Presentation of the latest teaching and learning research results through light-sounding short films that also use animation  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
141628
Type MEC_N
Principal investigator Lannert, Judit
Title in Hungarian A legfrissebb oktatás- és tanulás-kutatási eredmények bemutatása animációt is használó, könnyed hangvételű kisfilmeken keresztül
Title in English Presentation of the latest teaching and learning research results through light-sounding short films that also use animation
Keywords in Hungarian társadalmi népszerűsítés, oktatási innováció, rövidfilmek
Keywords in English social promotion, educational innovation, short films
Discipline
Education (Council of Humanities and Social Sciences)50 %
Sociology (Council of Humanities and Social Sciences)25 %
Communication and Media Science (Council of Humanities and Social Sciences)25 %
Panel Science Patronage - subprogram 3
Department or equivalent T-TUDOK Tudásmenedzsment és Oktatáskutató Központ Zrt.
Starting date 2022-01-01
Closing date 2022-12-31
Funding (in million HUF) 16.485
FTE (full time equivalent) 0.00
state closed project
Summary in Hungarian
A projekt keretében létrehozni kívánt tudománynépszerűsítő elektronikus média-alkotás bemutatása:
Mutassa be a tervezett elektronikus média-anyag műfaját, témáját, célcsoportjait és nyilvános megosztásának módját. Ismertesse az alkotás újszerűségét, egyediségét és várható hozzájárulását a tudomány népszerűsítéséhez.

A projekt célja a hazai és nemzetközi legfrissebb, tanulói teljesítményeken is alapuló kutatási eredményeinek bemutatása rövid és érthető kisfilmekkel, animációkkal. Az animációs rövidfilmek az oktatás eredményessége szempontjából fontos témákat mutatna be rajzos és humoros eszközökkel a makroszintről (nemzetközi adatok) indulva a mikroszintig (osztálytermi vizsgálatok). Olyan témaköröket érintenénk, mint a hazai oktatás teljesítménye a nemzetközi adatok tükrében és a hazai teljesítményromlás mögött lévő okok (motivációs problémák, pedagógusi eszköztár hiányossága, Pygmalion-hatás, Halo-hatás). Megpróbálnánk az olyan mítoszokról is lerántani a leplet, miszerint az oktatásban a kis csoportméret vagy a nagyobb pénzráfordítás nagyobb eredményességgel járna automatikusan. Készülne kisfilm a hatékony pedagógusfoglalkoztatás kérdéseiről, illetve a 21. századi kompetenciák fejlesztéséről is. Ennek keretében egyrészt a digitális eszközök iskolai használata és hatása a tanulói teljesítményekre kerülne terítékre, másrészt az, hogy mit értünk kreatív tanulás alatt és hogyan érhetjük ezt el, vagy hogy a jó tanulási élmény és az agyban lezajló folyamatok vizsgálata mit mond nekünk a hatékony osztálytermi munkáról.
A tervezett médiaalkotás műfaja: tudományos ismeretterjesztő animációs kisfilmek pedagógusok, pedagógushallgatók, szülők és tanulók számára. A filmek egyrészt felkerülnek az olyan nagy videómegosztó felületekre, mint a youtube. Másrészt olyan kisebb, de a célközönség által támogatott portálokra is felkerül, mint a Kölöknet szülői közösségi portál, Kreatív Partnerség Alapítvány portál, Tea könyvkiadó portál. A kisfilmek mellé médiakampányt tervezünk. A filmeket elérhetővé tesszük több felületen is. A Kölöknet szülői közösségi portál egyik célja a szülők korrekt tájékoztatása a tanulás korszerű kérdéseiről. A kisfilmek köré meghívott szakértőkkel a témában szülőklubokat is tervezünk a Kölöknet szülői portállal partnerségben.

A projekt összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Adjon egy rövid, közérthető ismertetést a tervezett média-anyag tartalmáról és tudomány-népszerűsítő céljairól.

Miközben rengeteg nemzetközi és hazai adat van a magyar közoktatás eredményességéről ezek mélyebb elemzése és az ezekből következő tudás átadása a pedagógusok és szülők számára nem történik meg. Ezen felül pedig több olyan, magyar kutatókat is érintő, a 21. századi kompetenciák fejlesztésére vonatkozó kutatás is zajlik itthon és külföldön , amelyek eredményei szintén nem jutottak még el a pedagógusokig és szülőkig. A nemzetközi és hazai tanulói teljesítménymérésekre és a 21. századi kompetenciák fejlesztésére irányuló legfrissebb hazai és nemzetközi eredmények népszerű és érthető filmi nyelvre való lefordítása közel hozza és érthetővé teszi a pedagógusok és szülők számára a nemzetközi és hazai tanulói teljesítménymérések tanulságait. A kisfilm sorozat célja a tudományos eredmények ötletes vizuális bemutatása, elősegítve a problémák megértését, feldolgozását és az erre adott adekvát pedagógiai válaszok megszületését. Kifejezett cél, hogy a filmek szellemesek és vonzóak legyenek, melytől azt reméljük, hogy az információközvetítésen túl kedvet csinál a pedagógusoknak, diákoknak, szülőknek, hogy változassanak gyakorlataikon, attitűdjükön. Másrészt célunk a tudományos ismeretterjesztés nyelvét művészi, vizuális eszközökkel is megújítani, ezzel is közelebb hozva az olyan komplex rendszerek, mint az oktatás, működésének megértését.

Summary
Presentation of the electronic media product popularizing science proposed in the project:
Present the type, subject, targeted audience, and the means of public distribution of the proposed media material. Present the product's novelty, unique nature, and its expected contribution to the popularization of science.

The aim of the project is to present the latest domestic and international research results based on student achievements with short and understandable short films and animations. Animated short films would present topics important for the effectiveness of education with drawing and humorous tools from the macro level (international data) to the micro level (classroom studies). We would touch on topics such as the performance of domestic education in the light of international data and the reasons behind the deterioration of domestic performance (motivational problems, lack of pedagogical tools, Pygmalion effect, Halo effect). We would also try to unravel the myth that small group size or more money would automatically lead to greater effectiveness in education. A short film would be made on the issues of effective teacher employment and the development of 21st century competencies. In this context, the use of digital tools in schools and their impact on student achievement would be discussed, as well as what we mean by creative learning and how to achieve it, or what examining good learning experiences and brain processes tells us about effective classroom work. The genre of the planned media creation: scientific educational animated short films for teachers, pedagogical students, parents and students. On the one hand, movies are uploaded to large video-sharing platforms like youtube. On the other hand, it is posted on smaller portals supported by the target audience, such as the Kölöknet Parent Community Portal, the Creative Partnership Foundation Portal, and the Tea Publishing Portal. In addition to the short films, we are planning a media campaign. Movies are made available on multiple interfaces. One of the goals of the Kölöknet parental community portal is to correctly inform parents about up-to-date learning issues. With the experts invited around the short films, we are also planning parent clubs on the topic in partnership with the Kölöknet parent portal.

Summary and aims of the project for a general audience
Provide a short, general introduction to the content of the proposed media material and its aims to popularize science.

While there is a lot of international and domestic data on the effectiveness of Hungarian public education, their in-depth analysis and the transfer of the resulting knowledge to teachers and parents does not take place. In addition, several researches on the development of 21st century competencies involving Hungarian researchers are taking place at home and abroad, the results of which have not yet reached teachers and parents. Translating the latest domestic and international results on international and domestic student performance measurements and developing 21st century competencies into a popular and understandable film language brings the lessons of international and domestic student performance measurements closer and understandable to educators and parents. The aim of the short film series is the imaginative visual presentation of scientific results, facilitating the understanding and processing of problems and the generation of adequate pedagogical responses to them. An explicit goal is to make the films witty and attractive, from which we hope that, in addition to providing information, it will encourage teachers, students and parents to change their practices and attitudes. On the other hand, our goal is to renew the language of scientific dissemination with artistic and visual means, thus bringing closer the understanding of the operation of complex systems such as education.






 

Final report

 
Results in Hungarian
A T-Tudok a Mecenatúra pályázat támogatásában 2022 során öt kisfilmet készített, amelyek célja, hogy közelebb vigyen minket ahhoz, hogy mi kell a jó oktatáshoz. Ennek érdekében a hazai és nemzetközi legfrissebb, tanulói teljesítményeken is alapuló oktatáskutatások eredményeit mutatja be rövid és érthető formában, filmes jelenetekkel, animációkkal, infografikákkal. Mindegyik filmben megszólal az adott téma egy-egy hazai jeles képviselője is. Az animációs rövidfilmek olyan témaköröket érintenénk, mint a hazai oktatás teljesítménye a nemzetközi adatok tükrében, a nemzetközi jó gyakorlatok, a hatékony osztályterem tulajdonságai, a Pygmalion hatás és a fiúk és lányok eltérő teljesítménye bizonyos kompetenciaterületeken. A kisfilmekkel az volt a célja az alkotóknak, hogy népszerű és érthető filmi nyelvre lefordítsa és ezáltal közel hozza és érthetővé tegye a pedagógusok és szülők számára a nemzetközi és hazai tanulói teljesítménymérések tanulságait. A kisfilm sorozat nem titkolt célja, hogy az információközvetítésen túl a kisfilmek kedvet csináljanak a pedagógusoknak, diákoknak, szülőknek, hogy változtassanak gyakorlataikon, attitűdjükön. Abban bízunk, hogy az osztálytermi jelenetek és az animáció együttes alkalmazásával a tudományos ismeretterjesztés nyelvét művészi, vizuális eszközökkel is sikerült megújítani, ezzel is közelebb hozva az olyan komplex rendszerek, mint az oktatás, működésének megértését.
Results in English
In support of the Mecenatura grant, T-Tudok produced five short films in 2022, the aim of which is to bring us closer to what is needed for good education. To this end, it presents the results of the latest domestic and international education research based on student performance in a short and understandable form, with film scenes, animations, and infographics. In each film, a Hungarian expert on the given topic also speaks. The animated short films would touch on topics such as the performance of Hungarian education in the light of international data, international good practices, the characteristics of the high-functioning classroom, the Pygmalion effect, and the different performances of boys and girls in certain areas of competence. With the short films, the aim of the creators was to translate into a popular and comprehensible film language and thereby bring the lessons of international and domestic student performance measurements closer and more understandable to teachers and parents. The other goal of the short film series is that, in addition to conveying information, the short films will encourage teachers, students, and parents to change their practices and attitudes. We trust that by using classroom scenes and animation together, the language of scientific knowledge dissemination has been renewed with artistic, and visual means, thereby bringing closer the understanding of the functioning of complex systems such as education.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=141628
Decision
Yes




Back »