Integration of enzyme reactors and chromatographic/electrophoretic separation units into microfluidic chips  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
127931
Type K
Principal investigator Gáspár, Attila
Title in Hungarian Enzimreaktorok és kromatográfiás/elektroforetikus elválasztási egységek integrálása mikrofluidikai csipekbe
Title in English Integration of enzyme reactors and chromatographic/electrophoretic separation units into microfluidic chips
Keywords in Hungarian mikrofluidikai csip, enzimreaktor, elektroforézis, kromatográfia
Keywords in English microfluidic chip, enzyme reactor, electrophoresis, chromatography
Discipline
Analytical Chemistry (Council of Physical Sciences)100 %
Ortelius classification: Instrumental analysis
Panel Chemistry 1
Department or equivalent Department of Inorganic and Analytical Chemistry (University of Debrecen)
Participants Andrási, Melinda
Gyémánt, Gyöngyi
Kecskeméti, Ádám
Lázár, István
Vasas, Gábor
Starting date 2018-12-01
Closing date 2023-02-28
Funding (in million HUF) 35.616
FTE (full time equivalent) 6.88
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A tervezett kutatásunk célja, hogy enzimreaktorokat és folyadékkromatográfiás/elektroforetikus elválasztó egységeket integráljunk mikrofluidikai csipekbe speciális csatornamintázatok, enzimek immobilizálására szolgáló újfajta szilárd hordozók és kromatográfiás (LC) / szilárd fázisú extrakciós (SPE) állófázisok kidolgozása révén. Ezek a kutatási célok kapcsolódnak azokhoz a nemzetközi mikrofluidikai, lab-on-a-chip technológiai erőfeszítésekhez, melyek a ténylegesen parányi (hordozható), hatékony, érzékeny, megbízható és többszöröző (multiplex) jellegű analitikai eszközök kifejlesztését célozzák meg. A tervezett kutatás főbb területei: (i) enzimreaktorokhoz, illetve elektroforetikus és folyadékkromatográfiás elválasztásokhoz alkalmazható mikrofluidikai csatornamintázatok tervezése és előállítása, (ii) mikrofluidikai immobilizált enzimreaktorok (IMER) kifejlesztése és tanulámányozása, (iii) elektroforetikus, kromatográfiás és elektrokromatográfiás elválasztások végrehajtása és (iv) a mikrofluidikai enzimreaktorok kapcsolása hatékony detektorokhoz (ESI-QTOF-MS, MALDI-MS, C4D, LIF). Mindezek mellett szeretnénk azt is demonstrálni, hogyan lehet a sokcsatornás rendszerek segítségével 3-50 párhuzamos enzimreaktort és/vagy elektroforetikus/folyadékkromatográfiás egységeket kialakítani. Az ilyen sok-reaktoros és sok elválasztóegységes rendszerekkel gyors és nagy elemzési sebességű analitikai vizsgálatokat lehetünk képesek elvégezni. A kifejlesztett mikrofluidikai enzimreaktorokat a proteomikai vizsgálatokhoz alapvetően fontos gyors fehérjeemésztésekre vagy a vizsgálandó komponensnek könnyebben/érzékenyebben mérhető formává átalakítására kívánjuk használni.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az analitikai kémiában a miniatürizálási trendek a különböző laboratóriumi eszközök és berendezések egyetlen mikrofluidikai csipbe történő integrálását célozzák. Tervezett kutatásainkban enzimreaktorokat (pl. fehérjék emésztésére szolgáló immobilizált tripszint tartalmazó egységet) kívánunk integrálni és on-line összekapcsolni kromatográfiás (pl. funkcionalizált kromatográfiás részecskékből kialakított mikrotöltetek) vagy elektroforetikus (pl. módosított falú mikrocsatornák) elválasztó egységekkel és hatékony detektorokkal (pl. lézerindukált fluoreszcens spektrométer vagy tömegspektrométer). A kutatás egyik alapkérdése, hogyan érhetjük el ezen egységek egyszerű, holttérfogat nélküli csatlakozását a komplex mikrofluidikai rendszeren belül. Az elemzések párhuzamosítása megvalósíthatóságának tanulmányozása ugyancsak fontos eleme a projektnek, mert a párhuzamosan végezhető enzimes emésztések és elektroforetikus/kromatográfiás elválasztások a hagyományos módszerekkel elérhetőnél lényegesen nagyobb mintaelemzési sebesség eléréséhez vezethetnek. Mindemellett ugyanaz a minta különböző enzimekkel (pl. tripszin, PNGase F, stb.) is kezelhető a párhuzamos vagy sorban kapcsolt enzimreaktorokban, míg a párhuzamos elválasztások többdimenziós elválasztások megvalósíthatóságának lehetőségét ígérik. Egy további kihívás a mikrosipek hatékony összekapcsolása tömegspektrométerekkel, mely különösen fontos a nagy elemzési sebességű elemzésekhez, így például a proteomikai elemzések is jelentősen gyorsíthatók. A tervezett munkánk során támaszkodni fogunk az elmúlt évtizedben elektroforetikus és mikrofluidikai területeken szerzett ismeretekre és tapasztalatokra.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az utóbbi években a „lab-on-a-chip” technológia az analitikai kémiában lehetővé tette a különböző eszközök és módszerek nagyfokú miniatürizálását, integrálását és automatizálását. A tervezett projekt abban innovatív, hogy együttesen próbálja integrálni az enzimreaktorokat, a nagyhatékonyságú kromatográfiás és elektroforetikus elválasztó módszereket és hatékony detektorokat egyetlen mikrocsipbe. Munkánk eredményeként ki szeretnénk használni a mikrofluidikai immobilizált enzimreaktorok (IMER) azon előnyeit, hogy csak minimális mennyiségű mintát (100-500 pL) és enzimeket/reagenseket (1-10 uL) igényelnek, ráadásul a reakciók lényegesen gyorsabbak (1-2 perc), mint a hagyományos módszerek esetén. További előny az egyszerűen megvalósítható többszörözés (multiplex) lehetősége is, így a reményeink szerint kifejlesztésre kerülő mikrocsipek parányi minták sokaságával lesznek képesek párhuzamosan kémiai reakciókat lejátszatni és komponenseket analizálni, íly módon csökkentve a költségeket és fokozva az elemzési sebességet a diagnosztikában és a gyógyszerkutatásban. A mikrocsip IMER eszközök tömegspektrométerrel való kombinációja azért számít e projekt különösen fontos részének, mert az elérhető nagy mintaelemzési sebesség jelentősen gyorsíthatja a proteomikai elemzéseket. Az IMER-MS rendszerekben a mikrofluidikai eszközöket mintaelőkészítésre (emésztés, származékképzés), a vizsgálandó komponens elődúsítására és a zavaró mátrixkomponensek eltávolítására kívánjuk használni.
Mivel a mikrofluidikai csipek a legolcsóbb és mégis nagy hatékonyságú analitikai eszközök, így kutatásuk és elterjesztésük nem csupán alaptudományi célzatú, de gazdaságossági érdek is. A projekt további társadalmi hasznaként szükséges rámutatni arra, hogy Magyarországon nagy szükség van új analitikai ismerekkel rendelkező fiatal szakemberek képzésére. A miniatürizált analitikai rendszerek jövőbeni kutatása/alkalmazása nagyban függ a fiatal szakemberek ilyen területeken való magas szintű egyetemi képzésétől.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A mikrofluidikai kutatások célja, hogy mikro- és nanofabrikációs eljárások alkalmazásával lehetővé váljon a számítógépes mikrocsipekhez hasonló méretű integrált laboratóriumok (lab-on-a-chip) kialakítása. E cél eléréséhez a hagyományos analitikai eszközeinket és módszereinket miniatürizálnunk szükséges. Az analitikai mérőrendszerek miniatürizálása nem csupán a jelenlegi technológia összenyomását jelenti, de egyúttal egészen újfajta analitikai rendszerek megszületését is lehetővé teszi. Hosszabb időtávon vizsgálva e lab-on-a-chip jellegű kutatások társadalmi hasznosíthatóságát, képzeljük csak el, hogy felkeressük a körzeti orvosunkat egy komplex vizsgálatra, aki ahelyett hogy a különböző vizsgálatokhoz több adag vért venne le tőlünk és küldene el egy külső diagnosztikai laborba, csupán egyetlen csepp vérből 20-30 vizsgálatot végeztet el egy kis, csupán mobiltelefon méretű analizáló egység segítségével. A reményeink szerint kifejlesztésre kerülő mikrocsipek parányi minták sokaságával képesek párhuzamosan kémiai reakciókat lejátszatni és komponenseket analizálni, íly módon csökkentve a költségeket és fokozva az elemzési sebességet a diagnosztikában és a gyógyszerkutatásban.
A tervezett kutatásunk célja, hogy enzimreaktorokat és folyadékkromatográfiás/elektroforetikus elválasztó egységeket integráljunk mikrofluidikai csipekbe speciális csatornamintázatok, enzimek immobilizálására szolgáló újfajta szilárd hordozók és kromatográfiás állófázisok kidolgozása révén. A klinikai, környezeti mintáknak a kifejlesztett mikrocsipekben végzett vizsgálatai várhatóan kifejezetten gyorsak lesznek, és csupán pikoliternyi mintaoldatot, illetve szubmikroliternyi reagens oldatot igényelnek.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The objective of our work is to integrate enzyme reactors and chromatographic/electrophoretic separation units into microfluidic chips using special channel patterns, new solid supports for enzyme immobilization and stationary phases for separation or solid phase extraction. These objectives of the planned research are joining to the goal of the international lab-on-a-chip research to obtain a truly portable, efficient, sensitive, reliable and multiplex-featured analytical device. The main domains of the planned research to achive these objective are (i) designing and microfabrication of microchips through new patterns for enzyme reactors and subsequent electrophoretic or liquid chromatographic separation, (ii) developing and study of microfluidic immobilized enzyme reactors, (iii) performing electrophoretic and liquid chromatographic separations in microchips and (iv) coupling the developed immobilized enzyme reactors with efficient detectors (ESI-QTOF-MS, MALDI-MS, C4D, LIF). Additionally, we would like to demonstrate how the fabrication of multi-channel designs make 3-50 parallel enzymatic reactors or electrophoretic/chromatographic separations possible. Such multi-reactors and/or separation units can lead to fast and and high throughput analysis. Using the developed microfluidic immobilized enzyme reactors we target rapid protein digestions utilized in proteomics or transformations of analytes to a more easily or more sensitively measurable form.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Miniaturization trends in analytical chemistry aim at the integration of several laboratory devices into a single microfluidic chip. We plan to integrate and on-line combine enzyme reactors (eg. the digestion of a protein of interest with trypsin immobilization), chromatographic (eg. micropacking of functionalized chromatographic particles) or electrophoretic (eg. modified surface of microchannel) separation units and effective detectors (eg. laser induced fluorescence or mass spectrometry) into a single microfluidic chip. The keypoints of this research how we can achieve the simple, dead-volume free connections of these units of the complete analytical system. We will rely on our experiences and knowledge on electrophoresis and microfluidics obtained in the last decade. The study of parallelization facilities is an important issue of the project since the parallel enzymatic digestions and electrophoretic/chromatographic separations might lead to a very high sample throughput analyses compared to that can be obtained by classical analytical laboratories. Additionally, the same sample can be treated with different enzymes (eg. trypsin, PNGase F, etc.) in parallel or subsequent enzime reactors, while parallel separations may provide promising facilities for multidimensional separations. A further challenge is the efficient hyphenation of microchips with mass spectrometers, which is particularly important for high-throughput analysis, thus the proteomic analysis can be largely accelerated.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The microfluidic “lab-on-a-chip” technology makes the effective miniaturization, integration and automatization of different chemical procedures possible in the analytical chemistry. The planned research is new and innovative because it makes efforts to integrate enzyme reactors, chromatographic or electrophoretic separation units and effective detectors into a single microfluidic chip. We would like to utilize the benefits of the microfluidic immobilized enzyme reactors (IMERs) since those require only a very small amount of (often expensive) enzymes/reagents or the fact that the diffusion induced/limited reactions are considerably faster than those would be in larger volumes with conventional batch systems. Using the developed chips, we have further advantages of our disposable microfluidic devices: minute volume (10-500 pL) of consumed samples and reagents (1-10 μL), fast analysis (within 1-2 min) and parallelization. The combination of microchip IMERs with mass spectrometry is particularly important part of this project, because in these systems high-throughput analysis can be achieved by which the proteomic studies can be largely accelerated. In the IMER-MS systems, the chips will be used for sample pretreatment including analyte (protein) digestion, preconcentration of analyte and/or removal of matrix materials.
The microfluidic devices seems to be the cheapest, yet high efficient analytical tools, their spreading is not only scientificly motivated, but it is also an economic interest. There is a general requirement in Hungary to train experts in bioanalysis with fresh knowledge. The future of miniaturized analytical systems depends largely on the effective training of young researchers in the area of IMERs, CE or LC on microchips. Presumably, in the future the researchers having modern bioanalytical knowledge and skill to miniaturise analytical systems will be much in demand both in research and chemical industrial fields.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The goal of microfluidics is that through micro- and nanofabrication it will be possible to prepare integrated laboratories of a size equivalent to a computer chip. For this goal it is necessary to miniaturize all the analytical methods and devices currently used in laboratories. This kind of miniaturization is not only about shrinking current technology but involves opening new windows of opportunity for novel analytical systems. For the society’s utilization of the lab-on-a-chip research in a longterm view, imagine visiting a physician for a routine checkup. Instead of drawing several vials of blood for analysis by an outside diagnostics lab, the doctor collects a single drop. Using a mobile phone-sized instrument he runs 20-30 tests in a few minutes. The desired chips perform biochemical reactions and analysis from many tiny samples in parallel, reducing costs while greatly improving speed and reproducibility for both diagnostics and drug discovery.
The objective of our work is to integrate immobilized enzyme reactors, chromatographic/electrophoretic separation units and sensitive detectors into microfluidic chips using special channel patterns, new solid supports for enzyme immobilization and stationary phases for separation or solid phase extraction. These objectives of the planned research are joining to the goal of the international lab-on-a-chip research to obtain a truly portable, efficient, sensitive, reliable and multiplex-featured analytical device. The developed analytical microchips will be tested by clinical and environmental samples.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Számítógépes szimulációval és proteomikai vizsgálatok révén tanulmányoztuk a mikrofluidikai csipekben kialakított enzimreaktorok felület-térfogat aránya növelésének lehetőségét, illetve a mikrofluidikai mintázat elkészítéséhez alkalmazott lágy litográfiás technológia nyújtotta felbontás maximalizálását a hatékony, nyitott csatornás geometriák és a mikropillérek előállításához. E mikrofluidikai enzimreaktorok legfőbb jellemzői az egyszerű csatornamintázat, a hatékony enzim immobilizálási eljárás és a reaktor regenerálhatósága. Egy olyan enzimreaktort is kifejlesztettünk, ahol a tripszin enzimet egy 50 µm belső átmérőjű CE kapilláris elején adszorbeáltattuk. Ez a mikroreaktor azért számít egyedülállónak, mert az enzimes emésztésre, az azt követő kapilláris elektroforetikus elválasztásra és az ESI-MS-hez való on-line kapcsolásra ugyanazon kapilláris adott lehetőséget. A kifejlesztett enzimreaktorok hatékonyságát könny és kígyóméreg emésztéseken keresztül tanulmányoztuk. A mikroreaktorokkal kapott peptidtérképeket összehasonlítva a hagyományos módszerekkel elérhető eredményekkel, hasonló hatékonyságot több nagyságrenddel rövidebb idő alatt és sokkal kisebb mintatérfogatból tudtunk megvalósítani. Egy CE-MS berendezés beszerzése révén a kutatócsoportunkban elindult proteomikai vizsgálatokban a kifejlesztett mikrofluidikai enzimreaktorokat és elválasztóegységet sikeresen integráltuk.
Results in English
We investigated increasing the surface-to-volume ratio in microchips, stretching the limits of soft lithography and studied the open channel geometries and microscopic pillars in a layer-bed type immobilized enzyme reactor with computer aided simulations. The main properties of these reactors are their simple channel pattern, simple immobilization procedure, regenerability, and disposability. An immobilized enzyme reactor was developed by adsorbing trypsin onto the inner surface of a fused silica capillary of 50 µm ID in a short section. The developed microreactor is also unique in the sense that in addition to the digestion and subsequent separation steps being performed in a single capillary. The CE capillary provided not only an excellent support due to its high surface-to-volume ratio to provide an in-line type of microreactor, but it is a high performance separation unit as well. Additionally, the CE capillary can be used to couple the IMER and CZE separation to the ESI-MS. The efficiency of the developed enzyme reactor was studied by digesting tear and venom samples. The similarity between the peptide maps of HSA obtained with the two different digestion techniques confirms that the developed enzyme reactor can be effectively used for proteomics. A recently obtained CE-MS instrumentation triggered the more intensive research on both bottom-up and top-down MS based proteomics, where enzyme reactors and microfluidic separation units were integrated.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=127931
Decision
Yes





 

List of publications

 
A.Gaspar, A.Pesti, M.Szabo, A.Kecskemeti: Determination of chlorine species by capillary electrophoresis – mass spectrometry,, Electrophoresis, 2019, 40, 2637-2643, 2019
A.Kiss, A.Kecskemeti, A.Gaspar: Study of thermospray and evaporation effects in a flame-on-a-chip, Microchem. J., 2019, 145, 444-449, 2019
A. Gaspar, C. Nagy, A. Kecskemeti: Fabrication of enzyme reactors into polydimethylsiloxane microchip, 12th Balaton Symposium on High-Performance Separation Methods, September 11-13, 2019, Siófok., Abstract book p.27, 2019
C. Nagy, A. Kecskemeti, A. Gaspar: Development of microfluidic chips with increased specific surface area for proteomic applications, 12th Balaton Symposium on High-Performance Separation Methods, September 11-13, 2019, Siófok., Abstract book, p. 112., 2019
Gaspar A.: Miniatürizálás az analitikai kémiában, 50. Kromatográfiás Továbbképző Tanfolyam, Szeged, 2019, január 28-30., 2019
C. Nagy, A. Kecskemeti, A. Gaspar: Advancements in developing microfluidic chips with increased specific surface area for proteomic applications, 19th International Symposium and Summer School on Bioanalysis, July 8th-13th, 2019, Șuior, Romania, Abstract book, p. 36., 2019
Gy. Hunya, M. Andrási, A. Gáspár: Analysis of proteins with capillary electrophoresis using fluorescent detection, 9th International Symposium and Summer School on Bioanalysis, July 8th-13th, 2019, Șuior, Romania, Abstract book, p. 80., 2019
Melinda Andrási, Gábor Lehoczki, Zoltán Nagy, Gyöngyi Gyémánt, Attila Gáspár: Determination of binding constant of human serum albumin to monoclonal antibody using capillary electrophoresis and isothermal titration calorimetry, MTA Biologikum-analitikai Munkabizottság és MKE Biologikum-analitikai Szakcsoport, IV. ülése, 2019. április 11-12., Balatonszemes, Előadások összefoglalói, 23.o., 2019
Ádám Kecskeméti, Attila Gáspár: Tömegspektrometriával kapcsolt kapilláris elektroforézis (CE-MS) bioanalitikai alkalmazásai, MTA Biologikum-analitikai Munkabizottság és MKE Biologikum-analitikai Szakcsoport, IV. ülése, 2019. április 11-12., Balatonszemes, Előadások összefoglalói, 22.o., 2019
Manna, Paulami; Szücs, Dániel; Csupász, Tibor; Fekete, Anikó; Szikra, Dezső; Lin, Zhengguo; Gaspar, Attila; Bhattacharya, Saurav; Zulaica, Alexandra; Tóth, Imre; Kortz, Ulrich: Shape and Size Tuning of BiIII-Centered Polyoxopalladates: High Resolution 209Bi NMR and 205/206Bi Radiolabelling for Potential Pharmaceutical Applications, Inorg. Chem., 2020
M. Andrasi, B. Pajaziti, B. Sipos, C. Nagy, N. Hamidli, A. Gaspar: Determination of deamidated isoforms of insulin using capillary electrophoresis, J.Chromatography A., 2020, 1626, 461344-461352, 2020
D. Kelemen, N. V. May, M. Andrási, A. Gáspár, I. Fábián, N. Lihi: Extremely high stability of a new binuclear peptide-based nickel(II) complex containing the NiSOD binding motif, Chemistry - A European Journal, 2020, 70, 16767-16773, 2020
Zs. Szabó, K. Pákozdi, K. Murvai, T. Pusztahelyi, Á. Kecskeméti, A. Gáspár, A.F. Logrieco, T. Emri, A. L. Ádám, É. Leiter, L. Hornok, I. Pócsi: FvatfA regulates growth, stress tolerance as well as mycotoxin and pigment productions in Fusarium verticillioides, Applied Microbiology and Biotechnology, 2020, 104, 7879–7899, 2020
Á. Kecskeméti, C.Nagy, P. Biró, Zs. Szabó, I. Pócsi, T. Bartók, A. Gáspár: Analysis of fumonisin mycotoxins with capillary electrophoresis – mass spectrometry, Food Additives and Contaminants, 2020, 37, 1553–1563, 2020
Zs. Sajtos, M. Andrasi, A. Gaspar: Analysis of honey using capillary electrophoresis with electrokinetic injection – direct analysis of viscous samples without sample pretreatment, J. Chromatogr. B., 2020, 1142, 122052-122057, 2020
C.Nagy, A.Kecskemeti, A.Gaspar: Fabrication of immobilized enzyme reactors with pillar arrays into polydimethylsiloxane microchip, Anal.Chim.Acta, 2020, 1108, 70-78, 2020
N.Hamidli, M.Andrasi, C.Nagy, A.Gaspar: Analysis of intact proteins with capillary zone electrophoresis coupled to mass spectromery using uncoated and coated capillaries, J. Chromatogr. A., 2021, 1654, 462448-4, 2021
C.Nagy, R.Huszank, A.Gaspar: Study the geometry of channels in a layer-bed type immobilized enzyme reactor, Anal.Bioanal. Chem., 2021, 413, 6321-6332, 2021
Nagy, Cynthia; Pesti, Anna; Andrási, Melinda; Vasas, Gábor; Gáspár, Attila: Determination of artemisinin and its analogs in Artemisia annua extracts by capillary electrophoresis – mass spectrometry, J. Pharm. Biomed. Anal., 2021, 202, 114131-38, 2021
Muhammad Umair Naseem, Gabor Tajti, Attila Gáspár, Tibor Gabor Szanto, Jesús Borrego and Gyorgy Panyi: Optimization of Pichia pastoris expression system for high-level production of margatoxin,, Front. Pharmacol., 2021, 12, 733610., 2021
C. Nagy, R. Szabo, A. Gaspar: Development of an in-line enzyme reactor integrated into a capillary electrophoresis system, Molecules, 2021, 26, 5902-5916, doi: 10.3390/molecules26195902, 2021
Nagy Cynthia, Szabó Ruben, Huszánk Róbert, Gáspár Attila: Mikrofluidikai csipek csatornageometriájának vizsgálata proteomikai alkalmazásokhoz, A Magyar Elválasztástudományi Társaság jubileumi konferenciája, 2021. október 18-20., Egerszalók, Előadások összefoglalói, 102.o., 2021
Gáspár Attila, Nagy Cynthia, Szabó Ruben, Huszánk Róbert, Kecskeméti Ádám: Fehérjék bontása mikrofluidikai csipekben proteomikai alkalmazásokhoz, A Magyar Elválasztástudományi Társaság jubileumi konferenciája, 2021. október 18-20., Egerszalók, Előadások összefoglalói, 43.o., 2021
Ruben Szabó, Cynthia Nagy, Attila Gáspár: Development of an in-line enzyme reactor integrated into capillary electrophoresis system, V4 Symposium FLOW ANALYSIS & CAPILLARY ELECTROPHORESIS, Krakow, 28 June - 1 July, 2021 pg. 121, ISBN: 978-83-951195-5-2, 2021
Narmin Hamidli, Andrasi Melinda, Nagy Cynthia, Gaspar Attila: A comparison of bare silica and coated capillaries for CZE-MS analysis of intact proteins, V4 Symposium FLOW ANALYSIS & CAPILLARY ELECTROPHORESIS, Krakow, 28 June - 1 July, 2021 pg. 103, ISBN: 978-83-951195-5-2, 2021
Cynthia Nagy, Adam Kecskemeti, Attila Gaspar: Immobilized microfluidic enzymatic reactor with pillar array structure for the rapid digestionof proteins, V4 Symposium FLOW ANALYSIS & CAPILLARY ELECTROPHORESIS, Krakow, 28 June - 1 July, 2021, pg. 100, ISBN: 978-83-951195-5-2, 2021
Attila Gáspár, Cynthia Nagy, Ruben Szabó, Ádám Kecskeméti: Microfluidic enzyme reactors for fast protein digestion, V4 Symposium FLOW ANALYSIS & CAPILLARY ELECTROPHORESIS, Krakow, 28 June - 1 July, 2021, pg. 61, ISBN: 978-83-951195-5-2, 2021
Melinda Andrási, Blerta Pajaziti, Bettina Sípos, Cynthia Nagy, Narmin Hamidli, Attila Gáspár: Study of the degradation of human insulin, International Conference on Advances in Pharmaceutical Drug Development, Budapest, 15 November – 17 November, 2021, Acta Pharmaceutica Hungarica 91, 169-170, 2021, 2021
Nagy Cynthia, Kecskeméti Ádám, Gáspár Attila: Mikrofluidikai enzimreaktorok kifejlesztése proteomikai alkalmazásokhoz, Fiatal Analitikusok XXVII. Előadóülése, online, 2020. november 27., Előadások összefoglalói 8. o., 2020
Borrego, Jesús ; Naseem, Muhammad Umair ; Sehgal, Al Nasar Ahmed ; Panda, Lipsa Rani ; Shakeel, Kashmala ; Gaspar, Attila ; Nagy, Cynthia ; Varga, Zoltan ; Panyi, Gyorgy: Recombinant Expression in Pichia pastoris System of Three Potent Kv1.3 Channel Blockers: Vm24, Anuroctoxin, and Ts6, JOURNAL OF FUNGI 8 : 11 p. 1215 (2022), 2022
Hamidli, N. ; Pajaziti, B. ; Andrási, M. ; Nagy, C. ; Gáspár, A.: Determination of human insulin and its six therapeutic analogues by capillary electrophoresis – mass spectrometry, JOURNAL OF CHROMATOGRAPHY A 1678 : 16 Paper: 463351 , 9 p. (2022), 2022
Nagy, Cynthia ; Szabo, Ruben ; Gaspar, Attila: Microfluidic Immobilized Enzymatic Reactors for Proteomic Analyses—Recent Developments and Trends, MICROMACHINES 13 : 2 Paper: 311 , 19 p. (2022), 2022
Nagy, Cynthia ; Andrási, Melinda ; Hamidli, Narmin ; Gyémánt, Gyöngyi ; Gáspár, Attila: Top-down proteomic analysis of monoclonal antibodies by capillary zone electrophoresis-mass spectrometry, Journal of Chromatography Open 2 Paper: 100024 , 21 p. (2022), 2022
Szabo, Ruben ; Gaspar, Attila: Determination of Phenolic Compounds by Capillary Zone Electrophoresis-Mass Spectrometry, MOLECULES 27 : 14 Paper: 4540 , 9 p. (2022), 2022
Attila Forgacs, Zoltan Balogh, Melinda Andrasi, Adel Len, Zoltan Dudas, Nora V. May, Petra Herman, Laura Juhasz, Istvan Fabian, Norbert Lihi, Jozsef Kalmar: Mechanistic Explanation for Differences Between Catalytic Activities of Dissolved and Aerogel Immobilized Cu(II) Cyclen, APPLIED SURFACE SCIENCE 579 Paper: 152210 , 11 p. (2022), 2022
B.Pajaziti, M.Andrasi, D.Nebija, B.Pajaziti, R.Petkoska, A.Gaspar: Analysis of insulin formulation by capillary electrophoresis, Analysis of insulin f20th International Symposium and Summer School on Bioanalysis, Pécs, 24-30 June 2022, Conference Book P4, 2022
R. Szabó, A. Gáspár: Determination of phenolic compounds using capillary zone electrophoresis coupled to mass spectrometry, 20th International Symposium and Summer School on Bioanalysis, Pécs, 24-30 June 2022, Conference Book P8, 2022
Narmin Hamidli, Melinda Andrási, Blerta Pajaziti, Cynthia Nagy, Attila Gáspár: Analysis of intact proteins with capillary zone electrophoresis coupled to mass spectrometry using uncoated and coated capillaries, 20th International Symposium and Summer School on Bioanalysis, Pécs, 24-30 June 2022, Conference Book L7, 2022
Cynthia Nagy, Ruben Szabó, Róbert Huszánk, Attila Gáspár: Development and application of microfluidic immobilized enzymatic reactors, 20th International Symposium and Summer School on Bioanalysis, Pécs, 24-30 June 2022, Conference Book L8, 2022
Narmin Hamidli, Melinda Andrási, Blerta Pajaziti, Cynthia Nagy, Attila Gáspár: Intact protein analysis by capillary zone electrophoresis – mass spectrometry, 20th International Symposium and Summer School on Bioanalysis, Pécs, 24-30 June 2022, Conference Book L15, 2022
Melinda Andrási, Gyöngyi Hunya, Zsófi Sajtos, Attila Gáspár: Analysis of honey samples by capillary electrophoresis using fluorescent detection, 20th Internationa Symposium and Summer School on Bioanalysis, Pécs, 24-30 June 2022, Conference Book L16, 2022
Cynthia Nagy, Ruben Szabó, Attila Gáspár: Development of an In-Line Enzymatic Reactor for Bottom-Up Proteomic Studies, 38th International Symposium on Microscale Separations and Bioanalysis, Liége, 3-6 July 2022,, 2022
Narmin Hamidli, Melinda Andrási, Blerta Pajaziti, Cynthia Nagy, Attila Gáspár: Intact Protein Analysis by Capillary Zone Electrophoresis – Mass Spectrometry, 33rd International Symposium on Chromatography, Budapest, 18-22 September, 2022, Book of Abstract, O-54, 2022
Cynthia Nagy, Ruben Szabo, Robert Huszank, Attila Gáspár: Development of Immobilized Enzymatic Microreactors for Bottom-Up Proteomic Studies, 33rd International Symposium on Chromatography, Budapest, 18-22 September, 2022, Book of Abstract, KL-18, 2022
Narmin Hamidli, Melinda Andrasi, Blerta Pajaziti, Cynthia Nagy and Attila Gáspár: Analysis of Intact Proteins with Capillary zone Electrophoresis Coupled to Mass Spectrometry using Uncoated and Coated Capillaries, 33rd International Symposium on Chromatography, Budapest, 18-22 September, 2022, Book of Abstract, P-30, 2022
Ruben Szabó and Attila Gáspár: Determination of Phenolic Compounds using Capillary Zone Electrophoresis Coupled to Mass Spectrometry, 33rd International Symposium on Chromatography, Budapest, 18-22 September, 2022, Book of Abstract, P-92, 2022
Borrego Jesús, Naseem Muhammad Umair, Sehgal Al Nasar Ahmed, Panda Lipsa Rani, Shakeel Kashmala, Gaspar Attila, Nagy Cynthia, Varga Zoltan, Panyi Gyorgy: Recombinant Expression in Pichia pastoris System of Three Potent Kv1.3 Channel Blockers: Vm24, Anuroctoxin, and Ts6, JOURNAL OF FUNGI 8: (11) 1215, 2022
Hamidli N., Pajaziti B., Andrási M., Nagy C., Gáspár A.: Determination of human insulin and its six therapeutic analogues by capillary electrophoresis – mass spectrometry, JOURNAL OF CHROMATOGRAPHY A 1678: (16) 463351, 2022
Nagy Cynthia, Andrási Melinda, Hamidli Narmin, Gyémánt Gyöngyi, Gáspár Attila: Top-down proteomic analysis of monoclonal antibodies by capillary zone electrophoresis-mass spectrometry, Journal of Chromatography Open 2: 100024, 2022
Nagy Cynthia, Szabo Ruben, Gaspar Attila: Microfluidic Immobilized Enzymatic Reactors for Proteomic Analyses—Recent Developments and Trends (2017–2021), MICROMACHINES 13: (2) 311, 2022
Szabo Ruben, Gaspar Attila: Determination of Phenolic Compounds by Capillary Zone Electrophoresis-Mass Spectrometry, MOLECULES 27: (14) 4540, 2022
Ruben Szabo, Attila Gaspar: Determination of Phenolic Compounds using Capillary Zone Electrophoresis Coupled to Mass Spectrometry, 33rd International Symposium on Chromatography, Budapest, 18-22 Sep, 2022
Narmin Hamidli, Melinda Andrasi, Blerta Pajaziti, Cynthia Nagy and Attila Gáspár: Analysis of Intact Proteins with Capillary zone Electrophoresis Coupled to Mass Spectrometry using Uncoated and Coated Capillaries, 33rd International Symposium on Chromatography, Budapest, 18-22 September, 2022, Book of Abstract, P-30, 2022
Cynthia Nagy, Ruben Szabo, Robert Huszank, Attila Gáspár: Development of Immobilized Enzymatic Microreactors for Bottom-Up Proteomic Studies, 33rd International Symposium on Chromatography, Budapest, 18-22 September, 2022, Book of Abstract, KL-18, 2022
Narmin Hamidli, Melinda Andrási, Blerta Pajaziti, Cynthia Nagy, Attila Gáspár: Intact Protein Analysis by Capillary Zone Electrophoresis – Mass Spectrometry, 33rd International Symposium on Chromatography, Budapest, 18-22 September, 2022, Book of Abstract, O-54, 2022
Cynthia Nagy, Ruben Szabó, Attila Gáspár: Development of an In-Line Enzymatic Reactor for Bottom-Up Proteomic Studies, 38th International Symposium on Microscale Separations and Bioanalysis, Liége, 3-6 July 2022, Conference Book P036 (FP05), 2022
Gaspar Attila: CE-MS alkalmazása fehérjék meghatározásához, 52. Kromatográfiás Tanfolyam, Szeged, 2022. június 27-29., 2022
Melinda Andrási, Gyöngyi Hunya, Zsófi Sajtos, Attila Gáspár: Analysis of honey samples by capillary electrophoresis using fluorescent detection, 20th International Symposium and Summer School on Bioanalysis, Pécs, 24-30 June 2022, Conference Book L16, 2022
Narmin Hamidli, Melinda Andrási, Blerta Pajaziti, Cynthia Nagy, Attila Gáspár: Intact protein analysis by capillary zone electrophoresis – mass spectrometry, 20th International Symposium and Summer School on Bioanalysis, Pécs, 24-30 June 2022, Conference Book L15, 2022
Cynthia Nagy, Ruben Szabó, Róbert Huszánk, Attila Gáspár: Development and application of microfluidic immobilized enzymatic reactors, 20th International Symposium and Summer School on Bioanalysis, Pécs, 24-30 June 2022, Conference Book L8, 2022
Narmin Hamidli, Melinda Andrási, Blerta Pajaziti, Cynthia Nagy, Attila Gáspár: Analysis of intact proteins with capillary zone electrophoresis coupled to mass spectrometry using uncoated and coated capillaries, 20th International Symposium and Summer School on Bioanalysis, Pécs, 24-30 June 2022, Conference Book L7, 2022
R. Szabó, A. Gáspár: Determination of phenolic compounds using capillary zone electrophoresis coupled to mass spectrometry, 20th International Symposium and Summer School on Bioanalysis, Pécs, 24-30 June 2022, Conference Book P8, 2022
B.Pajaziti, M.Andrasi, D.Nebija, B.Pajaziti, R.Petkoska, A.Gaspar: Analysis of insulin formulation by capillary electrophoresis, 20th International Symposium and Summer School on Bioanalysis, Pécs, 24-30 June 2022, Conference Book P4, 2022
Andrasi, Melinda; Gyemant, Gyongyi ; Sajtos, Zsofi ; Nagy, Cynthia: Analysis of Sugars in Honey Samples by Capillary Zone Electrophoresis Using Fluorescence Detection, SEPARATIONS 10 : 3 Paper: 150 , 10 p. (2023), 2023




Back »