Tracing the Holocene distribution of beech and oak forests in the Carpathian Basin using standscale paleoecology  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
129167
Type K
Principal investigator Magyari, Enikő Katalin
Title in Hungarian Bükkös és a tölgyes erdők holocén elterjedési dinamikájának vizsgálata a Kárpát-medencében
Title in English Tracing the Holocene distribution of beech and oak forests in the Carpathian Basin using standscale paleoecology
Keywords in Hungarian vegetáció történet, holocén, paleoökológia, állomány palinológia
Keywords in English vegetation history, Holocene, standscale palynology, paleoecology
Discipline
Physical geography (Council of Complex Environmental Sciences)65 %
Ortelius classification: Geography
Paleoclimatology, Paleoecology (Council of Complex Environmental Sciences)35 %
Panel Earth sciences 2
Department or equivalent Department of Environmental and Landscape Geography (Eötvös Loránd University)
Participants Biró, Marianna
Buczkó, Krisztina
Darabos, Gabriella
Kohán, Balázs
Molnár, Mihály
Pál, Ilona
Pató, Zsuzsanna Anna
Rédei, Tamás
Standovár, Tibor
Szalai, Zoltán
Szmorad, Ferenc
Ujházy, Noémi
Varga, György
Starting date 2018-09-01
Closing date 2023-05-31
Funding (in million HUF) 22.044
FTE (full time equivalent) 15.35
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A tervezett kutatás a növényzeti határvonalak tér és időbeli változásait vizsgálja két eltérő kárpát-medencei környezetben. A középhegységi és nyugat-dunántúli nedves-hűvös klímájú zónájában a bükkös erdők határvonalainak múltbéli kiterjedését kutatjuk, míg a száraz-meleg klímájú Kiskunságban a tölgyes erdők egykori kiterjedésének rekonstrukcióját célozzuk meg. Paleoökológiai módszerekkel dolgozunk, amit kiegészítünk közösségi DNS elemzésekkel és a erdőtörténeti források értékelésével. A lombkorona alatt megbúvó, kisméretű erdei tavak és lápok üledékének pollen, faszén és növényi makrofosszília vizsgálatával információkat gyűjtünk az Északi-középhegység és az Őrség-Vendvidék egyes erdőállományainak fafaj összetételbeli változásairól az elmúlt néhány ezer évben. Az állomány palinológia hazai meghonosítása mellett az erdőállományok talaj DNS vizsgálatával szintén a bükk korábbi jelenlétére keresünk bizonyítékot. A Kiskunságban a holocén erdőborítás mennyiségi tájképi rekonstrukcióját végezzük el pollenszelvényeket felhasználva, mely kutatás szorosan kapcsolódik az Alföld természetes erdős sztyep vegetációjának megismeréséhez. Vizsgálatainkkal arra a kérdésre keressük a választ, hogy a holocén felmelegedés során mikor érte el a terület a legnagyobb erdőborítását, ez mikor és milyen hatásokra csökkent? A maradvány tölgyes és nyaras erdőfoltok állomány palinológiai valamint faszén vizsgálatával az egyes erdőfoltok utolsó néhány száz, de akár több ezer éves fafaj összetételbeli változásait vizsgájuk. Eredményeinket a Dunántúlon összevetjük a Balatonból frissen nyert üledékszelvény abszolút módszerekkel korolt pollenszelvényével, ami a regionális vegetációváltozásokat rögzíti.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az aljnövényzet összetétele alapján azt feltételezzük, hogy a kárpát-medencei bükkösök emberi hatást megelőző kiterjedése a mainál nagyobb volt, a középhegységi és őrség-vendvidéki erdőkben részleges lecserélésük a tájhasználat és erdőgazdálkodás következménye. Kutatásainkkal ezt a feltevést szeretnénk vizsgálni. Amennyiben igazolható a bükk emberi hatást megelőző nagyobb kiterjedése, akkor a faj globális klímaváltozás hatására bekövetkező área vesztésének alapját adó elterjedési modellek állítása, miszerint a bükkös termőhelyek teljes eltűnése várható revízióra szorul.
A Kiskunság esetében a kutatási kiindulási hipotézise az, hogy a területen edafikus és klimatikus okok miatt a holocén időszakban sosem alakult ki zárt erőborítás, a terület erdőborítása északról délre, valamint keletről nyugatra csökkenő tendenciát mutatott. A paleoökológiai vizsgálatokkal arra keressük a választ, hogy ez a hipotézis igazolható-e?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A kutatásnak azon túl, hogy alapadatokat szolgáltat a Kárpát-medence holocén vegetáció történetéhez, elsősorban a természetvédelmi kezeléseket célzó programokhoz nyújt esetleges restaurációs célállapotokat, fontos továbbá az erdőtermészetességi vizsgálatokban. Új módszereket vezet be a biodiverzitás monitorozásban (közösségi DNS vizsgálat), és a regionális vegetációváltozások helyett a lokális, topográfia és mezoklíma által meghatározott erdőállományok történetének felderítésére helyezi a hangsúlyt, mely a Kárpát-medencében újdonságnak számít. A közösségi DNS vizsgálat tanulságai alapján a jövőben a módszer rutin alkalmazása tervezhető pl. különböző erdészeti kezelések biodiverzitásra gyakorolt hatásának követésére.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Két erdőgazdasági szempontból fontos fafaj, a bükk és a tölgy elmúlt néhány ezer éves történetét kutatjuk a Kárpát-medencében őslénytani módszerekkel és írott források alapján. Kutatásainkkal arra a kérdésre keressük a választ, hogy a középhegységi és dunántúli bükkösök ma látható beszűkült elterjedése milyen mértékben tulajdonítható emberi hatásnak, azaz a fafaj tudatos lecserélésének gyorsabban növő, jól hasznosítható fafajokra. Az erdőkben megbúvó tavak és lápok üledékében megőrződő pollenek és növényi fosszíliák jól jelzik a lombkorona összetételét. Amennyiben igazolható a bükk mainál nagyobb elterjedése a késő vaskori és középkori erdőkiéléseket megelőzően, akkor az erdőtermészetességi vizsgálatokhoz, valamint az erdők természetvédelmi kezelése számára nyújthatunk fontos információt. A tölgyek esetében a Kiskunság holocén, azaz az elmúlt 11 ezer éves erdőborításának változását vizsgáljuk szintén őslénytani módszerekkel a térségben megbúvó tavak, lápok és maradvány erőfoltok talajának vizsgálatával. Ebben a térségben arra a kérdésre keressük a választ, hogy mekkora volt a tölgyes erdős sztyep maximális borítása, mikor kezdődtek az erőteljes erdőirtások, és a tölgy mellett milyen fafajok játszottak szerepet a kiskunsági erdőkben. A térségben a talajvízszint jelentős csökkenése zajlott le az elmúlt 100 évben. Érdekkonfliktus alakult ki az erdészek, természetvédők, földműveléssel és állattartással foglalkozó csoportok közt. A térség egykori erdőborítottságának, a nyílt és zárt homokpuszta gyepek területi arányának becslése ehhez a vitához is értékes adatokat szolgáltat.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Our research focuses on the study of vegetation borderlines in two contrasting environments. In the humid NE Hungarian and West Hungarian hill regions we investigate the past distribution limits of beech forests, while in the warm and dry Kiskunság region we reconstruct the former cover of oak forests. We use paleoecological research completed by community DNA metabarcoding and forestry document analyses. Via the pollen, plant macrofossil and macrocharcoal analyses of small forest hollow deposits we gather information on stand scale forest compositional changes in the North Hungarian Mid Mountains and in the Őrség-Vendvidék region of Transdanubia during the last couple of thousand years. Besides introducing stand scale palynology in Hungary, we also use the novel DNA metabarcoding technique on forest soils to support our pollen and plant macrofossil based inferences for the former presence of beech in places currently dominated by other trees. In the Kiskunság we plan quantitative forest cover reconstruction throughout the Holocene using pollen data and the REVEAL model of pollen dispersal and deposition. This research contributes new and important data to better understanding the history of the Pannonian oak forest steppes. We address the following questions: When did forest cover reach its maximum during the Holocene in the Kiskunság and when did forest cover start to decrease? What were the primary drivers of forest cover decrease? In addition, by applying stand-scale pollen and soil charcoal analyses in the remnant oak and poplar forests of the Kiskunság, we investigate the stand-scale forest canopy shifts of these forests through time.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

On the basis of herb layer species composition, we assume that the formal distribution of beech forests was larger before human exploitation. The replacement of beech with other tree species is the consequence of land use and forest management in the mid-mountains and in Western Transdanubia. We would like to test this hypothesis using stand scale paleoecological research. In case we prove the formerly lager distribution of beech forests, then the climate-model based species distribution modelling hindcasts for almost total beech habitat loss with the ongoing global warming may require re-thinking. In case of the Danube-Tisza Interfluve Region our working hypothesis concerns the climatic and edaphic limitation of forest development: for these reasons this area has never become fully forested during the Holocene, and forest cover decreased from north to south and partially also from east to west. We would like to test this hypothesis in the project.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

This research provides basic data for better understanding the Holocene vegetation dynamics of the Carpathian Basin. In addition, we provide possible target vegetation states for nature conservation planning in both wetland and terrestrial habitats. Our research output provides important data in forest naturalness assessments. We also introduce novel community DNA based research techniques that are cost and labour effective, and in our hope, can be routinely used in forest biodiversity monitoring in the future. This research project furthermore places the emphasis on studying the tree species dynamics of individual forest stands influenced by different mesoclimatic and edaphic conditions instead of the regional studies. This approach is new in the Hungarian paleobotany.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

We investigate the Holocene (last 11600 years) history of two economically important tree taxa in the Carpathian Basin: common beech and oaks. We apply paleontological methods and forestry documents, and seek answer to the question ’To what extent can we attribute the historic and prehistoric loss of beech forest to human impact, namely the replacement of beech by other, faster growing and profitable tree species in some places?’ The sediments of forest hollows, either small lakes or mires, preserve pollen and plant macrofossils that can be used to make inferences for changes in the forest canopy structure through time. If we can prove the larger distribution of beech forests prior to the onset of Iron Age and Middle Age forest disturbances, then we can provide important data for forest naturalness assessments, and also set possible target vegetation states in forest conservation action plans. In the Danube-Tisza Interfluve Region we study the dynamics of Holocene forest cover using also paleoecological methods on the sediments of lakes, mires and alluvial forest soils. In this area we are interested in the timing of maximum woodland cover, the onset of anthropogenic woodland clearances, and the former canopy species composition of the forest stands. In this area the groundwater table decreased dramatically during the last 100 years. There is conflict of interest among foresters, conservationists, crop and stock-breeders. Understanding the former, near-natural woodland cover, the extent of open and closed stand steppes can contribute important information to this debate.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A növényzeti határvonalak tér és időbeli változásait vizsgáltuk két eltérő kárpát-medencei környezetben. Erdei tavak üledékének pollen, faszén és növényi makrofosszília vizsgálatával a Mátra-hegységben megállapítottuk, hogy 700 m felett a bükkös öv kialakulása 4800 évre tehető. A bükk terjedését egy rövid száraz időszak előzte meg, amikor a kevert tölgyes erdő leégett. Terjedése során a tavak vízszintje emelkedett. Kutatásinak kimutatták, hogy a Kékes északi lejtőjén a kora holocénben kevert fenyvesek refúgiális erdők voltak melyek átalakulása 7000 évvel ezelőtt kevert tölgyesekké történt, azaz a tölgyes öv jelentősen magasabban helyezkedett el a közép-holocénben. Klímamodellezési eredményinket összevetve a pollen alapú bükk terjedési időpontokkal elmondhatjuk, hogy a Dunántúlon a bükk terjedése már 7800 évtől megindul. Modellezési eredményeink szerint 2100-ra a bükknek alkalmas termőhelyek csak a Bükk-fennsík térségében és a Magas-Bakonyban lesznek hazánkban. A Kiskunságban végzett kutatásaink feltárták azokat az erdőfoltokat, melyekben a kocsányos tölgy ma is jelen van, vagy amelyekben korábbi jelenléte az aljnövényzet alapján bizonyítható. Régészeti ásatások faszén anyagának feldolgozásával rekonstruáltuk a középkori Bugacmonostort övező erdő összetételét, melyben a kocsányos tölgy, a kőris és nyár fajok dominanciájáét mutattuk ki. Eredményeink arra utalnak, hogy déli tölgyes erdőhatárról nem beszélhetünk itt.
Results in English
Spatial and temporal changes of vegetation boundaries were investigated in two different environments in the Carpathian basin. By examining pollen, charcoal and plant macrofossils in the sediments of forest hollows in the Mátra Hills, we found that the formation of the beech belt above 700 m took place 4,800 years ago. The spread of beech was preceded by a short dry period when the mixed oak forest burned down. During its spread, the water level of the lakes increased. Our research showed refugial mixed conifer forests in the Early Holocene on the northern slope of Kékes, which transformed into mixed oak forests 7,000 years ago, i.e. the oak belt was located significantly higher in the Mid-Holocene. By comparing our climate modeling results with the dates of pollen based beech expansion, we can say that the spread of beech in Transdanubia started as early as 7,800 years ago. According to our modeling results, by 2100, suitable habitats for beech will only be in the area of the Bükk Plateau and the Magas-Bakony in our country. Our research in Kiskunság revealed the forest stands in which the pedunculated oak is still present today, or in which its former presence can be proven based on the undergrowth. By processing the charcoal material from archaeological excavations, we showed the dominance of pedunculated oak, ash and poplar species at Middle age Bugacmonsotor. Our results indicate that we cannot speak of a southern oak forest boundary here.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=129167
Decision
Yes





 

List of publications

 
Finsinger, W ; Schwörer, C ; Heiri, O ; Morales-Molino, C ; Ribolini, A ; Giesecke, T ; Haas, JN ; Kaltenrieder, P ; Magyari, EK ; Ravazzi, C et al.: Fire on ice and frozen trees? Inappropriate radiocarbon dating leads to unrealistic reconstructions, NEW PHYTOLOGIST 222 : 2 pp. 657-662. , 6 p., 2019
Magyari, EK. ; Pál, I ; Vincze, I ; Veres, D ; Jakab, G ; Braun, M ; Szalai, Z ; Szabó, Z ; Korponai, J: Warm Younger Dryas summers and early late glacial spread of temperate deciduous trees in the Pannonian Basin during the last glacial termination (20-9 kyr cal BP), QUATERNARY SCIENCE REVIEWS 225 Paper: 105980 , 22 p., 2019
Vincze, I ; Finsinger, W ; Jakab, G ; Braun, M ; Hubay, K ; Veres, D ; Deli, T ; Szalai, Z ; Szabó, Z ; Magyari, E: Paleoclimate reconstruction and mire development in the Eastern Great Hungarian Plain for the last 20,000 years, REVIEW OF PALAEOBOTANY AND PALYNOLOGY 271 Paper: 104112 , 15 p., 2019
Buczkó, K ; Magyari, E ; Báldi, K ; Ács, É.: First record of the recently described Gomphonema sancti-naumii (Bacillariophyta) from lake sediment in Romania, STUDIA BOTANICA HUNGARICA 49 : 2 pp. 5-13. , 9 p. (2018), 2018
Buczkó, K ; Korponai, J ; Magyari, E: Tengerszemek és klímakutatás 3. Őskörnyezet-rekonstrukció, számszerűen, ÉLET ÉS TUDOMÁNY 73 : 30 pp. 934-937. , 4 p., 2018
Feurdean, A., Vannière, B., Finsinger, W., Warren, D., Connor, S. C., Forrest, M., Liakka, J., Panait, A., Werner, C., Andrič, M., Bobek, P., Carter, V. A., Davis, B., Diaconu, A.-C., Dietze, E., Feeser, I., Florescu, G., Gałka, M., Giesecke, T., Jahns, S., Jamrichová, E., Kajukało, K., Kaplan, J., Karpińska-Kołaczek, M., Kołaczek, P., Kuneš, P., Kupriyanov, D., Lamentowicz, M., Lemmen, C., Magyari, E. K., Marcisz, K., Marinova, E., Niamir, A., Novenko, E., Obremska, M., Pędziszewska, A., Pfeiffer, M., Poska, A., Rösch, M., Słowiński, M., Stančikaitė, M., Szal, M., Święta-Musznicka, J., Tanţău, I., Theuerkauf, M., Tonkov, S., Valkó, O., Vassiljev, J., Veski, S., Vincze, I., Wacnik, A., Wiethold, J., and Hickler, T.: Fire risk modulation by long-term dynamics in land cover and dominant forest type in Eastern and Central Europe, Biogeosciences, 2019
Enikő Magyari, Piroska Pazonyi, Ilona Pál, Mihály Gasparik, Attila Virág, Ildikó Vincze, János Korponai, Zoltán Szabó, István Major: Megafauna extinction, faunal turnover, terrestrial vegetation and climate change during the Last Glacial termination in Hungary: leads and lags., 20th INQUA Congress Dublin, Ireland 25-31 July 2019., 2019
Enikő Magyari, Luca Szádovszky, Petr Kuneš, Vojtech Abraham, Zoltán Szabó, Gábor Csüllög, Árpád Bihari: Historical land cover changes in Pannonia as inferred by REVEALS modelling of pollen spectra from Lake Balaton, 20th INQUA Congress Dublin, Ireland 25-31 July 2019, 2019
Rebecca Kearney, Christopher Bronk Ramsey, Paul Albert, Richard Staff, Daniel Veres, Enikő Magyari: Investigating the environmental response of the Preboreal Oscillation through integrating multi-proxy records across Europe, 20th INQUA Congress Dublin, Ireland 25-31 July 2019, 2019
Rebecca Kearney, Paul Albert, Richard Staff, Ioana Pál, Daniel Veres, Enikő Magyari, Christopher Bronk Ramsey: Cryptotephra investigation in the Carpathian Mountains, 20th INQUA Congress Dublin, Ireland 25-31 July 2019, 2019
Pató, Zs. A., Standovár T., Galka, M., Jakab, G., Molnár, M. Magyari E.: Conifer refugia and beech expansion in the North Hungarian Mountains during the Holocene, 20th INQUA Congress Dublin, Ireland 25-31 July 2019., 2019
Pazonyi Piroska, Magyari Enikő, Gasparik Mihály, Virág Attila, Pál Ilona, Major István: Késő-pleisztocén faunaváltások a Rejtek I. kőfülke és a Jankovich-barlang emlősfaunájának radiokarbon kormeghatározása alapján, 10. KŐKOR KEREKASZTAL A KŐKOR KUTATÓINAK ÉVES KONFERENCIÁJA. 2019. december 6. Ferenczy Múzeumi Centrum Régészeti Osztály, 2100 Gödöllő, Kiss József u. 2., 2019
István Major, István Futó, Enikő Magyari, Mihály Gasparik, Róbert Huszánk, AJ Timothy Jull, Mihály Molnár: omparison of 14C dates obtained for the enamel and dentin fraction of wholly mammoth teeth, Radiocarbon & Archaeology 9th International Symposium, 20-24 May 2019 Athens, Georgia, USA. Programme Book Page 53., 2019
Magyari Enikő: Történeti felszínborítás és tájváltozás rekonstrukciója A Kárpát-medencében pollen analitikai módszerekkel., Környezettörténet 2019 Konferencia –Környezeti események történeti és természettudományos források tükrében. Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar, Gólyav, 2019
Enikő Magyari, Luca Szádovszky, Petr Kuneš, Vojtech Abraham, Zoltán Szabó, Gábor Csüllög, Árpád Bihari: A Dunántúli táj felszínborítás változása a középkortól napjainkig pollen alapú kvantitatív rekonstrukciók alapján, 22. Őslénytani Vándorgyűlés 2019. május 30. - június 1. Döbrönte, Hasik Hotel, Programfüzet 25. oldal., 2019
Darabos Gabriella, Szabó Zoltán, Molnár Mihály, Magyari Enikő: A Páring hegységcsoport későglaciális beerdősödése növényi makrofosszília vizsgálatok alapján, 22. Őslénytani Vándorgyűlés 2019. május 30. - június 1. Döbrönte, Hasik Hotel, Programfüzet 11. oldal., 2019
Pál Ilona, Magyari Enikő, Jakab Gusztáv, Sümegi Pál, Frink József, Silye Lóránd, Tóth Attila, Benkő Elek: A Piatra calului-láp növényzeti változásai az elmúlt 1200 évben (Bisztra, Románia), 22. Őslénytani Vándorgyűlés 2019. május 30. - június 1. Döbrönte, Hasik Hotel, Programfüzet 29. oldal., 2019
Pató, Zs. A.; Standovár, T., Gałka, M.; Jakab, G.; Molnár, M., Szmorad, F., Magyari E.: Exposure matters: forest dynamics reveal an early Holocene conifer refugium on a north facing slope in CE Europe, The Holocene (submitted), 2020
Darabos Gabriella, Szabó Zoltán, Molnár Mihály, Magyari Enikő: A Páring hegységcsoport későglaciális beerdősödése növényi makrofosszília vizsgálatok alapján, In: Bosnakoff, Mariann; Főzy, István (szerk.) 22. Magyar Őslénytani Vándorgyűlés, Döbrönte. Program, előadáskivonatok, kirándulásvezető, Magyarhoni Földtani Társulat (2019) p. 11., 2019
Finsinger W, Schwörer C, Heiri O, Morales-Molino C, Ribolini A, Giesecke T, Haas JN, Kaltenrieder P, Magyari EK, Ravazzi C, Rubiales JM, Tinner W: Fire on ice and frozen trees? Inappropriate radiocarbon dating leads to unrealistic reconstructions, NEW PHYTOLOGIST 222: (2) pp. 657-662., 2019
Magyari EK., Pál I, Vincze I, Veres D, Jakab G, Braun M, Szalai Z, Szabó Z, Korponai J: Warm Younger Dryas summers and early late glacial spread of temperate deciduous trees in the Pannonian Basin during the last glacial termination (20-9 kyr cal BP), QUATERNARY SCIENCE REVIEWS 225: 105980, 2019
Vincze I, Finsinger W, Jakab G, Braun M, Hubay K, Veres D, Deli T, Szalai Z, Szabó Z, Magyari E: Paleoclimate reconstruction and mire development in the Eastern Great Hungarian Plain for the last 20,000 years, REVIEW OF PALAEOBOTANY AND PALYNOLOGY 271: 104112, 2019
Finsinger W, Fevre J, Orbán I, Pál I, Vincze I, Hubay K, Birks HH, Braun M, Tóth M, Magyari EK: Holocene fire-regime changes near the treeline in the Retezat Mts. (Southern Carpathians, Romania), QUATERNARY INTERNATIONAL 477: pp. 94-105., 2018
Moskal-del Hoyo Magdalena, Lityńska-Zając Maria, Raczky Pál, Anders Alexandra, Magyari Enikő K: The character of the Atlantic oak woods of the Great Hungarian Plain, QUATERNARY INTERNATIONAL 463: (part B) pp. 337-351., 2018
Pécsi Linda: Az európai bükk (Fagus sylvatica L.) elterjedésének modellezése regionális klímamodell alapján, https://edit.elte.hu/xmlui/handle/10831/53263, 2020
Szabó Zoltán, Tomi P. Luoto, Korponai L. János, Begy Róbert Csaba, Darabos Gabriella, Pálfi Ivett, Magyari Enikő: A Páreng hegységcsoport utolsó 1000 évének hidrológiai és hőmérséklet rekonstrukciója a Latorica-tó üledékének alapján, 23. Magyar Őslénytani Vándorgyűlés, Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest, 2020. szeptember 25. Programfüzet XX. oldal., 2020
Darabos Gabriella, Pálfi Ivett, Reitmeyer Bence, Szabó Zoltán, Korponai János, Daniel Veres, Fabien Arnaud, Lisztes-Szabó Zsuzsanna, Magyari Enikő: A Páreng hegységcsoport késő glaciális (15 500–11 300 évek között) őskörnyezeti változásainak multi-proxy vizsgálata., 23. Magyar Őslénytani Vándorgyűlés, Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest, 2020. szeptember 25. Programfüzet 11. oldal., 2020
Magyari Enikő, Pazonyi Piroska, Gasparik Mihály, Korponai János, Molnár Mihály, Major István: Az éghajlat által vezérelt ökológiai stabilitás, mint a késő negyedkori megafauna kihalások közös oka? A mozaikos és övezetes táj elmélet Kárpát-medencei vonatkozásai, 23. Magyar Őslénytani Vándorgyűlés, Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest, 2020. szeptember 25. Programfüzet 24-25. oldal., 2020
Pálfi Ivett, Pósfai Mihály, Daniel Veres, Szalai Zoltán, Gresina Fruzsina, Magyari Enikő: A Balaton üldékeinek geokémiai vizsgélata: holocén és későglaciális őskörnyezet és paleoklíma, 23. Magyar Őslénytani Vándorgyűlés, Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest, 2020. szeptember 25. Programfüzet XX-XX. oldal., 2020
Gasparik Mihály, Markó András, Luca Pandolfi, Antony Borel, Magyari Enikő, Major István: Kegyelemdöfés – Az utolsó orrszarvú Magyarországon., 23. Magyar Őslénytani Vándorgyűlés, Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest, 2020. szeptember 25. Programfüzet 15. oldal, 2020
Csorba Réka, Pató Zsuzsanna, Molnár Mihály, Standovár Tibor, Magyari Enikő: A Kékes északi lejtőjének holocén vegetációdinamikája: kevert tölgyes erdő ott ahol ma szubmontán bükkerdő tenyészik., 23. Magyar Őslénytani Vándorgyűlés, Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest, 2020. szeptember 25. Programfüzet 10. oldal., 2020
Magyari Enikő: A megafauna kihalás okai Európában – túlvadászat, táplálékforrás krízis vagy betegségek?, ELTE Feszt, ELTE 2020.11.18., 2020
Pósfai Mihály, Molnár Zsombor, Pekker Péter, Rácz Kornél, Rostási Ágnes, Dódony István, Pálfi Ivett, Magyari Enikő, Istvánovics Vera: Ásványképződés a Balatonban: karbonátok kiválása, átalakulása és esetleges szerepe az algavirágzásban, A „BALATON KUTATÁSA LÓCZY LAJOS NYOMDOKÁN –KÖNYVBEMUTATÓVAL EGYBEKÖTÖTT EMLÉKÜLÉS LÓCZY LAJOS HALÁLÁNAK CENTENÁRIUMÁN” 2020. november 11. 14.00 óra, 2020
Ramos-Roman, M. J., Seppä, H., Magyari, E., De Jonge, C., Veres, D., Heyd, V., Eglinton, T. I., and Develle, A.-L.: Multi-proxy approach to reconstruct Middle and Late Holocene paleoenvironment and climate in the eastern Carpathians, EGU General Assembly 2020, Online, 4–8 May 2020, EGU2020-13592, 2020
Hubay, K., Braun, M., Harangi, S., Molnár, M., Buczkó, K., and Magyari, E.: Reconstruction of paleoenvironmental changes using geochemical data from South Carpathian Mountains, EGU General Assembly 2020, Online, 4–8 May 2020, EGU2020-13551, 2020
Magyari, E.K.: Climate change revealed by pollen analysis: rapid warmings and their impact on human societies, Ortvay Seminar Series 2020 SPRING (2020.02.20.), 2020
Carter VA., Bobek P, Moravcová A, Šolcová A, Chiverrell RC., Clear JL., Finsinger W, Feurdean A, Tanţău I, Magyari E, Brussel T, Kuneš P: The role of climate-fuel feedbacks on Holocene biomass burning in upper-montane Carpathian forests, GLOBAL AND PLANETARY CHANGE 193 Paper: 103264, 2020
Feurdean Angelica, Vannière Boris, Finsinger Walter, Warren Dan, Connor Simon C., Forrest Matthew, Liakka Johan, Panait Andrei, Werner Christian, Andrič Maja, Bobek Premysl, Carter Vachel A., Davis Basil, Diaconu Andrei-Cosmin, Dietze Elisabeth, Feeser Ingo, Florescu Gabriela, Gałka Mariusz, Giesecke Thomas, Jahns Susanne, Jamrichová Eva, Kajukało Katarzyna, Kaplan Jed, Karpińska-Kołaczek Monika, Kołaczek Piotr, Kuneš Petr, Kupriyanov Dimitry, Lamentowicz Mariusz, Lemmen Carsten, Magyari Enikö K., Marcisz Katarzyna, Marinova Elena, Niamir Aidin, Novenko Elena, Obremska Milena, Pędziszewska Anna, Pfeiffer Mirjam, Poska Anneli, Rösch Manfred, Słowiński Michal, Stančikaitė Miglė, Szal Marta, Święta-Musznicka Joanna, Tanţău Ioan, Theuerkauf Martin, Tonkov Spassimir, Valkó Orsolya, Vassiljev Jüri, Veski Siim, Vincze Ildiko, Wacnik Agnieszka, Wiethold Julian, Hickler Thomas: Fire hazard modulation by long-term dynamics in land cover and dominant forest type in eastern and central Europe, BIOGEOSCIENCES 17 : 4 pp. 1213-1230., 2020
Haliuc Aritina, Buczkó Krisztina, Hutchinson Simon M., Ács Éva, Magyari Enikő K., Korponai Janos, Begy Robert-Csaba, Vasilache Daniela, Zak Michal, Veres Daniel: Haliuc Aritina, Buczkó Krisztina, Hutchinson Simon M., Ács Éva, Magyari Enikő K., Korponai Janos, Begy Robert-Csaba, Vasilache Daniela, Zak Michal, Veres Daniel Climate a, PLOS ONE 15 : 10 Paper: e0239209 , 29 p., 2020
Kaufman D, McKay N, Routson C, Erb M, Davis B, Heiri O, Jaccard S, Tierney J, Datwyler C, Axford Y, Brussel T, Cartapanis O, Chase B, Dawson A, de Vernal A, Engels S, Jonkers L, Marsicek J, Moffa-Sanchez P, Morrill C, Orsi A, Rehfeld K, Saunders K, Sommer PS., Thomas E, Tonello M, Toth M, Vachula R, Andreev A, Bertrand S, Biskaborn B, Bringue M, Brooks S, Caniupan M, Chevalier M, Cwynar L, Emile-Geay J, Fegyveresi J, Feurdean A, Finsinger W, Fortin MC, Foster L, Fox M, Gajewski K, Grosjean M, Hausmann S, Heinrichs M, Holmes N, Ilyashuk B, Ilyashuk E, Juggins S, Khider D, Koinig K, Langdon P, Larocque-Tobler I, Li J, Lotter A, Luoto T, Mackay A, Magyari E, Malevich S, Mark B, Massaferro J, Montade V, Nazarova L, Novenko E, Paril P, Pearson E, Peros M, Pienitz R, Plociennik M, Porinchu D, Potito A, Rees A, Reinemann S, Roberts S, Rolland N, Salonen S, Self A, Seppa H, Shala S, St-Jacques JM, Stenni B, Syrykh L, Tarrats P, Taylor K, van den Bos V, Velle G, Wahl E, Walker I, Wilmshurst J, Zhang E, Zhilich S: A global database of Holocene paleotemperature records, SCIENTIFIC DATA 7 : 1 Paper: 115 , 34 p., 2020
Korponai János L., Kövér Csilla, López-Blanco Charo, Gyulai István, Forró László, Katalinic Ana, Ketola Mirva, Nevalainen Liisa, Luoto Tomi P., Sarmaja-Korjonen Kaarina, Magyari Enikő K., Weckström Jan, Urák István, Vadkerti Edit, Buczkó Krisztina Effect of Temperature on the Size of Sedimentary Remains of Littoral Chydorids: Effect of Temperature on the Size of Sedimentary Remains of Littoral Chydorids, WATER 12 : 5 Paper: 1309 , 21 p., 2020
Pató, ZsA ✉ ; Standovár, T ; Gałka, M ; Jakab, G ; Molnár, M ; Szmorad, F ; Magyari, E: Exposure matters: forest dynamics reveal an early Holocene conifer refugium on a north facing slope in Central Europe, HOLOCENE 30 : 12 pp. 1833-1848. , 16 p., 2020
Szabó Zoltán, Buczkó Krisztina, Haliuc Aritina, Pál Ilona, Korponai János, Begy Róbert-Csaba, Veres Daniel, Luoto Tomi P., Zsigmond Andreea R., Magyari Enikő K.: Ecosystem shift of a mountain lake under climate and human pressure: A move out from the safe operating space, SCIENCE OF THE TOTAL ENVIRONMENT 743 Paper: 140584 , 17 p., 2020
Magyari E, Vincze I, Orbán I, Bíró T, Pál I: Timing of major forest compositional changes and tree expansions in the Retezat Mts during the last 16,000 years, QUATERNARY INTERNATIONAL 477: pp. 40-58., 2018
Jakab, G ✉ ; Pál, I ; Silye, L ; Sümegi, P ; Tóth, A ; Sümegi, B ; Frink, JP ; Magyari, EK ; Kern, Z ; Benkő, E: Social Context of Late Medieval and Early Modern Deforestation Periods in the Apuseni Mountains (Romania) based on an Integrated Evaluation of Historical and Paleobotanic, ENVIRONMENTAL ARCHAEOLOGY In press , 22 p. (2022), 2022
Harrison, S. P. ; Villegas-Diaz, R. ; Cruz-Silva, E. ; Gallagher, D. ; Kesner, D. ; Lincoln, P. ; Shen, Y. ; Sweeney, L. ; Colombaroli, D. ; Ali, A. et al.: The Reading Palaeofire database: an expanded global resource to document changes in fire regimes from sedimentary charcoal records, EARTH SYSTEM SCIENCE DATA DISCUSSIONS 2021 pp. 1-30. , 30 p. (2022), 2022
Papadopoulou, Maria ; Tsiripidis, Ioannis ; Panajiotidis, Sampson ✉ ; Fotiadis, Georgios ; Veres, Daniel ; Magyari, Enikö ; Bormann, Marc ; Fontana, Sonia ; Shumilovskikh, Lyudmila ; Panagiotopoulos, Konstantinos et al.: Testing the potential of pollen assemblages to capture composition, diversity and ecological gradients of surrounding vegetation in two biogeographical regions of southea, VEGETATION HISTORY AND ARCHAEOBOTANY 31 pp. 1-15. , 15 p. (2022), 2022
Schmera, Dénes ; Legendre, Pierre ; Erős, Tibor ; Tóth, Mónika ; Magyari, Enikő Katalin ; Baur, Bruno ; Podani, János: New measures for quantifying directional changes in presence-absence community data, ECOLOGICAL INDICATORS 136 Paper: 108618 (2022), 2022
Tóth, M ; Heiri, O ; Vincze, I ; Braun, M ; Szabó, Z ; Magyari, EK. ✉: Limnological changes and chironomid-inferred summer air temperature from the Late Pleniglacial to the Early Holocene in the East Carpathians, QUATERNARY RESEARCH 105 pp. 151-165. , 15 p. (2022), 2022
Enikő, Magyari ; János, Korponai ; Mónika, Tóth ; Mihály, Braun ; Katalin, Hubay ; Zoltán, Szabó ; Gabriella, Darabos ; Ivett, Pálfi ; Miklós, Bálint ; Zsuzsanna, Pató et al.: Late Glacial and Holocene multi-proxy paleoecology in the Southern Carpathian Mountains: quantitative reconstructions and promising new molecular research directions, In: European, Geosciences Union General Assembly EGU General Assembly 2021: Conference Abstracts Göttingen, Németország : EGU General Assembly (2021) Paper: EGU21-16242, 2021
Ivett, Pálfi ; Mihály, Pósfai ; Ferenc, Kristály ; Daniel, Veres ; Fabien, Arnaud ; Zoltán, Szalai ; Fruzsina, Gresina ; Zoltán, Szabó ; Gabriella, Darabos ; János, Korponai et al.: Geochemical survey of Lake Balaton sediments: holocene paleoenvironment and paleoclimate, In: European, Geosciences Union General Assembly EGU General Assembly 2021: Conference Abstracts Göttingen, Németország : EGU General Assembly (2021) Paper: EGU21-15654, 2021
Magyari, Enikő ; Gasparik, Mihály ; Major, István ; Lengyel, György ; Pál, Ilona ; Virág, Attila ; Korponai, János ; Szabó, Zoltán ; Pazonyi, Piroska: Mammal Extinction Facilitated Biome Shift and Human Population Change During the Last Glacial Termination in East-Central Europe, Scientific Reposrts in press, 2022
Magyari, Enikő ; Szabó, Zoltán ; Pálfi, Ivett ; Petr, Kuneš ; Vojtech, Abraham ; Csüllög, Gábor ; Szalai, Zoltán ; Bihari, Árpád: A Balaton vízminőség-változása és a dunántúli táj felszínborítás-változása közti kapcsolat a középkortól napjainkig paleoökológiai vizsgálatok alapján, In: Tinya, Flóra (szerk.) 12. Magyar Ökológus Kongresszus : Előadások és poszterek összefoglalói Vácrátót, Magyarország : MTA Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanik, 2021
Magyari, Enikő ; Buczkó, Krisztina ; Szabó, Zoltán ; Bálint, Miklós ; Korponai, János: Pollenekbe zárt klímaváltozás: a gyors felmelegedések és hatásuk az emberi kultúrákra 20 ezer évtől napjainkig : Climate change revealed by pollen analysis: rapid warming, In: 21th Biology Days : Zilele Biologice din Cluj, ed. a 21-a : 21. Kolozsvári Biológus Napok : Abstracts : Volum de abstracte : Kivonatfüzet (2021), 2021
Maier, A ✉ ; Stojakowits, P ; Mayr, C ; Pfeifer, S ; Preusser, F ; Zolitschka, B ; Anghelinu, M ; Bobak, D ; Duprat-Oualid, F ; Einwögerer, T et al.: Cultural evolution and environmental change in Central Europe between 40 and 15 ka, QUATERNARY INTERNATIONAL 581-582 pp. 225-240. , 16 p. (2021), 2021
Pálfi, I ; Pósfai, M ; Kristály, F ; Veres, D ; Fabien, A ; Szalai, Z ; Gresina, F ; Szabó, Z ; Darabos, G ; Korponai, J et al.: A Balaton üledékeinek geokémiai vizsgálata: holocén őskörnyezet és paleoklíma = Geochemical survey of Lake Balaton sediments: Holocene paleoenvironment and paleoclimate, In: Cseresznyés, D; Király, Cs (szerk.) XVI. Kárpát-medencei Környezettudományi Konferencia = 16th Carpathian Basin Conference for Environmental Sciences : absztrakt köte, 2021
Szabó, Zoltán ; Pálfi, Ivett ; Buczkó, Krisztina ; Korponai, János ; Magyari, Enikő: A Balaton vízminőség változása középkortól napjainkig paleoökológiai vizsgálatok alapján, In: Bozóki, Tamás (szerk.) Gyakorlati kérdések és tudományos válaszok a hidrobiológiában (2021) p. 41, 2021
Jakab G, Pál I, Silye L, Sümegi P, Tóth A, Sümegi B, Frink JP, Magyari EK, Kern Z, Benkő E: Social Context of Late Medieval and Early Modern Deforestation Periods in the Apuseni Mountains (Romania) based on an Integrated Evaluation of Historical and Paleobotanical Records, ENVIRONMENTAL ARCHAEOLOGY In press:, 2022
Enikő Magyari, János Korponai, Mónika Tóth, Mihály Braun, Katalin Hubay, Zoltán Szabó, Gabriella Darabos, Ivett Pálfi, Miklós Bálint, Zsuzsanna Pató, Daniel Veres, Krisztina Buczkó: Late Glacial and Holocene multi-proxy paleoecology in the Southern Carpathian Mountains: quantitative reconstructions and promising new molecular research directions, In: European, Geosciences Union General Assembly (szerk.) EGU General Assembly 2021: Conference Abstracts, EGU General Assembly (2021) EGU21-16242, 2021
Harrison S. P., Villegas-Diaz R., Cruz-Silva E., Gallagher D., Kesner D., Lincoln P., Shen Y., Sweeney L., Colombaroli D., Ali A., Barhoumi C., Bergeron Y., Blyakharchuk T., Bobek P., Bradshaw R., Clear J. L., Czerwiński S., Daniau A.-L., Dodson J., Edwards K. J., Edwards M. E., Feurdean A., Foster D., Gajewski K., Gałka M., Garneau M., Giesecke T., Gil Romera G., Girardin M. P., Hoefer D., Huang K., Inoue J., Jamrichová E., Jasiunis N., Jiang W., Jiménez-Moreno G., Karpińska-Kołaczek M., Kołaczek P., Kuosmanen N., Lamentowicz M., Lavoie M., Li F., Li J., Lisitsyna O., López-Sáez J. A., Luelmo-Lautenschlaeger R., Magnan G., Magyari E. K., Maksims A., Marcisz K., Marinova E., Marlon J., Mensing S., Miroslaw-Grabowska J., Oswald W., Pérez-Díaz S., Pérez-Obiol R., Piilo S., Poska A., Qin X., Remy C. C., Richard P., Salonen S., Sasaki N., Schneider H., Shotyk W., Stancikaite M., Šteinberga D., Stivrins N., Takahara H., Tan Z., Trasune L., Umbanhowar C. E., Väliranta M., Vassiljev J., Xiao X., Xu Q., Xu X., Zawisza E., Zhao Y., Zhou Z.: The Reading Palaeofire database: an expanded global resource to document changes in fire regimes from sedimentary charcoal records, EARTH SYSTEM SCIENCE DATA DISCUSSIONS 2021: pp. 1-30., 2021
Ivett Pálfi, Mihály Pósfai, Ferenc Kristály, Daniel Veres, Fabien Arnaud, Zoltán Szalai, Fruzsina Gresina, Zoltán Szabó, Gabriella Darabos, János Korponai, György Czuppon, Attila Demény, Enikő Magyari: Geochemical survey of Lake Balaton sediments: holocene paleoenvironment and paleoclimate, In: European, Geosciences Union General Assembly (szerk.) EGU General Assembly 2021: Conference Abstracts, EGU General Assembly (2021) EGU21-15654, 2021
Magyari Enikő, Buczkó Krisztina, Szabó Zoltán, Bálint Miklós, Korponai János: Pollenekbe zárt klímaváltozás: a gyors felmelegedések és hatásuk az emberi kultúrákra 20 ezer évtől napjainkig : Climate change revealed by pollen analysis: rapid warmings and their impact on human societies since the last glacial maximum, In: 21th Biology Days : Zilele Biologice din Cluj, ed. a 21-a : 21. Kolozsvári Biológus Napok, (2021) p. 12., 2021
Magyari Enikő, Gasparik Mihály, Major István, Lengyel György, Pál Ilona, Virág Attila, Korponai János, Szabó Zoltán, Pazonyi Piroska: Mammal Extinction Facilitated Biome Shift and Human Population Change During the Last Glacial Termination in East-Central Europe, , 2021
Magyari Enikő, Szabó Zoltán, Pálfi Ivett, Petr Kuneš, Vojtech Abraham, Csüllög Gábor, Szalai Zoltán, Bihari Árpád: A Balaton vízminőség-változása és a dunántúli táj felszínborítás-változása közti kapcsolat a középkortól napjainkig paleoökológiai vizsgálatok alapján, In: Tinya, Flóra (szerk.) 12. Magyar Ökológus Kongresszus : Előadások és poszterek összefoglalói, MTA Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézet (2021) p. 85., 2021
Maier A, Stojakowits P, Mayr C, Pfeifer S, Preusser F, Zolitschka B, Anghelinu M, Bobak D, Duprat-Oualid F, Einwögerer T, Hambach U, Händel M, Kaminská L, Kämpf L, Łanczont M, Lehmkuhl F, Ludwig P, Magyari E, Mroczek P, Nemergut A, Nerudová Z, Niţă L, Polanská M, Połtowicz-Bobak M, Rius D, Römer W, Simon U, Škrdla P, Újvári G, Veres D: Cultural evolution and environmental change in Central Europe between 40 and 15 ka, QUATERNARY INTERNATIONAL 581-582: pp. 225-240., 2021
Pálfi I, Pósfai M, Kristály F, Veres D, Fabien A, Szalai Z, Gresina F, Szabó Z, Darabos G, Korponai J, Czuppon Gy, Demény A, Magyari E: A Balaton üledékeinek geokémiai vizsgálata: holocén őskörnyezet és paleoklíma = Geochemical survey of Lake Balaton sediments: Holocene paleoenvironment and paleoclimate, In: Cseresznyés, D; Király, Cs (szerk.) XVI. Kárpát-medencei Környezettudományi Konferencia = 16th Carpathian Basin Conference for Environmental Sciences, ELTE Természettudományi Kar (2021) p. 43., 2021
Papadopoulou Maria, Tsiripidis Ioannis, Panajiotidis Sampson, Fotiadis Georgios, Veres Daniel, Magyari Enikö, Bormann Marc, Fontana Sonia, Shumilovskikh Lyudmila, Panagiotopoulos Konstantinos, Schäbitz Frank, Giesecke Thomas: Testing the potential of pollen assemblages to capture composition, diversity and ecological gradients of surrounding vegetation in two biogeographical regions of southeastern Europe, VEGETATION HISTORY AND ARCHAEOBOTANY, 2021
Sandy P. Harrison, Roberto Villegas-Diaz, Esmeralda Cruz-Silva, Daniel Gallagher, David Kesner, Paul Lincoln, Yicheng Shen, Luke Sweeney, Daniele Colombaroli, Adam Ali, Chéïma Barhoumi, Yves Bergeron, Tatiana Blyakharchuk, Přemysl Bobek, Richard Bradshaw, Jennifer L. Clear, Sambor Czerwiński, Anne-Laure Daniau, John Dodson, Kevin J. Edwards, Mary E. Edwards, Angelica Feurdean, David Foster, Konrad Gajewski, Mariusz Gałka, Michelle Garneau, Thomas Giesecke, Graciela Gil Romera, Martin P. Girardin, Dana Hoefer, Kangyou Huang, Jun Inoue, Eva Jamrichová, Nauris Jasiunas, Wenying Jiang, Gonzalo Jiménez-Moreno, Monika Karpińska-Kołaczek, Piotr Kołaczek, Niina Kuosmanen, Mariusz Lamentowicz, Martin Lavoie, Fang Li, Jianyong Li, Olga Lisitsyna, José Antonio López-Sáez, Reyes Luelmo-Lautenschlaeger, Gabriel Magnan, Eniko Katalin Magyari, Alekss Maksims, Katarzyna Marcisz, Elena Marinova, Jenn Marlon, Scott Mensing, Joanna Miroslaw- Grabowska, Wyatt Oswald, Sebastián Pérez-Díaz, Ramón Pérez-Obiol, Sanna Piilo, Anneli Poska, Xiaoguang Qin, Cécile C. Remy, Pierre Richard, Sakari Salonen, Naoko Sasaki, Hieke Schneider, William Shotyk, Migle Stancikaite, Dace Šteinberga, Normunds Stivrins, Hikaru Takahara, Zhihai Tan, Liva Trasune, Charles E. Umbanhowar, Minna Väliranta, Jüri Vassiljev, Xiayun Xiao, Qinghai Xu, Xin Xu, Edyta Zawisza, Yan Zhao, Zheng Zhou: The Reading Palaeofire database: an expanded global resource to document changes in fire regimes from sedimentary charcoal records, , 2021
Szabó B, Pazonyi P, Tóth E, Magyari EK., Kiss GI, Rinyu L, Futó I, Virág A: Pleistocene and holocene palaeoenvironmental reconstruction of the carpathian basin based on multiproxy analysis of cervid teeth, HISTORICAL BIOLOGY 33: (12) pp. 3307-3325., 2021
Szabó Zoltán, Pálfi Ivett, Buczkó Krisztina, Korponai János, Magyari Enikő: A Balaton vízminőség változása középkortól napjainkig paleoökológiai vizsgálatok alapján, In: Bozóki, Tamás (szerk.) Gyakorlati kérdések és tudományos válaszok a hidrobiológiában, (2021) p. 41., 2021
Tóth M, Heiri O, Vincze I, Braun M, Szabó Z, Magyari EK.: Limnological changes and chironomid-inferred summer air temperature from the Late Pleniglacial to the Early Holocene in the East Carpathians, QUATERNARY RESEARCH In press: pp. 1-15., 2021
Carter VA., Bobek P, Moravcová A, Šolcová A, Chiverrell RC., Clear JL., Finsinger W, Feurdean A, Tanţău I, Magyari E, Brussel T, Kuneš P: The role of climate-fuel feedbacks on Holocene biomass burning in upper-montane Carpathian forests, GLOBAL AND PLANETARY CHANGE 193: 103264, 2020
Feurdean Angelica, Vannière Boris, Finsinger Walter, Warren Dan, Connor Simon C., Forrest Matthew, Liakka Johan, Panait Andrei, Werner Christian, Andrič Maja, Bobek Premysl, Carter Vachel A., Davis Basil, Diaconu Andrei-Cosmin, Dietze Elisabeth, Feeser Ingo, Florescu Gabriela, Gałka Mariusz, Giesecke Thomas, Jahns Susanne, Jamrichová Eva, Kajukało Katarzyna, Kaplan Jed, Karpińska-Kołaczek Monika, Kołaczek Piotr, Kuneš Petr, Kupriyanov Dimitry, Lamentowicz Mariusz, Lemmen Carsten, Magyari Enikö K., Marcisz Katarzyna, Marinova Elena, Niamir Aidin, Novenko Elena, Obremska Milena, Pędziszewska Anna, Pfeiffer Mirjam, Poska Anneli, Rösch Manfred, Słowiński Michal, Stančikaitė Miglė, Szal Marta, Święta-Musznicka Joanna, Tanţău Ioan, Theuerkauf Martin, Tonkov Spassimir, Valkó Orsolya, Vassiljev Jüri, Veski Siim, Vincze Ildiko, Wacnik Agnieszka, Wiethold Julian, Hickler Thomas: Fire hazard modulation by long-term dynamics in land cover and dominant forest type in eastern and central Europe, BIOGEOSCIENCES 17: (4) pp. 1213-1230., 2020
Philip Meister, Anne Alexandre, Hannah Bailey, Philip Barker, Boris K. Biskaborn, Ellie Broadman, Rosine Cartier, Bernhard Chapligin, Martine Couapel, Jonathan R. Dean, Bernhard Diekmann, Poppy Harding, Andrew C. G. Henderson, Armand Hernandez, Ulrike Herzschuh, Svetlana S. Kostrova, Jack Lacey, Melanie J. Leng, Andreas Lücke, Anson W. Mackay, Eniko Katalin Magyari, Biljana Narancic, Cécile Porchier, Gunhild Rosqvist, Aldo Shemesh, Corinne Sonzogni, George E. A. Swann, Florence Sylvestre and Hanno Meyer: A global compilation of diatom silica oxygen isotope records from lake sediment – trends, and implications for climate reconstruction, Climate of the Past, 2022
Esther, Githumbi ; Ralph, Fyfe ; Marie-Jose, Gaillard ; Anna-Kari, Trondman ; Florence, Mazier ; Anne-Birgitte, Nielsen ; Anneli, Poska ; Shinya, Sugita ; Martin, Theuerkauf ; Jessie, Woodbridge, Eniko, K. Magyari et al.: European pollen-based REVEALS land-cover reconstructions for the 1 Holocene: methodology, mapping and potentials, EARTH SYSTEM SCIENCE DATA 14 : 4 pp. 1581-1619. , 39 p. (2022), 2022
Harrison, Sandy P. ; Villegas-Diaz, Roberto ; Cruz-Silva, Esmeralda ; Gallagher, Daniel ; Kesner, David ; Lincoln, Paul ; Shen, Yicheng ; Sweeney, Luke ; Colombaroli, Daniele ; Ali, Adam; Eniko, K. Magyari et al.: The Reading Palaeofire Database: an expanded global resource to document changes in fire regimes from sedimentary charcoal records, EARTH SYSTEM SCIENCE DATA 14 : 3 pp. 1109-1124. , 16 p. (2022), 2022
Magyari, E. ; Szabó, Z. ; Pálfi, I. ; Merkl, M ; Kuneš, P. ; Abraham, V. ; Csüllög, G. ; Szalai, Z. ; Bihari, Á.: A Balaton vízminőség változása és a Dunántúli táj felszínborítás változása közti kapcsolat a középkortól napjainkig, In: Bosnakoff, Mariann; Virág, Attila; Szives, Ottilia; Főzy, István (szerk.) Program, előadáskivonatok, kirándulásvezető, 25. Magyar Őslénytani Vándorgyűlés, Tótvázsony,, 2022
Magyari, E.K. ; Pálfi, I. ; Pósfai, M. ; Buckzó, K. ; Demény, A. ; Czuppon, Gy ; Szabó, Z. ; Korponai, J. ; Szalai, Z. ; Veres, D. et al.: Stable isotopes, biogenic calcite crystal composition and biotic remains were used to infer Holocene paleoenvironmental conditions in Lake Balaton, the largest shallow w, In: Hassan, SG; de Porras, EM; Halac, SR.; Córdoba, FE (szerk.) Lagos, Memorias del Territorio : IAL-IPA 2022 Abstract Book (2022) 309 p. pp. 157-157. , 1 p., 2022
Magyari, Enikő K. ; Vincze, Ildikó ; Tóth, Mónika ; Hubay, Katalin ; Veres, Daniel ; Haliuc, Aritina ; Molnár, Mihály ; Jakab, Gusztáv ; Braun, Mihály ; Schäbitz, Frank et al.: Palaeoenvironmental Changes During the Last Glacial Period in the Ciomadul Hills, In: Karatson, D.; Veres, D.; Gertisser, R.; Magyari, E.; Jánosi, C.; Hambach, U. (szerk.) Ciomadul (Csomád), The Youngest Volcano in the Carpathians Cham (Németország), N, 2022
Magyari, Enikő Katalin ✉ ; Gasparik, Mihály ; Major, István ; Lengyel, György ; Pál, Ilona ; Virág, Attila ; Korponai, János ; Haliuc, Aritina ; Szabó, Zoltán ; Pazonyi, Piroska: Mammal extinction facilitated biome shift and human population change during the last glacial termination in East-Central Europe, SCIENTIFIC REPORTS 12 : 1 Paper: 6796 , 14 p. (2022), 2022
Magyari, K. Enikő ; Korponai, János ; Haliuc, Aritina ; Veres, Dániel ; Tóth, Márton ; Braun, Mihály ; Hubay, Katalin ; Szabó, Zoltán ; Darabos, Gabriella ; Pálfi, Ivett et al.: A Déli-Kárpátok szárazföldi és tavi ökoszisztéma átalakulásai a későglaciális és antropocén gyors klímaváltozások idején: kvantitatív klíma- és környezet rekonstrukciók,, In: Szigyártó, I-L; Szikszai, A (szerk.) XVII. Kárpát-medencei Környezettudományi Konferencia : konferenciakötet Kolozsvár, Románia : Ábel Kiadó (2022) pp. 14-16. , 3 p., 2022
Papadopoulou, Maria ; Tsiripidis, Ioannis ; Panajiotidis, Sampson ✉ ; Fotiadis, Georgios ; Veres, Daniel ; Magyari, Enikö ; Bormann, Marc ; Fontana, Sonia ; Shumilovskikh, Lyudmila ; Panagiotopoulos, Konstantinos et al.: Testing the potential of pollen assemblages to capture composition, diversity and ecological gradients of surrounding vegetation in two biogeographical regions of southea, VEGETATION HISTORY AND ARCHAEOBOTANY 31 pp. 1-15. , 15 p. (2022), 2022
Ramos-Román, MJ. ✉ ; De Jonge, C ; Magyari, E ; Veres, D ; Ilvonen, L ; Develle, AL ; Seppä, H: Lipid biomarker (brGDGT)- and pollen-based reconstruction of temperature change during the Middle to Late Holocene transition in the Carpathians, GLOBAL AND PLANETARY CHANGE 215 Paper: 103859 (2022), 2022
Schmera, Dénes ✉ ; Legendre, Pierre ; Erős, Tibor ; Tóth, Mónika ; Magyari, Enikő Katalin ; Baur, Bruno ; Podani, János: New measures for quantifying directional changes in presence-absence community data, ECOLOGICAL INDICATORS 136 Paper: 108618 (2022), 2022
Tanţău, Ioan ; Grindean, Roxana ; Magyari, Enikő K.: Vegetation History and Human Impact in the Ciomadul Area During the Holocene, In: Karatson, D.; Veres, D.; Gertisser, R.; Magyari, E.; Jánosi, C.; Hambach, U. (szerk.) Ciomadul (Csomád), The Youngest Volcano in the Carpathians Cham (Németország), N, 2022
Tóth, M ; Heiri, O ; Vincze, I ; Braun, M ; Szabó, Z ; Magyari, EK. ✉: Limnological changes and chironomid-inferred summer air temperature from the Late Pleniglacial to the Early Holocene in the East Carpathians, QUATERNARY RESEARCH 105 pp. 151-165. , 15 p. (2022), 2022
Pálfi, Ivett ; Pósfai, Mihály ; Czuppon, György ; Demény, Attila ; May, Zoltán ; Visnovitz, Ferenc ; Kristály, Ferenc ; Daniel, Veres ; Fabien, Arnoud ; Szalai, Zoltán et al.: Holocén vízszintváltozások a Balatonban az üledék geokémiai vizsgálatai alapján, In: VIII. Soós Ernő Nemzetközi Tudományos Konferencia Víz- és szennyvízkezelés az iparban - 8th Soós Ernő International Scientific Conference Water and wastewater treatme, 2022
Enikő K. Magyari, Pál Raczky, Máté Merkl, Ivett Pálfi, Gabriella Darabos, Maria Hajnalova, Magdalena Moskal-Hoyo: Review on vegetation, landscape and climate changes in the Carpathian Basin during the Neolithic and Chalcolithic period, Vegetation History and Archaeobotany, in press, 2023
Zoltán Szabó, Krisztina Buczkó, János Korponai, Tomi Luoto, Róbert-Csaba Begy, Artitina Haliuc, Daniel Veres, Ladislav Hamerlík, Réka Csorba, Andreea Rebeka Zsigmond, Gabriella Darabos, Nikoletta Méhes, Csilla Kövér, Enikő Katalin Magyari: Two chironomid-inferred mean July air temperature reconstructions in the South Carpathian Mountains over the last 2000 years, The Holocene, in press, 2023
Mihály Gasparik, István Major, Zsuzsa Lisztes-Szabó, Enikő Magyari, Bence Szabó, Luca Pandolfi, Antony Borel, István Futó, Anikó Horváth, Gabriella Ilona Kiss, Mihály Molnár, Attila Csík, András Markó: Multi‐disciplinary study of a late Pleistocene woolly rhinoceros found in the Pannonian Basin and implications for the contemporaneous palaeoenvironment, JOURNAL OF QUATERNARY SCIENCE 39 pp. 1-12. , 12 p., 2023
Jakab, G ; Pál, I ; Silye, L ; Sümegi, P ; Tóth, A ; Sümegi, B ; Frink, JP ; Magyari, EK ; Kern, Z ; Benkő, E: Social Context of Late Medieval and Early Modern Deforestation Periods in the Apuseni Mountains (Romania) based on an Integrated Evaluation of Historical and Paleobotanical Records, ENVIRONMENTAL ARCHAEOLOGY 28 : 5 pp. 345-366. , 22 p., 2023
Buczkó, Krisztina ; Máthé, István ; Jakab, Gusztáv ; Tóth, Mónika ; Braun, Mihály ; Korponai, János ; Ács, Éva ; Karátson, Dávid ; Magyari, Enikő: A Szent Anna-kráter tavi-lápi fejlődéstörténete, In: Karátson, D.; Veres, D.; Gertisser, R.; Magyari, E.K.; Jánosi, C.; Hambach, U. (szerk.) A Kárpátok legfiatalabb tűzhányója, a Csomád. Vulkánosság, őskörnyezet, ember, 2023
Daniel, Veres ; Karátson, Dávid ; Sabine, Wulf ; Ulrich, Hambach ; Novothny, Ágnes ; Ralf, Gertisser ; Magyari, Enikő ; Frank, Lemkuhl: Ősföldrajz: a Csomád felszínfejlődése a vulkánosság alatt és után, In: Karátson, D.; Veres, D.; Gertisser, R.; Magyari, E.K.; Jánosi, C.; Hambach, U. (szerk.) A Kárpátok legfiatalabb tűzhányója, a Csomád. Vulkánosság, őskörnyezet, ember, 2023
Abigail, Amponsaah Ofosu-Brakoh ; Réka, Csorba R. ; Ákos, Bede-Fazekas ; Tibor, Standovár ; Zsuzsanna, Pató ; Enikő, K. Magyari: Stand scale palynology helps to reveal the role of forest exploitation and climate change in the current distribution of Fagus sylvatica in the NE Pannonian Basin (Hungary), In: Blanka-Végi, Viktória (szerk.) Natural Hazards and Climate Change - conference and workshop for identifying and tackling challenges together : Book of Abstracts Szege, 2023
Ioan, Tanţău ; Roxana, Grindean ; Magyari, Enikő: A növénytakaró változásai és az emberi tevékenység hatása a holocén folyamán a Csomád térségében, In: Karátson, D.; Veres, D.; Gertisser, R.; Magyari, E.K.; Jánosi, C.; Hambach, U. (szerk.) A Kárpátok legfiatalabb tűzhányója, a Csomád. Vulkánosság, őskörnyezet, ember, 2023
Karátson, D. (szerk.) ; Veres, D. (szerk.) ; Gertisser, R. (szerk.) ; Magyari, E.K. (szerk.) ; Jánosi, C. (szerk.) ; Hambach, U. (szerk.): A Kárpátok legfiatalabb tűzhányója, a Csomád. Vulkánosság, őskörnyezet, ember és táj., Barót, Románia : Tortoma Könyvkiadó (2023) ISBN: 9786069716472, 2023
Karátson, Dávid ; Daniel, Veres ; Pierre, Lahitte ; Telbisz, Tamás ; Sabine, Wulf ; Ralf, Gertisser ; Kiss, Balázs ; Stéphane, Dibacto ; Magyari, Enikő ; Novothny, Ágnes et al.: A tűzhányótevékenység évszázezredei – lávadómok és robbanásos kitörések, In: Karátson, D.; Veres, D.; Gertisser, R.; Magyari, E.K.; Jánosi, C.; Hambach, U. (szerk.) A Kárpátok legfiatalabb tűzhányója, a Csomád. Vulkánosság, őskörnyezet, ember, 2023
Magyari, Enikő ; Vincze, Ildikó ; Tóth, Mónika ; Hubay, Katalin ; Daniel, Veres ; Aritina, Hialiuc ; Molnár, Mihály ; Jakab, Gusztáv ; Braun, Mihály ; Frank, Schabitz et al.: Őskörnyezeti változások a Csomád-hegycsoportban az utolsó glaciálisban, In: Karátson, D.; Veres, D.; Gertisser, R.; Magyari, E.K.; Jánosi, C.; Hambach, U. (szerk.) A Kárpátok legfiatalabb tűzhányója, a Csomád. Vulkánosság, őskörnyezet, ember, 2023
Sabine, Wulf ; Daniel, Veres ; Ralf, Gertisser ; Ulrich, Hambach ; Magyari, Enikő ; Karátson, Dávid: Elfújta a szél – a csomádi tefrák elterjedése, In: Karátson, D.; Veres, D.; Gertisser, R.; Magyari, E.K.; Jánosi, C.; Hambach, U. (szerk.) A Kárpátok legfiatalabb tűzhányója, a Csomád. Vulkánosság, őskörnyezet, ember, 2023
Zoltán Szabó, Oliver Heiri, Sabine Wulf, Gabriella Darabos, Ivett Pálfi, Mihály Molnár, János L. Korponai, Enikő K. Magyari: Warm Younger Dryas summer temperatures in the South Carpathians: the role of Vedde Ash in examining leads and lags in the continental manifestation of Late Glacial climate change. Poster presentation, Book of Abstracts, p. 1711., Poster presentation, Book of Abstracts, p. 1711., , XXI INQUA Congress, Rome, Italy 14-20 July 2023, 2023
Magyari, E.K., Pálfi, I., Pósfai, M., Buczkó, K., Demény, A., Czuppon, Gy., Szabó, Z., Korponai, J., Szalai, Z., Veres, D., Arnaud, F., Falus, Gy., Bihari, Á.: Stable isotope, biogenic calcite crystal structure and biotic proxy based low stands of Lake Balaton at 8.2 and 5.3 kyr BP, the largest shallow lake of Central Europe, Book of Abstracts, p. 1160, XXI INQUA Congress, Rome, Italy 14-20 July 2023, 2023
Aritina Haliuc, Alicja Bonk, Enikő Magyari, János Korponai, Florin Gogaltan, Alexandra Stache, Jack Longman, Daniel Veres: Two millennia of fire activity: influence of climate and people in a peat-bog from Western Romanian Carpathians, Book of Abstracts, p. 2720, , XXI INQUA Congress, Rome, Italy 14-20 July 2023, 2023
Abigail Ofosu-Brakoh, Réka Csorba, Tibor Standovár, Ákos Bede-Fazekas, Zsuzanna Pató, Magyari, E.K.: Stand scale palynology helps to reveal the role of forest exploitation and climate change in the current distribution of Fagus sylvatica in the NE Pannonian Basin (Hungary), Book of Abstracts, p. 2087, XXI INQUA Congress, Rome, Italy 14-20 July 2023, 2023
Máté Róbert Merkl, Gábor Csüllög, Gabriella Darabos, Robert-Csaba Begy, Andrea Zsigmond, Orsolya Csirke, Loránd Olivér Kovács, István Molnár, Ákos Bede-Fazekas, Enikő Magyari: Reconstruction of Roman age land cover in Pannonia (Western Hungary) using pollen, anthracological, carpological and GIS studies, Book of Abstracts, p. 1954, XXI INQUA Congress, Rome, Italy 14-20 July 2023, 2023
Eszter Tombor, Zoltán Szabó, Andrea Zsigmond, Marta Wojewódka-Przybył, Krisztina Buczkó, János Korponai, Robert-Csaba Begy, Enikő Magyari: Ecosystem response to climate change and human impact in South Carpathian alpine lakes: can we define restoration targets?, Book of Abstracts, p. 1314, XXI INQUA Congress, Rome, Italy 14-20 July 2023, 2023
E. Magyari, A. Bede-Fazekas, G. Darabos, M. Merkl, M. Moskal-Hoyo: Tell life and climate change at the 4.5-4.2 cal BC climatic transition in the Carpathian Basin: insights from paleoclimate and paleovegetation records, Oral presentation. Book of Abstracts p. 139. Kiel Conference, Scales of Social , Environmental and Cultural Change in Past Societies. 13-18 March 2023, Kiel University, 2023
Bartalovics Bea, Magyari Enikő, Móra Arnold, Szabó Zoltán, Korponai János, Ladislav Hamerlík: SIÓFOKI MEDENCE PALEOLIMNOLÓGIAI KUTATÁSA ÁRVASZÚNYOG MARADVÁNYOK ALAPJÁN: ELŐZETES EREDMÉNYEK, LXIV. Hidrobiológus Napok,2023. október 4-6. Tihany, 2023
Eszter Tombor, Abigail Amponsaah Ofosu-Brakoh, János Korponai, Zoltán Szalai, Enikő K. Magyari: Ökoszisztéma-átalakulások és mozgatórugóik vizsgálata a Pátkai-tározó üledékéből, az árvaszúnyog-fauna változása alapján, LXIV. Hidrobiológus Napok, 2023. október 4-6. Tihany, 2023
Tombor Eszter, Szabó Zoltán, Zsigmond R. Andrea , Wojewódka-Przybył Marta, Buczkó Krisztina , Korponai János , Begy Robert-Csaba , Magyari K. Enikő: Magashegyi tavak ökoszisztéma-átalakulása a klímaváltozás és az emberi tevékenység hatására: a tavak biztonságos működési keretének meghatározása, XVIII. CARPATHIAN BASIN ENVIRONMENTAL SCIENCE CONFERENCE, Department of Geoinformatics, Physical and Environmental Geography, University of Szeged, Hungary 17-19 May 2023, 2023




Back »