Siket és súlyosan nagyothalló diákok idegennyelv-tanulási motivációja, képzetei és stratégiái  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
105095
típus K
Vezető kutató Kontráné Dr. Hegybíró Edit
magyar cím Siket és súlyosan nagyothalló diákok idegennyelv-tanulási motivációja, képzetei és stratégiái
Angol cím The foreign language learning motivation, beliefs and strategies of Deaf and hard-of-hearing learners
magyar kulcsszavak motiváció, képzetek, stratégiák, idegennyelv-tanulás, siket diákok
angol kulcsszavak motivation, beliefs, strategies, foreign language learning, Deaf learners
megadott besorolás
Neveléstudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)100 %
Ortelius tudományág: Idegen nyelvek oktatása
zsűri Pszichológia – Nevelés
Kutatóhely Angol-Amerikai Intézet (Eötvös Loránd Tudományegyetem)
résztvevők Brózik-Piniel Katalin
Wein Csizér Katalin
projekt kezdete 2012-09-01
projekt vége 2015-12-31
aktuális összeg (MFt) 13.002
FTE (kutatóév egyenérték) 4.52
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A Jelnyelvtörvény 2009-es elfogadását követően immár nem lehet figyelmen kívül hagyni a siket és súlyosan nagyothalló diákokat mint idegennyelv-tanulókat, és nem halogatható tovább a nyelvtanulásukat megalapozó olyan alapkutatások elvégzése, melyeknek célja a magyarországi siketek és súlyosan nagyothallók nyelvtanulási motivációjának, képzeteinek és stratégiáinak feltérképezése. Korábbi, halláskárosodással nem rendelkező populáción sztenderdizált mérőeszközökre támaszkodva, olyan kérdőíveket fogunk előállítani, melyekkel érvényes és megbízható módon tudjuk vizsgálni az említett változókat. Kutatásunkban 120 siket és súlyosan nagyothalló nyelvtanuló vesz részt (14-19 évesek). A kutatás kvantitatív részében általánosítható eredményekre törekszünk a célcsoportra jellemző egyéni változókkal kapcsolatban. A kutatás kvalitatív részében interjúk segítségével és nyelvtanárok bevonásával szeretnénk mélyebben feltárni a résztvevők nyelvtanulási motivációit, képzeteit és a nyelvtanuláshoz fűződő stratégiáit. Annak ellenére, hogy a populáció jellegzetességeiből adódóan csak korlátozott számú résztvevővel fogunk tudni dolgozni (a siket és súlyosan nagyothalló tanulók gyakran felmentést kapnak a nyelvtanulás alól), abban bízunk, hogy kutatásunk rámutat arra, mi motiválja ezeket a nyelvtanulókat, milyen képzeteik vannak saját képességeikről és a nyelvtanuláshoz szükséges feltételekről, és mely stratégiák eredményesek számukra. Remélhetőleg kutatásunk a nyelvtanárok és tanárképzők számára is hasznos információval tud szolgálni e nyelvtanulói csoporttal kapcsolatban.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás célja az iskoláskorú siket és súlyosan nagyothalló tanulók nyelvtanulási motivációjának, képzeteinek és stratégiáinak a vizsgálata. Kiinduló hipotézisünk szerint a célcsoport szignifikánsan jobban motivált, mint a korábban országos, nem reprezentatív mintán felmért felnőtt siket és súlyosan nagyothalló populáció, és feltételezzük, hogy a motivált tanulási viselkedésüket részben a nyelvtanulásról alkotott képzeteik és korábbi nyelvtanulási tapasztalataik alakítják. A kutatási kérdéseinket a következőképp fogalmaztuk meg:
1. Mi jellemzi siket és súlyosan nagyothalló diákok idegennyelv-tanulási motivációját (különös tekintettel a választási, cselekvési, és cselekvés utáni motivációra, a motivációs én-rendszerre valamint a nyelvi modalitásra)?
2. Milyen képzetei vannak a magyar oktatási rendszerben tanuló siket és súlyosan nagyothalló diákoknak az idegen nyelvekről, a nyelvtanulásról, a saját nyelvtanulói képességeikről és a nyelvtanuláshoz szükséges ideális feltételekről?
3. Milyen specifikus, idegennyelv-tanulási stratégiákat tartanak a leghasználhatóbbaknak saját maguk számára azok a siket és súlyosan nagyothalló diákok, akik már részt vettek idegen nyelvi órákon?
Emellett azt is számba szeretnénk venni, hogy milyen mértékben képes a jelnyelv használata növelni az idegennyelv-tanulási motivációt a siket és súlyosan nagyothalló diákokban, mivel egy korábbi kutatásban részt vevő felnőttek körében azt tapasztaltuk, hogy a jelnyelv-használat jelentősen hozzájárult a motivált tanulói viselkedés kialakulásához.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A projekt eredményei új perspektívát nyithatnak a siketek és súlyosan nagyothallók idegennyelv-tanulása számára az „ENSZ Egyezmény a fogyatékossággal élők jogairól” szellemében, melyet 2006. december 13-án fogadtak el az Egyesült Nemzetek New York-i székházában, s amelyet Magyarország 2007. július 20 ratifikált. Az Egyezmény 24. paragrafusa sürgeti a fogyatékossággal élők minőségi oktatáshoz való hozzáférésének biztosítását az oktatás minden szintjén, diszkriminációtól mentesen, az egyenlő esélyek biztosítása alapján. Ha fel akarjuk számolni napjaink magyarországi, nagyrészt alacsony hatékonyságú nyelvtanítását és a nyelvtanulás alóli rendszeres felmentések gyakorlatát, akkor legelőször arra van szükség, hogy maguktól az érintettektől gyűjtsünk információt a siket és súlyosan nagyothalló nyelvtanulókról.
A kutatás gyakorlati/pedagógiai eredménye az lesz, hogy a célcsoportban vizsgált egyéni különbségek leírása alapján le lehet fektetni az általános és középiskolai idegennyelv-tanítási programok alapját. Az eredmények információforrást jelenthetnek a felsőoktatási intézmények programszervezői számára, akik hallássérültekkel legfeljebb csak egyéni alapon találkoznak, hiszen Magyarországon siket felsőfokú intézmény nincs. Mivel a hallássérültek számára hazánkban jelenleg sehol sem folyik tanárképzés idegen nyelvekből, a tanárképző intézmények programvezetői a kutatásunk eredményeire építve alap- és továbbképzési programokat tudnak tervezni és megvalósítani siketek leendő nyelvtanárai számára. Az ebbe az irányba tett kezdeti lépésként, a projekt keretein belül tervezzünk bilingvális tanítási anyagok előállítását siket jelnyelv-használók számára, és az anyagok kipróbálását siket és súlyosan nagyothalló önkéntes csoportokban.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Kutatásunk célja a siket és súlyosan nagyothalló tanulók idegennyelv-tanulási motivációjának, képzeteinek és stratégiáinak a vizsgálata, mivel ez az a három tényező, ami leginkább befolyásolja a sikeres idegennyelv-tanulást. Ezek az ismeretek elengedhetetlenül szükségesek ahhoz, hogy megteremtsük azt a szilárd alapot, amelyen a siket és súlyosan nagyothalló tanulók számára egy új idegennyelv-tanítási programot el lehet készíteni és a gyakorlatban ki lehet próbálni.
Az idegen nyelvek ismerete napjainkban nem privilégium, hanem az ismeretszerzés fontos eszköze, és a továbbtanulás, diplomaszerzés, valamint az értelmiségi munkakörökben való elhelyezkedés egyik feltétele is. A siket és súlyosan nagyothalló fiatalok esélyegyenlőtlenségét növeli, ha nem tudnak a hallókkal azonos mértékben részesülni az idegennyelv-tudás előnyeiből. A 2009-ben elfogadott CXXV. törvény a magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról megköveteli, hogy 2017-ig megteremtsük a bilingvális oktatás bevezetésének feltételeit a közoktatásban. Ez az idegen nyelvek oktatására is vonatkozik. A törvény végrehajtását megnehezítő egyik tényező az iskoláskorú siket és súlyosan nagyothalló fiatalok idegennyelv-tanulására irányuló alapkutatások teljes hiánya. Az idegennyelv-elsajátítási kutatásokból ismert, hogy a nyelvtanulási motiváció, képzetek és stratégiák képezik azokat a legfontosabb egyéni változókat, amelyekre az idegen nyelvi programok kidolgozásakor építeni kell. Ezért nemcsak szükséges,de elodázhatatlan is, hogy meginduljanak a kutatások ezen a területen, és hogy a vizsgálatok eredményei minél előbb a döntéshozók rendelkezésére álljanak.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

After the passing of the 2009 Sign Language Act, Deaf and hard of hearing students cannot be further ignored as foreign language learners, and basic research in the area of foreign language learning motivation, beliefs, and strategies of Deaf and severely hard of hearing students in Hungary cannot be further delayed. Relying on already available standardized tools, we will develop valid measuring instruments suitable for researching these factors specifically in the abovementioned population. With the help of these instruments, 120 Deaf and hard of hearing language learners (aged 14-19) will be investigated. A quantitative strand will aim at drawing generalizable conclusions as regards individual differences in language learning, and a qualitative strand involving follow-up interviews of learners and their teachers will provide a deeper understanding of the same issues. In spite of the expected difficulty in the availability of the participants (several hearing impaired students are given a waiver from foreign language classes), it is hoped that the study will provide a more thorough understanding of individual learner differences in language learning (i.e., learners’ motivations, their beliefs about their abilities and ideal conditions for language learning, and the learning strategies that seem to work best for them). It is envisaged that the findings will also inform language teaching and language teacher training with respect to teaching this special group of learners.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The aim of this research is to investigate the foreign language (FL) learning motivation, beliefs and strategies of young Deaf and severely hard of hearing students. Our initial hypothesis is that the target population is significantly more motivated to learn FLs than the adult Deaf and hard of hearing participants of a previously conducted, non-representative, nationwide survey, and that their motivated learning behaviour is partly shaped by their language learning beliefs and previous language learning experiences. Our specific research questions have been formulated as follows:
1. What characterizes the motivation of Deaf and severely hard of hearing students in the Hungarian educational system for learning foreign languages (with emphasis on choice, actional, and post-actional motivation, language modality, and the learners’ motivational self system)?
2. What beliefs do Deaf and severely hard of hearing students hold about the nature of foreign languages and language learning, about their own capabilities as language learners and about the ideal conditions for foreign language learning?
3. What specific foreign language learning strategies do those Deaf and severely hard of hearing students consider to work best for them who have already taken part in foreign language classes?
In addition, we will also take into account how sign language use can promote FL motivation for Deaf and severely hard of hearing students, since in an earlier study conducted among adults, sign language use in FL teaching proved to be an important contributor to motivated learning behavior.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

The results of this project can open new perspectives in foreign language education for the Deaf and hard of hearing in the spirit of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities adopted on 13 December 2006 at the United Nations Headquarters in New York, and ratified by Hungary on July 20, 2007. Article 24 of the Convention promotes the right of people with disabilities to quality education at all levels, without discrimination and on the basis of equal opportunity. Putting an end to the current Hungarian practice of mostly inefficient foreign language teaching and frequent exemptions from foreign language classes requires that we first gain information from and about the Deaf and severely hard of hearing language learner himself.
The practical/pedagogical outcome of the research is that based on the description of the investigated individual differences of the target group, the foundations of foreign language education programs in primary and secondary education can be laid. The results can also inform FL program administrators at tertiary level institutions who usually meet with hearing impaired students on an individual basis only since Hungary does not have any tertiary level educational institutions for the Deaf. As currently there is no foreign language teacher training for the hearing impaired anywhere in Hungary, program developers in tertiary education can build on the results of this research in designing and implementing pre- and in-service training for future language teachers for the Deaf. As an initial step in this direction, the Project will include developing bilingual learning materials for Deaf sign language users and piloting them in voluntary groups of Deaf and severely hard of hearing students.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

The aim of this research is to investigate the foreign language learning motivation, beliefs and strategies of young Deaf and severely hard of hearing students since these are the three factors that the success of foreign language learning most depends on. This information is indispensable as the foundation on which a new foreign language education program for Deaf and severely hard of hearing students can be drawn up and piloted.
The knowledge of foreign languages today is not a privilege any more but an important tool for accessing information. It also counts as one of the conditions of admittance into secondary and tertiary education, of obtaining a degree, and of filling white collar jobs. The equal rights of Deaf and severely hard of hearing learners is violated if they cannot benefit from the advantages of foreign language learning to the same extent as their hearing peers. Act 125 on Hungarian Sign Language and Sign Language Use passed in 2009 requires that the conditions for introducing bilingual education be provided by 2017. This includes the provision of foreign language teaching as well. One of the difficulties of implementing the law is the lack of basic research regarding the foreign language learning of school-aged Deaf and severely hard of hearing sign language users. It is known from research in second language acquisition that language learning motivation, beliefs and strategies are the most important individual differences on which to base foreign language programs. It is therefore both necessary and urgent that research in this area should be started and that the results of the investigations be made available for decision makers without delay.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Kutatásunk céljául a magyarországi hallássérült tanulók idegennyelv-tanulással kapcsolatos képzeteinek, motivációjának és tanulási stratégiáinak feltérképezését tűztük ki. Nyolc különböző tanintézetben gyűjtöttünk kérdőíves adatokat 14-19 éves tanulóktól, majd nyelvórákat látogattunk és 31 diákkal és tanáraikkal részben strukturált interjúkat készítettünk. Azt tapasztaltunk, hogy a hallássérült tanulók összességében kevésbé motiváltak a nyelvtanulás iránt, és hogy hozzáállásukat az iskolai nyelvtanulási tapasztalataik jelentősen befolyásolják. A környezetüktől kevés ösztönzést kapnak, és kevéssé bíznak abban, hogy sikeres nyelvhasználókká válhatnak. Kvalitatív adataink arra is rámutattak, hogy sokan hajlandóak akár több energiát is fektetni a nyelvtanulásba, de a kihívások mellett nehéz folyamatosan fenntartani a motivációjukat. A leggyakrabban hangoztatott nehézségek a szavak memorizálása, az idegen szavak helyesírása, és a nyelvtan jelnyelvi magyarázatok nélkül való megértése voltak. Mindez a tanárok szemszögéből még a speciális tananyagok és módszerek elérhetetlenségével egészül ki, mely mellett a továbbképzési alkalmak és szakmai tapasztalatcserék hiánya mutatkozott a legfőbb hátráltató tényezőnek. A nyelvtanárok többsége nem, vagy nem eléggé jól ismeri a jelnyelvet ahhoz, hogy az információ átadásában hatékonyan tudja használni a tanórákon, ami összecseng a tanulók által elmondottakkal.
kutatási eredmények (angolul)
In our project we aimed to investigate the foreign language learning motivation, beliefs and strategies of hearing impaired learners across Hungary. A survey was conducted among 105 14-19 year-old learners of eight different institutions for the hearing impaired, followed by classroom observations and semi-structured interviews with 31 students and their teachers. We found that Deaf and severely hard-of-hearing students generally have lower levels of motivation, which is largely influenced by their language learning experiences at school. Unfortunately, the milieu is not perceived as very supportive, nor do learners generally believe that they can become successful foreign language users. Our qualitative data further show that although they are ready to invest more effort into language learning, it is difficult for hearing impaired learners to maintain higher levels of motivation in light of the challenges they face. The main areas of difficulty they listed were memorizing vocabulary, spelling and learning grammar without the substantial use of Hungarian Sign Language (HSL) in the classroom. From the teachers’ perspective, these issues emerged as unavailability of special materials and methods for teaching foreign languages to the hearing impaired and the scarcity of networking opportunities fostering their professional development. Most of the teachers also lack knowledge of HSL, which echoes the problems that learners have raised about classroom communication.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=105095
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
E.H. Kontra: Language learning against the odds: retrospective accounts by four Deaf adults., E. Domagala-Zysk (Ed.), English as a foreign language for the deaf and hard of hearing in Europe -state of the art and future challenges (93-111). Lublin: Wydawnictwo KUL, 2013
E.H. Kontra & K. Csizér: An investigation into the relationship of foreign language learning motivation and sign language use among Deaf and hard of hearing Hungarians., International Review of Applied Linguistics in Language Teaching, 51(1), 1-22., 2013
Kontráné Hegybíró Edit: Négyen, akik siketeket tanítanak., Modern Nyelvoktatás. (közlésre benyújtva), 2013
Kontráné Hegybíró E. Csizér K., & Piniel K.: Hallássérült nyelvtanulók egyéni változóinak vizsgálata: motiváció, képzetek és stratégiák., Alkalmazott Nyelvtudomány. (közlésre benyújtva), 2013
Kontráné Hegybíró, E.: Négyen, akik siketeket tanítanak., Modern Nyelvoktatás, 20(1-2), 3-17, 2014
Kontráné Hegybíró E. Csizér K., & Piniel K.: Hallássérült nyelvtanulók egyéni változóinak vizsgálata: motiváció, képzetek és stratégiák., Alkalmazott Nyelvtudomány, 13, 5-21, 2013
Piniel, K., Csizér, K., & Kontráné Hegybíró, E.: Validation of a questionnaire for measuring individual differences of hearing impaired language learners., . In J. Horváth & P. Medgyes (Eds), Studies in honour of Marianne Nikolov (pp. 274-288). Lingua Franca Csoport: Pécs, 2014
Kontráné Hegybíró Edit: Siket fiatalok az anyanyelvről., In Ladányi Mária, Vladár Zsuzsa & Hrenek Éva (szerk.), MANYE XXIII. Nyelv-társadalom-kultúra: Interkulturális és multikulturális perspektívák I. (pp. 101-106) Budapest, 2014
Kontra, E., & Csizér, K.: A vizuális input szerepe a siketek idegennyelv-tanulásában., A vizuális input szerepe a siketek Nyelv és kép" című tudományos konferencia a Kodolányi János Főiskola és az ELTE BTK Alkalmazott Nyelvészeti T, 2013
Piniel, K., Csizér, K. & Kontra, E.: The interrelationship of motivation, learners' beliefs and learning strategies of Deaf and hard-of-hearing FL learners, AAAL Portland, OR, USA, 2014
Csizér, K., Piniel, K. & Kontra, E. H.: The foreign language learning motivation of Deaf students: The results of a cluster analysis., University Zagreb Roundtable. Zagreb., 2014
Csizér, K., Piniel, K. & Kontra, E. H.: The interrelationship of motivation, learners’ beliefs, and learning strategies of Deaf and hard of hearing foreign language learners., Matters of the Mind: Psychology and Language Learning. Graz. Universitat Graz., 2014
Kontra, E. H., Piniel, K. & Csizér, K.: Foreign language teachers at schools for the hearing impaired., Paper presented at the special seminar of the 12th ESSE conference at Kosice, Slovakia, 2014
Piniel, K., Csizér, K., & Kontráné Hegybíró, E.: Validation of a questionnaire for measuring individual differences of hearing impaired language learners., In J. Horváth & P. Medgyes (Eds), Studies in honour of Marianne Nikolov (pp. 274-288). Lingua Franca Csoport: Pécs, 2014
Kontra, E., & Csizér, K.: A vizuális input szerepe a siketek idegennyelv-tanulásában., Nyelv és kép" című tudományos konferencia a Kodolányi János Főiskola és az ELTE BTK Alkalmazott Nyelvészeti T, 2013
Kontráné, H. E., Piniel, K., & Csizér K.: Célok, sikerek és kihívások a siketek és súlyosan nagyothallók idegennyelv-tanulásában., Új Pedagógiai Szemle, 64(7-8), 11-26, 2014
Csizér, K., Piniel, K., & Kontra, E.H.: The foreign language learning motivation of Deaf students: The results of a cluster analysis., In S. L. Krevelj & J. M. Djigunovic (Eds.), UZRT 2014: Empirical Studies in English Applied Linguistics., 2015
Csizér, K., Kontráné H. E., & Piniel, K.: Hallássérült diákok idegennyelv-tanulási motivációját befolyásoló tényezők., Magyar Pedagógia 115(1), 3-18., 2015
Csizér, K., Kontra, E. H., & Piniel, K.: An investigation of the self-related concepts and foreign language motivation of young Deaf and hard-of-hearing learners in Hungary, Studies in Second Language Learning and Teaching 5(2), 229-249., 2015
Kontra, E.H., Csizér, K., & Piniel, K.: The challenge for Deaf students to learn foreign languages in special needs schools., European Journal of Special Needs Education 30(2). 141-155., 2015
Csizér, K., Piniel, K. & Kontra, E.: Motiváció és motivált tanulói viselkedés a 14-19 éves korú siketek idegennyelv-tanulásában., Országos Neveléstudományi Konferencián elhangzott előadás, Debrecen. November 7., 2014
Piniel, K.,& Csizér, K.: Teachers’ perceptions of teaching students with special needs: The case of Deaf and hard of hearing foreign language learners., IATEFL-Hungary Konferencián elhangzott előadás, Veszprém. Október 4., 2014
Kontra, E.: Idegennyelv-tanulási motivációs tényezők rajzolata siket diákokkal folytatott interjúk tartalmi elemzése alapján., A Nyelv, kultúra, társadalom Konferencián elhangzott előadás, Budapest. November 4., 2014
Kontra, E. H., Csizér, K. & Piniel, K.: Teaching and learing foreign languagea in Hungarian schools for the hearing impaired: A nationwide study., 22nd International Congress on the Education of the Deaf Proceedings., 2015
Kontra, E.: Kontra, E. (2015, January). Sikerek és kudarcok a siketek idegennyelv-tanulásában., A VIII. Miskolci Taní-tani Konferencián elhangzott előadás. Miskolc. Január 30., 2015
Csizér K.: Self-Concepts and Individual Differences of the Deaf Language Learners., A TESOL konferencián elhangzott előadás. Toronto, Canada. Március 26., 2015
Csizér, K.: Siket és nagyothalló diákok egyéni különbségeinek vizsgálata a nyelvtanulás folyamatában: A kérdőíves vizsgálat összefoglaló eredményei., Alapfokú angol siket nyelvtanulóknak. Projektzáró előadások és workshop, Budapest, május 8., 2015
Kontra, E.: „Szeretnék tudni angolul, csak nagyon nehéz”: Feltáró kutatás a speciális intézményekben tanuló hallássérült fiatalok idegennyelv-tanulási tapasztalatairól., Alapfokú angol siket nyelvtanulóknak Projektzáró előadások és workshop, Budapest, május 8., 2015
Piniel, K.: Tanári vélemények feltárása a hallássérültek idegennyelv-tanulásáról, Alapfokú angol siket nyelvtanulóknak Projektzáró előadások és workshop, Budapest, május 8., 2015
Kontra, E. H.: Language learning against the odds: Retrospective accounts by four Deaf adults, In E. Domagala-Zysk (Ed.), English as a foreign language for the Deaf and hard of hearing in Europe (pp. 93-111). Lublin: Wydawnictwo KUL, 2013
Kontra, E. H. & Csizér, K.: An investigation into the relationship of foreign language learning motivation and sign language use among Deaf and hard of hearing Hungarians, International Review of Applied Linguistics in Language Teaching, 51(1), 1-22, 2013
Kontráné Hegybíró, E., Csizér, K., & Piniel, K.: Hallássérült nyelvtanulók egyéni változóinak vizsgálata: motiváció, képzetek és stratégiák, Alkalmazott Nyelvtudomány, 13 (1-2), 5-21, 2013
Piniel, K., Csizér, K., & Kontráné Hegybíró, E.: Validation of a questionnaire for measuring individual differences of hearing impaired language learners., In J. Horváth & P. Medgyes (Eds.), Studies in honour of Marianne Nikolov (pp. 274-288). Lingua Franca Csoport: Pécs, 2014
Kontráné Hegybíró, E.: Siket fiatalok az anyanyelvről, In M.Ladányi, Zs. Vladár, & É. Hrenek (szerk.), Nyelv, társadalom, kultúra: Interkulturális és multikulturális perspektívák I-II.:XXIII. MANYE (101-106). Budapest:Tinta, 2014
Kontra, E. H., Csizér, K., & Piniel, K.: A vizuális input szerepe a siketek idegennyelv-tanulásában, "Nyelv és kép" c. tudományos konferencia Kodolányi János Főiskola és az ELTE BTK Alkalmazott Nyelvészeti Tanszék, 2013
Piniel, K., Csizér, K., & Kontra, E.: The interrelationship of motivation, learners' beliefs and learning strategies of Deaf and hard-of-hearing FL learners, Annual Conference if the American Association for Applied Linguistics. Portland, OR, USA, 2014
Csizér, K., Piniel, K., & Kontra, E. H.: The foreign language learning motivation of Deaf students: The results of a cluster analysis, University Zagreb Roundtable. Zagreb, May 16, 2014
Csizér, K., Piniel, K., & Kontra, E. H.: The interrelationship of motivation, learners’ beliefs, and learning strategies of Deaf and hard of hearing foreign language learners., Matters of the Mind: Psychology and Language Learning. Graz: Universitat Graz, 2014
Kontra, E. H., Piniel, K., & Csizér, K.: Foreign language teachers at schools for the hearing impaired, Paper presented at the special seminar of the 12th ESSE conference at Kosice, Slovakia, 2014
Kontráné, H. E., Piniel, K., & Csizér K.: Célok, sikerek és kihívások a siketek és súlyosan nagyothallók idegennyelv-tanulásában, Új Pedagógiai Szemle, 64(7-8), 11-26, 2014
Csizér, K., Piniel, K., & Kontra, E.H.: The role of individual difference variables in shaping Deaf and hard-of-hearing language learners' motivated learning behavior, In S. L. Krevelj & J. M. Djigunovic (Eds.), UZRT 2014: Empirical Studies in English Applied Linguistics (pp. 31-42). Zagreb, Croatia:FF Press, 2015
Csizér, K., Piniel, K., & Kontráné H. E.: Hallássérült diákok idegennyelvvel kapcsolatos egyéni változóinak vizsgálata, Magyar Pedagógia, 115(1), 3-18., 2015
Csizér, K., Kontra, E. H., & Piniel, K.: An investigation of the self-related concepts and foreign language motivation of young Deaf and hard-of-hearing learners in Hungary, Studies in Second Language Learning and Teaching, 5(2), 229-249, 2015
Kontra, E.H., Csizér, K., & Piniel, K.: The challenge for Deaf and hard of hearing students to learn foreign languages in special needs schools, European Journal of Special Needs Education, 30(2), 141-155, 2015
Csizér, K., Piniel, K., & Kontra, E.: Motiváció és motivált tanulói viselkedés a 14-19 éves korú siketek idegennyelv-tanulásában, Országos Neveléstudományi Konferencián elhangzott előadás, Debrecen. November 7, 2014
Piniel, K. & Csizér, K.: Teachers’ perceptions of teaching students with special needs: The case of Deaf and hard of hearing foreign language learners., IATEFL-Hungary Konferencián elhangzott előadás, Veszprém. Október 4, 2014
Kontra, E.: Idegennyelv-tanulási motivációs tényezők rajzolata siket diákokkal folytatott interjúk tartalmi elemzése alapján, A Nyelv, kultúra, társadalom Konferencián elhangzott előadás, Budapest. November 4, 2014
Kontra, E. H., Csizér, K., & Piniel, K.: Teaching and learning foreign languages in Hungarian schools for the hearing impaired: A nationwide study, Proceedings of the 22nd International Congress on the Education of the Deaf, 2015
Kontra, E.: Sikerek és kudarcok a siketek idegennyelv-tanulásában, A VIII. Miskolci Taní-tani Konferencián elhangzott előadás. Miskolc. Január 30, 2015
Csizér, K.: Self-Concepts and Individual Differences of Deaf Language Learners, A TESOL konferencián elhangzott előadás. Toronto, Canada. Március 26, 2015
Csizér, K.: Siket és nagyothalló diákok egyéni különbségeinek vizsgálata a nyelvtanulás folyamatában: A kérdőíves vizsgálat összefoglaló eredményei., Alapfokú angol siket nyelvtanulóknak: Projektzáró előadások és workshop, Budapest, május 8, 2015
Kontra, E.: „Szeretnék tudni angolul, csak nagyon nehéz”: Feltáró kutatás a speciális intézményekben tanuló hallássérült fiatalok idegennyelv-tanulási tapasztalatairól, Alapfokú angol siket nyelvtanulóknak: Projektzáró előadások és workshop, Budapest, május 8, 2015
Piniel, K.: Tanári vélemények feltárása a hallássérültek idegennyelv-tanulásáról, Alapfokú angol siket nyelvtanulóknak: Projektzáró előadások és workshop, Budapest, május 8, 2015
Kontráné, H. E., Csizér, K., & Piniel, K.: Hallássérült fiatalok idegennyelv-tanulása Magyarországon. Zárótanulmányok és módszertan, óratervekkel., Budapest: Tinta Kiadó, 2015
Kontráné, H. E., Csizér, K., & Piniel, K.: Idegennyelv-tanulási motivációs tényezők rajzolata siket diákokkal folytatott interjúk tartalmi elemzése alapján., In T. Gecső & Cs. Sárdi (szerk.), Nyelv, kultúra, társadalom (pp. 13-146). Budapest: Tinta Kiadó, 2015
Csizér, K., Kontra, E., & Piniel, K.: “If you can get into a university, you can learn English as well”: Deaf and hard-of-hearing university students’ dispositions towards and experiences of foreign language learning., IATEFL-Hungary Konferencián elhangzott előadás, Budapest, október 3., 2015
Piniel, K., Csizér, K., & Kontra, E.: Classroom related issues in the language learning motivation of Deaf and hard of hearing university students., Classroom-oriented research: Towards Effective Learning and Teaching. Konin, Poland, October 12th-14th, 2015




vissza »