human environmentalism, community, ecology, textbook
Discipline
Cultural Anthropology (Council of Humanities and Social Sciences)
50 %
Ethnography (Council of Humanities and Social Sciences)
50 %
Panel
Science Patronage - subprogram 4
Department or equivalent
Department of Ethnography and Cultural Anthropology (University of Pécs)
Starting date
2022-02-01
Closing date
2024-01-31
Funding (in million HUF)
7.188
FTE (full time equivalent)
0.00
state
running project
Final report
Results in Hungarian
A humán környezettudomány a 21. század szülötte, egy olyan korszaké, amikor az emberiség már nem teheti meg, hogy a környezeti problémákat figyelmen kívül hagyja, vagy egyetlen nézőpontból próbálja átlátni és kezelni. Igaz ez a kérdés tudományos megközelítésére is: a természettudományos tudás alapvetően fontos az ökológiai problémák megértéséhez, de nem esetben tud választ adni arra a komplex jelenségre, ami okozója és következménye századunk környezeti kihívásainak. Ezért a hagyományos bölcsészettudományok a természet- és társadalomtudományokkal és a művészetekkel közös, interdiszciplináris formációba tömörülve igyekeznek megérteni a kortárs környezeti válságot, annak előzményeit, jelenlegi formáit és jövőbeli pályáit, illetve a lehetséges válaszokat.
A könyv, amit kezében tart az olvasó, a humán környezettudományi munkák, bevezetők és szöveggyűjtemények hagyományába kíván kapcsolódni, és azt a magyar közegre adaptálni. Jellegéből adódóan egy-egy téma átfogó ismertetését adja, olyanokét, mint a környezetfilozófia, a környezetantropológia, a természetművészet, a természetvédelem, a vallás és ökológia viszonya, a környezettörténeti, jogi, politikai és közgazdaságtani kérdések, a társadalmi igazságosság, a túlnépesedés vagy az élelmezés dilemmái. A kötet emellett magyarországi példákkal mutatja meg azokat a közösségi válaszokat, amelyek a kortárs ökológia- és társadalmi problémákra keresik a választ.
Results in English
Environmental Humanities is the product of the 21st century, an age in which it is no longer possible to grasp and manage environmental problems from a single viewpoint. This is true of the scientific method as well. Although fundamentally important for the understanding of ecological issues and changes to the climate, scientific knowledge is not sufficient for providing an adequate answer to the complex phenomenon that is the cause and consequence of the environmental challenges of our century. This is why traditional humanities subjects such as philosophy, aesthetics, literary and religious studies, history, and linguistics have been combined with the natural and social sciences and the arts into an interdisciplinary formation in an attempt to understand the causes, current forms, and future trajectories of the contemporary environmental crisis, and to give possible answers to it.
This volume is intended to join a body of literature – introductions, textbooks – on Environmental Humanities, adapted to the Hungarian context. Due to its nature, it provides a comprehensive description of several topics, such as environmental philosophy, environmental anthropology, nature art, nature conservation, the relationship between religion and ecology, environmental history, legal, political, and economic issues, social justice, overpopulation, or food dilemmas. In addition, the volume shows community responses to contemporary ecological and social problems with examples from Hungary.