Regional servant dictionary  Page description

Help  Print 
Back »

 

Details of project

 
Identifier
79420
Type PUB-K
Principal investigator Eperjessy, Ernő
Title in Hungarian Regionális cselédszótár
Title in English Regional servant dictionary
Keywords in Hungarian tájszótár
Keywords in English Dialect dictionary
Discipline
Linguistics (Council of Humanities and Social Sciences)100 %
Ortelius classification: Dialectology
Panel Publications Panel
Department or equivalent Rippl-Rónai Municipal Museum with Country Scope
Starting date 2009-07-01
Closing date 2010-07-30
Funding (in million HUF) 0.545
FTE (full time equivalent) 0.00
state closed project
Summary in Hungarian
2006-ban jelent meg a szerző "Puszták népe a Zselicben" című, 700 oldalas átfogó néprajzi, szociológiai tudományos monográfiája. A kötet az újabb kori magyar történelemnek egy alig ismert szakaszát, a volt uradalmi cselédség társadalmi helyzetét és néprajzi világát mutatja be. A kapitalista nagybirtok Magyarországában 1944-ben közel egymillió ember élt cselédsorban. Izoláltságukból eredően a kultúrájuk, a környező paraszti falvakhoz képest több évtizedes lemaradásban volt. Ugyanakkor ők voltak legtovább a népdalok, népmesék és más hagyományok őrzői. A vizsgált időben nyelvi állapotuk szintén archaikusabb. Számos régies szavuk és egyedülálló szakszókincsük a köznyelvben szinte teljesen ismeretlen. Agrár foglalkozásukból eredő sajátos szókészletük a társadalmi, történelmi változások okán 1945 óta lassan feledésbe merül. A fent említett cseléd monográfia is indokolja azt a javaslatot, hogy e végleg eltűnőben lévő cselédség egykori sajátos nyelvészeti értékeit, mint forrásanyagot a nyelvtudomány és a magyar kultúra számára meg kellene menteni. Általa a magyar nyelvtudomány sajátos értékkel gazdagodna. E célokat még segíthetné, hogy adva van egy 80 éves szerző, aki 1945-ig maga is megélte a cselédsorsot. E tárgykörben létező, mintegy 500 oldalas nyelvészeti kéziratának gyűjtését 1948-ban kezdte el. 1971-ben e témakörben szerzett egyetemi doktori címet. Akkor a kéziratot Benkő Loránd, Ortutay Gyula professzorok kiadásra javasolták. A terv mostanáig nem valósult meg. A jelenben úgy tűnik, hogy a volt uradalmi cselédség nyelvészeti értékeinek átmentésére a tudomány számára ez volna az utolsó lehetőség.
Summary
2006-ban jelent meg a szerző Puszták népe a Zselicben című, 700 oldalas átfogó néprajzi, szociológiai tudományos monográfiája. A kötet az újabb kori magyar történelemnek egy alig ismert szakaszát, a volt uradalmi cselédség társadalmi helyzetét és néprajzi világát mutatja be. A kapitalista nagybirtok Magyarországában 1944-ben közel egymillió ember élt cselédsorban. Izoláltságukból eredően a kultúrájuk, a környező paraszti falvakhoz képest több évtizedes lemaradásban volt. Ugyanakkor ők voltak legtovább a népdalok, népmesék és más hagyományok őrzői. A vizsgált időben nyelvi állapotuk szintén archaikusabb. Számos régies szavuk és egyedülálló szakszókincsük a köznyelvben szinte teljesen ismeretlen. Agrár foglalkozásukból eredő sajátos szókészletük a társadalmi, történelmi változások okán 1945 óta lassan feledésbe merül. A fent említett cseléd monográfia is indokolja azt a javaslatot, hogy e végleg eltűnőben lévő cselédség egykori sajátos nyelvészeti értékeit, mint forrásanyagot a nyelvtudomány és a magyar kultúra számára meg kellene menteni. Általa a magyar nyelvtudomány sajátos értékkel gazdagodna. E célokat még segíthetné, hogy adva van egy 80 éves szerző, aki 1945-ig maga is megélte a cselédsorsot. E tárgykörben létező, mintegy 500 oldalas nyelvészeti kéziratának gyűjtését 1948-ban kezdte el. 1971-ben e témakörben szerzett egyetemi doktori címet. Akkor a kéziratot Benkő Loránd, Ortutay Gyula professzorok kiadásra javasolták. A terv mostanáig nem valósult meg. A jelenben úgy tűnik, hogy a volt uradalmi cselédség nyelvészeti értékeinek átmentésére a tudomány számára ez volna az utolsó lehetőség.





 

Final report

 
Results in Hungarian
A kötet egy már letűnt társadalmi réteg, a zselicségi uradalmi cselédek nyelvhasználatának jellemző szókészletét menti át. Közel 3000 címszót tartalmaz. A szerző 1948 és 2000 között gyűjtötte anyagát. a szótár összeállításához az MTA Nyelvtudományi Intézete (Dr. Kiss Jenő akadémikus, Dr. Balázs Géza) a szerző 2000-ben megjelent "Puszták népe a Zselicben" c. nagymonográfiája alapján adott új ösztönzést. A kiadvány igényes, keménykötésű formában készült, a borítóra az egykoron szintén a Zselicben cselédeskedő Kapoli Antal pásztorművész faragványának képe került. A szótár alapvető részét a volt cselédség szakszókincse mellett a régió általános nyelvjárási szavai képezik. Ezenkívül helyet kaptak olyan köznyelvi szavaink is, amelyek ezen eltűnt társadalmi réteggel együtt a mai köznyelv perifériájára szorultak. A sajátos szótárt a tudományos intézetek eddig is érdeklődéssel fogadták, ugyanis az a nyelvtudomány, társadalmi-és művelődéstörténeti, néprajzi, helytörténeti kutatók számára is értékes forrásmunkának ígérkezik. A kiadvány terjedelmében és példányszámában történt eltérés, a tervben vállalt 400 oldal és 500 példány helyett, 333 oldal és 600 példány jelent meg. A nyomdai szerkesztett szótárszerű változat ezt a terjedelmet hozta ki, a pályázatban vállaltakat a példányszám növelésével kívántuk kompenzálni.
Results in English
A kötet egy már letűnt társadalmi réteg, a zselicségi uradalmi cselédek nyelvhasználatának jellemző szókészletét menti át. Közel 3000 címszót tartalmaz. A szerző 1948 és 2000 között gyűjtötte anyagát. a szótár összeállításához az MTA Nyelvtudományi Intézete (Dr. Kiss Jenő akadémikus, Dr. Balázs Géza) a szerző 2000-ben megjelent "Puszták népe a Zselicben" c. nagymonográfiája alapján adott új ösztönzést. A kiadvány igényes, keménykötésű formában készült, a borítóra az egykoron szintén a Zselicben cselédeskedő Kapoli Antal pásztorművész faragványának képe került. A szótár alapvető részét a volt cselédség szakszókincse mellett a régió általános nyelvjárási szavai képezik. Ezenkívül helyet kaptak olyan köznyelvi szavaink is, amelyek ezen eltűnt társadalmi réteggel együtt a mai köznyelv perifériájára szorultak. A sajátos szótárt a tudományos intézetek eddig is érdeklődéssel fogadták, ugyanis az a nyelvtudomány, társadalmi-és művelődéstörténeti, néprajzi, helytörténeti kutatók számára is értékes forrásmunkának ígérkezik. A kiadvány terjedelmében és példányszámában történt eltérés a tervben vállalt 400 oldal és 500 példány helyett, 333 oldal és 600 példány jelent meg. A nyomdai szerkesztett szótárszerű változat ezt a terjedelmet hozta ki, a pályázatban vállaltakat a példányszám növelésével kívántuk kompenzálni.
Full text https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=79420
Decision
Yes





 

List of publications

 
Dr. Eperjessy Ernő: Regionális cselédszótár, Kaposvár, 2010




Back »