és a komplex rendszerek kutatási módszereivel vizsgálja ezeket a jelenségeket, melyek megértése segíthet abban, hogy ezeket a mélyülő társadalmi problémákat orvosoljuk.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

In the last ten years, the urban scaling of major socio-economic indicators became one of the most interesting aspects of the sociophysical modeling of urban phenomena. As of today, hundreds of indicators from GDP to crime and diseases has been studied and scaling laws in terms of the population sizes of cities have been established. New theories based on social networks in cities have been developed to explain the observed scaling exponents, especially in the area of social innovation. In 2016
a new universal theory came to light, which was able to put all these diverse urban phenomena on the same footing. Universal relations have been derived establishing yet unknown relations between seemingly independent aspects of the data. Our goal is to extend the emerging theory for two new domains: political process e.g. dependence of party election results from city population and textual content generation in social networks (twitter) in large cities. In both cases, our preliminary studies indicate that scaling laws can be firmly established, but these two phenomena belong to new yet undiscovered universality classes.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

In the latest theory of urban scaling M conditions should be met simultaneously in order to produce an urban phenomenon. For example, producing a patent may require a patent attorney, ideas, financial funds etc. Only if all these are present can a patent be realized. Since diversity grows logarithmically with city size, larger cities can provide more conditions and the inventor should possess less of them. This simple mathematical model generates new interrelations between the scaling exponents and the overall proportionality factors of a given urban phenomena. Also, variations between city sizes can be scaled to a universal curve by using the dependence of the variance from the scaling exponent.

We study how these basic features and predictions of the theory get modified when we regard competitive processes, such as two-party competition for votes or multi-word competition for textual space.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

We think that this is the first well-established case when one can understand the macroscopic "thermodynamic" behavior of society from micro-laws governing human behavior. In our case, the general model set forward in Hausmann et al. (Gomez-Lievano, A., Patterson-Lomba, O., and Hausmann, R. (2016). Explaining the prevalence, scaling and variance of urban phenomena. Nature Human Behaviour, 1:0012.2017) can be adopted to both voting behaviour and also to the creative text generation process. It seems, that the new model and its macroscopic predictions are more precise than we are used to in models of the social processes, and can lead to a fully quantitative description of the society in the future.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Most urban socioeconomic indicators grow faster than the city population and as a result, larger cities are disproportionally the centers of innovation and wealth. Material quantities displaying economies of scale associated with infrastructure, where the agglomeration into cities pays off in having to provide fewer roads, shorter cables etc. Thus, material costs related to living in larger cities is disproportionally low. These processes result in an ever growing gap between the living conditions and prospects of the population living in metropolitan areas and rural areas. Our research uses the tools of statistical physics and complex systems to understand the underlying rules and can lead to better strategies for policy makers to improve this situation.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A projekt célkitűzése az egyes városokat jellemző szocio-ökonómiai jellemzők skálaviselkedésének vizsgálata volt a városméret függvényében. Az elmúlt tíz évben a munkanélküliséget, az iskolázottságot, a jólétet, a GDP-t, az innovációt, a bűnözés, a betegségek és az anyagi-infrastruktúrális hálózatok adatainak skála viselkedését tárták fel empírikusan. Az elmúlt években több modell is született a jelenség leírására. Például, az innováció, a szabadalmak számának városmérettől való anomális függésére modellt dolgozak ki, ami kapcsolatot teremt a városokban található komplex szociális hálózatok tulajdonságait és a szabadalmak számának méret exponense között. Az egyik kutatási területünk, az USA választások és az UK BREXIT választások szavazatainak városméret skálázása. A másik vizsgált területünk a városokban generált szöveges tartalmak (pl. szociális hálózat üzenetek) szó gyakoriságainak skálázása, illetve maga a szöveges tartalom generálási sebességének városméret függése. A projekt keretében öt publikáció jelent meg, egy hatodik pedig elfogadás alatt áll. A projektben résztvevő Bencsné Bokányi Eszter a 2019-ben az ELTE-n megvédett doktori disszertációját és a szintén résztvevő Sóti Attila által készített és a győri Széchenyi István Egyetem doktori iskolájában házi védésre bocsátott doktori disszertációját is részben az itt megjelent publikációkra alapozta. A publikációk egy részéhez a társszerzők szabadalmi bejelentései is kapcsolódnak.
Results in English
The aim of the project was to investigate the scaling behavior of the socio-economic characteristics of cities as a function of city size. Over the past ten years, unemployment, education, prosperity, GDP, innovation, crime, disease, and material-infrastructure networks have been empirically explored. In recent years, several models have been developed to describe the phenomenon. For example, a model has been developed for innovations, the anomalous dependence of the number of patents on city size, which creates a relationship between the characteristics of complex social networks in cities and the exponent of the number of patents. One of our areas of research is city size scaling for votes in the US election and the UK BREXIT election. Our other area of ​​study is the scaling of word frequencies for textual content generated in cities (e.g., social network messages) and the city size dependence of the rate of text content generation itself. Five publications have been published under the project and a sixth is under approval. Eszter Bencsné Bokányi, who participated in the project, defended her doctoral dissertation at Eötvös Loránd University in 2019 and the other participant, Attila Sóti submitted his dissertation for home defense at the doctoral school of the Széchenyi István University in Győr, partly on the publications published here. Some of the publications are also accompanied by patent applications from co-authors.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=125280
Decision
Yes





 

List of publications

 
Eszter Bokányi, Zoltán Szállási, Gábor Vattay: Universal scaling laws in metro area election results, PloS one. 2018 Feb 22;13(2):e0192913., 2018
Sóti Attila, Bokányi Eszter, Vattay Gábor: Urban Scaling of Football Followership on Twitter., Acta Polytechnica Hungarica. 2018 Jan 1;15(5)., 2018
Péter L Juhász, József Stéger, Dániel Kondor, Gábor Vattay: A bayesian approach to identify bitcoin users, Plos ONE elfogadva, 2019
Hajdú-Szücs K, Fenyvesi N, Stéger J, Vattay G.: Audio-based performance evaluation of squash players., PloS one. 2018 Mar 26;13(3):e0194394., 2018
Péter L Juhász, József Stéger, Dániel Kondor, Gábor Vattay: A bayesian approach to identify bitcoin users, Plos ONE 13 (12) e0207000, 2019
Eszter Bokányi, Dániel Kondor, Gábor Vattay: Scaling in Words on Twitter, Royal Society Open Science 6 (10) 190027, 2019
A. Sóti, A. Ancarani, J. Stéger, G. Vattay: Influence of Twitter Activity on the Stock Price of Football Clubs, kézirat beküldve Social Network Analysis and Mining, 2020





 

Events of the project

 
2018-09-18 15:32:19
Résztvevők változása
2018-03-13 10:25:06
Résztvevők változása
2017-11-30 07:49:11
Résztvevők változása




Back »