Ionization and fragmentation processes in free atoms and molecules  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
128621
Type K
Principal investigator Gulyás, László
Title in Hungarian Ionizációs és fragmentációs folyamatok szabad atomokban és molekulákban
Title in English Ionization and fragmentation processes in free atoms and molecules
Keywords in Hungarian molekula fragmentáció, ionizáció, korreláció, 3D szögeloszlás, VUV fotonok, ionnyalábok
Keywords in English molecula fragmentation, ionization, correlation, 3D angular distribution, VUV photons, ion beams
Discipline
Physics (Council of Physical Sciences)100 %
Ortelius classification: Physics
Panel Physics 1
Department or equivalent Quantum theory research group (HUN-REN Institute for Nuclear Research)
Participants Ábrók, Levente
Bene, Erika
Demes, Sándor
Herczku, Péter
Juhász, Zoltán
Kovács, Sándor
Kövér, Ákos
Márton, István
Mezei, János Zsolt
Nagy, Dávid
Orbán, Andrea
Sarkadi, László
Sulik, Béla
Starting date 2018-12-01
Closing date 2023-11-30
Funding (in million HUF) 47.754
FTE (full time equivalent) 27.15
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Pályázatunk témája, az atomok és molekulák ütközéseinek és elektromágneses sugárzással való kölcsönhatásának vizsgálata, szorosan kapcsolódik több kutatási területhez (asztrofizika, plazmafizika, környezetfizika, sugárterápiás biológiai hatások, stb.). Az ion-molekula ütközések tanulmányozása során elsősorban a disszociáció dinamikájának részletesebb, mélyebb megértése a célunk. Modern kísérleti technikák (koincidenciamérések, repülési idő spektroszkópia, stb.) alkalmazásával meghatározzuk az egyedi fragmentumok töltését, energiáját, tömegét, valamint információt szerzünk az ütközésben szabaddá váló elektronok és a fragmentumok közötti korrelációról is. A fény-anyag kölcsönhatás vizsgálatának célja az ionizációs küszöb közelében a nem-dipólus effektusok megfigyelése a fotoelektronok szögeloszlásának mérésével, továbbá biológiai fontosságú molekulák szerkezetének tanulmányozása. Az általunk kifejlesztett új kísérleti módszer lehetővé teszi a fotoelektronok 3D szögeloszlásának hatékony mérését a teljes térszögtartományban. Nemesgáz atomok s- és p- héjainak fotoionizációs méréseit a csoportunk új nagyintenzitású VUV forrássával végeznénk. Ez utóbbi kis energiaszórása lehetővé teszi a molekuláris szerkezetvizsgálatot is. Elméleti számításaink a pályázat kísérleteinek tervezését és az eredmények értelmezését szolgálják. Ehhez a csoportunkban korábban alkalmazott perturbatív és nem-perturbatív módszerek (klasszikus Monte Carlo számítások, torzított hullámú módszereket, ab initio és termodinamikai modellek, többcsatornás kvantum deffektuson alapuló elméletet) továbbfejlesztése szükséges a specifikus problémákhoz.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A fizika egyik legalapvetőbb kérdése a kvantummechanikai sokrészecske-rendszerek megértése, amely az alkalmazott tudományok szempontjából is hasznos kérdésekre ad választ. A sokrészecske rendszerek csak közelítő módszerekkel tárgyalhatók az egzakt analitikus megoldások hiányában. Ezen közelítések jósága és pontossága a kísérletekkel való összevetés során állapítható meg. Atomi és molekuláris ütközések tanulmányozása nagyon jó lehetőséget nyújt az ilyen vizsgálatok számára. Mivel a részecskék közötti kölcsönhatások ismertek, az elméleti számítások kísérletekkel való összevetése a használt sokrészecskés leírások helyességéről, indokoltságáról ad információt. Napjaink kísérleti módszerei lehetővé teszik az ütközésben szóródó és szétrepülő részecskék kinematikájának és korrelációinak egyre növekvő pontosságú meghatározását. A nyert differenciálisabb kísérleti adatok pontosabb összehasonlítási alapot biztosítanak az elméletek számára. Az ion-molekula ütközések vizsgálatára tervezett kísérleteinkkel és elméleti számításainkkal az egyszeres és többszörös ionizáció, a töltésátadás és a fragmentáció folyamatait szándékozunk mélyebben megérteni. A fény-anyag kölcsönhatás területén a jelenleg széles körben elterjedt, csak az elektromos dipólus kölcsönhatás járulékára épülő, egyszerű fizikai képet tervezzük finomítani a magasabb rendű multipólus tagok járulékainak meghatározásával. Ehhez az atomok és molekulák küszöbközeli fotoionizációjában a fotoelektronok háromdimenziós szögeloszlását fogjuk mérni egy, az általunk kifejlesztett nagy energiafeloldású unikális elektronspektrométerrel.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az atomok és molekulák ütközése és elektromágneses sugárzással való kölcsönhatása a természetben gyakran lejátszódó folyamatok, ahol a különböző jelenségek megértése az elemi folyamatok pontos ismeretét teszi szükségessé. Például a Föld klímájának alakulása a magaslégkör folyamatainak függvénye, amelyeket a Napból érkező részecskeáram és elektromágneses sugárzás együtt határoz meg. A pályázatban az ion-molekula ütközések és az foton-atom/molekula kölcsönhatás területén tervezett kísérleti és elméleti vizsgálatok alapkutatás jellegűek, amelyek a kvantummechanikai sokrészecske-rendszerek mélyebb megértéséhez járulhatnak hozzá. A lejátszódó folyamatokra vonatkozó ismeretek fundamentális jelentőségük mellett számos tudományágban és alkalmazásban is felhasználásra kerülhetnek. Ezeket a kutatásokat éppen napjaink gyakorlati igényei gyorsították fel. Az egyszerű kétatomos molekulák kísérleti vizsgálata azon kívül, hogy az elméletek számára biztosít jó tesztelési lehetőséget, hozzájárulhat például a korai univerzum asztrokémiai folyamatainak megértéséhez. A biológiai fontosságú molekulákra vonatkozó vizsgálatok az ionterápiában végbemenő elemi elsődleges és másodlagos folyamatok feltérképezését célozzák meg. A gázfázisú molekuláris kísérleteink azért is jelentősek, mert az eredmények segíthetik a folyadékokban vagy szilárdtestekben lezajló másodlagos folyamatok megértését. Kutatásainknak jelentőséget adhat az is, hogy az ion-atom ütközések kifinomult elméleti módszereinek több atomi centrumra történő kiterjesztésével a molekuláris ütközések új, hatékony leírása valósítható meg. A fotoionizáció területén kutatásaink fő célja a fotoelektronok teljes szögeloszlásának jó energiafeloldású mérésével a magasabbrendű effektusok és az elektronkorreláció szerepének tanulmányozása küszöbközeli energiákon, valamint molekula spektroszkópiai vizsgálatok. Módszertani motivációnk, hogy kiterjesszük a kutatási terület kísérleti eszköztárát egy új módszer, a 3D elektronspektroszkópia alkalmazásával és továbbfejlesztésével. Fontosnak látjuk, hogy a projekt végrehajtása előkészítse az épülő ELI-ALPS attoszekundumos nyalábján végzendő kutatásainkat. Tudományos programunk egyik célja, hogy iskolaként szolgáljon a fiatal kutatók számára.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Atomok és molekulák ütközése és fénnyel való kölcsönhatásuk a természetben gyakran lejátszódó folyamatok. A légkör komplex folyamatait is a Napból érkező részecskeáram és fénysugárzás együtt alakítja. Ezek megértése az elemi folyamatok pontos ismeretét teszi szükségessé. Napjainkban olyan kísérleti eljárások és elméleti modellek állnak rendelkezésünkre, amelyekkel a bonyolult ütközési folyamatok igen részletes megfigyelése valósítható meg. A különféle extrém fényforrások (nagy intenzitású lézerek, attoszekundumos fényimpulzusok) megjelenése pedig az anyag-fény kölcsönhatás területén nyitottak meg új kutatási irányokat. Az ion-molekula ütközések dinamikájának tanulmányozásával célunk a kvantummechanikai sokrészecske-rendszerek viselkedésének mélyebb megértése. A csoportunkban korábban kifejlesztett ion- és elektronspektrométerek továbbfejlesztésével a molekulák ütközést követő szétesésének jóval részletesebb tanulmányozását tudjuk majd elvégezni. Vizsgálataink alapkutatás jellegűek, azonban az eredmények számos alkalmazási terület számára is fontosak (asztrofizika, orvosi alkalmazások, reaktortechnika, plazmafizika, stb.). A fotonokkal kiváltott jelenségek vizsgálataival célunk a fény-anyag kölcsönhatás pontosabb megértése. Fény hatására az atomokból/molekulákból kirepülő elektronok energia- és szögeloszlását az Atomki-ben kifejlesztett egyedi tulajdonsággal rendelkező elektronspektrométerrel mérjük. Vizsgálatainkat a nemrégiben beszerzett nagyintenzitású ultraibolya fényforrás nagymértékben megkönnyíti. Ezek a vizsgálatok várhatóan megalapozzák azt is, hogy az magyarországi ELI-ALPS nemzetközi lézerközpont hatékony felhasználói legyünk.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

In this project we plan to study the collisions of atoms and molecules and their interaction with electromagnetic field, topics of increasing interest in other research fields like astrophysics, plasma physics, environmental sciences or radiation effects in biological tissues. Our primary goal is a detailed and deeper understanding of the dynamics of collisional processes, with particular interest on molecular fragmentation. Setting up new experimental techniques (coincidence measurements, time of flight spectroscopy, etc.) we intend to determine the charge state, energy and mass of the fragments and the correlation between the ejected electrons and fragments. The main focus regarding the light-matter interaction is the observation of the non-dipole effects by measuring the angular distribution of the photoelectrons close to the ionization threshold and spectroscopic studies of biologically relevant molecules. Our recently developed method enables efficient measurement of the angular distribution of photoelectrons in 3D with high energy resolution in the full solid angle. The photoionization of the s- and p- shells of noble gas atoms will be performed using the new high intensity VUV source installed in our lab. Its narrow energy resolution also enables molecular structure studies. Calculations will be carried out to interpret the experimental results. To reach these goals, our earlier applied perturbative and non-perturbative methods (classical Monte Carlo simulations, distorted wave approximations, ab initio and thermodinamical models, multi channel quantum defect theory) need further developments to adapt them to the new problems.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

One of the most fundamental questions in physics is the understanding of the quantum mechanical many-body problem, with practical relevance also in applied sciences. In the absence of exact analytical solutions, the quantum many-body problems are treated using approximations. The accuracy of the approximations can be tested by comparing the results with experiments. Atomic and molecular collisions presents valuable contribution to this problem. Since the interactions between particles are known, the comparison between the experiment and the theoretical calculations provides information about the correctness of the method applied for the description of the many-body aspects of the collision. Recent advancements in experimental techniques enable to obtain more complete kinematic information about the scattered and ejected particles in the collision and the correlation between them. These multi-differential data allow more precise comparison with theories. The planned experiments and calculations of ion-molecule collisions will serve a deeper understanding of the dynamics of the single and multiple ionization, charge transfer and fragmentation processes. Regarding light-matter interaction, our goal is to clarify the generally accepted view of the electric dipole character of this interaction by determining the higher order contributions of the multipolar terms. Using our unique high energy resolution electron spectrometer we shall measure the three dimensional angular distribution of photoelectrons emitted in photoionization of atoms and molecules close to the ionization threshold.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The collision of atoms and molecules and their response to electromagnetic field are commonly occurring phenomena in the nature. For ex., the Earth’s climate is influenced by atmospheric processes, which are driven jointly by particle currents and electromagnetic radiation of the Sun. In understanding of these phenomena the knowledge of the related elementary processes is of crucial importance. The planned experimental and theoretical studies for ion-molecule collisions and photon-atom/molecule interaction are of fundamental interest contributing to the understanding of the quantum mechanical many-body systems. Furthermore, the knowledge about ion-molecule collisions finds widespread applications in other scientific disciplines and in practice. The rapidly increasing activity in this field is triggered by the practical demands of different applications. The study of diatomic molecules provides an excellent test of the theories, it also contributes, for example, to the understanding of the astrochemical processes of the early universe. Studies of the molecules of biological importance aim to map the primary and secondary processes relevant e.g. for ion cancer therapy. Our fragmention experiments to be carried out in gas phase may help to understand the ion-induced secondary physical and chemical processes in liquids and solids. Further significance of the outlined research work is that by the multi-centre extension of the existing ion-atom collision theories we will gain new, efficient methods for the description of the molecular collisions. The scientific goal of our photon-matter interaction investigations is to study the higher order effects and the role of the electron correlation in photoionization close to the threshold, by measuring the full photoelectron angular distributions with high energy resolution. Our methodological motivation is to extend the experimental toolkit of the research area by a new approach, namely by the 3D photoelectron spectroscopy method. We consider this research program as a preparatory stage to become efficient users at the attosecond beamlines of the ELI-ALPS facility. We believe that this research program will provide an efficient training school for young scientists.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The collision of microparticles and their response to electromagnetic field are commonly occurring phenomena, thus the knowledge of the related elementary processes is crucial to understand different phenomena in nature. The long-term research, more than a century, regarding the interaction of radiation with matter, made possible the developments of experimental techniques and theoretical models which are ready today to investigate these very complex collisions in details. The different extreme light sources (high intensity lasers, attosecond light pulses) have opened new research directions in light-matter investigation. In this project we intend to investigate the dynamics of ion-molecule collisions for a better understanding of the behavior of the quantum many-body systems. We plan a more detailed investigation of molecular fragmentation by improving our earlier developed ion and electron spectrometers. Besides the fundamental aspect of the project, the results are important also for applications in other scientific disciplines and in practice (astrophyisics, medical physics, reactor physics, plasma physics). Our investigations regarding the light is the deeper understanding of light-matter interaction and electron correlation. The energy and angular distribution of the photoelectrons ejected from atoms/molecules will be measured by a unique electron spectrometer developed in our group. The investigations will be strongly facilitated by a high intensity ultraviolet source which was installed in our lab. We believe that these investigations will contribute to become efficient users at the ELI-ALPS international laser research center in Hungary.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Atomok és molekulák nagyenergiájú töltött részecskékkel vagy fotonokkal kiváltott reakciói számos kutatás és alkalmazás (asztrofizika, plazmafizika, környezetfizika, sugárterápiás eljárások) számára alapvető jelentőségűek. Ezen folyamatok dinamikájának feltárását segítő eredményeink: 1) A molekulák anizotrop potenciáltérének figyelembevételével általánosítottuk a kvantummechanikai folytonos torzított hullámú-eikonal kezdeti állapot közelítést ion-molekula ütközésekre. 2) A klasszikus Monte-Carlo módszert kiterjesztettük és alkalmaztuk a foton indukált atomi és molekuláris folyamatokra. 3) Elsőként mértük meg a tetrahidrofurán molekula fotoelektronjainak teljes szögeloszlását. 4) Először sikerült kísérletileg meghatározni elektron lövedék esetében az előre irányba szóródott elektronok hatáskeresztmetszetét vízmolekulákon, és összehasonlítani az R-Mátrix módszerrel számolt adatokkal. 5) Térmentes repülési idő spektrométerünkkel megmértük O+ + H2 ütközésekben a fragmentumok eloszlásának molekulaforgás miatti finom felhasadását. 6) Elektron – molekula-kation ütközésekben először határoztunk meg elágazási arányokat a lejátszódó folyamatokra. 7) Asztrofizikai szempontból releváns, hideg jegekben (~20K) vizsgáltuk az ionbombázással keltett kémiai változásokat. 8) Kimutattuk, hogy a napszél energiatartományába (0.4-50 keV) eső ionokkal bombázott, H-tartalmú molekulákból néhány százalékban negatív H ionok lépnek ki, amelyek befolyásolhatják a naprendszer kémiai folyamatait.
Results in English
The reactions of atoms and molecules induced by photons or high-energy charged particles are of fundamental importance for several research fields and applications (astrophysics, plasma physics, environmental physics, radiation therapy). Our results in exploring the dynamics of these processes are: 1) Accounting for the anisotropic potential of the molecules, we generalized the quantum mechanical continuous distorted wave-eiconal initial state approximation to ion-molecule collisions. 2) We extended and applied the classical Monte-Carlo method to photon-induced atomic and molecular processes. 3) We have measured for the first time the total angular distribution of the photoelectrons of the tetrahydrofuran molecule. 4) We provided the first experimental proof of theoretical R-matrix prediction in the experimentally unexplored forward angular region for electron - water molecule collision. 5) With our field-free time-of-flight spectrometer, we observed the fine splitting on the fragment distribution due to molecular rotation in O+ + H2 collisions. 6) We have determined for the first-time the branching ratios of the elementary processes taking place in collisions of electrons with molecular cations 7) We studied the chemical changes caused by ion impact in astrophysical ices analogues at ~20K temperatures. 8) We found that ion impact fragmentation of H-containing molecules regularly results in a few percent of H anions, which may affect the chemistry in the solar system.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=128621
Decision
Yes





 

List of publications

 
Zsolt J. Mezei, Kalyan Chakrabarti, Michel Douglas Epée Epée, Ousmanou Motapon, Chi Hong Yuen, Mehdi A. Ayouz, Nicolas Douguet, Samantha Fonseca dos Santos, Viatcheslav Kokoouline and Ioan F. Schneider: Electron-Induced Excitation, Recombination, and Dissociation of Molecular Ions Initiating the Formation of Complex Organic Molecules, ACS Earth Space Chem. 2019, 3, 11, 2376-2389, 2019
Mezei, János Zsolt and Epée Epée, Michel D. and Motapon, Ousmanou and Schneider, Ioan F.: Dissociative Recombination of CH+ Molecular Ion Induced by Very Low Energy Electrons, Atoms 2019, 7(3), 82;, 2019
A Igarashi and L Gulyás: Vibrationally resolved capture cross section in p + H 2 collision, J. Phys. B: At. Mol. Opt. Phys. 52 (2019) 075204 (8pp), 2019
A Igarashi and L Gulyás: Effective fully differential cross-section in single ionization of helium by fast ions, J. Phys. B: At. Mol. Opt. Phys. 52 (2019) 245203 (9pp), 2019
R. Kadokura, A. Loreti, Á. Kövér, A. Faure, J. Tennyson, 1 and G. Laricchia: Angle-Resolved Electron Scattering from H 2 O near 0°, PHYSICAL REVIEW LETTERS 123, 033401 (2019), 2019
A Orbán , T Xie , R Vexiau , O Dulieu and N Bouloufa-Maafa: Hyperfine structure of electronically-excited states of the 39 K 133 Cs molecule, J. Phys. B: At. Mol. Opt. Phys. 52 (2019) 135101 (13pp), 2019
L. Gulyás, S. Egri and A. Igarashi: Theoretical investigation of the fully differential cross sections for single ionization of He in collisions with 75-keV protons, PHYSICAL REVIEW A 99, 032704 (2019), 2019
Z. Juhász, B. Sulik, E. Lattouf, E. Bene, B. A. Huber, P. Herczku, S. T. S. Kovács, A. Méry, J.-C. Poully, J. Rangama, J. A. Tanis, V. Vizcaino and J.-Y. Chesnel: Anion and cation emission from water molecules after collisions with 6.6-keV 16 O + ions, PHYSICAL REVIEW A 100, 032713 (2019), 2019
L. Sarkadi and A. Orbán: Triple-coincidence experiment to study the correlated electron emission in the collision-induced double electron loss of He −, PHYSICAL REVIEW A 100, 052708 (2019), 2019
Sándor T.S. Kovács, Péter Herczku, Zoltán Juhász. László Sarkadi, László Gulyás, Jean Yves. Chesnel, Levente Ábrók, Francois Frémont, Anas Hajaji, Béla Sulik: Dissociative ionization of the H 2 O molecule bombarded by swift singly charged and slow highly charged ions, X‐Ray Spectrometry. 2019;1–5., 2019
A Igarashi and L Gulyás: Fully differential cross sections for ionization of Li(2s) and Li(2p) by 16MeV Li2+ impact, J. Phys. B: At. Mol. Opt. Phys. 53 (2020) 075203 (7pp), 2020
A.H. Kelkar, D. Misra, L. Gulyás, and Lokesh C. Tribedi: Electron emission in fast heavy ion impact ionization of C60 and Ne: giant plasmon excitation, Eur. Phys. J. D (2020) 74: 157, 2020
L. Sarkadi: Laser-induced nonsequential double ionization of helium: classical model calculations, J. Phys. B: At. Mol. Opt. Phys. 53 (2020) 165401 (11pp), 2020
S Demes, V Kelemen and E Remeta: Elastic electron scattering by halocarbon radicals in the independent atom model approach, Eur. Phys. J. D (2020) 74: 57, 2020
S Demes and E Remeta: Ab initio study of energy characteristics of small polyatomic molecules in threshold electron-impact dissociative ionization processes, Journal of Physics: Conference Series1412 (2020) 152065, 2020
F. Iacob, N. Pop, J. Zs. Mezei, S. Niyonzima, V. Laporta, K. Chakrabarti, and I. F. Schneider: Reactive collisions between electrons and BeT+, AIP Conference Proceedings 2218, 050010 (2020), 2020
J Zs Mezei , A Orbán , K Chakrabarti, Y Moulane, M D Epée Epée, O Motapon, D Talbi and I F Schneider: Electronic reactive collisions in cold ionised media: from mechanisms to new state-to-state cross sections and rate coefficients, Journal of Physics: Conference Series IOP Publishing 1412 (2020) 172003, 2020
T. Xie, M. Lepers, R. Vexiau, A. Orbán, O. Dulieu and N. Bouloufa-Maafa: Optical Shielding of Destructive Chemical Reactions between Ultracold Ground-State NaRb Molecules, PHYSICAL REVIEW LETTERS 125, 153202 (2020), 2020
L. Sarkadi: Comparative study of classical theoretical descriptions of the ionization of atoms induced by few-cycle laser pulses, PHYSICAL REVIEW A 103 053113, 2021
István Márton, Levente Ábrók, Dávid Nagy, Ákos Kövér, László Gulyás, Sándor Demes, Sándor Ricz: Angular distribution and energy spectra of photoelectrons from tetrahydrofuran illuminated by VUV photon source, Journal of Electron Spectroscopy and Related Phenomena vol.249, p. 147070, 2021
Chandan Bagdia, Anuvab Mandal, Madhusree Roy Chowdhury, Shamik Bhattacharjee, M Nrisimha Murty, Deepankar Misra, Christophe Champion, László Gulyás, Philippe F Weck and Lokesh C Tribedi: Electron emission from fluorene (C13H10) upon 3.5 MeV/u Si8+ ion impact: double differential distributions, J. Phys. B: At. Mol. Opt. Phys. 54 155202, 2021
S T S Kovacs, P Herczku, Z Juhász, L Sarkadi, L Gulyás, J-Y Chesnel and B Sulik: Dissociative multiple ionization of the H2O molecule induced by ion impact: experimental and theoretical results, J. Phys.: Conf. Ser. 1412 152071, 2020
A. Abdoulanziz, C. Argentin, V. Laporta, K. Chakrabarti, A. Bultel, J. Tennyson, I. F. Schneider and J. Zs. Mezei: Low-energy electron impact dissociative recombination and vibrational transitions of N2+, Journal of Applied Physics 129, 053303, 2021
Duncan V. Mifsud, Zoltán Juhász, Péter Herczku, Sándor T. S. Kovács, Sergio Ioppolo, Zuzana Kaňuchová, Máté Czentye, Perry A. Hailey, Alejandra Traspas Muiña, Nigel J. Mason, Robert W. McCullough, Béla Paripás, and Béla Sulik: Electron irradiation and thermal chemistry studies of interstellar and planetary ice analogues at the ICA astrochemistry facility, Eur. Phys. J. D 75 :182, 2021
Péter Herczku, Duncan V. Mifsud, Sergio Ioppolo, Zoltán Juhász, Zuzana Kaňuchová, Sándor T. S. Kovács, Alejandra Traspas Muiña, Perry A. Hailey, István Rajta, István Vajda, Nigel J. Mason, Robert W. McCullough, Béla Paripás, Béla Sulik: The Ice Chamber for Astrophysics-Astrochemistry (ICA): A New Experimental Facility for Ion Impact Studies of Astrophysical Ice Analogues, Rev. Sci. Instrum. 92, 084501, 2021
K Chakrabarti, J Zs Mezei, I F Schneider and J Tennyson: Electron collision studies on the CH2+ molecular ion, J. Phys. B: At. Mol. Opt. Phys. 55 (2022) 095201, 2022
L. Ábrók, T.Buhr, Á.Kövér, D.Varga, K.Holste, A.A.BorovikJr., S.Schippers, A.Müllerd, L.Gulyás, S.Ricz, A.Orbán: Non-dipole anisotropy parameters in the photoionization of Kr in the region of deep inner shell excitations, Journal of Electron Spectroscopy and Related Phenomena Volume 258, July 2022, 147209, 2022
T. Xie, A. Orbán, X. Xing, E. Luc-Koenig, R. Vexiau, O. Dulieu, N. Bouloufa-Maafa: Engineering long-range interactions between ultracold atoms with light, J. Phys. B: At. Mol. Opt. Phys. 55 034001 (2022), 2022
S. Kasthurirangan, C.-Z. Gao, P. M. Dinh, L. Gulyás, E. Suraud and L. C. Tribedi: Observation of giant quadrupole plasmon resonance in C60 in fast ion collisions, PHYSICAL REVIEW A 106, 012820 (2022), 2022
István Márton and László Sarkadi: Study of the effect of higher-order dispersions on photoionisation induced by ultrafast laser pulses applying a classical theoretical method, Sci Rep 12, 13841 (2022), 2022
Soumya Chatterjee, Sunil Kumar, Sarvesh Kumar, M Oswal, Biraja Mohanty, D Mehta, D Mitra, A M P Mendez, D M Mitnik, C C Montanari, L Sarkadi and T Nandi: Understanding the mechanisms of L-shell x-ray emission from Os atoms bombarded by 4–6 MeV/u fluorine ion, Physica Scripta, Volume 97, Number 045405 (2022), 2022
M. D. Epée, Epée, O. Motapon, N. Pop, F. Iacob, E. Roueff, I. F. Schneider, and J. Zs. Mezei: Dissociative recombination and rotational transitions of D2+ in collisions with slow electrons, MNRAS 512, 424 (2022), 2022
D. V. Mifsud, Z. Kanuchová, S. Ioppolo, P. Herczku, A. Traspas Muina, B. Sulik, K. K. Rahul, S. T. S. Kovács, P. A. Hailey, R. W. McCullough, N. J. Mason, Z. Juhász: Ozone Production in Electron Irradiated CO2:O2 Ices, Physical Chemistry Chemical Physics 24 (2022) 18169, 2022
D. V. Mifsud, P. Herczku, R. Rácz, K.K. Rahul, S. T.S. Kovács, Z. Juhász, B. Sulik, S. Biri, R. W. McCullough, Z. Kaňuchová, S. Ioppolo, P. A. Hailey, N. J. Mason: Energetic Electron Irradiations of Amorphous and Crystalline Sulphur-Bearing Astrochemical Ices,, Frontiers in Chemistry 10 (2022) 1003163, 2022
D.V. Mifsud, Z. Kanuchová, S. Ioppolo, P. Herczku, A. Traspas Muina, T.A. Field, P.A. Hailey, Z. Juhász, S.T.S. Kovács, N.J. Mason, R.W. McCullough, S. Pavithraa, K. K. Rahul, B. Paripás, B. Sulik, S.-L. Chou, J.-I. Lo, A. Das, B.-M. Cheng, B. N. Rajasekhar, A. Bhardwaj, B. Sivaraman: Mid-IR and VUV Spectroscopic Characterisation of Thermally Processed and Electron Irradiated CO2 Astrophysical Ice Analogues, Journal of Molecular Spectroscopy 385 (2022) 111599, 2022
Felix Iacob , Thomas Meltzer, János Zsolt Mezei, Ioan F Schneider and Jonathan Tennyson: Study of bound and resonant states of NS molecule in the R-matrix approach, J. Phys. B: At. Mol. Opt. Phys. 55 (2022) 235202, 2022
Sándor Demes, Vladimir Kelemen and Eugene Remeta: Elastic electron scattering by halocarbon radicals in the independent atom model approach, Eur. Phys. J. D (2020) 74: 57, 2020
Vladimir I. Kelemen a, Sándor Demes and Eugene Yu. Remeta: Theoretical study of elastic electron scattering by zinc atoms in the framework of relativistic optical potential model, Journal of Electron Spectroscopy and Related Phenomena 266 (2023) 147365, 2023
A. Geyer, O. Neufeld, D. Trabert, U. De Giovannini, M. Hofmann, N. Anders, L. Sarkadi, M. S. Schöffler, L. Ph. H. Schmidt, A. Rubio, T. Jahnke, M. Kunitski, and S. Eckart: Quantum correlation of electron and ion energy in the dissociative strong-field ionization of H2, Phys. Rev. Research 5 (2023) 013123, 2023
D. M. Newson, R. Kadokura, H. Allen, S. E. Fayer, S. J. Brawley, M. Shipman, G. Laricchia, R. S. Wilde, I. I. Fabrikant, and L. Sarkadi: Low-energy positronium scattering from O2, Phys. Rev. A 107 (2023) 022809, 2023
Duncan V. Mifsud, Péter Herczku, K. K. Rahul, Ragav Ramachandran, c Pavithraa Sundararajan, Saándor T. S. Kovács, Béla Sulik, Zoltán Juhász, Richárd Rácz, Sándor Biri, Zuzana Kanuchova, Robert W. McCullough, Bhalamurugan Sivaraman, Sergio Ioppolo and Nigel J. Mason: A systematic mid-infrared spectroscopic study of thermally processed SO2 ices, Phys. Chem. Chem. Phys., 2023, 25, 26278–26288, 2023
Alexei V. Ivlev, Barbara M. Giuliano, Zoltán Juhász, Péter Herczku, Béla Sulik, Duncan V. Mifsud, Sándor T. S. Kovács, K. K. Rahul, Richárd Rácz, Sándor Biri, István Rajta, István Vajda, Nigel J. Mason, Sergio Ioppolo, and Paola Caselli: Bombardment of CO ice by cosmic rays. I. Experimental insights into the microphysics of molecule destruction and sputtering, Astrophysical Journal, 2023 944 181, 2023
Duncan V. Mifsud, Péter Herczku, Béla Sulik, Zoltán Juhász, István Vajda, István Rajta, Sergio Ioppolo, Nigel J. Mason, Giovanni Strazzulla, Zuzana Kaňuchová: Proton and electron irradiations of CH4:H2O mixed ices, Atoms 2023, 11, 19, 2023
Caroline Antunes Rosa, Alexandre Bergantini, Péter Herczku, Duncan V. Mifsud, Gergő Lakatos, Sándor T. S. Kovács, Béla Sulik, Zoltán Juhász, Sergio Ioppolo, Heidy M. Quitián-Lara, Nigel J. Mason, Claudia Lage: Infrared spectral signatures of nucleobases in interstellar ices I: Purines, Life 2023, 13, 2208, 2023
Z. Juhász, S. T. S. Kovács, V. Vizcaïno, P. Herczku, S. Demes, R. Rácz, B. Sulik, S. Biri, N. Sens, D. V. Mifsud, and J.-Y. Chesnel: Molecular-rotation-induced splitting of the binary ridge in the velocity map of sub-eV H+ ions ejected from H2 molecules by ion impact, Phys. Rev. A, 2023, 107, L010801, 2023
L. Gulyás: Multicenter continuum distorted wave with eikonal initial state model for single ionization in ion-molecule collisions: Differential electron emission from water under energetic ion impact, PHYSICAL REVIEW A 108, 032815 (2023), 2023
Debasmita Chakraborty , László Gulyás and Lokesh C. Tribedi: Electron Emission Cross Section from Methane under 250 keV Proton Impact, Atoms 2023, 11(3), 49, 2023
Sanjeev Kumar Maurya, Debasmita Chakraborty, Abhijeet Bhogale, Chandan Bagdia, Kalpesh Ghag, Laszlo Gulyás and Lokesh C Tribedi: Ionization of uracil molecule in collisions with 2.5-MeV/u Si12+ ions, 2023 Phys. Scr. 98 125402, 2023
J. Boffelli, F. Gauchet, D. O. Kashinski, D. Talbi, A. P. Hickman, K. Chakrabarti, E. Bron, A. Orbán, J. Zs. Mezei, and I. F. Schneider: Population of ground and lowest excited states of sulfur via the dissociative recombination of SH+ in the diffuse interstellar medium, MNRAS 522, 2259–2266 (2023), 2023
János Zsolt Mezei, Mehdi A. Ayouz, Andrea Orbán, Abdillah Abdoulanziz, Dahbia Talbi, David O. Kashinski, Emeric Bron, Viatcheslav Kokoouline, and Ioan F. Schneider: Dissociative recombination of N2H+: a revisited study, Eur. Phys. J. Spec. Top. (2023) 232:1967–1973, 2023





 

Events of the project

 
2023-04-27 08:53:46
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: Kísérleti molekulafizikai kutatócsoport (Atommagkutató Intézet), Új kutatóhely: Kvantumelmélet kutatócsoport (Atommagkutató Intézet).




Back »