Mental and somatic health among young people in the context of perseverative cognition  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
128614
Type FK
Principal investigator Kökönyei, Gyöngyi
Title in Hungarian Fiatalok mentális és szomatikus egészsége a perszeveratív kogníciók kontextusában
Title in English Mental and somatic health among young people in the context of perseverative cognition
Keywords in Hungarian rumináció, aggodalmaskodás, figyelmi folyamatok, paraszimpatikus szabályozás, jóllét
Keywords in English rumination, worry, attention, parasympathetic regulation, well-being
Discipline
Psychology (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Ortelius classification: Clinical psychology
Panel Psychology and Education
Department or equivalent Institute of Psychology (Eötvös Loránd University)
Participants Demetrovics, Zsolt
Galambos, Attila
Kocsel, Natália
Örkényi, Ágota
Reinhardt, Melinda
Szabó, Edina
Szabó, Judit
Szemenyei, Eszter
Urbán, Róbert
Starting date 2018-11-01
Closing date 2023-10-31
Funding (in million HUF) 37.323
FTE (full time equivalent) 14.66
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A tervezett kutatás a perszeveratív kogníciók, s azon belül is elsősorban a vonás jellegű rumináció (rágódás) mentális és szomatikus egészséggel való összefüggését, és ennek az összefüggésnek a hátterében álló közvetítő és módosító tényezők vizsgálatát célozza meg serdülők és fiatal felnőttek körében. Ezen belül célunk, hogy megvizsgáljuk, hogy a fiúk és a lányok körében mennyiben hasonlóak a perszeveratív kogníciókat magyarázó változók, azaz nemi invariancia figyelhető-e meg ebben a vonatkozásban. A kutatásunk ökológiai validitásának biztosítása érdekében (a rágódás hátterében feltételezett gyengébb) figyelmi kontrollfolyamatok és a rágódás közötti kapcsolat feltárását kiterjesztjük a mindennapi kogníciókra és affektusokra is. További célunk, hogy gyarapítsuk a vagális aktivitást tükröző szívritmus-variabilitás, amit laboratóriumi helyzetben és a mindennapi funkcionálás során is rögzítünk, és a perszeveratív kogníciók kapcsolatára vonatkozó ismereteket.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás fő kérdése az, hogy a múltbéli vagy jövőbeli distresszel kapcsolatos eseményekre vonatkozó repetitív – és sok esetben maladaptív gondolatok – az ún. perszeveratív kogníciók - előfordulását milyen tényezők határozzák meg, illetve hogy ezek a perszeveratív kogníciók milyen közvetítőváltozókon keresztül kapcsolódnak a mentális és szomatikus jólléthez. Vagyis a kérdés az, hogy mikor válnak a distresszel kapcsolatos spontán vagy öngenerált gondolatok maladaptívvá, és ezek hátterében mik azok a folyamatok, amelyek aztán valóban kapcsolatot mutatnak a mindennapi funkcionálással, és hosszabb távon az észlelt egészségi állapottal is. Feltételezzük, hogy a negatív érzelmi ingerről való leválás, ill. a negatív érzelmi jelentésből pozitív irányba való elmozdulás nehézségei kulcsmechanizmusok lesznek, amelyek nemcsak a rágódással és aggodalmaskodással – mint két jellemző perszeveratív kognícióval – fognak kapcsolatot mutatni, hanem a mindennapok során megtapasztalt gondolatok, érzelmek, illetve a pszichofiziológiai mutatók (elsősorban a szívritmus-variabilitás) magyarázóváltozói is lesznek. Feltételezzük továbbá, hogy a perszeveratív kogníciók és egészség közötti kapcsolat erősségét a nem befolyásolhatja.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A tervezett vizsgálatban megcélzott kérdések, azaz a perszeveratív kogníciók hátterében álló folyamatok vizsgálata, ill. a perszeveratív kogníciók és az egészség közötti kapcsolatnak a feltárása kitüntetett kutatási kérdés a nemzetközi kutatásokban. Ugyanakkor kevés olyan vizsgálat van, amely azt vizsgálja, hogy a kognitív paradigmákban mutatott teljesítmény, például a negatív ingerekről való figyelmi leválás képessége, valóban kapcsolatban áll-e a mindennapok során átélt kogníciókkal és érzelmekkel, ill. pszichofiziológiai mutatókkal. Ezért kutatásunk egyik vizsgálatában élményértékelő mintavételi eljárást (experience sampling method) és ambuláns szívritmus variabilitás mérést is alkalmazunk a kutatási eredmények ökológiai validitásának alátámasztása érdekében. A figyelmi leválás deficitjei mellett úgy véljük, hogy az átkeretezés folyamatának a vizsgálata a vonásruminációval és /vagy vonás aggodalmaskodással összefüggésben is egy olyan terület, amelyen az empirikus eredmények számának növekedése a megelőzés, illetve a terápiás próbálkozások számára is hasznos lehet. Továbbá serdülőkorban és fiatal felnőttkorban a pszichés funkcionálásban megfigyelhető markáns nemi különbségek felvetik azt a kérdést, hogy mennyiben hasonlóak, vagy éppen eltérőek a perszeveratív kogníciókkal összefüggő változók és folyamatok. Ebben a vonatkozásban nem egyszerűen a nemi különbségeket teszteljük, hanem azt hogy a változók közötti kapcsolat mértéke/erőssége valóban különbözik-e a két nem esetében.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A perszeveratív kogníciók, így például a múltbéli eseményeken (pl. kudarcokon) való céltalan rágódás (rumináció) és a jövőbeli lehetséges események miatti aggodalmaskodás, a testi és lelki pszichés egészség alakulásában kitüntetett szerepet játszanak. Ez az összefüggés már serdülőkorban, illetve már gyermekkorban is tetten érhető. Az összefüggés mögött álló pszichológiai és biológiai folyamatok megértése, illetve annak tesztelése, hogy ezek a fiúk és a lányok esetében hasonlók-e, segíthet a különböző pszichés tünetek és zavarok, illetve gyakori testi panaszok kialakulásának megelőzésében.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The main aim of the envisaged project is to investigate the relationship of perseverative cognitions, especially ruminative thoughts, with mental and somatic health, and to identify potential mediators and moderators of this relationship among young people (adolescents and young adults). In addition, investigation of the gender invariance of this relationship, and the mediators and moderators are also planned. To ensure ecological validity of our findings, we plan to extend the scope of our empirical work and we will test the relationship between impaired attentional control processes, one of the proposed mechanisms underlying rumination, and everyday cognitions and emotions assessed by experience sampling method. Our further aim is to contribute to the knowledge on the relationship between perseverative cognitions and vagal activity, indexed by heart rate variability, measured in laboratory and real life.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The main questions are (1) what factors determine the occurrence of the repetitive and frequently maladaptive thoughts on distress-related past and future events (called as perseverative thoughts), and (2) what factors mediates between perseverative thoughts and mental/somatic health. Particularly, the question is when and how spontaneous or self-generated thoughts become maladaptive, and what processes/mechanisms underlying these maladaptive forms of thoughts explain the variance of everyday functioning, and whether these processes have a real prognostic value on mental/somatic health. We propose, that difficulties in disengagement of negative stimuli and/or difficulties in shifting from negative to positive meanings are key mechanisms not just in rumination and worry – as candidates of perseverative cognitions – but in everyday thoughts, affect and psychophysiological functioning. In addition, we propose that sex is a potent moderator of the relationship between perseverative cognitions and health.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

In our planned project the main questions regarding mechanisms underlying perseverative cognitions, and regarding the relationship between perseverative cognitions and health are the scope of international studies as well. However, studies which test how performance of a cognitive task, e.g. performance of attentional task, has a predictive value on everyday cognitions, emotions and psychophysiological functioning are scarce. Therefore, one of the studies planned in our project we will use experience sampling method along with ambulatory heart rate variability measure to increase ecological validity of our study and findings. We propose that besides the investigation of attentional disengagement to explore shifting from a negative to a positive meaning of a stimulus could be also beneficial for prevention and treatment development. In addition, prevalent sex differences in psychological functioning during adolescence and young adulthood raise up the question whether the variables and mechanisms associated with perseverative cognitions are similar or different across sexes. Regarding our project, not sex differences we are interested in per se, but whether the strength of the relationship of perseverative cognitions with other variables are invariant or not across sexes.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Perseverative cognitions, such as dwelling on past negative events or worrying about future possible events, play a role in mental and somatic health. This association exists already in adolescence or even before. Understanding the psychological or biological processes underlying this association, and understanding of whether these are similar for boys and girls could contribute to the development of prevention programmes for mental and somatic symptoms and mental disorders.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Pályázatunk megvalósítása során a perszeveratív kogníciók, különösen a rágódás (rumináció) és a mentális és szomatikus egészség közötti kapcsolat jobb megértéséhez járultunk hozzá, elsősorban serdülőkkel és fiatal felnőttekkel végzett kutatásainkban. Kutatásaink során többféle módszertant ötvöztünk, számos egészségmutatót (pl. depresszív tünetek, borderline tünetek, viselkedési addikciók, szubjektív jóllét, szomatikus distressz) vizsgáltunk, illetve számos rágódással kapcsolatos kérdőívet is validáltunk, adaptáltunk. Vizsgálataink egyrészt azokra a lehetséges mechanizmusokra (pl. érzelmi ingerekre feldolgozása, figyelmi torzítás) összpontosítottak, amelyek segíthetnek megérteni a rágódás egészségre gyakorolt negatív hatását. Emellett azonban a rágódás és egészség közötti kapcsolatot módosító tényezők feltárását is megcéloztuk. Ezzel összefüggésben azt találtuk, hogy a rágódás és mentális egészség közötti kapcsolat erőssége függhet a nemtől is, de más pszichológiai és pszichofiziológiai jellemzőktől is. Mind a mechanizmusok, mind a moderátor tényezők ismerete elengedhetetlennek tűnik megfelelő intervenciók kidolgozásához.
Results in English
In implementing our proposal, we have contributed to a better understanding of the relationship between perseverative cognitions, in particular rumination, and mental and somatic health, mainly through research with adolescents and young adults. In our research, we have combined several methodologies, examined several health indicators (e.g., depressive symptoms, borderline symptoms, behavioural addictions, subjective well-being, somatic distress), and validated and adapted several questionnaires related to rumination. Our studies concentrated on potential mechanisms, such as the processing of emotional stimuli and attentional biases, to understand the adverse effects of rumination on health. However, we also aimed to investigate factors that modify the relationship between chewing and health. We discovered that the strength of the connection between rumination and mental health possibly varies based on gender and other psychological and psychophysiological characteristics. It is crucial to understand both the mechanisms and moderating factors to develop appropriate interventions.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=128614
Decision
Yes





 

List of publications

 
Kökönyei, Gy., Kocsel, N., Király, O., Griffiths, M. D., Galambos, A., Magi, A., Paksi, B. & Demetrovics, Zs.: The Role of Cognitive Emotion Regulation Strategies in Problem Gaming Among Adolescents: A Nationally Representative Survey Study, Frontiers in Psychiatry, 10, Article 273., 2019
Galambos, A., Szabo, E., Nagy, Z., Edes, A. E., Kocsel, N., Juhasz, G., & Kokonyei, G.: A systematic review of structural and functional MRI studies on pain catastrophizing, Journal of Pain Reserach, 12, 2019
Szabó, E., Galambos, A., Kocsel, N., Édes, A. E., Pap, D., Zsombok, T., Kozák, L.R., Bagdy, G., Kökönyei, Gy., Juhász, G.: Association between migraine frequency and neural response to emotional faces: An fMRI study, Neuroimage Clinical, 22, Article 101790, 2019
Szabó, E., Galambos, A., Kocsel, N., Édes, A. E., Pap, D., Zsombok, T., Kozák, L.R., Bagdy, G., Kökönyei, Gy., Juhász, G.: Association between migraine frequency and neural response to emotional faces: An fMRI study, Neuroimage Clinical, 2019
Szabó-Smahajcsik, T., Kocsel, N., Szabó, E., Kökönyei, Gy.: Network analysis of Ruminative Response Scale and Self-Critical Rumination Scale, manuscript, 2020
Kökönyei, Gy. & Kocsel, N.: Érzelemszabályozás – a megküzdés és az érzelmi intelligencia tükrében: három független, de mégis átfedő elméleti és kutatási tradíció, Magyar Pszichológiai Szemle, 2019
Reinhardt, M., Horváth, Zs., Morgan, A., Kökönyei, Gy.: Well-being Profiles in Adolescence: Psychometric Properties and Latent Profile Analysis of the Mental Health Continuum Model – A methodological study, Health and Quality of Life Outcomes, 2020
Kocsel, N., Horváth, Zs., Reinhardt, M., Szabó, E. & kökönyei, Gy.: Nonproductive thoughts, somatic symptoms and well-being in adolescence: The moderator role of age and gender, Health and Quality of Life Outcomes (under review), 2020
Kovács, L.N., Schmelowszky, Á., Galambos, A., Kökönyei, Gy.: Rumination Mediates the Relationship between Personality Organization and Symptoms of Borderline Personality disorders and depressionSymptoms, Personality and Individual Differences, 2021
Szabó, E., Galambos, A., Kocsel, N., Édes, A. E., Pap, D., Zsombok, T., Kozák, L.R., Bagdy, G., Kökönyei, Gy., Juhász, G.: Association between migraine frequency and neural response to emotional faces: An fMRI study, Neuroimage Clinical, 2019
Kökönyei, Gy., Kocsel, N., Király, O., Griffiths, M. D., Galambos, A., Magi, A., Paksi, B. & Demetrovics, Zs.: The Role of Cognitive Emotion Regulation Strategies in Problem Gaming Among Adolescents: A Nationally Representative Survey Study, Frontiers in Psychiatry, 2019
Kovács, L.N, Takacs, Zs.K., Tóth, Zs., Simon, E., Schmelowszky Á., Kökönyei, Gy.: Rumination in major depressive and bipolar disorder – a meta-analysis. Journal of Affective Disorders,, Journal of Affective Disorders, 2020
Kovács, L.N., Kocsel, N., Gamabos, A., Maggi, A., Demetrovics, Zs., Kökönyei, Gy.: Validation of the Bifactor Structure of the Ruminative Thought Style Questionnaire – a Psychometric Study, manuscript, 2020
Szabó-Smahajcsik, T., Kocsel, N., Szabó, E., Kökönyei, Gy.: Network analysis of Ruminative Response Scale and Self-Critical Rumination Scale, under review, 2020
Kocsel, N., Horváth, Zs., Reinhardt, M., Szabó, E. & kökönyei, Gy.: Nonproductive thoughts, somatic symptoms and well-being in adolescence: The moderator role of age and gender, Heliyon (under review), 2021
Kovács, L.N., Kocsel, N., Gamabos, A., Maggi, A., Demetrovics, Zs., Kökönyei, Gy.: Validation of the Bifactor Structure of the Ruminative Thought Style Questionnaire – a Psychometric Study, PLOS ONE 16 : 7 Paper: e0254986, 2021
Kocsel, N., Köteles, F., Galambos, A., Kökönyei, Gy.: The interplay of self-critical rumination and resting heart rate variability on subjective well-being and somatic symptom distress: A prospective study, JOURNAL OF PSYCHOSOMATIC RESEARCH, 2022
Galambos, Attila ; Stoll, Daniel Peter ; Bolczar, Szabolcs ; Lazary, Aron ; Urban, Robert ; Kokonyei, Gyongyi: A bifactor structural model of the Hungarian Pain Catastrophizing Scale and latent classes of a clinical sample, Heliyon, 2021
Biro, B., Kökönyei, Gy., Negrao, R.O., Dancsik, A., Karsai, Sz., Logemann, H.N.A., Cserjési, R.: Interaction between emotional context-guided shifting and cognitive shifting: Introduction of a novel task, NEUROPSYCHOPHARMACOLOGIA HUNGARICA, 2021
Szabó, E., Kökönyei, Gy.: Reaktív-Proaktív Agresszió Kérdőív, Horváth, Zsolt; Urbán, Róbert; Kökönyei, Gyöngyi; Demetrovics, Zsolt (szerk.) Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban, 2021
Szabó, E., Kökönyei, Gy.: Ridegség és Érzéketlenség Kérdőív, Horváth, Zsolt; Urbán, Róbert; Kökönyei, Gyöngyi; Demetrovics, Zsolt (szerk.) Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban, 2021
Kökönyei, Gy.: Érzelemszabályozási Nehézségek Kérdőív, Horváth, Zsolt; Urbán, Róbert; Kökönyei, Gyöngyi; Demetrovics, Zsolt (szerk.) Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban, 2021
Szemenyei, E., Kökönyei Gy.: Elkerülés és Kognitív Összeolvadás Kérdőív, Horváth, Zsolt; Urbán, Róbert; Kökönyei, Gyöngyi; Demetrovics, Zsolt (szerk.) Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban, 2021
Szabó, E., Kökönyei, Gy.: Haragrumináció Skála, Horváth, Zsolt; Urbán, Róbert; Kökönyei, Gyöngyi; Demetrovics, Zsolt (szerk.) Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban, 2021
Kocsel, N., Kökönyei Gy.: Nem Produktív Gondolatok Kérdőív Gyerekeknek, Horváth, Zsolt; Urbán, Róbert; Kökönyei, Gyöngyi; Demetrovics, Zsolt (szerk.) Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban, 2021
Smahajcsik-Szabó, T., Kökönyei, Gy.: Önkritikus Rumináció Skála, Horváth, Zsolt; Urbán, Róbert; Kökönyei, Gyöngyi; Demetrovics, Zsolt (szerk.) Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban, 2021
Kocsel, N., Kökönyei, Gy.: Ruminatív Gondolkodási Stílus Kérdőív, Horváth, Zsolt; Urbán, Róbert; Kökönyei, Gyöngyi; Demetrovics, Zsolt (szerk.) Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban, 2021
Eszlári, N., Kökönyei, Gy.: Ruminatív Válaszstílus Kérdőív, Horváth, Zsolt; Urbán, Róbert; Kökönyei, Gyöngyi; Demetrovics, Zsolt (szerk.) Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban, 2021
Örkényi, Á.: Reziliencia és Fiatalok Fejlődési Modul: Külső Források, Horváth, Zsolt; Urbán, Róbert; Kökönyei, Gyöngyi; Demetrovics, Zsolt (szerk.) Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban, 2021
Kocsel, N., Kökönyei, Gy.: Testi Tünetek Listája, Horváth, Zsolt; Urbán, Róbert; Kökönyei, Gyöngyi; Demetrovics, Zsolt (szerk.) Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban, 2021
Galambos, A., Kökönyei, Gy.: Fájdalomkatasztrofizálás Kérdőív, Horváth, Zsolt; Urbán, Róbert; Kökönyei, Gyöngyi; Demetrovics, Zsolt (szerk.) Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban, 2021
Galambos, A., Kökönyei, Gy.: Félelem a Fájdalomtól Kérdőív, Horváth, Zsolt; Urbán, Róbert; Kökönyei, Gyöngyi; Demetrovics, Zsolt (szerk.) Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban, 2021
Szabó-Smahajcsik, T., Kocsel, N., Szabó, E., Kökönyei, Gy.: Network analysis of Ruminative Response Scale and Self-Critical Rumination Scale, under review, 2022
Reinhardt, M., Horváth, Zs., Morgan, A., Kökönyei, Gy.: Well-being Profiles in Adolescence: Psychometric Properties and Latent Profile Analysis of the Mental Health Continuum Model – A methodological study, Health and Quality of Life Outcomes, 2020
Kocsel, N., Horváth, Zs., Reinhardt, M., Szabó, E. & kökönyei, Gy.: Nonproductive thoughts, somatic symptoms and well-being in adolescence: The moderator role of age and gender, Heliyon, 2022
Kovács, L.N., Schmelowszky, Á., Galambos, A., Kökönyei, Gy.: Rumination Mediates the Relationship between Personality Organization and Symptoms of Borderline Personality disorders and depressionSymptoms, Personality and Individual Differences, 2021
Kovács, L.N, Takacs, Zs.K., Tóth, Zs., Simon, E., Schmelowszky Á., Kökönyei, Gy.: Rumination in major depressive and bipolar disorder – a meta-analysis. Journal of Affective Disorders,, Journal of Affective Disorders, 2020
Kovács, L.N., Kocsel, N., Gamabos, A., Maggi, A., Demetrovics, Zs., Kökönyei, Gy.: Validation of the Bifactor Structure of the Ruminative Thought Style Questionnaire – a Psychometric Study, PLOS ONE 16 : 7 Paper: e0254986, 2021
Galambos, Attila ; Stoll, Daniel Peter ; Bolczar, Szabolcs ; Lazary, Aron ; Urban, Robert ; Kokonyei, Gyongyi: A bifactor structural model of the Hungarian Pain Catastrophizing Scale and latent classes of a clinical sample, Heliyon, 2021
Horváth, Zs., Kökönyei, Gy., Sárosi, P., Koós, M., Demetrovics, Zs., Urbán, R.: The mediating effect of anger rumination, coping and conformity motives on the association between hostility and problematic cannabis use, ADDICTIVE BEHAVIORS REPORTS, 2022
Kovács, L.N., Katzinger, E., Yi, S., Demetrovics, Z., Maraz, A.; Kökönyei, G.: Emotion-focused coping mediates the relationship between COVID-related distress and compulsive buying, Plos One 7 (9) Paper: e0274458, 2022
Papp, Zs., Török, Sz., Szentes, A., Hosszú, D., Kökönyei, Gy.: Parent-child agreement on health-related quality of life: the role of perceived consequences of the child's chronic illness, Psychology and Health, 2022
Kocsel, N., Köteles, F., Szemenyei, E., Szabó, E., Galambos, A. & Kökönyei, Gy.: The association between perseverative cognition and resting heart rate variability: A focus on state ruminative thoughts, Biological Psychology, 145, 124-133., 2019
Kökönyei, Gy. & Kocsel, N.: Érzelemszabályozás – a megküzdés és az érzelmi intelligencia tükrében: három független, de mégis átfedő elméleti és kutatási tradíció, Magyar Pszichológiai Szemle, 74(3), 375-390., 2019
Reinhardt, M., Horváth, Zs., Morgan, A., Kökönyei, Gy.: Well-being Profiles in Adolescence: Psychometric Properties and Latent Profile Analysis of the Mental Health Continuum Model – A methodological study, Health and Quality of Life Outcomes, 18(1), Article 95, 2020
Kovács, L.N, Takacs, Zs.K., Tóth, Zs., Simon, E., Schmelowszky Á., Kökönyei, Gy.: Rumination in major depressive and bipolar disorder – a meta-analysis. Journal of Affective Disorders,, Journal of Affective Disorders, 276, 1131-1141., 2020
Reinhardt, M., Horvath, Z., Urban, R., Rice, K. G., Drubina, B., & Kokonyei, G.: Dissociative Tendencies Aggregate the Impact of Negative Life Events on Non-Suicidal Self-Injury among Male Juvenile Delinquents, Archives of Suicide Research, 26:1, 226-244, 2020
Kovács, L.N., Schmelowszky, Á., Galambos, A., Kökönyei, Gy.: Rumination Mediates the Relationship between Personality Organization and Symptoms of Borderline Personality disorders and depressionSymptoms, Personality and Individual Differences, 168, Article 110339, 2021
Biro, B., Kökönyei, Gy., Negrao, R.O., Dancsik, A., Karsai, Sz., Logemann, H.N.A., Cserjési, R.: Interaction between emotional context-guided shifting and cognitive shifting: Introduction of a novel task, NEUROPSYCHOPHARMACOLOGIA HUNGARICA, 23(3), 319-330, 2021
Kun, B., Urban, R., Bothe, B., Griffiths, M. D., Demetrovics, Z., & Kokonyei, G.: Maladaptive Rumination Mediates the Relationship between Self-Esteem, Perfectionism, and Work Addiction: A Largescale Survey Study, International Journal of Environmental Research and Public Health, 17(19), Article 7332, 2020
Kovacs, L. N., Baksa, D., Dobos, D., Eszlari, N., Gecse, K., Kocsel, N., Juhasz, G., Kokonyei, G.: Perceived stress in the time of COVID-19: the association with brooding and COVID-related rumination in adults with and without migraine, BMC Psychology, 9(1), Article 68, 2021
Tsegaye, A., Guo, C. L., Cserjési, R., Kenemans, L., Stoet, G., Kökönyei, G., & Logemann, A.: Attentional bias and disengagement as a function of Body Mass Index in conditions that differ in anticipated reward, Journal of Behavioral Addictions, 9(3), 818-825, 2020
Tsegaye, A., Guo, C. L., Cserjési, R., Kenemans, L., Stoet, G., Kökönyei, G., & Logemann, A.: Inhibitory Performance in Smokers Relative to Nonsmokers When Exposed to Neutral, Smoking- and Money-Related Pictures, Behavioral Sciences, 11(10), Article 128., 2021
Reinhardt, Melinda ; Horváth, Zsolt ; Tóth, László ; Kökönyei, Gyöngyi: A mentális egészség kontinuum skála rövid változatának hazai validációja, Magyar Pszichológiai Szemle, 75(2), 217-246, 2020
Zickfeld, J. H., Ven, N. V., Pich, O., Schubert, T. W., Berkessel, J. B., Bhushan, B., . . . Vingerhoets, A.: Tears evoke the intention to offer social support: A systematic investigation of the interpersonal effects of emotional crying across 41 countries, Journal of Experimental Social Psychology, 95, Article 104137, 2021
Horváth, Zsolt ; Urbán, Róbert ; Kökönyei, Gyöngyi ; Demetrovics, Zsolt: Rosenberg Önértékelés Skála, Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban I, 2021
Horváth, Zsolt ; Urbán, Róbert ; Kökönyei, Gyöngyi ; Demetrovics, Zsolt: Az Alkoholhasználat Zavarainak Szűrőtesztje, Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban I, 2021
Logemann, Alexander ; Cserjési, Renáta ; Kökönyei, Gyöngyi ; Demetrovics, Zsolt: Az obezitás addiktológiai vonatkozásai, Czeglédi, Edit (szerk.) Az obezitás magatartástudományi vonatkozásai., 2021
Örkényi Ágota: Reziliencia és Fiatalok Fejlődési Modul: Külső Források, In: Horváth, Zsolt; Urbán, Róbert; Kökönyei, Gyöngyi; Demetrovics, Zsolt (szerk.) Kérdőíves módszerek a klinikai és egészségpszichológiai kutatásban és gyakorlatban I., 2021
Kocsel, N., Köteles, F., Szemenyei, E., Szabó, E., Galambos, A. & Kökönyei, Gy.: The association between perseverative cognition and resting heart rate variability: A focus on state ruminative thoughts, Biological Psychology, 2019
Kökönyei, Gy., Kocsel, N., Király, O., Griffiths, M. D., Galambos, A., Magi, A., Paksi, B. & Demetrovics, Zs.: The Role of Cognitive Emotion Regulation Strategies in Problem Gaming Among Adolescents: A Nationally Representative Survey Study, Frontiers in Psychiatry, 2019
Kökönyei, Gy. & Kocsel, N.: Érzelemszabályozás – a megküzdés és az érzelmi intelligencia tükrében: három független, de mégis átfedő elméleti és kutatási tradíció, Magyar Pszichológiai Szemle, 2019
Reinhardt, M., Horváth, Zs., Morgan, A., Kökönyei, Gy.: Well-being Profiles in Adolescence: Psychometric Properties and Latent Profile Analysis of the Mental Health Continuum Model – A methodological study, Health and Quality of Life Outcomes (under review), 2019
Kocsel, N., Horváth, Zs., Reinhardt, M., Szabó, E. & kökönyei, Gy.: Nonproductive thoughts, somatic symptoms and well-being in adolescence: The moderator role of age and gender, Journal of Psychosomatic Research (under review), 2019
Kovács, L.N., Schmelowszky, Á., Galambos, A., Kökönyei, Gy.: Rumination Mediates the Relationship between Personality Organization and Borderline-Depressive Symptoms, Journal of Personality Disorders (under review), 2019
Örkényi, Á., Horváth, Zs., Reinhardt, M., Kökönyei, Gy.: Family support and somatic complaints in adolescents: Mediating effect of rumination., . In: Zsolnai, A., Rausch, A. (eds.). 7th ENSEC Conference – Well-being and Social, Emotional Development - Book of Abstracts. Budapest: ELTE, 140. o., 2019
Kovács, L.N., Katzinger, E., Yi, S., Demetrovics, Z., Maraz, A.; Kökönyei, G.: Emotion-focused coping mediates the relationship between COVID-related distress and compulsive buying, Plos One 7 (9) Paper: e0274458, 2022
Papp, Zs., Török, Sz., Szentes, A., Hosszú, D., Kökönyei, Gy.: Parent-child agreement on health-related quality of life: the role of perceived consequences of the child's chronic illness, Psychology and Health, 2022
Biro, B., Cserjesi, R., Kocsel, N., Galambos, A., Gecse, K., Kovacs, L. N., Baksa, D., Juhasz, G., Kokonyei, G.: The neural correlates of context driven changes in the emotional response: An fMRI study, Plos One, 17(12), Article e0279823, 2022
Tsegaye, A., Guo, C. L., Stoet, G., Cserjesi, R., Kokonyei, G., & Logemann, H. N. A.: The relationship between reward context and inhibitory control, does it depend on BMI, maladaptive eating, and negative affect?, BMC Psychology, 10(1), Article 4, 2022
Kocsel, N., Köteles, F., Galambos, A., Kökönyei, Gy.: The interplay of self-critical rumination and resting heart rate variability on subjective well-being and somatic symptom distress: A prospective study, JOURNAL OF PSYCHOSOMATIC RESEARCH, 152, Article 110676, 2022
Horváth, Zs., Kökönyei, Gy., Sárosi, P., Koós, M., Demetrovics, Zs., Urbán, R.: The mediating effect of anger rumination, coping and conformity motives on the association between hostility and problematic cannabis use, ADDICTIVE BEHAVIORS REPORTS, 16, 100447, 2022
Kocsel, N., Horváth, Zs., Reinhardt, M., Szabó, E. & kökönyei, Gy.: Nonproductive thoughts, somatic symptoms and well-being in adolescence: The moderator role of age and gender, Heliyon, 8(6), Article e09688, 2022
Kökönyei, G., Kovács, L. N., Szabó, J., & Urbán, R.: Emotion Regulation Predicts Depressive Symptoms in Adolescents: A Prospective Study., Journal of Youth and Adolescence, 2023
Kocsel, N., Paksi, B., Demetrovics, Zs., Kokonyei, Gy.: Gender and trait rumination moderates the link between trait impulsivity and gambling problems severity in young adults, under review, 2023
Kun, B., Alpay, P., Bodó, V., Molnár, A., Horváth, A., Karsai, S., Somlai, R.S., Takács, Zs. K., Kökönyei, G.: Differences in the associations between psychoactive substance use and alexithymia: A series of Meta-analyses, Journal of Clinical Psychology, 103, Article 102297, 2023
Reinhardt, Melinda; Drubina, Boglárka; Kökönyei, Gyöngyi: Az önkritikus perfekcionizmus mint mentális betegségtünet és nem szuicidális önsértés prediktor kamaszok körében, Magyar Pszichológiai Szemle, 78(2), 161-185, 2023
Kovács, L. N., Kocsel, N., Tóth, Z., Smahajcsik-Szabó, T., Karsai, S., & Kökönyei, G.: Associations between daily affective experiences, trait and daily rumination on negative and positive affect: a diary study, Journal of Personality, 2023
Kocsel, N., Galambos, A., Szőke, J., & Kökönyei, G.: The moderating effect of resting heart rate variability on the relationship between pain catastrophizing and depressed mood: an empirical study, Biologia Futura, 2023
Szabó-Smahajcsik, T., Kocsel, N., Ruttner, Zs., Urbán, R., Kökönyei, Gy.: Network analysis of Ruminative Response Scale and Self-Critical Rumination Scale, under review, 2023




Back »