Regionális gazdasági növekedés egy duális gazdaságban: evolúciós és komplex-rendszer megközelítések  részletek

súgó  nyomtatás 
vissza »

 

Projekt adatai

 
azonosító
106290
típus PD
Vezető kutató Lengyel Balázs
magyar cím Regionális gazdasági növekedés egy duális gazdaságban: evolúciós és komplex-rendszer megközelítések
Angol cím Regional economic growth in a dual economy: evolutionary and complexity perspectives
magyar kulcsszavak regionális tudomány, evolúciós gazdaságföldrajz, kapcsolt változatosság, komplex rendszer, duális gazdaság
angol kulcsszavak regional science, evolutionary economic geography, related variety, complex systems, dual economy
megadott besorolás
Közgazdaságtudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)40 %
Ortelius tudományág: Közgazdaságtan
Regionális Tudomány (Komplex Környezettudományi Kollégium)40 %
Ortelius tudományág: Regionális kultúrák
Közgazdaságtudomány (Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma)20 %
Ortelius tudományág: Ipargazdaságtan
zsűri Gazdaság
Kutatóhely IBS Nemzetközi Üzleti Főiskola
projekt kezdete 2012-09-01
projekt vége 2014-12-31
aktuális összeg (MFt) 1.330
FTE (kutatóév egyenérték) 1.87
állapot lezárult projekt
magyar összefoglaló
A kutatás összefoglalója, célkitűzései szakemberek számára
Itt írja le a kutatás fő célkitűzéseit a témában jártas szakember számára.

A projekt általános célja, hogy a gazdasági átalakulás kontextusán belül új ismereteket tárjon fel a regionális gazdasági növekedés témakörében, különös figyelemmel a külföldi tulajdonban lévő vállalatok és az állami támogatások hatására.

A projekt három fő célja:
1. Magyarország példáján keresztül feltárni a Közép-Kelet-európai országok regionális növekedési sajátosságait, és ezzel hozzájárulni a Gazdaságföldrajz nemzetközi irodalmához;
2. új és felhasználható ismeretekkel gazdagítani a gazdaságpolitikai döntéshozókat a külföldi tulajdonban lévő vállalatok és állami támogatások helyi vállalatokra gyakorolt lokális hatásait illetően;
3. összekötni az evolúciós gazdaságföldrajz és a komplex rendszerek fogalmait és módszertanát.

A koncepció kulcsfogalma az „összefüggő változatosság” (related variety), ami az evolúciós gazdaságföldrajz egyik fő vívmánya. Az összefüggő változatosság a régióban lévő cégek közötti tanulási lehetőséget, ezáltal pedig a növekedési potenciált, jellemzi a helyben lévő cégek gazdasági ágakba tömörülése szempontjából. Bizonyos ágazatok cégei ugyanis könnyebben tanulnak egymástól (ICT és médiaipar; mezőgazdaság és falusi turizmus stb.), viszont kellő különbség is szükséges a helyi ágazatok között ahhoz, hogy a cégek valóban tanuljanak egymástól és új piacokat teremtő vagy hatékonyságot növelő innovációkkal álljanak elő. A projekt az összefüggő változatosság mérőszámait először alkalmazza kevésbé fejlett régiókra, először veszi figyelembe a cégek tulajdonviszonyait és a gazdaságpolitikai ösztönzőket, valamint ezek a mérőszámok először kerülnek átültetésre komplex-rendszer modellekbe.

Mi a kutatás alapkérdése?
Ebben a részben írja le röviden, hogy mi a kutatás segítségével megválaszolni kívánt probléma, mi a kutatás kiinduló hipotézise, milyen kérdéseket válaszolnak meg a kísérletek.

A kutatás alapkérdése, hogy a régiókban mérhető tanulási lehetőségek milyen módon befolyásolják a regionális növekedést egy duális gazdaságban.

Kiinduló hipotézisünk szerint a külföldi tulajdonban lévő vállalatok és a hazai cégek közötti szakadék (a termelékenység, exportképesség stb. terén) meghatározza a magyar régiókban kialakult innovációs miliőt és tanulási környezetet. Ezáltal a régiók növekedésének forrását elsősorban a külföldi beruházások jelentik. Ugyanakkor a gazdaságpolitikai ösztönzők és az állami K+F szféra a tanulási lehetőségek alulról való felépülését is segítheti.

Kérdés 1: Milyen hatással van a magyar régiók összefüggő változatossága a regionális gazdasági növekedésre az 1998-2005-ös időszakban?

Kérdés 2: Növelte az állami támogatás és adókedvezmények rendszere a régiók összefüggő változatosságát Magyarországon?

Kérdés 3: Milyen mértékben hatott a külföldi cégek magyar régiókban való letelepedése a hazai cégek régióba való ki- és belépésére, illetve a régió összefüggő változatosságára?

Kérdés 4: Milyen mértékben figyelhető meg, hogy a régiók – tulajdonviszonyokat figyelembe vevő – összefüggő változatossága hatott a régiók gazdasági komplexitására?

Mi a kutatás jelentősége?
Röviden írja le, milyen új perspektívát nyitnak az alapkutatásban az elért eredmények, milyen társadalmi hasznosíthatóságnak teremtik meg a tudományos alapját. Mutassa be, hogy a megpályázott kutatási területen lévő hazai és a nemzetközi versenytársaihoz képest melyek az egyediségei és erősségei a pályázatának!

A magyar gazdasági átmenet különleges terepet biztosít arra, hogy a fejlett országok regionális növekedési pályáitól eltérő körülmények között vizsgáljuk az alap-hipotéziseket. Például, korábbi érvelésünk központi eleme, hogy a múlt rendszerből örökölt szervezeti mechanizmusok az átmenet során meghatározóak maradtak az állami intézmények vezette térségekben (pl. egyetemi városok), ugyanakkor a külföldi vállalatok új típusú rutinokat és készségeket hoztak be az országba. Ez a típusú látásmód újnak számít a gazdaságföldrajzi vizsgálatokban.
További innovatív elemek:
1. Új ismereteket kapunk az összefüggő változatosság regionális növekedésben betöltött szerepére a fejlett régióktól eltérő adottságú környezetben. Korábban azt találtuk, hogy a régió sokszínűsége nem befolyásolta a növekedést, az összefüggő változatosságtól pozitív hatást várunk.
2. A gazdaságpolitika regionális növekedésre és helyi iparági dinamikára való hatása most kerül először vizsgálat alá az evolúciós gazdaságföldrajz módszereivel.
3. A projekt elsőként fogja vizsgálni a külföldi tulajdonú vállalatok a helyi cégekre gyakorolt hatását az evolúciós gazdaságföldrajt keretein belül.
4. A projekt korábbi kutatást terjeszt ki: a gazdasági rendszerek komplex szemléletét bővítjük dinamikus modellé. Ezzel újszerű kapcsolatot teremtünk a komplex rendszerek és a regionális növekedés elméletei között.

A kutatás összefoglalója, célkitűzései laikusok számára
Ebben a fejezetben írja le a kutatás fő célkitűzéseit alapműveltséggel rendelkező laikusok számára. Ez az összefoglaló a döntéshozók, a média, illetve az érdeklődők tájékoztatása szempontjából különösen fontos az NKFI Hivatal számára.

Magyarország, mint kis és nyitott gazdaság fejlődése alapvető mértékben függ a nemzetközi piacoktól, és hosszú távon attól, hogy a hazai cégek tudnak-e tanulni az ide betelepedő, exportra termelő külföldi vállalatoktól. Különösen fontos ez a kérdés, ha érdeklődésünk középpontjában a hazai régiók és városok állnak, hiszen az utóbbi években azt tapasztaltuk, hogy az Európai Unió országai közül Magyarországon nőttek legnagyobb mértékben a területi különbségek. Budapest európai várossá fejlődött, néhány fejlett magyar régió sikeresen tudott kapcsolódni a nemzetközi iparágakhoz (pl. autóipar), de az ország meghatározó része a fejlődési gócpontoktól leszakadt.

A témánk szempontjából úgy fogalmazhatunk, hogy bizonyos térségek és iparágak vonzották a befektetéseket, de a külföldi vállalatok megjelenése csak kivételes esetekben jelentette azt, hogy a hazai vállalatok tanulni tudtak tőlük.

A kutatás során több kérdést vizsgálunk a regionális gazdaságtan, és az evolúciós gazdaságföldrajz eszköztárával. Legfontosabb kérdésünk, hogy a külföldi vállalatok vonzották-e vagy jelenlétükkel kiszorították régiójuk gazdaságából azokat a hazai cégeket, akik iparági hasonlóságuk következtében tanulni tudnak tőlük. Vizsgálni kívánjuk a kérdést, hogy a hazai gazdaság- és területfejlesztés ösztönözte és segítette-e a hazai cégeket arra, hogy a helyben lévő külföldi vállalatoktól tanuljanak. Végül kíváncsiak vagyunk arra, hogy a vidéki egyetemek és K+F központok miként hatottak a régiók gazdasági rendszerére.
angol összefoglaló
Summary of the research and its aims for experts
Describe the major aims of the research for experts.

The project aims to find new evidence on regional growth during economic transition with special attention on the effect of government incentives and foreign-owned companies.

The project has three major aims:
1. contribute to Economic Geography literature with new evidence on regional growth from a Central European transition economy;
2. provide knowledge for policy makers concerning the local effects of foreign-owned firms and government incentives in a peripheral EU country;
3. connect concepts and methods of Evolutionary Economic Geography (EEG) and approaches of complexity thinking.

Related variety is a key concept in Evolutionary Economic Geography and in the proposal. It concerns diversity of economic activity in a region constituted by firms that are technologically close but also have enough differences to learn from each other. The project will focus on the effect of these local learning opportunities on regional economic growth. Measures of variety will be applied in models from complexity perspectives on regional economic systems.

What is the major research question?
Describe here briefly the problem to be solved by the research, the starting hypothesis, and the questions addressed by the experiments.

The basic question of the project concerns the spatial inter-firm learning possibilities and regional growth in a dual economy.

According to our initial hypothesis, the gap between foreign-owned and domestic firms (regarding productivity, export etc.) dominates the innovative milieu and learning environment in Hungarian regions. Therefore, the source of regional growth is foreign direct investment. On the other hand, tax incentives and development policy initiatives, and state-controlled R&D services might help the regions to build local learning environments.

Q1: Does related variety of regions have positive effect on regional growth in Hungary over the 1998-2005 period?

Q2: Have government support and tax incentives increased related variety in Hungarian regions?

Q3: To what extent have the entrance of foreign companies affected related variety at the regional level through the local entry and exit of domestic companies in Hungary?

Q4: To what extent has related variety considering ownership categories (foreign-, domestic-, and state) affected the change in economic complexity of Hungarian regions?

What is the significance of the research?
Describe the new perspectives opened by the results achieved, including the scientific basics of potential societal applications. Please describe the unique strengths of your proposal in comparison to your domestic and international competitors in the given field.

As Hungary went through a transition from planned to market economy, the mechanisms inherited from the previous system might exist stronger in industrial sectors, spatial locations, and companies where state presence or support is still decisive. At the same time, opening for the global competition and entrance of foreign companies forced the economy to adopt new types of routines. This two-faced phenomenon of transition economies might result in two parallel and partly interconnected mechanisms, which is new to being analyzed in economic geography.
Further innovative elements of the project are:
1. New evidence will be provided from a Central Eastern European transition economy on the role of related variety on economic growth. We found previously that diversity of economic activities did affect growth positively only in a limited number of industries. Related variety is expected to have a more robust effect.
2. Effect of economic policy on regional growth and spatial industrial dynamics will be investigated for the first time in evolutionary economic geography literature.
3. The project will reveal for the first time the role of foreign investments on local industrial dynamics in EEG.
4. The research will extend previous analysis on complexity of economic systems with a dynamic perspective and attempts to establish links among notions of complex economic systems, related variety and regional growth.

Summary and aims of the research for the public
Describe here the major aims of the research for an audience with average background information. This summary is especially important for NRDI Office in order to inform decision-makers, media, and others.

Hungary, as a small and open economy, extensively depends on international markets and – in the long run – on the ability of domestic firms to learn from co-located foreign-owned companies. This question gains extreme importance when Hungarian regions are in the focus because regional inequalities grew the most from all EU member states in Hungary. Budapest became a European international city; some of the regions could enter the clusters of international sectors (e.g. automotive industry); the majority of regions lost the swing of growth.

Put it from our perspective, some regions and industries have attracted foreign direct investment, but domestic firms have gained advantages from the appearance of these foreign companies only at exceptional cases.

Several questions will be addressed during the research from the viewpoint of regional economics and evolutionary economic geography. The most important question is whether foreign-owned firm attracted or crowded domestic firms out from the region. We aim to investigate whether regional economic policy initiatives have inspired and helped domestic firms to learn from co-located foreign companies. We will also investigate how local universities and state-controlled R&D centres have contributed to the regional economic system.





 

Zárójelentés

 
kutatási eredmények (magyarul)
A projekt a magyar gazdaság 1995-2012 közötti időszakban megvalósult területi átalakulását vizsgálta. Korábbi kutatások rámutattak, hogy duális szerkezetű gazdaság alakult ki ebben az időszakban Magyarországon, amelyben a külföldi és hazai tulajdonban lévő vállalatok elkülönülnek. A kutatás fő kérdése arra vonatkozott, hogy a régiókban letelepedő külföldi tulajdonban lévő vállalatok miként hatottak a régió termelékenységének és foglalkoztatásának változására. Két entrópia-alapú regionális gazdaságtani indikátort alkalmazott a fenti jelenség megragadására: a kapcsolódó változatosság (related variety) a régióban lévő vállalatok átlagos technológiai közelségének mérőszámaként, illetve a háromdimenziós entrópiát a régióban lévő rendszer-szinergiák mérőszámaként. A kutatás fő eredményei arra utalnak, hogy a külföldi vállalatok között mért technológiai közelség már a cégek megjelenésétől kezdve serkentette a régiók fejlődését, míg ez a hazai tulajdonú vállalatok esetében csak a gazdasági átalakulás későbbi szakaszában volt jellemző. Azonban a regionális innovációs rendszerek szinergiáinak kialakulásában a külföldi tulajdonú vállalatok csak néhány megyében bírtak vezető szereppel.
kutatási eredmények (angolul)
The project investigated the regional transformation process of the Hungarian economy in the 1995-2012 period. Previous research demonstrated that a dual economic structure has emerged over that period, in which domestically owned companies cannot benefit from the co-location of foreign companies. The main research question concerned the effect of newcomer foreign firms on the productivity and employment levels of their host regions. Two entropy-based indicators were applied in a regional economics context: (1) related variety measures the average technological proximity among firms in the region; three-dimensional entropy measures the synergy among knowledge functions in the region. Results suggest that technological proximity among foreign firms enhanced regional economic development from the time of their appearance; while technological proximity among domestic companies became a dynamizing factor only in the later stages of the transition. However, foreign firms have contributed to the synergies of regional innovation systems in few counties only.
a zárójelentés teljes szövege https://www.otka-palyazat.hu/download.php?type=zarobeszamolo&projektid=106290
döntés eredménye
igen





 

Közleményjegyzék

 
Loet Leydesdorff, Han Woo Park, Lengyel Balázs: A Routine for Measuring Synergy in University-Industry-Government Relations: Mutual Information as a Triple-Helix and Quadruple-Helix Indicator, Scientometrics 99, 1, pp. 27-35., 2014
Lengyel Balázs, Sebestyén Tamás, Loet Leydesdorff: Challenges for regional innovation policies in CEE countries: Spatial concentration and foreign control of US patenting, Science and Public Policy, DOI: 10.1093/scipol/sct087, 2013
Lengyel Balázs, Szakálné Kanó Izabella: Regional economic growth in 1998-2005: what does really matter in clusters?, Acta Oeconomica 64, 3, pp. 257-285., 2014
Lengyel Balázs, Bajmócy Zoltán: Regionális és helyi gazdaságfejlesztés az evolúciós gazdaságföldrajz szemszögéből, Tér és Társadalom, 2013
Lengyel Balázs, Loet Leydesdorff: Foreign firms and the potential synergy in regional innovation systems: the case of Hungary, Regional Studies Conference, May 5-8 2013, Tampere, 2013
Lengyel Balázs: Az evolúciós gazdaságföldrajz irányzatai és hazai alkalmazási lehetőségei, Bottlik, Zs., Czirfusz, M., Gyapay, B., Kőszegi, M., Pfening, V. (szerk.) Társadalomföldrajz–Területfejlesztés–Regionális tudomány. ELTE TTK Földtudományi Doktori Iskola,, 2012
Lengyel Balázs: Knowledge mechanisms, innovation system synergy and regional economic dynamics in Hungary: a firm level analysis, XI. Triple Helix Conference, July 8-10, London, 2013
Loet Leydesdorff, Han Woo Park, Lengyel Balázs: A Routine for Measuring Synergy in University-Industry-Government Relations: Mutual Information as a Triple-Helix and Quadruple-Helix Indicator, Scientometrics, 2013
Lengyel Balázs, Sebestyén Tamás, Loet Leydesdorff: Challenges for regional innovation policies in CEE countries: Spatial concentration and foreign control of US patenting, Science and Public Policy, 2013
Lengyel Balázs: A külföldi tulajdonú vállalatok szerepe és hatása a magyar innovációs rendszerben: regionális megközelítések, MTA Pannon Egyetem Regionális Innovációs és Fejlődéstani Hálózati Kutatócsoport, 2012. december 4., 2012
Lengyel Balázs, Szakálné Kanó Izabella: Related variety and regional growth in Hungary: towards a transition economy approach, Regional Statistics 3, 6, pp. 98-116., 2013
Lengyel Balázs, Loet Leydesdorff: A külföldi cégek ellentétes hatásai a magyar régiókban az innovációs rendszer szinergia-mutatója alapján, Csuka Gy., Szívós M., Veres A. (szerk.) Kutatási, fejlesztési és innovációs teljesítmények mérési és értékelési módszerei, pp. 7-35. Veszprém: Pannon Egyetemi Kiadó, 2014
Szakálné Kanó Izabella, Lengyel Balázs, Lengyel Imre: Related variety, dual economy, and the entrance of foreign and domestic companies: the case of Hungarian regions, Geography of Innovations Conference, January 23-25, Utrecht, 2014




vissza »