Investigation of plant pathogens causing decline in fruit tree plantations by molecular biology methods  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
127951
Type K
Principal investigator Várallyay, Éva
Title in Hungarian Gyümölcsfapusztulásokért felelős kórokozók vizsgálata molekuláris biológiai módszerekkel
Title in English Investigation of plant pathogens causing decline in fruit tree plantations by molecular biology methods
Keywords in Hungarian növénykórtan, metagenomika, fitoplazma, vírus, fapusztulás
Keywords in English plytopathology, metagenomics, phytoplasma, virus, decline of orchards
Discipline
Plant pathology, molecular plant pathology (Council of Complex Environmental Sciences)100 %
Panel Complex agricultural sciences
Department or equivalent Növényvédelmi Intézet (MATE) (Hungarian University of Agriculture and Life Sciences)
Participants Baráth, Dániel
Fákó, Vivien
Miloro, Fabio
Nagyné Galbács, Zsuzsanna
Preininger, Éva
Szabó, Luca Krisztina
Starting date 2018-09-01
Closing date 2023-11-30
Funding (in million HUF) 48.000
FTE (full time equivalent) 6.68
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Gyümölcsfáinkat igen sokféle kórokozó betegítheti meg. Kajszi ültetvényeink az elmúlt évek során igen nagymértékű pusztulást mutattak, amit elsősorban fitoplazmák által okozott megbetegedésnek tulajdonítanak. Az újgenerációs szekvenáláson alapuló, egyre érzékenyebb, diagnosztikai módszerekkel olyan új vírusok megjelenését detektáltuk, melyek jelenléte hazánkban, illetve kajszin nem volt ismert. A tervezett projekt célja megállapítani, hogy vajon az ültetvénypusztulás valóban a fitoplazmák jelenlétének köszönhető-e, vagy ebben szerepe van más, bakteriális, gomba, vagy virális kórokozóknak?
Az újgenerációs szekvenálások alkalmazásával történő metagenomikai vizsgálatok segítségével megállapítható, hogy az adott tünet kialakulásakor a növényben milyen kórokozók voltak jelen. A jelenlevő bakteriális és gomba populációt irányított genom szekvenálással, míg a vírusokat RNS és kisRNS szekvenálással állapíthatjuk meg. Az így leírt komplex fertőzések további elemzése, vizsgálata molekuláris biológiai módszerekkel megválaszolhatja azt a kérdést, hogy melyik kórokozó, vagy bizonyos kórokozók kombinációja alakítja ki a gazdasági károkat okozó tüneteket. Ezekkel az érzékeny diagnosztikai módszerekkel felderíthetjük a fajta gyűjteményeinkben, termő vagy akár törzsültetvényeinkben előforduló kórokozókat. A feltételezett kórokozókat modellrendszerekben vizsgálva képet kaphatunk arról, hogy milyen mechanizmussal alakítják ki a rájuk jellemző tüneteket mi a pusztulás molekuláris mechanizmusa. E részletes felmérések eredményének ismeretében lehetséges megválaszolni azt a kérdést, hogy vajon mi az oka az egyre nagyobb mértékben előforduló ültetvénypusztulásoknak.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A tervezett projekt alapvetően arra keres választ, hogy mi az egyre gyakrabban előforduló, nagymértékű kajszi/alma ültetvénypusztulás oka.
Újgenerációs szekvenálásokkal végzett metagenomikai felméréseink megválaszolják azt a kérdést, hogy a pusztuló ültetvényeken a jelenlevő fitoplazmák mellett vajon más, bakteriális, gomba, virális kórokozó előfordul-e?
A pusztulások hátterében álló folyamatok tanulmányozását három irányban szeretnénk folytatni. Új generációs szekvenáláson alapuló metagenomikai módszerekkel reprezentatív felmérést végzünk fajtagyűjteményekben, termő és törzsültetvényeken. Ezen felméréseik eredménye megmutatja azt, hogy vajon milyen kórokozók jelenléte az, amivel egyáltalán hazánkban számolnunk kell. Egyszerűsített modellrendszereink: 1/fitoplazma gént expresszáló, jellegzetes tüneteket mutató modellnövény; 2/adott kórokozóval fertőzött in vitro növények kis, reguláló RNS-einek vizsgálata; 3/adott kórokozóval fertőzött, különböző tüneteket mutató modell gazdanövény kis, reguláló RNS-einek vizsgálata, választ ad arra a kérdésre, hogy vajon a pusztulás együtt jár-e a reguláló kisRNS-ek (miRNS-ek) expressziójának megváltozásával? Pusztuló, termő ültetvényeken kijelölt felvételezési területeink fáinak kórokozóprofiljának és pusztulási dinamikájának megállapítása pedig megmutathatja azt, hogy valójában milyen kórokozók együttes jelenléte az, ami végül a fa, és így az ültetvény pusztulásához vezet.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A gyümölcsfaültetvények pusztulása komoly gazdasági probléma. Annak megállapítása, hogy milyen kórokozók állnak a pusztulás hátterében alapvetően fontos ahhoz, hogy az ültetvények pusztulását megakadályozhassuk. A kórokozók ismerete elengedhetetlen ahhoz is, hogy kiderítsük, vajon a szaporítóanyag, vagy a kórokozók terjesztéséért felelős vektorok állnak-e a terjedés hátterében. Ezen ismeretek alapján dönthető el az, hogy vajon a körültekintőbb növényvédelmi munka, vagy a szaporítóanyag alaposabb vizsgálata szükséges a pusztulás terjedésének megállításához. A fitoplazmák által okozott jellegzetes tünetek kialakulásának hátterében álló molekuláris folyamatok vizsgálata választ ad arra, hogy mi a pusztulás közvetlen oka, és így utat nyithat olyan kutatásoknak, melyek célja a pusztulás megelőzése. Pályázatunk erőssége, hogy modellrendszereken és szabadföldi ültetvényeken egymással párhuzamosan tervezzük a kórokozók diagnosztikáját, olyan csúcstechnológia alkalmazásával melynek hazai meghonosításában úttörő szerepünk volt. A termő ültetvények, törzsültetvények és fajtagyűjtemények felvételezésében együttműködő partnereink, a NAIK GYKI munkatársai nyújtanak segítséget és hozzáférést a ceglédi kajszi, az újfehértói cseresznye és meggy fajtagyűjteményekhez, törzsültetvényekhez. A termő kajszi ültetvények felvételezésében a GYÜMÖLCSÉRT – TÉSZ tagjai, míg a fitoplazma fertőzött alma ültetvény felvételezéséhez Csonka Gergely családi vállalkozása biztosítja a növényanyagot. Az egyszerűsített modellrendszerek egy része nemzetközi együttműködés keretében válik hozzáférhetővé: A fitoplazma sap11-et termelő, tüneteket mutató lúdfüvet Gabi Krczal-al, a C. p malival fertőzött és kontrol in vitro almát Wolfgang Jarausch-al (mindketten az AlPlanta - Institute for Plant Research, Neustadt Germany kutatói) együttműködve vizsgáljuk majd. A jellegzetes fitoplazma fertőzés tüneteket mutató C.roseus növényeket Assunta Bertaccini laborjával (Nicoletta Contaldo és Yuri Zambon, Bologna University) együttműködésben vizsgáljuk. A gyümölcsfa vírusok kutatóival közösen veszek részt egy nemzetközi COST konzorciumban, így a potenciális kompetítorok inkább együttműködő kollegák, mint versenytársak.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A mezőgazdaságilag fontos növények új termőhelyen való termesztése, a változó éghajlat és a szaporítóanyag nagy távolságokra való terjedése új és új kihívások elé állítja a növényvédelemmel foglalkozó szakembereket. Új tünetek, új kórokozók jelennek meg, melyek alapos ismerete feltétlenül szükséges ahhoz, hogy felmérhessük az általuk okozható kár potenciális kockázatát. Az új vírusok megjelenésének azonban nemcsak a termesztés globalizációja az oka. A molekuláris biológiai módszerek robbanásszerű fejlődésével eddig sohasem látott részletességgel állapíthatjuk meg, hogy egy adott növényben milyen kórokozók vannak jelen. Gyümölcsfáinkat igen sokféle kórokozó betegítheti meg. Ha ez a kórokozó vírus vagy fitoplazma különösen nehéz a dolgunk, hiszen ellenük bevált növényvédelmi eszközzel nem rendelkezünk. Az utóbbi években kajszi ültetvényeinket igen nagymértékű volt a pusztulás, amit elsősorban a jelenlévő fitoplazmás megbetegedésnek tulajdonítanak. Előzetes eredményeink alapján nem találtunk egyértelmű összefüggést a fitoplazma jelenléte és a fa pusztulása között. Az elmúlt években olyan vírusokat is kimutattunk a hazai kajszi ültetvényeken, melyek jelenléte eddig nem volt ismert. A tervezett kutatásban arra szeretnénk választ kapni, hogy a kórokozók: fitoplazmák, ismert és újonnan leírt vírusok, mely kombinációja az, ami egy fa és így végül az ültetvény pusztulásához vezet. A legmodernebb, újgenerációs szekvenáláson alapuló, metagenomikai módszerek használatával nemcsak azt vizsgáljuk, hogy mely kórokozó komplex az, ami a pusztulást kiváltja, hanem azt is, hogy milyen molekuláris folyamatok azok, melyek megváltozása végül a tünetek kialakulását, a pusztulást eredményezi.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Fruit trees can be infected by several pathogens. Apricot orchards of Hungary show drastic decline in the last few years which are often connected with the widespread presence of phytoplasmas. Using NGS based sensitive diagnostics methods in the last year our group detected the presence of new viruses which were not described in Hungary and even not on apricot. The aim of the current project is to determine if decline of orchards are really caused by phytoplasmas or other, bacterial, fungal or viral pathogens can have some synergistic role in this process.
Metagenomics approaches based on next generation sequencing techniques can reveal the presence of all pathogens present in the plant showing symptoms. Presence of bacteria and fungi can be disclosed by direct genome sequencing, while small RNA NGS can be used to describe viral pathogens in the investigated sample. Further investigation of the complex infections can answer the question which pathogen in which combination cause symptoms leading to severe loss in crop yields. With these new sensitive techniques we can survey not only orchards but collections of varieties and stocks. Investigation of the putative pathogens in model systems can disclose molecular mechanism behind emerging, specific symptoms and reveal complex molecular pattern of the decline.
Results of these detailed investigation will help us to identify the main causative agent of increasing decline of fruit tree orchards.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Metagenomics surveys based on next generation sequencing can answer the question if beside phytoplasmas are there any other pathogens bacterial, fungal or viral origin, present in the declining orchards.
Investigation of processes lying behind the decline would be carried out in three different directions in parallel. Next generation sequencing based metagenomics surveys will be done on orchards, and on collections of stocks and varieties. Results of these representative surveys will reveal the presence most of the presented pathogens in Hungary. Molecular characterization of simplified model systems: 1/symptomatic model plant expressing phytoplasma specific gene; 2/ investigation of small RNA pattern of in vitro phytoplasma infected plants; 3/ investigation of small RNA pattern of phytoplasma infected model host showing typical symptoms, will answer the question if the decline is connected to the gene expression changes of small regulatory RNAs (micro RNAs)? Identification of pathogen profile and the dynamics of decline of sampled declining fruit trees at different orchards will disclose us the ultimate causative reason of the decline of the tree and consequently of the plantation.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Decline of fruit trees is a big agronomic problem decreasing crop yield constantly. To prevent the decline of any orchards we have to know the causative agent of the disease. Knowing all of the presented pathogens is essential for finding out if spreading of the decline is directly connected to the presence of any vector system or the infected propagation material. Based on these finding can we decide if to stop the spread of the decline we have to use more careful plant protection methods or more sensitive diagnostics to test sanitary status of the propagation material. Revealing molecular mechanisms behind symptom development causing by phytoplasmas can open new avenues for new research aiming to stop the decline.
Our proposal is special as it plans to diagnose pathogens both at the field and on model systems using such a cutting edge technique in which introduction into Hungary our group played a crucial role. Surveying orchards, stock collections and collections of varieties of apricot plantations at Cegléd, cherry and sour cherry at Újfehértó, will be helped by our participating colleagues from the NARIC Fruit Research Institute. Apricot orchards representing different varieties belongs to a group of producers, while apple plantation infected with phytoplasma is a family runned plantation of Gergely Csonka. Investigation of simplified model systems will be available in international collaborations: A.thaliana expressing Sap11 and showing symptoms will be investigated together with Gabi Krczal, while in vitro phytoplasma infected apples will be investigated with Wolfgang Jarausch (both researchers at AlPlanta - Institute for Plant Research, Neustadt Germany). Small RNA pattern of phytoplasma infected Catharanthus roseus showing different symptoms will be determined together with Nicoletta Contaldo and Yuri Zambon, researhers at the Bologna University in Assunta Bertaccini’s lab. We participate in a COST action where we work together with researchers, working on viral infection of fruit trees, who became more likely collaborators than competitors.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Plant protection scientists have to face with new and new challenges because climate changes, crops are produced at new habitats, and propagation material can be distributed for long distances. New symptoms, new pathogens are emerging and without detailed knowledge about them we cannot assess the potential risk caused by them. Globalized marketing of crops is not the only reason of new emerging viruses. Fast development in molecular biology based methods make us possible to describe all of the presenting pathogens in a particular plant in never expected details. Fruit trees can be infected with different pathogens. If this pathogen is a phytoplasma or a virus our situation is more difficult as against these pathogens we don’t have an effective plant protection method. Apricot orchards in Hungary show drastic decline in the last few years which are often connected with the widespread presence of phytoplasmas.
Based on our preliminary results we couldn’t find any correlation between the presence of the phytoplasma and the appearing decline. Moreover in the last years in apricot orchards we could detect new emerging viruses never described in Hungary before. In this current project we would like to answer the question what combination of phytoplasmas, known and emerging viruses leads to the decline of the tree and the plantation.
Using cutting edge new next generation sequencing based metagenomics studies we will not only investigate the pathogen complexes leading to the decline, but also describe molecular mechanism which changes lead to development of symptoms and decline of the plantation.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Kutatásunk során az ország különböző részein található kajszibarack-, őszibarack-, alma-, cseresznye- és meggyültetvényeket viromját határoztuk meg, a csoport által optimalizált kis RNS HTS módszerrel. Ennek eredményeként nemcsak az országban ismert, ezeket a fajokat tudottan fertőző vírusokat találtuk meg, hanem 8 olyan vírust és 2 olyan viroidot is, amelyek jelenlétét Magyarországon, vagy a vizsgált növényen még nem írták le: a nektarin stem pitting asszociált vírust, őszibarack luteovirust és őszibarack látens mozaik viroidet őszibarackban, a Citrus concave gum asszociált vírust, az alma luteovirust, az alma rubbery wood asszociált vírust és az alma hammerhead viroidot almában, a cseresznyevírus A-t, a Prunus virus F-et cseresznéyben és meggyben, és a Prunus virus I-t Clematisban. A kimutatott vírusok szekvenciáinak filogenetikai elemzése arra utal, hogy a fertőzés fő forrása a szaporítóanyag. A fitoplazmával fertőzött modellnövények és gyümölcsfák metagenomikai vizsgálata azt mutatta, hogy a tünetek általában korreláltak a fitoplazma jelenlétével és koncentrációjával, és nem mutattak összefüggést a vírusok, baktériumok és gombák jelenlétével. A pályázat eredményeként 8 angol és 2 magyar nyelvű közleményt publikáltunk. Nemzetközi konferenciákon 4, országos konferenciákon 13 szóbeli előadást tartottunk, nemzetközi konferenciákon 7, országos konferenciákon 4 posztert mutattunk be. A projekt 1 DSc, 1 PhD, 1 posztgraduális, 4 MSc és 2 BSc dolgozatot támogatott.
Results in English
Apricot, peach, apple, cherry and sour cherry orchards at different part of the country were surveyed, and their viromes using small RNA HTS, which method was optimised. As a result, we found not only viruses known to be present in the country and infecting these species, but 8 viruses and 2 viroids which presence in Hungary, or not even on the investigated plant had been described: Nectarine stem pitting associated virus, peach luteovirus and peach latent mosaic viroid in peach, Citrus concave gum associated virus, apple luteovirus, apple rubbery wood associated virus and apple hammerhead viroid in apple, cherry virus A, Prunus virus F in cherry and sour cherry, Prunus virus I in Clematis. Phylogenetic analysis of the sequences of the detected viruses suggest that the main source of the infection is the propagation material. Metagenomic investigation of phytoplasma infected model plants and fruit trees showed that the symptoms usually correlated with the phytoplasma presence and concentration, no correlation was found between the presence of viruses, bacteria and fungi and the decline or symptoms on the tree. As a result, we published 8 papers in English and 2 papers in Hungarian. We had 4 oral presentations at international, and 13 at national conferences, presented 7 posters at international and 4 at national conferences. The project supported 1 DSc, 1 PhD, 1 postgraduate, 4 MSc and 2 BSc thesises.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=127951
Decision
Yes





 

List of publications

 
Yuri Zambon, Nicoletta Contaldo, Assunta Bertaccini, Eva Varallyay: Small RNA profiling of aster yellows infected Catharanthus roseus plants., Phytopathogenic Mollicutes, vol9, no1, 2019
Salamon, P.; Nagyne-Galbacs, Z.; Demian, E.; Achs, A.; Alaxin, P.; Predajňa, L.; Agyemang, E.D.; Desiderio, F.; Takacs, A.P.; Menzel, W.; Skoric, D.; Glasa, M.; Varallyay E.: Clematis vitalba Is a Natural Host of the Novel Ilarvirus, Prunus Virus I., Viruses, 2023
Jaksa-Czotter, N., Nagyné Galbács, Z., Jahan, A., Demián, E., Várallyay, É.: Viromes of Plants Determined by High-Throughput Sequencing of Virus-Derived siRNAs, Viral Metagenomics. Methods in Molecular Biology, vol 2732, 2023
Contaldo, N.; Zambon, Y.; Galbacs, Z.N.; Miloro, F.; Havelda, Z.; Bertaccini, A.; Varallyay, E.: Small RNA Profiling of Aster Yellows Phytoplasma-Infected Catharanthus roseus Plants Showing Different Symptoms., Genes 2023, 14, 1114., 2023
Várallyay, E.; Přibylová, J.; Galbacs, Z.N.; Jahan, A.; Varga, T.; Špak, J.; Lenz, O.; Fránová, J.; Sedlák, J.; Koloniuk, I.: Detection of Apple Hammerhead Viroid, Apple Luteovirus 1 and Citrus Concave Gum-Associated Virus in Apple Propagation Materials and Orchards in the Czech Republic and Hun, MDPI Viruses 2022, 14, 2347. https://doi.org/10.3390/v14112347, 2022
Nagyné Galbács Zsuzsanna, Almash Jahan, Várallyay Éva: Újonnan felfedezett vírusok és viroid jelenlétének felmérése magyarországi almaültetvényeken, Növényvédelem, 83 [N.S.58]:11, 473-483., 2022
Koloniuk, I.; Matyášová, A.; Brázdová, S.; Veselá, J.; Přibylová, J.; Várallyay, E.; Fránová, J.: Analysis of Virus-Derived siRNAs in Strawberry Plants Co-Infected with Multiple Viruses and Their Genotypes., Plants 2023, 12, 2564. https://doi.org/10.3390/plants12132564, 2023
Almash Jahan, Zsuzsanna Nagyne Galbacs, Eva Várallyay: Unveiling viruses and viroid in apple germplasm and orchards in Hungary using high throughput sequencing, Book of Abstract, 25th International Conference of ICVF, 2023
Desiderio, Francesco, Galbács Nagyné, Zsuzsanna, Várallyay, Éva: Investigating the presence and distribution of PrVF in Hungarian sour and sweet cherry., Book of Abstract, 25th International Conference of ICVF, page 52, 2023
Francesco Desiderio, Zsuzsanna Nagyné Galbács, Éva Várallyay: Prunus virus F is widespread in Hungarian sour cherry orchards., Book of abstract International ADvances in Plant Virology 2022, page 78, 2022
Francesco Desiderio, Zsuzsanna Nagyné Galbács and Éva Várallyay: New player in the field: Prunus virus F is present and spread in Hungarian cherry orchards, Program of the XXXII. Keszthelyi Növényvédelmi Fórum, 2023
Francesco Desiderio, Zsuzsanna Nagyné Galbács, Éva Várallyay: The detection of Prunus virus F and its distribution in Hungarian sour cherry orchards, The abstarct book of MADOSZ Conference, 2023
Pál Salamon, Evans Duah Agyemang, Francesco Desiderio, Emese Demian, Zsuszsanna Nagyné-Galbács, Andras Takacs, Eva Varallyay: Clematis vitalba is an alternative host plant of Prunus virus I., Book of Abstract, 25th International Conference of ICVF, page 59, 2023
Luca Krisztina Szabó, Francesco Desiderio, Éva Preininger,, Éva Várallyay: The effect of in vitro chemotherapy and heat treatment used for virus elimination from stone fruit species., FIBOK 2022 április 11-12, Gödöllő, Hungary, 2022
Evans Duah Agyemang, Francesco Desiderio, Emese Demian, Andras Takacs, Pal Salamon, Eva Varallyay:: Egy cseresznyét fertőző vírus kimutatása tünetes iszalagon., XXXI. Keszthelyi Növényvédelmi Fórum, 2022. január 19-21, 2022
Daniel Barath, David Czako, Rozalia Zsovakne-Hangyal, Tunde Varga, Aliz Furton, Mohammad Omran, Klara Nyerges and Eva Varallyay: Comparison of biotest and smallRNA NGS as a virus diagnostics method on fruit trees., abstract book Final Meeting of COST-DIVAS Action: HTS Technologies for the study and diagnostic of plant viruses, Liège (Belgium) 26th to 30th November 2018., 2018
BARÁTH DÁNIEL, JAKSA-CZOTTER NIKOLETTA, VARGA TÜNDE, BÜKKI ALEXANDRA, BALÁSSY JÚLIA, OLÁH BEATRIX, SZABÓ LUCA, KIRILLA ZOLTÁN, BALÁSSY JÚLIA, PREININGER ÉVA és VÁRALLYAY ÉVA: Kajszi és őszibarack ültetvény vírusdiagnosztikai vizsgálata kis RNS-ek újgenerációs szekvenálásával, 65. NTN összefoglalók, 2019
Dániel Baráth, Nikoletta Jaksa-Czotter, Tünde Varga, Luca Szabó, Zoltán Kirilla, Éva Preininger, Éva Várallyay: VIROME OF HUNGARIAN PEACH PLANTATIONS IDENTIFIED BY SMALL RNA NGS, abstract book of LIFE Nemzetközi Élettudományi Konferencia, Eger, 2019 március 29-31., 2019
Yuri Zambon, Nicoletta Contaldo, Assunta Bertaccini, Eva Varallyay: Small RNA profiling of aster yellows infected Catharanthus roseus plants., Phytopathogenic Mollicutes, vol9, no1, 2019
Almash Jahan, Daniel Barath, Nandor Majercsik, Tünde Varga, Nikoletta Jaksa-Czotter, Éva Várallyay: Small RNA HTS revealed the presence of CCGaV and AHVd in apple trees in Hungary, Advances in Plant Virology, Rome, 2019
Nagyné Galbács Zsuzsanna, Baráth Dániel, Várallyay Éva: Fapusztulások okainak kivizsgálása alma és kajszi ültetvényekben, MBK Napok, 2019
Almash Jahan, Baráth Dániel, Majercsik Nándor, Varga Tünde, Jaksa-Czotter Nikoletta és Várallyay Éva: Small RNA HTS revealed the presence of CCGaV and AHVd in apple trees in Hungary, MBK Napok, 2019
Almash Jahan, Baráth Dániel, Nagyné Galbács Zsuzsa, Varga Tünde, Jaksa-Czotter Nikoletta és Várallyay Éva: Magyarországon eddig nem detektált vírusok jelenlétének kimutatása almaültetvényeken, 66. Növényvédelmi Tudományos Napok, Budapest, 2020 február 18-19, 2020
Nagyné, Galbács Zsuzsanna és Várallyay Éva: Investigation causative agents of tree decline in apricot and apple orchards in Hungary, FIBOK 2020, 2020
Baráth Dániel, Jaksa-Czotter Nikoletta, Varga Tünde, Várallyay Éva: Őszibarackfák vírusdiagnosztikai vizsgálata kis RNS-ek szekvenálásával, Növényvédelem, 2020
Nagyné Galbács Zsuzsanna, Almash Jahan, Varga Tünde, Baráth Dániel, Jaksa-Czotter Nikoletta, Várallyay Éva: Új vírusok és viroid detektálása almaültetvények virológiai vizsgálata során, MBK Napok olnine, 2020
Agyemang, Evans Duah, Desiderio, Francesco, Emese Demian, Andras Takacs, Pal Salamon, Eva Varallyay: Searching for the causative agent of a viral-like symptom in Clematis vitalba, Forum For young RNA Investigators (online conference), 2020
Agyemang, Evans Duah, Desiderio, Francesco, Emese Demian, Andras Takacs, Pal Salamon, Eva Varallyay: Putative Ilarvirus found in Clematis vitalba showing virus-like symptoms, XXIV. Tavaszi Szél Konferencia, 2020
Agyemang, Evans Duah, Desiderio, Francesco, Emese Demian, Andras Takacs, Pal Salamon, Eva Varallyay: Searching for the causative agent of a viral-like symptom in Clematis vitalba, Forum For young RNA Investigators (online conference), 2021
Várallyay Éva: Növényeket fertőző vírusok gazdanövényre gyakorolt hatásának vizsgálata, diagnosztikája és felhasználása a molekuláris biológiában, MTA doktori, 2021
Barath Dániel: Kajszi és őszibarack fajták vírusdiagnosztikai vizsgálata új generációs szekvenálással, MATE BTDI, 2021
Evans Duah Agyemang, Francesco Desiderio, Emese Demian, Andras Takacs, Pal Salamon, Eva Varallyay: Symptom on Clematis vitalba could be a reason for an infection with Prunus virus I., Hungarian Molecular Life Science Conference, 2021 november 5-7, Eger., 2021
Francesco Desiderio, Evans Duah Agyemang, Andras Takacs, Eva Varallyay: Prunus virus F is present in Hungarian sour cherries,, Hungarian Molecular Life Science Conference, 2021 november 5-7, Eger., 2021
Francesco Desiderio, Evans Duah Agyemang, Emese Demian, Andras Takacs, Pal Salamon, Eva Varallyay: Symptoms on Clematis vitalba can be a reason of Prunus virus I infection., GBI Napok, Gödöllő, 2021, December 14-15., 2021
Dániel Barát, Nikoletta Jaksa-Czotter, Tünde Varga, Éva Varallyay: Viromes of Hungarian Peach Trees Identified by High-Throughput Sequencing of Small RNAs, MDPI Plants 2022, 11, 1591., 2022
Jaksa-Czotter, Nikoletta, Várallyay, Éva:: Does growing fruit trees in isolator house affect the detectability of their virus infection?, FIBOK 2022 április 11-12, Gödöllő, Hungary, 2022
Nagyné Galbács, Zsuzsanna, Yuri Zambon, Nicoletta Contaldo, Várallyay, Éva: Small RNA profiling of aster yellows infected Catharanthus roseus and apple proliferation phytoplasma infected apple plants., FIBOK 2022 április 11-12, Gödöllő, Hungary, 2022
Jahan Almash, Zsuzsanna Nagyne Galbacs and Varallyay Eva:: Analysis of molecular variability of apple hammerhead viroid found in different apple cultivars, FIBOK 2022 április 11-12, Gödöllő, Hungary, 2022
Desiderio Francesco, Galbacs Nagyné Zsuzsanna, Varallyay Éva: New Putative Viruses in Hungarian Sour Cherry Genebank Collection, FIBOK 2022 április 11-12, Gödöllő, Hungary, 2022





 

Events of the project

 
2023-10-25 16:37:03
Résztvevők változása
2019-11-05 17:54:44
Résztvevők változása




Back »