Ecological and evolutionary significance of within-individual behavioural variation  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
132041
Type PD
Principal investigator Horváth, Gergely
Title in Hungarian Az egyeden belüli viselkedési változatosság ökológiai és evolúciós jelentősége
Title in English Ecological and evolutionary significance of within-individual behavioural variation
Keywords in Hungarian állati személyiség, viselkedési változatosság, viselkedési plaszticitás, viselkedési prediktabilitás
Keywords in English animal personality, behavioural variation, behavioural plasticity, behavioural predictability
Discipline
Animal behaviour, behavioural ecology (Council of Complex Environmental Sciences)70 %
Ortelius classification: Animal ethology
Evolutionary ecology and genetics, coevolution (Council of Complex Environmental Sciences)30 %
Panel Ecology and evolution 1
Department or equivalent Department of Systematic Zoology and Ecology (Eötvös Loránd University)
Starting date 2019-12-01
Closing date 2023-11-30
Funding (in million HUF) 24.594
FTE (full time equivalent) 3.80
state closed project
Summary in Hungarian
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A viselkedési konzisztencia egy bizonyos viselkedésben megfigyelhető, hosszú távon fennálló, egyedek közötti változatosságot (állati személyiség), illetve funkcionálisan eltérő viselkedések között létrejött korrelációt (viselkedési szindróma) jelent. A legtöbb tanulmány az egyedi viselkedési átlagot (viselkedési típus) használja a jelenség leírására, azonban ez a megközelítés teljesen figyelmen kívül hagyja a viselkedési változatosság következő, egyeden belüli szintjét. Egyre több adat utal arra, hogy a környezeti változásra adott adaptív viselkedési válasz (viselkedési plaszticitás) és a viselkedési típus adott szituációban kifejezett variabilitása (viselkedési prediktabilitás) az egyeden belüli változatosság biológiailag értelmezhető komponensei és konzisztens egyedi eltéréseket mutatnak. Ám a növekvő tudományos érdeklődés dacára e két komponens evolúciós és ökológia jelentőségéről még mindig keveset tudunk, így az sem világos, hogy evolválódhat-e a viselkedési plaszticitás és a viselkedési prediktabilitás a viselkedési típustól függetlenül? Kutatásom során tesztelni fogom (i) az egyeden belüli viselkedési változatosság evolúciós adaptációit víziászkák (Asellus aquaticus) populációnak összehasonlításával; továbbá azt, hogy (ii) a viselkedési típusra ható szelekció befolyásolja-e az egyeden belüli viselkedési változatosságot labortenyésztett guppiknál (Poecilia reticulata); valamint (iii) az egyeden belüli viselkedési változatosság fenotípusos plaszticitását közönséges gömbászkáknál (Armadillidium vulgare). Kutatásom alapvető információkat szolgáltat a viselkedési heterogenitást kialakító ökológiai és evolúciós mechanizmusok megértéséhez.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Az egyeden belüli viselkedési változatosság célzott kutatása csak nemrégiben indult meg, így viszonylag keveset tudunk a viselkedési plaszticitás és viselkedési prediktabilitás evolúciós és ökológiai szerepéről. A viselkedési típus (egyedi átlagos viselkedés) és az egyeden belüli viselkedési változatosság elméletben egymástól független komponenseknek tekinthetők, azonban az is elképzelhető, hogy genetikai és élettani kényszerek, valamint természetes szelekció révén kapcsolat alakul ki köztük. Ennek lényeges evolúciós következményei lehetnek, ugyanis a viselkedési típusra ható szelekció közvetett módon az egyeden belüli viselkedési változatosság megváltozását is maga után vonhatja. Kutatásom fő kérdései, hogy (i) hogy a viselkedési típusra ható szelekció eltörli-e az egyedek közötti konzisztens viselkedési változatosságot, valamint, hogy (ii) az egy bizonyos viselkedési típusra ható szelekció hatással van-e ugyanazon és funkcionálisan eltérő viselkedési jellegek egyeden belüli viselkedési változatosságára A változó körülményekhez való viselkedésbeli alkalmazkodást többek között az is megszabja, hogy a környezetből származó jelzések mennyire megbízhatóak. Stabil környezetben (barlang) alacsonyabb plaszticitás és magasabb prediktabilitás feltételezhető, mint kevésbé stabil élőhelyeken (felszín). Vizsgálni fogom, (iii) a környezet stabilitásának az egyeden belüli viselkedési változatosság adaptációjára gyakorolt hatását különböző élőhelyekről származó populációk összehasonlításával, valamint (iv) az egyes környezeti változók tér- és időbeli eltéréseinek egyeden belüli viselkedési változatosságra gyakorolt hatását egy populáción belül.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

Az egyeden belüli viselkedési változatosság biológiai jelentőségének felismerése csupán nemrégiben történt meg, így a viselkedés e komponensét befolyásoló mechanizmusokról és evolúciós jelentőségéről még mindig keveset tudunk. A viselkedési típus, viselkedési plaszticitás és viselkedési prediktabilitás együttes kísérletes vizsgálata csak ritkán történik meg, emellett a viselkedési plaszticitás és prediktabilitás egyértelmű statisztikai szétválasztásához hosszú távú, kontrollált környezetben végzett viselkedési tesztekre van szükség. Jelen kutatás úttörő eredményeket szolgáltat a viselkedési plaszticitás és prediktabilitás evolúciójáról és fenotípusos plaszticitásáról. Víziászkák (Asellus aquaticus) különböző öökotípusainak vizsgálata lehetővé teszi a stabilizáló és fluktuáló szelekció egyeden belüli viselkedési változatosságra kifejtett hatásának tesztelését egyazon fajon. Továbbá, a szociabilitás viselkedési típusban szignifikánsan eltérő (> 15%) guppi (Poecilia reticulata) szelekciós vonalak alkalmazása egyedi lehetőséget kínál a viselkedési variancia három komponense közti genetikai kapcsolat vizsgálatára egy viselkedési jellegen belül és funkcionálisan különböző viselkedések között is. A gömbászkák (Armadillidium vulgare) pedig széles ökológiai tűrőképességük révén kiválóan alkalmasak az egyeden belüli viselkedési változatosság fenotípusos plaszticitásának. Ezek a modellorganizmusok nem nagy helyigényűek, könnyen tarthatók és szaporíthatók mesterséges körülmények között. A viselkedési tesztek kamerák használata révén kiválóan automatizálhatók, ezért nagyszámú egyed hosszú időn keresztül történő nyomon követése valósítható meg. Ezen sajátságok révén a projekt kitűzött célja, az egyeden belüli viselkedési változatosság evolúciós szerepének feltárása nagy hatékonysággal valósulhat meg.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A természetes szelekció az egy populációban kialakuló fenotípusos (pl. morfológia, viselkedés) eltérésekre hat. A viselkedést használva példaként, ez azt jelenti, hogy ha egy bizonyos csoport egyedeinek viselkedése nem tér el egymástól, akkor nem történik evolúciós változás ebben a jellegben. Ez az egyik oka annak, hogy a viselkedésökológusok manapság a populációs viselkedési átlag helyett inkább az egyedek között fennálló, hosszútávú viselkedési eltérések, más néven állati személyiség vizsgálatára koncentrálnak. A viselkedési változatosságnak azonban egy következő, egyeden belüli szintje is létezik. Ez két biológiailag értelmezhető komponensből áll: viselkedési plaszticitásból (a környezet változására adott viselkedési válasz) és viselkedési prediktabilitástól (a környezettől független, rövid távú viselkedési változás). Ez a két komponens is mutat egyedi eltéréseket, azonban evolúciós és ökológiai szerepükről alig tudunk valamit. Kutatásommal mindenekelőtt azt szeretném tisztázni, hogy az egyeden belüli viselkedési változatosság független szelekció alatt áll-e? Ehhez egy komplex kísérletsorozatot terveztem, mely során víziászkákkal, közönséges gömbászkákkal és szivárványos guppikkal fogok dolgozni. Kutatásom értékes információkat szolgáltat a viselkedés evolúcióját illetőn, végső soron az emberi viselkedést is jobban megérthetjük. Másrészt ismeretekkel gazdagodunk arról, hogyan reagálnak az élőlények a környezet megváltozására, ami különösen fontos és aktuális kérdés, hiszen napjainkban a természetkárosítás és átalakítás soha nem látott gyorsasággal zajlik.
Summary
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The term ‘behavioural consistency’ refers to consistent between-individual behavioural variation in a single behaviour (i.e. animal personality) and between-individual correlation across multiple, functionally different behaviours (i.e. behavioural syndromes). Individual behavioural mean (i.e. behavioural type) is commonly used to describe animal personality, however, this approach entirely neglects behavioural variance on the next level: within-individual. Recently, a growing body of empirical data suggests that the extent individuals adjust their behaviour to changing environmental conditions (i.e. behavioural plasticity) and the variation of behavioural type at the given situation (i.e. behavioural predictability) are biologically relevant components of within-individual behavioural variation and differ consistently between individuals. Despite the growing research interest, our general knowledge regarding evolutionary and ecological importance of these components is rather insufficient. In particular, it is not clear whether behavioural plasticity and behavioural predictability could evolve independently of behavioural type. During my proposed project, I will test (i) evolutionary adaptations of within-individual behavioural variation across populations of Asellus aquaticus, further, (ii) whether selection on behavioural type affects within-individual behavioural variation in laboratory populations of Poecilia reticulata. Moreover, I will study (iii) phenotypic plasticity of within-individual behavioural variation in Armadillidium vulgare. My research will provide essential information on the ecological and evolutionary causes of behavioural heterogeneity.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

Targeted research on within-individual behavioural variation are still in their initial phase, thus, empirical data on the evolutionary and ecological importance of behavioural plasticity and behavioural predictability is rather scarce. In principle, behavioural type (individual mean behaviour) and within-individual variation are independent, however, genetic or physiological constraints in accordance with natural selection could result in covariation between them. This may have substantial evolutionary outcomes as selection on behavioural type will produce an indirect response in within-individual behavioural variation. My goals are to elucidate (i) whether selection on behavioural type erode consistent between-individual behavioural differences and (ii) whether selection on a certain behavioural trait affects within-individual behavioural variation in the same and other, functionally different behaviours; in other words: whether behavioural syndromes act as evolutionary constraints. The ability to react to changing conditions might depend on the reliability of cues from the environment. In more stable environments (caves) decreased behavioural plasticity and higher behavioural predictability is expected than in less stable environments (surface). I will test (iii) the effect of environmental stability on the evolutionary adaptations of within-individual behavioural variation by comparing populations from various habitats. In addition, I will test (iv) how spatiotemporal environmental variability affect individual behavioural variation within a population.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

Biological importance of within-individual behavioural variation has been recognized only a few years ago and our understanding regarding mechanisms affecting this component of behaviour is still insufficient, particularly, we know virtually nothing about its evolutionary potential. Behavioural type, behavioural plasticity and behavioural predictability are rarely assessed together, moreover, clear separation of behavioural plasticity and predictability requires long term behavioural assays under controlled environmental conditions. The proposed research project will provide pioneering results about the evolution and phenotypic plasticity induced by environmental variability of individual behavioural plasticity and behavioural predictability (besides behavioural type). Various ecotypes of Asellus aquaticus allow testing the effect of stabilizing vs. fluctuating selection on within-individual behavioural variation in the same species. Further, Poecilia reticulata selection lines differing significantly (> 15%) in sociability behavioural type provides a unique opportunity to test genetic linkage between the three individual behavioural components both within and across behaviours directly. Armadillidum vulgare is a perfect model to test phenotypic plasticity of within individual behavioural variation because of its tolerance for a wide array of ecological factors. These model organisms do not require much space, they are relatively easy to keep and breed under artificial conditions and by using cameras, assays could be highly automatized. Thus, assessment of multiple animals during long periods is achievable. These features make my proposed research particularly potent to reveal the evolutionary potential of within-individual behavioural variation.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Natural selection acts on variation in phenotypic traits (e.g. morphology, behaviour) within a population. With other words, using behaviour as an example, if individuals of the same group do not differ in their behaviour, there is no evolutionary change in this trait. This is one of the main reasons why behavioural ecologists started to focus on consistent between-individual behavioural differences, often referred to as ‘animal personality’, instead of studying behaviour on the group-level. However, behavioural variation consists of another level: within-individual. There are two biologically relevant components of within-individual behavioural variation: behavioural plasticity (change in an individual’s behaviour resulted by environmental conditions) and behavioural predictability (short-term, reversible behavioural variability, independent of environment). Individuals consistently differ in the level of both behavioural plasticity and predictability, yet we know virtually nothing regarding the evolutionary and ecological importance of these components. Here I aimed to study whether within-individual behavioural variance is under selection per se. In order to elucidate this question, I will apply a complex experimental procedure using waterlouse, common pill bug and Trinidadian guppy as model organisms. Based on my research, we could gain valuable information about how behaviour is evolving, potentially gather new insight into the evolution of human behaviour. On the other hand, we could understand how animals react to the changing environment, which is a relevant question nowadays when human impact on nature reached a previously unseen extent.





 

Final report

 
Results in Hungarian
Az NKFI hivatal által támogatott projektben az egyedek közötti és egyeden belüli viselkedési variancia evolúciós és ökológiai jelentőségét vizsgáltuk, külön hangsúlyt helyezve a viselkedési plaszticitásra (környezeti változás által indukált viselkedési válasz) és a viselkedési prediktabilitás (környezettől független viselkedési precízió). Laborkísérleteink arra utalnak, hogy a viselkedési típusra (egyedi átlagos viselkedés) irányuló szelekció nem feltétlenül idézi elő a viselkedési plaszticitás és prediktabilitás megváltozását, különösen más, funkcionálisan eltérő viselkedésjellegekben, ami arra utal, hogy az egyeden belüli viselkedési variancia komponensei független szelekció alatt állnak. Ezt részben egy meta-analízis eredményei is alátámasztják: a viselkedési típus-prediktabilitás korrelációk jelenléte és iránya nagyban rendszerspecifikusak, általános kapcsolatról nem beszélhetünk. Kimutattuk, hogy a stabil környezethez (barlang) való alkalmazkodás a viselkedési aktivitás tekintetében az egyedek közötti és egyeden belüli variancia csökkenését idézi elő, azonban más viselkedési jellegek (pl. táplálkozás) esetében ez kevésbé egyértelmű. További eredményeink alátámasztják, hogy az abiotikus környezeti változók fluktuációja hatással van a viselkedési variancia komponenseire, különös tekintettel az enyhe stresszfaktorokra, melyek eredményeink alapján ún. diverzifikáló hatást kifejtve az egyedi viselkedési stratégiák kialakulásának kedveznek.
Results in English
In the present project, we examined the evolutionary and ecological significance of between. and within-individual behavioural variation, with a particular focus on behavioural plasticity (behavioural change induced by environment) and behavioural predictability (behavioural precision that is independent of environment). Our results suggest that artificial selection on behavioural type (individual mean behaviour) does not necessarily induce change in behavioural plasticity and predictability, especially in functionally different behaviours, which indicates that these components might be under independent selection. This result is partially supported by a recent meta-analysis, in which we showed that behavioural type – behavioural predictability correlations are rather system-specific and there is no general correlation between the two components. Further, we showed that adaptation to a stable environment (i.e., caves) results in decreased between- and within-individual behavioural variation in activity, although the patterns are less straightforward in the case of other behavioural traits, e.g., foraging behaviour. Lastly, we showed that fluctuation in abiotic environmental factors affects behavioural variation. In particular, mild stress seems to have a ‘diversifying’ effect by triggering the emergence of individual behavioural strategies.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=132041
Decision
Yes





 

List of publications

 
Gergely Horváth, Kata Kerekes, Viktória Nyitrai, Gergely Balázs, Hajriz Berisha, Gábor Herczeg: Exploratory behaviour divergence between surface populations, cave colonists and a cave population in Asellus aquaticus, Behavioral Ecology and Sciobiology, 2023
Gergely Horváth, László Zsolt Garamszegi, Gábor Herczeg: Phylogenetic meta-analysis reveals system-specific behavioural type–behavioural predictability correlations, Royal Society Open Science, 2023
Gergely Horváth: Barlangok mint diszperziós csapdák?, Élet és Tudomány, 2023
Gergely Horváth: Vigyázz! Harapok!, Élet és Tudomány, 2021
Gergely Horváth: Innovatív barlanglakók, Élet és Tudomány, 2020
Gergely Horváth, José Martín, Gábor Herczeg: Does stress diversify individual behavioral strategies? A case study in Carpetan rock lizards., ABS 2023, Portland, OR, USA, 2023
Gergely Horváth, Kerekes Kata, Viktória Nyitrai, Gergely Balázs, Hajriz Berisha, Gábor Herczeg: Divergence in exploratory behaviour between surface and cave-adapted populations in Asellus aquaticus, ISBE 2022, Stockholm, Sweden, 2022
Gergely Horváth, José Martín, Pilar López, Gábor Herczeg: Ain’t going down without a fight : state-and environment-dependence of antipredator defensive aggressive personalities in Carpetan rock lizard, Behavioral Ecology and Sociobiology, 2020
Gergely Horváth, Octavio Jiménez-Robles, José Martín, Pilar López, Ignacio De la Riva, Gábor Herczeg: Linking behavioral thermoregulation, boldness, and individual state in male Carpetan rock lizards, Ecology and Evolution, 2020
István Maák, Gema Trigos-Peral, Piotr Ślipiński, Irena M. Grześ, Gergely Horváth, Magdalena Witek: Habitat features and colony characteristics influencing ant personality and its fitness consequences, Behavioral Ecology, 2020
Gábor Herczeg, Viktória Nyitrai, Gergely Balázs, Gergely Horváth: Food preference and food type innovation of surface- vs. cave-dwelling waterlouse (Asellus aquaticus) after 60 000 years of isolation., Behavioral Ecology and Sociobiology, 2022
Gergely Horváth, Sára Sarolta Sztruhala, Gergely Balázs, Gábor Herczeg: Population divergence in aggregation and sheltering behaviour in surface- versus cave-adapted Asellus aquaticus (Crustacea: Isopoda), Biological Journal of the Linnean Society, 2021
István Maák, Gema Trigos-Peral, Piotr Ślipiński, Irena M Grześ, Gergely Horváth, Magdalena Witek: Habitat features and colony characteristics influencing ant personality and its fitness consequences, Behavioral Ecology, 2021
Gergely Horváth, José Martín, Gábor Herczeg: A case of kyphosis in adult male Cyren’s rock lizard Iberolacerta cyreni, The Herpetological Bulletin, 2021
Berisha Hajriz, Horváth Gergely, Fišer Žiga, Balázs Gergely, Fišer Cene, Herczeg Gábor: Sex-dependent increase of movement activity in the freshwater isopod Asellus aquaticus following adaptation to a predator-free cave habitat, CURRENT ZOOLOGY, 2022
Gergely Horváth, José Martín, Gábor Herczeg: A case of kyphosis in adult male Cyren’s rock lizard Iberolacerta cyreni, BULLETIN OF THE BRITISH HERPETOLOGICAL SOCIETY 155: pp. 40-41., 2021




Back »