Planációs felszínek vizsgálata földtani-geomorfológiai módszerekkel valamint DTM-analizissel a Dunántúli-középhegység példáján  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
106197
típus K
Vezető kutató Csillag Gábor
magyar cím Planációs felszínek vizsgálata földtani-geomorfológiai módszerekkel valamint DTM-analizissel a Dunántúli-középhegység példáján
Angol cím Planation surfaces analysis by geomorphologic and geologic methods and DTM-analysis in the Transdanubian Range
magyar kulcsszavak planációs felszín, tönkfelszín, DTM, módszertan
angol kulcsszavak planation surface, etchplain, DTM analysis, methodology
megadott besorolás
Geológia, tektonika, vulkanológia (Komplex Környezettudományi Kollégium)100 %
Ortelius tudományág: Geomorfológia
zsűri Földtudományok 1
Kutatóhely Földtani és Geokémiai Intézet (HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont)
résztvevők Jordán Győző
Kelemen Péter
Kónya Péter
Kovács Ivett
Lantos Zoltán
Petrik Attila
Sebe Krisztina
projekt kezdete 2013-01-01
projekt vége 2017-12-31
aktuális összeg (MFt) 3.459
FTE (kutatóév egyenérték) 5.82
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

Az elmúlt években az újabb módszerek eredményeként az elegyengetett felszínek elterjedésére, genetikájukra ismét egyre nagyobb figyelmet fordítanak a geomorfológusok világszerte. Ennek keretében egyre nagyobb szerepet kap a terepmodellek (DTM) feldolgozása, elemzése is.
Programunk célja – ehhez a nemzetközi irányzathoz csatlakozva – a Dunántúli-középhegységben az elmúlt másfél évtizedben lezárult, illetve közvetlenül befejezés előtt álló földtani térképezési programok új földtani ismereteinek geomorfológiai feldolgozása, értelmezése, valamint a DTM-mel való elemzés módszertanának fejlesztése. E célok megvalósítását segíti több, a Dunántúli-középhegységben és környezetében az elmúlt években zajló OTKA-projekt eredményeinek , a lepusztulási felszínek szempontjából történő kiértékelése. Célunk a számos szakterületen elért új eredmények integrált értelmezése.
Várható eredmények:
A Dunántúli-középhegység geomorfológiai fejlődéstörténetek jobb megismerése, összhangban a legújabb hazai és nemzetközi földtani-geomorfológiai kutatások eredményeivel.
A terepmodell alkalmazásának módszerfejlesztése az elegyengetett felszínek vizsgálatához.
A Dunántúli-középhegység lepusztulástörténetének, neotektonikai eseményeinek a korábbinál részletesebb megismerése, ezek beillesztése a közeli közép-európai és tágabb európai környezetbe.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

Programunkban két kérdésre összpontosítjuk munkánkat.
1. A különböző geomorfológiai iskolák (klimatikus geomorfológia, szerkezetmorfológia) a lepusztulási felszíneket (etchplainek, pedimentek) hosszú időn át viszonylagos tektonikai nyugalommal jellemezhető afrikai, ausztrál, észak-amerikai példák alapján definiálták. Célunk egy rendkívül összetett, változatos fejlődéstörténet során létrejött terület fő eróziós diszkordancia felületeinek, geomorfológiai értelemben lepusztulási felszíneinek vizsgálata. Felmerül a kérdés, ezek a felszínek teljes mértékben megfelelnek-e ezeknek a korábban más geomorfológiai környezetben definiált felszínformáknak, illetve mezozoikumtól a neogén végéig eltelt idő alatt a középhegysége területeken kialakult elegyengetett felszínek közül melyek azok amelyek teljes mértékben azonosíthatók a nemzetközileg elfogadott definiciókkal, és melyek azok, amelyek ezektől eltérő jellegeket is mutatnak.
2. A második fontos kérdés, amire projektünkkel választ keresünk módszertani jellegű. A planációs felszínek terepmodelljeinek vizsgálata során egy általunk 1:10 000 topográfisi térkép szintvonalaiból létrehozott nagyfelbontású (10m grid) DTM-en vizsgáljuk a planációs felszínek lehatárolásának, felszíni viszonyainak (dőlés, tagoltság, görbültség, stb.) legalkalmasabb módszereit. Fontos kérdés, amire a projekt eredményeként választ kaphatunk, ezeknek a módszereknek alkalmazhatósága a napi gyakorlatban globálisan elérhető, durvább felbontású DTM-eken vagy más módszerrel generált terepmodelleken . Pl. a DDM10 és a projekt DTM összehasonlítása.

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A bonyolult földtani területek planációs felszíneinek definicója pontosítható a vizsgálatok eredményeként. Így általános értelemben a geomorfológia fogalmai között pontosabban meghatározhatók egy planációs felszín kialakulásának körülményei. A mintaterületnek választott Dunántúli-középhegység esetében a terület fejlődéstörténetének részletesebb megismeréséhez járul hozzá a különböző elegyengetett felszínek térképi elkülönítése, a felszínek kialakulása korának, klimatikus körülményeinek megismerése illetve pontosítása.
Ezek a felszínek a legjelentősebb diszkordancia szintjei a területnek. A szárazföldi üledékképződés nyersanyagai, a domborzathoz kapcsolódó nyersanyag-felhalmozódás (pl. bauxit) ezekhez kapcsolódnak. Bár ezek földtani ismeretessége nagyon jó, a geomorfológiai értékelés sok esetben elmarad e mögött. A fiatalabb felszínek és az idősebb felszínek kapcsolata máig nem megoldott kérdés. A jelentős neogén planációs felszínképződés az idpősebb felszíneket számottevő mértékben átalakította. A fiatal felszínek elterjedése tehát segíthet az idősebb felszínekhez kötődő nyersanyagok potenciális elterjedésének jobb lehatárolásához is.
A felszínalatti vizek áramlása szempontjából ugyancsak fontos felületek az eltemetett helyzetben fekvő planációs felszínek. Ezek jobb értelmezése, pontosabb lehatárolása segítheti az áramlási modellezéseket.
A DTM-elemzések eredményeként új módszereket alkalmazhatunk a jövőben a felszínek lehatárolására és kvantitatív leírására,. A különböző felbontású terepmodellek összehasonlító vizsgálata eredményeként eldönthető lesz, szükséges-e hosszú előkészítő, előfeldolgozó folyamat a planációs felszínek DTM-vizsgálata előtt. A digitális terepmodellezés egyik eredménye lesz az érzékenységi vizsgálat, azaz a digitálisan meghatározott és jellemzett felszínek morfometriai paraméterei mennyire érzékenyek az input DEM felbontására és hibáira.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

A felszínalaktan (geomorfológia) egyik legfontosabb, sokat vitatott problémája, a nagy kiterjedésű, viszonylag sík felszínek (planációs vagy elegyengetett felszínek, tönkfelszínek, etchplainek és ún. hegylábfelszínek/pedimentek) kialakulásának kérdése. Ezek jellemzően a meleg nedves és a viszonylag száraz, meleg trópusi vidékeken alakulnak/alakultak ki. Hazánk területén a földtörténet során többször is kedvező éghajlati feltételei voltak ilyen felszínek kialakulásának. Ezekhez kapcsolódik bauxit-telepeink kialakulása, ilyen felszínt elöntő tenger partján keletkezett kb. 50 millió éve barnaszén-készletünk jelentős része is.
A felszínek többször ismétlődően keletkeztek, helyenként a fiatalabb felszín lepusztította az idősebbet, annak nyersanyagkészletével együtt.
Ezeknek a felszíneknek a pontosabb megismerése az egykori klímára vonatkozó ismereteket is nyújthat, a különböző korú felszínek elkülönítése, lehatárolása egyes nyersanyagok lehetséges elterjedését is pontosíthatja.
A földtudományok hagyományos módszerei mellett napjaink lehetségessé vált a térképek szintvonalaival jelzett domborzat háromdimenziós megjelenítése is a számítógépeken, ezek az ún. terepmodellek. Ez azonban nem csak a láttatást teszi lehetővé, hanem matematikai műveletekkel pontosan leírhatóvá válik egy terület domborzata is. Így a sík térszínek, a planációs felszínek lehatárolhatók, a felületek matematikai értékekkel jellemezhetők. Ez pontosítja a korábban csak szubjektív módon lehatárolt, jellemzett sík felületek definiálását.
Projektünkben ezeket a planációs felszíneket vizsgáljuk, a hagyományos földtudományi módszerek mellett a terepmodellek segítségével, a vizsgálati módszerek fejlesztésével.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

In recent years, as a result of recent technologies geomorphologists worldwiden started to pay more attention to the distribution and genetics of planation surfaces. In this field, terrain model (DTM) processing and analysis is becoming more and more important.
The objective of our program, following the international trend, is to process and interpret the novel geological results of the previous 1.5 years almost completed geological mapping program in the Transdanubian Range, and to develop appropriate DTM analysis methods.
These objectives are met by previous interpretations on planation surfaces based on the results of the OTKA project in the Transdanubian Range and adjacent areas in the last years. Our goal is an integrated interpretation of results provided by several specialties. Expected results are:
Better understanding of the geomorphic evolution of the Transdanubian Range in line with the latest Hungarian and international geological-geomorphological research.
Methodical development of the terrain models for the examination of denudated surfaces.
A more detailed understanding on the denudation history and neotectonic evolution of the Transdanubian Range with inserting them into the nearby Central Europe and the wider European context.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

In our program, the work is focused on two questions.
1. Different geomorphological schools (climatic geomorphological, structural morphological) defined denudated surfaces (etchplains, pediments) for a long time on the bases of African, Australian and North-American examples characterized by relative tectonic tranquility. Our aim is to examine the main unconformity surfaces on an area that was formed by extremely complex and varied history of development. The question is, whether these plains are the same as the ones previously defined in other geomorphological environments and among the denudated surfaces formed between the Mesozoic and the end of Neogene which can be totally identified with the internationally approved definitions and which are the ones showing different features from them.
2. The second important question that has to be answered by our project has a methodological nature. By examining planation surface terrain models we examine the most appropriate methods for the delineation of the planation surfaces and for the surface conditions (dip, fragmentation, curvature) on a refined, high-resolution (10 m grid) DTM. An important question that can be answered by the results of the project is the possibility of utilizing these methods in everyday’s practice on globally available low-resolution DTMs.

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

As a result of the examinations the definition of the planation surfaces of complex geological terrains can be refined. Thus, in a general aspect among the definitions of geomorphology the forming conditions of a planation surface can be more accurately defined. The separation of maps of different denudated surfaces, the understanding of the age of the formed plains and the climatic conditions contribute to a more detailed understanding in the development history of the Transdanubian Range chosen as study area. These plains are the most important unconformity levels on the area. The mineral resources of the terrestrial sedimentation and mineral resource accumulation (for example bauxite) in relation with the terrain also are connected to these levels. Although the geology of these areas is well understood, geomorphological interpretation still requires further development. The relation between younger and older plain surfaces has not been solved. The Neogene planation formation significantly altered the older plains. Thus, the distribution of young surfaces can be useful for a better delineation of the potential distribution of the mineral resources connected to older surfaces.
The buried planation plains are also important for groundwater flow systems. Flow modeling can be aided by a better interpretation and refined delineation of these plains.
In the future, as a result of DTM analysis new methods can be used for delineating and quantitatively describing plains. As a result by comparing different terrain models with different resolutions it can be decided, whether a long preliminary pre-processing is necessary before the DTM analysis of planation surfaces. One of the results of the digital terrain modeling will be the sensitivity analysis: how sensitive the morphometry parameters of the digitally determined and described plains are to the DEM resolutions and errors.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

One of the most important and controversial problems of geomorphology is the formation of large, relatively plain surfaces (planation or denudates surfaces, pediplains, etchplains and the so-called pediments). Usually these are formed in tropical regions with warm and wet or relatively dry and warm climate. In Hungary the climatic conditions were favourable many times in the course of Earth history. Our bauxite deposits are also connected to them as well as our brown coal deposits that were formed ca. 50 million years ago on the coastal region of a sea drowning such a plain.
Plains usually were formed by multiple processes in places the younger plain destroyed the older one with its mineral resources.
A detailed understanding of these plains also offer answers to paleoclimatic questions. The separation and delineation of plains with different age can refine the possible distribution of the mineral resources.
Beyond the traditional methods of Earth sciences now even 3D presentation is possible of terrains indicated by contour lines on maps; these are the so-called terrain models. Not just the presentation is possible, but also the terrain of an area can be described accurately by mathematical calculations. Thus, the plain surfaces, the planation surfaces can be delineated and their surface can be described by mathematical values. This will refine the definition of the plains previously delineated and described only in a subjective way.
In our project we examine these planation surfaces beyond by traditional geological methods also by terrain models and by developing examination methods.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
Megkülönböztettük a karbonátos térszíneken „solutional etching” és a mállással kialakult etchsurface maradványokat. Az albai felszín része a Kepekői Tagozattal borított felszín, hasonló anyag települ a Gerecsében az eocén bázisán. Cirkon kor: iharkúti bauxiton, Óbaroki Bauxit késő-eocén–kora-oligocén, Keszthelyi-hegység (18–14 Ma) és az Uzsai-erdő (20–16 Ma), nagyvázsonyi, szentkirályszabadjai vörösagyag (18–10 Ma). A Keszthelyi-hg töbreit vulkáni anyag málladéka tölti ki. A Velencei-hegységben a kora-oligocéntől 300-400 m vastag összlet erodálódott, a tönk miocén. Orogén területeken a planációs folyamatok kiterjedése korlátozott, a folyamatok rövidebb időtartamúak. A felszínek betemetődnek, exhumálódnak, sokszor teljes mértékben erodálódnak, új felszín keletkezik, szórványosan megőrizve az idősebb felszínek reliktumait. Mozaikszerű lesz a felszínek együttese, kiváló példa a DKH. Bakonykúti környékén késő-miocén, a Pannon-tó erózióbázisához illeszkedő pedimentet mutattunk ki. A glacis szelektív denudációval formálódik, a laza képződményeken. A knick zóna ebben az esetben a kemény és laza kőzetek határához igazodik. A DKH esetében a peremi vetők a glacis gyökér zónái, gyakorlatilag nem történik elmozdulás. Az orogén területeken a molassz jellegű összletek a hegységperemeken kedvező feltételek biztosítanak a glacis kialakulásának. A 6. dunai teraszhoz kapcsolódik a legidősebb glacis. Elkészítettük a Vértes nagy felbontású, pontosított DEM-jét. Számos digitális geomorfológiai paraméter vizsgálata történt meg. A digitális terepmodell feldolgozás és a Vértes földtani térképének együttes értelmezést is elvégeztük.
kutatási eredmények (angolul)
We recognized and separated the „solutional etching” features from the weathering-related etchsurface remnants. The Kepekő Member is part of the Albian erosion surface. A similar beds marks the the Eocene base (Gerecse). U-Pb zircon dating: bauxite from Iharkút, Óbarok Bauxite is 35-32Ma, kaolinite (Keszthely Hills 18 to 14 Ma), Uzsa Forest (20 to 16 MA), red clays from Nagyvázsony and Szentkirályszabadja (18 to 14 Ma). Velence Hills: 300 to 400 m has been eroded since Early Oligocene. The age of the erosion surface is Miocene. The planation surfaces is areally restricted, characterized by a relatively short time of development on areas of orogenic movements. The planation surfaces can be subsided and covered, experience exhumation and even complete erosion with only traces of the former planation surface remnants. The landscape can become a jigsaw puzzle of superimposed planation surfaces. The Transdanubian Range can be considered a type location for this phenomenon. We identified a Miocene pediment. The boundary faults of the Transdanubian Range are coinciding with the root zones of the various glacis. As a result, the displacement along these faults is close to zero. The oldest glacis is related to the 6th terraceof the Danube. We completed the high-resolution DEM of the Vértes Hills. Numerous digital geomorphic parameters have been examined. The analysis and interpretation of the digital elevation model considering the geological map of the Vértes have been complete as well.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=106197
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Kelemen, P., Dunkl, I., Mindszenty, A., Csillag, G., Von Eynatten, H.: Continental red clays on carbonate substrate - the complex story of the Late Cenozoic Vöröstó Formation (Southern Bakony Mts., Hungary), GeoTirol2016, Innsbruck, Austria, 25–28 September 2016, Abstract volume, p. 149., 2016
Budai T, Fodor L, Csillag G, Kercsmár Zs, Sztanó O, Selmeczi I, Lantos Z, Ruszkiczay-Rüdiger Zs: A Gerecse fejlődéstörténete, In: Budai, T (szerk.) A Gerecse hegység földtana: magyarázó a Gerecse hegység tájegységi földtani térképéhez (1:50000) = Geology of the Gerecse Mountains: Explanatory book to the geological map of the Gerecse Mountains (1:50000), Magyar Bányászati és Földtani Hivatal (2018) pp. 209-221., 2018
Csillag G, Fodor L, Budai T, Kaiser M, Thamoné Bozsó E, Ruszkiczay-Rüdiger Zs, Lantos Z, Babinszki E: Pliocén-Kvarter, In: Budai, T (szerk.) A Gerecse hegység földtana: magyarázó a Gerecse hegység tájegységi földtani térképéhez (1:50000) = Geology of the Gerecse Mountains: Explanatory book to the geological map of the Gerecse Mountains (1:50000), Magyar Bányászati és Földtani Hivatal (2018) pp. 131-167., 2018
Ruszkiczay-Rüdiger Zs, Csillag G, Fodor L, Braucher R, Novothny Á, Thamó-Bozsó E, Virág A, Pazonyi P, Timár G, Aumaître G, Bourlès D, Keddadouche K: Integration of new and revised chronological data to constrain the terrace evolution of the Danube River (Gerecse Hills, Pannonian Basin), QUATERNARY GEOCHRONOLOGY 48: pp. 148-170., 2018
Kelemen P, Dunkl I, Csillag G, Mindszenty A, von Eynatten H, Jozsa S: Tracing multiple resedimentation on an isolated karstified plateau: The bauxite-bearing Miocene red clay of the Southern Bakony Mountains, Hungary, SEDIMENTARY GEOLOGY 358: pp. 84-96., 2017
Joniak P, Hír J., Šujan M., Mészáros L.: Small mammals from the Vértesacsa as a contribution to chronology of the Late Miocene Zagyva Formation (W-Hungary), ACTA GEOLOGICA SLOVACA 9 : 1 pp. 15-24., 2017
Joniak, Peter, Hír, János, Šujan, Michal, Mészáros, Lukács: mall mammals from the Vértesacsa as a contribution to chronology of the Late Miocene Zagyva Formation (W-Hungary), Acta Geologica Slovaca, 2017
Kelemen, P., Dunkl, I., Csillag, G., Mindszenty, A., Eynatten, v. H., Józsa, S.: Continental red clays on carbonate substrate - the complex story of the Late Cenozoic Vöröstó Formation (Southern Bakony Mts., Hungary), Ifjú Szakemberek Ankétja, 2017
Bóna I.: Geological mapping on the Balaton Highland with complex geophysical methods, Ifjú Szakemberek Ankétja, 2018
Jordan, G., Csillag, G.: Digital terrain modelling methods for the geomorphometric studies of tectonically active terrains and planation surfaces in a GIS environment. An outlook to mining areas, 1st International Symposium on Remediation and Restoration of Polluted Mining Areas. Wuhan, Kína, 2015. május 22-24.Abstracts, p. 13. (poster), 2015
Ruszkiczay-Rüdiger Zs, Braucher R, Novothny Á, Csillag G, Fodor L, Molnár G, Madarász B: Tectonic and climatic control on terrace formation: Coupling in situ produced 10Be depth profiles and luminescence approach, Danube River, Hungary, Central Europe, QUATERNARY SCI REV 131: (Part A) 127-147, 2016
Dunkl, I., Kelemen, P., Mindszenty, A., Csillag, G., von Eynatten, H: How red continental sediments reached an elevated karstified surface? A zircon U-Pb study from the Bakony Mts., Hungary., Working Group on Sediment Generation Third Meeting WGSG-3 Leuven 4-6 July 2016, 2016
Zsófia Ruszkiczay-Rüdiger, László Fodor, Gábor Csillag, Régis Braucher, Sándor Kele, Ágnes Novothny, Edit Thamó-Bozsó, Attila Virág, Gábor Molnár, Balázs Madarász, and Aster Team: Spatially and temporally varying Quaternary uplift rates of the Gerecse Hills, Northern Pannonian Basin, using dated geomorphological horizons in the Danube valley, Geophysical Research Abstracts Vol. 18, EGU2016-PREVIEW, 2016, 2016
Ruszkiczay-Rüdiger Zs, Braucher R, Novothny Á, Csillag G, Fodor L, Molnár G, Madarász B: Tectonic and climatic control on terrace formation: Coupling in situ produced 10Be depth profiles and luminescence approach, Danube River, Hungary, Central Europe, QUATERNARY SCI REV 131: (Part A) 127-147, 2016
Csillag G, Sebe K: Long-Term Geomorphological Evolution, In: Lóczy D (szerk.) (szerk.) Landscapes and Landforms of Hungary. Dordrecht: Springer Science+Business Media B.V., 2015. pp. 29-38. (World Geomorphological Landscapes), 2015
Ruszkiczay-Rüdiger Zs, Braucher R, Novothny Á, Csillag G, Fodor L, Molnár G, Madarász B, ASTER Team: In situ produced 10Be depth profiles and luminescence data tracing climatic and tectonic control on terrace formation, Danube River, Central Europe, Hungary, GEOPHYS RES ABSTR 17: , 2015
Sebe K, Csillag G: Pleistocene periglacial cryogenic mounds (lithalsas) on basalt plateaus in the western Pannonian Basin, GEOPHYS RES ABSTR 17: , 2015
Sebe K, Csillag G, Timár G, Jámbor Á: A preliminary source-to-sink sediment budget for aeolian sands, GEOPHYS RES ABSTR 17: , 2015
Petrik, A., Jordan, Gy.: Systematic DEM analysis for revealing morphotectonic phenomena. Method development and applications in the Pannonian Basin, Hungary, 11 th Meeting of the Central European Tectonic Studies Group (CETeG), Abstract Book, pp. 54-55, 2013
Csillag G, Sebe K: A Bakony és környéke késő-neogén–kvarter lepusztulási rátái, In: Krivánné Horváth Á (szerk.) (szerk.) Földtudományi Vándorgyűlés és Kiállítás: Föld- és környezettudományok a fenntartható gazdaság érdekében. Veszprém, Magyarország, 2013.07.04-2013.07.06. Kiadvány: Veszprém: Magyarhoni Földtani Társulat, 2013. pp. 15, 2013
Csillag G, Sebe K, Fodor L: Piedmonts of the Transdanubian Range, Hungary: Limited slope retreat of the pediments?, In: 8th IAG International Conference on Geomorphology . Paris, Franciaország, 2013.08.27-2013.08.31. Kiadvány: Paris: 2013. pp. 290, 2013
Csillag. G., Sebe, K.: Long-term geomorphological evolution, in press: Lóczy, D. ed: Landscapes and Landforms of Hungary, Series: World Geomorphological Landscapes, Springer, 2015
Fodor L, Ruszkiczay-Rüdiger Zs, Braucher R, Csillag G, Grenerczy Gy, Kele S, Molnár G, Novothny Á, Sebe K, Surányi G, Székely B, Thamó-Bozsó E, Timár G: Neotectonic incision rates in the western Pannonian Basin (Hungary) based on complex geochronological, volcanological, GPS studies and sediment balance calculations, BUL SHKEN GJEOL 50: (1) 94, 2014
Ruszkiczay-Rüdiger Zs, Novothny Á, Braucher R, Csillag G, Fodor L, Molnár G, Thamó-Bozsó E: Incision of the Danube River (Hungary), inferred by cosmogenic in situ 10Be and luminescence dating of terrace sediments, GEOPHYS RES ABSTR 16: 1, 2014





 

Projekt eseményei

 
2017-08-29 13:17:30
Résztvevők változása
2017-01-20 10:33:08
Résztvevők változása
2016-08-10 14:44:34
Kutatóhely váltás
A kutatás helye megváltozott. Korábbi kutatóhely: MAFI (Magyar Földtani és Geofizikai Intézet), Új kutatóhely: Földtani Kutatási Főosztály (Magyar Földtani és Geofizikai Intézet).
2016-07-12 13:28:46
Résztvevők változása




vissza »