Typological Database of the Volga Area Finno-Ugric Languages  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
125282
Type K
Principal investigator Havas, Ferenc
Title in Hungarian A Volga-vidéki finnugor nyelvek tipológiai adatbázisa
Title in English Typological Database of the Volga Area Finno-Ugric Languages
Keywords in Hungarian adatbázis, finnugor, nyelvtipológia, morfológia, szintaxis
Keywords in English database, Finno-Ugric, linguistic typology, morphology, syntax
Discipline
Linguistics (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Ortelius classification: Comparative linguistics
Panel Linguistics
Department or equivalent Institute of Hungarian Language and Finno-Ugrian Studies (Eötvös Loránd University)
Participants Asztalos, Erika
Bárány, András
Czentnár, András
Farkasné Gulyás, Nikolett
Horváth, Laura
Sebestyénné Timár, Bogáta
Szécsényi, Krisztina
Vedernikova, Elena
Starting date 2017-10-01
Closing date 2022-09-30
Funding (in million HUF) 41.701
FTE (full time equivalent) 9.51
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A projektum fő célkitűzése három, a volgai nyelvi areába tartozó finnugor nyelv, az udmurt, a komi-permják és a mezei mari tipológiailag releváns tulajdonságainak vizsgálata és ezen tulajdonságok adatbázisban való rögzítése. A projektum tehát – a 2015-ben elkészült Az ugor nyelvek tipológiai adatbázisa folytatásaként – egy nagyobb volumenű, az egész uráli nyelvcsaládra kiterjedő tipológiai adatbázis elkészítésének következő tervezett lépése.
A Volga-vidéki Finnugor Nyelvek Tipológiai Adatbázisának tervezete az általános nyelvtipológia és az uralisztika tematikus metszéspontjában lokalizálható alapkutatás. A létrehozandó adatbázis felhasználható lesz mind a finnugrisztika, mind a nyelvtipológia kutatói számára. Az udmurt, a komi-permják és a mezei mari nyelvekről először nyújt teljes tipológiai jellemzést morfológiai–szintaktikai szinten, lehetővé teszi tipológiai jegyek összefüggésének feltárását és e nyelvek összehasonlító tipológiai vizsgálatát a világ nyelveinek körében.
A tipológiai tulajdonságok rögzítése az adatbázisban ún. paraméterek és paraméterértékek formájában történik. (Paraméteren a világ nyelveiben különböző módokon kifejezett, tipológiailag releváns grammatikai funkciók, paraméterértéken pedig egy adott paraméter adott nyelvben történő kifejezésének módozata értendő).
Az adatbázisban való keresés egyidejűleg irányulhat egy vagy több nyelvre, paraméterre vagy paraméterértékre.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Melyek a feldolgozandó három uráli nyelv tipológiailag értelmezett morfológiai és szintaktikai jellemzői, ennek alapján hogyan határozható meg e nyelvek pozíciója a világ nyelveinek tipológiailag értelmezett rendszerében általában, és közelebbről az uráli nyelvcsaládban?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A nyelvtipológia mint a nyelvi diverzitás tanulmányozására irányuló összehasonlító nyelvészeti kutatás ma a nemzetközi nyelvészet egyik legdinamikusabban fejlődő kutatási iránya. Bár a nyelvészetben korábban főleg a genetikai nyelvészettől való függetlenségén volt a hangsúly, újabban specifikus jelentőségre tesz szert az ún. intragenetikus tipológia, mely a rokon nyelvek tipológiai jellemzésére, különbségeik feltárására irányul.
Az uralisztikában mind ez ideig a genetikai összehasonlítás volt túlsúlyban, az egyes uráli nyelvek tipológiai elemzésére, még inkább tipológiai jellegű összevetésére jóval kevesebb kutatás irányult. Ugyanakkor a nemzetközi tipológia gyakran az uráli nyelvek elégtelen ismeretében próbálta meghatározni e nyelvek tipológiai jellemzőit. Az uráli nyelvek uralisták általi rendszeres tipológiai leírása ezért ma a legidőszerűbb feladat e diszciplina számára, annál is inkább, mivel e nyelvek egy része (például a tervezett kutatásban is érintett udmurt, komi-permják és mezei mari) ma már a veszélyeztetett nyelvek körébe tartozik.
A legfontosabb feladatnak ebben a kérdésben az uráli nyelvek tipológiai adatbázisának létrehozását tekintjük, minthogy ez szolgáltatja minden további tipológiai egybevetés alapanyagát. A munka az uráli nyelvek közül az ugor nyelvekkel kezdődött el egy OTKA-alapkutatás keretein belül (Az ugor nyelvek tipológiai adatbázisa, OTKA K 104249, 2012–2015). Az adatbázis paraméterkészlete és digitális informatikai rendszere megfelelő kiindulási pontot jelent a jövőbeni hasonló projektumokhoz, végső soron az egész uráli nyelvcsalád tipológiai adatbázisának létrehozásához.
Jelen projektum az uráli nyelvcsalád finnugor ágának Volga-vidéki nyelveire irányul: a vizsgálandó nyelvek az udmurt, a komi-permják és a mezei mari. A cél tehát e nyelvek online tipológiai adatbázisának elkészítése. Az adatbázis felhasználható lesz mind a finnugrisztika, mind a nyelvtipológia kutatói számára és az érintett nyelvekről először nyújt teljes tipológiai jellemzést morfológiai–szintaktikai szinten. Ezen felül lehetővé teszi tipológiai jegyek összefüggésének feltárását és e nyelvek összehasonlító tipológiai vizsgálatát a világ nyelveinek körében.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az emberi nyelvről alkotott ismereteink egyfelől az egyes nyelvek beható tanulmányozásából, másfelől a különböző nyelvek összehasonlításából származnak. A nyelvhasonlításnak a világ nyelveinek szerkezeti felépítését általában, a létező és lehetséges nyelvtípusok feltárása céljából vizsgáló iránya a nyelvészeti tipológia, a nemzetközi nyelvészet egyik legdinamikusabban fejlődő kutatási iránya. A világ nyelveinek tipológiai feldolgozottsága azonban különböző mértékű. Nem kielégítő az uráli, közelebbről a finnugor nyelvcsaládba tartozó nyelvek ez irányú vizsgálata sem. Projektumunk – a 2015 őszén elkészült Az ugor nyelvek tipológiai adatbázisa folytatásaként, és egy nagyobb volumenű, az egész uráli nyelvcsaládra kiterjedő projektumtervezet részeként – három, a Volga vidékén beszélt, veszélyeztetett finnugor nyelv, az udmurt, a komi-permják és a mezei mari internetes tipológiai adatbázisának létrehozására vállalkozik. Maga az adatbázis lényegében egy virtuális táblázat, amelynek oszlopai a nyelvek, sorai pedig a tipológiai paraméterek: azok a nyelvi funkciók, melyeknek különböző típusú megoldásai figyelhetők meg a világ nyelveiben (például hogy milyen nyelvtani eszközökkel fejezi ki egy nyelv a birtokviszonyt, vagy mi a mondatrészek alapvető sorrendje). Több mint 200 ilyen paraméter értékeit tárjuk fel a vizsgált nyelvekben. A kész adatbázis nemcsak e nyelvek teljes tipológiai jellemzését adja az uralisztika és a nemzetközi nyelvtipológia számára, hanem keresőprogramja révén eddig nem ismert összefüggésekre deríthet fényt a különböző paraméterértékek között.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The main goal of the project is to examine and describe the typologically significant features of three Finno-Ugric languages of the Volga region (Udmurt, Komi-Permyak, and Meadow Mari) by creating a typological database on the bases of the Typological Database of the Ugric Languages, launched in 2015. Thus, the project is meant to be a further major step towards the creation of a complete database of the Uralic languages.
The Typological Database of the Volga Area Finno-Ugric Languages would serve as the intersection of general linguistic and Uralic-specific typology, and it will be accessible to both researchers in the field of Finno-Ugric studies and linguistic typology. It will first provide complete typological analysis of Udmurt, Komi-Permyak, and Meadow Mari in terms of morphology and syntax, and it will make it possible to explore the relationships between these languages and the rest of the world’s languages in terms of their typological features.
The typological features will be provided in the database in the form of parameters and parameter-values (parameters embody typologically relevant grammatical functions that prove to be fulfilled via several ways in the world’s languages, while parameter-values specify the way in which a given language meets the required language function represented by a given parameter). Users of the database will be able to simultaneously search the database for multiple languages, parameters, or parameter values.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

What are the typologically defined morphological and syntactic features of the three Uralic languages to be analyzed, and how do these dialects fit into both the typology of the world’s languages and the Uralic family?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Linguistic typology, as the comparative study of linguistic diversity, is one of the fastest developing directions of research today. In the past, work in typology emphasized the field's independence from genetic linguistics. In recent years, a new area of research, called intragenetic typology, has grown in importance. Intragenetic typology analyzes related languages in terms of their shared features and differences.
Until now, the field of Uralic studies has been dominated by genetic comparison, while significantly less research has focused on analysis of the individual Uralic languages and, in particular, comparative typology. Despite a lack of knowledge about Uralic languages, international typology has often tried to determine the typological features of these languages. A thorough analysis of Uralic typology is thus the timeliest task for Uralic linguists. The endangered status of a number of Uralic languages (such as Udmurt, Komi-Permyak and Meadow Mari, the languages of the planned database) makes the task even timelier.
The most important task in this matter is the creation of the Uralic language typological database, as it provides all the basic material for further typological collection. The research started with the Typological Database of the Ugric Languages (OTKA K 104249, 2012–2015). The parameters and programming framework of the Typological Database of the Ugric Languages (henceforth UTDB) offers an example and starting point for similar future projects, and serve as a step forward towards what will ultimately be a typological database of the entire Uralic family.
The current project focuses on the Volga area languages of the Finno-Ugric family as the expansion of the UTDB: the languages and dialects to be analyzed are Udmurt, Komi-Permyak and Meadow Mari.
The database will be accessible not only to Finno-Ugric linguists but also to researchers of linguistic typology. It will both offer complete typological analysis of the languages under investigation in terms of morphology and syntax and make it possible to do comparative analysis with the rest of the world’s languages.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Our knowledge of human language comes from both the analysis of individual languages and the comparative analysis of different languages. The direction of comparative linguistics which looks at the existing and the possible structures of the world’s languages is known as linguistic typology, and it is one of the fastest growing areas of research in linguistics. The world’s languages have been analyzed typologically to varying degrees. So far, there has been insufficient analysis of the Uralic family and, more specifically, the Finno-Ugric languages. Our project aims at creating the online typological database of three endangered Finn-Ugric languages spoken in the Volga area, Udmurt, Komi-Permyak and Mari. This project is meant to be a continuation of the Ugric Typological Database, launched in 2015, and at the same time the part of a broader database project plan, extending over the whole Uralic language family. The database is a virtual table in which the columns list the languages, and the rows show the typological parameters: the ways in which different linguistic functions are expressed in the world’s languages (for example, what grammatical tools are used to express possession in a particular language, or what the basic word order is). The database analyzes the given language according to over 200 such parameter values. The finished database will not only offer a complete typological analysis of these languages for the fields of Uralic linguistics and international linguistic typology, but it will also be able to discover currently unknown relationships between the various languages, using a search program with different parameter values.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A projekt célja a Volga-vidéki nyelvi area három finnugor nyelve (mezei mari, udmurt, komi-permják) tipológiai szempontú vizsgálata volt a 2015-ben elkészült Az ugor nyelvek tipológiai adatbázisa folytatásaként. A terv megvalósult: több mint 200 morfológiai és szintaktikai kérdésre választ adó paraméter készült el a három nyelvre vonatkozóan. A paraméterek kidolgozása során a szakirodalom feldolgozásán túl az adott nyelvek elektronikus korpuszaiból is gyűjtöttünk adatokat, terepmunkákat végeztünk, valamint adatközlők, anyanyelvi szakértők segítségét is igénybe vettük. Az adatközlők bevonása különösen azokban a kérdésekben bizonyult lényegesnek, melyek kutatása eddig nem (vagy csak kis mértékben) valósult meg, az adatbázis így az adott nyelvek szinkrón leírásához is értékes adatokkal járul hozzá. A kutatás lehetőséget ad a három nyelv tipológiai szempontú összevetésére, illetve az ugor nyelvekkel és az area más (finnugor, illetve törökségi) nyelveivel való összehasonlítására, így az eredmények a finnugrisztikai és az általános tipológiai kutatásokon kívül az areális nyelvészeti kutatások számára is jelentőséggel bírhatnak. Munkánk eredményeit konferenciákon és publikációkban is ismertettük. Az adatbázis egésze a magyaron kívül angolul és oroszul érhető el, a fordítási munkálatok teljes egészében befejeződtek. Az adatbázis jelenlegi elérhetősége: https://www.copius.eu/misc/utdb/axqylpywij-front.php.
Results in English
The aim of the project has been the typological investigation of three Finno-Ugric languages in the Volga linguistic region (Meadow Mari, Udmurt, and Komi-Permyak), continuing the typological database of Ugric languages that concluded in 2015. This aim has been met: more than 200 parameters focusing on the morphological and syntactic properties of the three languages have been compiled. To work out the parameters, we not only used the literature available but also gathered data from electronic corpora, carried out field work and asked the advice of informants and native speaker experts. Involving informants was particularly crucial, especially regarding properties that have not been investigated before or only scarcely so. The research therefore has valuable contributions to the synchronic description of the languages in question. The research offers the opportunity for a typological comparison of the three languages, and their comparison with the Ugric languages and other languages spoken in the area, both Finno-Ugric and Turkic. As such, our results may be significant for areal linguistic research as well as Finno-Ugric and general typological studies. The results of our research have also been disseminated at conferences and in publications. Besides Hungarian, the whole database is available in English and Russian as well, with the translations fully completed. Currently the database is available at the following link: https://www.copius.eu/misc/utdb/axqylpywij-front.php.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=125282
Decision
Yes





 

List of publications

 
Asztalos Erika: From head-final towards head-initial grammar. Generational and areal differences concerning word order usage and judgement among Udmurt speakers, Diana Forker & Lenore A. Grenoble (eds.), Language Contact in the Territory of the Former Soviet Union, Amsterdam/Philadelphia: John Benjamins Publishing Company, 143–182, 2021
F. Gulyás Nikolett, Jeremy Bradley, Czentnár András: Causatives in the languages of the Volga-Kama Region, Eva van Lier & Maria Messerschmidt (eds.), Lexical restrictions on grammatical relations in voice and valency constructions, STUF (megjelenés alatt), 2021
F. Gulyás Nikolett: A birtoklás mondatszintű kifejezése a komi-permják nyelvben, Folia Uralica Debreceniensia 28. (közlésre benyújtva), 2021
Asztalos Erika, F. Gulyás Nikolett, Horváth Laura, Timár Bogáta: New aspects in the study of Mari, Udmurt, and Komi-Permyak: The Typological Database of the Volga Area Finno-Ugric Languages, Szeverényi Sándor (ed.), Uralic studies, languages, and researchers. Proceedings of the 5th Mikola Conference (Szeged, 19–20, September 2019), Studia Uralo-altaica 54., 2021
Asztalos Erika: Focus in Udmurt: Positions, Contrastivity, and Exhaustivity, Finno-Ugric Languages and Linguistics, Vol. 9. No. 1-2., 14–57., 2020
F. Gulyás Nikolett: Impersonals, passives, and related phenomena in Permic languages, 13th International Congress for Finno-Ugric Studies, Bécs, 2021. aug. 8–13., 2020
Szabó Ditta: Evidencialitás az udmurt nyelvben – Egy grammatikai funkció diakrón vizsgálata, Udmurt Állami Egyetem, Izsevszk, Oroszország, Permistica 18 (megjelenés alatt), 2021
Szabó Ditta: Evidenciálisok az udmurt egyetemisták nyelvhasználatában, Folia Uralica Debreceniensia 27, 215–248., 2020
Timár Bogáta: Possessive Clitic Climbing in Meadow Mari, 13th International Congress for Finno-Ugric Studies, Bécs, 2022. aug. 22–27., 2020
Szabó Ditta: Coding of evidentiality in the Permic languages – from a historical and typological point of view, 13th International Congress for Finno-Ugric Studies, Bécs, 2022. aug. 22–27., 2020
Asztalos Erika: Focus positions and the distribution of interrogative phrases in Udmurt, 13th International Congress for Finno-Ugric Studies, Bécs, 2022. aug. 22–27., 2020
Horváth Laura: The grammaticalization of motion verbs in Udmurt, 13th International Congress for Finno-Ugric Studies, Bécs, 2022. aug. 22–27., 2020
F. Gulyás Nikolett: Impersonals, passives, and related phenomena in Permic languages, 13th International Congress for Finno-Ugric Studies, Bécs, 2022. aug. 22–27., 2020
Timár Bogáta: Methodological challenges of semantic fieldwork in Mari El, STapS17, Freiburg, 2021. április 23–24., 2021
Timár Bogáta: Lexical markers of inferentiality, epistemic modality and evidentiality in Meadow Mari, Evidentiality and Modality: At the crossroads of grammar and lexicon, Montpellier, 2021. június 10–11., 2021
F. Gulyás Nikolett: Mire jó egy tipológiai adatbázis?, Magyar nyelvészeti kutatások a társadalom szolgálatában, Eötvös Loránd Tudományegyetem, 2020. november 10., 2020
F. Gulyás Nikolett: Hol van (a) Kudimkar? Az E/3 személyű birtokos személyrag funkciói a komi-permják nyelvben, Össznyelvész Konferencia, Eötvös Loránd Tudományegyetem, 2020. december 22., 2020
F. Gulyás Nikolett: A birtoklás kifejezése a komi-permják nyelvben, ÚNKP 2020/2021 zárókonferencia, Eötvös Loránd Tudományegyetem, 2021. augusztus 31., 2021
Asztalos Erika: When possessive suffixes are missing: non-agreeing possessees in Udmurt predicative possessive constructions, Indigenous languages of Russia in contact with Russian, Moszkva, Vinogradov Institute for Russian Language (RAS), 2021. február 11–13., 2021
Asztalos Erika: Množestvennye postglagol'nye sostavljajushchie v udmurtskom jazyke (Többszörös posztverbális összetevők az udmurt nyelvben), Международный симпозиум «Проблемы лингвистической типологии и культурологии», Izsevszk, Udmurt Állami Egyetem, 2021. május 28., 2021
Asztalos Erika: Multiple postverbal constituents in a non-rigid SOV language: the case of Udmurt, Workshop on the Structure of Uralic Languages, Pécs, Pécsi Tudományegyetem, 2021. augusztus 27., 2021
Horváth Laura: Komplex predikátumok az udmurtban, Össznyelvész Konferencia, Eötvös Loránd Tudományegyetem, 2020. december 22., 2020
Horváth Laura: Verbi ’antaa’ udmurtin konverbirakenteissa, Kielitieteen päivät/The XLVII Annual Conference on Linguistics, Tamperei Egyetem, Finnország, 2021. május 06., 2021
Horváth Laura: Udmurt complex predicates with ’give’, ’throw’ and ’leave’, 54th Annual Meeting of the Societas Linguistica Europaea (SLE), 2021. augusztus 31., 2021
F. Gulyás Nikolett: Predicative possession in Permic, Dalmi, G., Witkoś, J., Cegłowski, P. (eds.): Approaches to Predicative Possession. The View from Slavic and Finno-Ugric, London: Bloomsbury, 186–204, 2020
Asztalos Erika, F. Gulyás Nikolett, Horváth Laura, Timár Bogáta: New aspects in the study of Mari, Udmurt, and Komi-Permyak: The Typological Database of the Volga Area Finno-Ugric Languages, 5. Mikola Conference (2019. szeptember 19–20, Szegedi Egyetem) konferenciakötete (lektorálás alatt), 2020
Asztalos Erika: Focus in Udmurt: positions, contrastivity, and exhaustivity, Finno-Ugric Languages and Linguistics, Vol. 9., No 1. (megjelenés alatt), 2020
Szabó Ditta: On evidentiality marking in Udmurt and its representation in LFG, Kubínyi, K., Nagy, J., Tamm, A., Tóth, G. (eds.): In Memoriam of Anne Vainikka. Conference Contributions, Budapest: Károli Gáspár University (megjelenés alatt), 2020
Timár Bogáta, Vedernikova, Elena: Polite requests in Meadow Mari: a comparative study, Kubínyi, K., Nagy, J., Tamm, A., Tóth, G. (eds.): In Memoriam of Anne Vainikka. Conference Contributions, Budapest: Károli Gáspár University (megjelenés alatt), 2020
Szabó Ditta: Evidencialitás az udmurt nyelvben – Egy grammatikai funkció diakrón vizsgálata, Permistica 2020 (lektorálás alatt), 2020
Szabó Ditta: Evidenciálisok az udmurt egyetemisták nyelvhasználatában. Egy szinkrón kutatás részeredményei, Folia Uralica Debreceniensia 26. (lektorálás alatt), 2020
Timár Bogáta: Lexical markers of inferentiality, epistemic modality and evidentiality in Meadow Mari, Evidentiality And Modality: At the crossroads of grammar and lexicon, 2021. jún. 10–11, Montpellier, 2020
Timár Bogáta: Possessive Clitic Climbing in Meadow Mari, 13th International Congress for Finno-Ugric Studies, Bécs, 2021. aug. 8–13., 2020
Szabó Ditta: Coding of evidentiality in the Permic languages – from a historical and typological point of view, 13th International Congress for Finno-Ugric Studies, Bécs, 2021. aug. 8–13., 2020
Szabó Ditta: Evidentiality in Udmurt. Results of a linguistic fieldwork, Evidentiality And Modality: At the crossroads of grammar and lexicon, 2021. jún. 10–11, Montpellier, 2020
Asztalos Erika: Focus positions and the distribution of interrogative phrases in Udmurt, 13th International Congress for Finno-Ugric Studies, Bécs, 2021. aug. 8–13., 2020
Horváth Laura: The grammaticalization of motion verbs in Udmurt, 13th International Congress for Finno-Ugric Studies, Bécs, 2021. aug. 8–13., 2020
Asztalos Erika: Nonverbal existential sentences in Udmurt, New results in the syntax of Uralic languages, Nyelvtudományi Intézet, 2019. október 22., 2019
Asztalos Erika: Word order typology and the case of Udmurt, Workshop 1: Linguistic typology and Finno-Ugric languages, 8th Winter School of Finno-Ugric Studies, Eötvös Loránd Tudományegyetem, 2020. január 27., 2020
Asztalos Erika: The heterogeneity of postverbal elements in Udmurt, Syntax-Semantics Colloquium, University of Potsdam, 2020. július 14., 2020
Szabó Ditta: Negation in Turkish, Chuvash, Bashkir and Udmurt, 8th Winter School for Finno-Ugric Studies, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, 2020. 1. 30., 2020
F. Gulyás Nikolett, Jeremy Bradley, Czentnár András: Causative and reflexive morphology in the Volga-Kama region: a contact linguistic investigation, 19th International Morphology Meeting, WU Vienna, Bécs, 2020. február 7., 2020
Asztalos Erika, F. Gulyás Nikolett: When possessive suffixes are missing: non-agreeing possesses in Udmurt and Komi-Permyak, Össznyelvész konferencia, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, 2020. január 25., 2020
F. Gulyás Nikolett: Linguistic typology: an introduction, Workshop 1: Linguistic typology and Finno-Ugric languages, 8th Winter School for Finno-Ugric Studies, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, 2020. 1. 27., 2020
Timár Bogáta, Jeremy Bradley: The expression of epistemic modality in the Volga-Kama Sprachbund, 19. International Morphology Meeting, Bécs, 2020.02.7., 2020
Horváth Laura: The Notion of Aspect – Aspect in Udmurt, Workshop 1: Linguistic typology and Finno-Ugric languages, 8th Winter School for Finno-Ugric Studies, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, 2020. 1. 28., 2020
Anastasia Saypasheva, Asztalos Erika, F. Gulyás Nikolett, Horváth Laura, Timár Bogáta: Az ugor és a Volga-vidéki finnugor nyelvek tipológiai adatbázisa, Össznyelvész Konferencia, Eötvös Loránd Tudományegyetem, 2018. december 7., 2018
Szabó Ditta: Funkcióváltás az udmurt nyelvben - az evidencialitás, Finnugor Szeminárium, Debrecen. 2019. január 11–12., 2019
Horváth Laura: Aspektuskifejezés az udmurtban és „A Volga-vidéki finnugor nyelvek tipológiai adatbázisa”, Finnugor Szeminárium, Debrecen, 2019. január 11–12., 2019
Sampsa Holopainen, Veronika Milanova, Jeremy Bradley, Czentnár András: Mari kinship terms from the typological, genealogical, and areal point of view, 52nd Annual Meeting of the Societas Linguistica Europaea, University of Leipzig, 2019. augusztus 21–24., 2019
F. Gulyás Nikolett: Predicative possession in Permic, 52nd Annual Meeting of the Societas Linguistica Europaea, University of Leipzig, 2019. augusztus 23., 2019
Horváth Laura: Grammaticalization processes of complex predicates with converbs in Udmurt, 13th Conference of the Association for Linguistic Typology (ALT 13), University of Pavia, 2019. szeptember 4–6., 2019
Asztalos Erika: Word order change and disharmony: the case of Udmurt, 13th Conference of the Association for Linguistic Typology, University of Pavia, 2019. szeptember 4–6., 2019
Jeremy Bradley, F. Gulyás Nikolett, Czentnár András: Causatives and reflexives in the languages of the Volga-Kama Region, 13th Conference of the Association for Linguistic Typology, University of Pavia, 2019. szeptember 4–6., 2019
Asztalos Erika, F. Gulyás Nikolett, Horváth Laura, Timár Bogáta: New aspects in the study of Mari, Udmurt, and Komi-Permyak: The Typological Database of the Volga area Finno-Ugric Languages, 5th Mikola Conference, University of Szeged, 2019. szeptember 19–20., 2019
Horváth Laura: Udmurt konverbumszerkezetek tipológiai szempontból, Budapesti Finnugor Füzetek, ELTE Finnugor Tanszék. Megjelenés alatt, 2019
Timár Bogáta, Asztalos Erika, F. Gulyás Nikolett, Horváth Laura, Szabó Ditta, Havas Ferenc: A Volga-vidéki finnugor nyelvek tipológiai adatbázisa, Finnugor Szeminárium, Pécsi Tudományegyetem, 2018. január 12., 2018
Timár Bogáta: Volgan alueen suomalais-ugrilaisten kielten typologinen tietokanta, XXXIV. International Finno-Ugric Students’ Conference, University of Tartu, 2018. május 2–5., 2018
Timár Bogáta, Asztalos Erika, Szabó Ditta, F. Gulyás Nikolett, Horváth Laura: Typological Database of the Ugric Languages: establishing a long-term project, ELTE Digital Humanites Conference, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Digitális Bölcsészet Központ, 2018. május 28–31., 2018
Timár Bogáta: The expression of volition in Meadow Mari, Linguistica Uralica 55. (kézirat, megjelenés alatt), 2018
Szabó Ditta, Horváth Laura, Asztalos Erika, F. Gulyás Nikolett, Timár Bogáta: The feature of reduplication in the Typological Database of the Volga Area Finno-Ugric Languages, Societas Linguistica Europaea – 51st Annual Meeting, Tallinn University, 2018. augusztus 29–szeptember 1., 2018
F. Gulyás Nikolett, Asztalos Erika, Timár Bogáta, Horváth Laura, Szabó Ditta: Possessive agreement in Meadow Mari, Udmurt, and Komi‐Permyak, Syntax of the World’s Languages 8, Párizs, Institut National des Langues et Civilisations Orientales, 2018. szeptember 3–5., 2018
Horváth Laura: Grammaticalization processes of converb constructions in Udmurt, Syntax of the World’s Languages 8, Párizs, Institut National des Langues et Civilisations Orientales, 2018. szeptember 3–5., 2018
Asztalos Erika: Nonverbal existential sentences in Udmurt, Syntax of the World’s Languages 8, Párizs, Institut National des Langues et Civilisations Orientales, 2018. szeptember 3–5., 2018
Asztalos Erika Éva: Szórendi típusváltás az udmurt nyelvben, Eötvös Loránd Tudományegyetem, 2018
Asztalos Erika: From head-final towards head-initial grammar: generational and areal differences concerning word order usage and judgement among Udmurt speakers, 49. SLE "Language contact in the territory of the former Soviet Union" c. workshopjának készülő kötete (kézirat, megjelenés alatt), 2018
F. Gulyás Nikolett: Predicative possession, Gréte, Dalmy & Jacek Witkos (eds.) 2019: Approaches to predicative possession. The view from Slavic and Finno-Ugric. Bloomsbury (kézirat, megjelenés előtt), 2018
Szabó Ditta: Evidencialitás az udmurt nyelvben - Történeti szemantikai vonatkozásban, A történeti kutatások újabb eredményei X., Szegedi Tudományegyetem, 2018. október 17–18., 2018
Timár Bogáta: The expression of epictemic modality in the Volga-Kama Sprachbund, 4th Workshop on Languages of the Volga-Kama Sprachbund, Moszkva, 2018. november 16–18., 2018
Timár Bogáta: The expression of volition in Meadow Mari, Linguistica Uralica 54 (4), 259-269. o., 2018
Asztalos Erika Éva: Szórendi típusváltás az udmurt nyelvben, Eötvös Loránd Tudományegyetem, 2018
Asztalos Erika: From head-final towards head-initial grammar: generational and areal differences concerning word order usage and judgement among Udmurt speakers, 49. SLE "Language contact in the territory of the former Soviet Union" c. workshopjának készülő kötete (kézirat, megjelenés alatt), 2018
Havas Ferenc, Asztalos Erika, F. Gulyás Nikolett, Horváth Laura, Timár Bogáta: A Volga-vidéki finnugor nyelvek tipológiai adatbázisa, Budapest: ELTE Finnugor Tanszék, 2022
F. Gulyás Nikolett: Predicative possession, Gréte, Dalmy & Jacek Witkos (eds.) 2019: Approaches to predicative possession. The view from Slavic and Finno-Ugric. Bloomsbury (kézirat, megjelenés előtt), 2019
Timár Bogáta: The expression of epistemic modality in the Volga-Kama Sprachbund, 4th Workshop on Languages of the Volga-Kama Sprachbund, Moszkva, 2018. november 16–18., 2018
Szabó Ditta: Evidencialitás az udmurt nyelvben – történeti szemantikai vonatkozásban, , A történeti kutatások újabb eredményei X., Szegedi Tudományegyetem, 2018. október 17, 2018
Bradley, Jeremy, F. Gulyás Nikolett: Valence changing strategies in the Volga-Kama linguistic area, Congressus XIII Internationalis Fenno-Ugristarum (CIFU XIII), Bécs, Bécsi Egyetem, 2022. augusztus 22, 2022
Szabó Ditta: A permi és a török nyelvek evidencialitásának eredetéről, Nyelvelmélet és kontaktológia 5, Budapest–Piliscsaba: PPKE BTK (megjelenés alatt), 2022
F. Gulyás Nikolett: Impersonals, passives, and related phenomena in Permic languages, Congressus XIII Internationalis Fenno-Ugristarum (CIFU XIII), Bécs, Bécsi Egyetem, 2022. augusztus 23., 2022
Bárány András: Case and agreement in Uralic ditransitives and beyond, Congressus XIII Internationalis Fenno-Ugristarum (CIFU XIII), Bécs, Bécsi Egyetem, 2022. augusztus 22., 2022
Szabó Ditta: Coding of evidentiality in Permic languages from a historical and typological point of view, Congressus XIII Internationalis Fenno-Ugristarum (CIFU XIII), Bécs, Bécsi Egyetem, 2022. augusztus 23., 2022
Czentnár András: A typological approach to discover vowel harmony, Congressus XIII Internationalis Fenno-Ugristarum (CIFU XIII), Bécs, Bécsi Egyetem, 2022. augusztus 24., 2022
Timár Bogáta: Possessive clitic climbing in Meadow Mari, Congressus XIII Internationalis Fenno-Ugristarum (CIFU XIII), Bécs, Bécsi Egyetem, 2022. augusztus 23., 2022
Horváth Laura: The grammaticalization of motion verbs in Udmurt, Congressus XIII Internationalis Fenno-Ugristarum (CIFU XIII), Bécs, Bécsi Egyetem, 2022. augusztus 23., 2022
Asztalos Erika: Focus positions and the distribution of interrogative phrases in Udmurt, Congressus XIII Internationalis Fenno-Ugristarum (CIFU XIII), Bécs, Bécsi Egyetem, 2022. augusztus 25., 2022
Horváth Laura: са кылитэтэн каронсям грамматикализациез, II. «Актуальные проблемы удмуртоведения в контексте компаративистики, контактологии и типологии языков и литератур», Izsevszk, Udmurt Állami Egyetem, 2022.február 11., 2022
Asztalos Erika: Отрицание конституентов в удмртском языке, II. «Актуальные проблемы удмуртоведения в контексте компаративистики, контактологии и типологии языков и литератур»,Izsevszk, Udmurt Állami Egyetem, 2022.február 11., 2022
Havas Ferenc, F. Gulyás Nikolett, Asztalos Erika, Horváth Laura, Timár Bogáta: 3 x 209 Challenges Accepted: Compiling the Typological Database of the Volga Area Finno-Ugric Languages, Uralic Information Centre, Nyelvtudományi Kutatóközpont, Budapest, online, 2022. szeptember 28., 2022
F. Gulyás Nikolett: Ditransitive alignment in Surgut Khanty, Syntax of Uralic Languages (SOUL) 4, RIL HAS, online, 2022. június 15., 2022
Szabó Ditta: On the evidential function of the synthetic and analytic past tenses in Udmurt, Evidentiality in Language and Discourse, Galați, Románia, 2022. július 1., 2022
Asztalos Erika: Transparent scope expression in Udmurt focus negation as a concomitant of the OV-to-VO change, International Conference on Historical Linguistics 25, Oxford, Oxfordi Egyetem, 2022. augusztus 2., 2022
Asztalos Erika: Diagnosing unaccusatives in Udmurt, Syntax of Uralic Languages 4, Nyelvtudományi Kutatóközpont, Budapest, online, 2022.június 16., 2022
Brdar, Mario, Brdar-Szabó Rita, F. Gulyás Nikolett, Horváth Laura: Hypocoristic Reduplications and and Embellished Clippings in Hungarian (and Elsewhere), Jeffrey Williams (ed.), Expressivity in the European Linguistic Sphere. Cambridge University Press. (közlésre elfogadva), 2022
Asztalos Erika: Nem Szibériába mentem = Szibériába nem mentem? A konstituensszinten értelmezett tagadás az udmurt nyelvben, Nyelvelmélet és kontaktológia 5. Budapest-Piliscsaba: PPKE BTK. (megjelenés alatt), 2022
Bradley, Jeremy, F. Gulyás Nikolett, Czentnár András: Causatives in the languages of the Volga-Kama Region, STUF - Language Typology and Universals 75(1): 99–128. DOI: 10.1515/stuf-2022-1050, 2022
Szabó Ditta: Az evidencialitás történeti-tipológiai vizsgálata az udmurtban, Budapest: Eötvös Loránd Tudományegyetem. Doktori disszertáció. DOI: 10.15476/ELTE.2022.213, 2022
Asztalos Erika: Nem Szibériába mentem = Szibériába nem mentem? A konstituenstagadás módjai az udmurt nyelvben, Nyelvelmélet és kontaktológia 5, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Budapest, 2021. november 17., 2021
F. Gulyás Nikolett: A birtokos személyrag nem birtokos funkcióiról a komi-permjákban, Magyar nyelvészeti kutatások a társadalom szolgálatában, ELTE, Budapest, 2021. november 9., 2021
Szabó Ditta: Evidencialitás az udmurt nyelvben – Egy grammatikai funkció diakrón vizsgálata, Permistica 18, Izsevszk: Udmurt Állami Egyetem (megjelenés alatt), 2021
F. Gulyás Nikolett: A birtoklás kifejezése a komi-permják nyelvben, ÚNKP 2020/2021 zárókonferencia, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, 2021. augusztus 31., 2021
Asztalos Erika: When possessive suffixes are missing: non-agreeing possessees in Udmurt predicative possessive constructions, Indigenous languages of Russia in contact with Russian, Vinogradov Institute for Russian Language (RAS), Moszkva, 2021. február 11–13., 2021
Asztalos Erika: Množestvennye postglagol'nye sostavljajushchie v udmurtskom jazyke (Többszörös posztverbális összetevők az udmurt nyelvben), Международный симпозиум «Проблемы лингвистической типологии и культурологии», Udmurt Állami Egyetem, Izsevszk, 2021. május 28., 2021
Asztalos Erika: Multiple postverbal constituents in a non-rigid SOV language: the case of Udmurt, Workshop on the Structure of Uralic Languages, Pécsi Tudományegyetem, 2021. augusztus 27., 2021
Asztalos Erika, F. Gulyás Nikolett, Horváth Laura, Timár Bogáta: New aspects in the study of Mari, Udmurt, and Komi-Permyak: The Typological Database of the Volga Area Finno-Ugric Languages, Sándor Szeverényi (ed.), Uralic studies, languages, and researchers. Proceedings of the 5th Mikola Conference, Studia Uralo-altaica 54: 255–274, 2021
Asztalos Erika: From head-final towards head-initial grammar. Generational and areal differences concerning word order usage and judgement among Udmurt speakers, Diana Forker, Lenore A. Grenoble (eds.), Language Contact in the Territory of the Former Soviet Union, Amsterdam/Philadelphia: John Benjamins Publishing Company, 143–182, 2021
F. Gulyás Nikolett: A birtoklás mondatszintű kifejezése a komi-permják nyelvben., Folia Uralica Debreceniensia 28: 113–130. DOI: 10.52401/fud/2021/01, 2021
Asztalos Erika: Word order typology and the case of Udmurt, Workshop 1: Linguistic typology and Finno-Ugric languages, 8th Winter School of Finno-Ugric Studies, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, 2020. január 27., 2020
Szabó Ditta: Negation in Turkish, Chuvash, Bashkir and Udmurt, 8th Winter School for Finno-Ugric Studies, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, 2020. január 30., 2020
Asztalos Erika, F. Gulyás Nikolett: When possessive suffixes are missing: non-agreeing possesses in Udmurt and Komi-Permyak, Össznyelvész konferencia, Eötvös Loránd Tudományegyetem, 2020. január 25., 2020
F. Gulyás Nikolett: Linguistic typology: an introduction, Workshop 1: Linguistic typology and Finno-Ugric languages, 8th Winter School for Finno-Ugric Studies, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, 2020. január 27., 2020
Timár Bogáta, Jeremy Bradley: The expression of epistemic modality in the Volga-Kama Sprachbund, 19. International Morphology Meeting, Bécs, 2020. február 7., 2020
Horváth Laura: The Notion of Aspect – Aspect in Udmurt, Workshop 1: Linguistic typology and Finno-Ugric languages, 8th Winter School for Finno-Ugric Studies, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, 2020. január 28., 2020
F. Gulyás Nikolett: Predicative possession in Permic, Gréte Dalmi, Jacek Witkoś, Piotr Cegłowski (eds.), Approaches to Predicative Possession. The View from Slavic and Finno-Ugric, London: Bloomsbury, 186–204, 2020
Timár Bogáta, Vedernikova, Elena: Polite requests in Meadow Mari: a comparative study, Kata Kubínyi, Judit Nagy, Anne Tamm (eds.): In Memoriam of Anne Vainikka. Conference Contributions II. Budapest: Károli Gáspár University, 143–172, 2020
Szabó Ditta: Evidenciálisok az udmurt egyetemisták nyelvhasználatában, Folia Uralica Debreceniensia 27: 215–248, 2020
F. Gulyás Nikolett: Mire jó egy tipológiai adatbázis?, Magyar nyelvészeti kutatások a társadalom szolgálatában, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, 2020. november 10., 2020
F. Gulyás Nikolett: Hol van (a) Kudimkar? Az E/3 személyű birtokos személyrag funkciói a komi-permják nyelvben, Össznyelvész Konferencia, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, 2020. december 22., 2020
Horváth Laura: Komplex predikátumok az udmurtban, Össznyelvész Konferencia, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, 2020. december 22., 2020
Asztalos Erika: Focus in Udmurt: Positions, Contrastivity, and Exhaustivity, Finno-Ugric Languages and Linguistics 9(1–2): 14–57, 2020
Szabó Ditta: On evidentiality marking in Udmurt and its representation in LFG, Kata Kubínyi, Judit Nagy, Anne Tamm (eds.), In Memoriam of Anne Vainikka. Conference Contributions II. Budapest: Károli Gáspár University, 105–142, 2020
Szabó Ditta: Funkcióváltás az udmurt nyelvben - az evidencialitás, Finnugor Szeminárium, Debrecen, 2019. január 11–12., 2019
Horváth Laura: Aspektus az udmurtban és „A Volga-vidéki finnugor nyelvek tipológiai adatbázisa”, Finnugor Szeminárium, Debrecen, 2019. január 11–12., 2019
Horváth Laura: Udmurt konverbumszerkezetek tipológiai szempontból, Budapesti Finnugor Füzetek, Budapest: ELTE Finnugor Tanszék (közlésre benyújtva), 2019
Asztalos Erika, F. Gulyás Nikolett, Horváth Laura, Timár Bogáta: New aspects in the study of Mari, Udmurt, and Komi-Permyak: The Typological Database of the Volga area Finno-Ugric Languages, 5th Mikola Conference, Szegedi Tudományegyetem, 2019
Asztalos Erika: Nonverbal existential sentences in Udmurt, New results in the syntax of Uralic languages, Nyelvtudományi Intézet, Budapest, 2019. október 22., 2019
Timár Bogáta: The expression of volition in Meadow Mari, Linguistica Uralica 54(4): 259–269, 2018
F. Gulyás Nikolett, Asztalos Erika, Timár Bogáta, Horváth Laura, Szabó Ditta: Possessive agreement in Meadow Mari, Udmurt, and Komi‐Permyak, Syntax of the World’s Languages 8, Institut National des Langues et Civilisations Orientales, Párizs, 2018. szeptember 3–5., 2018
Asztalos Erika: Nonverbal existential sentences in Udmurt, Syntax of the World’s Languages 8, Institut National des Langues et Civilisations Orientales, Párizs, 2018. szeptember 3–5., 2018
Asztalos Erika Éva: Szórendi típusváltás az udmurt nyelvben, Budapest: Eötvös Loránd Tudományegyetem. DOI: 10.15476/ELTE.2018.001, 2018
Anastasia Saypasheva, Asztalos Erika, F. Gulyás Nikolett, Horváth Laura, Timár Bogáta: Az ugor és a Volga-vidéki finnugor nyelvek tipológiai adatbázisa, Össznyelvész Konferencia, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, 2018. december 7., 2018





 

Events of the project

 
2022-04-14 13:50:31
Résztvevők változása
2022-03-04 14:33:22
Résztvevők változása
2020-08-05 13:18:26
Résztvevők változása
2020-01-29 08:52:01
Résztvevők változása
2019-08-29 11:02:03
Résztvevők változása




Back »