Associations between interoception and affectivity  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
130319
Type KH
Principal investigator Köteles, Ferenc
Title in Hungarian Az interocepció és az affektivitás összefüggései
Title in English Associations between interoception and affectivity
Keywords in Hungarian propriocepció, interocepció, affektivitás
Keywords in English proprioception, interoception, affectivity
Discipline
Psychology (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Ortelius classification: Experimental psychology
Panel Psychology and Education
Department or equivalent Institute of Health Promotion and Sport Sciences (Eötvös Loránd University)
Participants Dömötör, Zsuzsanna
Ferentzi, Eszter
Forgács, Bálint
Horváth, Áron
Szabolcs, Zsuzsanna
Szemerszky, Renáta
Starting date 2018-12-01
Closing date 2020-12-31
Funding (in million HUF) 19.916
FTE (full time equivalent) 6.07
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az interocepció, azaz a zsigerekből (viszcerocepció) és a mozgásrendszerből (propriocepció) származó információk központi idegrendszeri feldolgozásának és a magasabb szintű, egészséges, illetve patológiás pszichológiai működésre (én-érzet, testtulajdonlás-érzet, testkép és zavarai, tünetészlelés, stb.) gyakorolt hatásának kutatása napjainkban reneszánszát éli. Nagyon kevés empirikus adat áll rendelkezésre ugyanakkor az interocepció elemi folyamatai és az affektus kapcsolatáról, miközben a különféle elméleti megközelítések ebben a tekintetben egymásnak sokszor ellentmondóak. Kutatásunk fő célkitűzése (1) az elemi viszceroceptív (szívdobogás-percepció) és proprioceptív (a könyökízület szögének és a kétfejű karizom feszülésének észlelési pontossága) csatornák és a pozitív és negatív affektivitás közötti kapcsolatok vizsgálata; (2) az egészségféltés moderáló hatásának kimutatása a tünetészlelés és a negatív affektivitás kapcsolatának vonatkozásában; és végül (3) annak felderítése, hogy a különféle proprioceptív csatornák észlelési pontossága mennyire jár együtt. A három kutatási kérdés mindegyike újszerű, nemzetközi érdeklődésre is számot tartó. Jól illeszkednek kutatócsoportunk profiljába is, ami a különféle elemi és komplex testi folyamatok (például fizikai aktivitás, tünetészlelés, alvásminőség – a pályázat alapjául szolgáló közlemény is ide tartozik), az affektivitás és az interocepció kapcsolataira fókuszál. A tervezett kutatások eredményei három impakt faktoros nemzetközi folyóiratcikkben kerülnek publikálásra, emellett a projekt egy doktori dolgozat és több mesterképzéses szakdolgozat alapjául is szolgál.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az erős szívdobogás-érzés alapvetően kellemetlen helyzetekhez kapcsolódik, ilyen például az intenzív (anaerob) testi erőfeszítés, a szorongás vagy a pánikroham. Ezért 1A hipotézisünk szerint egészséges személyek esetében, nyugalmi állapotban a szívdobogás percepciója gyenge pozitív kapcsolatban áll a negatív affektussal és független a pozitív affektustól.
A proprioceptív pontosság pozitív és negatív kapcsolatot is mutat egyes pszichopatológiákkal. Mivel ezek az információk a testséma és az énhatékonyság-érzés alapjául is szolgálnak, azt feltételezzük (1B hipotézis), hogy egészséges személyek esetében, nyugalmi állapotban az ízületi szög és az izomfeszülés észlelésének nagyobb fokú pontossága pozitív kapcsolatban áll a pozitív affektivitással és negatívan kapcsolódik a negatív affektivitáshoz.
Az egészségféltés és a potenciális rizikófaktorokkal kapcsolatos (nem patológiás mértékű) aggodalmaskodás értelmezhető a mindennapokban észlelt tünetek által kiváltott negatív affektus csökkentésére tett (nem tudatos) próbálkozásként. Ennek alapján (2. hipotézis) azonos tünetpontszám esetén azok, akik nagyobb fokú egészségféltéssel jellemezhetők, kisebb mértékű negatív affektivitásról számolnak be, mint az egészségük miatt kevésbé aggódók (negatív interakció).
S végül, a propriocepció esetében nem világos az, hogy a különböző testtájakról származó és/vagy különböző modalitású információk feldolgozásának pontossága generalizálható-e. Jelen kutatásban azt feltételezzük, hogy (3. hipotézis) a könyök- és a térdízület szögének, valamint a kétfejű karizom feszülésének észlelési pontossága közepes mértékű együttjárást mutat, azaz bizonyos mértékben generalizálható.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A testbelsőből érkező jelek nem tudatos és tudatos feldolgozása a homeosztatikus és mozgásvezérléses funkción túl humán esetben számos egyéb, jóval komplexebb működéshez is kapcsolódik. A fejlődés során jórészt ezek az információk szolgálnak a self különféle testi aspektusainak (testséma, testkép) alapjául, ami az egészséges kognitív és affektív pszichológiai működés előfeltétele. Mindezt az interocepció zavaraihoz kapcsolódó különféle patológiák (evés- és testképzavarok, érzelemszabályozási problémák, szorongás, orvosilag nem magyarázott testi tünetek, stb.) sokfélesége is jól jelzi. Az elméleteken túl nagyon keveset tudunk ugyanakkor az elemi interoceptív információk affektív feldolgozásáról, valamint ezek integrációjáról. Jelen projekt eredményei hozzájárulhatnak a felsorolt patológiás működések hátterének jobb megértéséhez, valamint a self (különösen a testképhez kapcsolódó értékelő dimenzió) struktúrájának pontosabb leírásához. A proprioceptív információk észlelési pontossága egyéni különbségeinek és generalizálhatóságának kérdése fontos implikációkkal bír a sport területén (kiválasztás, fejlesztés).
A pályázat erőssége az Ádám György Pszichofiziológiai Kutatócsoport több generációra visszavezethető, történeti megalapozottságú tájékozottsága és kutatási tapasztalata mind az interocepció, mind az affektus kérdéskörében. Csak az utóbbi 3 évben 28 interocepcióhoz kapcsolódó témájú empirikus és összefoglaló jellegű cikket publikáltunk, jórészt neves nemzetközi folyóiratokban. A projektben részt vevő senior kutatók jelentős tapasztalattal bírnak a módszertantól kezdve a publikálásig a kutatás minden lépésében, így a tervezett projekt nemzetközi hatása is jelentős lehet.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Interocepciónak a testbelsőből érkező információk észlelését és feldolgozását nevezzük. Ezek az információk a mindennapi élet számos területére hatással vannak, ilyenek a döntéshozatali folyamatok („zsigeri döntések”), az önértékelés, a testkép és zavarai, az én-érzés és a testi tünetek észlelése. A kutatás egyik célja annak leírása, hogy az interocepció elemi folyamataihoz (pl. a szívdobogás vagy az ízületek helyzetének minél pontosabb észlelése) milyen pozitív vagy negatív érzelmi állapot kapcsolódik. Második célunk a hétköznapokban gyakran tapasztalt tünetek és a negatív hangulati állapot közötti kapcsolat felderítése. E két kutatás eredményei segíthetnek az érzelemszabályozás mechanizmusainak jobb megértésében. Harmadik célunk annak leírása, hogy a különböző elemi proprioceptív csatornák (pl. különböző ízületek helyzete, izmok feszülése) észlelésének pontossága mennyire jellemző az egyénekre. E vizsgálat eredményei a pszichológia mellett a sport területén is hasznosíthatók lehetnek, például a kiválasztásban. Mindhárom kutatási kérdés újszerű és nemzetközileg is érdeklődésre tarthat számot. Az ELTE Ádám György Pszichofiziológiai Kutatócsoportja jelentős kutatási tapasztalattal bír mind az érzelmek, mind az interocepció témakörében, ami garanciát jelent a vizsgálatok nemzetközi hatására is. A tudományos közlemények mellett a projekt egy doktori munka és több diplomamunka alapjául is szolgál majd.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

Research on interoception, i.e., the central processing of information originating in the internal organs (visceroception) and the locomotory system (proprioception) and its impact on healthy and pathological psychological functioning (sense of the self, body ownership, body image and its distortions, symptom perception, etc.) has gained momentum recently. However, empirical findings concerning the association between elementary interoceptive processes and affect are scarce, while predictions of various theoretical models are often contrad each other. There are three major aims of the current research: (1) the investigation of the associations between elementary visceroceptive (heartbeat perception) and proprioceptive (accuracy of the perception of the angle of the elbow joint and tension of the musculus biceps brachii) channels and positive and negative affectivit; (2) the demonstration of the moderating effect of health worry on the association between symptom reports and negative affectivity; (3) the measurement of the associations between the accuracy of perception of various proprioceptive channels. All three research questions are novel and worthy of international interest. Moreover, they fit well into the profile of our research group, that focuses on the associations between various body processes (e.g. physical activity, symptom reporting, sleep quality; the paper, which is the prerequisite of this grant also belongs to the latter topic), affectivity, and interoception. Findings of the proposed projects will be published in three international peer-reviewed papers; moreover, a doctoral work and several master theses will also be based on this project.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Palpitation (perceived strong heart beating) is commonly associated with unpleasant situations and conditions, e.g., intense (anaerobic) physical effort, anxiety, or panic attacks. Accordingly, Hypothesis 1A of the project is that the perception of heartbeats is weakly associated with negative affectivity and independent from positive affectivity in healthy individuals even under resting conditions.
Both negative and positive associations between proprioceptive accuracy and certain psychopathologies were reported. As these channels also provide the basis of body schema and self-efficacy beliefs, we assume (Hypothesis 1B) that perceptual accuracy of the angle of both the elbow joint and the tension of the musculus biceps brachii will show a positive association with positive affect and a negative association with negative affect in healthy individuals under resting conditions.
Health worry and (non-pathological) concerns about potential health risk factors can be explained as the person's not conscious attempt to reduce negative affectivity evoked by everyday non-specific symptoms. Thus (Hypothesis 2), we assume that, symptom reports being equal, those with more health worries will show lower levels of negative affectivity than those with less morries (negative interaction).
Finally, the generalizability of proprioceptive information originating in different parts of the body and/or representing different modalities is questionable. In this research (Hypothesis 3), we expect medium level associations between the accuracy of perception of the angle of the (a) elbow and (b) knee joint and (c) the tension of the musculus biceps brachii. indicating some generalizability.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

In humans, conscious and non-conscious processing of information originating from within the body is related to a number of complex functions beyond homeostatic and locomotory regulation. In the course of development, these inputs provide the basis of the bodily aspects of the self (body schema, body image), which are the prerequisites of healthy cognitive and affective functioning. This fact is demonstrated very well by a variety of pathologies characterized by distortions of interoception (eating disorders, body image disorders, emotion regulation related problems, anxiety, medically unexplained symptoms, etc.). Although theoretical models exist, empirical data on the affective processing of elementary interoceptive information and its integration is scarce. Findings of the project can contribute to the better understanding of the aforementioned pathologies, as well as to the description of the structure of the self (particularly the evaluative dimension of self image). Additionally, individual differences in the accucacy of perception of proprioceptive information and its generalizability may have important implications in the area of sports (selection, training).
A major strength of the project is the Ádám György Psychophysiological Research Group's comprehensive knowledge of and research experience in interoception and affective functioning. We published 28 empirical and review papers on interoception only in the last three years, mainly in high rank international journals. The senior researchers of the project are experienced in each steps of research, from methodological issues to publication. This guarantees a considerable international impact for the project.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Interoception is the perception and processing of information originating from within the body. This information influences our everyday functioning in multiple ways, such as decision making („gut feelings”), self-esteem, body image and its distortions, the sense of the self and the perception of somatic symptoms. The first goal of the research is the description of the positive and negative affective states connected with elementary interoceptive processes (e.g. accuracy of perception of heartbeats or position of joints). Our second aim is the exploration of the association between often experienced everyday symptoms and negative affectivity. Findings of these studies may contribute to the better understanding of emotion regulation processes. Our third goal is the exploration of the associations between elementary proprioceptive channels (e.g. position of various joints, tension of muscles). Results of this study can be utilized not only in psychology but also in the area of sport (for example, in selection). All three research questions are novel and worthy of international interest. The Ádám György Psychophysiological Research Group of ELTE has a considerable research experience in affective functioning and interoception, which guarantees the international impact for the project. Besides scientific publications, a doctoral work and several master theses will also be based on this project.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Egészséges személyek esetében a hangulati állapot nem áll kapcsolatban a szívdobogással, az ízületi helyzettel és az izomfeszüléssel kapcsolatos információk feldolgozásával. A szívdobogással, az ízületi helyzettel és az izomfeszüléssel kapcsolatos információk feldolgozásának pontossága független egymástól, azaz nem beszélhetünk általános interoceptív pontosságról vagy készségről. Emellett minden esetben jelentős különbség van a valós és az észlelt pontosság között. A szubjektív testi tünetek szintén nem állnak kapcsolatban a szívdobogás észlelésének készségével. A modern technológiák káros egészségi hatásaival kapcsolatos aggodalmak nem csökkentik a testi tünetek által okozott distresszt.
Results in English
In healthy people, the affective state is not associated with the processing of information on heartbeat, joint position, and muscle tension. The acuity of the processing of heartbeat, joint position, and muscle tension related input is independent of each other; in other words, there is no generalized interoceptive accuracy or ability. In addition, there is a substantial gap between the objective and perceived accuracy for all modalities. Subjective somatic symptoms are not related to the ability to perceive heartbeat. Worries about the harmful effects of modern technologies do not reduce the distress caused by somatic symptoms.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=130319
Decision
Yes





 

List of publications

 
Horváth, Á., Ferentzi, E., & Köteles, F.: Proprioceptive accuracy is not associated with self-reported body awareness, body competence, and affect, Physiology International, in Press, 2019
Dömötör, Z., Nordin, S., Witthöft, M., & Köteles, F.: Modern health worries: A systematic review, Journal of Psychosomatic Research, 124, 109781, 2019
Witthöft, M., Bräscher, A.-K., Jungmann, S. M., & Köteles, F.: Somatic Symptom Perception and Interoception – A Latent-Variable Approach, Zeitschrift für Psychologie, in Press, 2020
Köteles, F., Szemerszky, R., Witthöft, M., & Nordin, S.: No evidence for interactions between modern health worries, negative affect, and somatic symptom distress in general populations, Psychology & Health, 0(0), 1–13., 2020
Grönros, J., Haegermark Nilsson, E., Köteles, F., & Nordin, S.: Association between somatic symptoms and modern health worries, Journal of Psychosomatic Research, 135, 110163., 2020
Horváth, Á., Vig, L., Ferentzi, E., & Köteles, F.: Cardiac and proprioceptive accuracy are not related to body awareness, perceived body competence, and affect, Frontiers in Psychology, 11, 575574, 2021
Horváth, Á., Ferentzi, E., & Köteles, F.: Proprioceptive accuracy is not associated with self-reported body awareness, body competence, and affect, Physiology International, 106(4), 347–354., 2019
Dömötör, Z., Nordin, S., Witthöft, M., & Köteles, F.: Modern health worries: A systematic review, Journal of Psychosomatic Research, 124, 109781, 2019
Witthöft, M., Bräscher, A.-K., Jungmann, S. M., & Köteles, F.: Somatic Symptom Perception and Interoception – A Latent-Variable Approach, Zeitschrift Für Psychologie, 228(2), 100–109, 2020
Stauder, A., Witthöft, M., & Köteles, F.: Validation of the Hungarian PHQ-15. A latent variable approach, Ideggyógyászati Szemle/Clinical Neuroscience, in Press, 2021





 

Events of the project

 
2020-12-17 16:35:50
Résztvevők változása
2020-09-28 08:59:46
Résztvevők változása




Back »