Discrimination of natural and anthropogenic events by the joint analysis of seismic and infrasound data  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
128152
Type K
Principal investigator Bondár, István
Title in Hungarian Természetes és mesterséges eredetű események elkülönítése szeizmikus és infrahang adatok együttes analízisével
Title in English Discrimination of natural and anthropogenic events by the joint analysis of seismic and infrasound data
Keywords in Hungarian infrahang, robbantás, földrengés, szeizmo-akusztikus események, esemény azonosítás
Keywords in English infrasound, explosion, earthquake, seismo-acoustic events, event discrimination
Discipline
Geophysics, Physics of the Lithosphere, Seizmology (Council of Complex Environmental Sciences)100 %
Ortelius classification: Geophysics
Panel Earth sciences 1
Department or equivalent Institute for Geological and Geochemical Research (Research Centre for Astronomy and Earth Sciences)
Participants Czanik, Csenge
Czecze, Barbara
Kalmár, Dániel
Marótiné Kiszely, Márta
Mónus, Péter
Pásztor, Marcell Sebestyén
Süle, Bálint
Starting date 2018-09-01
Closing date 2023-08-31
Funding (in million HUF) 35.380
FTE (full time equivalent) 21.07
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A légkörben terjedő infrahanghullámok tanulmányozása egy fiatal tudományterület, amely nagy tudományos és társadalmi jelentőséggel bír. Az Átfogó Atomcsendszerződés Szervezete egy globális infrahangállomás-hálózatot működtet légköri nukleáris robbantások megfigyelése céljából. Az Atmospheric dynamics Research Infrastructure in Europe (ARISE) egy kutatási infrastruktúra projekt a H2020 program támogatásában. Tagjai közt több mint 25 európai egyetem és kutatóintézet szerepel. Az ARISE célja egy új, soha nem látott térbeli és időbeli felbontással rendelkező háromdimenziós kép alkotása a troposzférában, sztratoszférában és mezoszférában előforduló légköri zavarokról, vulkánoktól, viharoktól, ciklonoktól és nagyskálájú légköri hullámoktól (pl. árapály, planetáris hullámok) származó infrahangjelek segítségével. Az ARISE mérései hozzájárulnak a klíma- és időjárás-előrejelzési modellek javításához, a középső légkör megfigyeléséhez, illetve a természeti katasztrófák – pl. távoli vulkánkitörések – megfigyeléséhez.
Az MTA CSFK GGI 2016-ban csatlakozott az ARISE programhoz. Szintén 2016-ban 88 millió forintot nyertünk egy akadémiai kiemelt infrastruktúra-pályázaton az első magyarországi infrahangállomás létesítésére. Az állomás Piszkés-tetőn került kiépítésre, ahol már működik egy szeizmológiai állomás is. Az infrahangállomás 2017 júniusában kezdte meg működését. Alapvető célunk az infrahangkutatás meghonosítása Magyarországon. Jelen pályázat keretein belül a szeizmikusan regisztrált földrengések és ipari robbantások automatikus elkülönítését tervezzük megvalósítani új módszerek fejlesztésével az infrahang- és szeizmológiai adatok együttes elemzésére.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Magyarország szeizmicitása mérsékelt, a szeizmikusan regisztrált események több mint egyharmadát antropogén események (pl. bányarobbantások) alkotják. A terület természetes szeizmicitásának tanulmányozásához és a megbízható szeizmikus kockázatbecsléshez elkerülhetetlen a robbantások azonosítása és a természetes földrengésektől való elkülönítése. Jelenleg az MTA CSFK GGI adatfeldolgozási rutinjában nem szerepel ez a különválasztás. Mivel a robbantások forrásmechanizmusa különbözik a földrengésekétől, az általuk keltett hullámformák is különböznek formájukban, spektrumukban és a keltett P- és S-hullámok amplitúdóarányában. A robbantások nemcsak szeizmikus hullámokat generálnak, hanem a lökéshullám a légkörben is terjed infrahanghullámok formájában és nagy távolságokra eljut. A piszkés-tetői infrahangállomást egy már működő szeizmológiai állomással azonos helyre telepítettük, így a jól megalapozott szeizmológiai módszerek kiváló kiegészítője lesz az infrahangot jellemzően nem keltő földrengések és az infrahangot keltő robbantások rutinszerű elkülönítésére. A bányák némelyikétől kapunk jelentéseket a robbantásokról. Ezek az ismert referencia-események alkotják majd a tanító halmazt az új elkülönítési eljárások kidolgozásához, teszteléséhez és validálásához. Az ismert mesterséges forrásokból származó infrahangadatok elemzése hozzájárul a detektáló módszerek optimalizálásához és a detektált infrahangjelek terjedésének megértéséhez. Egy PhD munka és az együttműködés a francia Atomenergia Bizottság (CEA) elismert szakembereivel az infrahangkutatás diszciplínájának magyarországi megalapozását szolgálja.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az infrahangkutatás egy új tudományos diszciplína, amely az Átfogó Atomcsendszerződés Szervezete (CTBTO) révén nyert teret az utóbbi évtizedekben. A CTBTO egy globális infrahangállomás-hálózatot épít, amely a légköri nukleáris robbantások észlelésére szolgál. Az infrahanghullámok az emberi fül számára nem hallható hullámok, amelyeket természetes és mesterséges források is kelthetnek, és hangsebességgel tejednek az atmoszférában. A különböző légköri rétegek és a felszín között többször visszaverődve nagy távolságokra is eljutnak, minimális csillapodás mellett. A H2020 program támogatásában működő ARISE projekt ezt a tulajdonságot használja ki a földi légkör tanulmányozására, részben tudományos célokra (légkördinamika, klímakutatás, időjárás-előrejelzési modellek), részben pedig természeti veszélyforrások monitorozására. Az ARISE vezető szervezete a francia Atomenergia Bizottság (CEA). A CEA munkatársai a légköri jelenségek, illetve az infrahangterjedés elismert szakemberei, 40 év kutatási tapasztalattal a nukleáris robbantások megfigyelésében.
Az MTA CSFK GGI 2016-ban csatlakozott az ARISE programhoz, miután az MTA 88 millió forinttal támogatta az első magyarországi infrahangállomás létesítését. Csapatunk egyik tagja részt vett az infrahangadatok feldolgozásáról szóló továbbképzésen a CTBTO-nál és a CEA-nál. Szeizmológusként az első célunk az infrahangtechnológiával, hogy egy új módszert fejlesszünk ki a természetes és antropogén események elkülönítésére a szeizmológiai és infrahangadatok együttes elemzésével. Az MTA CSFK GGI jelenleg nem azonosítja rutinszerűen a robbantásokat, ezért a földrengéskatalógus mesterséges eredetű eseményekkel szennyezett. Gépi tanulás technikákat alkalmazunk, hogy a földrengések és robbantások automatikus diszkriminációját megvalósítsuk. Mivel a Magyarországon regisztrált szeizmikus események egyharmada mesterséges, a projekt alapvető fontosságú megbízható földrengés-veszélyeztetettségi modellek alkotásához. Míg a mesterséges és természetes események megkülönböztetése önmagában is egy fontos kutatás, pályázatunkat az első lépésnek tekintjük az infrahangkutatás hazai megalapozása felé. Az új diszciplína sikeres meghonosítását a CEA szakembereivel való közös munka biztosítja.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Az ARISE egy kutatási infrastruktúra projekt a H2020 program támogatásában. Tagjai közt több mint 25 európai egyetem és kutatóintézet szerepel. Az MTA CSFK GGI 2016-ban csatlakozott a programhoz. Az MTA 88 millió forinttal támogatta az első magyarországi infrahangállomás létesítését. Mint az első ilyen állomás az országban, nélkülözhetetlen eleme lesz az európai infrahangállomás-hálózatnak. Mivel hazánkban még nem folytak infrahanggal kapcsolatos kutatások, jelen pályázat egyik célja az új diszciplína meghonosítása. Egy PhD-munka és a francia Atomenergia Bizottság szakembereivel való együttműködés a tudományterület hazai megalapozását szolgálja, és növeli a magyar tudomány versenyképességét.
A Magyarországon regisztrált szeizmikus események csaknem 35%-át mesterséges események alkotják, ezért a terület geodinamikai folyamatainak tanulmányozásához és a megbízható földrengés-veszélyeztetettségi becslésekhez elengedhetetlen a természetes és mesterséges események megkülönböztetése. A robbantások nemcsak szeizmikus hullámokat generálnak, hanem akusztikus jeleket is, amelyek a légkörben terjednek infrahanghullámok formájában. Ezeket a jeleket a forrástól nagy távolságra is lehet érzékelni infrahangállomások segítségével, és ezek az adatok a szeizmikus regisztrátumokkal kombinálva alkalmasak a robbantások azonosítására. Pályázatunk célja egy új módszer fejlesztése a földrengések és robbantások automatikus elkülönítésére infrahang- és szeizmikus adatok együttes elemzésével.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The study of infrasound waves propagating in the Earth's atmosphere is a young discipline with potentially large scientific and societal impacts. The Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO) operates a global infrasound station network to monitor atmospheric nuclear explosions. In Europe, the Atmospheric dynamics Research Infrastructure in Europe (ARISE) project is a collaborative infrastructure Design Study project funded by the H2020 European Commission. It includes more than 25 institutes and universities from Europe and the Mediterranean region. ARISE aims to provide a new 3D image of atmospheric disturbances in the troposphere, stratosphere and mesosphere using infrasonic disturbances from volcanoes, thunderstorms, cyclones, up to large-scale atmospheric waves as tides and planetary waves with unprecedented spatiotemporal resolution. ARISE measurements will be used for improving stratosphere-resolving climate and weather forecasting models, for monitoring middle atmosphere climate, for civil applications related to monitoring of naturals hazards such as distant instrumented volcanoes.
The MTA CSFK GGI has joined ARISE as an associate member in 2016. The same year we have been awarded 88 MFt for an MTA research infrastructure proposal to establish the first infrasound array in Hungary. The infrasound array is colocated with a seismological station in Piszkés-tető and began operations in June 2017. Our objective is to introduce infrasound research in Hungary. This proposal focuses on the automatic discrimination of earthquakes and industrial explosions by developing new methodologies for the joint analysis of seismic and infrasound records.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Hungary is characterized by moderate seismicity where more than a third of the seismically recorded events are anthropogenic events, such as quarry blasts and mine explosions. Hence, to study the natural seismicity of the country and produce reliable seismic hazard estimates, it is important to identify and separate natural events from anthropogenic ones. Currently MTA CSFK GGI does not routinely discriminate between these two types of events. Because explosions have different source mechanism from earthquakes, they generate waveforms that differ in frequency content, shape, spectra and the amplitude ratio of excited P and S seismic waves. Explosions not only generate seismic waves, but the shock wave propagates to large distances in the atmosphere in the form of infrasound waves. The infrasound array in Piszkés-tető was intentionally designed so that it is colocated with a seismic station. Combined with well-established seismic discrimination techniques, the infrasound records will help us to routinely distinguish earthquakes (that typically do not generate infrasound) from explosions (that do). Some (but not all) mines report us their blasts. These events will serve as ground truth and create a training set to develop, test and validate our methodologies for joint analysis of seismic and infrasound data. Infrasound from known artificial sources can be used to optimize detection methods and to understand the effects of propagation on detected infrasound signals. Supporting a PhD work and collaboration with leading experts from the Atomic Energy Commission (CEA), France will allow us to establish expertise in Hungary in the new discipline of infrasound research.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Infrasound research is a relatively new discipline driven by the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty that employs a global network of infrasound arrays to monitor atmospheric nuclear explosions. Infrasonic waves are generated by both natural and man-made sources and they propagate in the atmosphere at the speed of sound at frequencies that are inaudible to the human ear (below 20 Hz). They can propagate over long distances by multiple reflections on the various atmospheric layers and on the ground with little attenuation. The H2020-funded ARISE project exploits this feature to study the Earth's atmosphere, with the aim of both fundamental research (atmospheric dynamics, climate and weather forecasting models) and civil applications (monitoring natural hazards). The lead agency of ARISE is the French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA). The expertise of CEA in atmospheric phenomena, and in particular infrasonic wave propagation, is based on over 40 years of research concerning the detection of nuclear explosions.
The MTA CSFK GGI joined the ARISE in 2016, and the MTA awarded 88 MFt to deploy the first infrasound array in Hungary. One of our team members has already received training in infrasound processing both at the CEA and the CTBTO. Coming from seismology, our first take on infrasound technology is the discrimination of natural and anthropogenic events by developing new methodologies for the joint analysis of seismic and infrasound data. Note that the MTA CSFK GGI does not routinely identifies explosions, therefore the earthquake bulletin is contaminated with anthropogenic events. We shall apply machine-learning techniques for the automatic discrimination between earthquakes and explosions. Since anthropogenic events represent more than a third of the seismicity of Hungary, the project is vital for producing reliable earthquake hazard models. While reliably and routinely distinguishing man-made events from natural ones is a relevant project on its own, we see our proposal as the first step to establish the new discipline of infrasound studies in Hungary. Collaboration with CEA will ensure the successful introduction of infrasound research in Hungary.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The ARISE project is a collaborative infrastructure Design Study project funded by the H2020 European Commission. More than 25 institutes and universities are involved in the project. The MTA CSFK GGI has been an associate member since 2016. The MTA awarded the institute 88 MFt to create research infrastructure by deploying the first infrasound array in Hungary. The Piszkés-tető infrasound array, being the first such station in Hungary represents a vital contribution to the European infrasound network. So far no infrasound research has been carried out in Hungary. One of the objectives of this proposal is to introduce this new discipline to Hungary. Supporting a PhD work and collaboration with leading experts from the Alternative Energies and Atomic Energy Commission, France will help us to establish expertise in the field, thus increasing the competitiveness of Hungarian science.
Some 35% of the seismicity in Hungary consists of man-made events. Thus, to study the geodynamic processes and the tectonics of the country and provide accurate seismic hazard estimates, it is essential to distinguish natural events from anthropogenic ones. Quarry blast and explosions not only generate seismic waves, but also acoustic waves that propagate in the atmosphere as infrasound signals. Such infrasonic waves can travel to large distances. Infrasound arrays are designed to detect such signals, therefore their records, together with the seismic recordings, can be used to identify explosions. The objective of the proposal is to develop new methodologies for the automatic discrimination between earthquakes and explosions by the joint analysis of seismic and infrasound data.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A motivációnk az infrahang kutatás hazai bevezetése volt a természetes és mesterséges események elkülönítésével szeizmikus és infrahang adatok segítségével. A pontos helymeghatározáshoz, ami alapvető a diszkriminációhoz, az iLoc algoritmust alkalmazzuk, ami lehetővé teszi a szeizmikus és infrahang adatok együttes használatát. Megmutattuk, hogy az infrahang azimut mérések jelentősen növelik a helymeghatározás pontosságát. Recens szeizmikus aktivitást fedeztünk fel a Móri árokban. Állandó állomások, valamint az oda telepitett 3 ideiglenes állomás adatait és a subspace detektort használva olyan földrengés rajokat is detektálni tudtunk, amik szabad szemmel nem láthatók a szeizmogrammokon. Egy-állomásos szeizmikus diszkriminációs kritériumokat határoztunk meg, amely a lokális robbantásokat és földrengéseket 95%-os pontossággal különíti el. Gépi tanulási algoritmusokat tanítottunk meg robbantások, viharok és a Mátrai hőerőmű infrahang jeleinek elkülönítésére, és 97%-os megbízhatósággal azonosítottuk őket. Megalapítottuk a Kelet és Közép Európai Infrahang Hálózatot (CEEIN), ami jelentősen növeli az európai infrahang hálózat detekciós képességét. Azonosítottuk a koherens zaj forrásokat (Észak-Atlanti mikrobaromok), és a magasabb frekvenciás antropogén zajforrásokat. Kiadjuk a Magyar Szeizmo-Akusztikus Bulletint és a CEEIN bulletint, melyek bolidákat, bányarobbantásokat, robbanásokat és Ukrajna orosz ágyúzását és rakéta támadásait tartalmazzák.
Results in English
Our motivation was the introduction of infrasound research to Hungary by discriminating between natural and anthropogenic sources using seismic and infrasound data. Accurate event locations are prerequisite for event discrimination. The iLoc algorithm allows the use of seismic and infrasound data in the location. We have shown that adding the infrasound back-azimuth measurements to the seismic location problem significantly increases the location accuracy. We discovered recent seismic activity in the Mór Graben. Using data from a 3-station temporary deployment and permanent networks, with the subspace detector we could detect swarm events that cannot be seen on the seismograms by the naked eye. We developed single-station seismic discrimination criteria that separates local earthquakes and explosions with 95% success rate. We trained machine learning algorithms to distinguish quarry blasts, storms, and the Mátra power plant. We were able to classify infrasonic events with 97% accuracy. We established the Central and Eastern European Infrasound Network. CEEIN has significantly improved the detection capability of the European infrasound network. We identified coherent noise sources such as microbaroms from the North Atlantic. High-frequency coherent noise is generated by anthropogenic sources. We publish the Hungarian Seismo-Acoustic Bulletin and the CEEIN bulletin. These include bolides, quarry blasts, explosions, and Russian shelling and missile attacks in Ukraine.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=128152
Decision
Yes





 

List of publications

 
Bondár, I., T. Šindelářová, D. Ghica, U. Mitterbauer, A. Liashchuk, C. Neagoe, M. Pásztor, J. Baše, J. Chum, C. Ionescu, B. Czecze, A. Le Pichon: CEEIN: The Central and Eastern European Infrasound Network,, IUGG 28th General Assembly, Berlin, Germany, S02p-117, 2023
Bondár I., M. Pásztor, M. Kiszely, P. Mónus, C. Czanik, B. Czecze,: Hungarian Seismo-Acoustic Bulletin 2022, ed: I. Bondár, ISSN: 2676-7902, Institute for Geological and Geochemical Research, Research Centre for Astronomy and Earth Sciences, ELKH Budapest and Kövesligethy Radó Seismological Observatory, Instit, 2023
42. Bondár, I., T. Šindelářová, D. Ghica, U. Mitterbauer, A. Liaschuk, C. Neagoe, M. Pásztor, J. Baše, J. Chum, C. Ionescu, C. Czanik, D. Topál, A. Le Pichon: The Central and Eastern European Infrasound Network, CTBT: Science and Technology Conference 2023, 19-23 June 2023, Vienna, Austria, P2.3-189, 2023
Czecze B., D. Kalmár, M. Kiszely, B. Süle, L. Fodor: Earthquake swarms near the Mór Graben, Pannonian Basin (Hungary); implication for neotectonics, J. Seismology, under review, 2023
Czecze, B., D. Kalmár, M. Kiszely, B. Süle, L. Fodor: Comparison of earthquake swarm detection methods: Case study at Mór Graben, Hungary, EGU General Assembly 2023, Vienna, Austria, 23–28 Apr 2023, EGU23-9610, 2023
Kalmár, D., L. Petrescu, G. Hetényi, J. Stipčević, A. Balázs, I. Bondár, J.I. Kovács: The lithospheric structure of the Alpine-Pannonian-Carpathians-Dinarides system: Inferences from P and S receiver function analyses, IUGG 28th General Assembly, Berlin, Germany, IUGG23-0673, 2023
Kalmár, D., L. Petrescu, G. Hetényi, J. Stipčević, A. Balázs, I. Bondár, IJ Kovács, and the AlpArray and PACASE Working Groups: Receiver function analysis in the circum-Pannonian region: Results and Plans, AdriaArray Workshop 2023, April 3-5, Dubrovnik, Croatia, 2023
Pásztor, M., C. Czanik, I. Bondár: A Single Array Approach for Infrasound Signal Discrimination from Quarry Blasts via Machine Learning, Remote Sensing, 15, 1657, 2023
Pásztor, M., I. Bondár: Infrasound signal discrimination using machine learning, CTBTO Infrasound Technology Workshop 2022 (ITW2022), Ponte Delgada, Azores, Portugal, January 20 - February 3, 2023, 2023
Pásztor, M., I. Bondár: Machine learning approach for automatic infrasound signal classification, IUGG 28th General Assembly, Berlin, Germany, IUGG23-2618, 2023
Pásztor, M. and I. Bondár: Automatic Event Discrimination with Machine Learning Techniques at the Piszkés-tető Infrasound Array, Hungary, CTBT: Science and Technology Conference 2023, 19-23 June 2023, Vienna, Austria, P3.5-327, 2023
Bondár I, Kalmár D, Czecze B, Kiszely M: Földrengésrajok a Móri-árokban, MAGYAR GEOFIZIKA 63: pp. 13-21., 2022
Bondár I, Šindelářová T, Ghica D, Mitterbauer U, Liashchuk A, Baše J, Chum J, Czanik C, Ionescu C, Neagoe C, Pásztor M, Kouba D, Le Pichon A.: The Central and Eastern European Infrasound Network Bulletin, In: EGU General Assembly 2022, online, 23-27 May 2022, European Geosciences Union (EGU) (2022) EGU22-3503, 2022
Bondár I, Šindelářová T, Ghica D, Mitterbauer U, Liashchuk A, Baše J, Chum J, Czanik Cs, Ionescu C, Neagoe C, Pásztor M, Le Pichon A: Central and Eastern European Infrasound Network: contribution to infrasound monitoring, GEOPHYSICAL JOURNAL INTERNATIONAL 230: (1) pp. 565-579., 2022
Bondár I., Pásztor M., Czanik C., Kiszely M., Mónus P., Süle B.: Hungarian Seismo-Acoustic Bulletin 2021, Institute for Geological and Geochemical Research, Research Centre for Astronomy and Earth Sciences, ELKH Budapest and Kövesligethy Radó Seismological Observatory, Institute of Earth Physics and Space Science, ELKH, 2022
Pásztor M, Bondár I: Identification and separation of infrasound signals from storms and quarry blasts via machine learning algorithms, In: EGU General Assembly 2022, online, 23-27 May 2022, European Geosciences Union (EGU) (2022) EGU22-5143, 2022
Kereszturi A., V. Barta., I. Bondár, C. Czanik, A. Igaz, P. Mónus, B. Pál: Connecting ionospheric, optical, infrasound and seismic data from meteors in Hungary, WGN, J. Int. Meteor Org., 48, 188-192, 2020
Sindelarova T, Kozubek M, Podolska K, Bondar I, Pasztor M, Kuchelbacher L: Can ground infrasound measurements be a useful complementary technology in studies of streamer events?, In: EGU General Assembly 2022, online, 23-27 May 2022, European Geosciences Union (EGU) (2022) EGU22-751, 2022
Czecze B, Bondár I, The AlpArray Working Group: Improving the view of the seismicity in the Pannonian Basin with the Bayesloc algorithm, In: 37th General Assembly of the European Seismological Commission ESC 2021 - Book of Abstracts, (2021) ESC2021-S07-202, 2021
Kalmár D, Hetényi G, Balázs A, Bondár I, the AlpArray Working Group: The crustal structure of the Pannonian Basin and wider region from P-to-S receiver function analysis, In: 37th General Assembly of the European Seismological Commission ESC 2021 - Book of Abstracts, (2021) ESC2021-S07-081, 2021
Kiszely M, Kalmár D, Czecze B, Bondár I: Comparison of swarm localization methods with the help of temporary local stations in Mór Graben, Hungary, In: 37th General Assembly of the European Seismological Commission ESC 2021 - Book of Abstracts, (2021) ESC2021-S07-108, 2021
Bondár I., Cs. Czanik, B. Czecze, D. Kalmár, M. Kiszely, P. Mónus, B. Süle: Hungarian Seismo-Acoustic Bulletin 2020, ISSN: 2676-7902, CSFK GGI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium, Budapest, 2021
Czanik C., M. Kiszely, P. Mónus, B. Süle, and I. Bondár: Identification of Quarry Blasts Aided by Infrasound Data, Pure appl. Geophys., 178, 2287–2300, 2021
Kereszturi A., V. Barta., I. Bondár, Cs. Czanik, A. Igaz, P. Mónus, D. Rezes, L. Szabados, B.D. Pál: Review of synergic meteor observations: linking the results from cameras, ionosondes, infrasound and seismic detectors, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 506, 3629-3640, 2021
Kiszely M., B. Süle, P. Mónus, and I. Bondár: Discrimination between local earthquakes and quarry blasts in the Vértes Mountains, Hungary, Acta Geod. Geophys., 56, 523–537, 2021
Kalmár, D., G. Hetényi, A. Balázs, I. Bondár, AlpArray Working Group: Crustal thinning from orogen to back-arc basin: the structure of the Pannonian Basin region revealed by P-to-S converted seismic waves, JGR Solid Earth, 126, e2020JB021309, 2021
Šindelářová T., M. De Carlo, C. Czanik, D. Ghica, M. Kozubek, K. Podolská, J. Baše, J. Chum, U. Mitterbauer: Infrasound signature of the post-tropical storm Ophelia at the Central and Eastern European Infrasound Network, J. Atm. Solar-Terr. Phys., 217, 105603, 2021
Pásztor M: Zivatarok monitorozása a piszkés-tetői infrahangadatok alapján, MSc thesis, 2021
Kalmár D: Crustal structure determination in the wider region of the Pannonian Basin from P receiver function analysis, PhD thesis, 2021
Czecze, B., I. Bondár: Seismicity of the Pannonian Basin: relocation with the Bayesloc algorithm using ground truth events as anchors, Joint Scientific Assembly, IAGA-IASPEI 2021, IAGA21_2021_ABS_V3484, 2021
Kalmár D, Hetényi G, Balázs A, Bondár I, the AlpArray Working Group: Comprehensive receiver function analysis of the Pannonian Basin and its surrounding regions, Joint Scientific Assembly, IAGA-IASPEI 2021, IAGA21_2021_ABS_B1107, 2021
Kiszely, M., B. Süle, and I. Bondár: Discrimination of earthquakes and quarry blasts in Mecsek Mountain region (Hungary) and its vicinity by using a linear discrimination function, EGU General Assembly 2021, Online, 19-30 April 2021, EGU21-3092, 2021
Pásztor M: Viharok azonosítása és követése piszkés-tetői infrahangadatok felhasználásával, OTDK dolgozat, 2021
Pásztor, M., C Czanik, and I. Bondár: Exploiting infrasound detections to identify and track regional storms, EGU General Assembly 2021, Online, 19-30 April 2021, EGU21-6525, 2021
Pásztor, M., C Czanik, T. Sindelarova, J. Chum and I. Bondár: Identifying and tracking regional storms with infrasound data, CTBTO Science and Technology Conference 2021, Online, 28 28- 2 July, P2.3-585, 2021
Czecze B, Bondár I: Hierarchical cluster analysis and multiple event relocation of seismic event clusters in Hungary between 2000 and 2016, JOURNAL OF SEISMOLOGY 23: (6) pp. 1313-1326., 2019
Koch Karl, Pilger Christoph, Czanik Csenge, Bondar Istvan: The 12 December 2017 Baumgarten Gas Hub Explosion: A Case Study on Understanding the Occurrence of a Large Infrasound Azimuth Residual and a Lack of Seismic Observations, PURE AND APPLIED GEOPHYSICS, 2020
Weber Zoltan, Czecze Barbara, Sule Balint, Bondar Istvan: Source analysis of the March 7, 2019 M-L=4.0 Somogyszob, Hungary earthquake sequence, ACTA GEODAETICA ET GEOPHYSICA 55: (3) pp. 371-387., 2020
Kalmár D., Hetényi G., Bondár I.: Moho depth analysis of the eastern Pannonian Basin and the Southern Carpathians from receiver functions, JOURNAL OF SEISMOLOGY, 2019
Bondár I., Cs. Czanik, B. Czecze, D. Kalmár, M. Kiszely, P. Mónus, B. Süle: Hungarian Seismo-Acoustic Bulletin 2017-2018, ISSN: 2676-7902, MTA CSFK GGI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium, Budapest., 2019
Kiszely M., B. Süle, Czanik Cs., P. Mónus, I. Bondár: Discrimination of microearthquakes and quarry blasts based on the observations of the PSZI infrasound array and seismic station PSZ in Piszkés-tető, Hungary, Geophys. Res. Abst., 21, EGU2019-7162, 2019
Czanik Cs., M. Kiszely, P. Mónus, B. Süle, Z. Gráczer and I. Bondár: The Hungarian Seismo-Acoustic Bulletin, Geophys. Res. Abst., 21, EGU2018-1669, 2019
Kalmár D., G. Hetényi, I. Bondár: Receiver function analysis of the transition zone between the Pannonian Basin and the Southern Carpathians, Geophys. Res. Abst., 21, EGU2019-503, 2019
Czecze B. and I. Bondár: Discrimination of earthquakes and quarry explosions in Hungary using waveform cross-correlation and dendrogram analysis, Geophys. Res. Abst., 21, EGU2019-1611, 2019
Bondár I., P. Mónus, Cs. Czanik, M. Kiszely, Z. Gráczer: Relocation of the seismicity in the Pannonian Basin with a 3D velocity model between 1996 and 2016, Geophys. Res. Abst., 21, EGU2019-4911, 2019
Czanik, C., M. Kiszely, P. Mónus, B. Süle, I. Bondár: The Annual Hungarian Seismo-Acoustic Bulletin of Ground Truth Events, CTBT: Science and Technology Conference, Book of Abstracts, T2.3.P26, p.103, Vienna, 24-28 June, 2019, 2019
Czecze, B., S. Myers, I. Bondár: Simultaneous Relocation of the Seismicity of the Pannonian Basin using Bayesloc, CTBT: Science and Technology Conference, Book of Abstracts, T2.3.P23, p.102, Vienna, 24-28 June, 2019., 2019
Czanik Cs., D., Ghica, T. Sindelarova, U. Mitterbauer, J. Chum, J. Base, J. Lastovicka, I. Bondár C., Ionescu: The Central and Eastern European Infrasound Network, CTBTO Infrasound Technology Workshop, Vienna, November 5-9, 2018., 2018
Koch K., Cs. Czanik, C. Pilger, I. Bondár: Study of a signal detected at a Hungarian infrasound array on 12 December 2017, CTBTO Infrasound Technology Workshop, Vienna, November 5-9, 2018., 2018
Czanik Cs., D. Ghica, T. Sindelarova, U. Mitterbauer, A. Liashchuk: Improving the infrasound monitoring capability in Europe incorporating CEEIN, CTBT: Science and Technology Conference, Book of Abstracts, Vienna, 24-28 June, 2019., 2019
Bondár I., B. Czecze, S.C. Myers: Seismicity of the Pannonian Basin: simultaneous relocation with bayesloc, 27th IUGG General Assembly, Book of Abstracts, S09p-347, Montreal, Canada, 8-18 July, 2019., 2019
Kalmár D., G. Hetényi, I. Bondár: Crustal Structure and Moho Depth Determination in the Eastern Alps and the Pannonian Basin from Receiver Function Analysis, 27th IUGG General Assembly, Book of Abstracts, S01p-380, Montreal, Canada, 8-18 July, 2019., 2019
Czanik Cs., M. Kiszely, P. Mónus, B. Süle, I. Bondár: Seismo-Acoustic Bulletin of Regional Ground Truth Events Detected in Hungary, 27th IUGG General Assembly, Book of Abstracts, S10p-403, Montreal, Canada, 8-18 July, 2019., 2019
Bondár I., Czanik Cs., Czecze B., Kalmár D., Kiszely M., Mónus P., Süle B.: Hungarian Seismo-Acoustic Bulletin 2019, MTA CSFK GGI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium, 2020
Czecze B., I. Bondár: Relocation of seismicity of the Pannonian Basin using the Bayesloc multiple event location algorithm between 1996 and 2019, , 2020
Kalmár D., Gy. Hetényi, I. Bondár, AlpArray Working Group: Moho depth determination in the Eastern Alps-Pannonian basin-Carpathian mountains region based on H-K grid search method and CCP migration of receiver functions, , 2020
Kiszely M., B. Süle, I. Bondár: Discrimination between earthquakes and quarry blasts in the Vertes Hills, Hungary using a correlation detector, , 2020
Pásztor M., Cs. Czanik, I. Bondár: Identitification and tracking of storms via infrasound detections, , 2020
Süle Bálint, Bondár István, Czanik Csenge, Gráczer Zoltán, Győri Erzsébet, Szanyi Gyöngyvér, Wéber Zoltán, Kovács István János: Így figyeljük hazánk földjének minden rezdülését. A Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Geodéziai és Geofizikai Intézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium fejlődése és küldetése 2013-tól napjainkig, MAGYAR TUDOMÁNY 9: pp. 1202-1215., 2020
Wéber Z., B. Czecze, Z. Gráczer, B. Süle, G. Szanyi, I. Bondár, AlpArray Working Group: Comprehensive analysis of the March 7, 2019 Somogyszob, Hungary earthquake cluster, , 2020
Weber Zoltan, Czecze Barbara, Sule Balint, Bondar Istvan: Source analysis of the March 7, 2019 M-L=4.0 Somogyszob, Hungary earthquake sequence, ACTA GEODAETICA ET GEOPHYSICA 55: (3) pp. 371-387., 2020
Bondár I., B. Czecze, S.C. Myers: Seismicity of the Pannonian Basin: simultaneous relocation with bayesloc, , 2019
Bondár I., Cs. Czanik, B. Czecze, D. Kalmár, M. Kiszely, P. Mónus, B. Süle: Hungarian Seismo-Acoustic Bulletin 2017-2018, MTA CSFK GGI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium, 2019
Bondár I., P. Mónus, Cs. Czanik, M. Kiszely, Z. Gráczer: Relocation of the seismicity in the Pannonian Basin with a 3D velocity model between 1996 and 2016, GEOPHYSICAL RESEARCH ABSTRACTS 21: EGU2019-4911, 2019
Czanik Cs., M. Kiszely, P. Mónus, B. Süle, I. Bondár: The Annual Hungarian Seismo-Acoustic Bulletin of Ground Truth Events, , 2019
Czanik Cs., M. Kiszely, P. Mónus, B. Süle, I. Bondár: Seismo-Acoustic Bulletin of Regional Ground Truth Events Detected in Hungary, , 2019
Czanik Cs., M. Kiszely, P. Mónus, B. Süle, Z. Gráczer, I. Bondár: The Hungarian Seismo-Acoustic Bulletin, GEOPHYSICAL RESEARCH ABSTRACTS 21: EGU2019-1669, 2019
Czanik Csenge, Daniela Ghica, Tereza Sindelarova, Ulrike Mitterbauer, Alexander Liaschchuk, István Bondár: Improvement of the European infrasound network performance incorporating CEEIN, , 2019
Czecze B, Bondár I: Hierarchical cluster analysis and multiple event relocation of seismic event clusters in Hungary between 2000 and 2016, JOURNAL OF SEISMOLOGY 23: (6) pp. 1313-1326., 2019
Czecze B., I. Bondár: Discrimination of earthquakes and quarry explosions in Hungary using waveform cross-correlation and dendrogram analysis, GEOPHYSICAL RESEARCH ABSTRACTS 21: EGU2019-1611, 2019
Czecze B., S. Myers, I. Bondár: Simultaneous Relocation of the Seismicity of the Pannonian Basin using Bayesloc, , 2019
Kalmár D., G. Hetényi, I. Bondár: Crustal Structure and Moho Depth Determination in the Eastern Alps and the Pannonian Basin from Receiver Function Analysis, , 2019
Koch Karl, Pilger Christoph, Czanik Csenge, Bondar Istvan: The 12 December 2017 Baumgarten Gas Hub Explosion: A Case Study on Understanding the Occurrence of a Large Infrasound Azimuth Residual and a Lack of Seismic Observations, PURE AND APPLIED GEOPHYSICS, 2020





 

Events of the project

 
2021-11-23 15:39:54
Résztvevők változása
2021-11-11 13:13:14
Résztvevők változása
2021-09-28 08:25:53
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Geodéziai és Geofizikai Intézet (Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont), Új kutatóhely: Földtani és Geokémiai Intézet (Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont).




Back »