Participation on 16th International European Forum of the European Association of Agriculture Economists  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
141208
Type MEC_R
Principal investigator Gyarmati, Gábor
Title in Hungarian Az Európai Agrárközgazdász Szövetség 16-ik nemzetközi fórumán való részvétel
Title in English Participation on 16th International European Forum of the European Association of Agriculture Economists
Keywords in Hungarian vállalkozói láncok, hálózatok, fogyasztók, média, intézményi környezet
Keywords in English enterprise chains and networks, consumers, media, and institutional environment
Discipline
Economics (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Panel Science Patronage - subprogram 1
Department or equivalent Budapest Tech Keleti Károly Faculty of Economics (Óbuda University)
Starting date 2021-12-01
Closing date 2022-11-30
Funding (in million HUF) 0.732
FTE (full time equivalent) 0.00
state closed project
Summary in Hungarian
A projekt keretében látogatni tervezett nemzetközi tudományos konferencia bemutatása és a tervezett részvétel ismertetése
Mutassa be a nemzetközi rendezvény jellegét, célját, szervezőit és jelentőségét a nemzetközi tudományos életben. Ismertesse a részvétel célját (pl. előadás, poszter, egyéb aktivitás), a rendezvényen való részvétel várható hatását és jelentőségét a saját kutatói karrier építésében.

Az Európai Agrárközgazdászok Szövetsége (EAAE) az európai mezőgazdasági és élelmiszeripari problémák és a vidékfejlesztés iránt érdeklődő agrárközgazdászokat és más érdeklődőket tömöríti. Az egyesület fő célkitűzései a következők: (a) az agrárgazdaságtan ismereteinek és megértésének előmozdítása, különösen európai összefüggésben, és b) a tapasztalatok, ötletek és információk cseréjének elősegítése az agrárközgazdászok között. Az élelmiszerrendszer szereplői között, valamint az élelmiszerrendszer és a politikai, gazdasági, műszaki, társadalmi-kulturális és természeti környezet között dinamikus kölcsönhatások és kölcsönös függőségek alakulnak ki. Ezek a dinamikák folyamatos kihívást jelentenek az élelmiszerrendszer szereplői számára olyan stratégiák kidolgozása érdekében, amelyek biztosítják a fenntarthatóságot és a versenyképességet saját maguk és az élelmiszerágazat egésze számára. E kihívásnak való megfelelés kulcsfontosságú sikertényezői többek között az innovációk és a rendszer innovációs képességei, amelyek az élelmiszer-rendszer fejlődésének fenntartható dinamikáját célozzák. A fórum célja, hogy interdiszciplináris és kreatív vitakörnyezetet biztosítson, amely új ötleteket generál az innovatív és multidiszciplináris kutatáshoz. A fórum középpontjában az élelmiszerrendszer dinamikájának és kölcsönös függőségének elemzése, a fenntartható rendszerdinamika mozgatórugóinak azonosítása a rendszer szereplőinek döntési szférájában (pl. ellátási lánc menedzsment, fogyasztók, ügynökségek, politika stb.), valamint a lehetséges rendszerinnovációk azonosítása és előmozdítása áll. A részvétel célja, a célkitűzésekbe beletartozó kutatási anyag előállítása, ismertetése, a nemzetközi kutatások kiépítése, elmélyítése. A minimum terv a poszter, de amennyiben elfogadásra kerül előadás, és írott anyag megjelentetése is a cél. A rövid ellátási láncok fenntarthatósági jellemzői hazánkban témával.

A projekt összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Adjon egy rövid, közérthető ismertetést a látogatni tervezett nemzetközi rendezvényről, illetve a részvétel céljáról, várható eredményeiről.

Az élelmiszerek előállítása és forgalmazása egy egymástól függő dinamikus rendszerben, az élelmiszerrendszerben történik, amely a következők tevékenységeit foglalja magában láncolatokban és hálózatokban működő vállalkozások tevékenysége a mezőgazdaságban, az élelmiszer-feldolgozásban, a kiskereskedelemben és az élelmiszeriparban. a fogyasztók, a média, valamint a politika, a marketing és a menedzsment támogatására szolgáló intézményi környezet. E kihívásnak való megfelelés kulcsfontosságú sikertényezői többek között az innovációk és a rendszer innovációs képességei, amelyek az élelmiszer-rendszer fejlődésének fenntartható dinamikáját célozzák. Az élelmiszerláncok és hálózatok rendszerinnovációi és dinamikája olyan különböző elemekre összpontosíthat, mint például vállalatközi minőségbiztosítási rendszerek és minőségi szabványok, a szervezetek közötti információs rendszerek (pl. a ellátási láncok menedzsmentje vagy a nyomon követés és nyomon követés céljából), kockázatkezelés, regionális vagy globális logisztikai rendszerek láncirányítási struktúrák, a dinamikus fogyasztói és piaci igényekre nagymértékben reagáló új, vállalkozások közötti kapcsolatok stb. Ezek megkövetelik a szereplők koordinációját és a kockázatvállalást, amelyek önmagukban is innovatív fejlesztéseket igényelnek. Az élelmiszerrendszer dinamikus kölcsönös függőségei multidiszciplináris szemléletet igényelnek; a kutatásnak át kell lépnie a hagyományos kutatási irányvonalak határait. A várható eredmény a magyar rövid ellátási láncok fenntarthatóságának vizsgálata, annak jellemzőinek közzététele, a kutatás nemzetközivé tétele, kapcsolatok létesítése.

Summary
Presentation of the international scientific conference to be visited in the project and description of the proposed participation
Present the type, purpose, organizers, and significance of the international event in the scientific community. Present the purpose of the participation (e.g., paper, poster, other activity), the expected impact of the participation in the event and its significance in building your own research career.

The European Association of Agricultural Economists (EAAE) brings together agricultural economists and others interested in the problems of the agricultural and food industries and rural development in Europe. The main objectives of the Association are: (a) to promote the knowledge and understanding of agricultural economics, especially in the European context and; (b) to promote the exchange of experience, ideas and information between agricultural economists.
Among the actors of the food system and between the food system and the political, economic, technical, socio-cultural, and natural environment, dynamic interactions and interdependencies occur. These dynamics cause a constant challenge for actors in the food system towards the development of strategies that ensure sustainability and competitiveness for themselves and for the food sector as a whole.
Key success factors for meeting this challenge are, among others, innovations and the system’s capability for innovations that aim at sustainable dynamics of food system developments.
It is the objective of this Forum to provide an interdisciplinary and creative discussion environment that generates new ideas for innovative and multidisciplinary research.
Its focus is on the analysis of the food system dynamics and interdependencies; the identification of drivers for sustainable system dynamics in the decision sphere of the system actors (e.g. chain management, consumers, agencies, policy, ets.); and on the identification and promotion of potential system innovations.
The aim of the participation is to produce and present research material within the objectives, to develop and deepen international research. The minimum plan is to publish a poster, but if accepted, a presentation and written material will also be published. Sustainability characteristics of short supply chains in our country.

Summary and aims of the project for a general audience
Provide a short, general introduction to the international event to be visited, the purpose of the participation, and its expected results.

The production and marketing of food take place in an interdependent dynamic system, the food system, involving activities of enterprise chains and networks in agriculture, food processing, and retail and consumers, media, and an institutional environment for policy, marketing, and management support.
Key success factors for meeting this challenge are, among others, innovations and the system’s capability for innovations that aim at sustainable dynamics of food system developments.
Innovations for the food system regard production, organization (internal processes, logistics, and marketing), technology, and management including the flexibility and speed to adapt to changing conditions and scenarios.
System innovations and dynamics in food chains and networks could focus on such diverse elements as inter-company quality systems and quality standards, inter-organizational information systems (e.g. for chain management or tracking and tracing), risk management, regional or global logistics systems chain governance structures, new business-to-business relationships that are highly responsive to dynamic consumer and market demands, etc. They require coordination of actors and the acceptance of risk, elements that are themselves up for innovative developments. The food system’s dynamic interdependencies need a multidisciplinary view; research is required to cross the boundaries of traditional research lines. The expected outcome is a study on the sustainability of the Hungarian short supply chains, the publication of its characteristics, the internationalisation of the research, the establishment of contacts.






 

Final report

 
Results in Hungarian
Az élelmiszerek előállítása és forgalmazása egy egymástól függő dinamikus rendszerben, az élelmiszerrendszerben történik, amely a következők tevékenységeit foglalja magában láncolatokban és hálózatokban működő vállalkozások tevékenysége a mezőgazdaságban, az élelmiszer-feldolgozásban, a kiskereskedelemben és az élelmiszeriparban. a fogyasztók, a média, valamint a politika, a marketing és a menedzsment támogatására szolgáló intézményi környezet. A hagyma a magyar és a balkáni konyha egyik alap növénye. A medvehagyma az egyik alfaja ennek, kiegészítő termék. Az élelmiszer-kiskereskedelemben a tömegtermékek értékesítése nagymértékben ki van téve az árversenynek. Így ezek termelésében nagy jelentősége van a helyi piacoknak, és a rövid ellátási láncoknak is. Az esettanulmány egy termelő működését mutatja be. A piacok bemutatását a nemzetközi versenyképességét elemző Balassa index segítségével egészítettük ki, mely alapján látszik, hogy mennyire versenyképes a magyar, illetve a balkáni országok hagymatermelése és kereskedelme. Ennek eredményeképpen a hagyma rövid ellátási láncát rövid távon fenntarthatónak találtuk.
Results in English
Food is produced and marketed in an interdependent dynamic system, the food system, which includes the activities of chain and network enterprises in agriculture, food processing, retailing and the food industry. consumers, the media, and the institutional environment to support policy, marketing and management. Onions are a staple crop in Hungarian and Balkan cuisine. Bear onion is a subspecies of this, a complementary product. In food retailing, the sale of mass products is highly exposed to price competition. Thus, local markets and short supply chains play an important role in their production. The case study describes the operation of a producer. The presentation of the markets is complemented by the Balassa index of international competitiveness, which shows the competitiveness of onion production and trade in Hungary and the Balkan countries. As a result, the short supply chain for onions was found to be sustainable in the short term.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=141208
Decision
Yes





 

List of publications

 
Gyarmati Gábor: The role of short food supply chains in onion trade - research and case study, https://aes.ac.uk/, 2022
Gyarmati Gábor: Cross-country analysis of onion trade in EU and Balkan countries, https://www.keyevent.org/, 2022
Gyarmati Gábor: Cross-country analysis of onion trade in EU and Balkan countries, https://www.keyevent.org/, 2022, 2022




Back »